V Bruseli12. 8. 2021

COM(2021) 477 final

2021/0270(COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/1091, pokiaľ ide o príspevok Únie na integrované štatistiky fariem v medziach finančného rámca na roky 2021 – 2027

(Text s významom pre EHP)


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

V nariadení (EÚ) 2018/1091 1 o integrovaných štatistikách fariem sa vyžaduje, aby členské štáty uskutočnili v rokoch 2020, 2023 a 2026 integrované zisťovania fariem.

Nariadením (EÚ) 2018/1091 sa stanovuje finančné krytie (t. j. pridelenie rozpočtových prostriedkov) na celé obdobie trvania príslušného viacročného finančného rámca (VFR). Obsahuje ustanovenie o zostavovaní rozpočtu na zber údajov pre zisťovania, ktoré sa majú uskutočniť v rokoch 2023 a 2026. V článku 14 nariadenia sa stanovuje, že po nadobudnutí účinnosti VFR na roky 2021 – 2027 by mal Európsky parlament a Rada na návrh Komisie stanoviť sumu na obdobie po roku 2020.

Finančným referenčným rámcom tohto návrhu je nariadenie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2093 2 , ktorým sa stanovuje VFR na roky 2021 až 2027.

Členské štáty dostanú z EÚ na pokrytie nákladov na uskutočnenie zisťovaní finančný príspevok v maximálnej výške 75 % oprávnených nákladov [pričom maximálne sumy sú stanovené v článku 13 ods. 4 a 5 nariadenia (EÚ) 2018/1091]. Suma na obdobie po roku 2020 by sa mala stanoviť na základe ustanovení VFR.

Týmto legislatívnym návrhom sa stanovuje rozpočet vo výške 40 000 000,00 EUR na roky 2021 – 2027 (z toho 36 400 000,00 EUR je určených na granty pre národné štatistické úrady a iné vnútroštátne orgány).

Podľa článku 13 ods. 7 nariadenia (EÚ) 2018/1091 by sa finančný príspevok EÚ v rámci grantov uvedených v článku 13 ods. 2 mal poskytnúť z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu v súlade s článkom 4 ods. 2 písm. d) nariadenia (EÚ) č. 1306/2013 alebo nariadením o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1306/2013.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Štatistiky musia byť spoľahlivé a kvalitné, aby tvorcovia politík, podniky a široká verejnosť mohli prijímať vhodné rozhodnutia založené na faktoch.

Stratégia pre poľnohospodárske štatistiky na rok 2020 obsahuje tieto kľúčové ciele:

·tvorbu kvalitnej štatistiky, ktorá efektívne a účinne spĺňa požiadavky používateľov,

·zlepšenie harmonizácie a koherentnosti európskej poľnohospodárskej štatistiky.

Tento návrh sa priamo zameriava na uvedené ciele.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Hlavným cieľom európskej štatistiky v rámci Programu pre jednotný trh je poskytovať kvalitnú štatistiku na podporu európskych politík 3 . Štatistika životného prostredia a poľnohospodárska štatistika predstavujú jednu z troch oblastí získavania štatistík v rámci uvedeného programu. Sú potrebné aj včasné a relevantné údaje pre spoločnú poľnohospodársku politiku (SPP).

Touto iniciatívou sa realizuje uvedený cieľ na roky 2021 – 2026.

Európsky systém poľnohospodárskej štatistiky takisto prispeje k najmenej dvom zo šiestich priorít Komisie Ursuly von der Leyenovej, konkrétne

·k Európskej zelenej dohode, ktorej základom sú stratégia „z farmy na stôl“ a stratégia v oblasti biodiverzity, a

·k hospodárstvu, ktoré pracuje v prospech ľudí,

poskytovaním lepších údajov na posudzovanie udržateľnosti odvetvia, pokiaľ ide o životné prostredie, ľudí, regióny a hospodárstvo. Poľnohospodárska štatistika je užitočná aj pre iné priority EÚ alebo členských štátov, ktoré ovplyvňujú poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka alebo sú nimi ovplyvnené.

Politiky EÚ musia byť podložené kvalitnými, porovnateľnými a spoľahlivými štatistickými informáciami o hospodárskej, sociálnej, územnej a environmentálnej situácii v EÚ. Európska štatistika môže takisto pomôcť širokej verejnosti porozumieť demokratickému procesu a zapájať sa doň, ako aj diskutovať o súčasnom stave a budúcnosti EÚ. Pokiaľ ide o poľnohospodársku štatistiku, dôraz sa kladie na poskytovanie včasných a relevantných údajov pre potreby SPP, spoločnej rybárskej politiky a ďalších politík týkajúcich sa životného prostredia, potravinovej bezpečnosti a dobrých životných podmienok zvierat.

Poľnohospodárska štatistika poskytuje kvalitné fakty potrebné na vykonávanie a monitorovanie SPP. SPP je dôležitou hnacou silou pre tvorbu pracovných miest a inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast v EÚ. Politika rozvoja vidieka, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou SPP, sa okrem svojich sociálnych cieľov zameriava na zlepšenie konkurencieschopnosti a udržateľnosti poľnohospodárskej výroby. Na SPP pripadalo v rámci VFR na roky 2014 – 2020 viac ako 37 % celkového rozpočtu EÚ.

Poľnohospodárska štatistika je takisto čoraz viac potrebná pre ostatné kľúčové politiky EÚ, ako je napríklad Európska zelená dohoda, environmentálna politika, politika v oblasti zmeny klímy a obchodná, sociálna a regionálna politika.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Právnym základom pre európsku štatistiku je článok 338 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ). Európsky parlament a Rada v súlade s riadnym legislatívnym postupom prijmú opatrenia na vypracovanie štatistík tam, kde je to nevyhnutné pre výkon úlohy EÚ. V článku 338 sa stanovujú požiadavky týkajúce sa európskej štatistiky, pričom sa vyžaduje súlad s normami nestrannosti, spoľahlivosti, objektivity, vedeckej nezávislosti, hospodárnosti a štatistického utajenia dôverných dát. V nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 4 sa stanovuje právny rámec pre rozvoj, tvorbu a šírenie európskej štatistiky.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Uplatňuje sa zásada subsidiarity, keďže návrh nepatrí do výlučnej právomoci EÚ. Európsky štatistický systém (ESS) poskytuje infraštruktúru pre štatistické informácie. Systém má splniť požiadavky viacerých používateľov a podporovať rozhodovací proces v demokratických spoločnostiach. Návrh tohto nariadenia bol vypracovaný s cieľom chrániť základné činnosti partnerov ESS a zároveň lepšie zabezpečiť a zaručiť kvalitu a porovnateľnosť poľnohospodárskej štatistiky.

