4.3.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 105/49


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Smerom ku komplexnej stratégii udržateľného rozvoja vidieka a miest

(stanovisko z vlastnej iniciatívy)

(2022/C 105/08)

Spravodajca:

Josep PUXEU ROCAMORA

Pomocná spravodajkyňa:

Piroska KÁLLAY

Rozhodnutie plenárneho zhromaždenia

25. 3. 2021

Právny základ

článok 32 ods. 2 rokovacieho poriadku

 

stanovisko z vlastnej iniciatívy

Príslušná sekcia

sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie

Prijaté v sekcii

4. 10. 2021

Prijaté v pléne

21. 10. 2021

Plenárne zasadnutie č.

564

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

220/0/1

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV je presvedčený, že budúcnosť Európy bude závisieť od toho, ako budeme pristupovať k vidieckym oblastiam, a že je potrebná väčšia spolupráca s mestskými oblasťami, aby sa zabezpečilo, že pri spravodlivej transformácii na klimaticky neutrálnu, udržateľnú a prosperujúcu Európsku úniu sa na žiadnu oblasť ani na žiadneho občana nezabudne. Bolo by to v súlade s cieľmi Európskej zelenej – a sociálnej – dohody, balíkom na podporu obnovy Next Generation EU, Územnou agendou 2030 a 17 cieľmi udržateľného rozvoja.

1.2

EHSV sa domnieva, že EÚ by mala zredukovať rozdiely medzi územiami podporovaním politík, ktoré zabezpečia spravodlivú a udržateľnú transformáciu vo všetkých oblastiach a zaručia dobrú kvalitu života na vidieku.

1.3

EHSV vzhľadom na výzvy spojené so zmenou klímy a pandémiami zdôrazňuje, že je naliehavé teraz konať a uskutočniť zmenu paradigmy v snahe ukázať prínos spoločnej práce a podporovať vzájomný rešpekt a porozumenie v záujme všetkých občanov.

1.4

EHSV preto vyzýva rozhodujúcich politických činiteľov, aby vypracovali a uplatňovali komplexnú a holistickú stratégiu EÚ, ktorá bude podporovať vyvážený, súdržný, spravodlivý a udržateľný rozvoj vidieka a miest vyzdvihnutím úlohy miestnych komunít, podporou tradičných odvetví a vytváraním nových hospodárskych činností a pracovných miest vo vidieckych oblastiach, ako aj väčšou súčinnosťou s mestskými oblasťami.

1.5

V snahe zaručiť vidieckym komunitám a mestským oblastiam rovnaké podmienky predkladá EHSV tieto odporúčania:

1.

je nevyhnutné vyčleniť dostatočné zdroje na politiky rozvoja vidieka a zabezpečiť komunikačné technológie, dopravnú infraštruktúru (najmä verejnú dopravu, ktorá je absolútne nevyhnutná pre každodenný život a zamestnanosť) a kvalitné a účinné systémy vzdelávania a zdravotnej starostlivosti, ktoré musia byť plne zosúladené s príslušnými mestskými službami (rovnosť v oblasti zdravia);

2.

ponuka pracovných miest, odbornej prípravy a bývania musí odrážať a využívať prírodné zdroje vidieka a zároveň vytvárať inovatívne podnikateľské príležitosti;

3.

vidiecke parlamenty a miestny rozvoj vedený komunitou musia mať ako modely participatívnej demokracie podporu rozhodujúcich politických činiteľov a musia inkluzívne zastupovať všetkých občanov žijúcich na vidieku vrátane sociálnych partnerov, žien, starších osôb, osôb so zdravotným postihnutím, menšín a najmä mladých ľudí;

4.

kultúrne dedičstvo by sa malo chrániť a propagovať (1).

