V Bruseli8. 12. 2020

COM(2020) 785 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o vykonávaní nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 70/2012 z 18. januára 2012 o štatistickom zisťovaní v cestnej nákladnej doprave


1.ÚVOD

1.1.Cieľ správy

V článku 7 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 70/2012 z 18. januára 2012 o štatistickom zisťovaní v cestnej nákladnej doprave 1 sa stanovuje, že Komisia musí do 31. decembra 2014 a potom každé tri roky Európskemu parlamentu a Rade predložiť správu o vykonávaní tohto nariadenia a o budúcom vývoji. Toto je tretia správa, ktorá napĺňa túto požiadavku.

V tejto správe sa vysvetľujú okolnosti, politický kontext a rozsah pôsobnosti uvedeného nariadenia. V prvých dvoch oddieloch sa opisuje jeho vykonávanie, metodika a otázky týkajúce sa kvality údajov a skúma sa zaťaženie členských štátov spojené so zberom údajov. Predstavujú sa v nich aj rôzne spôsoby šírenia údajov. V posledných dvoch oddieloch sa odkazuje na možný budúci vývoj štatistiky v oblasti cestnej nákladnej dopravy a poskytujú sa hlavné závery.

1.2.Súvislosti právneho rámca

Nariadenie (EÚ) č. 70/2012 je prepracovaným znením nariadenie Rady (ES) č. 1172/98 z 25. mája 1998 o štatistických výkazoch o cestnej nákladnej doprave 2 a predstavuje krok vpred v oblasti vývoja štatistiky o doprave v EÚ. Je základom pre zber širokého spektra údajov o cestnej nákladnej doprave.

Nariadenie (EÚ) č. 70/2012 poskytuje Komisii, ostatným inštitúciám EÚ a vnútroštátnym vládam porovnateľné, spoľahlivé, zosúladené, pravidelné a komplexné štatistické údaje o rozsahu a vývoji cestnej nákladnej dopravy. Takéto údaje sú potrebné na tvorbu, monitorovanie a hodnotenie politík EÚ.

Členské štáty zasielajú údaje Komisii vo forme mikroúdajov: umožňuje to, aby sa pri dodržaní pravidiel zachovania dôvernosti používateľom poskytli štatistické tabuľky s rôznymi kombináciami premenných.

Cieľom nariadenia (EÚ) č. 70/2012 je čo najviac obmedziť zaťaženie dopravných podnikov. Zber údajov je založený na výberovom zisťovaní a informácie sa teda žiadajú len za vzorku vozidiel a za obmedzený čas (zvyčajne týždeň). Členské štáty môžu z uvedeného zisťovania vyňať dopravné operácie pod určitými limitmi 3 .

1.3.Politický kontext

Pri formulovaní spoločnej dopravnej politiky sú potrebné podrobné vedomosti o rozsahu cestnej nákladnej dopravy a jej vývoji.

Význam tejto politiky je veľmi veľký. V bielej knihe Plán jednotného európskeho dopravného priestoru – Vytvorenie konkurencieschopného dopravného systému efektívne využívajúceho zdroje 4 sa stanovilo desať cieľov pre konkurencieschopný dopravný systém efektívne využívajúci zdroje. Týmito cieľmi sa stanovujú kritériá na dosiahnutie cieľa znížiť emisie skleníkových plynov o 60 %. Podrobné štatistiky o cestnej nákladnej doprave sú potrebné na monitorovanie pokroku pri dosahovaní niektorých z týchto cieľov (napr. cieľ do roku 2030 presunúť 30 % činnosti cestnej nákladnej dopravy na vzdialenosti dlhšie ako 300 km na iné druhy dopravy).

Európska zelená dohoda 5  je novou stratégiou rastu, ktorej cieľom je dosiahnuť udržateľné hospodárstvo EÚ tým, že sa výzvy v oblasti klímy a životného prostredia premenia na príležitosti vo všetkých oblastiach politiky a umožní sa spravodlivá a inkluzívna transformácia pre všetkých. Pokiaľ chceme dosiahnuť klimatickú neutralitu, musíme do roku 2050 znížiť emisie z dopravy o 90 %. Medzi prioritné opatrenia na prechod na udržateľnú a inteligentnú mobilitu patrí:

·posilňovanie multimodálnej dopravy,

·podpora realizácie riešení automatizovanej a prepojenej mobility vo všetkých druhoch dopravy,

·lepšie riešenie externých nákladov na dopravné činnosti prostredníctvom cenotvorby,

·zvýšenie výroby a zavádzania udržateľných alternatívnych dopravných palív a

·znižovanie znečistenia pochádzajúceho z dopravy, najmä v mestách.

