V Bruseli12. 4. 2021

COM(2021) 181 final

2021/0097(CNS)

Návrh

SMERNICA RADY,

ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o oslobodenia od dane pri dovoze a pri určitých dodaniach tovaru a poskytovaní služieb, ktoré sa týkajú opatrení Únie vo verejnom záujme


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Cieľom tejto iniciatívy je podporiť a uľahčiť opatrenia prijaté na úrovni Únie vo verejnom záujme, najmä v prípadoch, keď Únia svojím konaním plní mandát na nadobúdanie tovaru a služieb s cieľom bezodplatne ich distribuovať členským štátom v súlade s ich naliehavými potrebami. Tieto opatrenia sú okrem iného zamerané na predchádzanie núdzovým situáciám a na prípravu alebo reakciu na ne v kontexte súčasných alebo budúcich kríz a katastrof. Táto iniciatíva prispeje k uvedeným opatreniam tým, že sa v rámci nej zruší daň z pridanej hodnoty (DPH) ako nákladový faktor, ako aj súvisiace regulačné zaťaženie. Konkrétnejšie sa v tomto návrhu stanovuje oslobodenie od DPH v prípade tovaru dodávaného, resp. služieb poskytovaných Komisii alebo agentúre alebo orgánu EÚ a tovaru dovážaného Komisiou alebo agentúrou alebo orgánom EÚ, ak Komisia alebo daná agentúra alebo orgán nadobúda tento tovar alebo služby pri plnení mandátu, ktorý im bol zverený podľa práva Únie vo verejnom záujme.

Prebiehajúca pandémia COVID-19 výrazným spôsobom ukázala, aké dôležitá je dobrá príprava a schopnosť rýchlo reagovať na základe štruktúrovaného, koherentného a centralizovaného prístupu na úrovni EÚ. Tento záver platí aj pre iné súčasné a budúce situácie, ktoré si vyžadujú koordinovaný postup na úrovni Únie. Táto iniciatíva má preto za cieľ na základe skúseností s bojom proti pandémii COVID-19 poskytnúť Európskej únii širokospektrálne a nadčasové riešenie. Cieľom je zosúladiť ustanovenia EÚ o DPH, napríklad pokiaľ ide o opatrenia v oblasti zvládania katastrof a krízového riadenia, a tým uľahčiť činnosti Komisie, agentúr EÚ alebo iných orgánov EÚ pri plnení akéhokoľvek mandátu, ktorý im je zverený podľa práva Únie.

Skúsenosti získané v Komisii pri prijímaní núdzových opatrení počas pandémie COVID-19 ukázali, že DPH účtovaná na niektoré transakcie je pri obstarávaniach v konečnom dôsledku nákladovým faktorom, ktorý je záťažou pre limitované rozpočty. Tieto sumy DPH znižujú objem tovaru a služieb, ktoré môže Komisia obstarávať na vytváranie zásob alebo okamžitú distribúciu členským štátom, a zároveň zvyšujú komplexnosť a brzdia solidárne operácie uskutočňované v reakcii na naliehavé potreby. Podnikom, ktoré dodávajú tovar a poskytujú služby Únii, navyše vznikajú náklady na dodržiavanie predpisov, najmä pokiaľ ide o ich registráciu u daňových orgánov v mnohých alebo vo všetkých členských štátoch.

Preto je naliehavo potrebné prijať okamžité opatrenia na účely boja proti súčasnej pandémii COVID-19 a aby sa zabezpečila pripravenosť konať v prípade porovnateľných budúcich opatrení prijímaných na úrovni Únie vo verejnom záujme. Na tento účel by sa malo zaviesť širokospektrálne oslobodenie od DPH pri nákupoch uskutočnených Komisiou alebo agentúrou alebo orgánom EÚ s cieľom darovať, vytvárať zásoby alebo iným spôsobom poskytovať tovar alebo služby členským štátom alebo tretím stranám, keďže ide o vhodné riešenie potrebné na uľahčenie koordinácie opatrení na úrovni Únie.

Na základe skúseností získaných pri pandémii COVID-19 a s cieľom priniesť nadčasové riešenie, je rozsah pôsobnosti tohto návrhu široký a zahŕňa všetky druhy tovaru a služieb. Pokiaľ ide o tovar, návrh by sa uplatňoval napríklad na zdravotnícke protiopatrenia všetkých druhov, ako sú biologické výrobky 1 , lieky a liečivá 2 , ako aj zdravotnícke pomôcky 3 . Návrh by sa vzťahoval aj na iné ako zdravotnícke položky potrebné na riešenie humanitárnych kríz 4 . Tento návrh sa takisto vzťahuje na širokú škálu služieb s prepojením na zdravotnícky sektor alebo bez neho 5 .

Oprávnený účel, na ktorý Komisia alebo agentúra alebo orgán EÚ tento tovar a služby použije, je akákoľvek činnosť vykonávaná pri plnení mandátu, ktorý im bol zverený na základe práva Únie a ktorý je vo verejnom záujme. Nadobudnuté tovary alebo služby môžu byť napríklad určené na bezodplatné sprístupnenie členským štátom alebo tretej strane 6 . Takisto by mohli byť súčasťou stratégie vytvárania zásob na možné darovanie v budúcnosti.

V situácii spôsobenej pandémiou COVID-19 Komisia prijala mimoriadne opatrenia v oblasti DPH s cieľom pomôcť obetiam šíriaceho sa ochorenia. Komisia prijala 3. apríla 2020 rozhodnutie (EÚ) 2020/491 7 , ktorým sa členským štátom umožňuje dočasne oslobodiť životne dôležitý tovar potrebný na boj proti následkom šírenia ochorenia COVID-19 (vrátane osobných ochranných prostriedkov, diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro, zdravotníckych pomôcok, ako sú pľúcne ventilátory, a obmedzeného množstva liekov 8 ) od DPH (a dovozných ciel).