1.6

EHSV predkladá tieto odporúčania na podporu rozvoja vidieka a miest:

1.

vlády musia transparentne a spravodlivo poskytovať služby občanom vo všetkých oblastiach;

2.

organizácie občianskej spoločnosti, s využitím iniciatívy LEADER a zapojením miestnych akčných skupín, by mali rozvíjať miestne vidiecko-mestské partnerstvá s cieľom vytvárať hospodárske, sociálne a environmentálne príležitosti a umožniť lepšie pochopiť vzájomnú závislosť;

3.

model riadenia rád pre potravinovú politiku by mohol byť inšpiratívnym príkladom pre účinnú spoluprácu medzi všetkými zainteresovanými subjektmi na miestnej úrovni. Možnosti práce na diaľku, dopyt po bývaní na vidieku a prístup k pôde sa vzhľadom na nové environmentálne vplyvy a výzvy a v dôsledku pandémie zmenili;

4.

je prospešné podnecovať a podporovať výmenu osvedčených postupov a rizikových prípadov medzi regiónmi;

5.

prístup k vysokokvalitnému vzdelávaniu vo vidieckych oblastiach môže byť jedným z faktorov prispievajúcich k miestnemu hospodárskemu rozvoju a môže pomôcť vidieckym komunitám prispôsobiť sa rýchlo sa meniacemu prostrediu.

1.7

EHSV predkladá Európskej komisii a národným a regionálnym vládam tieto konkrétne odporúčania:

1.

dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti, ktorú nedávno prijala Komisia (2), by sa mala ďalej rozvinúť, aby sa z nej stal vidiecky a mestský záväzok na podporu spravodlivého prístupu. Je dôležité ukázať prínos spolupráce vidieckych a mestských organizácií, ako napríklad v prípade iniciatívy „z farmy na stôl“ a sociálne inkluzívnej zelenej dohody;

2.

Európska komisia by sa mala zasadzovať za vytvorenie skupiny vidieckych a mestských zainteresovaných strán, pričom by sa malo vychádzať z iniciatívy „inteligentné dediny“, s cieľom rozvíjať osvedčené postupy v modeloch partnerstva;

3.

v záujme podpory zapojenia by sa malo investovať do miestnych pilotných projektov a mali by sa vytvoriť celoeurópske stimuly/kritériá a ocenenia pre pokrokové príklady, ktoré sa preukážu inkluzívnymi dohodami.

1.8

EHSV je tiež odhodlaný spolupracovať s Európskym parlamentom a Výborom regiónov prostredníctvom realizácie výskumov, konzultácií s organizovanou občianskou spoločnosťou a podporovaním vytvorenia európskej charty vidieckych a mestských práv a povinností.

1.9

Vo svojich budúcich stanoviskách o územnej, mestskej a vidieckej politike bude EHSV prihliadať na komplexnú víziu. Napríklad toto stanovisko bolo pred prijatím prediskutované vo viacerých sekciách EHSV.

2.   Úvod

2.1

V nadväznosti na odporúčania uvedené v stanovisku EHSV na tému Integrovaný prístup pre zraniteľné regióny EÚ prijatom v septembri 2020 (3) a na závery z vypočutia usporiadaného 18. júna 2021 (4) sa EHSV teraz zasadzuje za komplexnú stratégiu EÚ pre udržateľný rozvoj vidieka a miest, pričom analyzuje všeobecný rámec spájajúci politiku rozvoja vidieka so všetkými ostatnými príslušnými politikami, snaží sa identifikovať existujúce výzvy a prekážky a zdôrazniť úlohu občianskej spoločnosti, podnikov a miestnych komunít pri vytváraní prístupov zdola nahor. EHSV sa bude aktívne usilovať zabezpečiť, aby sa táto stratégia zohľadnila pri navrhovaní politík EÚ.

2.2

Je nevyhnutné lepšie spravovať rozmanitosť, ktorá existuje vo vidieckych oblastiach na základe ich individuálnych možností Niektoré vidiecke oblasti môžu vzhľadom na svoju blízkosť k mestským oblastiam profitovať z tzv. aglomeračného efektu prostredníctvom interakcie medzi vidiekom a mestom. Iné, vzdialenejšie, sú omnoho viac závislé od jedného odvetvia, často od poľnohospodárstva, lesného hospodárstva, rybolovu alebo ťažby, a interakcia s mestami je v nich menej viditeľná.

