V Bruseli30. 6. 2021

COM(2021) 345 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV EMPTY

Dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti EÚ - smerom k zabezpečeniu silnejších, prepojených, odolných a prosperujúcich vidieckych oblastí do roku 2040

{SWD(2021) 166 final} - {SWD(2021) 167 final}


„Naše vidiecke oblasti sú neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti a srdcom nášho hospodárstva. Rozmanitosť krajiny, kultúry a dedičstva patria k najcharakteristickejším a najpozoruhodnejším prvkom Európy. Sú základnou súčasťou našej identity a nášho hospodárskeho potenciálu.“ „Vážime si naše vidiecke oblasti, budeme ich chrániť a investovať do ich budúcnosti.“ Predsedníčka von der Leyenová – júl 2019(Politické usmernenia na roky 2019 – 2024)„Naše vidiecke oblasti sú neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti a srdcom nášho hospodárstva. Rozmanitosť krajiny, kultúry a dedičstva patria k najcharakteristickejším a najpozoruhodnejším prvkom Európy. Sú základnou súčasťou našej identity a nášho hospodárskeho potenciálu.“ „Vážime si naše vidiecke oblasti, budeme ich chrániť a investovať do ich budúcnosti.“ Predsedníčka von der Leyenová – júl 2019(Politické usmernenia na roky 2019 – 2024)Úvod: výzva na dlhodobú víziu pre vidiecke oblasti EÚ

Vidiecke oblasti EÚ sú podstatou európskeho spôsobu života. Sú domovom 137 miliónov ľudí. Ak vezmeme do úvahy všetky európske okresy a obce s malým počtom obyvateľstva či riedkym osídlením, ide takmer o 30 % jej obyvateľstva a viac ako 80 % jej územia 1 . Sú všeobecne uznávané a cenené z hľadiska potravinárskej výroby, správy prírodných zdrojov, ochrany prírodnej krajiny, ako aj rekreácie a cestovného ruchu. Mnohé naše tradície, festivaly a kultúry majú korene na európskom vidieku. Ako zdôrazňuje predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, „Európa by bez svojho vidieka nebola úplná“ 2 .

Sociálne a hospodárske zmeny zaznamenané za posledné desaťročia (vrátane globalizácie a urbanizácie) však menia úlohu a charakter vidieckych oblastí, ktoré sú postihnuté aj poklesom obyvateľstva a jeho starnutím 3 . Mnoho Európanov sa obáva narúšania vidieckej infraštruktúry a poskytovania služieb vrátane prístupu k zdravotnej starostlivosti, sociálnym službám a vzdelávaniu, ako aj k poštovým a bankovým službám. Iní vyjadrujú obavy týkajúce sa znižovania počtu pracovných príležitostí a možného poklesu príjmov vo vidieckych oblastiach alebo obmedzených možností dopravy a digitálnej konektivity.

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že úloha a význam vidieckych oblastí sa podceňuje a nedostatočne sa na ňu prihliada. Takmer 40 % respondentov v rámci verejnej konzultácie organizovanej v kontexte prípravy tohto oznámenia uviedlo, že má pocit, že im spoločnosť a tvorcovia politiky nevenujú náležitú pozornosť. Toto vnímanie a faktory, ktoré ho podmieňujú, je potrebné riešiť. 4

Cieľom tohto oznámenia o dlhodobej vízii pre vidiecke oblasti EÚ je riešiť tieto výzvy a obavy. Podstata ich riešenia spočíva v rozvoji nových príležitostí, ktoré vyplývajú zo zelenej i digitálnej transformácie EÚ, a v uplatňovaní skúseností získaných počas pandémie COVID-19, pričom na účely riešenia daných výziev a obáv možno identifikovať prostriedky, ktoré môžu pomôcť pri zlepšovaní kvality vidieckeho života, dosahovaní vyváženého územného rozvoja a stimulovaní hospodárskeho rastu vo vidieckych oblastiach, popri ktorých možno využiť aj nedávno spustený atlas demografie. Oznámenie vychádza z analýz, prognostických činností, rozsiahlych konzultácií a príspevkov predložených komunitami. Stanovuje sa v ňom vízia a politické nástroje na jej dosiahnutie vrátane najlepších opakovateľných (replikovateľných) postupov. Oznámenie slúži na podporu a pomoc pri dosahovaní cieľov Agendy 2030 a v nej stanovených cieľov udržateľného rozvoja.

Vidiecke oblasti sa aktívne zúčastňujú na zelenej a digitálnej transformácii EÚ. Vďaka udržateľnej potravinárskej výrobe, zachovávaniu biodiverzity a boju proti zmene klímy zohrávajú tieto oblasti kľúčovú úlohu pri dosahovaní cieľov vytýčených v Európskej zelenej dohode 5 , cieľov stanovených v stratégii „z farmy na stôl“ 6 , ako aj cieľov v oblasti biodiverzity 7 . Súčasne bude nevyhnutné zavádzať vo vidieckych oblastiach nové technológie, aby sa európske digitálne desaťročie stalo skutočnosťou. Ak sa podarí splniť ciele stanovené v digitálnych ambíciách EÚ do roku 2030 8 , vzniknú tak ďalšie príležitosti pre udržateľný rozvoj vidieckych oblastí presahujúci rámec poľnohospodárstva, rastlinnej a živočíšnej výroby a lesného hospodárstva. Splnenie uvedených cieľov teda môže prispieť k rozvoju nových perspektív pre rast a geografické rozloženie výroby a predovšetkým služieb.

Európske vidiecke oblasti sú veľmi rozmanité. V dôsledku rozdielnych prírodných a klimatických podmienok, rozdielnych geografických prvkov, rozdielneho historického a kultúrneho vývoja, rozdielov v demografických a sociálnych zmenách, národných a regionálnych špecifikách či v hospodárskej prosperite nemožno nájsť dve vidiecke oblasti, ktoré by boli rovnaké. Vzhľadom na túto rozmanitosť je potrebné hľadať opatrenia a riešenia, ktoré by boli navrhnuté na lokálnej úrovni a zodpovedali by špecifickým potrebám a možnostiam každého územia. Takisto to znamená, že stratégie územného rozvoja by sa mali zameriavať na vidiecke oblasti podľa ich individuálnych charakteristík a vo vzťahu k ich prostrediu. V tomto ohľade sa akcie musia sústrediť osobitne na odľahlé a menej rozvinuté vidiecke oblasti.

Zmeny v spoločnosti vrátane tých najnovších spôsobených pandémiou COVID-19 by sa mali pretransformovať na príležitosti pre vidiecke oblasti. Musíme sa vyhnúť asymetrickej obnove a zabezpečiť, aby všetky územia EÚ mali prostriedky na to, aby sa v rovnakej miere zotavili z pandémie.

Európska komisia sa v súlade so svojím pevným záväzkom týkajúcim sa demokracie a rovnosti a prihliadajúc na vplyv demografických zmien zaväzuje na nikoho a na žiadne miesto nezabudnúťpriblížiť EÚ k občanom. Ambíciou Komisie je prostredníctvom tohto oznámenia poskytnúť vidieckym oblastiam nový impulz, ktorý má spočívať v zmene spôsobu, akým sú vnímané, a vo vytvorení nových príležitostí. Vďaka tomu by hlas vidieckych komunít, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou budovania budúcnosti Európy, mohol zaznieť ešte silnejšie. Vidiecke komunity takisto zohrávajú vedúcu úlohu pri dodržiavaní 20 zásad Európskeho piliera sociálnych práv 9 , čím prispievajú k silnej sociálnej Európe, ktorá je spravodlivá, inkluzívna a plná príležitostí.

Ako sa uvádza v nedávno prijatej novej Územnej agende EÚ 10 , nevyhnutným predpokladom maximálneho využitia potenciálu vidieckych oblastí je vyvážený územný rozvoj založený na lokálne orientovaných prístupoch a zapojení všetkých úrovní riadenia.

Komisia sa zaviazala znižovať regionálne rozdiely a pomáhať vidieckym oblastiam dosiahnuť nastavenú latku. Tento záväzok je zakotvený v článku 174 ZFEÚ, v ktorom sa uvádza, že mimoriadnu pozornosť treba venovať „vidieckym regiónom, regiónom zasiahnutým zmenami v priemysle a regiónom závažne a trvalo znevýhodneným prírodnými a demografickými podmienkami, ako sú najsevernejšie regióny s veľmi nízkou hustotou obyvateľstva, ostrovné, cezhraničné a horské regióny“. Osobitný štatút najvzdialenejších regiónov a ich vidieckych oblastí sa uznáva v článku 349 ZFEÚ.

Tieto zásady zmluvy treba dodržiavať a uplatňovať na všetkých úrovniach: žiadna politika, akcia alebo opatrenie by nemali brániť regionálnej konvergencii ani prehlbovať regionálne rozdiely.

Vzhľadom na tieto skutočnosti sa v tomto oznámení stanovuje dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti EÚ do roku 2040. Identifikujú sa v ňom oblasti, v ktorých je potrebné uskutočniť opatrenia zamerané na vytvorenie silnejších, prepojených, odolných a prosperujúcich vidieckych oblastí a komunít. Úlohou vidieckeho paktu bude mobilizovať subjekty verejného sektora a zainteresované strany k tomu, aby konali v súlade s potrebami a predstavami obyvateľov vidieka. Sprievodný akčný plán EÚ pre vidiek otvorí cestu k podpore územnej súdržnosti a vytvorí nové príležitosti pre prilákanie inovačných podnikov, umožnenie prístupu ku kvalitným pracovným miestam, podporu nových a lepších zručností, zabezpečenie kvalitnejšej infraštruktúry a služieb a pre maximálne využitie úlohy udržateľného poľnohospodárstva, ako aj diverzifikovaných hospodárskych činností.



1.Vidiecke oblasti EÚ v súčasnosti 11

1.1. Trendy a výzvy

Obyvateľstvo EÚ starne a jeho počet sa v nasledujúcom desaťročí pomaly začne znižovať. Obyvateľstvo vo vidieckych oblastiach 12  je už teraz v priemere staršie ako obyvateľstvo žijúce v menších mestách, na predmestiach a vo väčších mestách. Vidiecke regióny v posledných rokoch zaznamenali priemerný pokles obyvateľstva v dôsledku jeho negatívneho prirodzeného pohybu 13 , ktorý sa nekompenzuje dostatočnou pozitívnou čistou migráciou. Určité východné a južné členské štáty dokonca čelia obom výzvam, pretože v ich vidieckych oblastiach sa zaznamenal negatívny prirodzený pohyb obyvateľstva a aj negatívny čistý pohyb. 14 V prípade mladých žien je navyše viac pravdepodobné, že opustia vidiecke regióny ako v prípade mladých mužov. Tieto demografické trendy spolu s nedostatočnou konektivitou, výzvami týkajúcimi sa infraštruktúry a produktivity a s nedostatočným prístupom k verejným službám vrátane vzdelávania a starostlivosti môžu prispievať k nižšej atraktívnosti vidieckych oblastí ako miest na život a prácu.

Celé stáročia bol „vidiek“ synonymom „poľnohospodárstva“ s miliónmi poľnohospodárov, ktorí živili európsku spoločnosť. Život v mnohých vidieckych oblastiach, a to najmä v odľahlejších a okrajovejších častiach, zostáva neoddeliteľne spojený s poľnohospodárstvom – viac ako 40 % pozemkov vo vidieckych oblastiach sa využíva na poľnohospodárstvo. Časom sa podiel prispievania poľnohospodárstva, lesného hospodárstva a rybárstva vo vidieckych regiónoch znížil tak z hospodárskeho hľadiska, ako aj z pohľadu zamestnanosti na 12 % všetkých pracovných miest a na 4 % hrubej pridanej hodnoty, pričom sa v rozhodujúcej miere zachovala potravinová bezpečnosť v EÚ.

Súčasne vzrástol význam služieb (napr. cestovný ruch, rekreácia), čo prinieslo štrukturálnu zmenu v mnohých vidieckych hospodárstvach, hoci podiel priemyslu a stavebníctva zostal na rovnakej úrovni.

Napriek tomu, že vďaka vyššiemu rastu sa od roku 2000 tieto rozdiely podarilo znížiť, hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa vo vidieckych regiónoch bol stále výrazne nižší (75 %) ako priemer EÚ v roku 2018. Odľahlým vidieckym regiónom sa nepodarilo dobehnúť aktuálne hospodárske tempo (zostávajú približne na 70 % európskeho HDP na obyvateľa). Tento celkový hospodársky kontext svedčí o potrebe pokračovať v hospodárskej diverzifikácii vidieckych oblastí, a to vzhľadom na všetky dimenzie a sektory, s cieľom čo najlepšie využiť ich potenciál v súvislosti so službami a s výrobou.

Priemerná miera zamestnanosti vo vidieckych oblastiach EÚ v rokoch 2012 až 2020 vzrástla (zo 67,5 % na 73,1 %, t. j. vyššie ako vo väčších mestách), pričom priemerná miera nezamestnanosti klesla (z 10,4 % na 5,9 %, t. j. nižšie ako vo väčších mestách) Táto priaznivá celková dynamika prekrýva iné skutočnosti, a to najmä veľmi rozdielnu situáciu v členských štátoch a skutočnosť, že mladí ľudia sú vystavení vyššej miere nezamestnanosti v porovnaní s celkovým obyvateľstvom v produktívnom veku, a to aj vo vidieckych oblastiach. Okrem toho, pokiaľ ide o podiel obyvateľstva ohrozeného chudobou alebo sociálnym vylúčením, čísla za rok 2019 týkajúce sa vidieckych oblastí sú vyššie (22,4 %) v porovnaní s väčšími mestami (21,3 %) a menšími mestami a predmestiami (19,2 %), pričom v desiatich členských štátoch sa od roku 2012 zvýšil percentuálny podiel obyvateľstva žijúceho vo vidieckych oblastiach, ktorému hrozí chudoba 15 .

Vo vidieckych oblastiach je rozdiel medzi zamestnanosťou mužov a žien 13 percentuálnych bodov (oproti 10 percentuálnym bodom vo väčších mestách), ktorý v niektorých členských štátoch presahuje až 20 percentuálnych bodov. Tento rozdiel zostáva na úrovni EÚ od roku 2012 pomerne stabilný. Vo viac ako polovici členských štátov je tento rodový rozdiel väčší vo vidieckych oblastiach ako vo väčších mestách. Pozornosť treba venovať skutočnosti, že vo vidieckej spoločnosti majú mnohé ženy neisté pracovné zmluvy (napr. sezónne pracovníčky) alebo plnia „neviditeľnú úlohu“ (napr. vypomáhajúce manželky), v dôsledku čoho sa môžu ocitnúť v zraniteľnom postavení (napr. v niektorých prípadoch nemajú prístup k sociálnej ochrane alebo dávkam v materstve). Ženy zároveň predstavujú významný katalyzátor prosperity a sociálneho začlenenia vo vidieckych oblastiach, a to najmä v kontexte podnikania.