Toto rozhodnutie sa vzťahuje len na dovoz, a nie na dodania v rámci Spoločenstva alebo vnútroštátne dodania, pretože autonómna právomoc Komisie je obmedzená len na danú konkrétnu oblasť. Pôvodné opatrenie sa uplatňovalo na obdobie šiestich mesiacov a bolo ďalej predĺžené do 31. októbra 2020 9 a do 30. apríla 2021 10 . Ďalšie predĺženie sa v súčasnosti pripravuje.

Rada 7. decembra 2020 11 prijala návrh Komisie 12 , ktorým sa zavádza zmena smernice Rady 2006/112/ES 13 (smernica o DPH) a umožňuje sa členským štátom uplatňovať zníženú sadzbu DPH na dodanie diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro pre ochorenie COVID-19 a na poskytovanie služieb, ktoré s nimi úzko súvisia. Členské štáty môžu okrem toho poskytovať oslobodenie od dane s možnosťou odpočítania DPH zaplatenej na predchádzajúcom stupni, pokiaľ ide o dodanie týchto pomôcok a poskytovanie služieb, ktoré s nimi úzko súvisia, ako aj dodanie vakcín proti COVID-19 a poskytovanie služieb úzko súvisiacich s takýmito vakcínami.

Tieto opatrenia rýchlo, účinne a cielene riešili naliehavé potreby, ktoré vznikli v priebehu pandémie COVID-19. Sú však veľmi obmedzené z hľadiska rozsahu ich uplatňovania a majú len dočasný charakter, pričom nie všetky členské štáty sa rozhodli uplatňovať možnosť nulových sadzieb v prípadoch, keď im to bolo umožnené.

V smernici o DPH sa stanovuje oslobodenie od dane 14 s možnosťou odpočítania DPH na predchádzajúcom stupni, za určitých podmienok a obmedzení, pokiaľ ide o dovoz tovaru európskymi orgánmi (vrátane Komisie) a dodania tovaru a poskytovanie služieb európskym orgánom (vrátane Komisie), na ktoré sa vzťahuje Protokol o výsadách a imunitách Európskej únie 15 . Na základe príslušného výkladu uvedeného protokolu je toto oslobodenie striktne obmedzené na nákupy uskutočnené na úradné účely daného orgánu EÚ. Oslobodenie by sa nevzťahovalo na nákup tovaru a služieb, ktoré sú určené napríklad na bezplatné sprístupnenie členským štátom alebo tretej strane, ako je vnútroštátny zdravotnícky orgán alebo nemocnica, keďže sa to nepovažuje za použitie na úradné účely. Práve takéto prípady však môžu byť mimoriadne dôležité pri reakcii na krízy, a preto sú v súčasnosti platné oslobodenia od DPH v tomto ohľade nedostatočné.

Ani návrh Komisie z roku 2018 16 na zmenu smernice o DPH, pokiaľ ide o sadzby DPH, o ktorom rokuje v súčasnosti Rada, by nepriniesol uspokojivé riešenie, pokiaľ ide o zrušenie DPH zo všetkých transakcií, na ktoré je zameraná táto iniciatíva. Ak ho Rada jednomyseľne prijme, členským štátom by sa umožnilo uplatňovať zníženú alebo dokonca nulovú sadzbu 17 na určité dodania, ak sú takéto dodania len v prospech konečného spotrebiteľa a sledujú cieľ všeobecného záujmu. V každom prípade by rozhodnutie členských štátov, či budú uplatňovať takéto zvýhodnené zaobchádzanie z hľadiska DPH, bolo ponechané na ich uvážení.

Mal by sa zaviesť elektronický formulár, aby sa členské štáty mohli ľahšie vyrovnať s výzvami digitálneho veku a s cieľom znížiť administratívnu záťaž spojenú s používaním papierovej verzie potvrdenia o oslobodení od dane stanoveného v prílohe II k vykonávaciemu nariadeniu Rady (EÚ) č. 282/2011 18 , a to najmä v krízových situáciách, ako sú pandémie. Účelom tohto formulára je potvrdiť, že transakcia spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa článku 151 ods. 1 prvého pododseku smernice o DPH. Rovnako, ako sa to urobilo v prípade článku 199b ods. 4 smernice o DPH, by Komisia mala byť splnomocnená prijímať prostredníctvom vykonávacích aktov technické podrobnosti uvedeného formulára vrátane jednotnej elektronickej správy, ktorou sa majú informácie zasielať, a to po porade so Stálym výborom pre administratívnu spoluprácu zriadeným článkom 58 nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 19 , pričom sa uplatní postup preskúmania uvedený v článku 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011 20 .

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Návrhom sa dopĺňa rozhodnutie Komisie (EÚ) 2020/491 z 3. apríla 2020 o oslobodení od dovozných ciel a od DPH pri dovoze, ktoré sa povoľuje v prípade tovaru potrebného na boj proti následkom šírenia ochorenia COVID-19 počas roku 2020, ktorého uplatňovanie bolo predĺžené do konca apríla 2021. Návrh dopĺňa aj smernicu Rady (EÚ) 2020/2020 zo 7. decembra 2020, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o dočasné opatrenia týkajúce sa dane z pridanej hodnoty uplatniteľnej na vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a na diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro pre ochorenie COVID-19, prijaté v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19. Návrh je takisto v súlade s návrhom Komisie z roku 2018 na zmenu smernice o DPH, pokiaľ ide o sadzby DPH, o ktorom sa rokuje v Rade.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Návrh je v súlade s iniciatívami prijatými v rámci politík EÚ, ako je európska zdravotná únia a farmaceutická stratégia pre Európu. Je konkrétne v súlade s ďalej opísanými iniciatívami.