2.3

Hoci vidiecke a mestské oblasti sú dva rôzne typy oblastí, ktoré majú svoje vlastné špecifiká a rozvíjajú sa odlišne, skutočnosť dokazuje, že sú navzájom úzko prepojené. Tieto vzájomné závislosti sú zároveň čoraz zložitejšie a dynamickejšie a zahŕňajú štrukturálne a funkčné toky ľudí a investičného majetku, informácií, technológií a životných štýlov. Preto je nevyhnutné nájsť rovnováhu medzi vidieckymi a mestskými oblasťami, dvoma typmi oblastí, ktoré sa navzájom potrebujú a ktoré jeden bez druhého nemôžu existovať.

2.4

Ideál života na vidieku ako synonyma blahobytu a kvality života občanov, musí byť cieľom, ktorý treba dosiahnuť aj v odľahlých alebo znevýhodnených oblastiach. Stratégia musí nájsť spôsob, ako nastoliť potrebnú rovnováhu a komplementárnosť, aby sa v budúcnosti dosiahla udržateľnosť.

2.5

K výzvam, ktorým čelia vidiecke oblasti (demografické zmeny, vyľudňovanie, digitálna priepasť, nízka úroveň príjmov, obmedzený prístup k niektorým službám, potreba lepších vyhliadok na zamestnanie alebo špecifický dosah zmeny klímy), možno zaujať len komplexný a obnovený územný prístup, ktorý sa usiluje o vzťah založený na reciprocite v záujme rozvoja.

2.6

Tento nový kontext, ktorý presahuje tradičný vzťah medzi vidieckymi oblasťami, zameranými na poľnohospodárstvo a oddelenými od mestského prostredia, si vyžaduje, aby opatrenia na rozvoj vidieka vychádzali z viacodvetvového a integrovaného prístupu vo všetkých regiónoch, pričom by sa mali využívať synergie a mala by sa zaistiť komplementárnosť vidieckych, mestských a prechodných oblastí.

3.   Výzvy a návrhy opatrení

3.1

Tradičné chápanie, pri ktorom sa jasne rozlišuje medzi vidieckymi a mestskými oblasťami, si vyžaduje nové koncepcie, nové výklady a prístupy, pričom sa pri vymedzení daného regiónu musí zohľadniť miestna realita.

3.2

Budúci rozvoj európskych území by mal byť založený na komplementárnosti medzi vidieckymi a mestskými oblasťami a na koordinácii politík, ktoré sú na ne zamerané, s konečným cieľom dosiahnuť sociálnu a hospodársku súdržnosť a environmentálnu udržateľnosť týchto území.

3.3

EHSV sa domnieva, že strategické prístupy k rozvoju vidieka a miest by sa mali viac zosúladiť, aby sa zabránilo prekrývaniu a nezrovnalostiam medzi stratégiami (ako napr. stratégia MAS, stratégia integrovaných územných investícií, stratégia miestneho rozvoja, stratégia regionálneho rozvoja) a aby sa miestnym aktérom uľahčilo ich uplatňovanie v rozvojových procesoch a investíciách.

3.4

Rozvoj vidieka a miest sa musí riadiť v súlade so zásadami stanovenými v Územnej agende 2030, Lipskej charte, mestskej agende OSN, Urbánnej agende pre EÚ, Amsterdamskom pakte, deklarácii Cork 2.0 „Lepší život vo vidieckych oblastiach“ a zásadách OECD pre mestskú a vidiecku politiku, v ktorých sa zohľadňujú tematické partnerstvá a spoločné riadenie zo strany mestských a vidieckych oblastí.

