22.12.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 517/23


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

[prieskumné stanovisko na žiadosť slovinského predsedníctva Rady EÚ]

(2021/C 517/04)

Spravodajca:

Andrej ZORKO

Žiadosť slovinského predsedníctva Rady EÚ

list z 19.3.2021

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo

Prijaté v sekcii

7. 9. 2021

Prijaté v pléne

23. 9. 2021

Plenárne zasadnutie č.

563

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

146/24/54

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Kvalita práce je jedným zo základných prvkov kvality života. Zásada kvality práce pre kvalitu života sa musí dodržiavať, keďže je predpokladom udržateľného sociálneho rozvoja. EHSV je preto pevne presvedčený, že v politikách EÚ by sa mala tomuto aspektu venovať osobitná pozornosť, pretože sa musí zabrániť rizikám nerovnosti, chudoby, sociálneho vylúčenia a nekalej hospodárskej súťaže.

1.2.

EHSV je tiež pevne presvedčený, že problémy a výzvy, ktoré existujú v oblasti kvalitnej práce, by sa mali riešiť so zreteľom na zásady Európskeho piliera sociálnych práv a ciele udržateľného rozvoja Agendy 2030. Zohľadniť by sa mali aj medzinárodné normy Medzinárodnej organizácie práce (MOP), ktoré sa vzťahujú na dôstojnú prácu (1), ako aj Charta základných práv Európskej únie (2). Vyzýva preto členské štáty a sociálnych partnerov, aby v rámci sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania na príslušných úrovniach a v súlade s vnútroštátnymi podmienkami identifikovali a našli riešenia vzhľadom na zmeny na trhu práce, ktoré urýchlila pandémia.

1.3.

EHSV sa domnieva, že Európska únia a členské štáty by mali zaujať ambicióznejší prístup k podpore, koordinácii a realizácii úsilia zameraného na aktívne politiky trhu práce, a zároveň chrániť pričom by mali takisto chrániť základné práva pracovníkov a zabezpečiť udržateľné a konkurencieschopné podnikateľské prostredie pre podniky v globálnom hospodárstve. Uplatňovanie zásad sociálnej Európy, sociálnej spravodlivosti a udržateľnej obnovy by mal usmerňovať Európsky pilier sociálnych práv.

1.4.

Na základe skúseností s prácou počas pandémie by Európska komisia a členské štáty, s aktívnym zapojením sociálnych partnerov a iných zainteresovaných strán, mohli monitorovať fungovanie existujúcich právnych predpisov alebo ich tam, kde je to vhodné, revidovať a ak je to nevyhnutné, zmeniť a vypracovať vhodné politiky na zabezpečenie dôstojnej a udržateľnej kvalitnej práce. Mohlo by to zahŕňať ochranu pracovníkov a vhodnú organizáciu práce, ktorá povedie k vyššej produktivite a inováciám a zároveň podporí pozitívne prvky digitalizácie vrátane potreby, aby pracovníci získali digitálnu odbornú prípravu s cieľom zlepšiť ich zamestnateľnosť (3). Osobitný dôraz by sa mal klásť na právne predpisy a politiky zamerané na umelú inteligenciu a zabezpečenie toho, aby všetky zainteresované strany mali možnosť zapojiť sa do prijímania nových riešení, a to prostredníctvom konzultácií a rokovaní s pracovníkmi a zamestnávateľmi.

1.5.

EHSV vyzýva Európsku komisiu, aby najmä v rámci posilneného európskeho semestra a iných existujúcich mechanizmov vytvorila nové mechanizmy a/alebo (4) pokračovala v identifikácii strednodobých a dlhodobých potrieb trhu práce. To by členským štátom umožnilo aktívne zapojiť sociálnych partnerov a organizácie občianskej spoločnosti, aby sa rozvinulo dlhodobé plánovanie a vykonávanie politík zamestnanosti vrátane plánovania odbornej prípravy a celoživotného vzdelávania pracovníkov a poskytovania riešení na doplnenie chýbajúcich zručností. Dôležité je tiež zlepšiť verejné služby zamestnanosti a ich spoluprácu so súkromným sektorom s cieľom pomôcť účinnejšie začleniť najzraniteľnejšie skupiny do trhu práce.

1.6.

EHSV opakuje, že v záujme dosiahnutia dobrých výsledkov v oblasti zamestnanosti (5) musia byť aktívne politiky trhu práce efektívne a cielené, a zdôrazňuje, že je potrebné, aby sa členské štáty a sociálni partneri zapojili do rozvoja aktívnych politík trhu práce, ktoré podporujú kvalitnú prácu. EHSV tiež zdôrazňuje svoju podporu postupnému prístupu k spoločným minimálnym normám v oblasti poistenia v nezamestnanosti s cieľom zabezpečiť kvalitnú prácu v členských štátoch (6).

1.7.

Členské štáty musia vytvoriť potrebné podmienky na zabezpečenie primeranej účasti (kolektívne riadenie) na procesoch navrhovania a na vykonávaní politík zamestnanosti alebo trhu práce.

1.8.

EHSV nabáda členské štáty a sociálnych partnerov, aby posilnili sociálny dialóg na vnútroštátnej úrovni. Odporúča tiež využiť tradičný obsah sociálneho dialógu a zahrnúť doň aj iný, strategickejší a udržateľnejší obsah zameraný na udržateľnosť a riešenia. Išlo by napríklad o predvídanie budúcich potrieb podnikov a pracovníkov s určitými kompetenciami a zručnosťami, spoločné činnosti zamerané na odbornú prípravu pracovníkov, zabezpečenie spravodlivej transformácie na digitálne a ekologické hospodárstvo, ako aj o reguláciu a vypracovanie vyvážených riešení pre prácu platforiem a podobné dôležité otázky rozvoja.

