27.3.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

CI 100/1


OZNÁMENIE KOMISIE

Usmernenia Európskej komisie: Uľahčenie prepravy leteckého nákladu počas pandémie COVID-19

(2020/C 100 I/01)

Zhrnutie

Letecký náklad predstavuje približne 35 % hodnoty svetového obchodu. Je kľúčovou súčasťou nákladnej dopravy a dopĺňa pozemnú a námornú dopravu, predovšetkým pokiaľ ide o náklad, pri ktorom je rozhodujúce včasné dodanie. V súvislosti s pandémiou COVID-19 sa v snahe zabrániť jej šíreniu uložili obmedzenia letov a/alebo pohybu cestujúcich a zamestnancov v sektore dopravy, v dôsledku čoho došlo k vážnemu narušeniu európskych a celosvetových dodávateľských reťazcov.

Kontinuálna a neprerušená preprava leteckého nákladu zohráva životne dôležitú úlohu pre hospodárstvo, ako aj v boji proti ochoreniu COVID-19. Európske a celosvetové dodávateľské reťazce závisia od jej neobmedzenej prevádzky. Preto by malo byť možné, aby preprava leteckého nákladu neprerušene zabezpečovala dodávky kritických výrobkov, ako sú potraviny, zdravotnícke potreby a osobné ochranné prostriedky (OOP), ako aj iné výrobky, od ktorých závisí fungovanie citlivých dodávateľských reťazcov.

Mimoriadna situácia, ktorú spôsobil COVID-19, môže znamenať potrebu spolupráce medzi európskou a medzinárodnou leteckou komunitou, a to aj v prípade poskytovateľov prepravy leteckého nákladu a expresných služieb, aby sa zabezpečili dodávky a spravodlivé rozdelenie nedostatkových výrobkov.

Ako súčasť celkového úsilia EÚ o zachovanie plynulosti nevyhnutných dopravných tokov, a to vrátane najcitlivejších, sa členským štátom adresuje žiadosť, aby uľahčili prepravu leteckého nákladu počas pandémie COVID-19. Európska komisia preto vyzýva členské štáty, aby vykonávali prevádzkové opatrenia stanovené v týchto usmerneniach, avšak pod podmienkou, že platnosť týchto výnimočných opatrení bude obmedzená na trvanie krízy súvisiacej s ochorením COVID-19.

Európska komisia prijala Usmernenia pre opatrenia v oblasti riadenia hraníc na ochranu zdravia a zabezpečenie dostupnosti tovaru a základných služieb 16. marca 2020 (1) . Zdôraznila v nich zásadu, že všetky vnútorné hranice EÚ by mali zostať otvorené pre nákladnú dopravu a že dodávateľské reťazce základného tovaru (napr. potraviny vrátane hospodárskych zvierat, zdravotnícke vybavenie, OOP a látky ľudského pôvodu) musia byť zaručené. Je v záujme všetkých, aby sa v týchto časoch núdze zachoval voľný pohyb tovaru. Predpokladom je, aby členské štáty dodržiavali a plne uplatňovali dané usmernenia na všetkých vnútorných hraničných priechodoch. Okrem toho Európska komisia 23. marca 2020 prijala oznámenie o uplatňovaní „zelených jazdných pruhov“ (2) so zámerom zaviesť v celej EÚ proces spolupráce na zaistenie toho, aby sa všetka nákladná doprava, okrem iného vrátane dopravy nevyhnutného tovaru ako potraviny a zdravotnícke potreby, rýchlo a bez akýchkoľvek zdržaní dostala na miesto určenia. V neposlednom rade Európska sieť pre hospodársku súťaž vo svojom spoločnom vyhlásení k uplatňovaniu práva hospodárskej súťaže počas krízy v dôsledku koronavírusu (3) skonštatovala, že mimoriadna situácia, ktorú spôsobil COVID-19, môže znamenať potrebu spolupráce medzi spoločnosťami s cieľom zabezpečiť dodávky a spravodlivé rozdelenie nedostatkových výrobkov. Za súčasných okolností Európska sieť pre hospodársku súťaž nebude aktívne zasahovať proti potrebným a dočasným opatreniam zavedeným s cieľom zabrániť nedostatku dodávok. V spoločnom vyhlásení ale takisto objasnila, že bez váhania bude konať proti prevádzkovateľom leteckej nákladnej dopravy, ktorí by využívali súčasnú situáciu a vytvárali kartely alebo zneužívali svoje dominantné postavenie, a to aj vzhľadom na cenotvorbu.

