V Bruseli30. 9. 2020

COM(2020) 580 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Správa o právnom štáte 2020

Situácia v oblasti právneho štátu v Európskej únii

{SWD(2020) 300-326}


Právny štát pomáha chrániť ľudí pred nadvládou mocných.

Je zárukou tých najzákladnejších práv a slobôd v bežnom živote.

Umožňuje nám vyjadrovať svoje názory a získavať informácie z nezávislej tlače.

predsedníčka Ursula von der Leyenová, Správa o stave Únie 2020

1.Úvod

Európska únia je založená na súbore spoločných hodnôt, medzi ktoré patria základné práva, demokraciaprávny štát 1 . Tieto hodnoty sú základom našich spoločnostínašej spoločnej identity. Žiadna demokracia nemôže prosperovať bez nezávislých súdov, ktoré zaručujú ochranu základných právobčianskych slobôd, ani bez aktívnej občianskej spoločnostislobodnýchpluralitných médií. Celosvetovo sa uznáva, že EÚ mátýchto oblastiach veľmi prísne normy 2 . Tieto prísne normy sa však nie vždy uplatňujú rovnako, je možné ich zlepšiťokrem toho vždy existuje riziko zvrátenia dosiahnutého pokroku. Ochrana našich základných hodnôt je spoločnou zodpovednosťou všetkých inštitúciíčlenských štátov EÚ, pričom každý by si mal plniť svoju úlohu.

Čo je to právny štát?  3

Právny štát je zakotvený v článku 2 Zmluvy o Európskej únii ako jedna zo spoločných hodnôt pre všetky členské štáty. Podľa tejto zásady všetky subjekty verejnej moci vždy konajú v rámci obmedzení stanovených zákonom, v súlade s hodnotami demokracie a základnými právami, ako aj pod kontrolou nezávislých a nestranných súdov. Právny štát zahŕňa zásady, ako sú zákonnosť implikujúca transparentný, zodpovedný, demokratický a pluralistický postup prijímania zákonov; právna istota; zákaz svojvôle výkonnej moci; účinná súdna ochrana nezávislými a nestrannými súdmi, účinné súdne preskúmanie vrátane dodržiavania základných práv; deľba moci a rovnosť pred zákonom. Tieto zásady boli uznané v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie a Európskeho súdu pre ľudské práva. Okrem toho Rada Európy vypracovala normy a vydala stanoviská a odporúčania, ktoré poskytujú osvedčené usmernenia na podporu a presadzovanie právneho štátu.

Zásada právneho štátu je ustálenou zásadou. Aj keď členské štáty majú rôzne národné identity, právne systémytradície, základný význam právneho štátu jecelej EÚ rovnaký. Dodržiavanie zásad právneho štátu je nevyhnutné na to, aby občaniapodniky dôverovali verejným inštitúciám,tieto kľúčové zásady podporujú občania vo všetkých členských štátoch 4 . Právny štát má priamy vplyv na život každého občana. Je základným predpokladom na zabezpečenie rovnosti pred zákonomochrany práv občanov EÚ. Má zásadný význam pre vykonávanie právnych predpisovpolitík EÚje ústredným prvkom Únie rovnosti, príležitostísociálnej spravodlivosti. Mimoriadne okolnostiroku 2020 priniesli ďalšie výzvy, pokiaľ idepráva občanov,pri riešení pandémie COVID-19 sa museli uplatniť určité obmedzenia našich slobôd, ako je sloboda pohybu, sloboda zhromažďovania alebo sloboda podnikania. Dodržiavanie zásad právneho štátu sa opieraúčinné vnútroštátne systémy bŕzdprotiváh, ktoré sú kľúčomzabezpečeniu toho, aby sa naše právatakýchto prípadoch obmedzovali ibanevyhnutnej, primeranejčasovo limitovanej miere pod dohľadom národných parlamentovsúdov.

Posilnenie právneho štátu: priorita v záujme účinného fungovania Únie

Európska únia je založená na právnom štáte. Ohrozením právneho štátu sa spochybňuje právny, politickýhospodársky základ EÚ. Nedostatkyjednom členskom štáte majú vplyv na ostatné členské štátyEÚ ako celok. Dodržiavanie zásad právneho štátu je primárnou zodpovednosťou každého členského štátu, ale bez ohľadu na to, kde sa problémyprávnym štátom objavia, Únia má spoločný záujem na ich riešenízohrávaňom úlohu. Na dodržiavaní zásad právneho štátu spočíva aj fungovanie vnútorného trhu, spoluprácaoblasti spravodlivosti založenej na vzájomnej dôvereuznávaní, ako aj ochrana finančných záujmov Únie, ako nedávno zdôraznila Európska rada 5 . Ak má EÚ úspešne prejsť udržateľnouodolnou obnovou, je nevyhnutné, aby jej nástroje mohli fungovaťprostredí, ktoré je zakotvenéprávnom štáte.

Právny štát je dôležitou témou pre EÚ aj za jej hranicami. EÚ bude naďalej presadzovať dôsledný a súdržný prístup medzi tým, aké politiky v oblasti právneho štátu uplatňuje vnútorne, a tým, ako právny štát začleňuje do spolupráce s pristupujúcimi a susednými krajinami, ako aj do celej vonkajšej činnosti EÚ, a to na bilaterálnej, regionálnej a multilaterálnej úrovni.

EÚ sa riadi univerzálnymi hodnotamizásadami zakotvenýmiCharte OSN a v medzinárodnom práve a v súladecieľmi udržateľného rozvoja 6 neochvejne obhajuje ľudské práva, demokraciuprávny štát na celom svete, ako sa preukázalonovom Akčnom pláne EÚ pre ľudské právademokraciu na roky 2020 – 2024 7 . Presadzovanie právneho štátu na globálnej úrovni zahŕňa posilnenie spolupráceotázkach právneho štátumedzinárodnýmiregionálnymi organizáciami, ako je Organizácia Spojených národov, Rada EurópyOrganizácia pre bezpečnosťspoluprácuEurópe.

V poslednom desaťročí EÚ vyvinulaotestovala niekoľko podporných nástrojov na presadzovanie zásad právneho štátu 8 . Závažné výzvyoblasti právneho štátuniektorých členských štátoch vyvolali ďalšie diskusie na úrovni EÚjednotlivých štátovtom, ako posilniť schopnosť EÚ riešiť takéto situácie. Komisia vo svojom oznámeníjúla 2019 navrhla, aby EÚjej členské štáty zintenzívnili presadzovanie silnej politickejprávnej kultúry podporujúcej právny štátaby vytvorili nástroje, ktoré zabránia vzniku alebo prehlbovaniu problémovoblasti právneho štátu 9 .

Európsky mechanizmus právneho štátu

V politických usmerneniach predsedníčky von der Leyenovej sa uvádza zámer vytvoriť komplexný dodatočný mechanizmus právneho štátu, ktorý sa stane základným kameňom pri plnení spoločného záväzku EÚ a členských štátov posilniť právny štát. Tento mechanizmus má fungovať ako ročný cyklus podpory právneho štátu a predchádzania vzniku alebo prehlbovaniu problémov. Zameriava sa na zlepšenie porozumenia a informovanosti o otázkach a významnom vývoji v oblastiach, ktoré majú priamy vplyv na dodržiavanie zásad právneho štátu, ako je justičný systém, protikorupčný rámec, pluralita a sloboda médií a ďalšie inštitucionálne otázky spojené so systémom bŕzd a protiváh. Identifikovanie výziev členským štátom uľahčí hľadanie riešení na ochranu právneho štátu v spolupráci a vzájomnej podpore s Komisiou, inými členskými štátmi a zainteresovanými stranami, ako je napríklad Benátska komisia.

Tento prístup je založený na úzkom dialóguvnútroštátnymi orgánmizainteresovanými stranami, ktorý zabezpečuje transparentnosťobjektívnenestranne pokrýva všetky členské štáty. Na základe toho sa každý rok vypracuje správaprávnom štáte, ktorá zahŕňa 27 kapitolposúdeniami jednotlivých členských štátov. Tento mechanizmus právneho štátu posilňujedopĺňa ďalšie nástroje EÚ, ktoré motivujú členské štáty, aby vykonávali štrukturálne reformyoblastiach jeho pôsobnosti, vrátane porovnávacieho prehľadu EÚoblasti justície 10 , európskeho semestra 11 a v súčasnosti aj nástroja Next Generation EU. Tieto nástroje by využívali posúdenia uvedené vo výročnej správe ako referenčné východisko. Ostatné prvkysúbore nástrojov EÚ na podporu právneho štátu sa budúprípade potreby naďalej využívať na účinnúprimeranú reakciu na výzvyoblasti právneho štátu 12 .

Mechanizmus právneho štátu bude okrem prehlbovania spoločného porozumenia prostredníctvom dialógu poskytovať rámec pre podporu Komisie členským štátom a vnútroštátnym zainteresovaným stranám pri riešení problémov v oblasti právneho štátu. Štrukturálne reformy sa podporujú viacerými nástrojmi a finančnými prostriedkami, ktoré poskytujú technickú pomoc a financovanie projektov v oblasti verejnej správy, spravodlivosti, boja proti korupcii a plurality médií. Na projekty s európskym rozmerom sú k dispozícii aj osobitné a priame granty pre občiansku spoločnosť a siete (ako je justičná sieť alebo sieť novinárov). Pre reformy by boli prínosom aj odborné znalosti uznávaných medzinárodných orgánov, najmä Rady Európy, ako aj výmeny s odborníkmi z praxe z iných členských štátov.

Prehĺbenie práce EÚoblasti právneho štátu si vyžaduje úzkunepretržitú spoluprácu medzi inštitúciami EÚčlenskými štátmi. Hlavným cieľom európskeho mechanizmu právneho štátu je stimulovať medziinštitucionálnu spoluprácunabádať všetky inštitúcie EÚ, aby prispievalisúlade so svojimi príslušnými inštitucionálnymi úlohami. To jehľadiska fungovania európskeho mechanizmu právneho štátu zásadne dôležité a v dlhodobom záujme Európskeho parlamentu 13 aj Rady 14 . Tento cieľ sleduje aj jeho spoločnýobjektívny základ, ktorý zohľadňuje rovnakou mierou všetky členské štáty. Komisia buderadosťou podporovať úsilie, ktorésúčasnosti prebiehaoboch inštitúciách,to ajnadväznosti na pripravované uznesenie Európskeho parlamentu 15 . Európsky mechanizmus právneho štátu pomôže zefektívniť diskusieprávnom štáte na úrovni EÚposilniť medziinštitucionálnu spoluprácupravidelnom ročnom cykle, do ktorého sa zapojí Európsky parlamentRadaktorý umožní prijatie štruktúrovanýchcielených nadväzujúcich opatrenínadviazanie spoluprácenárodnými parlamentmi.

Mechanizmus právneho štátu je súčasťou širšieho úsilia na úrovni EÚ o posilnenie hodnôt demokracie, rovnosti a dodržiavania ľudských práv vrátane práv osôb patriacich k menšinám. Doplní ho súbor nadchádzajúcich iniciatív vrátane akčného plánu pre európsku demokraciu, obnovenej stratégie vykonávania Charty základných práv a cielených stratégií na riešenie potrieb najzraniteľnejších skupín v našich spoločnostiach s cieľom podporiť spoločnosť, v ktorej prevláda pluralizmus, nediskriminácia, spravodlivosť, solidarita a rovnosť.

Prvá správaprávnom štáte 16

Touto správou vrátane jej 27 kapitol, v ktorých sa uvádza posúdenie jednotlivých členských štátov, chce Komisia stanoviť prvé kľúčové prvky situácie v členských štátoch, z ktorých bude môcť vychádzať nový cyklus mechanizmu právneho štátu a budúce správy.

Posúdenie uvedenékapitolách27 krajinách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou tejto správyprávnom štáte, bolo vypracovanésúladerozsahom pôsobnostimetodikou prediskutovanýmičlenskými štátmi 17 . Posúdenie bolo zamerané na štyri hlavné piliere: justičný systém, protikorupčný rámec, pluralita médiíiné inštitucionálne systémy bŕzdprotiváh. Pre každý pilier sametodike pripomenuli ustanovenia právnych predpisov EÚ, ktoré sú relevantné pre posúdenie. Odkazuje sa aj na stanoviskáodporúčania Rady Európy, ktoré poskytujú užitočné usmernenia. Tieto štyri oblasti bolirámci prípravného procesu identifikované ako kľúčové vzájomne prepojené piliere na zabezpečenie právneho štátu. Účinné justičné systémysilné inštitucionálne systémy bŕzdprotiváh sú základom dodržiavania zásad právneho štátunašich demokraciách. Právne predpisysilné inštitúcie však nestačia. Právny štát si vyžaduje priaznivé prostredie založené na rešpektovaní nezávislosti súdnictva, účinných protikorupčných politikách, slobodnýchpluralitných médiách, transparentnejvysoko kvalitnej verejnej správeslobodnejaktívnej občianskej spoločnosti. Preventívne politikykampane na miestnej úrovni zvyšujú informovanosť občanovudržiavajú zásady právneho štátu medzi prioritami agendy. Investigatívni novinári, nezávislé médiákontrola zo stany občianskej spoločnosti sú nevyhnutné na vyvodzovanie zodpovednosti voči subjektomrozhodovacími právomocami.

Táto správa je výsledkom úzkej spoluprácečlenskými štátmi,to na politickej úrovniRade, ako aj prostredníctvom politickýchtechnických dvojstranných stretnutí,opiera sarôzne zdroje. Táto metodika sa stane súčasťou každoročného postupu mechanizmu právneho štátu. Bola zriadená sieť vnútroštátnych kontaktných miest pre právny štát, ktoré majú pomáhať pri zavádzaní mechanizmujeho metodikypôsobiť ako nepretržitý komunikačný kanál. Uskutočnili sa dve stretnutia tejto siete. Do procesu prípravy správy sa zapojili všetky členské štáty, ktoré začiatkom mája poskytli písomné príspevky 18 od mája do júla sa zúčastnili na špecializovaných virtuálnych návštevách krajín 19 . Počas týchto návštev krajín Komisia rokovalavývojioblasti právneho štátuvnútroštátnymi orgánmi členských štátov vrátane súdnychnezávislých orgánov, orgánov presadzovania práva, ako ajďalšími zainteresovanými stranami, ako sú združenia novinárovobčianska spoločnosť. Pred prijatím tejto správy dostali členské štáty príležitosť poskytnúť aktuálne informáciekapitole týkajúcej sa ich krajiny.

