V Bruseli30. 10. 2020

COM(2020) 671 final

2020/0303(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v Medzinárodnej rade pre cukor v súvislosti s pristúpením Spojeného kráľovstva k Medzinárodnej dohode o cukre z roku 1992


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.Predmet návrhu

Tento návrh sa týka rozhodnutia o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Únie v Medzinárodnej rade pre cukor (ďalej len „rada ISC“) v súvislosti s pristúpením Spojeného kráľovstva k Medzinárodnej dohode o cukre z roku 1992.

2.Kontext návrhu

2.1.Medzinárodná dohoda o cukre z roku 1992

Medzinárodná dohoda o cukre z roku 1992 1 (ďalej len „dohoda“) má za cieľ zintenzívniť medzinárodnú spoluprácu v oblasti výroby cukru a súvisiacich otázok, slúžiť ako fórum pre medzivládne konzultácie o cukre a o možnostiach podpory celosvetového hospodárstva v oblasti cukru, uľahčiť obchodovanie s cukrom zberom a poskytovaním informácií o svetovom trhu s cukrom a inými sladidlami a podporovať zvýšený dopyt po cukre, najmä pokiaľ ide o jeho využitie na nové účely.

Dohoda nadobudla platnosť 1. januára 1993.

Únia je zmluvnou stranou tejto dohody 2 .

2.2.Medzinárodná organizácia pre cukor

Medzinárodná organizácia pre cukor (ďalej len „organizácia ISO“), ktorá dohovor spravuje, je medzivládna organizácia so sídlom v Londýne, ktorá sa usiluje o dosiahnutie cieľov stanovených v článku 1 dohody.

Tieto ciele sa snaží dosiahnuť zlepšením transparentnosti trhu prostredníctvom zberu a zverejňovania štatistických informácií a štúdií o celosvetovej produkcii, cenách, vývoze a dovoze, spotrebe a zásobách cukru.

Organizácia ISO má v súčasnosti 87 členov, ku ktorým patria aj najväčší svetoví výrobcovia a dovozcovia cukru. Okrem Únie sú jej členmi napríklad Brazília, India, Thajsko, Austrália, Ruská federácia a Kuba. Posledná krajina, ktorá k organizácii ISO pristúpila, je Srí Lanka, ktorá sa členom stala 6. augusta 2013. 87 členov organizácie ISO má spolu 2 000 hlasov.

V rámci rozpočtových postupov (pozri článok 25 dohody), t. j. na účely stanovenia ročných finančných príspevkov členov, má Únia v roku 2020 spolu 538 hlasov 3 . Počet hlasov sa stanovuje na základe článku 25 a každoročne sa upravuje podľa toho, ako sa podiel člena na celkovom počte zložených základov tonáže všetkých členov zmenil v porovnaní s jeho podielom v predchádzajúcom roku. Celkové množstvo sa vypočíta ako 35 % vývozu daného člena na voľnom trhu plus 15 % celkového vývozu daného člena v rámci osobitných dojednaní plus 35 % dovozu daného člena na voľnom trhu plus 15 % celkového dovozu daného člena v rámci osobitných dojednaní. Ako základ na výpočet zloženej tonáže každého člena sa pre každú uvedenú kategóriu používa priemer danej kategórie za tri najproduktívnejšie roky zo štyroch posledných rokov uverejnených v najnovšom vydaní ročenky organizácie ISO.

Na účely rozhodovania sú hlasovacie práva rozdelené podľa článku 11 Medzinárodnej dohody o cukre, v ktorom sa stanovuje, že hlasy členov, ktorých hlasovacie právo bolo pozastavené z dôvodu neuhradenia príspevku do administratívneho rozpočtu, sa prerozdelia. Na základe posledného prerozdeľovania hlasov podľa článku 11 má Európska únia 697 hlasov.

Úniu na zasadnutiach organizácie ISO zastupuje Komisia na základe článku 17 ZEÚ. Členské štáty sa môžu zúčastňovať na zasadnutiach organizácie ISO, najmä na zasadnutiach jej rady.