3.5

Stredne veľké mestá zohrávajú kľúčovú úlohu, keďže spájajú mestské metropolitné oblasti s vidieckymi oblasťami, a preto si zasluhujú osobitnú pozornosť pri územnom plánovaní, ako aj pri prideľovaní zdrojov a služieb. Mnohé európske mestá už zaviedli veľmi úspešné prístupy (napríklad Toulouse vo Francúzsku, Manresa v Španielsku, Turín v Taliansku a Aalborg v Dánsku). Siete miest, ako sú ICLEI (5), Eurotowns (6) a Eurocities (7), sú kľúčovými aktérmi pri výmene skúseností a šírení osvedčených postupov.

3.6

Interakcia medzi vidiekom a mestom musí byť súčasťou politickej agendy, pričom musíme rozhodujúcim politickým činiteľom a tvorcom politík pomôcť pochopiť ju a podporovať spôsoby zostavovania politík vychádzajúce z miestnej reality.

3.7

Výskum financovaný z európskych zdrojov by sa mal tiež ďalej zameriavať na spôsoby, ako podporovať spravodlivý a udržateľný rozvoj vidieka a miest a oživiť hospodársky rozvoj vidieckych oblastí. Projekty ako ROBUST (8), RUBIZMO (9) a LIVERUR (10) by sa mali ďalej rozvíjať a mali by viesť ku konkrétnym zmenám.

3.8

Na to, aby sa dosiahla udržateľnosť (hospodárska, sociálna a environmentálna) týchto území, vidieckych aj mestských, je potrebná komplexná politika vychádzajúca z konkrétnej sociálno-ekonomickej, kultúrnej a etnografickej situácie, ako aj podpora spolupráce medzi vidieckymi a mestskými oblasťami, angažovanosť rôznych spoločenských a hospodárskych subjektov a tiež vhodné mechanizmy riadenia so zapojením miestnych samospráv.

3.9

Odľahlé vidiecke oblasti sú ešte viac vystavené výzvam, ktorým čelia vidiecke oblasti, a preto si vyžadujú osobitné politiky a zaobchádzanie. Okrem toho, že treba vyriešiť problémy spojené s prístupom k verejným službám vrátane zdravotnej starostlivosti a vzdelávania, EHSV navrhuje, aby sa vytvorili programy, ktoré obnovia miestny hospodársky ekosystém v spolupráci so susednými sídlami.

3.10

Mnohé výzvy, ktorým čelia vidiecke oblasti, presahujú rozsah pôsobnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a jej finančné prostriedky, ako sa zdôrazňuje v našej nedávnej hodnotiacej správe o vplyve SPP na územný rozvoj vidieckych oblastí (11), a preto je potrebné zaujať integrovaný prístup k opatreniam a financovaniu v rámci rôznych politík, ktoré majú vplyv na vidiecke oblasti. K finančným prostriedkom SPP na rozvoj vidieka by sa mali doplniť finančné zdroje vnútroštátnych politík.

3.11

Poľnohospodárske, potravinové a vidiecke politiky musia byť v súlade s politikami v oblasti klímy a biodiverzity, politikami zameranými na znižovanie chudoby, infraštruktúru a dopravu, politikami v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, politikami týkajúcimi sa poskytovania základných služieb všeobecného záujmu (zdravotníctvo, bývanie atď.), politikami na podporu rozvoja nových činností založených na obehovom hospodárstve a biohospodárstve, ako aj s politikami v oblasti digitalizácie alebo boja proti vyľudňovaniu atď.

3.12

Tieto politiky musia byť zosúladené a komplementárne aj s európskymi stratégiami, ako je zelená dohoda (12) alebo stratégia „z farmy na stôl“ (13), a najmä s novou priemyselnou stratégiou (14), kde sa agropotravinársky sektor vymedzuje ako jeden z kľúčových strategických ekosystémov EÚ, a tiež s politikami na zaručenie potravinovej bezpečnosti. Experimentovanie s novými formami spolupráce medzi mestami a vidiekom v kontexte Európskej zelenej dohody je nielen základnou podmienkou, ale aj príležitosťou pre spravodlivú transformáciu a územne vyvážený udržateľný rozvoj.