Uskutočnili sa aj cielené konzultácie so zainteresovanými stranami, ktoré poskytli cenné prierezové aj špecifické príspevky pre jednotlivé krajiny od rôznych agentúr EÚ, európskych sietí, vnútroštátnycheurópskych organizácií občianskej spoločnostiprofesijných združenímedzinárodnýcheurópskych aktérov 20 . Patrí medzi ne Agentúra pre základné práva, Európska sieť súdnych rád, Európska sieť predsedov najvyšších súdov EÚ, Európska sieť národných inštitúcií pre ľudské práva (ENNHRI), Rada európskych advokátskych komôr (CCBE), Rada Európy, Organizácia pre bezpečnosťspoluprácuEurópe (OBSE)Organizácia pre hospodársku spoluprácurozvoj (OECD), ako aj národnémedzinárodné organizácie občianskej spoločnostinovinárov.

Kapitolyjednotlivých krajinách sa opierajúkvalitatívne posúdenie vykonané Komisiou, ktoré sa zameriava na syntézu významného vývoja od januára 2019úvodným stručným faktickým opisom právnehoinštitucionálneho rámca relevantného pre každý pilier.posúdení sa uvádzajú tak výzvy, ako aj pozitívne aspekty vrátane osvedčených postupov. Komisia zabezpečila koherentnýrovnocenný prístup uplatňovaním rovnakej metodikypreskúmaním rovnakých tém vo všetkých členských štátoch, pričom postupovala primeranesituáciivývoju. Cieľom kapitoljednotlivých krajinách nie je poskytnúť vyčerpávajúci opis všetkých relevantných prvkov situácieoblasti právneho štátučlenských štátoch, ale prezentovať významný vývoj 21 . Na základe tejto prvej skúsenostivývoja situáciečlenských štátoch sabudúcich rokoch môžu do správy zahrnúť alebo ďalej rozvíjať ďalšie relevantné aspekty.

Posúdenie odkazuje aj na požiadavky práva EÚ vrátane rozhodnutí Európskeho súdneho dvora. Okrem toho užitočný referenčný rámec pre normynajlepšie postupy poskytujú aj odporúčaniastanoviská Rady Európy. Rada Európy ďalej prispelaposúdeniukapitoláchjednotlivých krajinách tým, že poskytla prehľad svojich nedávnych stanovískspráv týkajúcich sa členských štátov EÚ 22 .

Posúdenie obsiahnuté v správe o právnom štáte vychádza z tohto procesu dialógu, konzultácií a odborných príspevkov. Ponúka solídny a dobre zdokumentovaný základ pre diskusiu a ďalšiu prácu s Európskym parlamentom a Radou. Európsky mechanizmus právneho štátu sa má v medziinštitucionálnych diskusiách a dialógu s členskými štátmi ďalej vyvíjať a zlepšovať ako kolektívny zdroj vedomostí a spúšťač podpory EÚ.

Pandémia COVID-19: záťažový test odolnosti právneho štátu

Kríza spôsobená ochorením COVID-19 priniesla okrem bezprostredného vplyvu na zdravie a hospodárstvo širokú škálu výziev pre spoločnosť, konkrétnejšie pre verejnú správu a právne a ústavné systémy. Ukázalo sa, že táto kríza je v reálnom živote záťažovým testom odolnosti vnútroštátnych systémov v krízových situáciách. Všetky členské štáty prijali výnimočné opatrenia na ochranu verejného zdravia a väčšina z nich vyhlásila určitú formu núdzového stavu alebo udelila mimoriadne právomoci na základe ústavných ustanovení alebo zákonov o ochrane verejného zdravia. Zmena alebo pozastavenie obvyklého vnútroštátneho systému bŕzd a protiváh môže predstavovať osobitné výzvy pre právny štát, pričom tento vývoj sa v niektorých členských štátoch stal hlavnou témou verejnej diskusie. Komisia preto pozorne monitorovala uplatňovanie núdzových opatrení, čo sa v príslušných prípadoch odrazilo v kapitolách o jednotlivých krajinách.

Komisia zdôraznila, že reakcie na krízu musia rešpektovať naše základné zásadyhodnoty stanovenézmluvách. Medzi kľúčové kritériá posudzovania núdzových opatrení patrilo, či boli opatrenia časovo obmedzené, či boli zavedené záruky, aby boli opatrenia nevyhnutne potrebnéprimerané,či bolo možné zachovať parlamentnýsúdny dohľad, ako aj kontrolu zo strany médiíobčianskej spoločnosti 23 . Po zmiernení najpálčivejšej fázy krízy sa pozornosť sústredila na spôsob, akým sa tieto právomoci obmedzili alebo postupne zrušili. Keďže pandémia ešte stále prebieha, vo viacerých členských štátoch sú naďalej zavedené núdzové režimy alebo núdzové opatrenia. Preto bude potrebné, aby Komisia pokračovalamonitorovaní. Situáciu skúmajú aj medzinárodné organizácie 24 Európsky parlament požiadal Benátsku komisiustanoviskoopatreniam prijatýmčlenských štátoch a k ich vplyvu na demokraciu, právny štátzákladné práva 25 .

Reakcie na krízu ukázali celkovo silnú odolnosť vnútroštátnych systémov. V mnohých členských štátoch súdy preskúmali núdzové opatrenia a uskutočnili sa politické a právne diskusie o tom, či boli uplatnené núdzové režimy odôvodnené a primerané, či boli rozhodnutia zákonné a či sa použili správne postupy a nástroje. Z prebiehajúceho monitorovania Komisie a diskusií na vnútroštátnej úrovni už vyplynulo niekoľko zistení a úvah, ktoré môžu ďalej prispieť k vnútroštátnym diskusiám a zlepšiť právnu a politickú reakciu.

Prvá úvaha sa týka kultúry právneho štátu a úrovne dôvery v systém bŕzd a protiváh v členských štátoch. To sa týka najmä vzájomného pôsobenia medzi vnútroštátnymi inštitúciami a ich lojálnej spolupráce, úlohy parlamentnej kontroly a možností zachovať pre občanov pravidlá konzultácií a transparentnosti. Pandémia COVID-19 poukázala na to, aké dôležité je zabezpečiť, aby naliehavé a účinné rozhodovanie potrebné na ochranu verejného zdravia neviedlo k obchádzaniu zavedeného systému bŕzd a protiváh – vrátane parlamentov – najmä vtedy, keď majú opatrenia vplyv na základné slobody a práva obyvateľstva ako celku.

Druhá úvaha sa týka jej dôsledkov na prácu médiíobčianskej spoločnosti pri vykonávaní demokratickej kontroly. Keď sa mimoriadnymi právomocami znižuje inštitucionálna kontrola subjektovrozhodovacou právomocou,to viac sa zvyšuje význam kontroly verejných rozhodnutí médiamiobčianskou spoločnosťou.niektorých členských štátoch však médiáobčianska spoločnosť čelili novým prekážkam. Takéto situácie okrem iného prispelišíreniu dezinformáciízníženiu dôvery vo verejné orgány, čo poškodzuje právny štát 26 .

Tretia úvaha sa týka odolnosti justičného systému. Základným prvkom právneho štátu je prístup k nezávislému súdu a súdnemu preskúmaniu. Čiastočné zatvorenie vnútroštátnych súdov, ktoré konajú aj ako súdy Únie pri uplatňovaní práva EÚ, odhalilo závažne slabé miesto. Niekoľko členských štátov prijalo opatrenia na zníženie vplyvu pandémie a bolo schopných opätovne začať pojednávania podľa pravidiel dodržiavania fyzického odstupu alebo prostredníctvom videokonferencií. Pandémia vo viacerých členských štátoch podnietila aj digitalizáciu konaní.

V týchto úvahách sa odrážajú širšie diskusieprávnom štáte vo viacerých členských štátoch týkajúce sa odolnosti ich vnútroštátnych systémov 27 .tomto zmysle pandémia COVID-19 dala pocítiť, ako právny štát priamo ovplyvňuje každodenný život ľudí.

2. Kľúčové aspekty situácie právneho štátu v členských štátoch

Ústavné, právne a politické systémy členských štátov vo všeobecnosti odrážajú prísne normy právneho štátu. Kľúčové zásady právneho štátu – zákonnosť, právna istota, zákaz svojvôle výkonnej moci, účinná súdna ochrana zo strany nezávislých a nestranných súdov vrátane dodržiavania základných práv, deľby moci a rovnosti pred zákonom – sú zakotvené vo vnútroštátnych ústavách a premietnuté do právnych predpisov. Objavujú sa však aj závažné výzvy, ktoré testujú odolnosť záruk právneho štátu a vyplavujú na povrch nedostatky.

Pokiaľ ideštyri piliere, na ktorých je mechanizmus založený,nasledujúcich štyroch oddieloch sa zdôrazňuje viacero významných spoločných témtrendov, osobitné výzvypozitívny vývoj 28 . Uvádzajú sanich príklady vývojačlenských štátoch, ktoré obzvlášť vynikajúrámci posúdenia všetkých 27 členských štátov obsiahnutéhokapitoláchjednotlivých krajinách 29 . Cieľom je podnietiť konštruktívnu diskusiukonsolidácii právneho štátupovzbudiť všetky členské štáty, aby preskúmali, ako možno riešiť výzvy, učili sa zo vzájomných skúsenostíukázali, ako možno ďalej posilniť právny štát pri plnom rešpektovaní národných tradíciívnútroštátnych špecifík.

2.1. Justičné systémy

Účinné justičné systémy majú pre presadzovanie právneho štátu zásadný význam. Nezávislosť, kvalitaefektívnosť sú základnými parametrami účinného justičného systému bez ohľadu na model vnútroštátneho právneho systémuprávnu tradíciu,ktorej vychádza. Hoci organizácia súdnictvačlenských štátoch patrí do právomoci členských štátov, členské štáty musia pri výkone tejto právomoci zabezpečiť, aby ich vnútroštátne justičné systémy zabezpečovali účinnú súdnu ochranu 30 . Zásadný význam pre zabezpečenie takejto súdnej ochrany má nezávislosť vnútroštátnych súdov 31 . Vnútroštátne súdy zabezpečujú účinné presadzovanie právpovinností stanovených podľa práva EÚ. Ako potvrdil Európsky súdny dvor, samotná existencia účinného súdneho preskúmania na účely dodržania ustanovení práva EÚ je inherentnou súčasťou existencie právneho štátu. 32 Na účinných justičných systémoch stojí aj vzájomná dôvera, ktorá je základným princípom spoločného priestoru slobody, spravodlivostibezpečnosti 33 , prostredia priaznivého pre investície, udržateľnosti dlhodobého rastuochrany finančných záujmov EÚ. Európsky súdny dvor bližšie objasnil požiadavky vyplývajúcepráva EÚ, pokiaľ idenezávislosť súdnictva.judikatúre Európskeho súdu pre ľudské práva sa takisto stanovujú kľúčové normy, ktoré sa majú dodržiavať, aby sa zabezpečila nezávislosť súdnictva.

Fungovanie justičného systému je jednoupriorít národných politických programov, čo dokazuje skutočnosť, že takmer všetky členské štáty realizujú reformy justície 34 , aj keď ich ciele, rozsah, formastav implementácie sa líšia. Oblasti reforiem siahajú od štrukturálnych ústavných zmien, ako je zriadenie súdnej rady alebo nových súdov, až po konkrétne prevádzkové opatrenia, ako je napríklad digitalizácia správy vecí na súdoch.dialógu vyplynulo, že členské štáty pozorne sledujú reformyvývoj právneho štátuiných členských štátochvyvíjajúcu sa judikatúru Súdneho dvoraEurópskeho súdu pre ľudské práva.

Vnímaná nezávislosť súdnictva v EÚ

V prieskumoch Eurobarometra uskutočnených medzi podnikmiširokou verejnosťouroku 2020 35 zostávajú pri hornej aj dolnej hranici škály tie isté členské štáty.najnovšieho prieskumu Eurobarometra vyplýva, že vnímanie nezávislosti medzi širokou verejnosťou je veľmi vysoké (nad 75 %)šiestich členských štátoch. Toto hodnotenie zostalo za posledné štyri roky viac-menej stabilné. Úroveň vnímanej nezávislosti sa zároveňpriebehu minulého roka znížiladeviatich členských štátoch a v niekoľkých členských štátoch zostáva úroveň vnímanej nezávislosti súdnictva veľmi nízka (menej ako 30 %).

Pokračuje úsilie zamerané na posilnenie štrukturálnych záruk nezávislosti súdnictva

Vo viacerých členských štátoch pokračuje úsilie zamerané na posilnenie nezávislosti súdnictva a na zníženie vplyvu výkonnej alebo legislatívnej moci na súdnictvo. Patrí medzi ne zriadenie alebo posilnenie nezávislej štátnej súdnej rady. Na nezávislosť súdnictva a na vnímanie nezávislosti verejnosťou môže mať vplyv aj metóda vymenúvania sudcov. Niekoľko členských štátov plánovalo alebo prijalo reformy, ktoré majú do tohto postupu viac zapojiť súdnictvo alebo ktoré majú vymedziť jasné kritériá či mechanizmy súdneho preskúmania. Reformy disciplinárnych konaní proti sudcom a prokurátorom takisto preukazujú, že sa venuje zvýšená pozornosť potrebe udržať rovnováhu, ktorá poskytuje základné záruky a zároveň zachováva zodpovednosť.

Napríklad na Malte parlament nedávno prijal niekoľko reforiem justičného systémucieľom posilniť nezávislosť súdnictva. Česku sa pripravujú reformy zamerané na zvýšenie transparentnosti pri vymenúvaní, povyšovaníodvolávaní sudcov. Na Cypre od júla 2019 podlieha vymenovanie sudcov novým podrobným kritériámdiskutuje saďalších zmenách. Lotyšsku bolicieľom posilniť nezávislosť súdnictva udelené nové právomoci súdnej rade.

Diskusie, úvahyreformné plány týkajúce sa posilnenia právnychústavných záruk nezávislosti súdnictva prebiehajú ajčlenských štátoch,ktorých sa nezávislosť súdnictva tradične považuje za vysokú alebo dokonca veľmi vysokú 36 . Členské štáty,ktorých je rozdelenie právomocírešpektovanie nezávislosti súdnictva založené viac na politickej tradícii než na podrobných právnych zárukách, uviedli, že vývojiných členských štátoch bol jednýmdôvodov na zavedenie formálnejších systémov.