Toto oznámenie vychádza z uvedených dokumentov a členským štátom sa adresuje výzva uplatňovať ich v plnej miere. Tieto usmernenia sú určené ako pomoc členským štátom pri zachovaní a uľahčení prepravy leteckého nákladu vrátane leteckej dopravy nevyhnutného tovaru ako potraviny a zdravotnícke potreby, a to predovšetkým tovaru, pri ktorom je rozhodujúce včasné dodanie. Členským štátom sa v ňom adresuje výzva, aby zaviedli potrebné prevádzkové a organizačné opatrenia, avšak pod podmienkou, že platnosť týchto výnimočných opatrení bude obmedzená na trvanie krízy súvisiacej s ochorením COVID-19, teda len dovtedy, kým sa mimoriadne obmedzenia letovej prevádzky a cestovania nezrušia.

1.   Úvod

1.1.   Vplyv pandémie COVID-19

1.

Pandémia COVID-19 má zničujúci vplyv na medzinárodné a európske letectvo. Objem leteckej premávky poklesol o vyše 80 % a takmer všetky lety osobnej dopravy sú zrušené. Táto situácia vznikla jednak v dôsledku výrazného poklesu dopytu po cestovaní a jednak čiastočne aj v dôsledku opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia, ako sú cestovné obmedzenia a zákazy letov, ktoré uložili členské štáty.

1.2.   Význam leteckého nákladu

2.

Európske dodávateľské reťazce zabezpečuje rozsiahla sieť služieb nákladnej dopravy využívajúcich všetky spôsoby dopravy. Kontinuálna a neprerušená preprava leteckého nákladu má základný strategický význam pre EÚ. Zohráva životne dôležitú úlohu pri rýchlych dodávkach nevyhnutného tovaru, liekov, zdravotníckeho vybavenia a potrieb, orgánov či iných látok ľudského pôvodu. Od leteckého nákladu vo všeobecnosti závisí fungovanie celosvetových dodávateľských reťazcov mnohých vysokohodnotných materiálov, pri ktorých je rozhodujúce včasné dodanie, a je kľúčovým doplnkom pozemnej a námornej nákladnej dopravy.

3.

Približne polovica objemu leteckého nákladu sa prepravuje v nákladovom priestore lietadiel na prepravu cestujúcich. V dôsledku pandémie COVID-19 však takmer žiadne z týchto lietadiel už nelieta. Hoci sa lety zabezpečujúce výhradne prepravu tovaru v súčasnosti prevádzkujú v podobnom objeme ako v rovnakom období minulého roka, nie je možné nimi kompenzovať stratu nákladnej kapacity lietadiel na prepravu cestujúcich. Odosielatelia vrátane zdravotníckeho sektora hlásia nedostatok kapacity a nárast cien prepravy leteckého nákladu.

4.

Navyše nákladné a expresné letecké spoločnosti hlásia praktické ťažkosti pri prevádzke na určitých letiskách, pretože sa na nich obmedzenia vzťahujú bez rozdielu na všetky lety alebo zamestnancov. Tieto problémy ohrozujú fungovanie kľúčových dodávateľských reťazcov.

1.3.   Obmedzenia vzťahujúce sa na letecký náklad

5.

Účinnosť opatrení na zamedzenie šírenia COVID-19 nezávisí od obmedzenia pohybu lietadiel, ale cestujúcich. Preto je dočasné obmedzenie pohybu cestujúcich, a nie letov, najlepším spôsobom, ako zabrániť narušeniu prepravy leteckého nákladu vrátane nevyhnutného tovaru.

6.

Osobitné typy letov by mali byť povolené zásadne kedykoľvek. Patria k nim technické prelety, lety na prepravu nákladu kritického pre celý systém (napr. liekov, OOP alebo testovacieho vybavenia), lety na prepravu pomoci v rámci mechanizmu Únie v oblasti civilnej ochrany, štátne lety, lety v prípade osobitných činností, ako sa uvádzajú v článku 4 vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) č. 923/2012 (napríklad lety na zdravotnícke účely). Nezanedbateľný počet členských štátov výslovne nevyňal lety na prepravu nákladu zo svojich vnútroštátnych obmedzení letectva.