Údaje zozbierané podľa nariadenia (EÚ) č. 70/2012 majú význam nielen pre rozhodovacie orgány, ale aj pre profesijné organizácie, dopravné spoločnosti, výskumných pracovníkov a tvorcov modelov v oblasti cestnej dopravy. Výsledky zisťovania sú základom pre monitorovanie trhu cestnej nákladnej dopravy v Európe. Dôkladné znalosti trhu pomáhajú zlepšiť konkurencieschopnosť spoločností v odvetví.

1.4.Pokrytie členských štátov a ostatných krajín

Nariadenie (EÚ) č. 70/2012 sa uplatňuje priamo a v celom rozsahu vo všetkých členských štátoch a vyžaduje sa v ňom, aby poskytovali údaje. V súlade s jeho článkom 1 ods. 3 však neplatí pre Maltu, ak počet cestných nákladných vozidiel evidovaných na Malte, ktoré majú povolenie na vykonávanie medzinárodnej nákladnej cestnej dopravy, neprevýši 400. Z tohto dôvodu Malta každoročne predkladá Eurostatu informácie o počte cestných nákladných vozidiel, ktoré majú povolenie na vykonávanie medzinárodnej nákladnej cestnej dopravy; musí tak urobiť najneskôr do konca marca roku, ktorý nasleduje po roku, za ktorý sa uvádza počet cestných nákladných vozidiel.

Údaje poskytujú aj Nórsko a Švajčiarsko. Čierna Hora ako kandidátska krajina poskytuje údaje od roku 2016.

Od 1. februára 2020, keď Spojené kráľovstvo vystúpilo z Európskej únie, Eurostat doplnil do svojich súborov údajov nový agregát „Európska únia – 27 krajín (od roku 2020)“, v ktorom nie je zahrnuté Spojené kráľovstvo. Počas prechodného obdobia do konca roka 2020 Spojené kráľovstvo pokračuje v zasielaní údajov Eurostatu. Tieto údaje sú sprístupnené používateľom.

V súlade s článkom 5 nariadenia (EÚ) č. 70/2012 krajiny zasielajú Eurostatu štvrťročné údaje.

2.SLEDOVANIE VYKONÁVANIA NARIADENIA (EÚ) č. 70/2012

2.1.Plnenie zákonných povinností

Miera dodržiavania povinností týkajúcich sa poskytovania údajov stanovených v nariadení (EÚ) č. 70/2012 je veľmi vysoká. Požadované súbory údajov sú poskytované všetkými členskými štátmi, pričom omeškania vznikli len v malom počte prípadov, hlavne z dôvodu zmien v oblasti IT na vnútroštátnej úrovni. Umožňuje sa tým vytváranie vysokokvalitných, včasných a spoľahlivých štatistík o cestnej nákladnej doprave v Európe.

2.2.Metódy zberu údajov používané v členských štátoch

Metodické ustanovenia nariadenia (EÚ) č. 70/2012 poskytujú rámec na zber mikroúdajov členskými štátmi.

Eurostat zbiera informácie o vnútroštátnych metódach zberu údajov (využívanie registrov, metodika výberu, pokrytie atď.) každé tri roky a sprístupňuje ich v publikácii Methodologies used in surveys of road freight transport in Member States, EFTA and Candidate Countries (Metodiky používané v zisťovaniach o cestnej nákladnej doprave v členských štátoch, krajinách EZVO a kandidátskych krajinách) 6 .

Okrem toho od referenčného roku 2018 vytvárajú krajiny podávajúce správy súbory vnútroštátnych metaúdajov podľa vzoru, ktorý sa používa pri súboroch európskych referenčných metaúdajov, „štruktúra pre metaúdaje Euro SDMX“. Súbory vnútroštátnych metaúdajov obsahujú štatistické prezentácie vnútroštátnych údajov, ako aj informácie týkajúce sa vnútroštátnych právnych predpisov, politiky šírenia, kvality údajov a štatistického spracovania údajov 7 .

2.3.Zaťaženie a náklady členských štátov

Nariadenie (EÚ) č. 70/2012 sa vypracovalo so zreteľom na to, aby sa zaťaženie členských štátov obmedzilo na minimum. Vo väčšine krajín nebolo potrebné prijať žiadne dodatočné opatrenia, keďže existujúce procesy postačujú na splnenie požiadaviek na zber údajov.