1.9.

EHSV uznáva význam sociálnych partnerov a kolektívnych zmlúv pre zachovanie rovnováhy na trhu práce. Primeraná odborná príprava sociálnych partnerov má zásadný význam pre ďalší rozvoj sociálneho dialógu (7). Ukazuje sa, že ide o mimoriadne dôležitý a kľúčový bod pre ďalší rozvoj sociálneho dialógu, ktorý by sa mal usilovať aj o zabezpečenie udržateľnej kvalitnej práce.

1.10.

EHSV sa domnieva, že Komisia a členské štáty by mali posilniť kapacity sociálnych partnerov a občianskej spoločnosti. Je potrebné vytvoriť prostredie dôvery v sociálny dialóg, uznať jeho význam a včas zapojiť sociálnych partnerov a iné zainteresované strany do formulovania opatrení a do samotného rozhodovacieho procesu, ak je to vhodné a v súlade s potrebami rozvoja. Aby sa mohla riadne uskutočniť zelená a digitálna transformácia a súčasne zabezpečiť kvalita práce, je potrebný pevný rámec pre informovanie pracovníkov a konzultácie s nimi (8).

1.11.

EHSV uznáva, že Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti by mohol pozitívne prispieť k posilneniu a zabezpečeniu kvality práce, ako aj úlohy sociálnych partnerov pri zavádzaní. Preto navrhuje, aby Komisia usporadúvala výročné stretnutia so sociálnymi partnermi a organizáciami občianskej spoločnosti s cieľom získať ich názory na uplatňovanie mechanizmu. Vzhľadom na rozmanité situácie v jednotlivých členských štátoch by bolo vhodné uskutočňovať konzultácie oddelene a spoločne formulovať usmernenia a odporúčania pre úspešné uplatňovanie mechanizmu.

1.12.

EHSV konštatuje, že Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti sa priamo nezaoberá prvkami kvalitnej práce, a preto vyzýva Komisiu, aby túto časť do mechanizmu doplnila. Kvalita práce je kľúčom k dosiahnutiu cieľov stanovených v uvedenom mechanizme. Nemali by sa prehliadať zraniteľné skupiny, ako sú pracovníci s neistým zamestnaním a mladí pracovníci, ktoré boli najviac postihnuté epidémiou.

1.13.

EHSV žiada, aby prebehol výskum s cieľom podrobnejšie monitorovať vývoj na trhu práce počas obnovy hospodárstva. Takisto je potrebné zohľadniť zmeny v obchodných modeloch, ktoré majú vplyv na spôsob vykonávania práce a na základné práva pracovníkov, ako aj digitalizáciu a zavádzanie nových technológií s osobitným dôrazom na medzery v zručnostiach a zmeny na trhu práce. Mali by sa dôkladne zisťovať a preskúmať vplyvy na organizáciu práce a iné dôležité aspekty kvalitnej práce, pričom by sa mali zohľadniť pozitívne riešenia aj nebezpečenstvá rýchlej digitalizácie. Výbor zdôrazňuje, že je potrebné zohľadniť rozmanitosť krajín a dôsledky pandémie tak pre spoločnosť, ako aj pre trh práce. Zmeny je potrebné hodnotiť holistickým spôsobom.

2.   Kontext

2.1.

EHSV uznáva rozmanitosť a mnohostrannosť pojmu udržateľná kvalitná práca a pripomína, že pozostáva z rôznych prvkov, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú kvalitu života ľudí, práva pracovníkov a ich sociálne zabezpečenie. EHSV zároveň uznáva, že zamestnávatelia a členské štáty zohrávajú ústrednú úlohu pri zabezpečovaní kvality práce, a to vrátane podpory zručností, kvalitného zamestnania, nových a rôznorodých foriem práce, bezpečnosti, dobrých podmienok pracovníkov a konkurencieschopnosti podnikov. Zdá sa, že Komisia si je toho vedomá, keďže značné množstvo programov a finančnej pomoci počas pandémie COVID-19, najmä program SURE, bolo zameraných tak na oživenie hospodárstva, ako aj na zachovanie sociálneho zabezpečenia. EHSV je pevne presvedčený, že hospodárske oživenie a rozvoj európskeho hospodárstva nie sú možné bez zachovania a rozvoja sociálneho zabezpečenia a súbežného zaistenia konkurencieschopného prostredia pre európske podniky v globálnom hospodárstve a že hospodárska a sociálna obnova musia ísť ruka v ruke.

2.2.

EHSV sa domnieva, že plánovanie a vykonávanie opatrení na zabezpečenie udržateľnej kvalitnej práce je úlohou Komisie, členských štátov a európskych a vnútroštátnych sociálnych partnerov. Preto je potrebné na základe spoločného úsilia všetkých príslušných aktérov čo najskôr vypracovať a zaviesť stratégiu a opatrenia na zabezpečenie udržateľnej kvalitnej práce.

2.3.

Kľúčovými prvkami stratégií Európskej únie a členských štátov, ktoré dokážu výrazne prispieť k zvýšeniu kvality práce, by mali byť zabezpečenie spravodlivých a konkurencieschopných podmienok pre európske hospodárstvo, investovanie do inovácií a rozvoja, predchádzanie sociálnemu dampingu, podpora vytvárania pracovných miest a podpora spravodlivých pracovných podmienok a vhodných stimulov.

2.4.