7.

Európska komisia sa domnieva, že letové obmedzenia v rámci EÚ, ktoré úplne zakazujú lety na prepravu nákladu alebo ktoré prevádzku takýchto letov prakticky znemožňujú, napríklad neopodstatnenými obmedzeniami pre posádku lietadla prevádzkujúceho prepravu nákladu, by boli neprimerané. Takéto letové obmedzenia by predovšetkým boli v rozpore s podmienkami stanovenými v článku 21 nariadenia (EÚ) č. 1008/2008 (4). Všetky obmedzenia, ktoré nie sú zlučiteľné s právom Únie, sa musia zrušiť.

8.

Tretie krajiny by sa takisto mali zdržať zbytočných obmedzení leteckej nákladnej dopravy, pretože je v spoločnom záujme zachovať plynulosť dodávateľského reťazca nevyhnutného tovaru, vrátane vysoko špecializovaných a životne dôležitých výrobkov ako zdravotnícke potreby. Európska komisia pripomína, že obmedzenia prepravy leteckého nákladu, ktoré uložia tretie krajiny, musia spĺňať príslušné medzinárodné pravidlá stanovené v uplatniteľných dohodách. Európska komisia po prípadných potrebných konzultáciách prijme všetky praktické kroky, aby zabezpečila, že tretie krajiny si plnia svoje medzinárodné záväzky, predovšetkým vo vzťahu k leteckým dopravcom Únie, a podporila uplatňovanie týchto zásad zo strany tretích krajín a medzinárodných organizácií.

2.   Zabezpečenie nepretržitej prepravy leteckého nákladu

Odporúčané prevádzkové opatrenia

9.

Vzhľadom na význam prepravy leteckého nákladu (najmä v núdzových prípadoch) v boji proti ochoreniu COVID-19 a v rámci celkového úsilia EÚ zachovať v rámci jej územia plynulosť nevyhnutných dopravných tokov a prevádzku dodávateľských reťazcov Európska komisia vyzýva členské štáty, aby zaviedli súbor prevádzkových opatrení na uľahčenie leteckej nákladnej dopravy a zníženie dodatočných nákladov, avšak pod podmienkou, že platnosť týchto výnimočných opatrení bude obmedzená na trvanie krízy súvisiacej s ochorením COVID-19.

10.

Uvedené opatrenia by mali zahŕňať najmä:

a)

pri doprave z krajín mimo EÚ bezodkladné udelenie všetkých potrebných oprávnení a povolení vrátane dočasných práv na dodatočnú prepravu leteckého nákladu, dokonca aj pri použití lietadla na prepravu cestujúcich, ak to umožňujú príslušné právne predpisy;

b)

dočasné zrušenie alebo pružné uplatňovanie zákazu nočných letov alebo zrušenie obmedzení prevádzkových intervalov na letiskách pre nevyhnutnú prepravu leteckého nákladu;

c)

zjednodušené používanie lietadla určeného na prepravu cestujúcich výlučne na prepravu leteckého nákladu, ako aj na presun posádky nákladného letu, zdravotníckeho personálu a všetkých osôb zapojených do prepravy tovaru bez ohľadu na druh dopravy;

d)

zabezpečenie kvalifikácie posádky nákladného letu, ako aj pracovníkov obsluhy a údržby, aby sa mohli v prípade uzavretia územia alebo zákazu vychádzania nasadiť ako kritický personál;

e)

podľa možnosti zabezpečenie dostatočnej nákladnej kapacity v prípade uzavretia regionálnych letísk z ekonomických dôvodov alebo prevádzkovanie letísk výlučne na prepravu nákladu a v každom prípade zabezpečenie dostatočnej kapacity otvorených letísk na manipuláciu s nákladom s cieľom zabezpečiť včasné odbavenie a doručenie;

f)

udelenie výnimky z cestovných obmedzení dopravnému personálu (vrátane posádky lietadla), ktorý je zapojený do prepravy tovaru a ktorý nevykazuje žiadne symptómy;

g)

