25.9.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 317/31


Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2020/C 317/10)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1) do troch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„Český modrý mák“

EÚ č.: PGI-CZ-02236 – 3.11.2016

CHOP ( ) CHZO (X)

1.   Názov

„Český modrý mák“

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Česko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 1.8. Iné výrobky z prílohy I k zmluve (korenie atď.)

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

Chránené zemepisné označenie „Český modrý mák“ je určené pre semená jednoročnej formy maku siateho modrosemenného (Papaver somniferum L.), ktoré spĺňajú požiadavky na využitie v potravinárstve v súlade so špecifikáciou kvality uvedenou v tomto dokumente.

Výrobok s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ je určený na použitie v potravinárstve a pri uvedení na trh na konzumáciu konečnému spotrebiteľovi musí mať tieto vlastnosti:

Fyzikálne a organoleptické vlastnosti:

Vzhľad: semená obličkovitého tvaru, s dĺžkou približne 1,0 mm, na povrchu rozbrázdené na šesťúholníkové plôšky ohraničené mierne vyvýšenými rebrami, zdravé, nepoškodené, vyzreté, vhodné na skladovanie.

Farba: jasná, blankytne modrá a modrosivá.

Chuť: sladká, prechádzajúca do jemne horkého nádychu.

Vôňa: výrazná, typická pre Český modrý mák, jemná a príjemná.

Textúra: sypká, bez hrudiek.

Chemické a výživové údaje:

Priemerné výživové údaje na 100 g výrobku „Český modrý mák“ (vybrané):

vápnik 1 402 mg

meď 2,20 mg

tuky 45,80 g

zinok 10 mg

niacín 0,99 mg

horčík 333 mg

železo 9,50 mg

vitamín E 4 mg

sodík 21 mg

tiamín 0,86 mg

mangán 2 mg

fosfor 854 mg

vitamín B6 0,55 mg

draslík 705 mg

riboflavín 0,17 mg

Celkový obsah morfínu, tebaínu a kodeínu nesmie presiahnuť 25 mg/kg na povrchu semena a 0,8 % v sušine tobolky. Výrobok s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ sa v žiadnom prípade nemôže zamieňať s technickým makom produkovaným ako surovina na farmaceutické použitie.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Pestovanie, zber a sušenie

Výrobok sa pestuje na vhodných pôdach vo vymedzených oblastiach, pričom čas siatia musí prebehnúť najneskôr do 20. apríla.

Zber semien môže byť mechanizovaný (zvyčajne v konvenčnom poľnohospodárstve) alebo manuálny (hlavne v ekologickom poľnohospodárstve).

Zmes makoviny a maku sa musí dosušiť v halách s aktívnym vetraním.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Musí sa zabezpečiť, aby nedošlo k zmiešaniu s výrobkami, ktoré nespĺňajú požiadavky špecifikácie.

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Hranice zemepisnej oblasti sú vymedzené takto:

na juhozápade: Chebská panva, Český les, Šumava, Blanský les a podhorie Novohradských hôr,

na juhu: Třeboňská panva, južný okraj Českomoravskej vrchoviny a rieky Dyje a Morava za Hodonínom,

na juhovýchode: západný a severný okraj chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty,

na východe: západný, severný a juhovýchodný okraj chránenej krajinnej oblasti Beskydy,

na západe je daná oblasť vymedzená povodím rieky Ohře,

severozápadnú hranicu vymedzuje Mostecká panva a rieka Labe po Děčín,

severnú hranicu tvoria rieky Ploučnice a Kamenice a Lužické hory a ďalej Liberecká panva, južné svahy pohoria Krkonoše, Broumovské hory a južné svahy Orlických hôr,

na severovýchode: podhorie Kralického Sněžníka, Rychlebské hory a Zlatohorská vrchovina, rieka Opavice k sútoku s Opavou, Opava k sútoku s Odrou, Odra k soutoku s riekou Olše, rieka Olše k sútoku s Lomnou a Lomná až po chránenú krajinnú oblasť Beskydy.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Žiadosť o zápis výrobku „Český modrý mák“ je založená na senzorických a výživových vlastnostiach tohto maku, ktorými sa odlišuje od ostatných makov, ktoré sa uvádzajú na trh a ktoré sa pestujú v danej zemepisnej oblasti.

Výrobok s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ zaručuje typickú makovú chuť a vôňu, keďže semená iných modrých makov, najmä vo všeobecnosti svetlé, majú nevýraznú chuť a vôňu alebo ju nemajú vôbec a vďaka veľmi tenkému osemeniu majú zároveň nízky obsah vlákniny a lignínu vrátane chuťovo významných sprievodných látok. Výrobok „Český modrý mák“ je tak predstaviteľom výrobku s typickými senzorickými vlastnosťami, ktorými sa odlišuje od ostatných makov. Semená maku obsahujú 40 až 60 % veľmi hodnotných olejov (prevláda kyselina linolová a ďalej sú obsiahnuté kyselina olejová, palmitová, stearová a takisto linolenová).