Z informácií nahlásených v súboroch vnútroštátnych metaúdajov vyplýva, že veľká väčšina krajín podávajúcich správy považuje zaťaženie spojené s poskytovaním údajov za prijateľné. Pokiaľ ide o zaťaženie vyplývajúce zo zberu údajov, medzi jednotlivými krajinami sú v závislosti od vnútroštátnych systémov zberu údajov výrazné rozdiely. Priemerný čas, za ktorý respondenti vykážu údaje za jedno vozidlo s dopravnou činnosťou v období zisťovania, sa odhaduje na približne 40 minút.

Pokiaľ ide o náklady, v jednotlivých krajinách sa líšia, keďže veľkosť vzorky použitej na zber údajov je odlišná. V niektorých prípadoch vzorka obsahuje niekoľko tisíc vozidiel, zatiaľ čo v iných vzorka obsahuje niekoľko stotisíc vozidiel. Náklady a zaťaženie vyplývajúce zo zberu údajov sú vzhľadom na úžitok výsledných štatistík opodstatnené.

Komisia prispieva k úsiliu členských štátov o zostavenie vnútroštátnych štatistík. Eurostat spravuje vnútroštátne mikroúdaje a zostavuje štatistiky (tabuľky D, t. j. tabuľky na výmenu údajov) dopravnej činnosti v každej krajine na základe vozidiel registrovaných v iných krajinách. Tieto štatistiky sa pošlú naspäť národným štatistickým orgánom, vďaka čomu majú úplné štatistické údaje o všetkých činnostiach v cestnej nákladnej doprave, ktoré na ich území vykonali nákladné vozidlá registrované kdekoľvek v EÚ (okrem Malty), vo Švajčiarsku a v Nórsku. Vykonávanie nariadenia (EÚ) č. 70/2012 a tabuľky D poskytované Komisiou uľahčujú krajinám úsilie spojené so zberom údajov o výkonoch zahraničných nákladných vozidiel na ich území.

Zber a správa informácií na úrovni mikroúdajov okrem toho poskytuje Eurostatu flexibilitu v oblasti uspokojovania potrieb používateľov týkajúcich sa štatistických informácií bez oneskorenia a dodatočného úsilia na vnútroštátnej úrovni. Šírenie štatistík o cestnej nákladnej doprave Eurostatom a tabuliek D členskými štátmi je v súlade s ustanoveniami nariadenia (ES) č. 6/2003 8 .

2.4.Zníženie a zjednodušenie administratívneho zaťaženia 

Komisia (Eurostat) sa znížením a zjednodušením administratívneho zaťaženia neustále zaoberá. V spolupráci s národnými štatistickými úradmi Eurostat zavádza konkrétne opatrenia s cieľom znížiť vnútroštátne zaťaženie spojené so zberom údajov a podávaním správ. Medzi tieto opatrenia patrí:

1.vytvorenie nástrojov na zjednodušenie vykazovania podrobných regionálnych údajov;

2.vytvorenie aktualizovaných nástrojov prenosu a overovania mikroúdajov, ktoré krajinám podávajúcim správy poskytujú spätnú väzbu o kvalite údajov a konkrétnych chybách v prípade každého súboru údajov;

3.organizovanie pravidelných stretnutí odborníkov z členských krajín, krajín EZVO, kandidátskych krajín a potenciálnych kandidátov (skupina odborníkov pre štatistiky o cestnej nákladnej doprave a osobitné skupiny) s cieľom vymieňať si osvedčené postupy a diskutovať o kvalite údajov, otázkach týkajúcich sa metodiky a budúcom pokroku.

V budúcnosti by mohlo dôjsť k ďalšiemu zníženiu zaťaženia spojeného so zberom údajov, ak krajiny zavedú digitálne metódy vykazovania údajov s cieľom nahradiť papierové dokumenty, ktoré sa používajú v súčasnosti.

2.5.Overovanie správnosti údajov a kvalita prijatých štatistických údajov

Zatiaľ čo za zber a prenos údajov sú zodpovedné členské štáty, Eurostat prijíma všetky opatrenia na odhaľovanie chýb v prijatých údajoch a vedie informačný systém na overovanie a spracúvanie údajov.