3.13

Riadenie a harmonizácia finančných prostriedkov na európskej, národnej a nižšej ako celoštátnej úrovni by sa mali zlepšiť v snahe lepšie zabezpečiť udržateľný rozvoj lepším riešením horizontálnych otázok a neustálym reagovaním na požiadavky všetkých území.

3.14

EHSV upozorňuje, že je potrebné zabezpečiť prístup k udržateľnému financovaniu a vytvoriť prispôsobené finančné nástroje pre rozvoj vidieka a miest, pričom treba zohľadniť štruktúru rizík a špecifiká hospodárskeho profilu danej oblasti. Okrem toho by sa v rámci taxonómie a fiškálneho prístupu pre vidiecke oblasti malo prihliadať na rozvojové a investičné potreby.

3.15

Tento integrovaný prístup si vyžaduje koordináciu medzi rôznymi správnymi orgánmi a riadiacimi orgánmi vrátane mnohých riaditeľstiev Európskej komisie, ktoré sa zaoberajú prierezovými politikami. Pri horizontálnej koordinácii je potrebné, aby rozhodujúci politickí činitelia začleňovali otázky týkajúce sa vidieka do všetkých politík, a tak zabezpečili zohľadnenie vidieckych potrieb.

3.16

Úspešná koordinácia medzi správnymi orgánmi by sa mala zameriavať na tieto aspekty:

i)

identifikovať vhodnú úroveň intervencie;

ii)

stanoviť jasnú vedúcu úlohu pri koordinácii politík;

iii)

posilniť dohody o spolupráci medzi regiónmi alebo obcami;

iv)

podporovať partnerstvá medzi vidieckymi a mestskými oblasťami s cieľom využiť funkčné väzby;

v)

zlepšiť vertikálnu koordináciu medzi jednotlivými úrovňami riadenia.

3.17

Je potrebné zachovať priamy kontakt s vidieckymi oblasťami prostredníctvom aktívnej úlohy regiónov EÚ, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu pri navrhovaní a uplatňovaní politík rozvoja vidieka na miestnej úrovni. Pre zabezpečenie udržateľnosti politík rozvoja vidieka a miestnej zodpovednosti za ne má kľúčový význam zapojenie viacerých zainteresovaných stránprístup zdola nahor. EHSV žiada, aby sa zohľadnila úloha, ktorú môžu zohrávať miestne akčné skupiny a model miestneho rozvoja vedeného komunitou.

3.18

EHSV taktiež navrhuje, aby sa ako inšpiratívny príklad pre účinnú spoluprácu medzi všetkými zainteresovanými subjektmi na miestnej úrovni využil model riadenia rád pre potravinovú politiku.

3.19

Mal by sa dosiahnuť pokrok v súvislosti s územnými dohodami podporovanými angažovanou politikou, čo si vyžaduje vymedzenie cieľov, spojenie síl, stimulovanie verejných a súkromných záväzkov s územným zameraním, rozvoj mechanizmov medziinštitucionálnej a medziodvetvovej spolupráce, vytvorenie novej inštitucionálnej štruktúry na podporu udržateľného rozvoja, uznanie rozmanitosti vidieckych oblastí a podporu väzieb medzi mestom a vidiekom. V tejto súvislosti majú teraz podniky a organizácie v agropotravinárskom odvetví príležitosť podpísať kódex správania v oblasti zodpovedného podnikania a marketingových postupov (15), ktorý zaviedla Komisia v rámci stratégie „z farmy na stôl“.

3.20

Územné dohody by mali byť založené na spravodlivosti a rešpekte. V Anglicku, Walese a Škótsku existujú kódexy správania vo vidieckych oblastiach s cieľom pomôcť ľuďom pochopiť, ako tieto oblasti rešpektovať. Na základe týchto skúseností (16) by sa mohla vytvoriť európska charta práv a povinností pre spravodlivé a udržateľné vzťahy medzi vidiekom a mestom. Táto charta by sa mala stať súčasťou občianskej výchovy pre všetkých.