Napríklad Írsku bola na konci roka 2019 na zabezpečenie nezávislosti súdnictva zriadená nezávislá súdna rada. Luxembursku sa plánuje revízia ústavy, ktorou by sa zaviedli nové prvky na posilnenie nezávislosti súdnictva. Vo  Fínsku  prevzalajanuári 2020 funkcie, ktoré predtým vykonávalo ministerstvo spravodlivosti. nezávislá agentúra zodpovedná za správu vnútroštátnych súdov. Holandsku sa plánujú reformy na obmedzenie vplyvu výkonnej mocizákonodarnej moci pri vymenúvaní sudcov najvyššieho súdučlenov súdnej rady. Vo  Švédsku  bola vo februári 2020 zriadená na účely „posilnenia ochrany demokracienezávislosti súdnictva“ vyšetrovacia komisia, ktorá má predložiť návrhy legislatívnychústavných reforiem.

Čoraz viac sa diskutuje o nezávislosti prokuratúry vo vzťahu k výkonnej moci, keďže táto nezávislosť má významný vplyv na schopnosť bojovať proti trestnej činnosti a korupcii

HociEÚ neexistuje jednotný model inštitucionálnej štruktúry prokuratúry alebo vymenúvaniaodvolávania prokurátorov alebo disciplinárnych konaní proti nim na rôznych úrovniach, inštitucionálne záruky môžu pomôcť zabezpečiť, aby prokuratúra bola dostatočne nezávislánepodliehala neprimeranému politickému tlaku 37 .nedávnom rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva 38 sa zdôraznilo, že nezávislosť prokurátorov je kľúčovým prvkom pre zachovanie nezávislosti súdnictva.

Na Malte sarámci reforiem zameraných na posilnenie nezávislosti prokuratúry zriaďuje úplne samostatná prokuratúra, čím sa ukončí tradičná úloha generálneho prokurátora, ktorý pôsobí aj ako právny poradca vlády. Cyprus takisto pripravuje legislatívne zmeny, ktorých cieľom je reštrukturalizácia Právnej kancelárie republiky vytvorením samostatných nezávislých riaditeľstievrámci právnej kancelárie.

Osobitnou témou diskusieniektorých členských štátoch, ako je Nemecko Rakúsko , 39 bolo právo výkonnej moci dávať formálne pokyny prokuratúre,to ajjednotlivých prípadoch, najmänadväznosti na judikatúru Európskeho súdneho dvora týkajúcu sa európskeho zatýkacieho rozkazu 40 . Poľsku vyvolala obavy najmä dvojaká úloha ministra spravodlivosti, ktorý je zároveň generálnym prokurátorom, pretože táto situácia znižuje odolnosť organizácie prokuratúryvyšetrovania prípadov voči politickému vplyvu. Úloha generálneho prokurátora vo vzťahuprokurátoromnižším postavením jeniektorých členských štátoch takisto zdrojom obáv. Napríklad Bulharsku ešte neboli dokončené legislatívne konania, ktoré by riešili dlhodobé obavy týkajúce sa účinného režimu zodpovednosti generálneho prokurátora.

Nezávislosť súdnictva je v niektorých členských štátoch aj naďalej zdrojom obáv

Napriek reformnému úsiliu viacerých členských štátov o posilnenie nezávislosti súdnictva vývoj v niektorých z nich vyvoláva obavy. Tieto obavy sa líšia v druhoch opatrení, ktorých sa týkajú, aj v ich intenzite a rozsahu. Siahajú od obáv o schopnosť súdnych rád vykonávať svoje funkcie až po štrukturálnejšie obavy týkajúce sa rastúceho vplyvu výkonnej a zákonodarnej zložky na fungovanie justičných systémov vrátane ústavných súdov alebo najvyšších súdov. Niektoré z takýchto prípadov viedli Komisiu k začatiu konania o nesplnení povinnosti alebo k vysloveniu obáv v zmysle postupov podľa článku 7 ods. 1 ZEÚ.

V niektorých členských štátoch vyvolalo smerovanie zmien vážne obavysúvislostivplyvom reforiem na nezávislosť súdnictva. To bola jednaotázok nastolenýchrámci postupu podľa článku 7 ods. 1 ZEÚ, ktorý začal Európsky parlamentsúvislosti Maďarskom . Problémom čelí najmä nezávislá národná súdna rada pri vyvažovaní právomocí predsedu Národného úradu pre súdnictvo povereného správou súdov; voľba nového predsedu môže vytvoriť priestor na posilnenie spolupráce. Ďalšie obavy súviselinovými pravidlami, ktoré umožňujú vymenovať členov ústavného súdu zvolených parlamentom do najvyššieho súdu mimo bežného postupu vymenovania. Reformy poľského súdnictva vyvolávajú od roku 2015 významnú polemiku,to tak na domácej úrovni, ako aj na úrovni EÚ,spôsobili vážne obavy,ktorých niektoré pretrvávajú. To viedlo Komisiutomu, abyroku 2017 začala postup podľa článku 7 ods. 1 ZEÚ,ktorom Rada ešte nerozhodla. Komisia začalarokoch 20192020 dva postupyprípade nesplnenia povinnosti na ochranu nezávislosti súdnictvaSúdny dvor vydal predbežné opatrenia na pozastavenie právomocí Disciplinárnej komory najvyššieho súdu, pokiaľ idedisciplinárne konania proti sudcom.

Problémy pretrvávajú ajniektorých ďalších členských štátoch. Bulharsku 41 vyvolalo obavy zloženiefungovanie Najvyššej súdnej radyInšpektorátu Najvyššej súdnej rady, pričom tieto obavy neboli zatiaľ vyriešené. Rumunsku 42 naďalej platia kontroverzné reformy prijatérokoch 2017 – 2019, ktoré mali na nezávislosť súdnictva negatívny vplyv 43 . Po rokoch ustupovania od reforiem vládaroku 2020 vyjadrila svoj záväzok znovunich pokračovať, čo viedlovýraznému zníženiu napätiasúdnictve. Chorvátsku spôsobuje ťažkosti pri plnení mandátu Štátnej súdnej radyRady štátneho zástupcu nízka administratívna kapacita, obmedzenie ich úlohy pri vymenúvaní sudcovprokurátorovabsencia výkonnejšieho systému na overovanie majetkových priznaní. Na Slovensku existujú dlhodobé obavy týkajúce sa nezávislostiintegrity justičného systému.apríli 2020 vláda oznámila dôležité reformné plány na posilnenie nezávislostiintegrity súdnictva, ktoré sa týkajú aj postupu vymenovania členov ústavného súdu.

V niektorých členských štátoch sa často objavujú správypolitických útokochmediálnych kampaniach proti sudcomprokurátorom. Niektoré prijaté opatrenia vrátane tých disciplinárnych majú vplyv na slobodu sudcov predkladať návrhy na začatie prejudiciálneho konania Súdnemu dvoru Európskej únie. Takéto útokyopatrenia môžu mať zastrašujúci účinoknegatívny vplyv na dôveru verejnostisúdnictvo, čo ovplyvňuje jeho nezávislosť 44 .mnohých prípadoch sa útoky zameriavajú na sudcovprokurátorov, ktorí verejne kritizujú postupy, ktoré by mohli poškodiť súdnictvo ako celok. Európsky súd pre ľudské práva vo svojom nedávnom rozhodnutí5. mája 2020 opätovne potvrdil slobodu prejavu prokurátorovsudcov, ktorá im umožňuje zúčastňovať sa na verejných diskusiáchlegislatívnych reformách, ktoré majú vplyv na súdnictvo,všeobecnejšieotázkach týkajúcich sa nezávislosti súdnictva 45 .

Pandémia COVID-19 ešte viac zdôraznila význam digitalizácie justičných systémov

Už niekoľko rokov sa členské štáty snažia čo najlepšie využívať nástroje IKT na uľahčenie komunikácie súdov so stranami a právnikmi, na účinné riadenie pracovnej záťaže a na zvýšenie transparentnosti, ktorá zahŕňa online prístup k súdnym rozhodnutiam. V členských štátoch prebiehajú mnohé iniciatívy, ktoré majú používateľom justičných systémov priniesť skutočné zlepšenia. Pandémia COVID-19 dala tomuto úsiliu ďalší impulz a poukázala na význam urýchlenia reforiem zameraných na digitalizáciu vybavovania prípadov súdnymi orgánmi, výmenu informácií a dokumentov so stranami a právnikmi a trvalý a jednoduchý prístup k spravodlivosti pre všetkých. Prijíma sa viacero iniciatív, ktoré siahajú od umožnenia používateľom súdov sledovať fázy konania online až po spracovanie rozsudkov podľa normy umožňujúcej ich strojovú čitateľnosť.

Niektoré členské štáty už značne pokročilizavádzaní takýchto systémov. Napríklad Estónsku Lotyšsku justičných systémoch zavedené niektorénajvyspelejších informačnýchkomunikačných technológií, ktoré sa na súdoch používajú. Poskytujú súdom vysokú mieru prístupnostiflexibilitypočas pandémie COVID-19 významne prispeli ku kontinuite fungovania súdovpomerne malým narušením. Slovinsku je digitalizácia justičného systémuoblasti správy prípadov značne pokročiláďalší vývoj sa zameriava na zlepšenie elektronickej komunikácie medzi súdmistranami. Aj Maďarsko má vysokú úroveň digitalizácie justícievysokou dostupnosťou elektronických prostriedkov, pokiaľ ideonline prístupuverejneným rozsudkom. Portugalsku sa zmenou Občianskeho súdneho poriadku zaviedla zásada „digitalizácie ako štandardu“ do všetkých občianskoprávnych konaní. Taliansku bol predložený návrh reformy občianskeho súdneho konaniacieľom zabezpečiť podávanie žiadostí výlučne onlinerozšírenie škály elektronických prostriedkov vrátane online platenia súdnych poplatkov. Komisia zdôraznila význam digitalizácie justičných systémov pri uskutočňovaní plánu obnovy 46 . Toto úsilie by sa mohlo podporiť prostredníctvom budúceho programu Digitálna Európanástroja Next Generation EU.

Zvýšenie efektivity justície si viac ako kedykoľvek predtým vyžaduje investície

Na to, aby boli justičné systémy účinné, musia mať dostatočné ľudskéfinančné zdroje. Aj keď sa vládne výdavky na justičný systém vo všeobecnosti zvyšujú 47 , vo viacerých členských štátoch sa súdnictvo musí vyrovnaťobmedzenými zdrojmi. Investície do justičných systémov sú nevyhnutné aj na riešenie výzievoblasti efektívnosti, ktorým niektoré členské štáty stále čelia. Nadmerné trvanie konanínevybavené prípadyjustičných systémoch je potrebné riešiť prostredníctvom vhodných opatrení. Hospodárskesociálne účinky krízy spôsobenej ochorením COVID-19 zdôraznili potrebu posilniť odolnosť justičného systému, najmä preto, že sa dá očakávať nárast počtu prípadov. Neefektívnosť môže viesťnedôverejustičné systémy, ktorá sa môže stať zámienkou na neprimerané reformy súdnictvadosahom na právny štát.plánovaným investíciám do efektívnostikvality justičných systémov, ktoré sú prospešné pre podnikateľské prostredie, môžu prispieť programy Next Generation EUMechanizmus na podporu obnovyodolnosti.niektorých členských štátoch bola potreba dodatočných zdrojov oficiálne uznaná vo vládnych programoch. Napríklad Nemecko vykonáva „Paktprávnom štáte“, ktorý zahŕňa značné dodatočné zdroje tak na spolkovej úrovni, ako aj na úrovni jednotlivých spolkových krajín. Na zvýšenie zdrojov pre justičný systém sa zameriavajú iniciatívy aj Rakúsku vo Francúzsku .

2.2. Protikorupčný rámec

Zásadný význam pre zachovanie právneho štátu má boj proti korupcii. Korupcia ohrozuje fungovanie štátuverejných orgánov na všetkých úrovniachje kľúčovým faktorom, ktorý umožňuje organizovanú trestnú činnosť 48 . Účinné protikorupčné rámce, transparentnosťintegrita pri výkone štátnej moci môžu posilniť právne systémydôveru vo verejné orgány. Boj proti korupcii musí vychádzaťdôkazovjej výskyteformedanej krajine,podmienkach, ktoré ju umožňujú, a o právnych, inštitucionálnychiných stimuloch, ktoré možno použiť na predchádzanie korupcii, jej odhaľovaniepostihovanie.

Boj proti korupcii nemožno obmedziť na štandardný súbor univerzálne vhodných opatrení. Musí zohľadňovať aj špecifické rizikové faktory, ktoré sa môžujednotlivých členských štátoch líšiť. Všetky členské štáty však potrebujú mať zavedené nástroje na predchádzanie korupcii, jej odhaľovanie, potláčaniepostihovanie. EÚ už dlho uznáva potrebu zaviesť komplexné stratégie prevencie, ktoré zvyšujú transparentnosťintegritu vo všetkých odvetviach spoločnostizameriavajú sa na základné príčiny korupcie 49 . Takéto stratégie by mali vychádzaťposúdenia hrozieb, slabých miestrizikových faktorov. Podobne je súčasťou prístupu EÚboju proti korupcii aj potreba spoľahlivýchúčinných opatreníoblasti bezúhonnosti, účinných systémov predchádzania korupciiúčinných, zodpovednýchtransparentných verejných inštitúcií na všetkých úrovniach.

Komplexný prístupboju proti korupcii sa musí opieraťkombináciu preventívnychrepresívnych opatrení. To si vyžaduje nezávislénestranné justičné systémy, ktoré účinne presadzujú protikorupčné právne predpisy vykonávaním nestranného vyšetrovaniatrestného stíhania, ako aj účinné, primeranéodrádzajúce tresty vrátane účinného vymáhania príjmovkorupcie 50 . To si zase vyžaduje pevný právnyinštitucionálny rámec, dostatočné administratívnesúdne kapacity, ako aj politickú vôľu na opatrenia na presadzovanie práva. Nezávislépluralitné médiá, najmä investigatívna žurnalistikaaktívna občianska spoločnosť, zohrávajú dôležitú úlohu pri kontrole verejných záležitostí, odhaľovaní možnej korupcieporušovania pravidiel bezúhonnosti, zvyšovaní povedomiapodpore integrity. Boj proti korupcii má aj dôležitý európsky rozmer, pretože súvisíochranou finančných záujmov Únie 51 .tejto súvislosti bude kľúčovú úlohu zohrávať Európska prokuratúra 52 .posledných rokoch boli prijaté právne predpisy EÚ na posilnenie boja proti korupcii vrátane noriem na ochranu oznamovateľov pred všetkými formami odvetných opatrení 53 . Revidované pravidlá proti praniu špinavých peňazí, najmä zriadenie registrov konečných užívateľov výhod 54 ,ďalšie kroky na podporu výmeny finančných informáciíurýchlenie finančného vyšetrovania 55 majú významný vplyv na uľahčenie boja proti korupcii.