Celkovo je kvalita údajov prijatých od členských štátov veľmi dobrá. Všetky krajiny údaje revidujú, ak sa v nich vyskytujú chyby. Pri vnútroštátnej, medzinárodnej a celkovej doprave sa proces overovania používa v prípade štvrťročných mikroúdajov a kontroly časových radov sa vykonávajú v prípade štvrťročných a ročných údajov:

·Overovanie správnosti mikroúdajov: krajiny zasielajú údaje Eurostatu prostredníctvom portálu EDAMIS. Proces overovania správnosti, ktorý je vykonávaný hlavným informačným systémom, odhaľuje základné chyby a chybné kódy. Krajiny podávajúce správy dostávajú za každý prenos údajov správu o overení obsahujúcu podrobnosti na úrovni mikroúdajov, aby bolo možné akékoľvek chyby ľahšie opraviť. Komisia navyše neustále vyvíja svoje overovacie pravidlá, aby vyhovela meniacim sa potrebám a zabezpečila tvorbu vysokokvalitných štatistík.

·Kontroly časových radov: Komisia považuje za dôležité pred zverejnením údajov identifikovať v časových radoch odľahlé hodnoty. Je dôležité, aby krajiny podávajúce správy potvrdili trendy, ak sa zaznamenajú veľké odchýlky. Pokiaľ je to potrebné, krajiny zasielajú revidované súbory údajov alebo vysvetlenia dôvodov veľkých odchýlok v časových radoch.

2.6.Metodická podpora členských štátov

Eurostat neustále poskytuje členským štátom metodickú a technickú podporu a vedie spoľahlivý informačný systém údajov a metaúdajov na zostavovanie štatistík o cestnej nákladnej doprave.

Eurostat zostavil dve referenčné príručky na vykonávanie nariadenia (EÚ) č. 70/2012:

·Metodika cestnej nákladnej dopravy 9 , ktorou sa stanovuje metodický základ na zostavenie štatistík o cestnej nákladnej doprave v členských štátoch, kandidátskych krajinách a krajinách EZVO,

·Metodiky použité v zisťovaniach o cestnej nákladnej doprave v členských štátoch, krajinách EZVO a kandidátskych krajinách, ktoré predstavujú metodické aspekty zisťovaní o cestnej nákladnej doprave vykonávaných v krajinách podávajúcich správy.

2.7.Šírenie údajov

2.7.1.Tabuľky Eurostatu určené na šírenie údajov

Súhrnné údaje založené na mikroúdajoch zozbieraných v zmysle nariadenia (EÚ) č. 70/2012 sú zverejnené v databáze Eurostatu určenej na šírenie údajov 10 . Používatelia môžu získať podrobné štatistické tabuľky v súlade s ustanoveniami nariadenia Komisie (ES) č. 6/2003. Existuje 43 tabuliek o cestnej nákladnej doprave, ktoré sú doplnené jediným súborom európskych metaúdajov a niekoľkými súbormi vnútroštátnych metaúdajov.

2.7.2.Publikácie

Eurostat vytvára články Statistics Explained (Štatistika v kocke), ktoré poskytujú analýzu údajov pre médiá a širokú verejnosť. Pokrýva v nich tieto témy:

·Všeobecné trendy v cestnej nákladnej doprave 11

·Cestná nákladná doprava podľa charakteristík vozidiel 12

·Cestná nákladná doprava podľa charakteristík jázd 13

·Cestná nákladná doprava podľa druhu tovaru 14

·Cestná nákladná doprava – kabotáž 15

Tieto články sa každoročne aktualizujú, s výnimkou článku o kabotáži, ktorý sa aktualizuje každé dva roky. Články sa aktualizujú po dokončení zberu údajov za daný referenčný rok.

2.7.3.Anonymizované údaje

V súlade s nariadením Komisie (EÚ) č. 557/2013 16 sa mikroúdaje týkajúce sa cestnej nákladnej dopravy anonymizujú a dávajú sa k dispozícii výskumným zariadeniam na vedecké účely. Žiadosti o anonymizované údaje prijíma Komisia (Eurostat) a prístup je povolený po spoločnom schválení Komisiou (Eurostatom) a národnými štatistickými orgánmi. V rokoch 2018 a 2019 prejavilo záujem o získanie anonymizovaných údajov zo zisťovaní o európskej cestnej nákladnej doprave osem výskumných zariadení.

2.7.4.Ostatné spôsoby šírenia

Údaje sa šíria aj prostredníctvom prispôsobenej extrakcie údajov pre používateľov a v správach a publikáciách Eurostatu [napr. štatistická kniha Energy, transport and environment statistics (Štatistiky o energetike, doprave a životnom prostredí) 17 ].