Medzi kľúčové kritériá pre štatistické údaje patria konzistentnosť a porovnateľnosť. Členské štáty nemôžu dosiahnuť potrebnú konzistentnosť a porovnateľnosť bez jasného európskeho rámca, t. j. právnych predpisov EÚ, v ktorých sa stanovia spoločné štatistické pojmy, formáty na zasielanie údajov a požiadavky na kvalitu. Požiadavka na porovnateľnosť je obzvlášť dôležitá pre poľnohospodársku štatistiku z dôvodu SPP.

Tieto ciele nemôžu členské štáty v plnej miere dosiahnuť, ak budú konať samostatne. Opatrenia by boli účinnejšie, ak by sa prijali na úrovni EÚ, a to na základe právneho aktu EÚ, ktorým sa zabezpečí porovnateľnosť štatistických informácií v štatistických oblastiach, na ktoré sa navrhovaný akt vzťahuje. Samotný zber údajov pritom najlepšie vykonajú členské štáty.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality z tohto dôvodu:

Zabezpečí kvalitu a porovnateľnosť európskej poľnohospodárskej štatistiky zozbieranej a zostavenej podľa rovnakých zásad vo všetkých členských štátoch. Podobne zabezpečí, aby európska poľnohospodárska štatistika zostala relevantná a bola prispôsobená tak, aby dokázala reagovať na potreby používateľa. Nariadením sa zaistí nákladovo efektívnejšia tvorba štatistiky pri rešpektovaní špecifických charakteristík systémov členských štátov.

V súlade so zásadou proporcionality sa navrhované nariadenie obmedzuje na minimum potrebné na dosiahnutie jeho cieľa a neprekračuje rámec nevyhnutný na tento účel.

Výber nástroja

Navrhovaný nástroj: nariadenie.

Vzhľadom na ciele a obsah návrhu je zmena existujúceho nariadenia najvhodnejším nástrojom.

Kľúčové politiky EÚ, ako je SPP, závisia od porovnateľnej, harmonizovanej a kvalitnej poľnohospodárskej štatistiky na európskej úrovni. To možno najlepšie zabezpečiť prostredníctvom nariadení, ktoré sú priamo uplatniteľné v členských štátoch a nie je potrebné ich najprv transponovať do vnútroštátnych právnych predpisov. V článku 14 nariadenia (EÚ) 2018/1091 sa už stanovuje zmena.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Hodnotenie európskeho systému poľnohospodárskej štatistiky na účely stratégie pre poľnohospodárske štatistiky na rok 2020 a ďalšie roky [SWD (2017) 96 final] poukázalo na potrebu systematickejšieho prístupu v tejto oblasti.

Z hodnotenia systému poľnohospodárskej štatistiky vyplynulo, že:

·súčasné právne predpisy týkajúce sa poľnohospodárskej štatistiky dostatočne nespĺňajú nové a vznikajúce potreby údajov, keďže takáto štatistika nie je v právnych aktoch zahrnutá ako požiadavka. Tieto akty nie sú dostatočne flexibilné a zjednotené na to, aby pohotovo reagovali na vznikajúce potreby,

·Európsky systém poľnohospodárskej štatistiky nie je dostatočne flexibilný a nereaguje dostatočne rýchlo na vznikajúce potreby. Čiastočne to súvisí s charakterom získavania štatistík, ale aj so spôsobom, akým boli nariadenia vypracované, a s nedostatkom rozpočtových a ľudských zdrojov,

·zber údajov nie je dostatočne harmonizovaný, či koherentný. Je to dané tým, že vznikajú nové potreby údajov, právne predpisy sa mnoho rokov vyvíjajú oddelene a v jednotlivých poľnohospodárskych oblastiach sa používajú trochu rozdielne definície a pojmy,

·tvorba štatistiky by mohla byť efektívnejšia, ak sa právne predpisy prispôsobia tak, aby zahŕňali rôzne zdroje informácií, a ak sa členské štáty adaptujú na modernú technológiu.

V rámci prípravy nariadenia (EÚ) 2018/1091 sa uskutočnila verejná konzultácia a výsledky sú uvedené v osobitnej správe 5 .

V súvisiacej stratégii pre poľnohospodárske štatistiky sa dospelo k záveru, že poľnohospodársku štatistiku treba koncipovať ako systém a má tak aj fungovať; jednotlivé časti tohto systému majú byť navzájom prepojené a výsledok má byť väčší ako súčet týchto častí. Poľnohospodárska štatistika musí navyše bezproblémovo zapadnúť do celého ESS a zdroje údajov je potrebné diverzifikovať s tým, že sa podľa možnosti využijú iné zdroje údajov. Do zberu údajov je potrebné integrovať informačné a komunikačné technológie a iné nové technológie [napr. veľké dáta (big data) a inovácie na báze výskumu], účinnosť a efektívnosť metód zberu údajov treba posúdiť na základe potrieb údajov a kritérií kvality a mali by sa odstrániť existujúce dátové silá.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Eurostat realizuje rozvoj, tvorbu a šírenie európskej poľnohospodárskej štatistiky vďaka úzkej, koordinovanej a pravidelnej spolupráci v rámci Európskeho štatistického systému a svojho dlhodobého partnerstva s národnými štatistickými úradmi a všetkými ostatnými príslušnými orgánmi.

Celkovo a v súlade so stratégiou pre poľnohospodárske štatistiky na rok 2020 a ďalšie roky patria medzi hlavné skupiny a jednotlivcov, ktorých sa európska poľnohospodárska štatistika týka alebo ktorí sú do nej zapojení: zostavovatelia údajov (národné štatistické úrady, iné vnútroštátne orgány a Eurostat), respondenti (poľnohospodári, organizácie poľnohospodárov a podniky) a používatelia (verejné a súkromné subjekty s rozhodovacou právomocou, najmä ostatné odbory Komisie, výskumníci a novinári). S týmito zainteresovanými stranami sa viedli rozsiahle konzultácie o problémoch, ktorým čelia, o želaných zmenách, ich potrebách a prioritách týkajúcich sa údajov, možných politických riešeniach, vplyve navrhovaných opatrení a o samotnej stratégii.

Názory zainteresovaných strán sa zozbierali na zasadnutiach a seminároch Stáleho výboru pre poľnohospodársku štatistiku (CPSA) a jeho nástupcu, skupiny riaditeľov pre poľnohospodársku štatistiku (DGAS) (pre riaditeľov zodpovedných za poľnohospodársku štatistiku), na ktorých sú často vypočuté odbory Komisie, medzinárodné organizácie a organizácie poľnohospodárov, na zasadnutiach Výboru pre Európsky štatistický systém (pre generálnych riaditeľov národných štatistických úradov) a na pravidelne organizovaných konzultáciách a vypočutiach (pre odbory Komisie).