Vnímanie korupcie v EÚ

Z výsledkov indexu vnímania korupcie 56 vyplýva, žedvadsiatich krajín, ktoré sú vnímané ako najmenej skorumpované na svete, je desať členských štátov EÚ, ktorá dosiahlacelosvetovom priemere dobrý výsledok. Hodnotenie niekoľkých členských štátov saporovnanípredchádzajúcimi rokmi zlepšilo, zatiaľ čo iné členské štáty naďalej dosahujú výrazne horšie výsledky ako ostatné európske krajiny.

Najnovšie prieskumy Eurobarometra 57 ukazujú, že občaniapodniky EÚ naďalej považujú korupciu za vážny problém. Viac ako sedemdesiatich Európanov (71 %) sa domnieva, že korupcia jeich krajine rozšírená,viac ako štyriadesiatich Európanov (42 %) sa domnievajú, že miera korupcie saich krajine zvýšila. Zároveň sa len 34 % respondentov domnieva, že úsilie ich vládyboji proti korupcii je účinné. Okrem toho viac ako šesťdesiatich európskych podnikov (63 %) sa domnieva, že problém korupcie jeich krajine rozšírený,väčšina podnikov (51 %) sa domnieva, že je nepravdepodobné, že saich krajine podarí pristihnúť alebo nahlásiť polícii alebo prokuratúre skorumpované osoby alebo podniky.

Národné protikorupčné stratégie

Strategický protikorupčný rámec ponúka príležitosť premietnuť politický záväzok a víziu do konkrétnych opatrení. Národné protikorupčné stratégie môžu zabezpečiť, aby sa jednotlivé legislatívne alebo inštitucionálne medzery neriešili izolovane a aby sa začlenením protikorupčných ustanovení do všetkých príslušných oblastí politík dosiahol skutočný vplyv v praxi. Niekoľko členských štátov prijalo komplexné nové alebo revidované protikorupčné stratégie s konkrétnymi a merateľnými cieľmi, jasným rozpočtom a presne vymedzenými povinnosťami špecializovaných inštitúcií, ako aj so silným zapojením príslušných zainteresovaných strán.

Napríklad Francúzsko prijalojanuári 2020 viacročný národný plán boja proti korupcii (2020 – 2022), ktorý zahŕňa preventívny aj represívny rozmer boja proti korupcii. Iné členské štáty, ako je Bulharsko , Chorvátsko , Česko , Estónsko , Grécko , Taliansko , Litva , Rumunsko , Slovensko , majú komplexné národné protikorupčné stratégie zavedené už niekoľko rokov. Hoci je vypracovanie protikorupčných plánovstratégií dôležité, kľúčomzabezpečeniu pokroku je ich účinné vykonávaniemonitorovanie.

Ďalšie členské štáty súprocese prípravy národných protikorupčných stratégií. Írsku vláda oznámila svoj zámer bojovať proti korupcii účinnejšie tým, že nadviaže na prebiehajúce komplexné hodnotenie rôznych štátnych orgánov, ktoré sa zapájajú do preventívnychrepresívnych protikorupčných opatrenípostupov pri presadzovaní trestného práva. Diskusie prebiehajú aj Portugalsku , kde bola zriadená pracovná skupina na prípravu národnej protikorupčnej stratégie. Fínsko Švédsko , ktoré sa pri predchádzaní korupcii menej spoliehali na strategický prístupviac na prax, tradícieprísne normy integritytransparentnosti,súčasnosti takisto pripravujú národné protikorupčné plány.

Posilnenie kapacít systému trestnej justície na účely boja proti korupcii

Niektoré členské štáty zároveň prijali reformy, ktorými zosúladili svoje predpisyoblasti trestného právamedzinárodnými protikorupčnými normami. Napríklad Lotyšsko nedávno zmenilo svoje trestné právo úpravou vymedzenia niekoľkých trestných činov korupcie,rámci ktorej odstránilo niektoré obmedzenia trestného činu podplácaniaobchodovaniavplyvom.

Pre inštitúcie poverené presadzovaním trestného práva je zároveň veľmi dôležité, aby pracovali účinnenestranne. Súdnictvo, prokuratúraorgány presadzovania práva musia maťdispozícii primerané finančné prostriedky, ľudské zdroje, technické kapacityodborné znalosti.niektorých členských štátoch zaviedli opatrenia určené na posilnenie kapacít inštitucionálneho rámca boja proti korupciina odstránenie prekážok účinnosti trestného stíhania. Napríklad Taliansku prijalijanuári 2019 antikorupčný zákon, ktorý sprísnil tresty za trestné činy korupciepozastavil plynutie premlčacej doby po vynesení rozsudku na prvom stupni. Okrem toho saparlamente rokujekomplexnej reforme, ktorej cieľom je zjednodušiť trestné konanie, keďže neúmerne zdĺhavé trestné konania oslabujú odrádzajúci účinok trestov. Aj Španielsko sa usiluje navýšiť kapacity prokuratúry ďalšími prostriedkamizaktualizovať trestné právo tak predĺžením premlčacej lehoty pri závažných trestných činoch, ako aj zavedením prísnejších trestov za trestné činy súvisiacekorupciou. Francúzsko nedávno zreorganizovalo finančnú políciu a v jeho správeroku 2020 sa prejavilo výrazné zvýšenie celkového podielu prípadov spojenýchkorupciou.

Dôležité je takisto nájsť správnu rovnováhu medzi výsadamiimunitami verejných činiteľovzabezpečiť, aby neprekážali účinnému vyšetrovaniustíhaniu obvineníkorupcie. Grécko pri revízii ústavyroku 2019 odstránilo niektoré významné prekážky stíhania korupcie na vysokých miestachsúvislostiimunitamišpeciálnymi premlčacími lehotami.

Vo výraznom úsilí pokračujú aj ostatné členské štáty, častoreakcii na osobitné výzvy alebo spoločenský tlak. Napríklad na Malte vyšetrovaniesamostatné verejné prešetrovanie vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruany Galiziovej odhalili hlboko vžité modely korupčného správaniapodnietili verejnosť, aby dôrazne žiadala posilnenie kapacít boja proti korupciirozšírenie reforiem právneho štátu. Na vyplnenie medzierposilnenie antikorupčného inštitucionálneho rámca ajsúvislostipresadzovaním právaprokuratúrou sa rozbehol rozsiahly reformný projekt. Podobný vývoj prebieha na Slovensku , kde vláda oznámilaodozve na verejné protesty vyvolané odhaleniami, ku ktorým došlo počas vyšetrovania vraždy Jána Kuciakajeho snúbenice Martiny Kušnírovej, sériu reforiem. Súdny proces sa ešte neskočil.

V niektorých prípadoch sa reformami reaguje aj na konkrétne obavyoblasti korupcie či prania špinavých peňazí. Napríklad Rakúsku vládanadväznosti na niektoré známe korupčné prípady uvažujemožnosti prijať reformy, ktoré by ďalej posilnili kontrolu účtovného dvora nad financovaním politických strán. Aj Holandsku prebieha niekoľko iniciatív, ktoré majú za cieľ posilniť rámec na odhaľovanie, vyšetrovaniestíhanie korupcie,to najmä vo finančnom sektore. Dobrým príkladom, ako odhaľovať nedostatky, ktoré treba riešiť, je analytická spolupráca holandského antikorupčného centrafinančnej spravodajskej jednotky, vďaka ktorej dochádzavýmene know-how a k zefektívneniurozšíreniu analýzy nezvyčajných transakcií spojenýchkorupciou.

Vyšetrovanie trestných činov a trestanie za korupciu stále nie je bez problémov

Keďže chýbajú jednotné, aktuálnekonsolidované štatistiky zo všetkých členských štátov, len ťažko možno porovnávať úspech vyšetrovanístíhania trestných činov korupcie. Európska komisia uskutočnila dva zbery údajovoficiálnych štatistík trestania korupciečlenských štátoch,ktorých vyplynulo, že zber porovnateľných údajovcelej EÚzaobchádzaníkorupciourôznych štádiách trestného konania sačlenských štátoch aj naďalej stretávaprekážkami. Údaje získané od účastníckych členských štátov poukazujú na ich výrazné vzájomné rozdiely, pokiaľ idevymedzenie trestných činov, dostupnosť údajov aj metodiku ich zaznamenávania 58 .

Z monitorovania vyplýva, ženiekoľkých členských štátoch existujú obavy, že vyšetrovanie, stíhanierozhodovaniekorupcii vrátane prípadov na vysokých miestach nebude účinné. Ako príklad možno uviesť Bulharsko , kde reforma právnychinštitucionálnych protikorupčných rámcov viedlazlepšeniu spolupráce medzi príslušnými orgánmi, ale kým si tieto inštitúcie vybudujú povesť nestrannosti, objektívnostinezávislosti, bude ešte čeliť závažným problémom.oblasti právoplatných odsúdeníprípadoch korupcie na vysokých miestach sa zatiaľ nepodarilo dosiahnuť náležité výsledky. Chorvátsku brzdí protikorupčné úsilie špecializovaných služieb nedostatok špecializovaných vyšetrovateľovneefektívnosť justičného systému, kde zdĺhavé súdne konaniaodvolania často bránia uzatvoreniu prípadov vrátane tých, ktoré sa týkajú vysokopostavených úradníkov. Podobne na Slovensku boloposledných rokoch vyšetrených alebo stíhaných len niekoľko prípadov korupcie na vysokých miestach, pričom závažným problémom je slabá ochrana oznamovateľovobmedzené kapacity špecializovaných protikorupčných inštitúcií vyšetrovaťstíhať.

Obavy, že prípady korupcie na vysokej úrovni sa neriešia systematicky, sa vyskytujú aj Česku , kdesúčasnosti prebiehajú vyšetrovaniaaudity potenciálnych konfliktov záujmovvyužívania finančných prostriedkov EÚ na vnútroštátnej aj európskej úrovni. Maďarsku prebieha trestné stíhanie korupcie na vysokých miestach, ale stále je veľmi obmedzenézdá sa, že keď sa vznesú závažné obvinenia, naďalej chýba odhodlanie začať vyšetrovanie trestných činovstíhať korupciu vysokopostavených úradníkov alebo ich bezprostredného okruhu. Riešenie prípadov korupcie na vysokých miestach má nedostatky aj na Malte , kde trestné spisy proti držiteľom najvyšších výkonných funkcií údajne zostávajúpočiatočných štádiách trestného konaniakde sa nedávne reformy snažia riešiť problémy súvisiacevyšetrovanímtrestným stíhaním.

Opatrenia na posilnenie rámca prevencie korupcie a integrity

Politiky zamerané na predchádzanie korupcii sa zvyčajne týkajú mnohých oblastí vrátane etických pravidiel, opatrení na zvyšovanie informovanosti, pravidiel majetkových priznaní, nezlučiteľnostíkonfliktov záujmov, mechanizmov vnútornej kontroly, pravidiel lobizmujavu otáčavých dverí. Kľúčomprevenciiodhaľovaniu korupcie je transparentnosť, prístupverejným informáciám, ochrana oznamovateľovcelková kultúra bezúhonnosti vo verejnom živote.mnohých členských štátoch sa prijali alebo plánujú opatrenia na posilnenie rámca prevencieintegrity. Je to tak napríkladtýchto členských štátoch: Bulharsko , Írsko , Grécko , Malta , Česko , Poľsko Portugalsko . Pripravované právne predpisy sa okrem iného týkajú povinností podávať majetkové priznanie, pravidiel konfliktu záujmov pre všetkých verejných činiteľov (vrátane poslancov parlamentu), transparentnosti vo verejnej funkcii či zriadenia špecializovaných subjektov transparentnostiúradov poverených monitorovanímoverovaním majetkových priznaníkonfliktov záujmov.niektorých členských štátoch, napríklad Dánsku , Fínsku Švédsku , sa predchádza korupcii najmä vďaka silne zakorenenej kultúre bezúhonnostilen niekoľkým formálnym pravidlámkontrolám.

Aby boli takéto opatrenia účinné, musia vychádzať z dôkladnej diagnostiky rizík a slabých miest a obsahovať mechanizmy, ktoré zabezpečia primerané presadzovanie pravidiel a nadväzné opatrenia v prípade porušenia integrity. Preventívne opatrenia vedú k viditeľným výsledkom, keď sú súčasťou komplexného prístupu a uplatňujú sa vo všetkých relevantných oblastiach politík. Vo viacerých krajinách pretrvávajú problémy s presadzovaním alebo kontrolnými mechanizmami, ktoré umožňujú overiť a prípadne sankcionovať prípady porušenia integrity vo vzťahu k majetkovým priznaniam, lobizmu, konfliktom záujmov a javu otáčavých dverí.

2.3. Pluralita a sloboda médií

Všetky členské štáty majú zavedené právne rámce na ochranu slobody a plurality médií a médiá, ktoré slúžia občanom EÚ, majú vo všeobecnosti vysokú úroveň slobody a plurality. Sloboda prejavu, sloboda a pluralita médií a právo na prístup k informáciám sú spravidla zakotvené v ústave alebo sekundárnom práve. Pluralita médií a sloboda médií zohrávajú zásadnú úlohu pri budovaní právneho štátu, demokratickej zodpovednosti a v boji proti korupcii. Vraždy novinárov, ktorí vyšetrovali podozrenia z korupcie na vysokej úrovni a organizovanej trestnej činnosti, sú pre členské štáty varovným signálom, ktorý im pripomína povinnosť zaručiť novinárom priaznivé prostredie, chrániť ich bezpečnosť a aktívne podporovať slobodu a pluralitu médií.