3.21

EHSV uznáva, že neexistujú jednotné vzorce, ktoré by sa dali uplatniť na všetky územia, a že každý územný celok by sa mal zamerať a špecializovať so zreteľom na jedinečnosť, rozmanitosť a multifunkčnosť vyžitia svojho územia a hľadať riešenia založené na vlastnom potenciáli, potrebách, schopnostiach a túžbach. Využívanie existujúcej infraštruktúry a úvahy o budovaní novej sa musia posudzovať globálne, pričom treba prihliadať na tendenciu investovať na vhodných miestach.

3.22

Nevyhnutnosť zlepšiť pracovné príležitosti:

i)

pandémia COVID-19 urýchlila procesy digitalizácie a ekologizácie, ktoré si vyžadujú úsilie, aby mohli ďalej pokračovať;

ii)

je potrebné vytvárať a udržiavať nové pracovné príležitosti vo vidieckych oblastiach, a to vrátane tých, ktoré súvisia s poskytovaním služieb na vidieku, prácou na diaľku, novými technológiami alebo energiou z obnoviteľných zdrojov;

iii)

posilnenie multifunkčných aspektov poľnohospodárstva, podporovanie nepoľnohospodárskych činností a etablovanie podnikov zameraných na služby v oblasti čistej energie a priemysel vo vidieckych oblastiach môžu pomôcť vytvoriť mnoho pracovných príležitostí;

iv)

podporovať podnikanie, zaistiť spravodlivé podmienky hospodárskej súťaže pre MSP a venovať pozornosť potrebám mladších generácií (napr. práca na diaľku);

v)

udržať pracovné miesta a obchody v blízkosti ľudí; vízia prepojenia vidieka a mesta ponúka príležitosti na rozvoj obehového hospodárstva;

vi)

presadzovať dôstojnú prácu a zlepšovať pracovné podmienky vo vidieckych oblastiach a zároveň zabezpečiť, aby boli do tohto úsilia zapojené všetky zainteresované strany;

vii)

prepojiť dopyt spotrebiteľov s regionálnymi a vidieckymi trhmi prostredníctvom komercializácie miestnych výrobkov a značiek kvality;

viii)

malo by sa dôrazne podporovať vytváranie kultúrnych príležitostí vo vidieckych oblastiach vrátane podpory kultúrnych podujatí a ochrany vidieckych historických a cirkevných pamiatok (kostolov, hradov atď.);

ix)

procesy digitalizácie otvárajú nové možnosti, ktoré by mohli u občanov, najmä mladých ľudí, vyvolať určité očakávania a prilákať ich na vidiek, a tak zmeniť trend vyľudňovania a kvalitu života vo vidieckych oblastiach. Vidiecke oblasti potrebujú preto primeranú infraštruktúru na zabezpečenie pripojiteľnosti. Riešenia v tejto súvislosti ponúkajú stratégie pripojiteľnosti a digitálne platformy. Vývoj digitálnych technológií v poľnohospodárstve a vidieckych oblastiach by zase uľahčilo vytvorenie vidieckeho digitálneho aktu;

x)

treba podporovať udržateľné poľnohospodárstvo a akvakultúru (17) vo vidieckych a prímestských oblastiach, ako aj ekoturizmus a voľnočasové a vzdelávacie aktivity zamerané na udržateľnosť, pričom tieto činnosti by mali byť zlučiteľné s ochranou biodiverzity, aby sa zabezpečila kvalita života;

xi)

kvalitné a dostupné vzdelávanie na vidieku už od najnižších vekových kategórií môže pomôcť zlepšiť vzdelávacie výsledky, pričom prístup k verejným službám, ako sú služby starostlivosti o deti a školy, je miestny faktor, ktorý zvyšuje atraktívnosť vidieckych oblastí, a to aj pre vysokokvalifikovaných pracovníkov.

