14.12.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

CI 504/10


Závery Rady o vykonávaní stratégie EÚ pre mládež (2019 – 2021)

(2021/C 504 I/02)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE A ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV ZASADAJÚCI V RADE,

PRIPOMÍNAJÚC, ŽE:

1.

V uznesení Rady o rámci pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže: stratégia Európskej únie pre mládež na roky 2019 – 2027 sa Komisia vyzýva, aby každé tri roky podávala správu o vykonávaní stratégie EÚ pre mládež.

BERÚC DO ÚVAHY, ŽE:

2.

Prvá správa Komisie o vykonávaní stratégie EÚ pre mládež (2019 – 2021) (ďalej len „správa“) spolu so sprievodnými pracovnými dokumentmi útvarov sa týka prvého trojročného pracovného plánu EÚ pre mládež v rámci súčasnej stratégie EÚ pre mládež, ktorý sa vykonáva počas dvoch trojíc predsedníctiev Rady (RO – FI – HR a DE –PT – SI).

3.

Správa vychádza okrem iného z informácií, ktoré poskytli členské štáty, Európska komisia a online platforma Wiki pre mládež zameraná na komplexný prehľad vnútroštátnych politík v oblasti mládeže v 32 európskych krajinách.

4.

Na prezentáciu celkovej situácie mladých ľudí v EÚ sa použili ukazovatele EÚ pre mládež s revidovaným prehľadom a novými kvantitatívnymi a kvalitatívnymi ukazovateľmi politík.

5.

Plánovacie kalendáre budúcich vnútroštátnych činností (FNAP) boli ďalším zdrojom informácií o vnútroštátnych politikách v oblasti mládeže vrátane vykonávania európskych cieľov v oblasti mládeže a potrieb spolupráce v súlade so stratégiou EÚ pre mládež.

VÍTAJÚ:

6.

Správu, ktorá spolu so sprievodnými pracovnými dokumentmi útvarov Komisie hodnotí pokrok pri plnení cieľov a priorít stratégie EÚ pre mládež na roky 2019 – 2021 a zahŕňa prvý trojročný pracovný plán EÚ pre mládež v rámci súčasnej stratégie EÚ pre mládež, pričom predstavuje aj veľmi komplexný obraz o situácii mladých ľudí v EÚ.

ZDÔRAZŇUJÚ, ŽE:

7.

Roky 2020 a 2021 boli atypické, pretože pandémia výrazne ovplyvnila vykonávanie politík v oblasti mládeže, najmä projektov mobility mládeže. Riešenie vplyvu pandémie na deti a mládež sa preto už od jej vypuknutia nachádza v programe Komisie a členských štátov na popredných miestach. V minulom roku boli nástroje, ako sú Erasmus+ a Európsky zbor solidarity upravené, aby na tieto narušenia reagovali ponukou alternatívnych riešení ich činností, a to najmä digitálnych riešení.

8.

Pandémia v rokoch 2020 – 2021 výrazne ovplyvnila aj vykonávanie stratégie EÚ pre mládež. Niektoré akcie plánované v pracovnom pláne EÚ pre mládež na roky 2019 – 2021 bolo potrebné upraviť, presunúť na iný termín alebo dokonca zrušiť. Napriek tomu, že sektor mládeže by sa mohol opierať o nástroje vyvinuté v posledných rokoch, vplyv pandémie zvýraznil potrebu prispôsobiť sa nepredvídaným okolnostiam, posilniť takéto nástroje a existujúcu spoluprácu. Pandémia vážne narušila projekty mobility mládeže.

9.

Pokiaľ ide o rozvoj politík, programov a iniciatív pre mladých ľudí, EÚ sa javí ako zdroj inšpirácie aj pre ostatné regióny sveta, a to najmä pre susediace regióny.

UZNÁVAJÚ, ŽE:

10.