Vývoj spôsobený pandémiou ochorenia COVID-19 potvrdil, akú kľúčovú úlohunenahraditeľnú službu poskytujú spoločnosti slobodnépluralitné médiá tým, že informujú na základe faktov, čím prispievajúboju proti dezinformáciám,umožňujú brať verejných činiteľov na demokratickú zodpovednosť. Okrem toho sa jasnejšie ukázali aj potenciálne riziká vyplývajúceobmedzení slobody prejavuprístupuinformáciám. Kríza odhalila, že opatrenia určené na boj proti „infodémii“ možno použiť ako zámienku na oslabenie základných právslobôd alebo zneužiť na politické ciele. 59 Prehĺbila už aj tak zložitú hospodársku situáciutomto odvetví,ktorom aj napriek čoraz väčšiemu publiku dramaticky poklesli príjmyreklamy. Situácia je obzvlášť ťažká pre menšíchslabších aktérovmiestneregionálne médiá.EÚ preto hrozí oslabeniestrata rozmanitosti mediálneho sektora.

Monitorovanie v prvej správe o právnom štáte sa zameriava na niektoré základné prvky slobody a plurality médií s osobitným dôrazom na zásady právneho štátu, ako je nezávislosť orgánov poverených reguláciou médií, transparentnosť vlastníctva médií, štátna reklama, bezpečnosť novinárov a prístup k informáciám. V kontexte právneho štátu majú zásadný význam aj ďalšie aspekty mediálneho prostredia, ktoré ešte nie sú zahrnuté v tejto prvej správe a bude sa na nich pracovať v budúcich rokoch, napríklad úloha a nezávislosť verejnoprávnych médií. Monitorovanie v správe o právnom štáte zároveň doplnia opatrenia navrhnuté v pripravovanom akčnom pláne pre európsku demokraciu a v akčnom pláne pre médiá a audiovizuálny sektor.

Monitorovanie plurality médií 60

Monitorovanie plurality médií hodnotí riziká pre slobodu a pluralitu médií vo všetkých členských štátoch EÚ, pričom sa zameriava na štyri oblasti – základnú ochranu slobody médií, pluralitu trhu, politickú nezávislosť a sociálnu inkluzívnosť médií. Najnovšie výsledky monitorovania (MPM 2020) poukazujú najmä na to, že vo viacerých monitorovaných členských štátoch novinári a iní mediálni aktéri naďalej čelia fyzickým aj online hrozbám a útokom. Z výsledkov ďalej vyplýva, že nie všetky regulačné orgány v oblasti médií možno považovať sa nezávislé od vplyvu vzhľadom na spôsob, akým sú menované ich správne rady a ako vykonávajú svoje právomoci. Podľa uvedenej správy transparentnosť vlastníctva médií predstavuje v členských štátoch priemerne stredné riziko, a to z dôvodu nedostatočnej účinnosti právnych ustanovení a/alebo preto, že informácie sa neposkytujú verejnosti, ale len verejným subjektom. Výsledky tiež poukazujú na to, že spravodajské organizácie môžu naďalej podliehať politickému zasahovaniu, najmä ak majú nestabilné hospodárske podmienky.

Nezávislosť mediálnych orgánov

Mediálne orgány zohrávajú dôležitú úlohu pri zabezpečovaní plurality médií. Ich nezávislosť od hospodárskych a politických záujmov a nestrannosť ich rozhodnutí pri regulácii a prijímaní rozhodnutí o mediálnej politike má priamy vplyv na pluralitu trhu a politickú nezávislosť mediálneho prostredia.

Vo všetkých členských štátoch sú nezávislosťprávomoci mediálnych orgánov stanovené zákonom. Napriek tomu sa objavili určité obavy, že im hrozí politizácia,to napríklad Maďarsku , na Malte a v  Poľsku . Obavy sa týkajú aj toho, či niektoré vnútroštátne mediálne orgány efektívne využívajú dostupné prostriedky,to napríklad Bulharsku ,  Grécku ,  Luxembursku ,  Rumunsku Slovinsku . Česku vláda zvažuje reformu, ktorá by ďalej posilnila nezávislosť orgánu na reguláciu médií.

Tento rok by sa mala dokončiť transpozícia smerniceaudiovizuálnych mediálnych službách, 61 ktorá obsahuje osobitné požiadavky zamerané na posilnenie nezávislosti vnútroštátnych mediálnych orgánov.

Transparentné vlastníctvo médií

Transparentné vlastníctvo médií je základným predpokladom akejkoľvek spoľahlivej analýzy plurality príslušného mediálneho trhu; slúži nielen na vykonávanie informovaných regulačných, súťažnýchpolitických procesov, ale zároveň umožňuje verejnosti hodnotiť informácienázory šírenémédiách. 62 Niektoré členské štáty majú na zabezpečenie transparentnosti vlastníctva médií zavedené vyspelé systémy. Napríklad Nemecku saoblasti zverejňovania vlastníctva vzťahujú na spravodajské médiá, komerčných vysielateľov, online médiá aj tlač osobitné povinnosti. Politické strany musia svoju účasťmediálnych subjektoch zverejňovať. Vo Francúzsku sú mediálne spoločnosti povinné zverejňovať svojich troch najväčších vlastníkovinformovať orgán pre médiá („Conseil Supérieur de l’Audiovisuel“ – CSA), keď vlastníctvo alebo kontrola dosiahne alebo presiahne hranicu 10 %. Informáciekapitálovej štruktúre vydavateľov súdispozícii na webovom sídle CSA. Portugalsko má na zabezpečenie transparentného vlastníctva médií zavedený podrobný rámec. Povinnosť zverejňovania vlastníctvafinancovania médií je stanovenáústaveza jej monitorovanie zodpovedá orgán pre médiá.

V niekoľkých členských štátoch bránia účinnému zverejňovaniu vlastníctva prekážky alebonich nie je zavedený žiadny účinný systém zverejňovania. Česku nie sú mediálne spoločnosti povinné zverejňovať svoje vlastnícke štruktúry, ani ich zmeny, ani žiadne informácie týkajúce sa ich konečného skutočného vlastníka. Na Cypre neexistuje transparentnosť vlastníctva písanejdigitálnej tlače,preto vznikajú obavykrížového vlastníctva. Nedostatočná transparentnosť vlastníctva médií vyvoláva znepokojenie aj Bulharsku .

Rozdeľovanie štátnej reklamy

Štátna reklama 63 môže byť dôležitým prostriedkom podpory médií. Finančná podpora zo strany štátu môže byť rozhodujúca najmä pre neziskové, komunitné médiáiné menej komerčné formy žurnalistiky,to hlavnečasoch hospodárskej krízy. Transparentné pravidláspravodlivé kritériá znižujú riziko zvýhodňovania. Preto je mimoriadne dôležité, aby sa zaviedliúčinne uplatňovali spravodlivétransparentné pravidlá rozdeľovania štátnych zdrojovpodpory. Nedostatok takýchto pravidiel zvyšuje riziko, že verejné finančné prostriedky budú účelovo prideľované konkrétnym médiám.

V mnohých členských štátoch neexistujú žiadne osobitné právne predpisy, ktoré by poskytovali spravodlivétransparentné pravidlá rozdeľovania štátnej reklamy médiám. Nedostatok jasnýchtransparentných pravidiel sa môže prejaviť na nízkej transparentnosti kritérií rozdeľovania, pridelených súmpríjemcov. Keďže Maďarsku právne predpisytransparentnosťoblasti rozdeľovania štátnej reklamy neexistujú, značné množstvo štátnej reklamy smerovanej do provládnych kanálov vytvorilo pre vládu priestor, aby mohla na médiá nepriamo politicky vplývať. Rakúsku , ktoré prideľuje mediálnym spoločnostiam pomerne veľké množstvo štátnej reklamy, existujú obavymožného politického vplyvu na takéto prideľovanie, keďže pravidlá spravodlivého rozdeľovania štátnej reklamy neexistujú.

V niektorých prípadoch sú tieto riziká menšie vďaka všeobecným pravidlám verejného obstarávania a/alebo pravidlám dobrej správy štátnych výdavkov. Napríklad na Slovensku síce neexistuje rámec, ktorý by upravoval rozdeľovanie štátnej reklamy, no zmluvy medzi štátomsúkromným sektorom sú vedené vo verejne prístupnom Centrálnom registri zmlúv.

Komisia nedávno navrhla, aby sa okamžité potreby likvidity riešili pomocou balíka obnovyrozpočtu EÚaby sa prostredníctvom programov InvestEU, Kreatívna EurópaHorizont Európa zvýšili digitálne investícieodolnosť sektora. Komisia ďalej nabádala členské štátyvšetkých aktérov EÚ, aby podporovali médiáaby zároveň zabezpečili rešpektich nezávislosti, slobodepluralite. 64

Politický tlak na médiá

S ohrozením politickej nezávislosti médií, keď neexistuje právna úprava proti politickému zasahovaniu alebo podľa existujúcich pravidiel môžu politici vlastniť médiá, sa zároveň zvyšuje zraniteľnosť a riziká pre ich pluralitu.

V kapitolách venovaných jednotlivým krajinám sa vyskytlo niekoľko prípadov, kedy zainteresované strany vyjadrili vážne obavy. Napríklad Bulharsku , sa zistilo, že niekoľko médií je úzko prepojených na politikov, hoci ich oficiálne nevlastnia. Okrem toho mnohí bulharskí novinári charakterizovali politické zasahovanie do médií ako „bežné“„značne rozšírené“. Maďarsku sa za hrozbu pre pluralitu médií považuje zriadenie mediálneho konglomerátu KESMA zlúčením viac ako 470 provládnych médií, ktoré prebehlo bez kontroly orgánov pre médiáochranu hospodárskej súťaže. Objavili sa aj obavy, že pri nedávnom prevzatí mohlo ísťhospodárske prevzatie zostávajúcich sídel nezávislých spravodajských médií. Na Malte dve hlavné politické strany zastúpenéparlamente vlastnia, kontrolujú alebo spravujú viacero maltských médiívysielateľov. Vládna koalícia Poľsku spomenulakampani pred prezidentskými voľbami 2020 svoj možný plán legislatívnych zmien postavenia médiízahraničnom vlastníctve, ktoré by mohli ovplyvniť pluralitu médií.

Právo na prístup k informáciám

Právo na prístupinformáciám je základným predpokladom demokratickej diskusiekontroly verejných inštitúcií. Má kľúčový význam nielen pre médiá, ale aj pre celkové dodržiavanie zásad právneho štátu. Opiera sa oň transparentnosť verejnej správyrozhodovania. Toto právo je vo všetkých členských štátoch zaručené ústavou alebo sekundárnymi právnymi predpismi, alekapitolách venovaných niektorým krajinám sa zaznamenali prekážky alebo oneskorenia pri sprístupňovaní informácií. Napríklad Česku , na Malte a v  Rumunsku sasúvislosti so získavaním informácií opakovane vyskytli ťažkostiprekážky.

Opatrenia na podporu a ochranu novinárov pred hrozbami a útokmi

V mnohých členských štátoch čelia novináriiní mediálni aktérisúvislosti so svojimi publikáciamiprácou čoraz častejšie hrozbámútokom (fyzickým aj online), ktoré nadobúdajú rôzne formy: strategické žaloby proti verejnej účasti „SLAPP“ 65 ; hrozby týkajúce sa fyzickej bezpečnostiskutočné fyzické útoky; obťažovanie na internete týkajúce sa najmä novinárok; očierňujúce kampane, zastrašovaniepoliticky zamerané hrozby. Takéto hrozby, útokyočierňujúce kampane sa objavujútej či inej forme vo viacerých členských štátoch. Konkrétne príklady sú uvedenékapitolách venovaných Bulharsku , Chorvátsku , Maďarsku , Slovinsku Španielsku . Hrozbyútoky majú znepokojivý vplyv na novinárovmôžu obmedziť verejnú diskusiukontroverzných spoločenských otázkach.

S cieľom riešiť túto situáciu vypracovalo niekoľko členských štátov osvedčené postupyzároveň zriadilo štruktúryzaviedlo opatrenia na podporuochranu. Belgicku zriadilo Flámske združenie novinárov osobitnú telefonickú poradňu pre prípady fyzickej alebo verbálnej agresie voči novinárom. Taliansku  bolo zriadené koordinačné centrum zaoberajúce sa prečinmi proti novinárom. Holandsku sa štátna prokuratúra, polícia, Spoločnosť šéfredaktorovZdruženie novinárov dohodli na protokole „PersVeilig“, ktorý má za cieľ obmedziť hrozby, násilieagresívne správanie voči novinárom. Švédsko zriadilo celoštátne kontaktné miestadoplnilo ľudskéfinančné zdroje na podporu novinárovlepšie vyšetrovanie trestných činovnenávisti.

2.4. Ďalšie inštitucionálne otázky spojené so systémom bŕzd a protiváh

Jadro právneho štátu tvorí inštitucionálny systém bŕzd a protiváh. Zaručuje také fungovanie, spoluprácu a vzájomnú kontrolu štátnych orgánov, aby štátny orgán podliehal pri vykonávaní svojej právomoci kontrole tých ostatných. Okrem účinných justičných systémov sa brzdy a protiváhy opierajú o transparentný, zodpovedný, demokratický a pluralitný proces prijímania zákonov, deľbu moci, ústavné a súdne preskúmavanie zákonov, transparentnú a kvalitnú verejnú správu, ako aj funkčné nezávislé orgány, napríklad inštitúcie ombudsmana alebo národné inštitúcie pre ľudské práva. V každom členskom štáte sa systém bŕzd a protiváh líši v závislosti od politických, právnych a ústavných tradícií. Hoci medzi konkrétnymi modelmi jednotlivých členských štátov môžu byť rozdiely, rozhodujúce je, aby každý z nich zabezpečoval dodržiavanie zásad právneho štátu a demokratických noriem.

Prvá správa o právnom štáte sa zameriava na niektoré kľúčové prvky s osobitným významom pre právny štát, akým je proces prípravy a prijímania zákonov, najmä pokiaľ ide o zapojenie zainteresovaných strán, využívanie skrátených a mimoriadnych konaní a režim ústavného preskúmania zákonov. Okrem toho sa zaoberá ústavnými reformami na posilnenie systémov bŕzd a protiváh. V správe sa zároveň skúmajú mimoriadne opatrenia prijaté v boji proti pandémii spôsobenej ochorením COVID-19. Analýza sa zamerala aj na úlohu nezávislých orgánov, ako je ombudsman a iné národné inštitúcie pre ľudské práva, a úlohu organizácií občianskej spoločnosti pri ochrane právneho štátu.

