16.9.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 374/22


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Digitálny kompas do roku 2030: digitálne desaťročie na európsky spôsob

[COM(2021) 118 final]

(2021/C 374/05)

Spravodajca:

Gonçalo LOBO XAVIER

Konzultácia

Európska komisia, 21. 4. 2021

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

15. 6. 2021

Prijaté v pléne

7. 7. 2021

Plenárne zasadnutie č.

562

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

207/0/3

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Návrh Európskej komisie na digitálny kompas do roku 2030 prichádza vo chvíli, ktorá je pre Úniu aj pre celý svet rozhodujúca. EHSV víta túto iniciatívu a cieľ využívať digitálne technológie na zlepšenie života občanov, vytvárať viac pracovných miest, uľahčovať pokrok a posilňovať európsku konkurencieschopnosť. Pandémia poukázala na význam a možnosti digitálneho rozvoja, upozornila na potrebné úpravy a zmenila spôsob, ako udržiavame spoločenské kontakty a ako pracujeme. EÚ musí tieto výzvy náležite zvládnuť. Na to, aby sa zámery premenili na výsledky, musíme mať stratégiu, plán s konkrétnymi cieľmi a postup na meranie pokroku.

1.2.

EHSV sa domnieva, že pri digitálnej inovácii je vždy potrebné chrániť základné práva a zaručiť zdravie, bezpečnosť a súkromie každého jednotlivca (ochrana osobných údajov). Občania musia tento vývoj a rast vnímať ako pozitívny prínos v záujme zlepšenia kvality ich života. Výhody nových technológií, ktoré nám pomáhajú v každodennom živote, musia byť dobre a spravodlivo rozložené, aby mohli byť pre spoločnosť skutočne prospešné, a vždy musí prevážiť právo na zdravie, ktoré treba uznať ako súčasť základných práv digitálneho občianstva.

1.3.

EHSV zastáva názor, že je potrebné, aby sa obnovila dôvera verejnosti a zlepšila kybernetická bezpečnosť a kybernetická odolnosť presadzovaním „bezpečnosti už v štádiu návrhu“ v celom digitálnom hodnotovom reťazci, aby mali ľudia lepší výber a kontrolu nad svojimi údajmi (tzv. etika údajov) a aby sa stanovila zodpovednosť sprostredkovateľov v snahe bojovať proti nezákonnému a škodlivému obsahu.

1.4.

Dostupnosť všetkých kľúčových európskych a vnútroštátnych verejných služieb online je opodstatnený cieľ. EHSV však upozorňuje, že by sa nemalo na nikoho zabudnúť a že je nevyhnutné pomôcť tým, ktorí nemôžu mať z digitalizácie okamžitý úžitok. Ešte stále je veľa občanov, ktorí nemajú dostatočné poznatky a zručnosti, a dokonca ani hardvér a softvér potrebný na to, aby mohli využívať tieto možnosti. EHSV vyzýva Komisiu, aby poskytla podporu tým, ktorí prechádzajú procesom transformácie.

1.5.

EHSV upozorňuje, že v dôsledku nevyvážených investícií hrozí obrovské riziko znevýhodnenia v oblasti vzdelávania. Je nevyhnutné mať na pamäti dôsledky digitálnej chudoby u všetkých vekových kategórií, od detí až po starších ľudí, preto je prioritou venovať mimoriadnu pozornosť skutočným rizikám. Investície do infraštruktúry sa musia realizovať súčasne s investíciami do odbornej prípravy, aby sa zmenšili rozdiely.

1.6.

EHSV zdôrazňuje, že je potrebné pomáhať ľuďom pri zvyšovaní kvalifikácie a rekvalifikácii. Malo by sa to dosiahnuť vytváraním rovnakých príležitostí pomocou posilnenia verejno-súkromných partnerstiev na zvyšovanie úrovne zručností a rekvalifikáciu (súčasnej pracovnej sily aj vzdelávajúcich sa dospelých) a propagovaním významu celoživotného vzdelávania pre všetkých.

1.7.

EHSV sa domnieva, že je potrebné zmodernizovať vzdelávanie pre digitálnu spoločnosť. Je nevyhnutné stimulovať digitalizáciu vzdelávacích systémov aktualizáciou vzdelávacieho obsahu, aby zodpovedal digitálnej ére, a vytvárať verejno-súkromné ekosystémy na zavádzanie nových metód vzdelávania, ktoré sú otvorené a dostupné, a tak môžu zabezpečiť rovnaké príležitosti pre všetkých.