Rada 14. apríla 2020 aktivovala nástroj núdzovej podpory 21 , ktorý pomáha členským štátom reagovať na pandémiu COVID-19 tým, že na úrovni EÚ strategicky a koordinovane rieši naliehavé potreby.

Komisia 2. júna 2020 navrhla 22 cielené zmeny mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany 23 , ktoré Únii a členským štátom umožňujú lepšiu pripravenosť a rýchlu a účinnú reakciu na budúce krízy, a to najmä krízy so závažným vplyvom, pokiaľ ide o možné narušenie našich hospodárstiev a spoločností, ako jasne ukázala núdzová situácia súvisiaca s ochorením COVID-19. Celkovým cieľom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany je posilniť spoluprácu členských štátov EÚ a šiestich zúčastnených štátov 24 v oblasti civilnej ochrany v záujme lepšej prevencie katastrof a pripravenosti a reakcie na ne. Ak niektorá krajina nemá kapacitu na zvládnutie rozsahu núdzovej situácie, môže prostredníctvom tohto mechanizmu požiadať o pomoc. V rámci mechanizmu Komisia zohráva kľúčovú úlohu pri koordinácii reakcie na katastrofy v Európe a mimo nej a hradí aspoň 75 % nákladov na dopravu a/alebo prevádzkových nákladov jednotlivých nasadení. Koordinačné centrum Komisie pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) 25 je ústredným prvkom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany. Koordinuje poskytovanie pomoci krajinám, ktoré postihla katastrofa, pričom môže ísť napríklad o zásielky núdzovej pomoci, odborné znalosti, tímy civilnej ochrany a špecializované vybavenie.

V správe o stave Únie v roku 2020 zo 16. septembra 2020 predsedníčka Komisie zdôraznila potrebu poučiť sa z aktuálnej krízy a vybudovať európsku zdravotnú úniu. Príslušné kľúčové iniciatívy pre rok 2021 zároveň načrtla vo vyhlásení o zámere 26 adresovanom predsedovi Európskeho parlamentu a predsedníctvu Rady. Medzi tieto iniciatívy patria aj legislatívne návrhy zamerané na zriadenie novej Európskej agentúry pre biomedicínsky výskum a vývoj, rozšírenie mandátov Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC), ako aj vytvorenie európskeho priestoru pre údaje týkajúce sa zdravia.

Vo svojom pracovnom programe na rok 2021 27 Komisia zdôraznila potrebu zvýšiť našu pripravenosť na krízy a zlepšiť riadenie cezhraničných ohrození zdravia a potvrdila, že nastal čas vybudovať silnejšiu európsku zdravotnú úniu. Pracovný program obsahuje legislatívne návrhy na posilnenie rámca EÚ na odhaľovanie závažných cezhraničných ohrození zdravia a reakciu na ne a na posilnenie úloh existujúcich agentúr. Ďalšie iniciatívy budú zahŕňať návrh na zriadenie agentúry pre pokročilý biomedicínsky výskum a vývoj, vytvorenie novej farmaceutickej stratégie, ktorá zabezpečí, aby sa občania mohli spoľahnúť na bezpečné, cenovo dostupné a vysokokvalitné lieky, a vytvorenie európskeho priestoru pre údaje týkajúce sa zdravia s cieľom využívať zozbierané údaje na lepšiu zdravotnú starostlivosť, lepší výskumu a lepšiu tvorbu politík v prospech pacientov.

V marci 2021 bol prijatý nový akčný program Únie v oblasti zdravia („program EU4Health“) 28 , ktorého cieľom je zvýšiť odolnosť systémov zdravotnej starostlivosti voči cezhraničným ohrozeniam zdravia, ako je ochorenie COVID-19, a zlepšiť kapacity krízového riadenia. Vďaka programu sa navyše európska zdravotná únia stane skutočnosťou tým, že sa bude investovať do starostlivosti o pacientov s rakovinou, lepšej pripravenosti na pandémie, dostupnosti liekov a inovácií a podporí sa digitálne zdravotníctvo a prevencia chorôb.

Komisia vo svojom oznámení z 11. novembra 2020 29 predstavila prvé hlavné prvky európskej zdravotnej únie. K oznámeniu boli pripojené tri legislatívne návrhy: nariadenie o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia, ktorým sa nahrádza rozhodnutie č. 1082/2013/EÚ 30 , a posilnenie mandátov centra ECDC 31 a agentúry EMA 32 .

V rámci novej iniciatívy európskej zdravotnej únie sa dôraz kladie na posilnenie existujúcich štruktúr a mechanizmov s cieľom zlepšiť ochranu, prevenciu, pripravenosť a reakciu na úrovni EÚ, pokiaľ ide o riziká pre ľudské zdravie. Odporúča sa posilniť rámec pre cezhraničnú spoluprácu pri všetkých druhoch ohrozenia zdravia s cieľom lepšie chrániť životy ľudí a vnútorný trh, a zároveň udržať najvyššie štandardy ochrany ľudských práv a občianskych slobôd. Iniciatíva takisto posilňuje úlohu EÚ v medzinárodnej koordinácii a spolupráci v snahe zabrániť cezhraničným ohrozeniam zdravia a dostať ich pod kontrolu, ako aj zlepšiť celosvetovú zdravotnú bezpečnosť.

V kontexte novej európskej zdravotnej únie Komisia takisto avizovala legislatívny návrh, ktorý predloží do konca roka 2021 a ktorým sa zriadi úrad pre reakcie na núdzové zdravotné situácie (HERA).