Výnimočné vlastnosti výrobku s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ súvisia s kombináciou špecifických pôdnych typov a daných klimatických regiónov v predmetnej zemepisnej oblasti, a to v nadväznosti na vyše 150-ročnú tradíciu pestovania maku za týchto podmienok. Do oblasti vymedzenej na pestovanie výrobku s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ sú zahrnuté všetky územia s danými pôdnymi typmi s nadmorskou výškou do 700 m. Do regiónov vymedzených na pestovanie výrobku s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ sú zahrnuté klimatické regióny s nadmorskou výškou do 700m, pričom najlepšie podmienky na produkciu sú v mierne kopcovitých až rovinatých polohách s nadmorskou výškou od 300 m do 700 m v repársko-jačmeňovom až zemiakovo-pšeničnom a jačmeňovom výrobnom type (Vrbenský, 1960). Klimatické regióny uvedené na mape klimatických regiónov Českej republiky výraznou mierou zodpovedajú daným pôdnym typom.

a)   Dané pôdne typy:

pararendzina, rendzina, regozem arenická, fluvizem, smonica, černozem, černica, šedozem, hnedozem, luvizem, modálna kambizem, acidná kambizem, dystrická kambizem, autrofná kambizem, pelozem, pseudoglej, glej, organozem, antrozem.

b)   Klimatické regióny:

teplý, suchý; teplý, mierne suchý; teplý, mierne vlhký; mierne teplý, suchý; mierne teplý, mierne vlhký; mierne teplý (až teplý), značne vlhký; mierne teplý, vlhký.

Kvalita výrobku „Český modrý mák“ je v podstatnej miere daná klimatickými podmienkami, najmä priebehom teplôt a zrážok počas roka, ktoré sa výrazne líšia od klimatických podmienok v iných oblastiach, čo je zásadné najmä v spojení s pôdnymi typmi, ktoré sa vyskytujú vo vymedzenej oblasti. Hlavný rozdiel medzi podnebím v daných klimatických regiónoch a prímorským podnebím spočíva v povahe zimného obdobia (úroveň zásob vlahy na začiatku jari je vyššia, a teda vhodnejšia na výsev), a ďalej v tom, že menej vlahy v letných mesiacoch už nemá negatívny vplyv na pestovanie maku, pretože mak neznáša vlhké počasie pri dozrievaní. Nedostatok vody je významným negatívnym faktorom obmedzujúcim pestovanie maku. Výrobok „Český modrý mák“ si vyžaduje štruktúrne pôdy s dobrým vodným režimom, pričom na daných pôdnych typoch sú na to ideálne podmienky, pretože umožňujú zasiatie do studenej pôdy, ktorá je zárukou aspoň zostávajúcej zimnej vlahy a kondenzácie pôdnej a vzdušnej vlhkosti. Slnečné a teplé počasie, ktoré je v klimatických regiónoch na pestovanie maku ako dlhodennej rastliny ideálne, je veľmi žiaduce v čase kvitnutia a zrenia toboliek, pretože tento proces zrýchľuje. Nároky na teplo sa počas vegetačného obdobia menia, čo možno optimálne dosiahnuť len v klimatických regiónoch Českej republiky, keďže príliš teplé podnebie má negatívny vplyv na tvorbu tukov a v dôsledku negatívnej korelácie medzi obsahom lipidov a bielkovín potom vedie k zvýšeniu bielkovín prekurzorov morfínu.

Výrobok s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ je mak olejný a vyznačuje sa nízkym obsahom alkaloidov s výrazne nižšími hladinami morfínu a tebaínu, čo je jeho typická vlastnosť, ktorá naznačuje aj jeho senzorické vlastnosti (vôňu a chuť). Z analýz dlhodobo vykonávaných v Českej republike aj v zahraničných laboratóriách vyplýva, že obsah morfínu vo výrobku s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“, je nižší ako limit stanovený miestnymi právnymi predpismi. Tento výrobok sa okrem toho vyznačuje aj veľmi nízkym obsahom ostatných alkaloidov. Iné maky sa musia na potravinárske účely upravovať, keďže napr. obsah morfínu je v nich až 10-krát vyšší. Počas týchto úprav (umývanie semien, tepelná stabilizácia atď.) sa však zhoršuje kvalita a typické senzorické vlastnosti (chuť, vôňa) týchto makov. Pozitívne senzorické vlastnosti výrobku s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ sú teda prirodzene dané pôvodom z predmetnej zemepisnej oblasti bez toho, aby boli potrebné akékoľvek úpravy.

Výrobok s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ má priaznivé výživové vlastnosti a významný obsah dietetických zložiek. Má mimoriadne vysoký obsah vápnika (600-krát vyšší ako pšeničná múka a 9-krát vyšší ako jadrá vlašských orechov), vysoký obsah vitamínu E, kyseliny pantoténovej, niacínu a tiamínu a vysoký obsah minerálov (meď, zinok, horčík, železo).

Vyššia zemepisná šírka a priaznivá nadmorská výška majú pozitívny vplyv aj na vyšší podiel nenasýtených mastných kyselín s nižšou viskozitou a náchylnosťou na oxidáciu a zároveň na priaznivejšie výživové hodnoty. Ilustrujú to aj odborné štúdie a výsledky pokusov umožňujúce zisťovanie správania mastných kyselín a ich esterov (Steinbach M, Lazarovici M, Ille C, et al. Rev Tomaine Med Ing1, 451, 1964; Vereschagin AG, Biochimija 27, 1866, 1962). Výrobok pestovaný v danom klimatickom regióne obsahuje značné množstvo kyseliny linolovej a kyseliny linolénovej. Tým sa ďalej potvrdzuje osobitosť výrobku s chráneným zemepisným označením „Český modrý mák“ vyplývajúcu z jeho špecifických vlastností, ktoré možno pripísať zemepisnému pôvodu (P. Zehnálek P., Mák – stále nedoceněný, 4, Výživa a potraviny 5/2016).

Vzhľadom na svoje kvalitatívne vlastnosti je „Český modrý mák“ vysoko cenený v mnohých krajinách – ako to dokazuje skutočnosť, že viac ako 85 % semien výrobku „Český modrý mák“ sa vyváža. Je to obľúbená zložka jedál, najmä v krajinách, kde sa mak používa ako náplň pekárenských výrobkov.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

(článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

https://isdv.upv.cz/webapp/resdb.print_detail.det?pspis=OP/263


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.