Podiel obyvateľstva 16 s vyšším vzdelaním zostáva vo vidieckych oblastiach nízky, a to aj napriek nárastu z 18 % v roku 2012 na 22 % v roku 2019. Rozdiel medzi vidieckymi oblasťami a väčšími mestami takisto vzrástol zo 17 percentuálnych bodov v roku 2012 na 19 v roku 2019 (vo väčšine členských štátov zostal stabilný alebo rástol). Pokiaľ ide o základné zručnosti (čítanie, matematika a prírodné vedy), z výsledkov PISA z roku 2018 vyplýva, že v mnohých krajinách zároveň medzi mestskými a vidieckymi oblasťami existuje značný rozdiel vo výkonnosti. Pokiaľ ide o aspoň základné digitálne zručnosti, rozdiel v roku 2019 predstavoval 14 percentuálnych bodov (48 % v prípade vidieckych oblastí oproti 62 % v prípade väčších miest) a od roku 2015 je stabilný. Navyše na úrovni EÚ je miera osôb, ktoré predčasne ukončili vzdelávanie a odbornú prípravu, vyššia vo vidieckych oblastiach a v menších mestách ako vo väčších mestách. Školy v niektorých vidieckych oblastiach majú často ťažkosti s poskytovaním kvalitného vzdelávania z dôvodu ich geografickej izolácie a malej veľkosti. Čelia nedostatočnej infraštruktúre a zápasia s neuspokojivými podpornými vzdelávacími službami, s obmedzenou vzdelávacou ponukou a nedostatkom skúsených učiteľov. Táto situácia môže mať obmedzujúci vplyv na využívanie elektronických služieb a na potenciál spočívajúci v diaľkovom štúdiu či práci, čo má vplyv na dostupnosť kvalitných pracovných miest vo vidieckych oblastiach.

Život vo vidieckych oblastiach v rozhodujúcej miere závisí od prístupu ku kvalitným verejným službám a kvalitnej infraštruktúre. Počas verejnej konzultácie sa zistilo, že najnaliehavejšími potrebami sú infraštruktúra, prístup k zariadeniam a vybaveniam, digitálna konektivita a zamestnanosť. Kľúčom k zabezpečeniu sociálneho a hospodárskeho začlenenia sú najmä základné služby a súvisiaca infraštruktúra ako voda, sanitácia, energetika, doprava, finančné služby a digitálna komunikácia. Doplňujú a uľahčujú prístup k iným službám, ktoré plnia podpornú funkciu, ako starostlivosť o deti, vzdelávanie, dlhodobá starostlivosť, bývanie, trh práce a sociálne služby a takisto môžu byť dôležitým zdrojom vytvárania pracovných miest. 17

Prístup k verejným službám a infraštruktúre je ovplyvnený hustotou a blízkosťou ľudí. Líši sa medzi vidieckymi oblasťami v rôznych členských štátoch a aj medzi vidieckymi oblasťami nachádzajúcimi v blízkosti väčšieho mesta a odľahlými vidieckymi oblasťami 18 . Čím je oblasť menej urbanizovaná a odľahlejšia, tým dlhšia je priemerná cestná vzdialenosť k najbližšej službe. 19

Tretina obyvateľstva vo vidieckych oblastiach žije v pohraničnom regióne. V priemere majú tieto vidiecke pohraničné regióny slabšiu výkonnosť cestnej a železničnej premávky a prístup k menšiemu počtu letov osobnej dopravy ako iné vidiecke regióny. Ľudia vo vidieckych pohraničných regiónoch musia v porovnaní s ľuďmi z iných vidieckych regiónov cestovať ďalej, aby sa dostali do základnej či strednej školy alebo do nemocnice.

Dlhšie vzdialenosti, nižšia hustota obyvateľstva a väčšie spádové oblasti sťažujú vo vidieckych oblastiach poskytovanie služieb, ako aj prístup k nim. Poskytovanie služieb všeobecného záujmu vo vidieckych oblastiach v porovnateľnej kvalite ako v mestských oblastiach je však kľúčom k udržaniu spravodlivej životnej úrovne pre všetkých občanov a na všetkých územiach vrátane tých najodľahlejších vidieckych oblastí a najvzdialenejších regiónov.

Vidiecke komunity sú takisto potenciálne vystavené vyšším nákladom spojeným s transformáciou v súvislosti so zmenou klímy. Väčšie cestovné vzdialenosti, napríklad do nemocníc, škôl a obchodov, spolu s väčšou závislosťou od súkromných automobilov z dôvodu nedostatočnej služby verejnej dopravy vedú k vyšším cestovným nákladom 20 . Maloobchodné predajne, lekárske služby, lekárne, banky, pošty, verejná doprava, zariadenia starostlivosti o deti a školy sú základom pre život a prácu na vidieku a len vďaka takýmto službám možno zabezpečiť, aby sa na nikoho a na žiadne miesto nezabudlo. V dôsledku absencie týchto služieb môžu ľudia v uvedených oblastiach rýchlo nadobudnúť pocit, že žijú na vzdialenej periférii a sú sociálne vylúčení. Väčšie mestá s menšou rozlohou a menšie mestá fungujú ako katalyzátory pre zatraktívnenie vidieka a jeho rozvoj a zabezpečujú pre vidiecke oblasti, ktoré sa nachádzajú v ich okolí, prístup k mnohým službám. Je dôležité zvážiť a vyskúšať nové spôsoby organizácie vnútroštátnych a regionálnych verejných služieb a využiť v tomto procese digitalizáciu.

Pri prenikaní do menej obývaných oblastí môžu pomôcť obchodné modely a prístupy, ako sú elektronické služby, riešenia v oblasti mobilných služieb, verejno-súkromné partnerstvá, sociálne podniky, kultúrny a kreatívny priemysel, ako aj družstevné podniky, ktoré vo všeobecnosti predstavujú kľúčový faktor sociálno-ekonomického rozvoja vidieka. V rozhodujúcej miere závisia od úrovne digitálnych zručností, dostupnosti a cenovej prijateľnosti adekvátnej digitálnej infraštruktúry a od kapacít potrebných pre účinné zavádzanie digitálnych technológií, ako sú platformy digitálnych služieb. Kľúčovým predpokladom digitálnej transformácie je internetová konektivita. Napriek nedávnym zlepšeniam v oblasti vysokorýchlostného širokopásmového pripojenia má len 59 % domácností vo vidieckych regiónoch prístup k širokopásmovej sieti novej generácie (NGA) (> 30 Mbit/s) v porovnaní s 87 % domácností v EÚ.

Napokon treba spomenúť, že vidiecke oblasti čelia osobitným výzvam súvisiacim so zmenou klímy a so zhoršovaním stavu životného prostredia. Poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo sú napríklad v porovnaní s mestskými hospodárskymi činnosťami zraniteľnejšie voči častejším nepriaznivým poveternostným udalostiam, ako sú búrky, povodne a suchá. Tieto odvetvia ako prvé pociťujú následky straty biodiverzity, čo ohrozuje dlhodobú hospodársku perspektívu vidieckych komunít, ktoré od nej závisia.

1.2. Príležitosti vo vidieckych oblastiach

V kontexte nových spoločenských požiadaviek, príležitostí súvisiacich so zeleným hospodárstvom, možností, ktoré prináša digitálna technológia, ako aj v kontexte pandémie COVID-19 a jej následkov či rozšírenia telepráce sa pozornosť opäť sústredí na vidiecke oblasti ako na miesta pohody, bezpečnosti, ekologického života a nových príležitostí sociálnej a hospodárskej obnovy.

Prírodné zdroje vidieckych oblastí sú kľúčovým rozhodujúcim potenciálom, na ktorom možno budovať udržateľnú a prosperujúcu budúcnosť. Dobre spravované vidiecke krajiny s lesmi a prírodnými oblasťami pomáhajú regulovať vodné toky, zachytávať z atmosféry uhlík a látky znečisťujúce ovzdušie, zabraňovať erózii pôdy a poskytovať ekosystémové služby. 21  Udržateľné poľnohospodárstvo a lesného hospodárstvo zahŕňajúce environmentálnu, hospodársku a sociálnu udržateľnosť pomáha pri zabezpečovaní dôstojných pracovných miest a živobytia, ekologických systémov a biodiverzity a zároveň zvyšuje klimatickú odolnosť, ako aj odolnosť voči rizikám. Zásadný význam má zlepšenie kvality produkcie a podpory poľnohospodárov, lesníkov a vidieckych podnikateľov, teda aktérov umožňujúcich prechod na ekologickejšiu spoločnosť a hospodárstvo.

Intenzívnejšie zameranie na zmierňovanie zmeny klímy, a to aj prostredníctvom výroby energie z obnoviteľných zdrojov, je pre vidiecke oblasti príležitosťou bojovať proti energetickej chudobe, pokiaľ budú ekosystémové služby náležite ocenené a obchodné modely si v rámci vidieckych komunít zachovajú svoju hodnotu.

V rámci Európskej zelenej dohody 22 , ktorá je novou stratégiou Európy pre rast, budú vidiecke oblasti zohrávať dôležitú úlohu pri snahe o to, aby sa Európa stala do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom. Zelená transformácia si bude vyžadovať, aby sa vo všetkých hospodárskych činnostiach vo vidieckych oblastiach rozvíjali partnerstvá medzi podnikmi pôsobiacimi vo všetkých odvetviach, miestnymi orgánmi, výskumnou obcou a službami, ktoré budú založené na inovácii, výmene poznatkov a spolupráci, a to aj v rámci procesov inteligentnej špecializácie 23 .

Biohospodárstvo je jedným z najväčších odvetví v Únii. Patrí doň poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, rybárstvo, akvakultúra, ako aj výroba potravín, krmív, bioenergie a biovýrobkov. Môže pomôcť EÚ urýchliť pokrok smerom k obehovému a nízkouhlíkovému hospodárstvu a prispeje k modernizácii a posilneniu jej potravinárskeho odvetvia, ako aj priemyselnej základne vidieckych oblastí. Udržateľné biohospodárstvo s obehovým charakterom vytvorí nové, rozmanitejšie hodnotové reťazce a ekologickejšie, nákladovo efektívnejšie postupy, pričom bude chrániť biodiverzitu a životné prostredie. V roku 2017 biohospodárstvo vytvorilo pridanú hodnotu vo výške 614 miliárd EUR a zamestnalo približne 17,5 milióna ľudí v EÚ 24 . Biohospodárstvo môže vo vidieckych oblastiach podnecovať inovačné obchodné riešenia. Podporovať ho možno rôznymi iniciatívami, medzi ktoré patria startupové dediny 25 či podpora MSP.

Popri týchto nových hospodárskych príležitostiach je potrebné, aby sa v záujme vytvorenia pracovných miest v predmetných oblastiach našli udržateľné a inovačné spôsoby využitia bývalých banílokalít ťažby minerálov, a to najmä obnovou poškodených ekosystémov a služieb, ktoré poskytujú lokálnym komunitám.

Vyvíjajúci sa spotrebiteľský dopyt po lepšej kvalite, udržateľnejších a zdravších potravinách vrátane produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby môže vytvoriť nové príležitosti pre poľnohospodárov a vidiecke hospodárstvo. Prechod k využívaniu metód ekologickej poľnohospodárskej výroby, k rozvoju krátkych dodávateľských reťazcov, lokálnemu spracovaniu produktov a k výrobe inovačných výrobkov v súlade so stratégiou EÚ „z farmy na stôl“ a s akčným plánom pre napredovanie ekologickej poľnohospodárskej výroby 26 môže prispieť k posilneniu úlohy poľnohospodárov a k zvýšeniu ich príjmov.

Odvetviam ako cestovný ruch takisto prospieva široká ponuka kvalitných turistických aktivít vrátane aktivít na farmách, výroba kvalitných lokálnych výrobkov, primeraná správa krajiny a interakcie medzi morom a pevninou v pobrežných vidieckych oblastiach. „Eko-obvody“ (zemepisné oblasti, kde poľnohospodári, verejnosť, poskytovatelia služieb cestovného ruchu, združenia a subjekty verejného sektora dospejú k dohode týkajúcej sa udržateľného spravovania lokálnych zdrojov na základe ekologických zásad a postupov) sú v tomto ohľade sľubnou koncepciou, a to obzvlášť v kombinácii so sústavou Natura 2000. Preto je dôležité zohľadniť potreby malých a stredných poľnohospodárskych podnikov, prilákať mladých a nových poľnohospodárov, a to obzvlášť ženy, a pritom zabrániť opúšťaniu pôdy, ako aj uľahčiť prístup k nej. Pozornosť by sa mala sústrediť aj na poľnohospodárskych pracovníkov vrátane sezónnych pracovníkov a osôb s prisťahovaleckým pôvodom. Mal by sa podporovať aj rozvoj a správa ponúk v oblasti cestovného ruchu s plným využitím technológie a digitálnych služieb.

Digitálna konektivita je kľúčovým faktorom umožňujúcim diverzifikáciu hospodárskych činností vo vidieckych oblastiach. Podnikatelia a startupy budú môcť vďaka nej ľahšie zakladať podniky a zabezpečovať ich rast, čím sa pre vidiecke oblasti vytvoria nové hospodárske príležitosti. Vďaka rozvoju inovačných ekosystémov budú môcť vidiecke komunity vytvárať vo vidieckych oblastiach vysokokvalitné pracovné miesta vo všetkých odvetviach.

Ďalší dôležitý súbor príležitostí pre vidiecke oblasti spočíva v kvalite života a zapájaní lokálnych komunít do rozhodovania. Je pravdepodobné, že na pomernú atraktívnosť vidieckych oblastí majú vplyv aj možnosti aktívnej účasti na verejnom a sociálnom živote vrátane umeleckých a kultúrnych činností.

2.Vízia pre vidiecke oblasti do roku 2040

Základom pre vypracovanie vízie sú výzvy a príležitosti vidieckych oblastí, z ktorých mnohé pravdepodobne pretrvajú do budúcnosti. Občania a organizácie z vidieckych oblastí 27 sa výrazne zapojili do tvorby tejto vízie, ktorá je odrazom predstáv o tom, aký pokrok chcú vidiecke oblasti dosiahnuť do roku 2040. Okrem toho sa uskutočnilo aj špecializované výhľadové plánovanie 28 . Počas neho sa brali do úvahy megatrendy 29 , ktoré sú hybnou silou transformácií do roku 2040, a určili sa kľúčové základné faktory zmeny, tzv. katalyzátory, od ktorých sa očakáva, že budú formovať budúcnosť vidieckych oblastí (pozri graf 1). Ako najintenzívnejšie pôsobiace, no pritom neurčité katalyzátory boli označené dva faktory, a to demografiariadenie – predstavovali kľúčové osi štyroch scenárov. Každý z nich opisuje možnú budúcnosť vidieckych oblastí v roku 2040 v závislosti od toho, či priťahujú nových obyvateľov alebo nie, a od kvality viacúrovňového riadenia. Scenáre sa takisto zaoberajú vzájomnými závislosťami medzi vidiekom a mestom 30 .

Vzhľadom na identifikované katalyzátory, scenáre a početné konzultačné činnosti bolo možné vymedziť štyri doplnkové oblasti, v ktorých je potrebné uskutočniť opatrenia. Tieto oblasti sú základom dlhodobej vízie pre silnejšie, prepojené, odolné a prosperujúce vidiecke oblasti do roku 2040.