3.ĎALŠÍ ROZVOJ ŠTATISTIKY CESTNEJ NÁKLADNEJ DOPRAVY

V Európskej zelenej dohode, ktorej cieľom je dosiahnuť klimatickú neutralitu v Európe do roku 2050, sa oznámil súbor transformačných politík vo všetkých ekonomických odvetviach vrátane dopravy. Štatistiky o cestnej nákladnej doprave môžu pomôcť stanoviť a monitorovať ciele politiky. To sa dosiahne poskytovaním údajov o objemoch prepraveného tovaru, najazdených kilometroch a vybavení a infraštruktúre. Cestná nákladná doprava je mimoriadne významné odvetvie, keďže má najvyšší podiel vo vnútrozemskej nákladnej doprave v Európskej únii (75,3 % v roku 2018).

Od júna 2018 do marca 2020 sa zasadnutie skupiny odborníkov pre štatistiky o cestnej nákladnej doprave uskutočnilo dvakrát. Počas týchto zasadnutí Eurostat, členské štáty, krajiny EZVO, kandidátske krajiny a potenciálni kandidáti diskutovali o potrebách údajov, spôsoboch týkajúcich sa zlepšenia štatistík o cestnej nákladnej doprave a o tom, ako znížiť zaťaženie spojené so zberom údajov. Jeden z vývojov, o ktorom sa práve diskutuje, sa týka budúcich štatistík o doprave pomocou ľahkých úžitkových vozidiel. Hoci takéto vozidlá neprepravujú veľmi ťažké náklady, v mestských oblastiach najazdia veľa kilometrov, čím sa výrazne prispieva k emisiám a preťaženiu. Okrem toho môžeme zvýšené používanie týchto vozidiel pozorovať aj na medzimestských a medzinárodných jazdách. Ľahké úžitkové vozidlá boli dosiaľ do značnej miery mimo rozsahu pôsobnosti európskej dopravnej politiky a súvisiaceho acquis. To sa zmení nariadením (EÚ) 2020/1054 a nariadením (EÚ) 2020/1055, ktoré boli nedávno prijaté. Zvyšuje sa dopyt po údajoch o používaní ľahkých úžitkových vozidlách, aspoň o tých, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti európskych právnych predpisov.

Údaje o ľahkých úžitkových vozidlách sa takisto dajú získať z registra kontrol technického stavu, v ktorom sa zhromažďujú informácie o type motora, hmotnostnej triede a druhu paliva vozidla, ako aj o jeho technológii kontroly emisií.

Špecializovaná osobitná skupina skúma túto oblasť od roku 2018, pričom sa zaoberá uskutočniteľnosťou a parametrami zberu údajov o ľahkých úžitkových vozidlách. Diskusie sa týkajú metodiky, ktorá sa má vypracovať, vrátane vymedzenia, limitov, zdrojov údajov a premenných, ktoré sa majú zbierať. V súvislosti s týmto projektom spustila Komisia (Eurostat) začiatkom roka 2020 pilotné štúdie týkajúce sa štatistík o ľahkých úžitkových vozidlách. Počas svojho posledného zasadnutia 4. marca 2020 diskutovala osobitná skupina o niekoľkých metodických aspektoch a premenných, ktoré by sa mohli zbierať. Práca osobitnej skupiny bude pokračovať. Potreba údajov o ľahkých úžitkových vozidlách sa stáva významnou pre veľa krajín a na úrovni EÚ. Zatiaľ však nie je jasné, či a do akej miery by vzhľadom na súvisiace vysoké náklady a zaťaženie mohli byť štatistiky takýchto vozidiel zhromažďované v blízkej budúcnosti.

Počas nedávnej konzultácie krajiny podávajúce správy identifikovali prínos potenciálnych dodatočných premenných, pokiaľ ide o druh paliva, ktoré vozidlá spotrebúvajú, a ich emisné triedy. Premenná týkajúca sa paliva spotrebovaného počas jazdy môže byť užitočná aj pri výpočte emisií do ovzdušia. V budúcnosti sa môžu zohľadniť premenné týkajúce sa automatizovanej/autonómnej jazdy. Údaje k väčšine týchto premenných by sa mali získavať z administratívnych databáz (registrov), aby sa predišlo dodatočnému zaťaženiu respondentov.