1.8.

Digitálny vývoj prináša so sebou riziká, ako sú podvody, narušovanie súkromia a nedostatočná transparentnosť, čo by mohlo ohroziť ciele stanovené v dokumente. EHSV sa domnieva, že treba vytvoriť podmienky na predchádzanie týmto rizikám a reguláciu zodpovednosti na úrovni EÚ.

1.9.

EHSV zdôrazňuje, že je potrebné uvažovať o stratégiách, ktoré by sa mohli uplatniť v prípade zrušenia pracovných miest z dôvodu technologických zmien. Ako sa uvádza v predchádzajúcich stanoviskách, je zrejmé, že umelá inteligencia a robotika povedú k zrušeniu a transformácii pracovných miest, niektoré sa odstránia a vytvoria sa iné. EÚ musí v každom prípade zabezpečiť, aby všetci pracovníci, či už zamestnanci, samostatne zárobkovo činné osoby alebo fiktívne samostatne zárobkovo činné osoby, mali prístup k sociálnej ochrane v súlade s európskym súborom sociálny práv. Je nevyhnutné podporovať sociálny dialóg o týchto otázkach na všetkých úrovniach a prioritou musí byť zosúladenie povinností a práv so súčasným digitálnym hospodárstvom založeným na platformách.

1.10.

EHSV sa domnieva, že na to, aby digitálna transformácia prebehla inkluzívnym a sociálne zodpovedným spôsobom a aby bolo možné vyrovnať sa so stratou pracovných miest, najmä v období po skončení pandémie COVID-19, musí byť jednou z priorít európsky fond financovaný najmä zdanením najväčších technologických spoločností. Slúžil by na podporu náležitej odbornej prípravy, zvyšovania kvalifikácie a rekvalifikácie pracovníkov, ktorí v dôsledku digitalizácie hospodárstva prišli o zamestnanie alebo podnik.

1.11.

EHSV zároveň vyzýva na koordinovanú politiku, ktorá by účinne zohľadnila východiskovú situáciu Európy a zodpovedala by technologickým aj spoločenským zmenám, ku ktorým došlo v uplynulých rokoch a ktoré pandémia urýchlila: prvoradá je priemyselná stratégia zahŕňajúca politiku hospodárskej súťaže a odvetvovú reguláciu, najmä pokiaľ ide o bezpečné pripojenie.

2.   Všeobecné pripomienky

2.1.

EHSV podporuje návrh Európskej komisie Digitálny kompas do roku 2030: digitálne desaťročie na európsky spôsob ako súčasť širšieho akčného plánu na posilnenie európskej ekonomiky a sociálnej obnovy,

2.2.

Kríza spôsobená pandémiou COVID-19 ukázala, aká veľká je vonkajšia závislosť EÚ, pokiaľ ide o technológie a dátové procesy, a tento problém treba účinne a rýchlo vyriešiť. Je nevyhnutné lepšie využiť výhody Európy v týchto oblastiach a užšie zapojiť európskych občanov.

2.3.

EHSV zdôrazňuje myšlienku, že na žiadneho občana by sa nemalo zabudnúť. Digitálna negramotnosť je v Európe stále vysoká – podľa Komisie 35 % – a nedostatočný prístup k digitálnym zdrojom treba zlepšiť. V hospodárskych a administratívnych vzťahoch sa však musí zaručiť kontakt s ľuďmi. Takisto je dôležité zaručiť, aby výhody digitalizácie nevyužívalo len pár vyvolených. Digitálne desaťročie musí byť prospešné pre všetkých.

2.4.

Európske podniky, najmä MSP, treba podporovať v úsilí o digitalizáciu a treba im umožniť zapojiť sa do hospodárskej súťaže v celosvetovom meradle. Ak EÚ vlastní alebo financuje výpočtové zdroje, ako sú kvantové počítače, prístup k nim musí byť spravodlivý, na základe objektívnych kritérií.

2.5.

Len ambície a verejné financie nám však nezabezpečia výsledky, ktoré chceme dosiahnuť. Potrebujeme aj koordinovanú politiku, ktorá by účinne zohľadnila východiskovú situáciu Európy a zodpovedala by technologickým aj spoločenským zmenám, ku ktorým došlo v uplynulých rokoch a ktoré sa v dôsledku pandémie urýchlili: prvoradá je priemyselná stratégia zahŕňajúca politiku hospodárskej súťaže a odvetvovú reguláciu, najmä pokiaľ ide o bezpečné pripojenie.