Graf 1: Hlavné katalyzátory formujúce budúcnosť vidieckych oblastí do roku 2040 a štyri doplnkové oblasti, v ktorých sú potrebné opatrenia

silnejšie

komunity s posilnenou účasťou

prístup k službám

sociálna inovácia

prepojené

digitálna konektivita

dopravné trasy
a nové možnosti mobility

prosperujúce

diverzifikácia 
hospodárskych činností

udržateľná potravinárska výroba

odolné

odolnosť proti zmene klímy

environmentálna odolnosť

sociálna odolnosť

       Zdroj: Európska komisia

2.1. Silnejšie vidiecke oblasti

Vidiecke oblasti by mali byť domovom pre zaangažované a dynamické lokálne komunity. Nevyhnutným predpokladom pri vytváraní individualizovaných, lokálne orientovaných a integrovaných politických riešení a investícií je umožniť všetkým ľuďom aktívne sa zúčastňovať na procesoch týkajúcich sa tvorby politik a rozhodovania a zapojiť do nich širokú škálu zainteresovaných strán a sietí, ako aj všetky úrovne riadenia. Nové príležitosti pre aktívnu účasť verejnosti, ako sú konzultácie v rámci vidieckych volebných obvodov alebo online hlasovanie, môžu vidiecke oblasti, a to najmä odľahlé a vyľudňujúce sa oblasti, zatraktívniť zaangažovaním občanov na rozhodovaní o ich vlastnej budúcnosti a o tom, ako čo najlepšie využiť kultúrne a hospodárske pozitíva oblasti, v ktorej žijú.

Hoci sa situácia v jednotlivých členských štátoch líši, počet obyvateľov viacerých vidieckych oblastí EÚ väčšinou klesá a tamojšia populácia starne, čo môže vytvárať tlak na poskytovanie verejných a súkromných služieb. Kľúčové je zabezpečiť, aby boli vidiecke oblasti atraktívnym miestom pre život a prácu. V tejto súvislosti je nevyhnutné zaručiť pre všetkých účinný prístup k dostatočne kvalitným základným službám, ako sú voda, sanitácia, zdravotná starostlivosť, energetika, doprava, finančné služby a digitálne komunikácie. 31 Mali by sa takisto vyvíjať inovačné riešenia určené na pomoc pri zabezpečovaní služieb a čo najlepšie pri tom využívať príležitosti, ktoré ponúkajú digitálne nástroje, a vo významnej miere podporovať sociálne inovácie.

2.2. Prepojené vidiecke oblasti

„Vidiek stále zápasí s mnohými bielymi miestami na mape v oblasti infraštruktúry – cesty, doprava, splašky či zásobovanie vodou.“

„Širokopásmové pripojenie musí byť považované za základnú službu. Je prostriedkom k dosiahnutiu cieľa, nie cieľom samým.“

(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)

(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)

Ďalší rozvoj vidieckych oblastí závisí od ich dobrého vzájomného prepojenia a prepojenia s prímestskými a mestskými oblasťami. Budú tak prístupnejšie a zároveň sa pre lokálne komunity zlepší prístup k širokej škále služieb.

Pokiaľ ide o dopravu, znamená to zachovanie alebo zlepšenie 32 cenovo prijateľných služieb verejnej dopravy a jej infraštruktúry, ako sú železnice, vnútrozemské vodné cesty, cestné komunikácie, nabíjacie a čerpacie stanice na podporu riešení v oblasti e-mobility, cyklistické trasy, multimodálne spojenia vrátane spojení s využitím aktívnych dopravných prostriedkov, ako aj príbrežná námorná plavba či letecké spojenia, ktoré sú často jediným prostriedkom spojenia ostrovov a niektorých okrajových regiónov. Podrobnejšie by sa mal preskúmať aj potenciál vidieckych oblastí pôsobiť ako centrá pre rozvoj, testovanie a zavádzanie udržateľných a inovačných riešení v oblasti mobility.

Digitálna infraštruktúra je základným faktorom, ktorý umožňuje vidieckym oblastiam prispievať k digitálnej transformácii 33 a čo najviac ju využívať. Vďaka rozvoju digitálnych kapacít vo vidieckych oblastiach sa zvýši atraktívnosť týchto oblastí. Digitálne technológie budú ponúkať služby, ako sú multimodálne inteligentné dopravné systémy, rýchla pomoc v núdzových situáciách v prípade nehôd, cielenejšie riešenia v oblasti nakladania s odpadom, inteligentné riešenia v oblasti energetiky a osvetlenia, optimalizácia zdrojov atď.

2.3. Odolné vidiecke oblasti, ktoré rozvíjajú prosperitu

„Vízia musí slúžiť na presadzovanie udržateľnej odolnosti a inkluzívneho rozvoja a musí sa ňou zvyšovať prosperita obyvateľov.“

(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)

Vidiecke oblasti môžu a mali by zohrávať ústrednú úlohu v kontexte v Európskej zelenej dohody. Zachovanie prírodných zdrojov, obnova krajiny vrátane kultúrnej krajiny, ekologizácia poľnohospodárskych činností a skracovanie dodávateľských reťazcov prispejú k vytvoreniu vidieckych oblastí, ktoré budú odolnejšie voči zmene klímy, prírodným nebezpečenstvám a hospodárskym krízam. Vidieckym oblastiam, ktoré zohrávajú úlohu poskytovateľov služieb chrániacich ekosystémy a riešenia pre uhlíkovú neutralitu, patrí čoraz významnejšia úloha v kontexte zmierňovania zmeny klímy a udržateľného biohospodárstva a obehového hospodárstva. Vidiecke oblasti by mali stavať na udržateľnom poľnohospodárstve, lesnom hospodárstve, agropotravinárskych hospodárskych činnostiach a diverzifikovanej škále ekologickejších hospodárskych činností 34 , ktoré slúžia na podporu uhlíkového poľnohospodárstva a vysokokvalitnej lokálnej, komunitnej výroby.

V záujme vidieckych oblastí by malo byť možné zabezpečiť koexistenciu rôznorodých udržateľných činností. Rodinné poľnohospodárske činnosti by sa mali vykonávať v harmónii s inými hospodárskymi činnosťami, pričom by sa mala rešpektovať a zachovávať náležitá autonómia hospodárskych odvetví prostredníctvom vhodného územného plánovania a zonácie. Podobne aj pri poľnohospodárskej výrobe by sa malo dbať na jej vplyv na vody a morské ekosystémy.

V záujme posilnenia sociálnej odolnosti vidieckych oblastí by zelená i digitálna transformácia mali mať spravodlivý charakter a mali by sa pri nich brať do úvahy potreby všetkých členov vidieckej komunity vrátane tých, ktorí patria do znevýhodnených skupín.

Zvýšenie sociálnej odolnosti vidieckych oblastí si vyžaduje využitie celej škály talentov a rozmanitosti v našich spoločnostiach. Všetci by mali mať prístup k rekvalifikácii a zvyšovaniu kvalifikácie, čím by sa im otvorila možnosť pre získanie kvalitných pracovných miest a príležitostí, pričom by mali mať rovnaké zastúpenie v rámci rozhodovacieho procesu, a to na národnej, regionálnej aj lokálnej úrovni. Mali by sa riešiť problémy súvisiace s násilím na základe pohlavia, ako aj rodové stereotypy. Osobitná pozornosť by sa mala venovať mladým ľuďom, ako aj starším osobám, osobám so zdravotným postihnutím, deťom, osobám z prostredia LGBTQI+, osobám s prisťahovaleckým pôvodom a rómskym komunitám, ktorým niekedy chýba prístup k základným službám, ako sú primerané sociálne a vzdelávacie služby a zdravotná starostlivosť.

2.4. Prosperujúce vidiecke oblasti

„Pokračovať v záväzku podporovať diverzifikáciu činností a funkcií vidieckych oblastí využívaním potenciálu, ktorý predstavujú miestne pozitíva, poznatky a príležitosti, ako aj poskytovaním výraznejšej podpory malým projektom a mikroprojektom, a to najmä projektom s podporou mladých ľudí a nezamestnaných, vďaka čomu sa zabráni ich odchodu do miest.“

(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)

Prosperita vidieckych oblastí sa môže zvýšiť prostredníctvom diverzifikácie hospodárskych činností do nových odvetví, ktoré budú mať pozitívny vplyv na zamestnanosť 35 , a zlepšením pridanej hodnoty činností v oblasti poľnohospodárstva a agropotravinárstva.

Diverzifikácia hospodárskych činností by mala byť založená na udržateľných lokálnych hospodárskych stratégiách vrátane opatrení, ktoré zatraktívnia ich prostredie pre podniky. Hospodárska diverzifikácia si vyžaduje aj sprístupnenie digitálneho a hybridného vzdelávania a odbornej prípravy pre komunity, aby získali nové zručnosti a podporili podnikateľské myslenie. Lepšie vytváranie sietí medzi menšími podnikmi môže byť alternatívou konsolidácie. Často vedie k odsunu potenciálu a zisku z vidieckych oblastí.

Významná hospodárska úloha, ktorú zohráva poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo a rybárstvo, by sa mala zachovať. Rozvoj krátkych dodávateľských reťazcov či využívanie systémov označovania kvality a rozmanitosti lokálnych a tradičných potravinových výrobkov budú mať pozitívny vplyv na lokálne hospodárstva. Organizácie výrobcov môžu prispievať k podpore výrobkov a svojich regiónov prostredníctvom rôznych činností, medzi ktoré patria aj reklamné kampane. Toto úsilie zohráva dôležitú úlohu pri uspokojovaní rastúceho dopytu po lokálnych výrobkoch spätých s konkrétnymi vidieckymi oblasťami, z ktorých pochádzajú, a prispieva k zachovávaniu sebestačnosti a udržateľnosti európskej potravinárskej výroby.

3.Vidiecky pakt a akčný plán EÚ pre vidiek

Vidiecky pakt a akčný plán EÚ pre vidiek s konkrétnymi vlajkovými projektmi a novými nástrojmi pomôžu pri dosahovaní cieľov tejto vízie (pozri bod 3.1). Budú podnecovať revitalizáciu vidieckych oblastí, zmierňovať vplyv negatívnych trendov a umožňovať monitorovanie a podávanie správ o dosiahnutých výsledkoch do roku 2040.

3.1.Vidiecky pakt – posilnené riadenie vidieckych oblastí EÚ

Vidiecky pakt sa vypracuje v spolupráci so všetkými úrovňami správy a so všetkými zainteresovanými stranami, ktoré podporujú spoločné ciele vízie navrhnuté v tomto oznámení (pozri nižšie). Pakt poskytne spoločný rámec pre zapojenie a spoluprácu širokej škály aktérov na úrovni EÚ a aj na vnútroštátnej, regionálnej a lokálnej úrovni. Bude prispievať k zlepšovaniu synergií, komplementárnosti a koherentnosti medzi politikami a intervenciami na úrovni EÚ, vnútroštátnej, regionálnej a územnej úrovni s cieľom dosiahnuť ciele tejto dlhodobej vízie a reagovať na spoločné ambície vidieckych komunít. Interakcie medzi všetkými úrovňami riadenia a zainteresovanými stranami v oblasti rozvoja vidieka sa budú podporovať prostredníctvom existujúcich sietí, ktoré sa zmobilizujú s cieľom zapojiť zainteresované strany z vidieka.

Komisia bude pôsobiť ako sprostredkovateľ s cieľom zabezpečiť úspešnosť tohto rámca. Vnútroštátne orgány a zainteresované strany si budú môcť vymieňať nápady týkajúce sa spôsobov, ako dosiahnuť spoločné ciele vízie. Výmena skúseností a najlepších postupov v oblasti rozvoja stratégií, akčných plánov a konkrétnych prijatých opatrení prispeje k zabezpečeniu lepšej posilnenosti, prepojenosti, odolnosti a prosperity všetkých vidieckych oblastí do roku 2040. Členské štáty, regionálne a miestne samosprávy, ktoré ešte nevypracovali stratégiu a akčný plán na riešenie výziev, ktorým čelia vidiecke oblasti, budú vyzvané, aby tak urobili. Osobitný dôraz sa bude klásť na riadenie štrukturálnej transformácie a na viacúrovňové a participatívne riadenie s cieľom navrhnúť a uplatniť riešenia, ktoré vidieckym oblastiam najlepšie vyhovujú.

Uvedené štyri okruhy (posilnenosť, prepojenosť, odolnosť a prosperita) predstavujú súhrn spoločných ambícií vidieckych komunít a zainteresovaných strán. Cieľom je teda zabezpečiť, aby vidiecke oblasti v roku 2040 boli:

Okrem rozmanitosti vidieckych oblastí, ktorá je z hľadiska úspešnej adaptácie zaiste prínosom, sa v týchto ambíciách premietajú spoločné východiská a potenciálna pridaná hodnota EÚ. Tieto predstavy sa preto navrhujú na schválenie ako spoločné ciele v rámci dlhodobej vízie pre vidiecke oblasti EÚ.

I)Atraktívnym priestorom vytvoreným v rámci harmonického územného rozvoja a pritom dokázali využívať svoj špecifický potenciál a aby boli zároveň miestom plným príležitostí a poskytovali lokálne riešenia pomáhajúce zvládať lokálne účinky globálnych výziev.

II)Zapojené do viacúrovňovej lokálne orientovanej správy a pritom pomocou kolaboratívnych a participatívnych prístupov rozvíjali integrované stratégie a ťažili z individualizovaných kombinácií politík a z prepojení medzi mestskými a vidieckymi oblasťami.

III)Poskytovateľmi potravinovej bezpečnosti, hospodárskych príležitostí a tovarov a služieb pre širšiu verejnosť, ako sú biomateriály a energia, ale aj lokálne, komunitné výrobky vysokej kvality, energia z obnoviteľných zdrojov a pritom si ponechali spravodlivý podiel vytvorenej hodnoty.

IV)Dynamickými komunitami zameranými na dosahovanie blahobytu, t. j. vrátane živobytia, spravodlivosti, prosperity a kvality života, v ktorých všetci ľudia dokážu náležite spolunažívať a spoločne pracovať a ktoré sa vyznačujú dostatočnými kapacitami na vzájomnú podporu.

V)Inkluzívnymi komunitami založenými na medzigeneračnej solidarite, spravodlivosti a obnove, ktoré sú otvorené novým obyvateľom a ktoré podporujú rovnaké príležitosti pre všetkých.

VI)Prosperujúcimi prírodnými zdrojmi, ktorých stav sa zlepšuje vďaka cieľom zelenej dohody a ktoré k napĺňaniu týchto cieľov aj prispievajú, a to vrátane cieľov týkajúcich sa klimatickej neutrality, ako aj cieľov udržateľného spravovania prírodných zdrojov.

VII)Schopné naplno ťažiť z digitálnej inovácie a disponovať rovnakým prístupom k novým technológiám, širokej digitálnej gramotnosti a príležitostiam nadobudnúť pokročilejšie zručnosti.