2.3.Pripravovaný akt Medzinárodnej rady pre cukor (rady ISC)

Spojené kráľovstvo formálne požiadalo 4 o pristúpenie k dohode 2. októbra 2020. Sekretariát organizácie ISO 9. októbra 2020 informoval svojich členov o žiadosti Spojeného kráľovstva. Spojené kráľovstvo žiada o členstvo v organizácii ISO od 1. januára 2021, t. j. po uplynutí prechodného obdobia nasledujúceho po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Podľa článku 8 dohody rada ISC vykonáva alebo zabezpečuje výkon všetkých úloh potrebných na plnenie ustanovení dohody.

Podľa článku 41 dohody je pristúpenie otvorené vládam všetkých štátov za takých podmienok, aké rada ISC považuje za vhodné. V článku 25 ods. 4 dohody sa stanovuje, že v prípade pristúpenia člena po nadobudnutí platnosti tejto dohody a v prípade, že pristupujúci člen nie je uvedený v prílohe k dohode, rozhodne rada ISC o počte hlasov, ktorý sa má tomuto členovi prideliť. Po tom, čo pristupujúci člen prijme počet hlasov, ktoré mu pridelila rada ISC, sa hlasy existujúcich členov prepočítajú tak, aby celkový počet hlasov ostal na úrovni 2 000 hlasov. Na základe súčasného prerozdelenia hlasov by Spojené kráľovstvo dostalo pridelených 55 hlasov, ktoré sa odpočítajú od hlasov, ktoré boli pridelené Európskej únii na základe článku 25 dohody. Finančný príspevok Európskej únie na rozpočtový rok 2021 by sa zodpovedajúcim spôsobom znížil.

Pred oznámením z 9. októbra 2020 5 zverejneným sekretariátom organizácie ISO týkajúcim sa listu vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z 2. októbra 2020 neprebehla v rámci administratívneho výboru organizácie ISO ani na zasadnutiach rady ISC žiadna formálna diskusia o žiadosti Spojeného kráľovstva o pristúpenie k dohode. Rada ISC na svojom 57. zasadnutí, ktoré sa má konať 27. novembra 2020, stanoví podmienky pristúpenia Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v súlade s článkom 41 dohody.

Dohoda o vystúpení

V súlade s článkom 129 ods. 2 Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu 6 („dohoda o vystúpení“) bude Únia v prechodnom období naďalej zastupovať Spojené kráľovstvo pri činnostiach všetkých orgánov zriadených medzinárodnými dohodami, ktoré Únia uzatvorila. Spojené kráľovstvo by sa počas prechodného obdobia malo zdržať akýchkoľvek krokov alebo iniciatív, ktoré by mohli poškodiť záujmy Únie. Ako sa však stanovuje v článku 129 ods. 4 dohody o vystúpení, Spojené kráľovstvo môže počas prechodného obdobia dojednávať, podpisovať a ratifikovať medzinárodné dohody, ktoré uzaviera samostatne v oblasti výlučnej právomoci Únie, za predpokladu, že tieto dohody nenadobudnú platnosť ani sa nebudú vykonávať počas prechodného obdobia.

3.Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie

Rozhodnutím Rady 92/580/EHS Únia uzatvorila Medzinárodnú dohodu o cukre z roku 1992 7 s platnosťou do 31. decembra 1995. V súlade s článkom 45 ods. 2 dohody sa jej platnosť vždy predlžuje o maximálne dvojročné obdobia. Rada ISC prijala 19. júla 2019 rozhodnutie o predĺžení platnosti dohody o ďalšie dvojročne obdobie, t. j. do 31. decembra 2021 8 .

Únia bola vždy aktívnym členom organizácie ISO a je zástancom jej rozširovania o ďalších členov.

Spojené kráľovstvo je významným výrobcom poľnohospodárskych produktov vrátane cukru, ktorý je hlavnou plodinou v kompetencii organizácie ISO. Počas svojho členstva v Únii Spojené kráľovstvo vykazovalo výrazné úrovne obchodovania s cukrom a výrobkami s obsahom cukru s ostatnými členskými štátmi EÚ.