2.6.

EHSV víta víziu rozvoja digitálneho vzdelávacieho a inovačného ekosystému a zdôrazňuje, že je potrebné využiť na dosiahnutie tohto cieľa špičkové európske vedecké a akademické inštitúcie.

2.7.

Treba posilniť existujúcu verejnú a súkromnú spoluprácu a vytvoriť viac synergií na zabezpečenie novej digitálnej dohody založenej na modeli riadenia, v ktorom sa spájajú sociálne, environmentálne a hospodárske aspekty, s cieľom dosiahnuť dlhodobú udržateľnú, spravodlivú a inkluzívnu digitálnu transformáciu.

2.8.

EHSV zdôrazňuje, že je potrebné uvažovať o stratégiách, ktoré by sa mohli uplatniť v prípade zrušenia pracovných miest z dôvodu technologických zmien. Ako sa uvádza v predchádzajúcich stanoviskách (1), je zrejmé, že umelá inteligencia a robotika povedú k zrušeniu a transformácii pracovných miest, niektoré sa odstránia a vytvoria sa iné. EÚ musí v každom prípade zabezpečiť, aby všetci pracovníci, či už zamestnanci, samostatne zárobkovo činné osoby alebo fiktívne samostatne zárobkovo činné osoby, mali prístup k sociálnej ochrane v súlade s európskym súborom sociálny práv. Na všetkých úrovniach sa musí podporovať sociálny dialóg o týchto otázkach. Mali by sa prijať a koordinovať opatrenia na pomoc pracovníkom, ktorí prišli o prácu, pričom ich financovanie by mohla pokryť daň EÚ vyrubená podnikom, ktoré majú v digitálnom hospodárstve najväčšie zisky.

2.9.

Úloha rizikového kapitálu, akciových trhov a súkromných investícií vo všeobecnosti by sa nemala prehliadať. Hnacou silou technologického rozvoja v Európe budú súkromné spoločnosti a EÚ bude schopná konkurovať svetu len vtedy, ak zostane pre tieto investície otvorená. Pri tom všetkom treba náležite prihliadať na sociálne normy.

2.10.

Ambiciózne ciele v oblasti pripojiteľnosti by mali ísť ruka v ruke so záväzkom zabezpečiť priaznivejší regulačný rámec podporujúci súkromné investície do sieťovej infraštruktúry. Bude mimoriadne dôležité, aby sa priemyselná stratégia EÚ a predstava o vedúcom postavení Európy v oblasti digitálnej pripojiteľnosti zosúladili s politikou hospodárskej súťaže a regulačnou praxou v odvetví telekomunikácií.

2.11.

V pláne pre digitálne desaťročie sa načrtávajú zámery Európy rozvinúť „svoju vlastnú cloudovú infraštruktúru a cloudové kapacity“ v snahe zabrániť tomu, aby sa dáta vytvorené v Európe prenášali do zahraničia, kam v súčasnosti smeruje viac ako 90 % európskych dát. Európa nesmie byť naivná a musí pokračovať vo svojom úsilí získať väčšiu nezávislosť a udržať dáta svojich občanov, najmä citlivých údaje, v rámci svojich hraníc. Cieľ stanovený v návrhu pre digitálne desaťročie, t. j. mať 10 000 klimaticky neutrálnych vysokobezpečných okrajových dátových a cloudových uzlov, je v tejto súvislosti krokom správnym smerom. Projekt GAIA X treba urýchliť a rýchlo preniesť do praxe.

2.12.

EHSV súhlasí s myšlienkou podporovať sektor európskych technológií s cieľom znížiť závislosť od amerických a čínskych technologických gigantov a dobehnúť sklz v oblastiach, ako je zavádzanie 5G, výroba čipov a spracovanie údajov, varuje však pred protekcionizmom v európskom dátovom hospodárstve. Mali by sa podporovať medzinárodné partnerstvá a spolupráca.

2.13.