VIII)Miestami s podnikavými, inovatívnymi zručnými ľuďmi, ktorí sa budú spoločne podieľať na technologickom, ekologickom a sociálnom napredovaní.

IX)Miestami plnými života s účinnými, prístupnými a cenovo prijateľnými verejnými a súkromnými službami vrátane cezhraničných služieb, ktoré budú poskytovať individualizované riešenia (v oblasti dopravy, vzdelávania, odbornej prípravy, zdravotníctva a starostlivosti vrátane dlhodobej starostlivosti, sociálneho života a maloobchodného podnikania).

X)Miestami rozmanitosti, ktoré čo najlepšie využívajú svoje jedinečné prednosti, talenty a potenciál.

3.2.Akčný plán EÚ pre vidiek

V tomto oznámení sa navrhuje akčný plán pre vidiek opierajúci sa o vlajkové iniciatívy, čo nasvedčuje tomu, že Komisia obnovuje svoj záväzok týkajúci sa vidieckych komunít a rozvoja vidieckych oblastí. Podpora súvisiaca s riešením výziev týkajúcich sa vidieka a s využívaním príležitostí, ktoré ponúka vidiek, sa už poskytuje v rámci viacerých politík EÚ, ktoré prispievajú k vyrovnanému, spravodlivému, ekologickému a inovačnému rozvoju vidieckych oblastí.

Reformovaná spoločná poľnohospodárska politika (SPP) 36 , a to najmä jej Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka (EPFRV), je jedným z kľúčových zdrojov financovania vidieckych oblastí z prostriedkov EÚ sústredených na podporu inteligentného, odolného a rozmanitého odvetvia poľnohospodárstva, zintenzívnenie starostlivosti o životné prostredie a opatrení v oblasti klímy, ako aj na posilnenie sociálno-ekonomickej štruktúry vidieckych oblastí.

Ďalším významným zdrojom podpory pre vidiecke oblasti, ktorý slúži na posilnenie a podporu celkového harmonického rozvoja členských štátov, regiónov a území, je politika súdržnosti 37 . V záujme dosiahnutia týchto cieľov sa prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR), Kohézneho fondu (KF) a Európskeho sociálneho fondu Plus (ESF+) mobilizujú značné investície do ľudí a infraštruktúry vo vidieckych oblastiach. Vďaka tejto politike možno navrhovať individualizované stratégie prispôsobené potrebám každého územia prostredníctvom nových politických cieľov v rámci politiky súdržnosti na roky 2021 – 2027: „Európa bližšie k občanom“ a „sociálnejšia a inkluzívnejšia Európa“. Poskytuje flexibilný a adaptabilný rámec pre členské štáty a regióny s cieľom podporovať integrovaný územný rozvoj pomocou viacúrovňového riadenia. Takisto dáva možnosť podporovať lokálne orientované riešenia, ktoré boli vyvinuté vo vidieckych oblastiach a ich vlastnými silami.

Členské štáty by preto mali využiť príležitosti vyplývajúce zo strategických plánov SPP a z programov politiky súdržnosti na roky 2021 – 2027, a tak podnietiť udržateľný a integrovaný rozvoj vidieka. Mali by navyše využívať veľmi významný potenciál Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, programu InvestEU a iných programov EÚ, ako aj Európskej investičnej banky, aby pokryli existujúce medzery v investíciách do vidieckych oblastí. Mobilizácia finančných prostriedkov sa musí realizovať koherentne a komplementárne s vnútroštátnymi a regionálnymi intervenciami členských štátov, ktoré sú naďalej rozhodujúce pri poskytovaní všestrannej podpory vidieckym oblastiam.

Okrem týchto kľúčových možností financovania sa v akčnom pláne EÚ pre vidiek, ktorý je základom tejto vízie, predstavia konkrétne projekty a iniciatívy, ktoré vychádzajú z predmetných štyroch okruhov opatrení. V pláne sa spájajú rôzne oblasti politiky EÚ s cieľom pretaviť túto víziu do reality. V záujme naplnenia vízie sa viaceré iniciatívy preskupili tak, aby sprevádzali vlajkové iniciatívy, ktorých poslaním je spoločne dosahovať zdieľané ciele stanovené v rámci vízie, pričom zvyčajne ide o preskupenie viacerých akcií, ktoré fungujú spoločne. Vlajkovými iniciatívami sú realizovateľné projekty posilnené sprievodnými akciami podrobne opísanými v prílohe 38 .

„Je potrebné uznať zásadný význam vidieckych území pre celú spoločnosť. Treba zlepšiť ich obraz a vnímanie zo strany mestského obyvateľstva a aktérov s rozhodovacími právomocami a zároveň odbúrať stereotypy.“(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)„Je potrebné uznať zásadný význam vidieckych území pre celú spoločnosť. Treba zlepšiť ich obraz a vnímanie zo strany mestského obyvateľstva a aktérov s rozhodovacími právomocami a zároveň odbúrať stereotypy.“(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)Vlajkové iniciatívy na podporu silnejších vidieckych oblastí

Lokálne komunity dokážu najlepšie posudzovať relatívne silné stránky svojho územia a stavať na nich. Za posledných 30 rokov sa posilnila pozícia komunít tak, aby pomocou finančných prostriedkov spoločnej poľnohospodárskej politiky v rámci prístupu Leader dokázali rozvíjať lokálne stratégie. Darí sa uplatňovať aj solídne zavedený prvok politiky súdržnosti, ktorý sa využíva v rámci projektov tzv. miestneho rozvoja vedeného komunitou, a to najmä v prímestských a pobrežných oblastiach, ako aj na ostrovoch. Vytváranie kvalitnejších sietí, ktoré vychádzajú z existujúcich a budúcich stratégií miestneho rozvoja, by sa malo premietnuť do širšieho poradenstva určeného lokálnym komunitám, a to najmä poradenstva týkajúceho sa prístupu k financovaniu a koncepcie takýchto stratégií. V tejto súvislosti sa bude naďalej podporovať aj prístup inteligentných dedín.

Na podporu dynamiky vidieckych oblastí sa navrhujú tieto iniciatívy:

·Platforma na revitalizáciu vidieka

Komisia zriadi platformu jednotných kontaktných miest na účely informovania o existujúcich projektoch a možnostiach financovania, ktorá bude určená na pomoc pri spolupráci vidieckych komunít , realizátorov vidieckych projektov a miestnych orgánov. Vďaka tejto platforme budú mať vidiecki obyvatelia a komunity príležitosť poukázať na to, ako sa im podarilo pretaviť špecifiká svojho územia do nových hospodárskych príležitostí alebo do poskytovania služieb pre svojich obyvateľov. Vďaka tomu budú môcť zase realizátori projektov alebo vidiecke orgány prispôsobiť tieto stratégie svojej situácii.

Platforma bude slúžiť najmä na podporu vidieckych oblastí ovplyvnených úbytkom obyvateľstva, starnutím a nedostatkom hospodárskych príležitostí, ktoré tak získajú prístup k informáciám a najlepším postupom týkajúcim sa nástrojov a stratégií.

·Výskum a inovácie pre vidiecke komunity

Silné inovačné ekosystémy spájajúce verejné a súkromné subjekty sú kľúčovou príležitosťou na opätovný rozkvet vidieckych komunít a zabezpečenie atraktívnosti vidieckych oblastí pre inovátorov, ktorí sem môžu prísť žiť a pracovať. Sú príležitosťou aj pre Európu, aby zmobilizovala bohatý potenciál inovácií, talentov a kreatívnych nápadov, ktoré sa nachádzajú mimo kľúčových znalostných centier. Opatrenia v rámci tejto vlajkovej iniciatívy budú slúžiť na podporu pri posilňovaní takýchto ekosystémov. V rámci výskumno-inovačných činností zameraných na rozvoj vidieka v kontexte program Horizont Európa sa podporí rozvoj inovácií realizovaných vidieckymi komunitami a v ich prospech, odborná príprava, ako aj výmena poznatkov medzi aktérmi vidieckej inovácie, a to prostredníctvom každoročného fóra startupových dedín s cieľom urýchliť šírenie a zavádzanie inovačných riešení.

Tieto vlajkové iniciatívy budú dopĺňať sprievodné akcie. Komisia posúdi, ako najlepšie stimulovať optimálne územné plánovanie a zonáciu, s cieľom chrániť a podporovať udržateľné poľnohospodárske a iné hospodárske činnosti a ďalej zlepšovať vytváranie sietí v rámci prístupu Leader a inteligentných dedín. Ambíciou nových programov, ako sú Erasmus+ a Európsky zbor solidarity, bude prostredníctvom opatrení týkajúcich sa začleňovania obyvateľov osloviť ešte viac ľudí vo vidieckych oblastiach.

„Nezáleží na tom, koľko úsilia sa vynakladá na vzdelávanie, podporu cestovného ruchu, rozvoj nových hospodárskych iniciatív a podobne: kľúčom k úspechu každej iniciatívy pre rozvoj zostáva prístupnosť. Absencia dobrej prístupnosti a konektivity ovplyvňuje akúkoľvek stratégiu rozvoja vykonávanú v rámci vidieckych území.“ (Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)„Nezáleží na tom, koľko úsilia sa vynakladá na vzdelávanie, podporu cestovného ruchu, rozvoj nových hospodárskych iniciatív a podobne: kľúčom k úspechu každej iniciatívy pre rozvoj zostáva prístupnosť. Absencia dobrej prístupnosti a konektivity ovplyvňuje akúkoľvek stratégiu rozvoja vykonávanú v rámci vidieckych území.“ (Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)Vlajkové iniciatívy na podporu prepojených vidieckych oblastí

Komisia vyzýva členské štáty a regióny, aby vypracovali udržateľné stratégie v oblasti vidieckej mobility. Mali by sa zameriavať na konkrétne výzvy týkajúce sa vidieckej mobility 39 a zohľadňovať cezhraničné a makroregionálne prepojenia, aby sa čo najlepšie využili existujúce siete. Mali by vychádzať z európskych usmernení k plánovaniu udržateľnej mestskej mobility 40 . Mestské oblasti sú zároveň vyzývané k tomu, aby prijali plány udržateľnej mobility, v ktorých sa venuje pozornosť ich okolitým prímestským a vidieckym oblastiam.

Kľúčový význam má širokopásmové pripojenie vrátane pokrytia 5G, pretože podnikom a ľuďom umožňuje pracovať na diaľku a adaptovať sa na inovácie a nové hospodárske činnosti. Vďaka spomínanému pripojeniu možno využívať inovatívne spôsoby získavania nových zručností, no je aj základným predpokladom prístupných elektronických služieb, ako je napríklad elektronické zdravotníctvo, maloobchodné podnikanie, online bankovníctvo, poskytovanie cestovných informácii či prístup k verejnej správe. Na zabezpečenie týchto podmienok poslúži kombinácia pozemnej a družicovej konektivity, vďaka ktorej sa všade zabezpečí vysokorýchlostné širokopásmové pripojenie v záujme odolných a nákladovo efektívnych služieb. Zásadným význam z hľadiska zabezpečenia prístupnosti má aj rozvoj širokej digitálnej gramotnosti. Napokon treba spomenúť, že údaje by sa mali využívať v prospech vidieckych oblastí. Môžu slúžiť na podporu lepšieho a účinnejšieho poskytovania služieb, zapojenia občanov, ako aj inovácie v odvetviach, medzi ktoré patrí mobilita, energetika, dodávka potravín či zdravotníctvo.

Na podporu konektivity vidieka sa navrhujú tieto iniciatívy:

·Najlepšie postupy v oblasti udržateľnej multimodálnej mobility vo vidieckych oblastiach

Je nevyhnutné zlepšiť existujúce dopravné spojenia. Na tento účel by mali optimalizovať udržateľné multimodálne riešenia a spojenia v oblasti mobility s využitím digitalizácie. Na základe svojich skúseností so sieťami mestskej mobility bude Komisia podporovať vidiecke obce v rámci diskusie týkajúcej sa riešení v oblasti mobility a pri ich identifikácii. Na základe predstavenia lokálnych iniciatív budú môcť miestne orgány diskutovať o otázkach vidieckej mobility a danú iniciatívu adaptovať tak, aby ňou dokázali riešiť problematiku mobility na svojom území, čím sa zlepší udržateľnosť dopravy a prístupnosť vidieckych oblastí. 41

·„Vidiecke digitálne zajtrajšky“

Vidiecke oblasti a komunity musia byť v centre digitalizácie. V iniciatíve „Vidiecke digitálne zajtrajšky“ sa navrhuje integrovaný súbor akcií zameraných na rozvoj udržateľnej digitálnej transformácie vidieckych oblastí, ako aj na ich zatraktívnenie týchto oblastí pre ľudí a podniky s cieľom podnietiť ich k tomu, aby v nich zostali alebo sa do nich vrátili. Stratégia sa bude zaoberať týmito otázkami:

1.Digitálna konektivita: preklenutie priepasti medzi vidieckymi a mestskými oblasťami a umožnenie univerzálneho a cenovo prijateľného prístupu zabezpečujúceho vysokorýchlostnú konektivitu. Tento cieľ sa dosiahne mobilizáciou investícií zo súkromného sektora.

2.Digitálna technológia: digitálne inovácie a nové technológie, ako sú umelá inteligencia, robotika, riešenia v oblasti internetu vecí a centrá digitálnych inovácií, ktoré prispievajú k rozvoju vidieckych oblastí.

3.Ľudia: posilnenie kompetencií potrebných na digitálnu transformáciu vidieckych oblastí vrátane prístupu k vysoko výkonnému digitálnemu vzdelávaciemu ekosystému a zapojenia sa do neho podľa strategických cieľov akčného plánu digitálneho vzdelávania na roky 2021 – 2027 42 a podpora digitálnych zručností a podnikania tak, aby z digitálnej transformácie mohol profitovať každý.

4.Meranie pokroku dosiahnutého pri preklenutí digitálnej priepasti medzi mestskými a vidieckymi oblasťami novým usporiadaním súčasných ukazovateľov, a to najmä z indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti v rámci vidieckeho digitálneho indexu.

Cieľom EÚ je do roku 2030 zabezpečiť pre všetkých úplný online prístup k možnostiam súvisiacim s demokratickým životom a verejnými službami. V súlade s Digitálnym kompasom do roku 2030 by európski občania a podniky mali mať možnosť využívať všetky (100 %) kľúčové verejné služby na internete, 100 % európskych občanov by malo mať prístup k zdravotným záznamom (elektronické záznamy) a 80 % občanov by malo mať možnosť do roku 2030 využívať digitálnu identifikáciu 43 .

Európske finančné prostriedky z fondov EPFRV, EFRR, ESF+ a Nástroja na prepájanie Európy (NPE), z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ako aj financovanie z vnútroštátnych a zo súkromných zdrojov by sa mali spoločne využiť na investovanie do infraštruktúry, technológie a ľudí. Tieto investície prispejú k dosiahnutiu cieľa zabezpečiť 100 % rýchle širokopásmové pokrytie vo vidieckych oblastiach do roku 2025. Treba poznamenať, že na podporu digitálnej transformácie by sa malo využiť minimálne 20 % z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Ako sa uvádza v oznámení o digitálnom desaťročí, do roku 2030 by mali mať všetky európske domácnosti gigabitové sieťové pripojenie a všetky obývané oblasti by mali mať dostupnú sieť 5G.