Za správnych podmienok môžu európske podniky prispieť k udržateľnej prosperite, vyššej kvalite pracovných miest a posilneniu sociálneho zabezpečenia. To si vyžaduje priaznivé rámcové podmienky, najmä pokiaľ ide o zabezpečenie spoľahlivých dodávok energie, kvalifikovanú pracovnú silu, dobrú dopravnú infraštruktúru a efektívne trhy práce.

2.5.

Koncepcia udržateľnej kvality práce je jednou zo základných zložiek kvality života a musí sa zohľadňovať spolu s koncepciou udržateľného rozvoja, berúc do úvahy širší kontext udržateľného rastu a zamestnanosti, najmä prechod na ekologické hospodárstvo a digitalizáciu, ktorý musí byť spravodlivý pre všetky zainteresované strany. V tejto súvislosti EHSV osobitne upozorňuje na stanoviská, ktoré už na túto tému prijal.

2.6.

EHSV je pevne presvedčený, že vykonávanie cieľov udržateľného rozvoja Agendy 2030, najmä cieľa č. 8, ktorú prijalo 193 členských štátov OSN v roku 2015 (9), môže významne prispieť k zabezpečeniu udržateľnej kvalitnej práce pri súčasnom zohľadnení hospodárskeho rastu, ako aj plnej a produktívnej zamestnanosti. Najmä počas obnovy by sa Európska komisia mala viac zameriavať na dosiahnutie týchto cieľov a nabádať členské štáty, aby ich napĺňali.

2.7.

EHSV tiež poukazuje na to, že pre zabezpečenie udržateľnej kvalitnej práce je mimoriadne dôležité uplatňovanie zásad stanovených v Európskom pilieri sociálnych práv a súvisiacom akčnom pláne, ako aj príslušných medzinárodných právnych noriem (10). EHSV v tejto súvislosti už prijal niekoľko stanovísk a vyzýva európske inštitúcie a členské štáty, aby sa v súlade so svojimi právomocami aktívne podieľali na ich uplatňovaní spolu so sociálnymi partnermi a inými zainteresovanými stranami.

2.8.

Pri navrhovaní opatrení na zabezpečenie udržateľnej a kvalitnej práce je potrebné zohľadniť rôzne faktory, ktoré ovplyvňujú kvalitu života a pomáhajú zaistiť dôstojnú prácu, znižovať nerovnosti a sociálne vylúčenie, predchádzať chudobe a zabezpečiť konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva, a zároveň podporujú plynulý prechod na digitálnu a ekologickú spoločnosť a ekonomiku. Všetky tieto faktory musia byť v rovnováhe s cieľmi udržateľného rozvoja a sociálni partneri a organizácie občianskej spoločnosti musia byť aktívne zapojení do navrhovania opatrení. V tejto súvislosti EHSV zdôrazňuje význam širšieho sociálneho konsenzu.

2.9.

EHSV si uvedomuje, že kvalitu práce a jej udržateľné zabezpečenie ovplyvňujú viaceré prvky, faktory a okolnosti, a uviedol to aj vo svojom stanovisku (11). Ide o prvky, ako napríklad úroveň a predvídateľnosť miezd pracovníkov, formy a metódy práce, pracovné prostredie, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, stabilita zamestnania, celoživotné vzdelávanie, odborná príprava pracovníkov, pravidelný a predvídateľný pracovný čas, ochrana práv pracovníkov, rovnováha medzi pracovným a súkromným životom a aktívny a efektívny sociálny dialóg.

2.10.

EHSV konštatuje, že zabezpečenie dôstojnej práce je jedným zo základných prvkov zabezpečenia kvalitnej práce. Vyzýva preto Komisiu, členské štáty a sociálnych partnerov, aby venovali väčšiu pozornosť otázkam dôstojnej a kvalitnej práce.

2.11.

EHSV si uvedomuje, že existencia prvkov kvalitnej práce závisí aj od odolnosti európskych podnikov na svetovom trhu, ako aj od situácie na vnútornom trhu, rôznych obchodných modelov a hospodárskych politík. Vyzýva preto Komisiu a členské štáty, aby spolu so sociálnymi partnermi vytvorili podmienky, ktoré podporia investície, a tým zamestnávateľom umožnia poskytovať kvalitnú prácu na udržateľnom základe a bojovať proti nekalým praktikám. Členské štáty by mali pomôcť urýchliť túto situáciu rôznymi stimulmi, politikami a vhodnými predpismi.

3.   COVID-19

3.1.

EHSV uznáva, že hospodárska činnosť počas epidémie asymetricky klesala a že mechanizmus SURE, ktorý Komisia zaviedla počas pandémie, pomohol zachovať veľký počet pracovných miest. S cieľom zabrániť prepúšťaniu a zhoršovaniu istoty príjmu pre pracovníkov prijali členské štáty rôzne režimy skráteného pracovného času, dotácie na mzdy pre zamestnancov, nútené dovolenky (napr. v prípade pracovníkov vykonávajúcich činnosti, ktoré sa nemohli prevádzkovať) so znížením miezd, rôzne opatrenia aktívnej politiky zamestnanosti, opatrenia na ochranu mladých ľudí aj starších, dotácie čiastočne kompenzujúce stratu príjmu a základný príjem pre určité skupiny ľudí atď. EHSV však zdôrazňuje, že tieto dočasné opatrenia by nemali zatieniť potrebu spoľahlivých a udržateľných hospodárskych politík v EÚ a členských štátoch, ktoré sa zamerajú na vytvorenie nového rastu a nových pracovných miest.

3.1.1.