Na to, aby sme mohli tieto ciele dosiahnuť, bude potrebné do roku 2030 zamestnať v príslušných pracovných oblastiach 20 miliónov odborníkov na technológie – v porovnaní so 7,8 milióna v súčasnosti. V roku 2019 len 18 % zo 7,8 milióna pracovníkov v oblasti IKT predstavovali ženy. Rozmanitosť v digitálnych odvetviach má zásadný význam a pomôže formovať víziu sveta a jeho výzvy, konkrétne znížiť riziká zaujatosti. Cieľ dosiahnuť vyváženejšie zastúpenie mužov a žien sa musí pozorne sledovať a prístup žien k odborom STEM (veda, technológia, inžinierstvo a matematika) podporovať. Sociálny dialóg by sa mal podporovať na všetkých úrovniach (na podnikovej, odvetvovej aj vnútroštátnej), pretože môže prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa. V členských štátoch by sa mali organizovať rozsiahle kampane, počnúc na základných školách, s cieľom povzbudiť mladé dievčatá, aby si vyberali vedecké a technologické disciplíny. Najväčšou výzvou je digitálna priepasť. V mnohých vidieckych oblastiach ešte nie je k dispozícii ani 3G. Európa a členské štáty by mali poskytovať stimuly na podporu investícií vo vidieckych oblastiach s cieľom zabezpečiť, aby sa na nikoho nezabudlo.

2.14.

Tieto investície by mohli pomôcť posilniť územnú súdržnosť a regionálny rozvoj a umožniť ľuďom, ak si to želajú, žiť uspokojivejší život mimo veľkých mestských centier („inteligentné dediny“ spomínané v oznámení). Práca na diaľku sa musí rozvíjať prostredníctvom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania na všetkých úrovniach v záujme ochrany zdravia a dobrých životných podmienok pracovníkov.

2.15.

EHSV nabáda Európsku komisiu, aby zaviedla stimuly, ktoré budú ľudí motivovať, aby sa presťahovali mimo veľkých mestských oblastí, a tak podporovala hospodársky a sociálny rozvoj vidieka. To sa dá dosiahnuť len vtedy, ak sa vytvorí primeraná infraštruktúra, najmä v oblasti telekomunikácií a dopravy.

2.16.

V nasledujúcom desaťročí bude treba riešiť veľké environmentálne výzvy, preto by všetky opatrenia prijaté v tejto súvislosti mali zohľadňovať aj environmentálny aspekt. Digitálny kompas by sa mal zároveň používať ako ďalší nástroj, ktorý môže pomôcť plniť ciele Európskej zelenej dohody a znížiť vplyv na životné prostredie.

2.17.

Digitálne technológie musia byť taktiež transparentné, inkluzívne, nediskriminačné, spravodlivé a nestranné. Je to tým dôležitejšie, že verejné služby sú v čoraz väčšej miere digitalizované. Podľa Komisie má dnes základné digitálne zručnosti 65 % európskych občanov. Cieľom je dosiahnuť, aby sa do roku 2030 tento podiel zvýšil na 80 %. Otázka začlenenia zostávajúcich 20 % ľudí (približne 90 miliónov občanov v EÚ) a podpory pre nich má zásadný význam v záujme zníženia chudoby a vylúčenia. Títo občania patria zvyčajne medzi najchudobnejších a najstarších a žijú vo vidieckych oblastiach. Pri využívaní verejných a súkromných služieb, ktoré sa čoraz viac digitalizujú, by sa mohli stať ešte zraniteľnejšími. EHSV zdôrazňuje, že v hospodárskych a administratívnych vzťahoch sa musí zaručiť kontakt s ľuďmi.

2.18.

EHSV plne podporuje cieľ sprístupniť všetky kľúčové európske verejné služby online, pričom zdravotné záznamy európskych občanov budú musieť byť tiež plne digitálne, keďže sa očakáva, že 80 % občanov bude využívať digitálnu identitu. Bude si to však vyžadovať aj koordinované úsilie a politickú vôľu všetkých členských štátov. EHSV vyzýva na zapojenie organizácií občianskej spoločnosti v záujme dosiahnutia tohto cieľa. Základné digitálne možnosti využívania verejných služieb by mali byť v zásade bezplatné. Digitalizácia verejných služieb nesmie v žiadnom prípade viesť k väčším finančným prekážkam pre používateľov.

3.   Konkrétne pripomienky

3.1.

Intenzívna digitalizácia nášho života si vyžaduje mimoriadnu starostlivosť, pokiaľ ide o kybernetickú bezpečnosť a odolnosť voči podvodom, a preto je nevyhnutné informovať občanov o týchto otázkach. Regulácia nositeľných technológií je obzvlášť dôležitá a mala by sa jej venovať osobitná pozornosť.