Systém bŕzd a protiváh je vo všetkých členských štátoch pod tlakom, ktorý často tvorí bežnú súčasť politického procesu v demokratickej spoločnosti. S hospodárskou krízou, pandémiou COVID-19 a spoločenskými zmenami môže tento tlak zosilnieť, ale kľúčový význam systému bŕzd a protiváh sa tým neoslabí. V posledných rokoch doľahlo na Úniu niekoľko kríz právneho štátu, ktoré sa spájali s útokmi na inštitucionálny systém bŕzd a protiváh. Na ochranu právneho štátu je preto nevyhnutné posilniť odolnosť tohto systému.

Vďaka podpornému rámcu pre občiansku spoločnosť sa rozvinie diskusia a umožní kontrola tých, ktorí sú pri moci. Pokusy o potlačenie predstaviteľov občianskej spoločnosti by sa mali rovnako ako v prípade nezávislých novinárov a kritických médií vždy považovať za varovný signál pre právny štát.

Diskusie o právnom štáte, ktoré prispievajú k upevneniu kultúry právneho štátu

Z verejných diskusiíkonkrétnych otázkach relevantných pre právny štát často vyplývajú pozitívne reformné iniciatívy. Preto je diskusiazvýšená informovanosťbrzdáchprotiváhach potrebných na účinné fungovanie právneho štátu dôležitým prvým krokom. Diskusiaprávnom štáte priťahujecelej Únii čoraz vyššiu pozornosť - svedčítom úsiliepodporu vnútroštátnych diskusií cez parlamentné vypočutia, kampane na zvyšovanie povedomia verejnosti či sudcovské iniciatívy. Česku organizuje Senát konferenciediskusiejustičnom systéme. Dánsku vyvinula Štátna súdna správa viackrátposledných rokoch úsilie podporiť právny štát, lepšie vysvetliť justičný systém rôznym cieľovým skupinámzlepšiť orientáciu justičného systému na občana. Nemecku prispievajúpodpore dynamickej kultúry právneho štátu pravidelné diskusie, celonárodné informačnépropagačné kampanepublikácie na témy právneho štátu. Holandsku saoboch komorách parlamentu organizujú pravidelné politické diskusiestave právneho štátu.

Ústavné reformy na posilnenie inštitucionálnych bŕzd a protiváh s osobitným zameraním na ústavné preskúmanie

V mnohých členských štátoch prebiehajú reformné procesy. Týkajú sa najmä sprístupnenia nových nástrojov pre občanov, ktorými môžu poukázať na problémy pri výkone výkonnej alebo zákonodarnej moci.

Napríklad na Cypre salegislatívnom návrhu predpokladá vytvorenie ústavného súdu, ktorý by od najvyššieho súdu prebral úlohu preskúmavať ústavnosť zákonov. So zmenou ústavy Litve bolaroku 2019 zavedená možnosť individuálneho ústavného preskúmaniakontrola platných zákonovposteriori. Luxembursku sanadväznosti na nedávnu ústavnú reformu posilnil účinok nálezov ústavného súdu, pokiaľ idevyhlásenia právnych ustanovení za protiústavné,navrhuje sa ústavnou zmenou udeliť úradu ombudsmana ústavný status. Na Slovensku vláda zvažuje posilniť právomoci ústavného súdu okrem iného aj zavedením možnosti podať ústavnú sťažnosťkontrolovať ústavnosť zákonov ex ante. Ústavné reformy sa vzťahujú aj na ďalšie aspekty systému bŕzdprotiváh. Napríklad na  Malte bola nedávno prijatá ústavná reforma prezidentských voliebúlohy ombudsmanaparlamentu bola predložená ústavná reforma menovania členov niektorých nezávislých komisií. Vo Švédsku sa uvažujeposilnení demokratického systému vrátane reformy postupu prijímania ústavných zmienparlament skúma ústavné postavenie, právomocičinnosti parlamentných ombudsmanov.

Niektoré z týchto iniciatív sa opierajú o konzultácie s medzinárodnými odbornými orgánmi, akým je napríklad Benátska komisia, ktorá je sama osebe dôkazom, že k vytvoreniu vyváženého systému prispieva, ak sa cez rozsiahle a dôsledné pripomienkovanie zohľadnia rôzne názory a odborné znalosti.

Pre štrukturálne reformy je dôležité zlepšiť inkluzívnosť a kvalitu legislatívneho procesu

V procese prijímania zákonov sa využívajú čoraz inkluzívnejšie nástroje, podložené výskumom. Mnohé členské štáty zaviedli systematické politiky zamerané na zapájanie zainteresovaných strán a usilujú sa o to, aby štrukturálne reformy pramenili zo širokej spoločenskej diskusie, hoci tieto politiky sa nie vždy v plnej miere uplatňujú v praxi.

Niektoré členské štáty pracujú na zvyšovaní inkluzívnosti legislatívneho procesu. Napríklad Cyprus Česko sa usilujú zlepšiť pripomienkovanietransparentnosť. Estónsku sa pripravuje nové právne prostredieusmernenia pre legislatívnu politikucieľom zvýšiť používateľskú ústretovosťinkluzívnosť. Grécku prebieha komplexná reforma legislatívnych postupov. Vo Francúzsku sa nedávno rozbehla iniciatíva Občianskeho dohovoruklíme, ktorá sa považuje za inovatívny spôsob zapojenia občanov do legislatívneho procesu.

Nadmerné využívanie skrátených a mimoriadnych legislatívnych konaní môže vyvolávať obavy o dodržiavanie zásad právneho štátu

Vo všetkých členských štátoch má parlament najvyššiu zákonodarnú moc pri bežnom legislatívnom konaní. Skrátené legislatívne konanieabsencia pripomienkovania sú však bežnými príznakmi krízyoblasti právneho štátu. Benátska komisiaOrganizácia pre bezpečnosťspoluprácuEurópe (OBSE) pri viacerých príležitostiach zdôraznili význam parlamentného postupu: podrobné rokovanialegislatívnych návrhochzmenách vrátane zmysluplných konzultácií so zainteresovanými stranami, odborníkmiobčianskou spoločnosťoudialógpolitickou opozíciou. 66 Obchádzanie parlamentulegislatívnom konaní navyše deformuje deľbu moci, ktorá je kľúčovou zásadou právneho štátu.

V niekoľkých členských štátoch znepokojuje opakované využívanie skrátených postupov schvaľovania právnych predpisovparlamente alebo mimoriadnych nariadení vlády, najmä ak sa uplatňujúkontexte rozsiahlych reforiemvplyvom na základné práva alebo fungovanie kľúčových štátnych orgánov, napr. súdneho systému alebo ústavného súdu.takýchto prípadoch existuje zvýšené riziko, že dôjdeprijatiu právnych predpisov, ktoré ohrozujú základné práva, zásady právneho štátu či demokraciu, ako aj dodržiavanie medzinárodných záväzkov. 67 Poľsku parlamentrokoch 2015 – 2019 vo veľkom využíval skrátené legislatívne konanie pri prijímaní významných štrukturálnych reforiem súdnictva, ktorými sa posilnil politický vplyv na súdnictvo. Rumunsku sakľúčových oblastiach vrátane reformy súdnictva rozšírilo používanie mimoriadnych nariadení vlády, ktoré vyvolalo obavykvalitu právnych predpisov, právnu istoturešpektdeľbe moci 68 .hľadiska právneho štátu predstavuje riziko aj časté využívanie skrátených konaní alebo prijímanie právnych predpisov na základe priamych návrhov poslancov bez toho, aby prešli riadnymi prípravnými procesmikonzultáciami so zainteresovanými stranami.

Národné parlamenty, ústavné súdy a najvyššie súdy zohrali kľúčovú úlohu pri kontrole opatrení prijatých v reakcii na pandémiu spôsobenú ochorením COVID-19

Reakcie na krízu sprevádzané intenzívnymi politickými a právnymi diskusiami o prijatých opatreniach ukázali celkovo silnú odolnosť vnútroštátnych systémov. V mnohých členských štátoch zohrala pri vypracúvaní návrhov núdzového stavu prípadne núdzového režimu v zdravotníctve, ako aj pri spätnej kontrole vládnych nariadení zásadnú úlohu parlamentná kontrola a diskusie. Okrem toho prijaté opatrenia často preskúmaval ústavný súd, najvyššie súdy alebo všeobecné súdy. V tejto súvislosti, keď bolo potrebné rýchlo reagovať a zároveň dodržať základné práva, nadobudli osobitný význam najmä mechanizmy preskúmania ústavnosti ex ante, čiže pred prijatím zákona.

Dôležitú úlohu zohrávajú ombudsman a národné inštitúcie pre ľudské práva

Národné inštitúcie pre ľudské práva zohrávajú dôležitú úlohu ochrancov právneho štátu a v krízeprávneho štátu môžu poskytovať nezávislú kontrolu systému. Niekoľko členských štátov ( Česko , Taliansko Malta ) ešte takéto inštitúcie nezriadili, nooblasti základných právnich pôsobia iné orgány 69 . Taliansku parlamentsúčasnosti skúma dva návrhy zákonov,ktorých sa navrhuje zriadenie nezávislého národného orgánu radu pre ľudské práva (NHRI). Na Malte saparlamente diskutujenávrhu na zriadenie inštitúcie pre ľudské práva. Ombudsman plnírámci systému bŕzdprotiváh rôzne úlohy.niektorých členských štátoch môže ombudsman napadnúť zákony na ústavnom súde alebo požiadaťich revíziuparlamente.

Organizácie občianskej spoločnosti pôsobia v nestabilnom prostredí, ale aj tak naďalej významne prispievajú k obrane právneho štátu

Vo svojom nedávnom rozsudku Európsky súdny dvor ozrejmil 70 , že organizácie občianskej spoločnosti musia mať „možnosť vyvíjať svoju činnosťfungovať bez neodôvodneného štátneho zásahu“. Uznal, že právo slobodne sa združovať predstavuje jeden zo základných pilierov demokratickejpluralitnej spoločnosti, keďže umožňuje občanom konať kolektívneoblastiach spoločného záujmuprispieť takriadnemu fungovaniu verejného života.

Vo väčšine členských štátov má občianska spoločnosť priaznivépodporné prostredie. Niektoré členské štáty nedávno posilnili prostredie pre občiansku spoločnosť alebo majúúmysle prijaťtejto oblasti nové iniciatívy. Napríklad Chorvátsku je vláda pripravená prijať národný plán na zlepšenie právneho, finančnéhoinštitucionálneho systému podpory organizácií občianskej spoločnosti pri ich činnostiach. Slovinsku sa národná stratégia rozvoja mimovládneho sektoradobrovoľníctva zameriava na zlepšenie podpory mimovládnych organizácií do roku 2023,to najmä pri činnostiach, ktorými prispievajúdodržiavaniu zásad pluralizmudemokraciespoločnosti.mnohých členských štátoch sa občianska spoločnosť ukázala byť odolnáťažkých podmienkachnaďalej sa ako súčasť systému bŕzdprotiváh aktívne zapájala do diskusiiprávnom štáte na vnútroštátnej aj európskej úrovni. Na Slovensku sa občianska spoločnosť dôrazne prejavilaroku 2018 po vražde Jána Kuciakajeho snúbenice Martiny Kušnírovejpočas následných udalostí. Rumunsku je intenzívne zapojenie občianskej spoločnosti kľúčompresadeniu protikorupčných reforiemobhajobe právneho štátu. Taliansku existuje dynamická občianska spoločnosť, no niektoré mimovládne organizácie zamerané najmä na otázky ako migrácia, sú obeťami očierňujúcich kampaní. Grécku vyjadrili niektoré organizácie občianskej spoločnosti pôsobiaceoblasti migrácie obavy, že ich priestor na činnosť sa zmenšil.

V niektorých členských štátoch však občianska spoločnosť čelí vážnym výzvam – napríkladsúvislostinovými právnymi predpismi obmedzujúcimi prístupzahraničnému financovaniu aleboočierňujúcimi kampaňami. Napríklad Bulharsku sa na nové návrhy pravidiel transparentnosti financovania mimovládnych organizácií zo zahraničia zniesla vlna kritiky pre ich potenciálne negatívny vplyv na občiansku spoločnosť. Pokiaľ ide Maďarsko , Európsky súdny dvor dospeljúni 2020záveru, že zákonroku 2017transparentnosti organizácií občianskej spoločnosti financovaných zo zahraničia je nezlučiteľnývoľným pohybom kapitálu, ako ajprávom na slobodu združovaniaprávom na ochranu súkromného životaosobných údajov. Poľsku sú mimovládne organizácie terčom negatívnych vyjadrení zástupcov verejných orgánov, ktoré nepriaznivo vplývajú na priestor občianskej spoločnosti. Obavy vyvolali aj opatrenia vlády zamerané na skupiny LGBTI+ vrátane zatknutiazadržania niektorých zástupcov týchto skupínočierňujúcich kampaní proti nim.

3.Vývojopatreniaoblasti právneho štátu na úrovni EÚ

Aj minulý rok zastával právny štát popredné miesto na programe Európskej únie. Ako sa uvádza v politických usmerneniach predsedníčky Ursuly von der Leyenovej, dodržiavanie zásad právneho štátu je kľúčovou prioritou tejto Komisie a toto prioritné portfólio bolo zverené podpredsedníčke Komisie a komisárke zodpovednej za právny štát. Pri zavádzaní nového európskeho mechanizmu právneho štátu Komisia od začiatku reagovala na vývoj právneho štátu v členských štátoch aj na úrovni EÚ. Okrem neprestajného monitorovania podnecovala dialóg a spoluprácu v rámci procesov, ako je napríklad európsky semester, s cieľom poukázať na výzvy spojené s účinnosťou justičného systému alebo protikorupčného rámca v členských štátoch.