EHSV vyjadruje poľutovanie nad tým, že Komisia aktívne nestanovila primerané zapojenie sociálnych partnerov a ďalších zainteresovaných strán ako dôležité kritérium využívania týchto prostriedkov. V niektorých členských štátoch sa sociálni partneri aktívne nepodieľali na definovaní opatrení a politík trhu práce. Obnova hospodárstva a zabezpečenie kvalitnej práce budú v týchto krajinách ťažšie.

3.2.

EHSV uznáva, že počas epidémie sa zmenil spôsob vykonávania niektorých pracovných činností, takže niektoré zmeny budú pokračovať aj v období obnovy a po ňom. Je preto kľúčové tieto zmeny uznať, vhodne ich riešiť, monitorovať a rozvíjať tak, aby sa zabezpečila trvalá kvalita práce s cieľom vytvoriť ďalšie príležitosti pre podniky a pracovníkov. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vplyvu a dôsledkom digitalizácie a zavedenia umelej inteligencie v zamestnaní.

3.3.

EHSV poukazuje na to, že epidémia upriamila pozornosť na určité ekonomické a obchodné modely a formy a spôsoby práce, ktoré boli dovtedy prehliadané alebo im bola venovaná príliš malá pozornosť. Je potrebné dbať na to, aby tieto častejšie formy podnikania a práce nemali nepriaznivý vplyv na trh práce alebo kvalitu práce a nepredstavovali nekalé praktiky.

3.4.

EHSV víta odporúčanie Komisie týkajúce sa účinnej aktívnej podpory zamestnanosti po kríze spôsobenej ochorením COVID-19 (EASE) a vyzýva členské štáty, aby uprednostnili politiky trhu práce tak, aby sa investície do ľudí stali jedným z kľúčových prvkov pri prekonávaní krízy, pričom sa zohľadní potreba zelenej a digitálnej transformácie. Členské štáty by mali zahrnúť opatrenia EASE dohodnuté so sociálnymi partnermi do národných plánov obnovy a odolnosti.

3.5.

EHSV vyjadruje znepokojenie nad tým, že duševná pohoda európskych pracovníkov sa počas pandémie výrazne zhoršila, najmä u mladých ľudí a tých, ktorí prišli o prácu (12). EHSV preto požaduje holistický a spoločný prístup zameraný na skombinovanie ambicióznych politík v oblasti zdravia, bezpečnosti a duševnej pohody.

3.6.

EHSV pripomína svoj postoj a návrhy, ktoré vyjadril vo viacerých stanoviskách (13) k otázkam týkajúcim sa budúcnosti práce, digitalizácie, práce z domu, organizácie pracovného času, celoživotného vzdelávania a odbornej prípravy a rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Všetky uvedené aspekty týkajúce sa kvalitnej práce platia pre všetkých, ktorí pracujú, bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť, a preto je dôležité prisťahovalectvo a integrácia štátnych príslušníkov tretích krajín.

3.7.

Vzhľadom na zmeny, ktoré priniesla pandémia, paralelný vývoj digitalizácie a skutočnosť, že kvalitu práce ovplyvňujú mnohé faktory, sa toto stanovisko zameriava len na niektoré aspekty zdôraznené slovinským predsedníctvom, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť, pokiaľ ide o rozvoj kvalitnej práce. Sú to: 1) prispôsobenie pracovného prostredia starnutiu obyvateľstva, 2) odborná príprava a celoživotné vzdelávanie, 3) zabezpečenie rovnosti, 4) zohľadnenie výhod a nástrah digitalizácie a umelej inteligencie a 5) úloha sociálnych partnerov.

4.   Prispôsobenie pracovného prostredia starnutiu obyvateľstva

4.1.

Vzhľadom na starnúce obyvateľstvo Európy sa vo väčšine členských štátov predlžuje aj pracovný život a zvyšuje skutočný vek odchodu do dôchodku. To si zase vyžaduje vytvorenie vhodných pracovných podmienok pre starších ľudí. Ide predovšetkým o prispôsobenie sa ich psychofyzickým schopnostiam a zároveň o zabezpečenie toho, že ich základňa zručností bude naďalej aktuálna vzhľadom na potreby trhu práce. Zlepšenie ochrany zdravia na pracovisku a prístup starších pracovníkov k celoživotnému vzdelávaniu sú tiež nevyhnutné na zabezpečenie kvality práce starších pracovníkov.

4.2.

Hoci zabezpečenie primeraných pracovných podmienok je prvoradou povinnosťou zamestnávateľa, dôležitú úlohu v tejto súvislosti zohráva aj spolupráca v rámci tripartity medzi sociálnymi partnermi a vládami, keďže svojimi znalosťami o pracovných postupoch a samotných pracovníkoch môžu prostredníctvom sociálneho dialógu a kolektívnych zmlúv na príslušnej úrovni pomôcť pri vytváraní pracovného prostredia, ktoré starším pracovníkom umožní riadne vykonávať svoju prácu.

4.3.

Dôležitú úlohu zohrávajú aj členské štáty. Poskytovaním primeranej úrovne sociálnej ochrany, prístupom ku kvalitným zdravotníckym službám a rôznymi stimulmi a dotáciami pre zamestnávateľov môžu pomôcť pri vytváraní pracovného prostredia, ktoré umožňuje starnúcim ľuďom bezpečne a produktívne pracovať.

4.4.

EHSV navrhuje, aby sa v kontexte európskeho semestra venovala väčšia pozornosť zavádzaniu politík trhu práce súvisiacich s demografiou. Je nevyhnutné aktívne zapojiť sociálnych partnerov do stratégií a do vykonávania politík a opatrení týkajúcich sa starších ľudí na trhu práce vrátane primeranej integrácie do trhu práce.