3.2.

Európske právne predpisy týkajúce sa digitálneho hospodárstva sa rýchlo vyvíjajú. Občania a podniky musia byť informovaní o svojich právach a povinnostiach v digitálnej sfére. Malo by sa vyvíjať nepretržité úsilie skonsolidovať legislatívne iniciatívy a uľahčiť občanom a podnikom pochopenie a uplatňovanie platných predpisov.

3.3.

EHSV víta pravidelné monitorovanie cieľov a systém riadenia objasnený v oznámení a viacnárodné projekty považuje za nevyhnutné na realizáciu vízie, ktorá sa v ňom predostiera.

3.4.

EHSV odporúča vypracovať prípadové štúdie zamerané na niektoré odvetvia v členských štátoch a krajinách mimo EÚ s cieľom prijať alebo šíriť osvedčené postupy na európskej úrovni. Mali by sa propagovať experimentálne regulačné prostredia, ktoré poskytujú bezpečné podmienky pre testovanie nových obchodných modelov a nápadov. Ambiciózne digitálne hospodárstvo musí vytvárať dynamické a otvorené testovacie prostredia.

4.   Digitálne zručná populácia a vysokokvalifikovaní digitálni odborníci

4.1.

EHSV súhlasí s cieľom zabezpečiť 20 miliónov pracovných miest obsadených odborníkmi na IKT a dosiahnuť vyrovnanejšie zastúpenie žien a mužov (2) (východisková hodnota v roku 2019: 7,8 milióna). Bude si to, samozrejme, vyžadovať investície do primeraných vzdelávacích systémov, ktoré budú môcť tento cieľ podporiť.

4.2.

Digitalizácia služieb slobodných povolaní, ktoré úzko súvisia s verejnými záujmami, ako sú zdravotníctvo, bezpečnosť, právo a životná úroveň, má veľký vplyv na spoločnosť a vyžaduje si nové profesijné a etické prístupy (3). Jej úspech závisí od vysokokvalifikovaných odborníkov, ako aj od digitálnych zručností a pochopenia používateľov, pacientov, klientov a spotrebiteľov.

4.3.

EHSV zdôrazňuje, že je čoraz potrebnejšie, aby si ľudia zvyšovali úroveň zručností a rekvalifikovali sa, a preto treba propagovať význam celoživotného vzdelávania pre všetkých.

4.4.

V dôsledku pandémie sa posilnilo dištančné vzdelávanie. Zároveň sa ukázalo, že u detí z nižších spoločenských tried to znamená veľké riziko zaostávania v učení. Pri realizácii akčného plánu týkajúceho sa digitálnych cieľov do roku 2030 treba venovať osobitnú pozornosť digitálnej chudobe.

5.   Globálna úloha EÚ v digitálnom desaťročí a rovnaké podmienky pre MSP

5.1.

Pokiaľ ide o MSP, je samozrejme nevyhnutné podporovať ich úsilie o digitalizáciu prostredníctvom rôznych prístupov, je však takisto dôležité zdôrazniť úlohu MSP ako hnacej sily inovácie v oblasti digitálnych technológií.

5.2.

Vývoj softvéru je rýchlo rastúcim pododvetvím digitálneho procesu. Osobitnú pozornosť si zasluhuje podpora inovatívnych MSP. EHSV súhlasí s finančnými mechanizmami, ktoré môžu zaistiť náležitú podporu pre MSP s cieľom zaručiť hladký priebeh transformácie. Zároveň sa musí zaručiť kontinuita, čo znamená, že sa musia zabezpečiť aktualizácie, aby používatelia nemuseli neustále investovať do nových programov.

5.3.

Všetky podniky, či už ide o MSP, startupy alebo rozširujúce sa podniky, potrebujú kapitál. Ciele stanovené v dokumente poukazujú na to, že je naliehavé dokončiť úniu kapitálových trhov, ktorá bude prihliadať na trhové riešenia a pomôže znížiť závislosť od bankového financovania a predbežnej podpory, ktorá stimuluje presun úspor z jedného členského štátu do druhého, podľa toho, kde je najlepší výnos, a že je potrebné odstrániť daňové zvýhodňovanie v prospech dlhu. Inovatívne podniky potrebujú vlastný kapitál a daňový systém, ktorý podnikateľov nadmerne nepenalizuje marginálnymi daňovými sadzbami z ich kapitálových ziskov.