Výsledky týchto konzultácií sa zohľadnili v uvedenom hodnotení.

Okrem toho prebiehala počas štyroch týždňov na webovej stránke Európskej komisie „Vyjadrite svoj názor“ konzultácia týkajúca sa plánu pre uvedený návrh.

Získavanie a využívanie expertízy

Eurostat viedol pri príprave nariadenia (EÚ) 2018/1091 rozsiahle diskusie o obsahu návrhu s národnými štatistickými úradmi v rámci príslušných expertných skupín, a to aj na úrovni riaditeľov.

Posúdenie vplyvu

K posúdeniu vplyvu stratégie pre poľnohospodárske štatistiky na rok 2020 a ďalšie roky [ SWD (2016)430 ], ktorej neoddeliteľnou súčasťou sú integrované štatistiky fariem, vydal výbor pre kontrolu regulácie kladné stanovisko 6 .

Právne predpisy v oblasti štatistiky sa vzťahujú predovšetkým na používateľov údajov na administratívnej úrovni (napr. odbory Komisie, ktoré pracujú na politických opatreniach), zostavovateľov údajov (národné štatistické úrady) a respondentov poskytujúcich údaje (poľnohospodárov), takže ich priame hospodárske, sociálne a environmentálne účinky sú obmedzené. Hlavné priame náklady pre zainteresované strany súvisia s prispôsobením sa novým štatistickým a technickým systémom. V strednodobom až dlhodobom horizonte sa očakávalo, že modernizačné opatrenia mierne znížia administratívne zaťaženie, ako aj náklady. Väčšina úspor nákladov by vyplývala z toho, že sa znížia požiadavky nariadenia (EÚ) 2018/1091 na pokrytie. Náklady na získavanie štatistiky treba zvážiť s ohľadom na jej sociálny úžitok, ale aj na náklady v prípade, že bude existovať len štatistika s nízkou kvalitou alebo nebude existovať žiadna štatistika.

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

Návrh je súčasťou stratégie pre poľnohospodárske štatistiky na rok 2020 a ďalšie roky, ktorá je dôležitým programom na modernizáciu poľnohospodárskej štatistiky EÚ, ktorý vykonáva Európska komisia v úzkej spolupráci s členskými štátmi. Stratégiu podporuje Výbor pre Európsky štatistický systém a je súčasťou programu REFIT, ktorým sa má zefektívniť a zlepšiť európsky systém poľnohospodárskej štatistiky (EASS).

Tento návrh sa týka financovania integrovaných štatistík fariem na roky 2021 – 2027, a to v súlade s nariadením (EÚ) 2018/1091.

Základné práva

Návrh nemá žiadne dôsledky z hľadiska ochrany základných práv.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Finančný vplyv návrhu má obmedzené trvanie a vzťahuje sa na spolufinancovanie zberu údajov o integrovaných štatistikách fariem na roky 2021 až 2027 (zber údajov za roky 2023 a 2026).

V článku 13 nariadenia (EÚ) 2018/1091 sa stanovuje finančný príspevok EÚ na vykonávanie uvedeného nariadenia. V tomto návrhu sa stanovuje rozpočet vo výške 40 000 000,00 EUR na roky 2021 – 2027 (z toho 36 400 000,00 je určených na granty pre národné štatistické úrady).

Finančný príspevok EÚ v rámci grantov uvedených v článku 13 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2018/1091 sa poskytne z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu v súlade s článkom 4 ods. 2 písm. d) nariadenia (EÚ) č. 1306/2013 alebo nariadením o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1306/2013.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Očakáva sa, že Európsky parlament a Rada prijmú navrhované nariadenie čo najskôr a že Komisia krátko nato prijme vykonávacie opatrenia. Nariadenie bude priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch bez toho, aby bol potrebný plán vykonávania.

Členské štáty budú musieť poskytnúť údaje Komisii v rokoch 2024 a 2027.

V súlade s nariadením (EÚ) 2018/1091 by Komisia po porade s ESSC mala predložiť do 31. decembra 2024 Európskemu parlamentu a Rade správu o vykonávaní a dosahovaní jeho cieľov.

Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

Neuplatňuje sa.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Navrhovaná zmena sa vzťahuje na článok 13 ods. 4, 5 a 7 a článok 14 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2018/1091, v ktorých sa stanovujú maximálne sumy, ktoré sa majú prideliť každému členskému štátu, a suma a zdroj finančného krytia na roky 2021 až 2027.

2021/0270 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/1091, pokiaľ ide o príspevok Únie na integrované štatistiky fariem v medziach finančného rámca na roky 2021 – 2027

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 338 ods. 1,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)V nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1091 7 sa stanovuje, že členské štáty zozbierajú a poskytnú základné štrukturálne údaje (ďalej len „základné údaje“) a údaje týkajúce sa modulov v súvislosti s poľnohospodárskymi podnikmi za roky 2023 a 2026.

(2)Vykonávanie štrukturálnych zisťovaní fariem a splnenie požiadaviek Únie na informácie si od členských štátov a Únie vyžadujú značné množstvo finančných prostriedkov.

(3)Členské štáty dostanú z Únie na pokrytie nákladov na zber základných údajov a údajov týkajúcich sa modulov za rok 2023 a 2026 finančný príspevok v maximálnej výške 75 %, pričom maximálne sumy sú stanovené v nariadení (EÚ) 2018/1091.

(4)Nariadením (EÚ) 2018/1091 sa stanovuje finančné krytie na celé obdobie trvania príslušného viacročného finančného rámca (VFR) a obsahuje ustanovenie o stanovení sumy určenej na ďalšie zbery údajov v rámci nasledujúceho VFR vzťahujúce sa na zisťovania v rokoch 2023 a 2026.

(5)Tento nasledujúci VFR na roky 2021 – 2027 bol stanovený nariadením Rady (EÚ, Euratom) 2020/2093 8 .

(6)V súlade s nariadením (EÚ) 2018/1091 by výšku finančného príspevku Únie na integrované štatistiky fariem v rámci VFR na roky 2021 – 2027 mal stanoviť Európsky parlament a Rada na návrh Komisie po nadobudnutí účinnosti nariadenia (EÚ, Euratom) 2020/2093.

(7)Zo sumy navrhovanej na roky 2021 – 2027 by sa mali financovať len štrukturálne zisťovania fariem uskutočnené v rokoch 2023 a 2026 vrátane nákladov spojených s riadením, údržbou a rozvojom databáz, ktoré Komisia používa na spracovanie údajov poskytnutých členskými štátmi.