4.5.

Treba vyvinúť moderné a inovatívne spôsoby spolupráce mladšej a staršej generácie. Je nevyhnutný primeraný obojsmerný prenos vedomostí a skúseností.

5.   Odborná príprava a celoživotné vzdelávanie

5.1.

EHSV vo svojich stanoviskách opakovane zdôraznil význam celoživotného vzdelávania a odbornej prípravy pre nezamestnaných aj zamestnaných pracovníkov (14).

5.2.

EHSV zdôrazňuje význam včasného predvídania potrieb pracovníkov a zamestnávateľov, pokiaľ ide o zručnosti a strategické plánovanie v tejto oblasti. To si vyžaduje, aby sociálni partneri spolupracovali, najmä na odvetvovej a obchodnej úrovni.

5.3.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať dlhodobo nezamestnaným a tým, ktorí sú dlhodobo mimo trhu práce. Dlhodobá neprítomnosť na trhu práce výrazne brzdí zamestnateľnosť, najmä so zreteľom na rýchlosť, akou prebiehajú digitálne zmeny (15). Pandémia tento problém prehĺbila tým, že sa určité činnosti museli ukončiť a pracovníci ostali doma. V tejto situácii sú preto potrebné účinné aktívne politiky zamestnanosti.

5.4.

Činnosti odbornej prípravy by sa mali zamerať na primerané zvýšenie informovanosti zamestnávateľov o dôležitosti včasného plánovania, pokiaľ ide o potreby z hľadiska zručností a kompetencií pre budúcu prácu. EHSV v tejto súvislosti odporúča, aby sa osobitná pozornosť venovala plánom digitálneho vzdelávania pracovníkov.

5.5.

EHSV odporúča, aby členské štáty zvážili aj finančné a daňové stimuly – či už vo forme priameho financovania alebo vo forme daňových úľav pre podniky – pre aktívnejšiu odbornú prípravu pracovníkov zabezpečovanú ich zamestnávateľom.

6.   Zabezpečenie rovnosti

6.1.

EHSV sa domnieva, že počas obnovy a po nej je nevyhnutné zachovať rovnosť, pokiaľ ide o osobné pomery, a zabrániť všetkým formám diskriminačných postupov. Hoci treba uznať, že rôznorodé formy práce ponúkajú isté príležitosti, existuje tu aj riziko, že by mohli zvýšiť nerovnosť pracovníkov vrátane rodovej nerovnosti (16). Je potrebné nájsť spôsoby, ako zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie s pracovníkmi, a to všetkými vhodnými prostriedkami vrátane právnych predpisov, ako aj kolektívnych zmlúv.

6.2.

EHSV pripomína, že počas pandémie nebola zaručená rovnosť, pretože prijaté opatrenia sa nevzťahovali na všetkých pracovníkov a všetky podniky. Malým a stredným podnikom, pracovníkom s neistými formami práce, samostatne zárobkovo činným osobám, migrantom, mladým ľuďom a ženám sa často odoprel prístup ku kompenzácii za stratu príjmu alebo sa na nich príslušné opatrenia nevzťahovali. To znamená, že počas epidémie chudoba a sociálne vylúčenie vzrástli. Viaceré podniky tiež ukončili svoju činnosť, čo viedlo k strate pracovných miest.

6.3.

EHSV konštatuje, že situácia žien na trhu práce sa počas pandémie výrazne zhoršila (17): veľa žien prišlo o prácu, zhoršila sa rovnováha medzi pracovným a súkromným životom a vzrástla neistota.

6.4.

Zhoršila sa tiež situácia migrantov na trhu práce a mladých ľudí, ktorí majú čoraz väčšie ťažkosti nájsť si prácu. Okrem toho sú vo väčšej miere konfrontovaní s neistými formami práce, ktoré nezaručujú kvalitný život.

6.5.

Nerovnosť sa najviac odráža na úrovni príjmov a v stabilite zamestnania. EHSV je preto pevne presvedčený, že politiky trhu práce musia riešiť rozdiely v odmeňovaní, a to aj opatreniami na podporu transparentnosti miezd, zamedziť horizontálnej a vertikálnej segregácii na trhu práce, stimulovať prácu na plný úväzok pre ženy, zaoberať sa obmedzeniami súvisiacimi s neplatenou starostlivosťou a uplatňovať zásadu rovnakej odmeny za prácu rovnakej hodnoty. Musia sa tiež prijať opatrenia na zabezpečenie rešpektovania práv pracovníkov. Mal by sa tiež podporovať sociálny dialóg so zameraním na kolektívne vyjednávanie týkajúce sa neštandardných činností, ako sú práca v domácnosti, opatrovateľská práca, práca pre platformy a pod.

7.   Digitalizácia a umelá inteligencia

7.1.

Digitalizácia má zásadný vplyv na pracovnoprávne vzťahy vzhľadom na pozitívne a negatívne účinky toho, že ju zamestnávatelia zavádzajú do pracovných procesov.

7.2.