Komisia vo svojom oznámení z 25. novembra 2020 33 predložila novú farmaceutickú stratégiu pre Európu, v ktorej sa uvádzajú konkrétne opatrenia na zabezpečenie prístupnosti, dostupnosti a cenovej prijateľnosti liekov. Tieto opatrenia podporia diverzifikované a bezpečné dodávateľské reťazce, zaistia otvorenú strategickú autonómiu EÚ vo svete a budú propagovať environmentálne udržateľné lieky. Stratégia sa zameriava aj na posilnenie mechanizmov pripravenosti a reakcie na krízy.

Je dôležité poznamenať, že existujúce a budúce agentúry EÚ, ako aj iné orgány EÚ zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu pri dosahovaní cieľov už uvedených alebo ďalších budúcich iniciatív. Tento legislatívny návrh by sa preto mal vzťahovať aj na dodania tovaru, resp. poskytovanie služieb týmto agentúram alebo orgánom alebo na dovoz uskutočnený týmito agentúrami alebo orgánmi.

Agentúra EMA bola založená v roku 1995 34 a jej poslaním je v záujme zdravia verejnosti a zvierat podporovať vedeckú excelentnosť pri posudzovaní liekov a dohľade nad nimi. Jej mandát sa v kontexte novej európskej zdravotnej únie posilní tak, aby zahŕňal monitorovanie a zmierňovanie potenciálneho nedostatku kritických liekov a zdravotníckych pomôcok, poskytovanie vedeckého poradenstva o liekoch, ktoré majú potenciál na liečbu, prevenciu alebo diagnostiku chorôb spôsobujúcich krízy, koordinovanie štúdií na monitorovanie účinnosti a bezpečnosti vakcín, ako aj koordinovanie klinického skúšania.

Poslaním Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré vzniklo v roku 2005 35 , je identifikovať, vyhodnocovať a oznamovať existujúce a vznikajúce ohrozenia ľudského zdravia, ktoré vychádzajú z infekčných chorôb. Jeho budúci mandát bude zahŕňať epidemiologický dohľad (v reálnom čase), plánovanie pripravenosti a reakcie, podávanie správ a audit, poskytovanie nezáväzných odporúčaní a možností pre riadenie rizík, kapacity na mobilizáciu a nasadenie osobitnej skupiny EÚ pre zdravie s cieľom pomôcť pri miestnej reakcii v členských štátoch a vybudovanie siete referenčných laboratórií EÚ a siete pre látky ľudského pôvodu.

Úlohou úradu HERA bude umožniť EÚ a jej členským štátom rýchlo zaviesť najpokročilejšie zdravotnícke a iné opatrenia v prípade mimoriadnej situácie ohrozenia zdravia, pričom bude zodpovedný za celý hodnotový reťazec od koncepcie až po distribúciu a používanie 36 .

V rokoch 2020/2021 sa uskutočnilo alebo je plánovaných viacero spoločných obstarávaní 37 , ktoré sa týkajú tovaru potrebného na zvládanie pandémie COVID-19, ako sú osobné ochranné prostriedky (OOP), ventilátory, laboratórne vybavenie, vakcinačný materiál, rýchle antigénové testy a liečebné prípravky (napr. remdezivir). V rámci nástroja núdzovej podpory Komisia priamo obstarala rúška, liečebné prípravky a testy určené na darovanie členským štátom.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Právnym základom tohto návrhu je článok 113 Zmluvy o fungovaní EÚ. V uvedenom článku sa stanovuje, že Rada jednomyseľne v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom a po porade s Európskym parlamentom a Hospodárskym a sociálnym výborom prijme ustanovenia na zosúladenie pravidiel členských štátov v oblasti nepriameho zdaňovania.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Podľa zásady subsidiarity podľa článku 5 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii opatrenia na úrovni Únie možno prijať len vtedy, ak zamýšľané ciele nemôžu uspokojivo dosiahnuť samotné členské štáty, a preto ich môže z dôvodu rozsahu alebo účinkov navrhovaných opatrení lepšie dosiahnuť EÚ. Súčasná smernica o DPH neumožňuje členským štátom uplatňovať všeobecné oslobodenie od DPH na dovoz tovaru Komisiou alebo agentúrou alebo orgánom EÚ ani na dodanie tovaru a poskytovanie služieb Komisii alebo agentúre alebo orgánu EÚ, ktoré sú určené na podporu a uľahčenie opatrení prijatých na úrovni EÚ vo verejnom záujme. Legislatívna iniciatíva na úrovni EÚ s cieľom zmeniť smernicu je najúčinnejším spôsobom, ako zabezpečiť fungovanie takýchto opatrení tým, že sa úplne zruší DPH ako nákladový faktor, a zároveň sa odstráni dodatočná záťaž spôsobená súvisiacimi nákladmi na dodržiavanie predpisov.

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality, pretože neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné a primerané na dosiahnutie zamýšľaného cieľa. Touto iniciatívou sa oslobodzuje od DPH dovoz tovaru a dodanie tovaru a poskytovanie služieb, ktoré Komisia alebo agentúra alebo orgán EÚ nadobúda pri plnení mandátu, ktorý im bol zverený na základe práva Únie, a to najmä s cieľom pripraviť opatrenia proti krízam a katastrofám. Vzhľadom na vplyv, ktorý môžu krízy alebo katastrofy ako pandémia COVID-19 mať na hospodárstva členských štátov, sú navrhované opatrenia primerané z hľadiska ich vplyvu na rozpočty niektorých členských štátov v dôsledku oslobodenia od DPH.

Výber nástroja

Na zmenu súčasnej smernice o DPH je potrebná smernica.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Vzhľadom na naliehavú povahu tejto iniciatívy predloženej v súvislosti s pandémiou COVID-19 sa neuskutočnili žiadne konzultácie so zainteresovanými stranami.

Získavanie a využívanie expertízy

Pokiaľ ide o prebiehajúcu pandémiu COVID-19 a jej vplyv vo vzťahu k porovnateľným budúcim výzvam, Komisia vychádzala z verejne dostupných informácií o epidemiologickej situácii, ako aj z relevantných dostupných vedeckých dôkazov.