(8)Okrem toho je po vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie vhodné vypustiť odkaz na tento bývalý členský štát.

(9)Uskutočnili sa konzultácie s Výborom pre Európsky štatistický systém, ktorý bol ustanovený článkom 7 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 9 .

(10)Nariadenie (EÚ) 2018/1091 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (EÚ) 2018/1091 sa mení takto:

1.Článok 13 sa mení takto:

a)Odsek 4 sa mení takto:

i)Úvodná veta sa nahrádza takto:

„V prípade kombinovaných nákladov na zber základných údajov a údajov týkajúcich sa modulov za roky 2023 a 2026 sa finančný príspevok Únie obmedzí na tieto maximálne sumy:“;

ii)Písmeno c) sa nahrádza takto:

„c) 2 000 000 EUR v prípade Bulharska, Nemecka, Maďarska a Portugalska;“;

b)Odsek 5 sa vypúšťa;

c)Odsek 7 sa nahrádza takto:

„7. Finančný príspevok Únie v rámci grantov uvedených v odseku 2 tohto článku sa poskytne z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu v súlade s článkom 4 ods. 2 písm. d) nariadenia (EÚ) č. 1306/2013 alebo nasledujúcim nariadením o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1306/2013.“

2.V článku 14 sa odsek 1 nahrádza takto:

„1. Finančné krytie Únie na vykonávanie programu na zber údajov za referenčné roky 2023 a 2026 vrátane rozpočtových prostriedkov potrebných na riadenie, údržbu a rozvoj databázových systémov, ktoré sa v rámci Komisie používajú na spracovanie údajov, ktoré poskytli členské štáty na základe tohto nariadenia, je 40 000 000 EUR na roky 2021 – 2027, na ktoré sa vzťahuje VFR na roky 2021 – 2027.“

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

Za Európsky parlament    Za Radu

predseda    predseda

LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

Obsah

1.FRAMEWORK OF THE PROPOSAL/INITIATIVE12

1.1.Title of the proposal/initiative12

1.2.Policy area(s) concerned12

1.3.The proposal/initiative relates to:12

1.4.Objective(s)12

1.4.1.General objective(s)12

1.4.2.Specific objective(s)12

1.4.3.Expected result(s) and impact13

1.4.4.Indicators of performance13

1.5.Grounds for the proposal/initiative13

1.5.1.Requirement(s) to be met in the short or long term including a detailed timeline for roll-out of the implementation of the initiative13

1.5.2.Added value of Union involvement (it may result from different factors, e.g. coordination gains, legal certainty, greater effectiveness or complementarities). For the purposes of this point 'added value of Union involvement' is the value resulting from Union intervention which is additional to the value that would have been otherwise created by Member States alone.14

1.5.3.Lessons learned from similar experiences in the past14

1.5.4.Compatibility with the Multiannual Financial Framework and possible synergies with other appropriate instruments14

1.5.5.Assessment of the different available financing options, including scope for redeployment15

1.6.Duration and financial impact of the proposal/initiative16

1.7.Management mode(s) planned16

2.MANAGEMENT MEASURES17

2.1.Monitoring and reporting rules17

2.2.Management and control system(s)17

2.2.1.Justification of the management mode(s), the funding implementation mechanism(s), the payment modalities and the control strategy proposed17

2.2.2.Information concerning the risks identified and the internal control system(s) set up to mitigate them17

2.2.3.Estimation and justification of the cost-effectiveness of the controls (ratio of "control costs ÷ value of the related funds managed"), and assessment of the expected levels of risk of error (at payment & at closure)17

2.3.Measures to prevent fraud and irregularities18

3.ESTIMATED FINANCIAL IMPACT OF THE PROPOSAL/INITIATIVE19

3.1.Heading(s) of the multiannual financial framework and expenditure budget line(s) affected19

3.2.Estimated financial impact of the proposal on appropriations20

3.2.1.Summary of estimated impact on operational appropriations20

3.2.2.Estimated output funded with operational appropriations23

3.2.3.Summary of estimated impact on administrative appropriations24

3.2.4.Compatibility with the current multiannual financial framework27

3.2.5.Third-party contributions27

3.3.Estimated impact on revenue28

1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

1.1.Názov návrhu/iniciatívy

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2018/1091, pokiaľ ide o príspevok Únie na integrované štatistiky fariem v medziach finančného rámca na roky 2021 – 2027

1.2.Príslušné oblasti politiky

Tvorba európskej štatistiky.

Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

1.3.Návrh/iniciatíva sa týka:

 novej akcie

 novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu 10

 predĺženia trvania existujúcej akcie

 zlúčenia jednej alebo viacerých akcií do ďalšej/novej akcie alebo presmerovania jednej alebo viacerých akcií na ďalšiu/novú akciu

1.4.Ciele

1.4.1.Všeobecné ciele

Týmto legislatívnym návrhom sa stanovuje rozpočet vo výške 40 000 000,00 EUR na roky 2021 – 2027 (z toho 36 400 000,00 EUR je určených na granty pre národné štatistické úrady a iné vnútroštátne orgány).

Štatistiky musia byť spoľahlivé a kvalitné, aby tvorcovia politík, podniky a široká verejnosť mohli prijímať vhodné rozhodnutia založené na faktoch. Súčasný návrh sa zameriava na dva ciele stratégie pre poľnohospodárske štatistiky na rok 2020:

tvorbu kvalitnej štatistiky, ktorá efektívne a účinne spĺňa potreby používateľov,

zlepšenie harmonizácie a koherentnosti európskej poľnohospodárskej štatistiky.

1.4.2.Špecifické ciele

Špecifický cieľ č. 1

Financovať štrukturálne zisťovania fariem uskutočnené v roku 2023 vrátane nákladov spojených s riadením, údržbou a rozvojom databáz, ktoré Komisia používa na spracovanie údajov poskytnutých členskými štátmi za referenčný rok 2023 a zlepšiť interoperabilitu medzi integrovanými štatistikami fariem a informačnou sieťou poľnohospodárskeho účtovníctva/informačnou sieťou poľnohospodárskej udržateľnosti

Špecifický cieľ č. 2

Financovať štrukturálne zisťovania fariem uskutočnené v roku 2026 vrátane nákladov spojených s riadením, údržbou a rozvojom databáz, ktoré Komisia používa na spracovanie údajov poskytnutých členskými štátmi za referenčný rok 2026 a zlepšiť interoperabilitu medzi integrovanými štatistikami fariem a informačnou sieťou poľnohospodárskeho účtovníctva/informačnou sieťou poľnohospodárskej udržateľnosti

1.4.3.Očakávané výsledky a vplyv

Uveďte, aký vplyv by mal mať návrh/iniciatíva na prijímateľov/cieľové skupiny.