Digitálne riešenia vyvolávajú obavy aj v súvislosti so zmluvnými vzťahmi medzi pracovníkmi a zamestnávateľmi. S cieľom zabezpečiť udržateľné prvky kvalitnej práce je potrebné monitorovať vývoj na trhu práce a zaistiť zavedenie primeraných mechanizmov na ochranu základných práv pracovníkov bez toho, aby utrpel rozvoj digitálnych riešení. EÚ, členské štáty, sociálni partneri a ostatné zainteresované strany by mali všetci zohrávať úlohu pri hľadaní spravodlivých riešení v reakcii na obavy ľudí. EHSV zdôrazňuje, že vyššia miera digitalizácie v pracovnom živote môže prinášať výhody, no zároveň aj výzvy. EHSV v tejto súvislosti uznáva, že dôležitú úlohu môže zohrávať urýchlené vykonávanie rámcovej dohody európskych sociálnych partnerov o digitalizácii (18).

7.3.

Je naliehavo potrebné riadiť umelú inteligenciu na pracovisku, najmä pokiaľ ide o predchádzanie diskriminačným praktikám, nezákonnému sledovaniu pracovníkov, vrátane práva na odpojenie, a ďalším opatreniam, ktoré by mohli poškodiť pracovníkov. Sociálni partneri musia byť zapojení do procesu prijímania a vykonávania právnych predpisov o umelej inteligencii.

V Bruseli 23. septembra 2021

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  https://www.ilo.org/global/topics/decent-work/lang--en/index.htm.

(2)  Ú. v. EÚ C 326, 26.10.2012, s. 391.

(3)  Ú. v. EÚ C 374, 16.9.2021, s. 16.

(4)  V závislosti od situácie v jednotlivých štátoch.

(5)  Ú. v. EÚ C 125, 21.4.2017, s. 10, bod 3.19.

(6)  Ú. v. EÚ C 97, 24.3.2020, s. 32, Ú. v. EÚ C 429, 11.12.2020, s. 159, bod 1.6.

(7)  Eckhard Voss, Andrea Broughton, Valeria Pulignano, Valentina Franca, Ricardo Rodríguez Contreras. Exploring the connections between EU- and national-level social dialogue. Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, 2018.

(8)  Napríklad Uznesenie EHSV k samitu v Porte, Ú. v. EÚ C 286, 16.7.2021, s. 6Ú. v. EÚ C 341, 24.8.2021, s. 23.

(9)  Transformujeme náš svet: Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj.

(10)  Normy MOP a články151 a 156 ZFEÚ.

(11)  Ú. v. EÚ C 125, 21.4.2017, s. 10, bod 3.4.

(12)  Eurofound (2021), Living, working and COVID-19 (Update April 2021): Mental health and trust decline across EU as pandemic enters another year, Úrad pre vydávanie publikácií Európskej únie, Luxemburg, strana 4.

(13)  Ú. v. EÚ C 129, 11.4.2018, s. 44, Ú. v. EÚ C 197, 8.6.2018, s. 45, Ú. v. EÚ C 237, 6.7.2018, s. 8, Ú. v. EÚ C 367, 10.10.2018, s. 15, Ú. v. EÚ C 440, 6.12.2018, s. 37, Ú. v. EÚ C 232, 14.7.2020, s. 18.

(14)  Ú. v. EÚ C 374, 16.9.2021, s. 38.

(15)  Digitálne zručnosti a odborná príprava pracovníkov sa v jednotlivých krajinách EÚ veľmi líšia, čo prehlbuje rozdiely v situácii medzi pracovníkmi. V roku 2019 poskytovalo digitálnu odbornú prípravu v priemere menej ako 25 % podnikov v EÚ, a to od 6 % v Rumunsku do 37 % vo Fínsku.

(16)  Ú. v. EÚ C 220, 9.6.2021, s. 13.

(17)  https://eige.europa.eu/news/covid-19-derails-gender-equality-gains.

(18)  The European Social Partners framework agreement_and_studies/2020-06-22_agreement_on_digitalisation_-_with_signatures.pdf.


PRÍLOHA

Nasledujúce pozmeňovacie návrhy, ktoré získali viac ako štvrtinu odovzdaných hlasov, boli v priebehu diskusie zamietnuté (článok 43 ods. 2 rokovacieho poriadku):

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 3

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 2.9

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

EHSV si uvedomuje, že kvalitu práce a jej udržateľné zabezpečenie ovplyvňujú viaceré prvky, faktory a okolnosti, a uviedol to aj vo svojom stanovisku (11). Ide o prvky, ako napríklad úroveň a predvídateľnosť miezd pracovníkov, formy a metódy práce, pracovné prostredie, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, stabilita zamestnania, celoživotné vzdelávanie, odborná príprava pracovníkov, pravidelný a predvídateľný pracovný čas, ochrana práv pracovníkov, rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, aktívny a efektívny sociálny dialóg a podobne.

EHSV si uvedomuje, že kvalitu práce a jej udržateľné zabezpečenie ovplyvňujú viaceré prvky, faktory a okolnosti, a uviedol to aj vo svojom stanovisku (11). Ide o prvky, ako napríklad úroveň a predvídateľnosť miezd pracovníkov, formy a metódy práce vrátane potreby rôznych foriem práce a flexibility v rámci sociálneho dialógu , pracovné prostredie, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, stabilita zamestnania, celoživotné vzdelávanie, odborná príprava pracovníkov, pravidelný a predvídateľný pracovný čas, ochrana práv pracovníkov, rovnováha medzi pracovným a súkromným životom, aktívny a efektívny sociálny dialóg a podobne.

Výsledok hlasovania:

Za:

92

Proti:

120

Zdržalo sa:

15

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 4

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 3.3

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

EHSV poukazuje na to, že epidémia upriamila pozornosť na určité ekonomické a obchodné modely a formy a spôsoby práce, ktoré boli dovtedy prehliadané alebo im bola venovaná príliš malá pozornosť. Je potrebné dbať na to, aby tieto častejšie formy podnikania a práce nemali nepriaznivý vplyv na trh práce alebo kvalitu práce a nepredstavovali nekalé praktiky.