Komisia bude popri týchto vlajkových akciách poskytovať podporu aj úradom pre širokopásmové pripojenie sa cieľom uľahčiť zavádzanie širokopásmového pripojenia. Vďaka financovaniu SPP, politiky súdržnosti, programu Horizont 2020 a programu Horizont Európa bude možné realizovať ďalšiu digitalizáciu, najmä v odvetví poľnohospodárstva. Pokiaľ ide o dopravu, v novom rámci EÚ pre mestskú mobilitu sa budú riešiť prepojenia medzi mestom a vidiekom a v stratégii v oblasti dronov 2.0 zase potreby vidieka.

„Myšlienka udržateľnosti sa musí pretaviť do každého aspektu rozvoja vidieckych oblastí.“ – „Metódy klimaticky šetrnej výroby vytvárajú pre poľnohospodárov nové špecifické trhové segmenty a nové príležitosti do budúcnosti.“„Vzhľadom na situáciu spôsobenú pandémiou COVID-19 sa ukázali rôzne slabé stránky, ktorým čelia jednotlivé územia, ale aj príležitosti, ktoré sa pred nimi otvárajú. Hoci by sa dalo očakávať, že riziko šírenia ochorenia bude v prípade vidieckych oblastí pomalšie ako v mestských husto obývaných oblastiach, museli ľudia žijúci práve v týchto oblastiach vyznačujúcich sa celkovo starším, a teda aj zraniteľnejším obyvateľstvom, čeliť nedostatku zdravotníckych zariadení a služieb v blízkosti týchto miest.“(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)„Myšlienka udržateľnosti sa musí pretaviť do každého aspektu rozvoja vidieckych oblastí.“ – „Metódy klimaticky šetrnej výroby vytvárajú pre poľnohospodárov nové špecifické trhové segmenty a nové príležitosti do budúcnosti.“„Vzhľadom na situáciu spôsobenú pandémiou COVID-19 sa ukázali rôzne slabé stránky, ktorým čelia jednotlivé územia, ale aj príležitosti, ktoré sa pred nimi otvárajú. Hoci by sa dalo očakávať, že riziko šírenia ochorenia bude v prípade vidieckych oblastí pomalšie ako v mestských husto obývaných oblastiach, museli ľudia žijúci práve v týchto oblastiach vyznačujúcich sa celkovo starším, a teda aj zraniteľnejším obyvateľstvom, čeliť nedostatku zdravotníckych zariadení a služieb v blízkosti týchto miest.“(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu)Vlajkové iniciatívy na podporu odolných vidieckych oblastí

Akcie patriace do tohto tematického bloku budú prispievať k zvyšovaniu environmentálnej, klimatickej a sociálnej odolnosti vidieckych oblastí a budú sa zameriavať na podniky a orgány, pretože tie by mohli byť zaťažené neprimeraným podielom nákladov na transformáciu. Tieto akcie by mali slúžiť na začlenenie občanov EÚ vystavených riziku straty svojich práv, ako aj na podporu rodovej rovnosti, na zabezpečenie rovnosti a začlenenia ľudí s menšinovým etnickým alebo rasovým pôvodom žijúcich vo vidieckych oblastiach alebo sezónnych pracovníkov. Mali by pritom poskytovať rovnakú prioritu hospodárskemu a sociálnemu pokroku.

S cieľom prispieť k odolnosti vidieckych oblastí sa navrhujú tieto iniciatívy:

·Podporovať vidiecke obce pri energetickej transformácii a v boji proti zmene klímy

Dohovor primátorov a starostov o klíme a energetike predstavuje najväčšiu sieť obcí na svete. Pre signatárov z vidieckych oblastí sa vytvorí pracovný okruh zameraný na oblasť vidieka, ktorý bude slúžiť na výmenu najlepších postupov, na prístup k fondom a zvyšovanie povedomia o ich prínose k boju proti zmene klímy. Z európskych fondov možno financovať renováciu budov vo vidieckych oblastiach, čím sa podporí obnova EÚ po pandémii COVID-19, a to poskytovaním pracovných miest 44 a zabezpečením prínosov pri plnení cieľov zelenej dohody vďaka zvyšovaniu energetickej efektívnosti, lokálnej výrobe energie z obnoviteľných zdrojov a znižovaniu energetickej chudoby v EÚ. Vidiecke oblasti budú zároveň v plnej miere zastúpené v iniciatíve známej ako nový európsky Bauhaus 45 , ktorá prepája európsku zelenú dohodu s našimi obytnými priestormi a ktorá je zameraná na adaptovanie budov a verejných priestorov.

·Klimatické opatrenia v prípade rašelinísk realizované pomocou postupov uhlíkového poľnohospodárstva

Obnova, opätovné zavodňovanie a ochrana mokradí a rašelinísk majú významný potenciál z hľadiska prínosov pre klímu, pretože dokážu okamžite priniesť výrazné zníženie emisií na relatívne malej ploche a zároveň priniesť niekoľko vedľajších prínosov súvisiacich s hospodárením s vodami a biodiverzitou.

Táto transformácia by bola účinnejšia s územným prístupom, a to najmä v tých vidieckych oblastiach, kde sa nachádzajú rozsiahle rašeliniská. Tieto regióny by mohli ťažiť z podpory v rámci Fondu na spravodlivú transformáciu. Iniciatívy v oblasti uhlíkového hospodárstva by mohli byť ďalším zdrojom príjmu pre ich poľnohospodárov a lesníkov, ktorí by boli odmeňovaní za sekvestráciu uhlíka. Ako sa uvádza v stratégii „z farmy na stôl“, nová iniciatíva v oblasti uhlíkového hospodárstva bude podporovať tento nový obchodný model. SPP, politika súdržnosti a program LIFE môžu poskytnúť podporu na rozvoj pilotných iniciatív v oblasti uhlíkového hospodárstva v týchto regiónoch. Obzvlášť dôležité bude zaistiť poľnohospodárom a lesníkom silnú poradenskú podporu.

·Navrhovaná misia EÚ v súvislosti so zdravím pôdy a s potravinami

Cieľom navrhovanej misie v oblasti „zdravie pôdy a potraviny“, ktorá sa má realizovať v kontexte programu Horizont Európa, je vykonávanie ambiciózneho výskumného a inovačného programu. Misia by mala prispieť k riešeniu problémov s pôdou vo vidieckych oblastiach, ale aj v mestskom prostredí, a vytvoria sa vďaka nej prepojenia medzi vidieckymi a mestskými postupmi. V rámci misie, ktorej ambíciou bude zlepšenie poznatkov o pôde, by sa zároveň mali realizovať činnosti zamerané na zapojenie občanov.

·Sociálna odolnosť a ženy vo vidieckych oblastiach

Poskytne sa podpora určená ženám, a to na účely podnikania, účasti na rozhodovaní a na investovaní do služieb zameraných na vytvorenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, medzi ktoré patrí vzdelávanie a starostlivosť v ranom detstve, ako aj služby pre starších ľudí. Zároveň sa môžu vytvárať príležitosti na zvýšenie začlenenia žien na trhu práce.

Podľa oznámenia v stratégii EÚ pre rodovú rovnosť na roky 2020 – 2025 46 bude Komisia naďalej podporovať členské štáty pri ich práci v oblasti zlepšovania dostupnosti, prístupnosti a cenovej prijateľnosti kvalitného vzdelávania a kvalitných služieb starostlivosti o deti 47 a iné závislé osoby vo vidieckych oblastiach prostredníctvom investícií z Európskeho sociálneho fondu plus, Európskeho fondu regionálneho rozvoja, programu InvestEU a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. Osobitná pozornosť sa bude venovať aj osobám v zraniteľnom postavení.

Tieto štyri vlajkové iniciatívy budú doplnené o ďalšie opatrenia zamerané na demografickú a sociálnu odolnosť. Budú medzi ne okrem iného patriť aj opatrenia na podporu analýzy katalyzátorov demografického poklesu vo vidieckych oblastiach, ktoré ním v Európe trpia, a inkluzívne a integračné opatrenia pre ľudí s prisťahovaleckým pôvodom a ľudí z iných menšín.

„Pre budúcnosť vidieckych podnikov má rozhodujúci význam diverzifikácia hospodárstva, podpora inovácií týchto podnikov (najmä mikropodnikov) a v konečnom dôsledku aj zvýšenie konkurencieschopnosti podnikovej štruktúry vo vidieckych oblastiach.“(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu) „Pre budúcnosť vidieckych podnikov má rozhodujúci význam diverzifikácia hospodárstva, podpora inovácií týchto podnikov (najmä mikropodnikov) a v konečnom dôsledku aj zvýšenie konkurencieschopnosti podnikovej štruktúry vo vidieckych oblastiach.“(Konzultačné činnosti pre dlhodobú víziu) Vlajkové iniciatívy na podporu prosperujúcich vidieckych oblastí

Akcie v tejto oblasti by mali vo vidieckych oblastiach prispievať k hospodárskej diverzifikácii v súvislosti so zelenou a s digitálnou transformáciou spoločnosti a viesť k posilneniu hodnotových reťazcov vo výrobnom priemysle či v kultúrnom a kreatívnom odvetví. Príslušné akcie by mali náležite nadväzovať na regionálne stratégie pre inteligentnú špecializáciu a mali by zabezpečovať, aby vidiecke regióny zostali atraktívne pre investície v priemysle a iných hospodárskych činnostiach.

Takisto by bolo potrebné podporovať diverzifikáciu vidieckych oblastí nad rámec odvetvia potravinárstva a poľnohospodárstva. K rozvoju vidieckych oblastí prispejú synergie medzi cestovným ruchom 48 , odbytom a spracovaním poľnohospodárskych výrobkov vrátane podpory zemepisných označení. Táto podpora by sa mohla týkať komercializácie výrobkov so zemepisným označením, ktoré sú odrazom silného prepojenia medzi výrobkom a jeho územným pôvodom. Prínosom môžu byť aj výrobky vyrobené v dobre spravovaných lokalitách sústavy Natura 2000, ktoré sú dôkazom o tom, že pri ich výrobe sa prihliada na ochranu prírody.

Regióny budú podporované pri vypracúvaní stratégií, ktoré v maximálnej miere zúročia ich vnútorné silné stránky, a to najmä v oblastiach súvisiacich so zelenou dohodou, ako aj vo výrobnom odvetví, v odvetví služieb a kreatívnom odvetví, pričom zachovajú sebestačnosť a udržateľnosť potravinárskej výroby. Kľúčový význam má preto rozvoj a transformácia priemyselného odvetvia a odvetvia služieb vo vidieckych oblastiach spolu s prepojením hodnotových reťazcov na odvetvie ťažby a spracovania surovín a odvetvie energetiky, čo však nesmie odvádzať pozornosť od poľnohospodárskej výroby alebo zasahovať do udržateľného využívania poľnohospodárskej pôdy. Vo vidieckych oblastiach sú odvetvia výroby, energetiky či kultúry a kreatívneho rozvoja úzko prepojené s rastom produktivity a zamestnanosti v iných odvetviach a prispievajú k nemu.

V akčnom pláne na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv 49 sa stanovuje cieľ, že do roku 2030 bude zamestnaných 78 % obyvateľstva vo veku od 20 do 64 rokov. V záujme dosiahnutia tohto cieľa treba zabezpečiť účasť obyvateľov vidieckych oblastí (okrem ľudí žijúcich v iných oblastiach) na trhu práce. V akčnom pláne sa ďalej stanovuje, že do roku 2030 by malo odborné vzdelávanie každoročne absolvovať 60 % všetkých dospelých. Z prostriedkov z ESF+ sa podporí odborná príprava ľudí vo vidieckych oblastiach s cieľom poskytnúť im nástroje potrebné na zabezpečenie ich konkurencieschopnosti na meniacom sa trhu práce. Iniciatívy plánované v rámci európskeho vzdelávacieho priestoru prispejú k posilneniu kvality a inkluzívnosti národných vzdelávacích systémov a systémov odbornej prípravy, ktoré budú mať vplyv na vidiecke a odľahlé oblasti.

Bude sa podporovať táto rozsiahla akcia:

·Podnikanie a sociálne hospodárstvo vo vidieckych oblastiach

Komisia uskutoční sériu opatrení vrátane akcií zameraných na financovanie výskumu a inovácií, pričom bude venovať osobitnú pozornosť malým a stredne veľkým podnikom, ktoré už sú usadené alebo sa plánujú usadiť vo vidieckych oblastiach. Vďaka tomu sa budú môcť podnikatelia a malé podniky presunúť do vidieckych oblastí, a tak prispievať k ich adaptácii na transformujúce sa hospodárske prostredie, poskytovať príležitosti na využitie inovačných obchodných postupov, spolupracovať a pôsobiť v klastroch, ako aj rozvíjať nové odvetvia hospodárstva. Dosiahne sa to čiastočne prostredníctvom financovania z programu Horizont Európa, ako aj z Programu Komisie pre jednotný trh, ktorý sa bude osobitne zaoberať potrebami malých a stredne veľkých vidieckych podnikov.

Organizácie sociálneho hospodárstva majú výrazný potenciál zvýšiť atraktívnosť bývania v týchto oblastiach a posilniť účasť občanov a komunít. V európskom akčnom pláne pre sociálne hospodárstvo a v rámci Európskej platformy pre spoluprácu klastrov, sa budú riešiť výzvy a príležitosti v tejto oblasti, a to formou podpory sociálneho hospodárstva a inovácií sociálnych podnikov, ako aj prostredníctvom pomoci pri sústreďovaní podnikových zdrojov vo vidieckych oblastiach. Uvedené nástroje budú slúžiť aj na podporu zainteresovaných strán v oblasti sociálneho hospodárstva pri inovačných činnostiach, tvorbe kvalitných pracovných miest a sociálnom začleňovaní. Zlepší sa aj vytváranie sietí medzi vidieckymi podnikmi, a to prostredníctvom najväčšej európskej siete malých a stredne veľkých podnikov European Enterprise Network, ako aj prostredníctvom výziev na medziregionálnu spoluprácu pomocou misií európskeho sociálneho hospodárstva. Osobitný dôraz sa bude klásť na krátke dodávateľské reťazce agropotravinárskych výrobkov priamym prepájaním výrobcov so spotrebiteľmi.

Táto vlajková iniciatíva bude doplnená o opatrenia, ktoré budú okrem iného slúžiť na účely rozvoja pracovných a vzdelávacích príležitostí pre mladých ľudí, ako aj v prospech udržateľného rozvoja biohospodárstva.