Posúdenie vplyvu

Vzhľadom na naliehavú povahu tejto iniciatívy predloženej v súvislosti s pandémiou COVID-19 sa neuskutočnilo žiadne osobitné posúdenie vplyvu.

Základné práva

Tento návrh do veľkej miery uľahčí opatrenia Únie, najmä pokiaľ ide o ochranu zdravia. Zdravie je základným ľudským právom. Návrh je v súlade s článkom 168 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v ktorom sa stanovuje, že pri vymedzovaní a vykonávaní všetkých politík a činností Únie sa má zabezpečiť vysoká úroveň ochrany ľudského zdravia. Okrem toho je v súlade s článkom 35 Charty základných práv EÚ, v ktorom sa stanovuje, že každý má právo na prístup k preventívnej zdravotnej starostlivosti a právo využívať lekársku starostlivosť za podmienok stanovených vnútroštátnymi právnymi predpismi a praxou.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Návrhom sa odstráni DPH ako nákladový faktor pri programoch EÚ. S rovnakým rozpočtom bude môcť EÚ nakúpiť viac tovaru a služieb, ktoré sú určené napríklad na bezplatnú distribúciu členskému štátu, vnútroštátnemu zdravotníckeho orgánu alebo nemocnici.

Keďže návrh zavádza nové oslobodenie od DPH, mohol by viesť k zníženiu príjmov členských štátov z DPH, a tým aj vlastného zdroja založeného na DPH. Zatiaľ čo na rozpočet EÚ to nebude mať žiadny negatívny vplyv, keďže vlastný zdroj založený na hrubom národnom dôchodku (HND) kompenzuje všetky výdavky, ktoré nie sú pokryté z tradičných vlastných zdrojov a vlastného zdroja založeného na DPH, nevybrané vlastné zdroje založené na DPH od niektorých členských štátov by museli byť kompenzované všetkými členskými štátmi prostredníctvom vlastného zdroja založeného na HND. Keďže je však súčasný objem tovaru a služieb nakupovaných inštitúciami EÚ a podliehajúcich DPH malý (v porovnaní s celkovým hospodárstvom), je pravdepodobné, že tento vplyv bude veľmi obmedzený.

5.ĎALŠIE PRVKY

Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

Návrh si nevyžaduje vysvetľujúce dokumenty k transpozícii.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Účelom článku 1 ods. 1 a ods. 2 písm. a) je zmeniť smernicu o DPH zavedením oslobodenia od DPH pri dovoze tovaru [nové písmeno fb) v článku 143 ods. 1] Európskou komisiou alebo agentúrou alebo orgánom zriadenými podľa práva Únie a pri dodaní tovaru alebo poskytovaní služieb [nové písmeno ab) v článku 151 ods. 1] Európskej komisii alebo agentúre alebo orgánu zriadeným podľa práva Únie, ak Komisia alebo daná agentúra alebo orgán nadobúda tento tovar alebo služby pri plnení mandátu, ktorý im bol zverený podľa práva Únie vo verejnom záujme.

Účelom článku 1 ods. 2 písm. b) je splnomocniť Komisiu, aby zaviedla elektronickú podobu potvrdenia o oslobodení, ktoré slúži na potvrdenie toho, že transakcia spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa článku 151 ods. 1 prvého pododseku smernice o DPH. Takýto elektronický formulár by sa mal zaviesť, aby sa členské štáty mohli ľahšie vyrovnať s výzvami digitálneho veku a s cieľom znížiť administratívnu záťaž spojenú s používaním papierovej verzie formulára, a to najmä v krízových situáciách, ako sú pandémie. Elektronický formulár by mal byť prijatý po porade so Stálym výborom pre administratívnu spoluprácu zriadeným článkom 58 nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010 38 , pričom sa uplatní postup preskúmania uvedený v článku 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011 39 .

Návrhom sa teda podporia a uľahčia opatrenia prijímané vo verejnom záujme na úrovni Únie tým, že sa zrušia sumy DPH, ktoré sa stávajú nákladovým faktorom, ako aj súvisiace regulačné zaťaženie. Transakcie, na ktoré sa vzťahuje tento návrh, nie sú v žiadnom ohľade obmedzené len na „činnosti verejného záujmu“ uvedené v hlave IX kapitole 2 smernice o DPH.

Hoci je cieľom tejto iniciatívy uľahčiť opatrenia prijímané v rôznych oblastiach politiky, iniciatíva je mimoriadne naliehavá vo vzťahu k prebiehajúcej pandémii COVID-19. Niektoré opatrenia, ktoré patria do zamýšľaného rozsahu pôsobnosti tejto iniciatívy, už prebiehajú. Aby sa zaistil maximálny úžitok uvedených opatrení, členské štáty by mali uplatňovať návrhom zavádzané oslobodenie od DPH so spätnou účinnosťou, a to na transakcie uskutočňované od 1. januára 2021.

2021/0097 (CNS)

Návrh

SMERNICA RADY,

ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o oslobodenia od dane pri dovoze a pri určitých dodaniach tovaru a poskytovaní služieb, ktoré sa týkajú opatrení Únie vo verejnom záujme

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 113,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu 40 ,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 41 ,

konajúc v súlade s mimoriadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)V súlade so smernicou Rady 2006/112/ES 42 majú členské štáty oslobodiť od dane z pridanej hodnoty (DPH) dovoz tovaru Európskou úniou, Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu, Európskou centrálnou bankou alebo Európskou investičnou bankou, alebo orgánmi zriadenými Európskou úniou, na ktoré sa vzťahuje Protokol (č. 7) o výsadách a imunitách Európskej únie, pripojený k Zmluve o fungovaní Európskej únie (ďalej len „protokol“), ako aj dodanie tovaru a poskytovanie služieb uvedeným subjektom, v rozsahu a za podmienok vymedzených v protokole a dohodách na jeho vykonávanie alebo v dohodách o sídle, pokiaľ to nespôsobuje narušenie hospodárskej súťaže. Toto oslobodenie je však striktne obmedzené na nákupy uskutočnené na úradné účely a nezahŕňa situácie, keď tovar a služby nakupujú orgány Únie vo verejnom záujme, konkrétne keď sa majú bezodplatne sprístupniť členským štátom alebo tretím stranám, ako sú vnútroštátne orgány alebo inštitúcie.