udelenie výnimky z opatrení na zamedzenie šírenia ochorenia posádke lietadla, personálu nákladnej dopravy a personálu letiska na odbavovacej ploche, ktorí nevykazujú žiadne symptómy, ak sú zavedené primerané protokoly na ochranu zdravia;

h)

umožnenie zrýchlených ad hoc výnimiek na riešenie nečakaných situácií, ako sú náhle a nepredvídané núdzové operácie;

i)

zabezpečenie bezpečného a efektívneho pracovného prostredia pre personál odbavovacej plochy prostredníctvom usmernení o preventívnych zdravotných opatreniach v rámci leteckej nákladnej dopravy a poskytnutím vhodných hygienických výrobkov;

j)

podnietenie toho, aby nákladné a expresné letecké spoločnosti mali výnimočnú rezervnú kapacitu na nevyhnutný tovar (najmä zdravotnícke a núdzové potreby) a aby uplatňovali primerané ceny za prepravu takýchto dodávok.

11.

Všetky uvedené opatrenia by mali platiť pre občanov Európskej únie a aj pre občanov tretích krajín, ak sú nevyhnutní na zaistenie voľného pohybu nákladu v rámci EÚ a do nej.

12.

Pokiaľ ide o núdzové opatrenia, členským štátom sa pripomína, že musia dodržiavať článok 21 nariadenia (ES) č. 1008/2008, a to aj vzhľadom na informácie Komisie a ostatných členských štátov. Okrem týchto povinností sa členským štátom adresuje aj výzva, aby akékoľvek obmedzenia, na ktoré sa vzťahuje toto oznámenie, vopred oznámili Európskej komisii a všetkým ostatným členským štátom a zverejnili ich tak, aby všetky zainteresované strany prepravujúce letecký náklad boli v dostatočnom predstihu informované a mohli náležite prispôsobiť svoju prevádzku.

13.

Európska sieť pre hospodársku súťaž v spoločnom vyhlásení z 23. marca 2020 zdôraznila, že orgány EÚ na ochranu hospodárskej súťaže „nebudú aktívne zasahovať proti potrebným a dočasným opatreniam zavedeným s cieľom zabrániť nedostatku dodávok“. V spoločnom vyhlásení sa takisto jasne uvádza, že orgány na ochranu hospodárskej súťaže bez váhania prijmú opatrenia proti prevádzkovateľom leteckej nákladnej dopravy, ktorí by využívali súčasnú situáciu a vytvárali kartely alebo zneužívali svoje dominantné postavenie. Ak by nákladné a expresné letecké spoločnosti považovali za potrebné spolupracovať s cieľom zabezpečiť dodávky nedostatkového tovaru a mali by pochybnosti o zlučiteľnosti takýchto iniciatív spolupráce s právom hospodárskej súťaže EÚ/EHP, môžu sa neformálne obrátiť na Európsku komisiu, dozorný úrad EZVO alebo príslušné vnútroštátne orgány na ochranu hospodárskej súťaže.

3.   Záver

14.

Európska komisia vyzýva všetky členské štáty, aby urýchlene vykonali opatrenia stanovené v bodoch 8 až 11.

15.

Európska komisia v úzkej spolupráci s členskými štátmi zváži všetky praktické kroky, ako možno k uplatňovaniu týchto zásad podnietiť aj tretie krajiny, a to aj prostredníctvom zapojenia sa do Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO), spolupráce s medzinárodnými partnermi v oblasti letectva a spolupráce v rámci odvetvia medzinárodnej leteckej dopravy.

16.

Európska komisia bude situáciu naďalej monitorovať a podľa potreby poskytne ďalšie usmernenia.

(1)  C(2020) 1753 final.

(2)  C(2020) 1897 final.

(3)  https://ec.europa.eu/competition/ecn/202003_joint-statement_ecn_corona-crisis.pdf.

(4)  Článok 21 nariadenia (EÚ) č. 1008/2008 umožňuje členským štátom za určitých prísnych podmienok obmedziť lety v rámci EÚ. Každé oznámenie zo strany členských štátov sa pritom posudzuje individuálne. Stanoviskom Európskej komisie k letom na prepravu nákladu nie je dotknuté individuálne posúdenie všetkých obmedzení v zmysle článku 21, ktoré vykonávajú členské štáty.