Vplyv na národné štatistické úrady a iné: právne predpisy v oblasti štatistiky sa vzťahujú predovšetkým na používateľov údajov na administratívnej úrovni (napr. odbory Komisie, ktoré pracujú na politických opatreniach), zostavovateľov údajov (národné štatistické úrady) a respondentov poskytujúcich údaje (poľnohospodárov), takže ich priame hospodárske, sociálne a environmentálne účinky sú obmedzené. Hlavné priame náklady pre zainteresované strany súvisia s prispôsobením sa novým štatistickým a technickým systémom. V strednodobom až dlhodobom horizonte sa očakáva, že modernizačné opatrenia znížia administratívne zaťaženie a náklady.

1.4.4.Ukazovatele výkonnosti

Uveďte ukazovatele na monitorovanie pokroku a dosiahnutých výsledkov.

V nariadení (EÚ) 2018/1091 sa stanovuje, že za referenčné roky 2023 a 2026 členské štáty predložia Komisii (Eurostatu) overené základné údaje a údaje týkajúce sa modulov, ako aj správu o kvalite, a to do 12 mesiacov po skončení referenčného roka.

Komisia okrem toho po porade s ESSC predloží do 31. decembra 2024 Európskemu parlamentu a Rade správu o vykonávaní a dosahovaní cieľov tohto nariadenia (článok 18).

1.5.Dôvody návrhu/iniciatívy

1.5.1.Potreby, ktoré sa majú uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy

Cieľom návrhu je zabezpečiť, aby sa členským štátom poskytla ďalšia finančná podpora na zber údajov o štruktúre poľnohospodárskych podnikov stanovením finančného krytia na roky 2021 – 2027.

Finančný príspevok EÚ na podporu vnútroštátneho zberu údajov pre poľnohospodárske štatistiky v novom systéme, pokiaľ ide o jeho výšku a podiel, by mal byť porovnateľný s aktuálnym stavom a vnútroštátne výdavky by mali zostať na podobnej úrovni ako v súčasnosti. Opatrenia na zníženie zaťaženia a nákladov po ich úplnom vykonaní, ako aj očakávaný pokles počtu poľnohospodárskych podnikov (na základe sledovaných trendov) môžu viesť k zníženiu potreby zberu údajov a tým aj k nižšiemu rozpočtu.

Cieľom nariadenia (EÚ) 2018/1091 je zlepšiť kvalitu, porovnateľnosť a koherentnosť európskych poľnohospodárskych štatistík, aby tvorcovia politík, podniky a široká verejnosť mohli prijímať vhodné rozhodnutia založené na faktoch.

Vzťahuje sa na poľnohospodárske štrukturálne štatistiky a má podobu jedného rámcového nariadenia a vykonávacích aktov. Ako nariadenie je priamo uplatniteľné v členských štátoch EÚ, zatiaľ čo vo vykonávacích aktoch sa stanovia zoznamy a opisy premenných a metodické požiadavky. Každý členský štát hneď po prijatí aktov integruje premenné a iné požiadavky do svojich vnútroštátnych databáz, dotazníkov, atď..

Poľnohospodársky cenzus 2020 už prebieha. Zber údajov za rok 2023 sa už pripravuje a po ňom bude nasledovať zber údajov za rok 2026.

1.5.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

EÚ a jej členské štáty budú mať vďaka integrovaným štatistikám fariem vysokokvalitnú, porovnateľnú a koherentnú európsku štrukturálnu poľnohospodársku štatistiku, ktorá pre respondentov a zostavovateľov údajov predstavuje prijateľné zaťaženie v porovnaní s jej úžitkom. Tvorba politík založená na faktoch je rozhodujúca pre úspech politík, ako je SPP, a je dôležitou hnacou silou pre tvorbu pracovných miest a inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast v EÚ.

Právne predpisy v oblasti štatistiky sa vzťahujú predovšetkým na používateľov údajov na administratívnej úrovni (napr. odbory Komisie, ktoré pracujú na politických opatreniach), zostavovateľov údajov (národné štatistické úrady) a respondentov poskytujúcich údaje (poľnohospodárov), takže ich priame hospodárske, sociálne a environmentálne účinky sú obmedzené. Hlavné priame náklady pre zainteresované strany sa týkajú adaptácie na nové štatistické, organizačné a technické systémy, ale tieto náklady a zaťaženie by sa mali v strednodobom až dlhodobom horizonte vrátiť späť, keďže sa zníži zaťaženie vyplývajúce zo zberu údajov a zvýši sa účinnosť a úspory.

1.5.3.Poznatky získané z podobných skúseností v minulosti

Európska poľnohospodárska štatistika je už veľa desaťročí základným pilierom SPP a mnohých ďalších kľúčových politík EÚ. Nariadenie (EÚ) 2018/1091 bolo navrhnuté tak, aby reagovalo na zmeny v poľnohospodárstve a riešilo hlavné problémy, ktoré boli zistené pri hodnotení európskeho systému poľnohospodárskej štatistiky (EASS). Zistili sa tieto problémy:

1. Predchádzajúca právna úprava poľnohospodárskej štatistiky nepokrývala v primeranej miere nové a vznikajúce potreby údajov.

2. EASS nebol dostatočne flexibilný a nereagoval dostatočne rýchlo na vznikajúce potreby.

3. Zbery údajov neboli dostatočne harmonizované, či koherentné.

4. Tvorba štatistiky nebola dostatočne efektívna.

5. Zaťaženie spojené s poskytovaním údajov sa vnímalo ako vysoké.

1.5.4.Zlučiteľnosť s viacročným finančným rámcom a možná synergia s inými vhodnými nástrojmi

Nariadenie (EÚ) 2018/1091 je súčasťou stratégie Eurostatu pre poľnohospodárske štatistiky na rok 2020 a ďalšie roky a doplní ho štatistika poľnohospodárskych vstupov a výstupov, ako aj aktualizované nariadenie o úhrnných účtoch pre poľnohospodárstvo. Všetky tri nariadenia budú mať spoločný rozsah pôsobnosti a budú používať rovnakú technickú a metodickú dokumentáciu. Spolu budú pokrývať všetky aspekty poľnohospodárskej štatistiky.

Dôležité spoločné politiky EÚ, ako sú SPP, Európska zelená dohoda a stratégia „z farmy na stôl“ a stratégia biodiverzity, závisia od porovnateľnej, harmonizovanej a kvalitnej poľnohospodárskej štatistiky na európskej úrovni, ako aj od jej kompatibility/komplementárnosti s rôznymi súvisiacimi zdrojmi údajov, ako je informačná sieť poľnohospodárskeho účtovníctva. To možno najlepšie zabezpečiť prostredníctvom nariadení, ktoré sú priamo uplatniteľné v členských štátoch a nie je potrebné ich najprv transponovať do vnútroštátnych právnych predpisov.