Spojené kráľovstvo je počas prechodného obdobia po svojom vystúpení z Únie naďalej viazané medzinárodnými dohodami Únie a Únia ho počas tohto obdobia naďalej zastupuje v organizácii ISO.

V súlade s článkom 26 ods. 1 dohody sú ročné finančné príspevky členov splatné k prvému dňu rozpočtového roka, kým príspevky nových členov za rok, v ktorom pristúpia k organizácii ISO, sú splatné odo dňa, keď sa stanú jej členmi. Únia preto uhrádza organizácii ISO svoj ročný príspevok začiatkom januára za celý predmetný rozpočtový rok, ktorý sa začína v januári a končí v decembri. Príspevok Únie na rozpočtový rok 2020 sa uhradil z rozpočtu Únie na rok 2020, do ktorého prispelo aj Spojené kráľovstvo. Preto príspevok Únie za členstvo v organizácii ISO na celý rozpočtový rok 2020 zahŕňal aj Spojené kráľovstvo. Keďže Spojené kráľovstvo pristúpi od 1. januára 2021 k organizácii ISO, príspevok Únie za členstvo v organizácii ISO v rozpočtovom roku 2021 už nebude zahŕňať Spojené kráľovstvo.

Cieľom tohto návrhu je stanoviť pozíciu, ktorú má Únia zaujať v organizácii ISO k pristúpeniu Spojeného kráľovstva k dohode od 1. januára 2021. Keďže postup pristúpenia je podľa ustanovení dohody podmienený rozhodnutím rady ISC, pozícia Únie sa stanoví na základe článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

4.Právny základ

4.1.Procesnoprávny základ

4.1.1.Zásady

V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia, ktorými sa určujú „pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody.“

Pojem „akty s právnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán.

4.1.2.Uplatnenie na tento prípad

Účinkom pripravovaného aktu rady ISC je rozšírenie členskej základne Medzinárodnej dohody o cukre z roku 1992. Pripravovaný akt rady ISC má právne účinky, keďže sa ním stanovia podmienky takéhoto pristúpenia, čo bude mať vplyv predovšetkým na rozhodovací pomer v rámci rady ISC, ktorej rozhodnutia a odporúčania sa prijímajú konsenzom. V článku 13 dohody sa stanovuje, že ak sa nepodarí dosiahnuť konsenzus a v dohode nie je pre tento druh rozhodnutia stanovené osobitné hlasovanie, rozhodnutia sa prijímajú jednoduchou väčšinou hlasov 9 a sú pre členov záväzné. Rozšírenie členskej základne Medzinárodnej dohody o cukre z roku 1992 bude mať vplyv aj na súvisiace finančné príspevky. Preto bude potrebné stanoviť pozíciu Únie.

Pripravovaný akt nedopĺňa ani nemení inštitucionálny rámec predmetnej dohody.

Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.

4.2.Hmotnoprávny základ

4.2.1.Zásady

Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa zaujíma pozícia v mene Únie. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

4.2.2.Uplatnenie na tento prípad

Hlavný cieľ a obsah pripravovaného aktu sa týkajú obchodovania s poľnohospodárskymi výrobkami.

Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 207 ods. 4 prvý pododsek ZFEÚ.

4.3.Záver

Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 207 ods. 4 prvý pododsek ZFEÚ v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.

2020/0303 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v Medzinárodnej rade pre cukor v súvislosti s pristúpením Spojeného kráľovstva k Medzinárodnej dohode o cukre z roku 1992

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 4 prvý pododsek v spojení s článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Únia uzavrela Medzinárodnú dohodu o cukre z roku 1992 (ďalej len „dohoda“) rozhodnutím Rady 92/580/EHS 10 a dohoda nadobudla platnosť 1. januára 1993. Dohoda bola pôvodne uzatvorená na trojročné obdobie.

(2)Podľa článku 45 ods. 2 dohody môže Medzinárodná rada pre cukor vždy predlžovať platnosť dohody o maximálne dvojročné obdobia. Platnosť dohody sa od jej uzavretia pravidelne predlžuje o ďalšie dvojročné obdobia. Naposledy sa platnosť dohody predĺžila rozhodnutím Medzinárodnej rady pre cukor z 10. júla 2019 11 , a to do 31. decembra 2021.