4.Vykonávanie akčného plánu EÚ pre vidiek

Komisia bude podporovať a monitorovať vykonávanie akčného plánu EÚ pre vidiek a pravidelne ho aktualizovať s cieľom zabezpečiť jeho relevantnosť a zohľadniť nové politické opatrenia EÚ. Bude pravidelne spolupracovať s členskými štátmi, so zainteresovanými stranami, s orgánmi a inštitúciami s cieľom poskytnúť tak platformu na výmenu informácií o vidieckych otázkach. Predpokladá sa, že súčasné vidiecke siete pôsobiace na úrovni EÚ i na vnútroštátnej úrovni, siete v rámci politiky súdržnosti, sieť Inform EU a budúce siete v rámci SPP budú zohrávať aktívnu úlohu pri zapájaní zainteresovaných strán, výmene najlepších postupov a realizácii opatrení v rámci širokej škály navrhnutých tém a akcií.

4.1. Overovanie vplyvov na vidiecke oblasti

Vzhľadom na viacdimenzionálny charakter rozvoja vidieka a na skutočnosť, že cieľom zmlúv je zabezpečovať hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť, je potrebné preskúmať politiky EÚ z hľadiska vidieka a zvážiť ich možné vplyvy a dôsledky na vidiecku zamestnanosť a rast, ako aj na perspektívy rozvoja, sociálnu prosperitu občanov a rovnaké príležitosti pre všetkých či kvalitu životného prostredia vo vidieckych oblastiach.

V rámci programu lepšej právnej regulácie sa zavedie mechanizmus overovania vplyvov na vidiecke oblasti, najmä s cieľom posúdiť očakávaný dosah hlavných legislatívnych iniciatív EÚ na vidiecke oblasti. Jeho účelom bude zabezpečovať koherentnosť, konzistentnosť a komplementárnosť rôznych politík, ktoré majú slúžiť vidieckym oblastiam a komunitám. Reálny dosah spomínaných politík sa zvýši v dôsledku iniciatív týkajúcich sa politiky overovania vplyvov opatrení na vidiek. Zavedenie takéhoto mechanizmu sa odporučilo vo vyhlásení z Corku 2.0 s názvom „Lepší život vo vidieckych oblastiach“ 50 , bolo potvrdené v oznámení Komisie o budúcnosti potravinárstva a poľnohospodárstva z roku 2017 51 , ako aj v nedávno prijatom oznámení o lepšej právnej regulácii 52 a zdôraznené miestnymi a regionálnymi orgánmi a vidieckymi zainteresovanými stranami počas konzultačných činností. Okrem iného bude vychádzať z posúdení územného vplyvu a lepšieho monitorovania situácie vo vidieckych oblastiach. Spôsob integrovania vidieckych oblastí do politík EÚ sa bude monitorovať, a to konkrétne prostredníctvom pravidelných správ o vykonávaní príslušných politík.

Komisia takisto vyzýva členské štáty, aby zvážili uplatňovanie princípu, ktorý sa týka overovania vplyvov na vidiecke oblasti, na národnej, regionálnej a lokálnej úrovni.

4.2.Stredisko EÚ pre monitorovanie vidieka

Je nevyhnutné, aby boli v záujme pochopenia vidieckeho kontextu hospodárskych, sociálnych a demografických podmienok a ich riešenia k dispozícii údaje, ktoré budú nielen početnejšie, ale aj kvalitnejšie. Pri Komisii sa zriadi stredisko pre monitorovanie vidieka s cieľom ďalej zlepšovať zber údajov a analýzu vidieckych oblastí. Toto stredisko bude takisto poskytovať informácie potrebné na tvorbu politík týkajúcich sa rozvoja vidieka a zároveň bude podporovať celkové vykonávanie akčného plánu pre vidiek. Jeho úlohou bude:

·centralizovať a analyzovať údaje a zabezpečovať pritom prepojenie medzi zdrojmi údajov prostredníctvom portálu pre údaje o vidieku. V prípade dostupnosti sa použijú údaje rozčlenené podľa pohlavia,

·informovať o príslušných iniciatívach EÚ týkajúcich sa vidieckych oblastí,

·analyzovať výsledky akčného plánu EÚ pre vidiek.

Hoci sa rozsah pôsobnosti strediska bude týkať vidieka, prirodzene bude prispievať aj k analýze rôznorodých území (cezhraničné, najvzdialenejšie regióny, horské oblasti, ostrovy, riedko osídlené oblasti atď.) s cieľom zohľadniť viaceré faktory vidieckych oblastí a ich prepojenia s inými územiami. V tejto súvislosti bude pôsobiť v synergii s Eurostatom, so Znalostným centrom pre územné politiky Spoločného výskumného centra 53 a s Európskou sieťou na pozorovanie územného rozvoja a súdržnosti (ESPON) 54 . Výstupy strediska pre monitorovanie vidieka budú vychádzať aj z posilnených dôkazov získaných v kontexte výskumných a inovačných činností zameraných na rozvoj vidieka, ktoré budú financované v rámci programu Horizont Európa.

V tejto súvislosti Komisia vypracuje spoločný prístup k využívaniu geopriestorových informačných systémov. Rozšíri sa tak súbor uverejňovaných georeferenčných štatistík, pričom sa do nich premietnu aj geopriestorové informácie. Komisia tak bude môcť vypracúvať podrobnejšie regionálne, lokálne a cezhraničné štatistiky v oblastiach ako demografia, zdravotníctvo, vzdelávanie, cestovný ruch či poľnohospodárstvo.

4.3.Súbor nástrojov týkajúci sa možností financovania zo zdrojov EÚ určených pre vidiecke oblasti

V záujme dosiahnutia cieľov vízie treba zlepšiť a ďalej posilniť existujúcu politickú podporu EÚ. Prvým krokom bude zlepšenie synergií a komplementárnosti medzi fondmi, ktoré prispievajú na rozvoj vidieka.

Komisia vypracuje súbor nástrojov, vďaka ktorému vidiecke oblasti získajú prístup k možnostiam financovania zo zdrojov EÚ, s uvedením informácií o ich optimálnom kombinovaní. Jeho cieľom bude slúžiť ako príručka rôznych možností financovania a sústrediť informácie do jedného dokumentu, ktorý bude prístupný miestnym orgánom, zainteresovaným stranám, realizátorom projektov a riadiacim orgánom. Súborom nástrojov sa budú podporovať stratégie pre integrovaný územný a miestny rozvoj tým, že bude vidieckym oblastiam poskytovať inšpiratívne riešenia a príklady s cieľom podnietiť revitalizáciu pri plnom využívaní nových možností, ktoré ponúka nový rozpočet na roky 2021 – 2027.

5.Ďalšie kroky

Toto oznámenie, ktoré je zároveň príspevkom k úsiliu vynaloženému účastníkmi Konferencie o budúcnosti Európy, predstavuje len prvý krok v procese, v rámci ktorého by sa malo prostredníctvom vidieckeho paktu a priebežného akčného plánu EÚ pre vidiek v roku 2040 napokon podariť naplniť ciele dlhodobej vízie pre vidiecke oblasti EÚ. Naplniť ciele vízie a prispôsobiť sa meniacej sa hospodárskej a sociálnej realite je možné len v spolupráci s občanmi žijúcimi vo vidieckych oblastiach, s vnútroštátnou a regionálnou správou, miestnymi orgánmi a so všetkými vidieckymi zainteresovanými stranami.

Do konca roka 2021 Komisia v súčinnosti s Výborom regiónov a v spoluprácu so zainteresovanými stranami spustí vidiecky pakt s cieľom preskúmať cestu k dosiahnutiu cieľov vízie. V rámci tohto procesu sa prediskutujú otázky vidieka počas osobitne zameraných podujatí, a to aj v rámci sietí SPP a iných existujúcich sietí v kontexte fondov politiky súdržnosti. Komisia ďalej zapojí Európsky vidiecky parlament, ktorý môže slúžiť ako fórum na výmenu skúseností pri vykonávaní vízie.

Komisia do polovice roka 2023 zhodnotí, aké opatrenia boli vykonané a naprogramované v rámci podporných schém pre vidiecke oblasti financovaných EÚ a členskými štátmi v programovom období 2021 – 2027 v prípade fondov SPP a politiky súdržnosti, a v prípade potreby upozorní na nedostatky. Na základe vykonávania akčného plánu EÚ pre vidiek sa do prvého štvrťroka 2024 do verejnej správy zahrnie súbor úvah o možných smerovaniach v kontexte zlepšenia podporných opatrení a financovania vidieckych oblastí, ako aj výhľady týkajúce sa napredovania. Diskusie týkajúce sa správy poskytnú podklad pre úvahy o príprave návrhov na programové obdobie 2028 – 2034.

(1)      Podľa modelovania na úrovni LAU (lokálna administratívna jednotka) z roku 2018 na základe demografických údajov z Eurostatu a zo Spoločného výskumného centra. Atlas demografie: https://migration-demography-tools.jrc.ec.europa.eu/atlas-demography/ .
(2)      Webinár – Vízia pre európsky vidiek – využitie potenciálu vidieckych oblastí s cieľom prispieť k udržateľnej a prosperujúcej Európe.
(3)      Pozri správu Komisie o vplyve demografickej zmeny [COM(2020) 241 final] a zelenú knihu o starnutí obyvateľstva [COM(2021) 50 final].
(4)      Viac informácií nájdete v sprievodnej konzultácii so zainteresovanými stranami – Súhrnná správa [SWD(2021) 167 final].
(5)      Oznámenie: Európska zelená dohoda [COM(2019) 640 final].
(6)       Oznámenie: Stratégia „z farmy na stôl“ [COM(2020) 381 final].
(7)      Oznámenie: Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 [COM(2020) 380 final].
(8)       https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/europes-digital-decade-digital-targets-2030_sk .
(9)       hhttps://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/economy-works-people/jobs-growth-and-investment/european-pillar-social-rights_sk .
(10)   https://www.territorialagenda.eu/files/agenda_theme/agenda_data/Territorial%20Agenda%20documents/TerritorialAgenda2030_201201.pdf .
(11)      Viac informácií sa uvádza v pracovnom dokumente útvarov Komisie [SWD(2021) XXX 166], ktorý je sprievodným dokumentom k tomuto oznámeniu.
(12)      V rôznych dátových súboroch sa používajú odlišné definície pojmu „vidiek“. Najvýznamnejšiu odlišnosť vzhľadom na túto kapitolu predstavuje rozdiel medzi údajmi DEGURBA (týkajúcimi sa „väčších miest, menších miest a predmestí a vidieckych oblastí“) a typológiou mesta a vidieka NUTS (vzťahujúcou sa na „mestské, prechodné a vidiecke regióny“). Viac informácií je dostupných v kapitole o metodike v sprievodnom pracovnom dokumente útvarov Komisie.
(13)      Znamená to, že počet úmrtí prevýšil počet narodení.
(14)      Na základe priemernej ročnej miery pohybu medzi rokmi 2014 až 2019.
(15)      Miera nezamestnanosti mladých ľudí je vyššia ako celková miera nezamestnanosti v EÚ, a to vo všetkých typoch oblastí. Pozri sprievodný pracovný dokument útvarov Komisie [SWD (2021) 166 final, s. 58 – 59 a obrázok 11] a zdroj File:Share of people at risk of poverty or social exclusion, analysed by degree of urbanisation, 2019 (%) LCIE20.png - Statistics Explained (europa.eu) .
(16)      Podiel celkového obyvateľstva v tomto kontexte zahŕňa ľudí rôznych vekových kategórií.
(17)      Právo na prístup k týmto službám, a to najmä potreba pomáhať ľuďom v núdzi, je zakotvené v zásade 20 Európskeho piliera sociálnych práv (EPSP).
(18)      Celkový počet ľudí v okruhu 120 km.
(19)      Patrí sem okrem iného maloobchodná predajňa, základná škola, lekáreň a banka.
(20)      OECD, Delivering Quality Education and Health Care to All: Preparing Regions for Demographic Change (Poskytovanie kvalitného vzdelávania a zdravotnej starostlivosti pre všetkých: príprava regiónov na demografické zmeny), OECD Rural Studies, OECD Publishing, Paríž, 2021. https://doi.org/10.1787/83025c02-en .
(21)      Maes J., et al., More green infrastructure is required to maintain ecosystem services under current trends in land-use change in Europe (Na zachovanie ekosystémových služieb pri súčasných trendoch zmien vo využívaní pôdy v Európe je potrebné mať viac zelenej infraštruktúry), Landsc Ecol 30: 517 – 534, 2015.
(22)       https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_sk .
(23)       https://s3platform.jrc.ec.europa.eu/what-is-smart-specialisation- .
(24)      Ronzon, T., et al., Developments of Economic Growth and Employment in Bioeconomy Sectors across the EU (Vývoj hospodárskeho rastu a zamestnanosti v odvetviach biohospodárstva v EÚ), Sustainability 12, no.11:4507, 2020. https://doi.org/10.3390/su12114507 .
(25)       https://ec.europa.eu/commission/commissioners/2019-2024/suica/announcements/launch-global-eu-campaign-rural-50-strategy_en .
(26)      Oznámenie o akčnom pláne pre napredovanie ekologickej poľnohospodárskej výroby, [COM(2021) 141 final].
(27)      Na základe participatívnych prístupov s tematickou skupinou Európskej siete pre rozvoj vidieka, pozri portál Európskej siete pre rozvoj vidieka a pracovný dokument útvarov Komisie [SWD(2021) 166 final], ktorý je sprievodným dokumentom k tomuto oznámeniu.
(28)      Strategický výhľad je disciplína skúmania, predvídania a formovania budúcnosti, ktorá pomáha budovať a využívať kolektívnu inteligenciu štruktúrovaným a systematickým spôsobom s cieľom prognózovať vývoj a lepšie sa pripraviť na zmenu.
(29)    Megatrendy sa vymedzujú ako dlhodobé v súčasnosti pozorovateľné katalyzátory, ktoré budú mať s najväčšou pravdepodobnosťou globálny vplyv. Viac informácií sa možno dozvedieť v Centre Európskej komisie pre megatrendy.
(30)      Viac vysvetlení možno nájsť v časti o strategickom výhľade v dokumente SWD (2021) 166 final.
(31)      Zásada 20 akčného plánu – Európsky pilier sociálnych práv: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/economy-works-people/jobs-growth-and-investment/european-pillar-social-rights/european-pillar-social-rights-20-principles_sk .
(32)      Zahŕňa to zabezpečenie prístupnosti verejnej dopravy a infraštruktúry v súlade s  Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím.  
(33)      Oznámenie: Správa o strategickom výhľade za rok 2020 – Vytýčenie smeru k odolnejšej Európe [COM(2020) 493 final].
(34)      Pozri Oznámenie o akčnom pláne pre napredovanie ekologickej poľnohospodárskej výroby, [COM(2021) 141 final].
(35)      Fritsche U., et al., Future transitions for the Bioeconomy towards Sustainable Development and a Climate-Neutral Economy - Knowledge Synthesis Final Report (Budúce premeny biohospodárstva smerom k udržateľnému rozvoju a klimaticky neutrálnemu hospodárstvu – Záverečná správa o syntéze poznatkov), Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2020. https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/54a1e679-f634-11ea-991b-01aa75ed71a1/language-en .
(36)       https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/cap-glance_sk .
(37)       https://ec.europa.eu/info/business-economy-euro/recovery-coronavirus/recovery-and-resilience-facility_sk .
(38)      V prílohe nájdete úplný zoznam sprievodných akcií.
(39)      Patria sem osobitné výzvy týkajúce sa demografie vidieckych oblastí, ako starnúce obyvateľstvo, ktoré žiada o zabezpečenie prístupu k dopravnému parku a infraštruktúre.
(40)       https://www.eltis.org/sites/default/files/sump_guidelines_2019_interactive_document_1.pdf .
(41)      Zo zistení projektu SMARTA 1 vyplynulo, že sieť pre vidiecku dopravu môže prezentovať lokálne iniciatívy, ktoré by mohli miestne orgány na svojom území zreplikovať, pričom môže slúžiť ako fórum na diskusiu o otázkach vidieckej mobility. Pozri: https://ruralsharedmobility.eu/wp-content/uploads/2021/01/SMARTA-2nd-Brochure-EN.pdf .
(42)      Oznámenie: Prispôsobenie vzdelávania a odbornej prípravy digitálnemu veku [COM(2020) 624 final].
(43)      Oznámenie Digitálny kompas do roku 2030: digitálne desaťročie na európsky spôsob [COM(2021) 118 final].
(44)      Aj prostredníctvom opatrení odporúčaných Komisiou v rámci účinnej aktívnej podpory zamestnanosti (EASE).
(45)       https://europa.eu/new-european-bauhaus/index_sk .
(46)      Oznámenie – Únia rovnosti: Stratégia pre rodovú rovnosť na roky 2020 – 2025 [COM(2020) 152 final].
(47)      Oznámenie: Stratégia EÚ v oblasti práv dieťaťa na roky 2021 – 2024 [COM (2021) 142 final].
(48)      Kríza spôsobená ochorením COVID-19 vyvolala zmeny v správaní v prospech udržateľného cestovného ruchu ( https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/handle/JRC121262 ).
(49)      Vyhlásenie z Corku 2.0 – Lepší život vo vidieckych oblastiach. https://enrd.ec.europa.eu/sites/default/files/cork-declaration_sk.pdf .
(50)      Oznámenie Komisie Budúcnosť potravinárstva a poľnohospodárstva [COM(2017) 713 final].
(51)       https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_21_1902 .
(52)       https://knowledge4policy.ec.europa.eu/territorial_en .
(53)       https://www.espon.eu/programme/espon/espon-2020-cooperation-programme .