Spolupráca a politiky EÚ v oblasti mládeže sa aj naďalej sústreďujú na zabezpečenie rovnakého prístupu všetkých mladých Európanov k príležitostiam a poskytovanie potrebnej podpory pre život, prácu, vzdelávanie a prosperitu týmto mladým ľuďom. Stratégia EÚ pre mládež na roky 2019 – 2027 a jej európske ciele v oblasti mládeže predstavujú silný a účinný plán, ktorý napomáha spolupráci medzi členskými štátmi EÚ a podporuje politiky v oblasti mládeže na úrovni EÚ aj na vnútroštátnej úrovni, a preto sú nevyhnutné na dosiahnutie týchto cieľov.

11.

Vytvorenie tohto silného politického rámca, výmena poznatkov a vzájomné učenie medzi členskými štátmi, ako aj nasmerovanie finančných prostriedkov z programu Erasmus+, Európskeho zboru solidarity a ďalších programov EÚ do troch strategických pilierov – „zapájať, spájať a posilňovať postavenie“ umožní mnohým mladým ľuďom v Európe naplno využiť svoj potenciál v záujme ich osobného rozvoja a prechodu k samostatnosti, posilní ich odolnosť a vybaví ich zručnosťami potrebnými na zvládnutie meniaceho sa sveta, na prípravu na zelenú a digitálnu transformáciu a na formovanie svetlejšej a spravodlivejšej budúcnosti.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY A KOMISIU, ABY V SÚLADE SO ZÁSADOU SUBSIDIARITY A V RÁMCI SVOJICH PRÍSLUŠNÝCH OBLASTÍ PÔSOBNOSTI:

12.

Ďalej zohľadňovali otázky súvisiace s mládežou, zabezpečili, aby boli obavy mladých ľudí lepšie vypočuté a rešpektované pri tvorbe politík EÚ a vnútroštátnych politík, a usilovali sa o lepšiu súčinnosť a výmenu poznatkov medzi rôznymi oblasťami politiky na všetkých úrovniach, ktoré majú vplyv na mládež.

13.

Ďalej zlepšovali dosah na mladých ľudí z rôznych prostredí, najmä na ľudí s obmedzenými príležitosťami, zdravotným postihnutím a z vidieckych a odľahlých oblastí, a zvyšovali ich účasť mimo tradičných modelov zastúpenia mládeže.

14.

Ďalej posilňovali procesy participácie mládeže a zavádzali vykonávanie európskeho programu práce s mládežou a pracovného plánu stratégie EÚ pre mládež na roky 2022 – 2024 vrátane Európskeho dialógu s mládežou.

15.

Ďalej podporovali procesy a iniciatívy inšpirované Európskym dialógom s mládežou mimo Európskej únie, napríklad v rámci Východného partnerstva alebo západného Balkánu, s cieľom zapojiť, spojiť a posilniť postavenie mladých ľudí.

16.

Umožnili účinné využívanie programov a fondov EÚ, ako sú Erasmus+, Európsky zbor solidarity, Horizont Európa, Európsky sociálny fond plus, iniciatíva na podporu zamestnanosti mladých ľudí, Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, Fond na spravodlivú transformáciu atď. na podporu mnohých oblastí politiky, ktoré majú vplyv na mladých ľudí, so zameraním na odolnosť a obnovu mládeže a mládežníckeho sektora v období po skončení pandémie COVID-19.

17.

Účinne a s trvalým odkazom realizovali Európsky rok mládeže 2022 s cieľom ďalej stimulovať mladých ľudí v Európe, aby sa prihlásili so svojimi príspevkami a poznatkami, ktoré môžu formovať rozvoj Únie a spoločnosti ako celku.

18.

Zvýšili úsilie o zapojenie mládeže do kľúčových európskych iniciatív, ako je Konferencia o budúcnosti Európy a iniciatíva Nový európsky Bauhaus, ktorá sa zaoberá otázkami relevantnými pre mladých ľudí a ich budúcnosť.