(3)Podľa článku 41 dohody je dohoda otvorená na pristúpenie vládam všetkých štátov za podmienok určených Medzinárodnou radou pre cukor.

(4)Spojené kráľovstvo 2. októbra 2020 formálne požiadalo o pristúpenie k dohode od 1. januára 2021.

(5)Medzinárodná rada pre cukor má na svojom 57. zasadnutí, ktoré sa má konať 27. novembra 2020, stanoviť podmienky pristúpenia Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v súlade s článkom 41 dohody.

(6)Je preto vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má v mene Únie zaujať v Medzinárodnej rade pre cukor.

(7)Spojené kráľovstvo je významným výrobcom cukru. Schválenie pristúpenia Spojeného kráľovstva k dohode v súlade s podmienkami stanovenými v tomto rozhodnutí je v záujme Únie.

(8)Hlasy pridelené Spojenému kráľovstvu odo dňa jeho pristúpenia k dohode by sa mali odpočítať od hlasov, ktoré sú pridelené Únii v súlade s článkom 25 dohody. Finančný príspevok Európskej únie na rozpočtový rok 2021 by sa mal preto zodpovedajúcim spôsobom znížiť.

(9)Pristúpenie Spojeného kráľovstva k dohode by sa malo stať právoplatným až po uplynutí prechodného obdobia uvedeného v článku 126 Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu a dohoda by sa nemala predbežne uplatňovať na Spojené kráľovstvo pred uplynutím tohto obdobia,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

1.Pozíciou, ktorá sa má zaujať v mene Únie na 57. zasadnutí Medzinárodnej rady pre cukor, ktoré sa má konať 27. novembra 2020, je schváliť pristúpenie Spojeného kráľovstva k Medzinárodnému dohovoru o cukre z roku 1992 (ďalej len „dohoda“) na základe podmienok uvedených v odsekoch 2, 3 a 4.

2.Pristúpenie Spojeného kráľovstva k dohode sa nestane právoplatným pred uplynutím prechodného obdobia uvedeného v článku 126 Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu a dohoda sa pred uplynutím tohto obdobia nebude na Spojené kráľovstvo predbežne uplatňovať.

3.Odo dňa pristúpenia k dohode sa Spojenému kráľovstvu pridelí na základe článku 25 dohody počet hlasov, ktorý sa stanoví na 57. zasadnutí Medzinárodnej rady pre cukor, ktoré sa má konať 27. novembra 2020. Tento počet sa následne odpočíta od hlasov pridelených Európskej únii.

4.Finančný príspevok Únie sa zníži v súlade s článkom 25 dohody.

Článok 2

Toto rozhodnutie je určené Komisii.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

FINANČNÝ VÝKAZ

Fin Stat/20/MK/pl/62220293413793

agri.ddg3.g.4(2020) 6175239

6.22.2020

DÁTUM: 13. 10. 2020

1.

ROZPOČTOVÝ RIADOK:

KAPITOLA 15 20 PILOTNÉ PROJEKTY, PRÍPRAVNÉ AKCIE, VÝHRADNÉ PRÁVA A INÉ AKCIE

15 20 03 06 Medzinárodné organizácie a dohody    

ROZPOČTOVÉ PROSTRIEDKY:

B2021:EUR 15 605 027

2.

NÁZOV:
Návrh rozhodnutia Rady o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v Medzinárodnej rade pre cukor v súvislosti s pristúpením Spojeného kráľovstva k Medzinárodnej dohode o cukre z roku 1992

3.

PRÁVNY ZÁKLAD: Právnym základom tohto návrhu je článok 207 ods. 4 v spojení s článkom 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

4.

CIELE:

Schváliť pristúpenie Spojeného kráľovstva k Medzinárodnej dohode o cukre z roku 1992.

5.