Súčasná zmena je stanovená v nariadení (EÚ) 2018/1091 a týka sa len financovania zberu údajov za roky 2023 a 2026.

1.5.5.Posúdenie rôznych disponibilných možností financovania vrátane možnosti prerozdelenia

Neuplatňuje sa.

1.6.Trvanie a finančný vplyv návrhu/iniciatívy

 obmedzené trvanie

   v platnosti od 1. 1. 2022 (predbežne) do 31. 12. 2027

   Finančný vplyv trvá od roku 2022 do roku 2025 v prípade viazaných rozpočtových prostriedkov a od roku 2024 do roku 2028 v prípade platobných rozpočtových prostriedkov.

 neobmedzené trvanie

Počiatočná fáza vykonávania bude trvať od RRRR do RRRR,

a potom bude implementácia pokračovať v plnom rozsahu.

1.7.Plánovaný spôsob riadenia 11

 Priame riadenie na úrovni Komisie

prostredníctvom jej útvarov vrátane zamestnancov v delegáciách Únie

   prostredníctvom výkonných agentúr

 Zdieľané riadenie s členskými štátmi

 Nepriame riadenie, pri ktorom sa plnením rozpočtu poveria:

tretie krajiny alebo subjekty, ktoré tieto krajiny určili,

medzinárodné organizácie a ich agentúry (uveďte),

Európska investičná banka (EIB) a Európsky investičný fond,

subjekty uvedené v článkoch 70 a 71 nariadenia o rozpočtových pravidlách,

verejnoprávne subjekty,

súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby, pokiaľ tieto subjekty poskytujú dostatočné finančné záruky,

súkromnoprávne subjekty spravované právom členského štátu, ktoré sú poverené vykonávaním verejno-súkromného partnerstva a ktoré poskytujú dostatočné finančné záruky,

osoby poverené vykonávaním osobitných činností v oblasti SZBP podľa hlavy V Zmluvy o Európskej únii a určené v príslušnom základnom akte.

V prípade viacerých spôsobov riadenia uveďte v oddiele „Poznámky“ presnejšie vysvetlenie.

Poznámky:

Neuplatňuje sa.

2.OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA

2.1.Opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ

Uveďte frekvenciu a podmienky, ktoré sa vzťahujú na tieto opatrenia.

Prijímatelia grantov musia poskytnúť zozbierané údaje a príslušné správy o kvalite, ako sa uvádza v článku 12 nariadenia (EÚ) 2018/1091.

V súlade s článkom 18 nariadenia (EÚ) 2018/1091 by Komisia po porade s ESSC mala predložiť do 31. decembra 2024 Európskemu parlamentu a Rade správu o vykonávaní a dosahovaní cieľov nariadenia.

2.2.Systémy riadenia a kontroly

2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmov vykonávania financovania, spôsobov platby a stratégie kontroly

Uplatňuje sa zásada subsidiarity, keďže návrh nepatrí do výlučnej právomoci EÚ. Európsky štatistický systém (ESS) poskytuje infraštruktúru pre štatistické informácie. Systém má splniť požiadavky viacerých používateľov a podporovať rozhodovací proces v demokratických spoločnostiach. Návrh tohto nariadenia bol vypracovaný s cieľom chrániť základné činnosti partnerov ESS a zároveň lepšie zabezpečiť a zaručiť kvalitu a porovnateľnosť poľnohospodárskej štatistiky.

Medzi kľúčové kritériá pre štatistické údaje patria konzistentnosť a porovnateľnosť. Členské štáty nemôžu dosiahnuť potrebnú konzistentnosť a porovnateľnosť bez jasného európskeho rámca, t. j. právnych predpisov EÚ, v ktorých sa stanovujú spoločné štatistické pojmy, formáty na prenos údajov a požiadavky na kvalitu.

Tieto ciele nemôžu členské štáty v plnej miere dosiahnuť, ak budú konať samostatne. Opatrenia by boli účinnejšie, ak by sa prijali na úrovni EÚ, a to na základe právneho aktu EÚ, ktorým sa zabezpečí porovnateľnosť štatistických informácií v štatistických oblastiach, na ktoré sa navrhovaný akt vzťahuje. Samotný zber údajov pritom najlepšie vykonajú členské štáty.

2.2.2.Informácie o zistených rizikách a systémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

Medzi zistené riziká patrí nedostatočná kvalita údajov a neskoré predkladanie údajov.

Tieto riziká by sa zmiernili tým, že by sa členským štátom vopred zaslala technická a metodická dokumentácia, ako aj automatizovanými kontrolami údajov, monitorovaním dodržiavania termínov a skúmaním správ o kvalite pri každom zisťovaní.

2.2.3.Odhad a opodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer medzi nákladmi na kontroly a hodnotou súvisiacich riadených finančných prostriedkov) a posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbe a uzavretí)

Kontroly budú vykonávať úradníci Komisie v rámci svojich bežných povinností s cieľom posúdiť kvalitu a porovnateľnosť údajov. Očakávaná úroveň rizika chyby je nízka, keďže zber údajov v rámci poľnohospodárskej štatistiky sa vykonáva v dobrej spolupráci s členskými štátmi už od 50. rokov minulého storočia a zavedené systémy sa zmodernizovali v súlade s najnovšími technickými normami.

2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam

Uveďte existujúce alebo plánované preventívne a ochranné opatrenia, napr. zo stratégie na boj proti podvodom.

Okrem regulačných kontrol bude Eurostat v súlade so všeobecnou politikou Komisie na boj proti podvodom uplatňovať stratégiu boja proti podvodom. Tým sa zabezpečí, že prístup k riadeniu rizika podvodov sa zameria na identifikovanie rizikových oblastí podvodov a vhodných foriem reakcie. V prípade potreby sa vytvoria spolupracujúce skupiny a osobitné nástroje informačných technológií zamerané na analýzu potenciálnych prípadov podvodov.

Eurostat vypracoval stratégiu, ktorá pomôže členským štátom kontrolovať výdavky na zber údajov a ktorá obsahuje opatrenia a nástroje vhodné pre navrhované nariadenie. Zníženie zložitosti, uplatňovanie nákladovo efektívnych postupov monitorovania, ako aj vykonávanie predbežných a záverečných kontrol založených na riziku by malo prispieť k obmedzeniu podvodov a ich prevencii. Stratégia zahŕňa opatrenia na zvýšenie informovanosti a odbornú prípravu zameranú na predchádzanie podvodom.