(2)Zo skúseností získaných počas pandémie COVID-19 vyplýva naliehavá potreba prijať opatrenia, aby sa dosiahla pripravenosť konať, keď sa budú riešiť porovnateľné situácie v budúcnosti. Aby sa takéto konanie umožnilo, je potrebné zaviesť širokospektrálne oslobodenie od DPH pri nadobúdaní tovaru a služieb Komisiou alebo agentúrou alebo orgánom zriadenými podľa práva Únie pri plnení mandátu, ktorý bol danému subjektu zverený na základe práva Únie vo verejnom záujme. Takéto oslobodenie je predovšetkým základným predpokladom na to, aby bolo možné prinášať riešenia potrebné na uľahčenie koordinovaných opatrení krízového riadenia na úrovni Únie. Vďaka oslobodeniu by opatrenia, ktoré sa prijmú v rámci rôznych iniciatív Únie, neboli zaťažené sumami DPH, ktoré sa majú vybrať, ani súvisiacim regulačným zaťažením pre dodávateľov a poskytovateľov potrebného tovaru alebo služieb. Transakcie, na ktoré sa vzťahuje oslobodenie zavádzané týmto návrhom, nemajú byť v žiadnom ohľade obmedzené len na „činnosti verejného záujmu“ uvedené v hlave IX kapitole 2 smernice 2006/112/ES.

(3)Už existuje potvrdenie o oslobodení stanovené v prílohe II k vykonávaciemu nariadeniu Rady (EÚ) č. 282/2011 43 , ktoré slúži na potvrdenie toho, že dodanie tovaru alebo poskytnutie služieb oprávnenej organizácii alebo jednotlivcovi spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa článku 151 smernice 2006/112/ES. Komisia, agentúra alebo orgán zriadené podľa práva Únie, ktoré nadobúdajú tovar a služby, na ktoré sa vzťahuje nové oslobodenie od DPH, by mali mať povinnosť vystaviť potvrdenie pre svojich dodávateľov, ktoré potvrdzuje, že príslušná transakcia spĺňa podmienky na oslobodenie od dane. Aby sa uľahčilo vydávanie a zasielanie tohto potvrdenia, malo by byť elektronické. S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky vykonávania článku 151 ods. 1 smernice 2006/112/ES by sa mali na Komisiu preniesť vykonávacie právomoci, pokiaľ ide o technické podrobnosti týkajúce sa obsahu a vydávania potvrdenia o oslobodení od dane, ako aj o špecifikácie týkajúce sa elektronickej správy, ktorou sa majú zasielať informácie uvedené v potvrdení. Uvedené právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 44 .

(4)Smernica 2006/112/ES by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(5)Vzhľadom na súčasnú pandémiu COVID-19 už niektoré opatrenia, na ktoré by sa tieto oslobodenia mohli vzťahovať, prebiehajú. S cieľom čo najlepšie využiť rozpočet Únie vo verejnom záujme by sa oslobodenia zavedené touto smernicou mali uplatňovať od 1. januára 2021,

PRIJALA TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Smernica 2006/112/ES sa mení takto:

1.    V článku 143 ods. 1 sa vkladá toto písmeno fb):

„fb)dovoz tovaru Komisiou alebo agentúrou alebo orgánom zriadenými podľa práva Únie, ak Komisia alebo takáto agentúra alebo takýto orgán nadobúda tento tovar alebo služby pri plnení mandátu, ktorý bol danému subjektu zverený na základe práva Únie vo verejnom záujme;“.

2.    Článok 151 ods. 1 sa mení takto:

a)    V prvom pododseku sa vkladá toto písmeno ab):

„ab)dodanie tovaru alebo poskytovanie služieb Komisii alebo agentúre alebo orgánu zriadeným podľa práva Únie, ak Komisia alebo takáto agentúra alebo takýto orgán nadobúda tento tovar alebo služby pri plnení mandátu, ktorý bol danému subjektu zverený na základe práva Únie vo verejnom záujme;“;

b)    Dopĺňa sa tento pododsek:

„Zavedie sa potvrdenie o oslobodení od dane, ktoré slúži na potvrdenie toho, že transakcia spĺňa podmienky na oslobodenie od dane podľa prvého pododseku tohto odseku. Komisia prostredníctvom vykonávacích aktov stanoví technické podrobnosti týkajúce sa obsahu a vydávania potvrdenia o oslobodení od dane, ako aj špecifikácie týkajúce sa elektronickej správy, ktorou sa majú informácie uvedené v potvrdení zasielať. Uvedené vykonávacie akty sa prijmú v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011, pričom výborom na tento účel je výbor zriadený článkom 58 nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010.“

Článok 2

Transpozícia

1.Členské štáty prijmú a uverejnia najneskôr do 30. apríla 2021 zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Bezodkladne oznámia znenie týchto ustanovení Komisii.

Tieto opatrenia uplatňujú od 1. januára 2021.

Členské štáty uvedú priamo v prijatých ustanoveniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2.Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. januára 2021.