EHSV poukazuje na to, že epidémia upriamila pozornosť na určité ekonomické a obchodné modely a formy a spôsoby práce, ktoré boli dovtedy prehliadané alebo im bola venovaná príliš malá pozornosť. Je dôležité vylepšiť politiky na podporu podnikania a samostatnej zárobkovej činnosti na európskej aj vnútroštátnej úrovni a podporovať udržateľný rozvoj týchto častejších foriem podnikania a práce, no malo by sa zároveň zabezpečiť, aby nemali nepriaznivý vplyv na trh práce alebo kvalitu práce a nepredstavovali nekalé praktiky.

Výsledok hlasovania:

Za:

90

Proti:

125

Zdržalo sa:

16

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 5

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 6.2

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

EHSV pripomína, že počas pandémie nebola zaručená rovnosť, pretože prijaté opatrenia sa nevzťahovali na všetkých pracovníkov a všetky podniky. Malým a stredným podnikom, pracovníkom s  neistými formami práce, samostatne zárobkovo činným osobám, migrantom, mladým ľuďom a ženám sa často odoprel prístup ku kompenzácii za stratu príjmu alebo sa na nich príslušné opatrenia nevzťahovali. To znamená, že počas epidémie chudoba a sociálne vylúčenie vzrástli. Viaceré podniky tiež ukončili svoju činnosť, čo viedlo k strate pracovných miest.

EHSV pripomína, že počas pandémie nebola zaručená rovnosť, pretože prijaté opatrenia sa nevzťahovali na všetkých pracovníkov a všetky podniky. Malým a stredným podnikom, pracovníkom s  menej stabilnými a neistejšími formami práce, samostatne zárobkovo činným osobám, migrantom, mladým ľuďom a ženám sa často odoprel prístup ku kompenzácii za stratu príjmu alebo sa na nich príslušné opatrenia nevzťahovali. To znamená, že počas epidémie chudoba a sociálne vylúčenie vzrástli. Viaceré podniky tiež ukončili svoju činnosť, čo viedlo k strate pracovných miest.

Výsledok hlasovania:

Za:

88

Proti:

138

Zdržalo sa:

14

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 6

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 6.3

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

EHSV konštatuje, že situácia žien na trhu práce sa počas pandémie výrazne zhoršila (17): veľa žien prišlo o prácu, zhoršila sa rovnováha medzi pracovným a súkromným životom a  vzrástla neistota .

EHSV konštatuje, že situácia žien na trhu práce sa počas pandémie výrazne zhoršila (17): veľa žien prišlo o prácu, zhoršila sa rovnováha medzi pracovným a súkromným životom a v  konečnom dôsledku je väčším problémom nájsť si stabilnejšie a istejšie zamestnanie .

Výsledok hlasovania:

Za:

80

Proti:

143

Zdržalo sa:

10

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 7

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 6.4

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

Zhoršila sa tiež situácia migrantov na trhu práce a mladých ľudí, ktorí majú čoraz väčšie ťažkosti nájsť si prácu. Okrem toho sú vo väčšej miere konfrontovaní s  neistými formami práce, ktoré nezaručujú kvalitný život .

Zhoršila sa tiež situácia migrantov na trhu práce a mladých ľudí, ktorí majú čoraz väčšie ťažkosti nájsť si prácu. Okrem toho sú vo väčšej miere konfrontovaní s  problémom nájsť si stabilnejšie a istejšie formy práce .

Výsledok hlasovania:

Za:

80

Proti:

143

Zdržalo sa:

10

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 8

Predkladá:

BARRERA CHAMORRO Maria del Carmen

MEYNENT Denis

SALIS-MADINIER Franca

ZORKO Andrej

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 6.5

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

Nerovnosť sa najviac odráža na úrovni príjmov a v stabilite zamestnania. EHSV je preto pevne presvedčený, že politiky trhu práce musia riešiť rozdiely v odmeňovaní, a to aj opatreniami na podporu transparentnosti miezd, zamedziť horizontálnej a vertikálnej segregácii na trhu práce, stimulovať prácu na plný úväzok pre ženy, zaoberať sa obmedzeniami súvisiacimi s neplatenou starostlivosťou a uplatňovať zásadu rovnakej odmeny za prácu rovnakej hodnoty. Musia sa tiež prijať opatrenia na zabezpečenie rešpektovania práv pracovníkov. Mal by sa tiež podporovať sociálny dialóg so zameraním na kolektívne vyjednávanie týkajúce sa neštandardných činností, ako sú práca v domácnosti, opatrovateľská práca, práca pre platformy a pod.

Nerovnosť sa najviac odráža na úrovni príjmov a v stabilite zamestnania. EHSV je preto pevne presvedčený, že politiky trhu práce musia riešiť rozdiely v odmeňovaní, a to aj záväznými opatreniami na podporu transparentnosti miezd, zamedziť horizontálnej a vertikálnej segregácii na trhu práce, stimulovať prácu na plný úväzok pre ženy, zaoberať sa obmedzeniami súvisiacimi s neplatenou starostlivosťou a uplatňovať zásadu rovnakej odmeny za prácu rovnakej hodnoty. Musia sa tiež prijať opatrenia na zabezpečenie rešpektovania práv pracovníkov. Mal by sa tiež podporovať sociálny dialóg so zameraním na kolektívne vyjednávanie týkajúce sa neštandardných činností, ako sú práca v domácnosti, opatrovateľská práca, práca pre platformy a pod.