3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

3.1.Príslušné okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky výdavkov

·Existujúce rozpočtové riadky

V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

Okruh viacročného finančného rámca

Rozpočtový riadok

Druh 
výdavkov

Príspevky

Číslo  

DRP/NRP 12 .

krajín EZVO 13

kandidátskych krajín 14

tretích krajín

v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

3

08.02 06 03 – Európsky poľnohospodársky záručný fond (EPZF) – Operačná technická pomoc

DRP

NIE

NIE

NIE

NIE

·Požadované nové rozpočtové riadky

V poradí, v akom za sebou nasledujú okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky.

Okruh viacročného finančného rámca

Rozpočtový riadok

Druh 
výdavkov

Príspevky

Číslo  

DRP/NRP

krajín EZVO

kandidátskych krajín

tretích krajín

v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

[XX YY YY]

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

ÁNO/NIE

3.2.Odhadovaný finančný vplyv návrhu na rozpočtové prostriedky

3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na operačné rozpočtové prostriedky

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie operačných rozpočtových prostriedkov.

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie operačných rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Okruh viacročného finančného  
rámca

3

08.02 06 03 – Európsky poľnohospodársky záručný fond (EPZF) – Operačná technická pomoc

GR: AGRI

Rok 
2021 15

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Po roku 2027

SPOLU

• Operačné rozpočtové prostriedky

08.02 06 03 16

Záväzky

(1a)

20,000

20,000

40,000

Platby

(2a)

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

Rozpočtový riadok

Záväzky

(1b)

Platby

(2b)

Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia na vykonávanie osobitných programov 17

Rozpočtový riadok

(3)

Rozpočtové prostriedky 
pre GR AGRI SPOLU

Záväzky

= 1a + 1b + 3

20,000

20,000

40,000

Platby

= 2a + 2b

+3

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

 



Operačné rozpočtové prostriedky SPOLU

Záväzky

(4)

20,000

20,000

40,000

Platby

(5)

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

• Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia na vykonávanie osobitných programov SPOLU

(6)

Rozpočtové prostriedky OKRUHU 3 
viacročného finančného rámca SPOLU

Záväzky

= 4 + 6

20,000

20,000

40,000

Platby

= 5 + 6

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

Ak má návrh/iniciatíva vplyv na viaceré operačné okruhy, zopakujte oddiel uvedený vyššie:

• Operačné rozpočtové prostriedky SPOLU (všetky operačné okruhy)

Záväzky

(4)

Platby

(5)

Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia na vykonávanie osobitných programov SPOLU (všetky operačné okruhy)

(6)

Rozpočtové prostriedky
OKRUHOV 1 až 6
 
viacročného finančného rámca SPOLU 
(referenčná suma)

Záväzky

= 4 + 6

Platby

= 5 + 6





Okruh viacročného finančného 
rámca

7

„Administratívne výdavky“

Tento oddiel treba vyplniť s použitím rozpočtových údajov administratívnej povahy, ktoré sa najprv uvedú v  prílohe k legislatívnemu finančnému výkazu (príloha V k interným pravidlám), ktorá sa na účely medziútvarovej konzultácie nahrá do aplikácie DECIDE.

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

SPOLU

GR: ESTAT

• Ľudské zdroje

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

• Ostatné administratívne výdavky

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

GR ESTAT SPOLU

Rozpočtové prostriedky

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

Rozpočtové prostriedky 
OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca SPOLU

(Záväzky spolu = Platby spolu)

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
2021 18

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

SPOLU

Rozpočtové prostriedky
OKRUHOV 1 až 7
 
viacročného finančného rámca SPOLU

Záväzky

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Platby

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

3.2.2.Odhadované výsledky financované z operačných rozpočtových prostriedkov

viazané rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Uveďte ciele a výstupy

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Po roku 
2027

SPOLU

VÝSTUPY

Druh 19

Priemerné náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet

Náklady

Počet spolu

Náklady spolu

ŠPECIFICKÝ CIEĽ č. 1 20 : IFS2023

‒ Výstup

údaje

9,100

9,100

18,200

‒ Výstup

iné

1,800

1,800

‒ Výstup

Špecifický cieľ č. 1 medzisúčet

9,100

1,800

9,100

20,000

ŠPECIFICKÝ CIEĽ č. 2:

IFS2026

‒ Výstup

údaje

9,100

9,100

18,200

‒ Výstup

iné

1,800

1,800

Špecifický cieľ č. 2 medzisúčet

9,100

1,800

9,100

20,000

SPOLU

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

3.2.3.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
2021 21

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

SPOLU

OKRUH 7 
viacročného finančného rámca

7

7

7

7

7

7

7

7

Ľudské zdroje

0 775

0 775

0 775

0 775

0 775

0 775

0 775

5 426

Ostatné administratívne výdavky

0 030

0 530

0 280

0 280

0 280

0 280

0 030

1 710

Medzisúčet OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca

0 805

1 305

1 055

1 055

1 055

1 055

0 805

7 136

Mimo OKRUHU 7 22  
viacročného finančného rámca

Ľudské zdroje

Ostatné administratívne výdavky

Medzisúčet 
mimo OKRUHU 7 
viacročného finančného rámca

SPOLU

0 805

1 305

1 055

1 055

1 055

1 055

0 805

7 136

Rozpočtové prostriedky potrebné na ľudské zdroje a na ostatné administratívne výdavky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami GR, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo boli prerozdelené v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

3.2.3.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

   Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

   Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie ľudských zdrojov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

odhady sa vyjadrujú v jednotkách ekvivalentu plného pracovného času

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 2023

Rok 2024

Rok 2025

Rok 2026

Rok 2027

• Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

20 01 02 01 (ústredie a zastúpenia Komisie)

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

20 01 02 03 (delegácie)

01 01 01 01 (nepriamy výskum)

01 01 01 11 (priamy výskum)

Iné rozpočtové riadky (uveďte)

Externí zamestnanci (ekvivalent plného pracovného času ) 23

20 02 01 (ZZ, VNE, DAZ z celkového finančného krytia)

20 02 03 (ZZ, MZ, VNE, DAZ, PED v delegáciách)

XX 01 xx yy zz  24

‒ ústredie

– delegácie

01 01 01 02 (ZZ, DAZ, VNE – nepriamy výskum)

01 01 01 12 (ZZ, DAZ, VNE – priamy výskum)

Iné rozpočtové riadky (uveďte)

SPOLU

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

XX predstavuje príslušnú oblasť politiky alebo rozpočtovú hlavu.

Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

Úradníci a dočasní zamestnanci

Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov v závislosti od rozpočtových obmedzení.

Úlohy, ktoré sa majú vykonať:

– riadenie grantov v súvislosti s iniciatívou,

– validácia údajov,

– podpora a práca v súvislosti s metodikou,

– analýza správ,

– šírenie údajov.