Článok 4

Táto smernica je určená členským štátom.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

1.NÁZOV NÁVRHU:

Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa mení smernica Rady 2006/112/ES s cieľom odstrániť náklady na DPH pri opatreniach Únie vo verejnom záujme

2.ROZPOČTOVÉ RIADKY:

2021

Kapitola 13, článok 130

Suma zahrnutá do rozpočtu na rok 2021: 17 967 491 250 EUR

3.FINANČNÝ VPLYV

Návrh má finančný vplyv tak na výdavky, ako aj na príjmy – jeho účinok je takýto:

Rozpočtový riadok

Príjmy

Vplyv na vlastné zdroje

Obdobie: 1. 1. 2021 až 31. 12. 2021

(v mil. EUR zaokrúhlené na jedno desatinné miesto)

Úspory vo výdavkoch Komisie pri sumách DPH (potenciálne vo výrazne rozličných rozpočtových riadkoch)

 
–110,00

Článok 130 Kapitola 13

1,65

Spolu

–108,35

Nové oslobodenie od DPH zavedené týmto návrhom je obmedzené na dovoz tovaru uskutočnený Komisiou alebo agentúrou alebo iným orgánom zriadenými podľa práva Únie a na dodania tovaru, resp. poskytovanie služieb Komisii alebo agentúre alebo inému orgánu zriadenému podľa práva Únie, a nie je prístupné pre dovoz ani pre nákupy uskutočnené komerčnými subjektmi.

Účelom návrhu je odstrániť sumy DPH z rozpočtových výdavkov Komisie alebo agentúry alebo iného orgánu zriadeného na základe práva Únie. Týkať sa to bude najmä obstarávaní tovaru alebo služieb, ktoré sa majú poskytnúť bezodplatne (dary) členským štátom alebo tretím stranám. Na účely zjednodušenia a vzhľadom na chýbajúce údaje o skutočných sumách DPH hradených z rozpočtov EÚ sa rozpočtové úspory na rok 2021 odhadli spätne pre rozpočet nástroja núdzovej podpory na rok 2020 (ďalej len „nástroj ESI“), ktorý predstavuje sumu 3 450 miliónov EUR. Z tejto sumy sa odpočítal rozpočet nástroja očkovania vo výške 2 900 miliónov EUR, pretože tieto transakcie smerovali priamo členským štátom (nie Komisii).

Z toho vyplýva, že celková odhadovaná hodnota dovozu a dodaní tovaru a poskytovania služieb, pokiaľ ide o aktivity v rámci „nákupov a darov“ zahrnuté v návrhu, predstavuje za dané obdobie 550 miliónov EUR. Výška ušetrenej sumy DPH v rozpočtových výdavkoch je odhadnutá s použitím predpokladanej sadzby dane vo výške 20 %, a teda predstavuje 110 miliónov EUR.

Vplyv na rozpočet EÚ, pokiaľ ide o zníženie vlastného zdroja založeného na DPH, sa pri zohľadnení jednotnej sadzby výberu (0,30 %) odhaduje na 1,65 milióna EUR.

Hoci väčšina týchto výdavkov v rámci nástroja ESI bola v skutočnosti od DPH oslobodená na základe rozhodnutia (EÚ) 2020/491 (dovoz zdravotníckeho materiálu) a smernice Rady (EÚ) 2020/2020 (nulová sadzba na testy), aktivity v rámci „nákupov a darov“ sa v budúcnosti môžu týkať prakticky akéhokoľvek tovaru alebo služieb a uvedené právne akty majú len dočasný charakter. Je preto rozumné pracovať s predpokladom celkovej sumy nástroja ESI (pod odčítaní časti spojenej s vakcínami).

4.OPATRENIA PROTI PODVODOM

Rozhodnutie obsahuje ustanovenia, na základe ktorých sú orgány členských štátov povinné oznámiť Komisii znenie hlavných ustanovení vnútroštátnych právnych predpisov, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti návrhu.