Pandémia COVID-19 vyvolalaoblasti právneho štátu dôležité otázky, ktoréeurópskej diskusii aj naďalej rezonujú. Od polovice marca Komisia monitoruječlenských štátoch opatrenia, ktoré majú vplyv na právny štát, demokraciuzákladné práva.rámci európskeho semestra saodporúčaniachaugusta 2020 jednotlivým krajinám pripomenulo, že tieto výnimočné opatrenia by mali byť nevyhnutné, primerané, časovo obmedzenémali by podliehať kontrole. 71

V diskusiiprávnom štáte na európskej úrovni zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu Európsky parlament. Minulý rok bezprostredne reagoval na aktuálny vývoj týkajúci sa dodržiavania našich spoločných hodnôt vrátane právneho štátu. Európsky parlament prijal niekoľko uznesení 72 jeho Výbor pre občianske slobody, spravodlivosťvnútorné veci (LIBE) prijal správyzorganizoval návštevy na miestejednotlivých krajinách 73 . Tieto politické diskusie zohrali kľúčovú úlohu pri zviditeľňovaní otázok právneho štátu. Komisia uznáva, že treba zdôrazniť jeho previazanosťdemokraciouzákladnými právami. Zameria sa na to pri príprave akčného plánu pre európsku demokraciunovej stratégie vykonávania Charty základných práv, ktoré sa majú prijať neskôrroku 2020. Komisia sa domnieva, že prvá správaprávnom štáteprípravný dialógčlenskými štátmi poskytnú pevný základ budúcej práceEurópskom parlamente.

Na mechanizme právneho štátu sa prejavuje aj intenzívnejšia činnosť Radyoblasti právneho štátu. Na jeseň 2019 Rada diskutovalaďalšom posilnení každoročného dialógu Radyprávnom štáte prostredníctvom výročného hodnotenia. Premietla by sa doň diskusiavýmena najlepších postupovcieľom inkluzívnekonštruktívne predchádzať problémomoblasti právneho štátu. Predsedníctvo Rady oznámilo svoj zámer zorganizovať politický dialógprávnom štáte na základe správy Komisieprávnom štáte, ktorý bude zahŕňať diskusiukonkrétnych členských štátoch. 74

Takto prvá správaprávnom štáte prispejediskusiieurópskych aj vnútroštátnych inštitúciách. Okrem toho sa budú pravidelne konať stretnutia siete kontaktných miest pre právny štátzainteresovaných strán. Členské štáty sa vyzvú, aby začiatkom roka 2021 poskytli svoj príspevok,potom na jar sa pred predložením nasledujúcej správy uskutočnia vo všetkých členských štátoch návštevy. Súčasnetým bude EÚ poskytovať finančnúodbornú podporu reforiem, ktoré súsúlade so zásadami právneho štátu. Komisia od roku 2017 uskutočňuječlenských štátoch špecializovaný program technickej podpory reforiem, ktorý pokrýva reformy právneho štátu. 75 Podpora sa môže poskytovať cez expertnévyšetrovacie misieteréne, výmenu najlepších postupov, diagnostické analýzyhľadanievykonávanie cielených riešení situácie. Na to možno prispieť ajiných programov Komisie, napríkladprogramov zameraných na spravodlivosťobčanov, rovnosť, právahodnoty čiFondu pre vnútornú bezpečnosť (polícia),to aj prostredníctvom výziev na predkladanie návrhov otvorených pre občiansku spoločnosťiné zainteresované strany. Súdneantikorupčné reformy môžu mať významný vplyv na podnikateľské prostredie, ako sa už často zdôrazňujesprávach európskeho semestra,preto by ich mali členské štáty dôkladne zvážiť pri príprave národných plánov podpory obnovyodolnosti.

Súbor nástrojov EÚ na podporu právneho štátu obsahuje okrem európskeho mechanizmu právneho štátu aj iné nástroje na riešenie rôznych situácií. Verejná diskusia sa najčastejšie zameriava na článok 7 ZmluvyEurópskej únii.ňom Zmluva stanovuje postup, ako riešiť riziká pre základné hodnoty EÚčlenských štátoch,napokon aj zakotvuje najzávažnejšie politické sankcie, ktoré môže EÚ uložiť členskému štátu, čiže pozastavenie hlasovacích právRade. Do roku 2017 sa postup nikdy neuplatnil.decembri 2017 začala Komisia konanie proti Poľskupotomseptembri 2018 Európsky parlament proti Maďarsku. Tieto konania pokračujúRade vypočutiamiinformovanímaktuálnej situáciioboch dotknutých členských štátoch 76 , ale väčšina identifikovaných výziev zostáva nevyriešená. Komisia vyzýva dotknuté členské štátyRadu, aby vynaložili úsilieurýchlené riešenie problémov, ktoré sú predmetom týchto konaní,našli spôsob, ako ochrániť právny štátspoločné hodnoty všetkých členských štátov. Kým sa vznesené obavy nevyriešia, Komisia bude naďalej podporovať Radu, aby pokračovalakonaniach podľa článku 7cieľom vyriešiť predmetné otázky.

Pri dodržiavaní zásad právneho štátu zohráva kľúčovú úlohu aj Európsky súdny dvor so svojou narastajúcou judikatúroutejto oblasti. Ak nedostatkyoblasti právneho štátu predstavujú porušenie práva EÚ, Komisia uplatňuje strategický prístup ku konaniamnesplnení povinnosti, pričom vychádzajudikatúry Európskeho súdneho dvora. Cieľom týchto konaní je riešiť konkrétne otázky,ktorých dochádzanesúladuprávom EÚ. Komisia je odhodlanáplnej miere využívať svoje právomocinaďalej plniť svoju úlohu strážkyne zmlúv, aby sa dodržiavali požiadavky právnych predpisov EÚ týkajúcich sa právneho štátu.otázkach týkajúcich sa právneho štátu sa niekoľkokrát obrátila na Európsky súdny dvor, ktorý vo viacerých prípadoch vyzvali aj vnútroštátne súdy, aby vydal prejudiciálne rozhodnutiavýklade práva EÚ.rokoch 20192020 vydal Súdny dvoroblasti právneho štátu dôležitú judikatúru. Predovšetkým potvrdilďalej objasnil zásadu účinnej súdnej ochranyprávo na účinný súdny prostriedok nápravy. 77 Vzhľadom na množstvo prebiehajúcich konanínesplnení povinnostinávrhov na začatie prejudiciálneho konania týkajúcich sa otázok právneho štátu sa očakáva, že táto judikatúra sa budenadchádzajúcich mesiacochrokoch ďalej rozvíjať.

Európska rada vo svojich záveroch zo zasadnutia 17. – 21. júla poukázala na význam dodržiavania zásad právneho štátuzákladných hodnôt EÚ vo vzťahurozpočtu Únie. Pripomenula význam ochrany rozpočtu Úniesúladehodnotami zakotvenýmičlánku 2 ZEÚpodporila zavedenie režimu podmienenostiopatreníprípade ich porušenia. Záväzok Európskej rady by mal urýchliť prijatie návrhu Komisie chrániť rozpočet EÚprípade porušenia zásad právneho štátučlenskom štáte,ktorom sa rokujeEurópskom parlamenteRade. 78 Cieľom je chrániť rozpočet EÚsituáciách, keď by mohli byť ohrozené finančné záujmy Únie vinou všeobecných nedostatkovoblasti dodržiavania zásady právneho štátuniektorom členskom štáte.

4.Záveryďalší postup

Predsedníčka von der Leyenová vyzvala v júli 2019 Európsky parlament, Radu a členské štáty, aby sa zapojili do predbežnej fázy projektu spolupráce v oblasti právneho štátu – nového európskeho mechanizmu právneho štátu pre všetky členské štáty a inštitúcie EÚ.

Prvá správa o právnom štáte je výsledkom nového dialógu medzi Komisiou a členskými štátmi a tvorí podklad pre analýzu jednotlivých členských štátov. Táto správa je dôležitým krokom k posilneniu spoločného chápania právneho štátu v EÚ a vzájomnej dôvery. Komisia víta otvorený dialóg so všetkými členskými štátmi a ich zapojenie do prípravy analýz jednotlivých krajín. Svedčí o tom, aký je právny štát pre všetky členské štáty dôležitý a aké sú oddané európskemu procesu. Komisia sa domnieva, že tento proces pomôže zabrániť vzniku alebo prehlbovaniu problémov právneho štátu a prispeje k šíreniu zdravej politickej a právnej kultúry právneho štátu v celej EÚ. Mechanizmus právneho štátu môže teraz slúžiť ako základný súbor nástrojov EÚ na podporu právneho štátu.

Táto správa poskytuje prehľad vývoja v oblasti právneho štátu v členských štátoch. Zdôrazňuje sa v nej, že mnohé členské štáty majú vysoké štandardy právneho štátu a ich postupy pri uplatňovaní kľúčových zásad právneho štátu sa aj celosvetovo uznávajú za najlepšie. V správe sa však spomínajú aj závažné výzvy, napríklad keď je nezávislosť súdnictva pod tlakom, keď sa systémy ukazujú ako nedostatočne odolné voči korupcii, keď ohrozenie slobody a plurality médií ohrozuje demokratickú zodpovednosť, alebo keď nie celkom funguje systém bŕzd a protiváh, ktorý je nevyhnutný pre účinný systém. Komisia čerpá optimizmus zo skutočnosti, že na príprave správy spolupracovali všetky členské štáty. Zároveň ich vyzýva, aby v tejto spolupráci pokračovali aj po vydaní správy.

Komisia očakáva, že Európsky parlament a Rada sa budú ďalej angažovať v otázkach právneho štátu, a domnieva sa, že táto správa poskytuje pevný základ pre ďalšiu medziinštitucionálnu prácu. Komisia tiež vyzýva národné parlamenty a vnútroštátne orgány, aby prediskutovali túto správu vrátane jej kapitol o jednotlivých krajinách a vzájomnou podporou a prijímaním európskej solidarity sa povzbudzovali k uskutočňovaniu reforiem. Okrem vládnych orgánov k tomuto procesu prispel široký okruh vnútroštátnych aktérov, ktorý potvrdil dopyt po diskusiách na vnútroštátnej úrovni.

Táto prvá správa o právnom štáte je základným kameňom nového dynamického procesu, ktorý zahŕňa nepretržitý dialóg s členskými štátmi, Európskym parlamentom a národnými parlamentmi, ako aj ďalšími zainteresovanými stranami na úrovni jednotlivých štátov aj EÚ. Komisia teraz začne pripravovať správu o právnom štáte na rok 2021, pričom bude vychádzať zo skúseností získaných v prvom roku fungovania európskeho mechanizmu právneho štátu a nadviaže na úspechy v úsilí o zvýšenie odolnosti právneho štátu v našich demokraciách. Vďaka týmto nástrojom budú môcť všetci Európania lepšie čeliť výzvam bezprecedentnej hospodárskej, klimatickej a zdravotnej krízy pri plnom rešpektovaní našich spoločných zásad a hodnôt.

(1)

     Článok 2 ZmluvyEurópskej únii. Únia je založená na hodnotách úctyľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátudodržiavania ľudských práv vrátane práv osôb patriacichmenšinám. Tieto hodnoty sú spoločným znakom členských štátovich spoločností,ktorých prevláda pluralizmus, nediskriminácia, tolerancia, spravodlivosť, solidaritarovnosť medzi ženamimužmi.

(2)

     World Justice Project – Rule of Law index (Index právneho štátu); Svetové ekonomické fórum – The Global Competitiveness Report (Správaglobálnej konkurencieschopnosti); Transparency International – Index vnímania korupcie; Reportéri bez hraníc – svetový rebríček slobody tlače.

(3)

     Pozri COM(2019) 163 „Ďalšie posilnenie právneho štátuÚnii: súčasný stavmožné nasledujúce kroky“COM(2019) 343 „Posilnenie právneho štátuÚnii: koncepcia pre prijatie opatrení“. Obzvlášť dôležitá je aj nedávna judikatúra Európskeho súdneho dvora.

(4)

     Osobitný prieskum Eurobarometra č. 489 – právny štát.

(5)

     Závery Európskej rady zo 17. – 21. júla 2020: „Finančné záujmy Únie sa musia chrániťsúlade so všeobecnými zásadami zakotvenýmizmluvách Únie,to najmähodnotami uvedenýmičlánku 2 ZEÚ [ZmluvyEurópskej únii]. Európska rada zdôrazňuje, že je dôležité chrániť finančné záujmy Únie. Takisto zdôrazňuje, že je dôležité dodržiavať zásady právneho štátu.“

(6)

     https://www.un.org/sustainabledevelopment/

(7)

     JOIN(2020) 5 final.

(8)

     Súbor nástrojov na podporu právneho štátu na úrovni EÚ. https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/rule_of_law_factsheet_1.pdf .

(9)

     Pozri oznámenia Komisie citovanépoznámke pod čiarou č. 3.

(10)

     Porovnávací prehľad EÚoblasti justície je výročný komparatívny informačný nástroj, ktorého účelom je pomôcť EÚčlenským štátom zlepšiť účinnosť ich vnútroštátnych justičných systémov poskytovaním objektívnych, spoľahlivýchporovnateľných údajovviacerých ukazovateľoch dôležitýchhľadiska posudzovania efektívnosti, kvalitynezávislosti justičných systémov vo všetkých členských štátoch.

(11)

     Otázky týkajúce sa právneho štátu sarámci európskeho semestra posudzujúrozsahu,akom majú vplyv na podnikateľské prostredie, investície, hospodársky rastzamestnanosť.

(12)

     Európsky mechanizmus právneho štátu by sa mal odlišovať od iných nástrojov, ako sú postupy podľa článku 7 ods. 1 ZEÚ alebo postupyprípade porušenia povinnosti.

(13)

   Uznesenie25. októbra 2016odporúčaniami pre Komisiuzriadení mechanizmu EÚ pre demokraciu, právny štátzákladné práva; uznesenie zo 14. novembra 2018potrebe komplexného mechanizmu EÚ na ochranu demokracie, právneho štátuzákladných práv.

(14)

     V záveroch predsedníctva Rady pre všeobecné záležitostinovembra 2019 sa zdôraznilo, že správy Komisie by mohli slúžiť ako základ pre každoročný dialóg Radyprávnom štáte. https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14173-2019-INIT/sk/pdf .

(15)

     Zriadenie mechanizmu EÚ pre demokraciu, právny štátzákladné práva [2020/2072(INL)].

(16)

      https://ec.europa.eu/info/publications/2020-rule-law-report-communication-and-country-chapters_en  

(17)

      https://ec.europa.eu/info/files/2020-rule-law-report-methodology_en

(18)

      https://ec.europa.eu/info/publications/2020-rule-law-report-input-member-states_en

(19)

     Podrobnejšie informácienávštevách krajín sa nachádzajúkapitoláchjednotlivých krajinách.