Externí zamestnanci

3.2.4.Súlad s platným viacročným finančným rámcom

Návrh/iniciatíva:

   môže byť v plnej miere financovaná prerozdelením v rámci príslušného okruhu viacročného finančného rámca (VFR).

Vysvetlite požadovanú zmenu v plánovaní a uveďte príslušné rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.prípade väčšieho preprogramovania poskytnite tabuľku vo formáte Excel.

   si vyžaduje použitie nepridelenej rezervy v rámci príslušného okruhu VFR a/alebo použitie osobitných nástrojov vymedzených v nariadení o VFR.

Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky, zodpovedajúce sumy a nástroje, ktorých použitie sa navrhuje.

   si vyžaduje revíziu VFR.

Vysvetlite potrebu a uveďte príslušné okruhy, rozpočtové riadky a zodpovedajúce sumy.

3.2.5.Príspevky od tretích strán

Návrh/iniciatíva:

   nezahŕňa spolufinancovanie tretími stranami

   zahŕňa spolufinancovanie tretími stranami, ako je odhadnuté v nasledujúcej tabuľke:

rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rok 
N 25

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá
(pozri bod 1.6)

Spolu

Uveďte spolufinancujúci subjekt 

Prostriedky zo spolufinancovania SPOLU

 

3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

   Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.

   Návrh/iniciatíva má finančný vplyv na príjmy, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

   vplyv na vlastné zdroje

   vplyv na iné príjmy

uveďte, či sú príjmy pripísané rozpočtovým riadkom výdavkov    

v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

Rozpočtový riadok príjmov:

Rozpočtové prostriedky k dispozícii v bežnom rozpočtovom roku

Vplyv návrhu/iniciatívy 26

Rok 
N

Rok 
N + 1

Rok 
N + 2

Rok 
N + 3

Uveďte všetky roky, počas ktorých vplyv trvá (pozri bod 1.6)

Článok ………….

V prípade pripísaných príjmov uveďte príslušné rozpočtové riadky výdavkov.

Neuplatňuje sa.

Ďalšie poznámky (napr. spôsob/vzorec použitý na výpočet vplyvu na príjmy alebo akékoľvek ďalšie informácie).

Neuplatňuje sa.

(1)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1091 z 18. júla 2018 o integrovaných štatistikách fariem, ktorým sa zrušujú nariadenia (ES) č. 1166/2008 a (EÚ) č. 1337/2011 (Ú. v. EÚ L 200, 7.8.2018, s. 1).
(2)    Nariadenie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2093 zo 17. decembra 2020, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027 (Ú. v. EÚ L 433I, 22.12.2020, s. 11).
(3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/690 z 28. apríla 2021, ktorým sa zriaďuje Program pre vnútorný trh, konkurencieschopnosť podnikov vrátane malých a stredných podnikov, oblasť rastlín, zvierat, potravín a krmív a európsku štatistiku (Program pre jednotný trh) a ktorým sa zrušujú nariadenia (EÚ) č. 99/2013, (EÚ) č. 1287/2013, (EÚ) č. 254/2014 a (EÚ) č. 652/2014 (Ú. v. EÚ L 153, 3.5.2021, s. 1).
(4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 z 11. marca 2009 o európskej štatistike a o zrušení nariadenia (ES, Euratom) č. 1101/2008 o prenose dôverných štatistických údajov Štatistickému úradu Európskych spoločenstiev, nariadenia Rady (ES) č. 322/97 o štatistike Spoločenstva a rozhodnutia Rady 89/382/EHS, Euratom o založení Výboru pre štatistické programy Európskych spoločenstiev (Ú. v. EÚ L 87, 31.3.2009, s. 164 – 173).
(5)    Webová stránka verejnej konzultácie Eurostatu: http://ec.europa.eu/eurostat/about/opportunities/consultations/eass    Správa z otvorenej verejnej konzultácie:     http://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/6937766/Agricultural-Statistics-Strategy-2020-Report.docx .
(6)     Posúdenie vplyvu , zhrnutie posúdenia vplyvu , stanovisko výboru pre kontrolu regulácie .
(7)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1091 z 18. júla 2018 o integrovaných štatistikách fariem, ktorým sa zrušujú nariadenia (ES) č. 1166/2008 a (EÚ) č. 1337/2011 (Ú. v. EÚ L 200, 7.8.2018, s. 1).
(8)    Nariadenie Rady (EÚ, Euratom) 2020/2093 zo 17. decembra 2020, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027 (Ú. v. EÚ L 433I, 22.12.2020, s. 11).
(9)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 z 11. marca 2009 o európskej štatistike a o zrušení nariadenia (ES, Euratom) č. 1101/2008 o prenose dôverných štatistických údajov Štatistickému úradu Európskych spoločenstiev, nariadenia Rady (ES) č. 322/97 o štatistike Spoločenstva a rozhodnutia Rady 89/382/EHS, Euratom o založení Výboru pre štatistické programy Európskych spoločenstiev (Ú. v. EÚ L 87, 31.3.2009, s. 164).
(10)    Podľa článku 58 ods. 2 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.
(11)    Vysvetlenie spôsobov riadenia a odkazy na nariadenie o rozpočtových pravidlách sú k dispozícii na webovej stránke BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .  
(12)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky / NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
(13)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
(14)    Kandidátske krajiny a prípadne potenciálni kandidáti zo západného Balkánu.
(15)    Rok N je rokom, v ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(16)    Podľa oficiálnej rozpočtovej nomenklatúry.
(17)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie vykonávania programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(18)    Rok N je rokom, v ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(19)    Výstupy sú produkty, ktoré sa majú dodať, a služby, ktoré sa majú poskytnúť (napr.: počet financovaných výmen študentov, vybudované cesty v km atď.).
(20)    Ako je uvedené v bode 1.4.2. „Špecifické ciele...“.
(21)    Rok N je rokom, v ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(22)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie vykonávania programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
(23)    ZZ = zmluvný zamestnanec; MZ = miestny zamestnanec; VNE = vyslaný národný expert; DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec; PED = pomocný expert v delegácii.
(24)    Čiastkový strop pre externých zamestnancov financovaných z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“).
(25)    Rok N je rokom, v ktorom sa návrh/iniciatíva začína vykonávať. Nahraďte „N“ očakávaným prvým rokom vykonávania (napríklad: 2021). To isté urobte aj pri nasledujúcich rokoch.
(26)    Pokiaľ ide o tradičné vlastné zdroje (clá, odvody z produkcie cukru), uvedené sumy musia predstavovať čisté sumy, t. j. hrubé sumy po odčítaní 20 % na náklady na výber.