(1)    Napríklad vakcíny, výrobky z krvi alebo protilátky.
(2)    Napríklad antimikrobiálne látky a antibiotiká, antidotá proti chemickým hrozbám, prípravky na liečbu poranení z ožiarenia, antitoxíny, jódové tablety pre jadrové havárie.
(3)    Napríklad diagnostické testy a testovací materiál, laboratórne vybavenie, osobné ochranné prostriedky (OOP), ako sú rukavice, respirátory/rúška, plášte, dezinfekčné prostriedky a vybavenie.
(4)    Napríklad stany, kempingové postele, oblečenie a jedlo; pátracie a záchranné vybavenie pre oblasti zasiahnuté zemetraseniami; vrecia s pieskom, záchranné vesty a nafukovacie člny pre oblasti zasiahnuté povodňami; zariadenia na meranie žiarenia pri jadrových haváriách.
(5)    Napríklad vývoj, výroba a obstarávanie potrebných výrobkov; výskumné a inovačné činnosti; spoločné obstarávania; tvorba strategických zásob výrobkov; farmaceutické licencie; aplikovanie terapeutických výrobkov; prijímanie zahraničných pacientov; výmena zdravotníckych pracovníkov alebo iných expertov; poskytnutie karanténnych zariadení; klinické skúšania, vedecká validácia medicínskych produktov; dezinfekcia priestorov.
(6)    Ako je nemocnica, vnútroštátny zdravotnícky orgán alebo úrad pre reakciu na katastrofy alebo súkromná spoločnosť zodpovedná za reakciu na katastrofy.
(7)    Rozhodnutie Komisie (EÚ) 2020/491 z 3. apríla 2020 o oslobodení od dovozných ciel a od DPH pri dovoze, ktoré sa povoľuje v prípade tovaru potrebného na boj proti následkom šírenia ochorenia COVID-19 počas roku 2020 (Ú. v. EÚ L 103I, 3.4.2020, s. 1).
(8)    Pozri orientačný zoznam tovaru, na ktorý sa vzťahuje oslobodenie: https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/03-04-2020-import-duties-vat-exemptions-on-importation-covid-19-list-of-goods.pdf .
(9)    Rozhodnutie Komisie (EÚ) 2020/1101 z 23. júla 2020, ktorým sa mení rozhodnutie (EÚ) 2020/491 o oslobodení od dovozných ciel a od DPH pri dovoze, ktoré sa povoľuje v prípade tovaru potrebného na boj proti následkom šírenia ochorenia COVID-19 počas roku 2020 (Ú. v. EÚ L 241, 27.7.2020, s. 36).
(10)    Rozhodnutie Komisie (EÚ) 2020/1573 z 28. októbra 2020, ktorým sa mení rozhodnutie (EÚ) 2020/491 o oslobodení od dovozných ciel a od DPH pri dovoze, ktoré sa povoľuje v prípade tovaru potrebného na boj proti následkom šírenia ochorenia COVID-19 počas roku 2020 (Ú. v. EÚ L 359, 29.10.2020, s. 8).
(11)    Smernica Rady (EÚ) 2020/2020 zo 7. decembra 2020, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o dočasné opatrenia týkajúce sa dane z pridanej hodnoty uplatniteľnej na vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a na diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro pre ochorenie COVID-19, prijaté v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19 (Ú. v. EÚ L 419, 11.12.2020, s. 1).
(12)    Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica Rady 2006/112/ES, pokiaľ ide o dočasné opatrenia týkajúce sa dane z pridanej hodnoty uplatniteľnej na vakcíny proti COVID-19 a na diagnostické zdravotnícke pomôcky in vitro pre COVID-19, prijaté v reakcii na pandémiu COVID-19 [COM(2020) 688  final].
(13)    Smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1), v znení zmien.
(14)    Články 143 ods. 1 písm. fa) a 151 ods. 1 písm. aa).
(15)    Protokol (č. 7) o výsadách a imunitách Európskej únie (Ú. v. EÚ C 326, 26.10.2012, s. 1).
(16)    Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o sadzby dane z pridanej hodnoty [COM(2018) 20 final z 18. januára 2018].
(17)    Oslobodenie od DPH s možnosťou odpočítania DPH zaplatenej na predchádzajúcom stupni dodávateľského reťazca.
(18)    Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1).
(19)    Nariadenie Rady (EÚ) č. 904/2010 zo 7. októbra 2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 268, 12.10.2010, s. 1).
(20)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
(21)    Nariadenie Rady (EÚ) 2020/521 zo 14. apríla 2020, ktorým sa aktivuje núdzová podpora podľa nariadenia (EÚ) 2016/369 a ktorým sa menia jeho ustanovenia s ohľadom na výskyt ochorenia COVID-19 (Ú. v. EÚ L 117, 15.4.2020, s. 3).
(22)    Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení rozhodnutie č. 1313/2013/EÚ o mechanizme Únie v oblasti civilnej ochrany [COM(2020) 220 final].
(23)    Rozhodnutie č. 1313/2013/EÚ o mechanizme Únie v oblasti civilnej ochrany (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 924).
(24)    Island, Nórsko, Srbsko, Severné Macedónsko, Čierna Hora a Turecko.
(25)     https://ec.europa.eu/echo/what/civil-protection/emergency-response-coordination-centre-ercc_en .
(26)     https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/state_of_the_union_2020_letter_of_intent_sk.pdf .
(27)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov z 19. októbra 2020 – Vitálna Únia v krehkom svete [COM(2020) 690 final].
(28)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/522 z 24. marca 2021, ktorým sa zriaďuje akčný program Únie v oblasti zdravia („program EU4Health“) na obdobie rokov 2021 – 2027 a zrušuje nariadenie (EÚ) č. 282/2014 (Ú. v. EÚ L 107, 26.3.2021, s. 1).
(29)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Budovanie európskej zdravotnej únie: posilnenie odolnosti EÚ pre prípady cezhraničného ohrozenia zdravia [COM(2020) 724 final].
(30)    Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1082/2013/EÚ z 22. októbra 2013 o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia, ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 2119/98/ES (Ú. v. EÚ L 293, 5.11.2013, s. 1).
(31)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o zmene nariadenia (ES) č. 851/2004, ktorým sa zriaďuje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb [COM(2020) 726 final].
(32)    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o posilnenej úlohe Európskej agentúry pre lieky z hľadiska pripravenosti na krízy a krízového riadenia v oblasti liekov a zdravotníckych pomôcok [COM(2020) 725 final].
(33)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Farmaceutická stratégia pre Európu [COM(2020) 761 final].
(34)    Nariadenie Rady (EHS) č. 2309/93 z 22. júla 1993, na základe ktorého sa stanovujú postupy Spoločenstva v oblasti povoľovania a kontroly liekov pre použitie v humánnej a veterinárnej medicíne a zriaďuje sa Európska agentúra na hodnotenie liekov (Ú. v. ES L 214, 24.8.1993, s. 1).
(35)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 851/2004 z 21. apríla 2004, ktorým sa zriaďuje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (Ú. v. EÚ L 142, 30.4.2004, s. 1).
(36)    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Budovanie európskej zdravotnej únie: posilnenie odolnosti EÚ pre prípady cezhraničného ohrozenia zdravia [COM(2020) 724 final].
(37)    Článok 5 rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1082/2013/EÚ z 22. októbra 2013 o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia, ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 2119/98/ES (Ú. v. EÚ L 293, 5.11.2013, s. 1).
(38)    Nariadenie Rady (EÚ) č. 904/2010 zo 7. októbra 2010 o administratívnej spolupráci a boji proti podvodom v oblasti dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 268, 12.10.2010, s. 1).
(39)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
(40)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(41)    Ú. v. EÚ C , , s. .
(42)

   Smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L    347, 11.12.2006, s. 1).

(43)    Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1).
(44)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).