(20)

      https://ec.europa.eu/info/publications/2020-rule-law-report-targeted-stakeholder-consultation_en

(21)

     Príklady prvkov, ktoré sa tento rok neskúmali systematicky, sa týkajú mechanizmov zodpovednosti za presadzovanie práva, úlohynezávislosti verejnoprávnych médií, ako aj opatrení prijatýchcieľom zabezpečiť, aby verejné orgány účinne vykonávali právne predpisy,zabrániť zneužívaniu administratívnych právomocí.

(22)

      https://ec.europa.eu/info/files/2020-rule-law-report-stakeholder-contribution-council-europe_en

(23)

     Rada Európy poskytla užitočné usmernenia, ktoré kritériá treba zvážiť. Patrí medzi ne to, či sa právne predpisymimoriadne režimy prijalisúladeuplatniteľnými postupmi, či núdzový stavnúdzové opatrenia sú prísne časovo obmedzené, či sú mimoriadne právomoci úzko vymedzené, či je „uvoľňovanie“ systému bŕzdprotiváh obmedzenéprimeranénakoľko sa uskutočňuje nevyhnutná parlamentná kontrola výkonnej moci. https://rm.coe.int/sg-inf-2020-11-respecting-democracy-rule-of-law-and-human-rights-in-th/16809e1f40 https://www.venice.coe.int/webforms/documents/?pdf=CDL-PI(2020)005rev-e .

(24)

     Pozri napríklad dokument Benátskej komisie Rady Európy „Dodržiavanie demokracie, ľudských právzásad právneho štátu počas núdzových stavov – úvahy“26. mája 2020, CDL-PI(2020)005rev.

(25)

      www.venice.coe.int/webforms/events/?id=2967  

(26)

     Pozri aj spoločné oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskemu hospodárskemusociálnemu výboruVýboru regiónov: Boj proti dezinformáciámochorení COVID-19 – Aké sú fakty, 10.6.2020, JOIN(2020) 8 final.

(27)

   Medzi ďalšie potenciálne problémy patrí odolnosť protikorupčného rámca voči rizikám súvisiacimkorupciouoblasti verejného obstarávania počas núdzových situácií.

(28)

     Analýza však nepredstavuje úplný prehľadvývojičlenských štátoch. Pozri aj poznámku pod čiarou č. 18.

(29)

     V príkladoch sa uvádza vývoj, ktorý by sa mal chápaťkontexte opísanompríslušných kapitoláchjednotlivých krajinách. Na uľahčenie takéhoto kontextuálneho chápania boli pridané hypertextové odkazy.

(30)

     Rozsudok24. júna 2019, Komisia/Poľsko, C-619/18, EU:C:2019:531, body 5254; rozsudok5. novembra 2019, Komisia/Poľsko, C-192/18, EU:C:2019:924, body 102103.

(31)

     Rozsudok27. februára 2018, Associação Sindical dos Juízes Portugueses, C-64/16, EU:C:2018:117; rozsudok zo 7. februára 2019, Escribano Vindel, C-49/18, EU:C:2019:106.

(32)

     Rozsudok28. marca 2017, Rosneft, C-72/15, EU:C:2017:236, bod 73; rozsudok27. februára 2018, Associação Sindical dos Juízes Portugueses, C-64/16, EU:C:2018:117, bod 36; rozsudok25. júla 2018, LM, C-216/18, EU:C:2018:586, bod 51; rozsudok24. júna 2019, Komisia/Poľsko, C-619/18, EU:C:2019:531, bod 46; rozsudok19. novembra 2019, A.K., C-585/18, C-624/18C-625/18, EU:C:2019:982 bod 120.

(33)

     Rozsudok25. júla 2018, LM, C-216/18, EU:C:2018:586, bod 49.

(34)

     Pozri aj porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2020, obrázok č. 1.

(35)

     Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2020. Prieskumy Eurobarometra FL 483484januára 2020. Komisia využila aj iné zdroje, ako napríklad Svetové ekonomické fórum.

(36)

     Pozri predchádzajúcu poznámku pod čiarou.

(37)

     Normy Rady Európy. Benátska komisia vo svojom zozname kritérií právneho štátusúvislostiprokuratúrou uvádza, že „[n]eexistuje žiadna spoločná norma pre organizáciu prokuratúry, najmä pokiaľ ideorgán, ktorý vymenúva prokurátorov, alebovnútornú organizáciu prokuratúry. Musí sa však zabezpečiť dostatočná autonómia na ochranu orgánov prokuratúry pred neprimeraným politickým vplyvom.“

(38)

     Rozsudok5. mája 2020, Kövesi/Rumunsko, sťažnosť č. 3594/19, bod 208.

(39)

     Právo výkonnej moci dopĺňajú inštitucionálne záruky alebo dlhodobé dohovory obmedzujúcepraxi riziko, že by výkonné zložky mohli túto moc zneužiť.

(40)

     Najmä rozsudok27. mája 2019, OGPI, spojené veci C-508/18C-82/19 PPU, EU:C:2019:456 (o európskom zatykači).

(41)

     Komisia sleduje bulharské reformyoblastiach spravodlivostiboja proti korupcii od pristúpenia Bulharskaroku 2007,to prostredníctvom mechanizmu na zaistenie spolupráceoverovania.oznámeníposilnení právneho štátu [COM(2019) 343] sa uvádza, že po skončení mechanizmu spolupráceoverovania by monitorovanie malo pokračovať na základe horizontálnych nástrojov. Mechanizmus právneho štátu poskytuje rámec na riešenie týchto otázokbudúcnosti.

(42)

     Komisia sleduje rumunské reformyoblastiach spravodlivostiboja proti korupcii od pristúpenia Rumunskaroku 2007,to prostredníctvom mechanizmu na zaistenie spolupráceoverovania.oznámeníposilnení právneho štátu [COM(2019) 343] sa uvádza, že po skončení osobitného mechanizmu spolupráceoverovania by monitorovanie malo pokračovať na základe horizontálnych nástrojov. Mechanizmus právneho štátu poskytuje rámec na riešenie týchto otázokbudúcnosti.

(43)

     Príkladom je doposiaľ fungujúca sekcia prokuratúry pre vyšetrovanie trestných činov spáchanýchsúdnictve, ktorá je poverená výlučne stíhaním trestných činov spáchaných sudcamiprokurátormi.

(44)

     Platí to najmäprípade, keď chýba oficiálna reakcia alebo účinné možnosti nápravy.

(45)

     Rozsudok5. mája 2020, Kövesi/Rumunsko, sťažnosť č. 3594/19, body 201, 205209. Pozri aj rozsudok23. júna 2016, Baka/Maďarsko, sťažnosť č. 20261/12, body 156 – 157164 – 167.

(46)

     Správny čas pre Európu: náprava škôdpríprava budúcnosti pre ďalšie generácie COM(2020) 456 final.

(47)

     Porovnávací prehľad EÚoblasti justície za rok 2020

(48)

     Hodnotenie hrozieb závažnejorganizovanej trestnej činnostiEÚ (EU SOCTA), 2017 Europol.

(49)

     Dokument Rady 14310/19.

(50)

     Tamže.

(51)

     Podľa článku 325 ZFEÚ musí Úniajej členské štáty prijať vhodné opatrenia na boj proti podvodominému protiprávnemu konaniu poškodzujúcemu finančné záujmy Únie. Hoci podvodykorupcia sú odlišné právne pojmy, prípady podvodov poškodzujúcich rozpočet EÚ môžu zahŕňať korupciu. Na úrovni EÚ vykonáva internéexterné vyšetrovania na účely boja proti podvodom, korupciiinému protiprávnemu konaniu poškodzujúcemu finančné záujmy Únie Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

(52)

     V súčasnosti sa zriaďuje Európska prokuratúra, ktorá bude nezávislou prokuratúrou EÚprávomocou vyšetrovať, trestne stíhaťpostaviť pred súd páchateľov trestných činov poškodzujúcich rozpočet EÚ, ako sú podvody, korupcia alebo závažné cezhraničné podvodyoblasti DPH. Členské štáty, ktoré sasúčasnosti zúčastňujú na Európskej prokuratúre, sú Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, ŠpanielskoTaliansko.

(53)

     Smernica (EÚ) 2019/193723. októbra 2019ochrane osôb, ktoré nahlasujú porušenia práva Únie.

(54)

     Smernica (EÚ) 2015/849predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmusmernica (EÚ) 2018/167323. októbra 2018boji proti praniu špinavých peňazí prostredníctvom trestného práva.

(55)

     Smernica (EÚ) 2019/1153, ktorou sa stanovujú pravidlá uľahčovania využívania finančnýchiných informácií na predchádzanie určitým trestným činom, ich odhaľovanie, vyšetrovanie alebo stíhanie.

(56)

      https://www.transparency.org/en/news/cpi-western-europe-and-eu .

(57)

     Osobitný prieskum Eurobarometra č. 502 „Korupcia“, jún 2020rýchly prieskum Eurobarometra č. 482 „Názory podnikov na korupciuEÚ“, december 2019.

(58)

     Komisia spolupracovalačlenskými štátmirámci expertnej skupiny zameranej na údajetrestných činoch potrebné na tvorbu politík, aby identifikovala ukazovatele, pre ktoré súdispozícii rozsiahle oficiálne štatistikytrestnéhotrestnoprávneho konania schopné pokryť celoeurópsky zber údajov. Na výzvu zapojiť sa do zberu údajov za referenčné roky 2011, 20122013 odpovedalo 26 členských štátov. Konečná verzia údajov zozbieranýchoficiálnych štatistíkzaobchádzaníkorupčnými prípadmisystéme trestnej justície členských štátov, uverejnenájanuári 2016, jedispozícii na stránke https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/organized-crime-and-human-trafficking/corruption/docs/official_corruption_statistics_2011_2013_jan16_en.pdf . Druhý zber údajov sa začaljúni 2018jeho cieľom bolo aktualizovať údaje získané od 22 členských štátov za referenčné roky 2014, 20152016.

(59)

     JOIN(2020)8 final.

(60)

     Správaprávnom štáte 2020 vo významnej miere čerpáMonitorovania plurality médií 2020. Monitorovanie plurality médií je holistický vedecký nástroj na dokumentovanie zdravia mediálnych ekosystémov, ktorý podrobne opisuje hrozby pre pluralituslobodu médiíčlenských štátochniektorých kandidátskych krajinách. Spolufinancuje ho Európska únia. Od rokov 2013/2014 ho pravidelne vykonáva Centrum pre pluralituslobodu médií. Komisia použila aj iné zdroje, napríklad svetový rebríček slobody tlače, na ktorý sa odkazujekapitoláchjednotlivých krajinách.

(61)

     Smernica (EÚ) 2018/1808 zo 14. novembra 2018 obsahuje osobitné požiadavky na nezávislosť vnútroštátnych mediálnych orgánov.

(62)

     Odporúčanie CM/Rec(2018) 11 Výboru ministrov členským štátompluralitetransparentnosti vlastníctva médií:

(63)

     Monitorovanie plurality médií vymedzuje štátnu reklamu ako „každú reklamu, ktorú médiám platí štátna, regionálna alebo miestna správaštátne inštitúciespoločnosti“.

(64)

     JOIN(2020) 8.

(65)

     Strategická žaloba proti účasti verejnosti (SLAPP) je žaloba, ktorej cieľom je cenzurovať, zastrašiťumlčať kritikov tým, že budú vystavovaní nákladom na právnu obranu, až kýmkritikouopozíciou neprestanú.

(66)

     Zoznam kritérií právneho štátu – CDL-AD(2016)007; https://www.osce.org/odihr/legislative-support

(67)

     Okrem toho mnohým legislatívnym zmenám prijatýmparlamente,to ajskrátenom konaní, chýba predvídateľnosťtransparentnosťvznikajú obavy, či sú vo verejnom záujme.

(68)

     V konzultačnom referendemáji 2019 väčšina občanov podporila zákaz prijímania mimoriadnych vládnych nariadeníoblasti spravodlivosti.

(69)

     V Česku aj na Malte pôsobí nezávislý ombudsman;Taliansku presadzujechráni ľudské práva medzirezortný výbor pre ľudské právaspolupráciobčianskou spoločnosťou, akademickou obcouvšetkými príslušnými zainteresovanými stranamiza ochranu slobôdpráv osôb zodpovedá niekoľko regionálnych ombudsmanov.

(70)

     Rozsudok18. júna 2020, Komisia/Maďarsko, C-78/18, EU:C:2020:476, body 112113.

(71)

     Prijaté Radou – Ú. v. EÚ C 282, 26.8.2020.

(72)

     Najmä uznesenie28. marca 2019situáciioblasti právneho štátuboji proti korupciiEÚ, konkrétne na Maltena Slovensku P8_TA(2019)0328; uznesenie18. decembra 2019dodržiavaní zásad právneho štátu na Maltenadväznosti na nedávne odhalenia týkajúce sa vraždy Daphne Caruany Galiziovej P9_TA(2019)0103; uznesenie zo 16. januára 2020prebiehajúcich vypočutiach podľa článku 7 ods. 1 ZEÚ, ktoré sa týkajú PoľskaMaďarska P9_TA(2020)0014; uznesenie zo 17. apríla 2020koordinovanom postupe EÚboji proti pandémii COVID-19jej dôsledkom P9_TA(2020)0054.

(73)

     Monitorovacia skupina výboru LIBE pre demokraciu, právny štátzákladné práva. Skupina sa zameriava na hrozby pre demokraciu, právny štátzákladné práva, ako aj na boj proti korupciirámci EÚ vo všetkých členských štátoch. Jej úlohou je odporúčať výboru LIBE konkrétne opatrenia, napríklad stretnutia so zainteresovanými stranami, vypočutiaslužobné cesty, ako aj predkladať návrhy uzneseníspráv.

(74)

     Program nemeckého predsedníctva, strana 20.

(75)

     Program na podporu štrukturálnych reforiem, ktorý sa od roku 2021 nahradí nástrojom technickej podpory; tento program si nevyžaduje spolufinancovanie.

(76)

     V roku 2019 sa uskutočnili dve vypočutia podľa článku 7 ods. 1 ZEÚ, dvakrát boli poskytnuté informácieaktuálnej situáciiMaďarskupäťkrátaktuálnej situáciiPoľsku.roku 2020 sa raz aktualizovala situáciaMaďarsku aj Poľskuneuskutočnili sa žiadne vypočutia podľa článku 7 ods. 1 ZEÚ.

(77)

     Ako sa zaručuječlánku 19 ods. 1 ZEÚ a v článku 47 Charty základných práv EÚ.

(78)

   COM(2018) 324.