3.23

Hospodársky rast a tvorba pracovných miest sú dôležité, ale okrem toho treba v dostatočnej miere zabezpečiť kvalitné služby, bývanie, energie, voľnočasové aktivity, vzdelávanie a odbornú prípravu, celoživotné vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť, aby vidiecke oblasti boli nielen udržateľné, ale aj príťažlivé miesta na život. EÚ musí urýchlene vytvoriť základy pre udržateľné a inkluzívne hospodárstvo zamerané na dobré životné podmienky a prospešné pre všetkých (18).

3.24

Pre rozvoj vidieckych oblastí, a teda aj pre prepojenosť s mestskými oblasťami, by mal byť prioritou najmä neustály rozvoj cenovo dostupnej verejnej dopravy. Zabezpečenie cenovo dostupnej verejnej dopravy je absolútne nevyhnutné pre každodenný život a zamestnanosť, pokiaľ ide o dostupnosť základných verejných služieb, ako sú školy, zariadenia starostlivosti o deti, lekári alebo lekárne a dochádzanie do práce.

3.25

Vyžaduje si to nové formy poskytovania služieb na vidieku:

i)

poskytovanie integrovaných služieb (využívanie jedného priestoru na viaceré služby, spolupráca medzi poskytovateľmi služieb, spolupráca medzi tímami odborníkov, koprodukcia so zapojením verejných, súkromných a komunitných organizácií);

ii)

prístup spočívajúci v poskytovaní alternatívnych a flexibilnejších služieb (mobilné služby, ktoré prinášajú službu k občanovi; modely tzv. radiálnych systémov, kde sa služby poskytujú pravidelne z jedného centrálneho miesta; služby lepšie prispôsobené miestnym potrebám);

iii)

technologické a digitálne riešenia, a to aj v sektoroch vzdelávania a zdravotníctva.

3.26

Komplexná stratégia na dosiahnutie uspokojivej úrovne služieb na rôznych územiach a vzájomná výmena služieb medzi rôznymi časťami daného územia sú kľúčovými prvkami koncepcie udržateľných mestských a vidieckych oblastí.

3.27

Je potrebné vypracovať stratégiu, ktorá prostredníctvom zlepšenia služieb na vidieku a pomocou nových pracovných príležitostí pomôže udržať obyvateľstvo na vidieku a predovšetkým zaručí potrebnú generačnú výmenu.

V Bruseli 21. októbra 2021

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Stanovisko EHSV na tému Príspevok európskych vidieckych oblastí k Európskemu roku kultúrneho dedičstva 2018 na zabezpečenie udržateľnosti a súdržnosti medzi mestskými a vidieckymi oblasťami (Ú. v. EÚ C 440, 6.12.2018, s. 22).

(2)  COM(2021) 345 final.

(3)  Ú. v. EÚ C 429, 11.12.2020, s. 60.

(4)  Towards a holistic strategy on sustainable and equitable rural and urban development | Európsky hospodársky a sociálny výbor.

(5)  https://www.iclei.org.

(6)  https://www.eurotowns.org/.

(7)  https://eurocities.eu.

(8)  https://rural-urban.eu/.

(9)  https://rubizmo.eu.

(10)  https://liverur.eu/.

(11)  https://www.eesc.europa.eu/sk/our-work/opinions-information-reports/information-reports/evaluation-caps-impact-territorial-development-rural-areas-information-report.

(12)  Európska zelená dohoda | Európska komisia.

(13)  Stratégia „z farmy na stôl“.

(14)  Oznámenie Komisie Aktualizácia novej priemyselnej stratégie na rok 2020.

(15)  Code of Conduct (europa.eu).

(16)  The Countryside Code: advice for countryside visitors gov.uk.

(17)  Pozri stanoviská na tému Strategické usmernenia pre udržateľný rozvoj akvakultúry  – NAT/816 (Ú. v. EÚ C 517, 22.12.2021, s. 103) a Nový prístup k udržateľnému modrému hospodárstvu v EÚ – (Ú. v. EÚ C 517, 22.12.2021, s. 108).

(18)  Stanovisko EHSV na tému Udržateľné hospodárstvo, ktoré potrebujeme (Ú. v. EÚ C 106, 31.3.2020, s. 1).