Výsledok hlasovania:

Za:

102

Proti:

113

Zdržalo sa:

16

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 10

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 7.3

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

Je naliehavo potrebné riadiť umelú inteligenciu na pracovisku, najmä pokiaľ ide o predchádzanie diskriminačným praktikám, nezákonnému sledovaniu pracovníkov , vrátane práva na odpojenie, a ďalším opatreniam, ktoré by mohli poškodiť pracovníkov. Sociálni partneri musia byť zapojení do procesu prijímania a vykonávania právnych predpisov o umelej inteligencii.

Na zabezpečenie transparentného a vyváženého rozvoja umelej inteligencie je naliehavo potrebné riadiť ju na pracovisku, najmä pokiaľ ide o  zmiernenie nepodložených obáv, podporu nezávislosti pracovníkov a  predchádzanie diskriminačným praktikám, nezákonnému sledovaniu pracovníkov a ďalším opatreniam, ktoré by mohli poškodiť pracovníkov. Sociálni partneri musia byť zapojení do procesu prijímania a vykonávania právnych predpisov o umelej inteligencii.

Výsledok hlasovania:

Za:

88

Proti:

136

Zdržalo sa:

10

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 11

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 1.1

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

Kvalita práce je jedným zo základných prvkov kvality života. Zásada kvality práce pre kvalitu života sa musí dodržiavať, keďže je predpokladom udržateľného sociálneho rozvoja. EHSV je preto pevne presvedčený, že v politikách EÚ by sa mala tomuto aspektu venovať osobitná pozornosť, pretože sa musí zabrániť rizikám nerovnosti, chudoby, sociálneho vylúčenia a nekalej hospodárskej súťaže.

Kvalita práce je jedným zo základných prvkov kvality života a  musí sa zohľadňovať spolu s koncepciou udržateľného rozvoja, berúc do úvahy širší kontext udržateľného rastu a zamestnanosti, najmä prechod na ekologické hospodárstvo a digitalizáciu. EHSV zároveň uznáva úlohu zamestnávateľov pri podpore zručností, zamestnanosti, rôznych foriem práce, bezpečnosti, dobrých podmienok pracovníkov a konkurencieschopnosti podnikov. EHSV je preto pevne presvedčený, že v politikách EÚ by sa mala kvalite práce ako súčasti hospodárskeho rastu a zamestnanosti venovať osobitná pozornosť, pretože môže významne prispieť k posilneniu udržateľného rastu, zamestnanosti a produktivity a zároveň riešiť riziká nerovnosti, chudoby, sociálneho vylúčenia a nekalej hospodárskej súťaže.

Výsledok hlasovania:

Za:

79

Proti:

136

Zdržalo sa:

11

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 12

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 1.2

Vložiť nový bod

Umiestnenie: za existujúcim bodom – rovnaká úroveň

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

 

EHSV zdôrazňuje, že sú potrebné komplexné a dobre zamerané opatrenia na zabezpečenie pohotových, odolných a inkluzívnych trhov práce v členských štátoch, a to aj v dôsledku pandémie s osobitným zameraním na poskytovanie pružných pracovných miest. EHSV však poukazuje na to, že vývoj na trhu práce sa musí podporovať, nie nadmerne regulovať ani obmedzovať. Osobitná pozornosť by sa mala venovať zásadám subsidiarity a proporcionality, pokiaľ ide o právomoci EÚ a členských štátov a rôzne nástroje, ktoré majú k dispozícii. V súvislosti so zabezpečením pevného hospodárskeho základu na podporu spravodlivého prechodu v Európe by sa dôraz mal klásť na vytvorenie spravodlivého, stabilného a predvídateľného regulačného rámca pre podniky a predchádzanie administratívnemu zaťaženiu podnikov.

Výsledok hlasovania:

Za:

79

Proti:

144

Zdržalo sa:

7

POZMEŇOVACÍ NÁVRH 15

Predkladá:

ARDHE Christian

HOŠTÁK Martin

KONTKANEN Mira-Maria

LE BRETON Marie-Pierre

SOC/685

Hlavné prvky udržateľnej kvalitnej práce počas obnovy a po nej

Bod 1.12

Zmeniť

Stanovisko sekcie

Navrhovaná zmena

EHSV konštatuje, že Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti sa priamo nezaoberá prvkami kvalitnej práce, a preto vyzýva Komisiu, aby túto časť do mechanizmu doplnila . Kvalita práce je kľúčom k dosiahnutiu cieľov stanovených v uvedenom mechanizme. Nemali by sa prehliadať zraniteľné skupiny, ako sú pracovníci s neistým zamestnaním a mladí pracovníci, ktoré boli najviac postihnuté epidémiou.

EHSV konštatuje, že Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti sa priamo nezaoberá prvkami kvalitnej práce, a preto vyzýva Komisiu, aby zabezpečila, že sa tieto prvky primerane zohľadnia pri vykonávaní mechanizmu. Kvalita práce je kľúčom k dosiahnutiu cieľov stanovených v uvedenom mechanizme. Nemali by sa prehliadať zraniteľné skupiny, ktoré boli najviac postihnuté epidémiou.

Výsledok hlasovania:

Za:

82

Proti:

140

Zdržalo sa:

8


(11)  Ú. v. EÚ C 125, 21.4.2017, s. 10, bod 3.4

(11)  Ú. v. EÚ C 125, 21.4.2017, s. 10, bod 3.4.

(17)  https://eige.europa.eu/news/covid-19-derails-gender-equality-gains.

(17)  https://eige.europa.eu/news/covid-19-derails-gender-equality-gains.