Údaje k nepovinnej premennej „použiteľnosť vozidla pre kombinovanú dopravu“ by sa mohli prepojiť s intermodálnymi štatistikami. Činnosť NACE spojená s vozidlom sa v súčasnosti požaduje na štvormiestnej úrovni; mohla by však byť akceptovaná aj na vyšších úrovniach a dokonca na najvyššej odvetvovej úrovni klasifikácie NACE.

Krajiny podávajúce správy takisto poukázali na potrebu toho, aby boli niektoré pravidlá vykazovania konkrétnejšie; napr. presné vymedzenie počtu vozidiel by bolo veľmi užitočné, keďže všetky zbery údajov by boli harmonizovanejšie a porovnateľnejšie.

Zohľadniť by sa mala aj otázka týkajúca sa výrazného zaťaženia, ktoré zber údajov o doprave spôsobuje v pomere k potenciálne nízkemu počtu cestných vozidiel, a prínos zberu.

4.ZÁVERY

Skúsenosti a výsledky získané prostredníctvom vykonávania nariadenia (EÚ) č. 70/2012 sa považujú za pozitívne. Krajiny dodržiavajú povinnosti týkajúce sa poskytovania údajov a zdroje pridelené na vnútroštátnej úrovni, ako aj na úrovni Komisie umožňujú dosahovanie vysokokvalitných výsledkov. Komisia podporuje členské štáty vo vykonávaní nariadenia (EÚ) č. 70/2012, vedie informačný systém pre správu údajov a vylepšila komunikáciu s cieľom minimalizovať zaťaženie spojené s podávaním správ.

Ukázalo sa, že nariadenie (EÚ) č. 70/2012 je efektívnym a účinným nástrojom na tvorbu spoľahlivých a porovnateľných štatistík o cestnej nákladnej doprave na úrovni EÚ aj na vnútroštátnej úrovni, pričom sa predchádza zdvojeniu práce. Vytvorené štatistiky sa šíria vo forme tabuliek v databáze určenej na šírenie údajov a publikáciách Eurostatu ako anonymizované súbory údajov a iné prispôsobené extrakcie. Štatistiky o cestnej nákladnej doprave sú cenné pre navrhovanie a hodnotenie politík a pre monitorovanie trhu cestnej nákladnej dopravy v Európe.

(1)      Ú. v. EÚ L 32, 3.2.2012, s. 1.
(2)       Ú. v. ES L 163, 6.6.1998, s. 1.
(3)      V súlade s článkom 1 nariadenia (EÚ) č. 70/2012 môže každý členský štát vyňať cestné nákladné vozidlá, ktorých užitočná hmotnosť alebo maximálna dovolená hmotnosť je nižšia než určitý limit. Tento limit nesmie presiahnuť 3,5 tony užitočnej hmotnosti alebo 6 ton maximálnej dovolenej hmotnosti jednotlivých motorových vozidiel.
(4)      KOM(2011) 144 v konečnom znení.
(5)      COM(2019) 640 final.
(6)       https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-manuals-and-guidelines/-/KS-GQ-17-114 (dostupné iba v angličtine) .
(7)       https://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en/road_go_esms.htm (dostupné iba v angličtine) .
(8)      Nariadenie Komisie (ES) č. 6/2003 z 30. decembra 2002, ktoré sa týka šírenia štatistiky cestnej nákladnej dopravy (Ú. v. ES L 1, 4.1.2003, s. 45).
(9)       https://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-manuals-and-guidelines/-/KS-GQ-16-105 (dostupné iba v angličtine) .
(10)       https://ec.europa.eu/eurostat/web/transport/data/database (dostupné iba v angličtine, vo francúzštine a v nemčine) .
(11)       http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Road_freight_transport_statistics (dostupné iba v angličtine) .
(12)       http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Road_freight_transport_by_vehicle_characteristics (dostupné iba v angličtine) .
(13)       http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Road_freight_transport_by_journey_characteristics (dostupné iba v angličtine) .
(14)       http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Road_freight_transport_by_type_of_goods (dostupné iba v angličtine) .
(15)       https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Road_freight_transport_statistics_-_cabotage   (dostupné iba v angličtine) .
(16)      Nariadenie Komisie (EÚ) č. 557/2013 zo 17. júna 2013, ktorým sa vykonáva nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 o európskej štatistike, pokiaľ ide o prístup k dôverným údajom na vedecké účely, a ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 831/2002 (Ú. v. EÚ L 164, 18.6.2013, s. 16).
(17)       https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-statistical-books/-/KS-DK-19-001 (dostupné iba v angličtine) .