6.   Riziká a záruky

6.1.

Bezpečnosť, predvídateľnosť a fyzické aj duševné zdravia musia byť takisto prioritami tohto programu. Je dôležité zlepšiť informovanosť ľudí o bezpečnosti, ako aj o technológiách, ktoré im majú zlepšiť kvalitu života a pracovných miest. V súlade s touto zásadou sa EHSV domnieva, že v rámci plánovaného každoročného prieskumu zameraného na to, aký názor majú európski občania na dodržiavanie ich práv a hodnôt, by sa Európska komisia mala uistiť, že ich právo na zdravie je riadne zaručené.

6.2.

EHSV zároveň odporúča, aby EÚ pre túto novú priemyselnú revolúciu navrhla špecifickú monitorovaciu stratégiu týkajúcu sa aj celkového elektromagnetického znečistenia, ktoré vytvárajú rôzne v súčasnosti dostupné technológie. Umožnilo by to sledovať elektromagnetické vplyvy v celej Európe s cieľom vybudovať solídnu bázu odbornej literatúry v tejto oblasti, aby sa zručilo zdravie obyvateľstva, keď bude končene zavedený európsky elektronický zdravotný záznam a údaje sa budú môcť vzájomne porovnávať. Takéto monitorovanie by mal vykonávať každý členský štát a mala by z neho vzísť jednotná európska databáza. Mala by sa navrhnúť európska politika, ktorá pomôže posilniť dôveru ľudí v tejto oblasti.

6.3.

Digitálne technológie by mali slúžiť európskym občanom, ku ktorým by sa nikdy nemalo pristupovať ako k neživým veciam alebo len ako k zdrojom údajov. Mali by sa zohľadniť existujúce etické a technické usmernenia, ako sú napríklad Etické usmernenia pre dôveryhodnú umelú inteligenciu, ktoré vypracovala expertná skupina na vysokej úrovni pre umelú inteligenciu.

6.4.

EHSV odporúča, aby sa vzhľadom na riziká, ktoré predstavuje spracovanie údajov, prijali opatrenia, ktorými sa zaručí, že podniky budú uchovávať len toľko údajov, koľko skutočne potrebujú, a že sa tieto údaje nebudú uchovávať dlhšie, než je potrebné. Inovácia založená na údajoch je zároveň kľúčovým faktorom konkurencieschopnosti v digitálnom prostredí a zodpovedné orgány by mali presadzovať medziodvetvový regulačný rámec pre výmenu údajov s cieľom umožniť výmenu údajov zameranú na používateľa. Uplatniteľný rámec musí podporovať prístup k údajom a zameriavať sa na interoperabilitu.

6.5.

20 % prostriedkov Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti je vyčlenených na digitálnu pripojiteľnosť a 37 % na zelenú transformáciu. Vyžaduje si to ambicióznu a koherentnú víziu pre európsky telekomunikačný sektor a záväzok zabezpečiť priaznivejší regulačný rámec, ktorý bude podporovať súkromné investície do sieťovej infraštruktúry, ako aj rozvoj nezávislých integrovaných telekomunikačných služieb využívajúcich cloudové, špičkové a dátové technológie a tiež umelú inteligenciu.

6.6.

EHSV sa domnieva, že digitálna transformácia musí byť v súlade s prechodom na ekologickejšie hospodárstvo a zohľadňovať vplyv na životné prostredie. Využívanie zdrojov (vrátane obmedzených) a súvisiaca spotreba energie musia byť primerané. Na európskej úrovni by sa mala požadovať transparentnosť uhlíkovej stopy cloudových služieb, aby si mohla každá organizácia vypočítať svoju digitálnu uhlíkovú stopu a vypracovať plány na jej zníženie.

6.7.

EHSV zdôrazňuje, že je potrebné držať krok s rýchlym vývojom technológií a obchodných modelov a usilovať sa odstrániť všetky regulačné medzery, najmä tie, ktoré môžu poškodiť spotrebiteľov a najzraniteľnejších občanov.

V Bruseli 7. júla 2021

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Ú. v. EÚ C 440, 6.12.2018, s.1.

(2)  Ukazovateľ DESI „2b1“. V súčasnosti je medzi zamestnanými odborníkmi na IKT iba 18 % žien.

(3)  Ú. v. EÚ C 286, 16.7.2021, s. 8.