V Bruseli30. 6. 2021

COM(2021) 345 final

PRÍLOHA

k

oznámeniu Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov

Dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti EÚ - smerom k zabezpečeniu silnejších, prepojených, odolných a prosperujúcich vidieckych oblastí do roku 2040





{SWD(2021) 166 final} - {SWD(2021) 167 final}


Názov akcie

Dátum začatia

Opis

Silnejšie vidiecke oblasti

Vlajková iniciatíva: Zriadenie platformy pre revitalizáciu vidieka

2022/2023

Platforma pre revitalizáciu vidieka bude jednotným kontaktným miestom pre spoluprácu vidieckych komunít, realizátorov vidieckych projektov, ako aj miestnych orgánov. Budú sa ňou podporovať najmä vidiecke oblasti, ktoré sú ovplyvnené úbytkom obyvateľstva, starnutím a nedostatkom hospodárskych príležitostí, a to výmenou informácií a najlepších postupov týkajúcich sa nástrojov a stratégií.

Bude sa ňou podporovať iniciatíva Leader, stratégia „inteligentných dedín“, iniciatíva Interreg a integrované územné stratégie s cieľom zatraktívniť vidiecke oblasti a zabezpečiť prístupnosť služieb pre všetkých. Platforma sa prepojí s pilotnou akciou „Small Places Matter“ („Na malých miestach záleží“) v rámci územnej agendy a s projektom „Smart Rural 21“ („Inteligentné vidiecke oblasti v 21. storočí“) s cieľom rozvíjať prístupy inteligentných dedín.

Vlajková iniciatíva: Výskum a inovácie pre vidiecke komunity

2021

Výskumné a inovačné činnosti budú slúžiť na podporu rozvoja inovácií zo strany vidieckych komunít a pre tieto komunity, ako aj na podporu odbornej prípravy a výmeny poznatkov s cieľom urýchliť šírenie a zavádzanie týchto inovácií.

Tie budú v prvých dvoch rokoch programu Horizont Európa zahŕňať vytvorenie „strediska odborných poznatkov a odbornej prípravy v oblasti vidieckych inovácií“ spolu s akciami zameranými na inteligentné riešenia pre inteligentné vidiecke komunity, inovácie v oblasti poľnohospodárstva a vidieckych oblastí a inovácie v oblasti sociálnej zodpovednosti podnikov s cieľom zlepšiť zdravie a bezpečnosť pri práci v poľnohospodárstve. Rozvoj vidieckych inovačných ekosystémov a súvisiacej analýzy spúšťacích faktorov sa podporí založením každoročného fóra startupových dedín pre vidiecke inovácie, čím sa zaistí prepojenie aktérov v oblasti vidieckej inovácie z celej EÚ.

Zlepšiť vytváranie sietí pre prístup Leader/miestny rozvoj vedený komunitou a inteligentné dediny.

2021

Komunitám sa za posledných 30 rokov podarilo posilniť svoju pozíciu, vďaka čomu dokázali pomocou finančných prostriedkov spoločnej poľnohospodárskej politiky v rámci prístupu Leader rozvíjať lokálne stratégie. Pri tomto rozvoji využívajú aj ďalšie finančné prostriedky prostredníctvom tzv. miestneho rozvoja vedeného komunitou. Vďaka vytváraniu kvalitnejších sietí sa okrem týchto prístupov podporia aj ďalšie iniciatívy, napr. inteligentné dediny či udržateľné pobrežné komunity, pričom lokálne komunity vďaka nim získajú ďalšie poradenstvo, a to najmä v oblasti prístupu k financovaniu a v oblasti koncepcie takýchto stratégií.

Vypracovať štúdiu o využívaní pôdy v súvislosti s udržateľnými poľnohospodárskymi postupmi.

2022

Komisia vypracuje štúdiu o využívaní pôdy v súvislosti s udržateľnými poľnohospodárskymi postupmi a posúdi, ako možno ďalej stimulovať optimálne územné plánovanie/zonáciu.

Podporovať vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež, športové a dobrovoľnícke činnosti vo vidieckych oblastiach.

2021

Nové programy Erasmus+ a Európsky zbor solidarity (2021 – 2027) oslovia viac ľudí vo vidieckych oblastiach prostredníctvom opatrení začlenenia, ktoré sa budú vzťahovať na všetky oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže, športu a dobrovoľníctva, a patria sem napr.:

·osobitné finančné mechanizmy,

·cielené komunikačné činnosti,

·ľahšie dostupné formáty činností zameraných na mobilitu a spoluprácu,

·rozšírený súbor digitálnych opatrení (určených predovšetkým na spoluprácu a iniciatívy na lokálnej a regionálnej úrovni),

·odborná príprava a príležitosti vytvárania sietí.



Prepojené vidiecke oblasti

Vlajková iniciatíva: Rozvoj vidieckej mobility prostredníctvom
1. podpory vidieckych obcí pri identifikácii najlepších postupov 
2. multimodálnych digitálnych služieb mobility

2021

Je nevyhnutné zlepšiť súčasné dopravné spojenia. Na tento účel by sa mali optimalizovať udržateľné multimodálne riešenia a prepojenia v oblasti mobility s využitím digitalizácie. Komisia na základe svojich skúseností so sieťami mestskej mobility podporí vidiecke obce pri rokovaniach o riešeniach v oblasti mobility a pri ich identifikácii. Sieť bude prezentovať lokálne iniciatívy, ktoré by miestne orgány mohli na svojom území replikovať, pričom poskytne fórum na diskusiu o problémoch vidieckej mobility. Vďaka zlepšeniu prepojenia medzi cestnou, železničnou, vodnou a leteckou dopravou sa môže zlepšiť prístupnosť týchto iniciatív pre vidiecke oblasti. Digitálne platformy by sa mali využívať aj na tvorbu multimodálnych informácií v reálnom čase či na služby predaja alebo rezervácie cestovných lístkov, vďaka ktorým by sa cestujúci mohli dostať do cieľovej destinácie jednoducho a s využitím najudržateľnejšieho spôsobu dopravy.

Vlajková iniciatíva: Vidiecke digitálne zajtrajšky

2021

1. Digitálna konektivita: preklenutie priepasti medzi vidieckymi a mestskými oblasťami a umožnenie univerzálneho a cenovo prijateľného prístupu k vysokorýchlostnému širokopásmovému pripojeniu vrátane siete 5G. Dosiahne sa to mobilizovaním investícií zo súkromného sektora prostredníctvom doplnkového verejného financovania z vnútroštátnych a európskych zdrojov, najmä z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, európskych štrukturálnych a investičných fondov a Nástroja na prepájanie Európy.

2. Digitálna technológia: digitálne inovácie a nové technológie, ako sú umelá inteligencia, robotika, riešenia v oblasti internetu vecí a centrá digitálnych inovácií, ktoré prispievajú k rozvoju vidieckych oblastí vykonávaním akcií v rámci digitálneho desaťročia Európy. Na podporu inovácií a zavádzania digitálnych kapacít budú mobilizované nové európske programy, ako sú Horizont Európa a program Digitálna Európa.

3. Ľudia („ľudský kapitál“): posilnenie kompetencií potrebných na digitálnu transformáciu vidieckych oblastí vrátane digitálnych zručností a podnikania. K realizácii tejto iniciatívy prispeje Európsky sociálny fond plus, Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka a ďalšie európske programy.

4. Meranie pokroku pri preklenutí digitálnej priepasti medzi mestskými a vidieckymi oblasťami novým usporiadaním súčasných ukazovateľov, a to najmä na základe Indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti v rámci vidieckeho digitálneho indexu.

Podporovať zavádzanie širokopásmového pripojenia vo vidieckych oblastiach.

2022

Úrady pre širokopásmové pripojenie sú kontaktnými miestami v členských štátoch alebo regiónoch. Poskytujú usmernenie a poradenstvo predkladateľom projektov širokopásmového pripojenia, investorom a používateľom (miestnym a regionálnym subjektom verejného sektora, občanom, prevádzkovateľom, podnikom a všetkým príslušným zainteresovaným stranám). S cieľom zlepšiť zavádzanie širokopásmového pripojenia na vidieku a uľahčiť investície sa sieť úradov pre širokopásmové pripojenie podporí posilneným nástrojom podpory.

Naďalej podporovať digitalizáciu odvetvia poľnohospodárstva prostredníctvom budovania kapacít (vrátane digitálnych zručností), výskumu a inovácií a demonštračných činností okrem iného aj v oblasti internetu vecí, robotiky a automatizácie, riadenia veľkých údajov a ich využívania.

2021

Prostredníctvom spoločnej poľnohospodárskej politiky a programu Horizont Európa sa bude naďalej podporovať digitalizácia poľnohospodárstva formou odbornej prípravy, poradenstva a akcií v oblasti inovácií v rámci SPP, financovanie rozsiahlych pilotných projektov v rámci programu Horizont 2020 a akcie v oblasti výskumu a inovácií v rámci programu Horizont Európa.

Zdôrazniť prepojenia medzi mestom a vidiekom v novom rámci EÚ pre mestskú mobilitu.

2021

Nový rámec EÚ pre mestskú mobilitu bude zahŕňať špecifické akcie zamerané na lepšiu integráciu mestských, prímestských a vidieckych prepojení. To sa zaistí prostredníctvom ďalšieho rozvoja plánov udržateľnej mestskej mobility, pri ktorých sa bude osobitná pozornosť venovať lepšej podpore prepojiteľnosti medzi vidieckymi a prímestskými oblasťami a metropolitnými/mestskými oblasťami. Dosiahne sa to prostredníctvom bezpečných a udržateľných možností mobility.

Zlepšiť prístupnosť vidieckych oblastí prostredníctvom stratégie v oblasti dronov 2.0.

2022

Okrem verejných služieb (prieskum terénu a merania) môžu drony zlepšiť prístupnosť v odľahlých vidieckych oblastiach. Môžu sa využívať na dodávky drobného tovaru vo vidieckych oblastiach (napr. malé balíky, predpísané lieky doručené pacientom domov, pošta, potraviny, malé automobilové súčiastky atď.). Európska komisia zohľadní tieto skutočnosti vo svojej stratégii v oblasti dronov 2.0.

Odolné vidiecke oblasti

Vlajková iniciatíva: Podpora vidieckych obcí pri energetickej transformácii a v boji proti zmene klímy

2022

1. Vytvorenie pracovného okruhu zameraného na vidiecke oblasti v Dohovore primátorov a starostov

V rámci Dohovoru primátorov a starostov sa vytvorí pracovný okruh zameraný na problematiku vidieka, ktorého cieľom bude šíriť najlepšie postupy a podporovať vidiecke obce pri prístupe k finančným prostriedkom EÚ na podporu zelenej transformácie.

2. Využitie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov na financovanie vlny obnovy

Členské štáty, regióny a miestne orgány by mali ďalej využiť príležitosť na financovanie investícií prostredníctvom územných nástrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV): integrované územné investície (IÚI), miestny rozvoj vedený komunitou a iniciatíva Leader.

3. Zahrnutie vidieckych oblastí do nového európskeho Bauhausu 

Dôležitá úloha, a teda aj náležitá podpora, bude patriť iniciatíve s názvom Nový európsky Bauhaus predstavujúcej prepojenie Európskej zelenej dohody s našimi obydliami, ktorej cieľ spočíva v adaptovaní budov a verejných priestorov.

Vlajková iniciatíva: Klimatické opatrenia v prípade rašelinísk realizované pomocou postupov uhlíkového poľnohospodárstva

2021

Vidiecke oblasti sa môžu stať relevantnými aktérmi v boji proti zmene klímy a pri obnove biodiverzity. Poskytovaniu ekosystémových služieb poľnohospodármi a lesníkmi by sa preto malo pripisovať väčšie uznanie. Veľký potenciál z hľadiska klimatických prínosov má napríklad obnova, opätovné zavodňovanie a ochrana mokradí a rašelinísk, pretože tieto činnosti môžu viesť k okamžitému významnému poklesu emisií v relatívne malej oblasti a súčasne prinášajú viaceré vedľajšie prínosy, ktoré súvisia s hospodárením s vodami a biodiverzitou.

Vďaka územnému prístupu by táto transformácia bola účinnejšia najmä v tých vidieckych oblastiach, v ktorých sa nachádzajú rozsiahle rašeliniská. Tieto regióny by mohli využívať podporu z Fondu na spravodlivú transformáciu. Iniciatívy v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva by mohli byť v týchto regiónoch ďalším zdrojom príjmu pre miestnych poľnohospodárov a lesníkov, pretože by boli odmeňovaní za sekvestráciu uhlíka. Ako sa stanovuje v stratégii „z farmy na stôl“, tento nový obchodný model sa podporí novou iniciatívou EÚ v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva. Spoločná poľnohospodárska politika, politika súdržnosti a program LIFE môžu poskytnúť podporu na rozvoj pilotných iniciatív v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva v ich regiónoch. Obzvlášť dôležité je zaistiť poľnohospodárom a lesníkom silnú poradenskú podporu. Táto podpora je kľúčová pre úspech environmentálnych pôdohospodárskych schém, ktoré zahŕňajú poľnohospodárske podniky všetkých veľkostí.