FINANČNÉ DÔSLEDKY

12-MESAČNÉ OBDOBIE

(v EUR)

BEŽNÝ ROZPOČTOVÝ ROK 2020

(v EUR)

NASLEDUJÚCI ROZPOČTOVÝ ROK 2021

(v EUR)

5.0

VÝDAVKY

-    Z ROZPOČTU EÚ
(NÁHRADY/INTERVENCIE)

-    NÁRODNÝCH ORGÁNOV

-    INÉ

- 42 937-

5.1

PRÍJMY

-    VLASTNÉ ZDROJE EÚ (POPLATKY/CLÁ)

-    NÁRODNÉ

5.0.1

ODHADOVANÉ VÝDAVKY

5.1.1

ODHADOVANÉ PRÍJMY

5.2

SPÔSOB VÝPOČTU: o 55 hlasov menej pre EÚ, 686 GBP/hlas

6.0

MOŽNO PROJEKT FINANCOVAŤ Z ROZPOČTOVÝCH PROSTRIEDKOV ZAČLENENÝCH DO PRÍSLUŠNEJ KAPITOLY BEŽNÉHO ROZPOČTU?

neuplatňuje sa

6.1

MOŽNO PROJEKT FINANCOVAŤ PRESUNOM MEDZI JEDNOTLIVÝMI KAPITOLAMI BEŽNÉHO ROZPOČTU?

neuplatňuje sa

6.2

BUDE POTREBNÝ DOPLŇUJÚCI ROZPOČET?

NIE

6.3

BUDE POTREBNÉ ZAČLENIŤ ROZPOČTOVÉ PROSTRIEDKY DO BUDÚCICH ROZPOČTOV?

NIE

Rozhodnutie bude mať pozitívny vplyv na rozpočet EÚ počnúc rozpočtom na rok 2021. Očakáva sa, že príspevok EÚ bude o 42 937 EUR nižší, pretože Spojené kráľovstvo si bude platiť vlastný členský poplatok. Daná suma sa môže líšiť v závislosti od sumy, ktorá sa má zaplatiť v GBP za každý hlas a od výmenného kurzu EUR/GBP. Na tento odhad bol použitý výmenný kurz ECB GBP/EUR z 12. októbra 2020 (1 GBP = 1,1380 EUR).

(1)    Medzinárodná dohoda o cukre z roku 1992 (Ú. v. ES L 379, 23.12.1992, s. 16).
(2)    Rozhodnutie Rady 92/580/EHS z 13. novembra 1992 o podpísaní a uzavretí Medzinárodnej dohody o cukre z roku 1992 (Ú. v. ES L 379, 23.12.1992, s. 15).
(3)    Medzinárodná rada pre cukor funguje na základe rozpočtového roku, ktorý trvá od 1. januára do 31. decembra.
(4)    Listom parlamentnej štátnej podtajomníčky pre výživu, životné prostredie a záležitosti vidieka.
(5)    Memo (20)68.
(6)    Dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu.
(7)    Ú. v. ES L 379, 23.12.1992, s. 15.
(8)    Návrh rozhodnutia Rady o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie v rámci Medzinárodnej rady pre cukor, pokiaľ ide o predĺženie platnosti Medzinárodnej dohody o cukre z roku 1992, COM(2019) 286 final – schválený Radou na jej zasadaní pre všeobecné záležitosti, ktoré sa konalo 25. septembra 2017.
(9)    V článku 2 ods. 4 dohody je osobitné hlasovanie definované ako hlasovanie, pri ktorom sú potrebné aspoň dve tretiny hlasov prítomných a hlasujúcich členov, za predpokladu, že počet takto odovzdaných hlasov zodpovedá aspoň dvom tretinám počtu prítomných a hlasujúcich členov.
(10)    Rozhodnutie Rady 92/580/EHS z 13. novembra 1992 o podpísaní a uzavretí Medzinárodnej dohody o cukre z roku 1992 (Ú. v. ES L 379, 23.12.1992, s. 15).
(11)    Návrh rozhodnutia Rady o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie v rámci Medzinárodnej rady pre cukor, pokiaľ ide o predĺženie platnosti Medzinárodnej dohody o cukre z roku 1992, COM(2019) 286 final – schválený Radou na jej zasadaní pre všeobecné záležitosti, ktoré sa konalo 25. septembra 2019.