Vlajková iniciatíva: Navrhovaná misia EÚ v súvislosti so zdravím pôdy a s potravinami

2021

Cieľom tejto navrhovanej misie, ktorá je financovaná v rámci programu Horizont Európa, je realizácia ambiciózneho výskumného a inovačného programu financovaného v rámci programu Horizont Európa, ktorý je zameraný napríklad na vývoj inovácií v „živých laboratóriách“ a na ktorom sa podieľajú zainteresované strany, občania, vedecká obec a iní aktéri (napr. miestne orgány), či realizácia vlajkových projektov (lokality s príkladnými postupmi), ktorých cieľom je zlepšenie zdravia pôdy a ktoré sa vyznačujú silnými sociálnymi aspektmi.

Misia by mala prispieť k riešeniu problémov s pôdou vo vidieckych oblastiach, ale aj v mestskom prostredí a mali by sa vďaka nej vytvoriť prepojenia medzi vidieckymi a mestskými postupmi. Vďaka misii by sa zároveň mali realizovať činnosti v oblasti zapojenia občanov a jej cieľom bude zlepšiť poznatky o pôde. Malo by sa vyvíjať úsilie o dosiahnutie synergií s misiou programu Horizont Európa v oblasti zdravých oceánov a vôd s cieľom zlepšiť zdravie vodných systémov EÚ, a najmä dosiahnuť nulové znečistenie.

Vlajková iniciatíva: Sociálna odolnosť a ženy vo vidieckych oblastiach

2021

Poskytne sa podpora určená ženám, a to na účely podnikania, účasti na rozhodovaní a na investovaní do služieb zameraných na vytvorenie rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom, medzi ktoré patrí vzdelávanie a starostlivosť v ranom detstve, ako aj služby pre starších ľudí.

Takisto sa môžu využiť možnosti s cieľom zvýšiť účasť žien na pracovnom trhu, a najmä v oblasti poľnohospodárstva, a to v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky alebo programov a podporných iniciatív Európskeho inovačného a technologického inštitútu.

Komisia bude aj naďalej podporovať členské štáty pri práci v oblasti zlepšovania dostupnosti, prístupnosti a cenovej prijateľnosti kvalitného vzdelávania a služieb starostlivosti o deti, staršie osoby a osoby so zdravotným postihnutím vo vidieckych oblastiach prostredníctvom investícií z Európskeho sociálneho fondu plus, Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Programu InvestEU a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.

Osobitná pozornosť sa bude venovať aj osobám v zraniteľnom postavení.

Analyzovať priestorovú mobilitu v tých oblastiach Európy, kde nastáva demografický pokles.

2021

Komisia bude analyzovať hnacie sily demografického poklesu a zaostávania v stagnujúcich európskych oblastiach a preskúma demografické, hospodárske, sociálne, pracovno-trhové a kultúrne vplyvy mestsko–vidieckej mobility, a to v „odlivových“, ako aj „prílivových“ oblastiach. Bude podporovať rozvoj vidieka, udržateľnosť a sociálno-ekonomickú rovnosť a sformuluje politické odporúčania so zameraním na návrat jednotlivcov do ich rodného kraja.

Pripraviť štúdiu o pracovných podmienkach sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve.

2022

Komisia spustí štúdiu, ktorá sa bude týkať pracovných podmienok sezónnych pracovníkov v odvetví poľnohospodárstva. Štúdia bude venovaná celkovej situácii v oblasti ich pracovných podmienok v EÚ so zameraním na identifikáciu platných pravidiel a predpisov.

Riešiť začlenenie a integráciu osôb prisťahovaleckého pôvodu vo vidieckych oblastiach.

2022

V rámci vykonávania Akčného plánu pre integráciu a začlenenie 2021 – 2027 Komisia preskúma možnosti budovania vidieckych partnerstiev s cieľom podporiť začleňovanie a integráciu migrantov vo vidieckych oblastiach.

Zabezpečiť deťom vo vidieckych oblastiach rovnaké príležitosti.

2021

Vďaka uplatňovaniu Európskej záruky pre deti zabezpečiť rovnaké príležitosti pre deti vo vidieckych oblastiach a deťom v núdzi poskytnúť voľný prístup k vzdelávaniu a starostlivosti v ranom detstve, k vzdelávacím a školským aktivitám, k minimálne jednému zdravému jedlu za školský deň, k zdravotnej starostlivosti a účinnému prístupu k zdravej výžive a primeranému bývaniu.

Riešiť potreby osôb so zdravotným postihnutím vo vidieckych oblastiach.

2021

Komisia na základe vykonávania novej stratégie práv osôb so zdravotným postihnutím 2021 – 2030 v spolupráci s členskými štátmi podporí zlepšenie prístupu k ich právam vo vidieckych oblastiach.

Prosperujúce vidiecke oblasti

Vlajková iniciatíva: Podnikanie a sociálne hospodárstvo vo vidieckych oblastiach.

2021

Vlajková iniciatíva je zameraná na výmenu a podporu skúseností na celom jednotnom trhu s cieľom revitalizovať vidiecke oblasti prostredníctvom spolupráce, najlepších postupov a výmeny poznatkov. Navrhuje sa súbor akcií, ktorých cieľom je umožniť podnikateľom v priemysle, malým a stredným podnikom a organizáciám sociálneho hospodárstva, aby sa vrátili do vidieckych oblastí, prispievali k ich transformácii a prosperovali v nich:

rozvíjať malé a stredné podniky vo vidieckych oblastiach zabezpečovaním priaznivých podmienok pre vytváranie klastrov, sietí a spolupráce prostredníctvom Programu pre jednotný trh, Programu pre konkurencieschopnosť podnikov a MSP a Európskej siete podnikov,

podporovať obchodné modely sociálneho hospodárstva vo vidieckych oblastiach prostredníctvom európskeho akčného plánu pre sociálne hospodárstvo,

naštartovať maloobchodné a miestne dodávateľské reťazce, napr. zlepšovaním prepojenia medzi lokálnymi výrobcami a maloobchodom a vytváraním miestnych potravinových centier,

vytvárať a podporovať inovačné prostredia vo vidieckych oblastiach prostredníctvom vzdelávania budúcich podnikateľov a posilňovania ich pozície s cieľom rozvíjať spoločenské alebo obchodné modely a riešenia, ktorými by sa riešili potreby lokálnych komunít, a to s využitím pomoci, odborných poznatkov a služieb, ktoré poskytujú znalostné a inovačné spoločenstvá Európskeho inovačného a technologického inštitútu.

Naďalej podporovať členské štáty, aby rozširovali možnosti vzdelávania, odbornej prípravy a zamestnania pre mladých ľudí vo vidieckych a v odľahlých oblastiach v rámci posilnenej záruky pre mladých ľudí a európskeho vzdelávacieho priestoru.

2021

Posilnená záruka pre mladých ľudí je záväzok členských štátov EÚ, aby všetci mladí ľudia vo veku do 30 rokov dostali kvalitnú ponuku zamestnania, ďalšieho vzdelávania, učňovskej prípravy alebo stáže. Členské štáty by v rámci tohto záväzku mali riešiť potreby mladých ľudí vo vidieckych a v odľahlých oblastiach. Osobitná pozornosť sa bude venovať sprístupňovaniu pracovných a iných príležitostí. Komisia monitoruje vykonávanie posilnenej záruky pre mladých ľudí vrátane pokroku, ktorý sa dosiahol v súvislosti so situáciou mladých ľudí vo vidieckych oblastiach.

V oznámení Komisie o vytvorení európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025 sa predstavuje vízia Komisie a stanovuje sa v ňom vznik dôležitej iniciatívy na posilnenie kvality a inkluzívnosti národných vzdelávacích systémov a systémov odbornej prípravy, ktoré budú mať vplyv na vidiecke a odľahlé oblasti.

Podporovať rozvoj udržateľného biohospodárstva, a to aj v rámci stratégie lesného hospodárstva EÚ a v rámci iniciatívy v oblasti uhlíkového poľnohospodárstva.

2021

Komisia navrhne novú stratégiu lesného hospodárstva EÚ s viacerými akciami vrátane vysadenia 3 miliárd stromov do roku 2030. Vďaka stratégii sa prostredníctvom činností na obnovu lesov zabezpečia príležitosti v oblasti zamestnanosti a rastu a poľnohospodári a vidiecke komunity zase získajú podporu pri prispôsobovaní sa zmene klímy a ochrane svojej úrody pred častejšími nepriaznivými poveternostnými podmienkami (povodne, suchá, vlny horúčav atď.), pričom sa tak budú diverzifikovať ich príjmy. Podporí sa aj sieť vidieckych oblastí a obcí, ktorým dominujú lesy, s cieľom umožniť, aby svoj názor mohli vyjadriť aj takéto vidiecke oblasti, zabezpečiť ich zastúpenie v kľúčových iniciatívach, a tak uľahčiť špecifické posudzovanie reality a potrieb lesných oblastí v celej EÚ.

Zdôrazňovať úlohu organizácií výrobcov pri rozvoji vidieka a posilňovať skupiny výrobcov s výrobkami so zemepisným označením.

2022

Organizácie výrobcov môžu posilniť sociálnu štruktúru vo vidieckych oblastiach tým, že svojim členom poskytnú pocit spolupatričnosti a že budú zvyšovať úroveň sociálneho kapitálu a dôvery v komunitách, v ktorých sídlia. K zvyšovaniu životnej úrovne vo vidieckych oblastiach môžu prispieť tak, že obyvateľom budú zabezpečovať pracovné miesta a živobytie. Organizácie výrobcov nielen priamo zamestnávajú ľudí, no zároveň nepriamo pomáhajú výrobcom zarábať si vďaka poľnohospodárstvu.

Počas budúcich podujatí sa Komisia bude venovať úlohe organizácií výrobcov a ich prínosu k rozvoju vidieka s cieľom zdôrazniť význam ich pôsobenia a zviditeľniť ich prínos.

Komisia poskytne skupinám výrobcov s výrobkami so zemepisnými označeniami aj dodatočné nástroje na ďalšie posilnenie ich pozície v potravinárskom dodávateľskom reťazci s cieľom zaistiť spravodlivý obrat ich tovaru.

Vykonávanie regionálneho akčného plánu a riadenie

Uplatňovať postup overenia vplyvov na vidiecke oblasti, a to najmä v prípade hlavných legislatívnych návrhov Komisie, ktoré majú na tieto oblasti dosah.

2022

Mechanizmus na posúdenie vplyvu hlavných právnych predpisov a iniciatív na vidiecke oblasti.

Zriadiť stredisko pre monitorovanie vidieka s cieľom zhromažďovať všetky údaje o vidieckych oblastiach, ktoré Komisia získala, vrátane oficiálnych štatistík.

2022

Stredisko sa uvedie do prevádzky pod vedením výskumnej skupiny Európskej komisie zodpovednej za zlepšovanie a centralizáciu zberu údajov a ich analýzu špecificky v súvislosti s vidieckymi oblasťami, a to v synergii a komplementárnosti s existujúcimi relevantnými iniciatívami, ako je Vedomostné centrum pre územné politiky a Vedomostné centrum pre migráciu a demografiu, ako aj v synergii a komplementárnosti s monitorovaním a zberom údajov v rámci rôznych nástrojov Akčného plánu na realizáciu Európskeho piliera sociálnych práv. Stredisko takisto podporí zverejňovanie údajov o vidieckych oblastiach.

Zlepšiť dostupnosť štatistík o vidieckych oblastiach prostredníctvom:
1) sprístupnenia nových podrobných údajov získaných v rámci sčítania obyvateľov, domov a bytov v EÚ v roku 2021, ktoré boli zverejnené prostredníctvom štatistického atlasu sčítania z roku 2021;

2) ďalšieho zlepšovania dostupnosti a kvality oficiálnych štatistík o vidieckych oblastiach modernizovaním právneho rámca pre demografické štatistiky;

3) rozvíjania celoeurópskych geopriestorových súborov údajov;

4) zohľadnenia stupňa urbanizácie.

2021

Komisia bude pokračovať vo svojej práci v oblasti posilňovania štatistického zberu údajov o vidieckych oblastiach a ich poskytovania.
1. Hoci sa v súlade s nariadením (ES) č. 1260/1230 budú naďalej uverejňovať publikácie o demografických štatistikách na úrovni NUTS3, sčítanie obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 poskytne podrobné regionálne informácie, a to po prvýkrát aj vrátane zberu georeferenčných údajov od všetkých členských štátov, ktoré sa budú týkať obyvateľstva (v mriežke 1 km
2).

2. Kým nebude známy výsledok prebiehajúceho hodnotenia a posúdenia vplyvu európskej štatistiky o obyvateľstve, Komisia navrhne nové rámcové nariadenie, ktorým sa budú integrovať štatistiky týkajúce sa sčítania obyvateľstva, demografie a migrácie a ktorým sa požiadavky týkajúce sa údajov rozšíria aj na podrobné geografické informácie s cieľom skvalitniť výsledky štatistík, ktoré sú relevantné pre vidiecke oblasti.

3. Európska komisia stanoví harmonizovaný prístup k využívaniu geopriestorových informačných systémov, pričom vyvinie celoeurópske súbory geopriestorových údajov (napr. o verejnej doprave, vzdelávaní, zdravotnej starostlivosti atď.) a umožní tak vypracovanie štatistík s vyšším podielom georeferenčných údajov a tvorbu súvisiacich ukazovateľov (ako prístupnosť škôl, nemocníc atď.).

Usilovať sa o vymedzenie pojmu „funkčné vidiecke oblasti“.

2022

Európska komisia bude aj naďalej viesť diskusiu so zainteresovanými stranami s cieľom vymedziť pojem „funkčné vidiecke oblasti“.

Navrhnúť vnútroštátnym, regionálnym a miestnym orgánom vidiecky pakt, v kontexte ktorého sa zaviažu riešiť špecifické problémy vidieckych oblastí.

2021

Vidiecky pakt sa navrhuje vnútroštátnym, regionálnym a miestnym orgánom a zainteresovaným stranám. Cieľom paktu bude riešiť nevyriešené potreby vidieka s osobitným zameraním na odľahlé a vyľudnené oblasti, ktoré sú často najviac postihnuté problémami.

Uverejniť informácie o súbore nástrojov a o kombinovaní finančných prostriedkov EÚ určených na revitalizáciu vidieckych oblastí.

2022

Príručka bude vidieckym zainteresovaným stranám poskytovať prevádzkové a praktické riešenia, aby mohli naplno využívať príležitosti, ktoré vyplývajú z financovania EÚ v období po roku 2020. Bude takisto poskytovať praktické príklady inovačných investícií, ktoré predstavujú kombináciu zdrojov financovania, a teda aj vyššiu hodnotu vyťaženú z tejto podpory. Predpokladajú sa prepojenia s metodickou podporou pre integrované územné stratégie v rámci politiky súdržnosti.