9.4.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 123/7


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Rady o zriadení spoločného podniku pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku

[COM(2020) 569 final – 2020/260 NLE]

(2021/C 123/02)

Spravodajkyňa:

Louise GRABO

Konzultácia

Rada Európskej únie, 26.10. 2020

Právny základ

článok 187 a článok 188 prvý odsek Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

11. 12. 2020

Prijaté v pléne

27. 1. 2021

Plenárne zasadnutie č.

557

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

240/0/5

1.   Závery a odporúčania

1.1.

EHSV potvrdzuje platnosť tejto strategickej iniciatívy a pridanú hodnotu spoločného podniku pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (EuroHPC) ako konkrétneho kroku, ktorý je v súlade so stratégiou Európskej únie v oblasti cloud computingu, a zároveň ako neoddeliteľnej súčasti širšej stratégie EÚ (okrem iného vrátane kybernetickej bezpečnosti, digitálneho jednotného trhu, európskej gigabitovej spoločnosti, otvorenej vedy, programu EU4Health a RescEU).

1.2.

EHSV sa domnieva, že existujúce investície EÚ vynaložené v posledných rokoch a dokonca aj po vypuknutí pandémie COVID-19 na nákup a prevádzku superpočítačov svetovej triedy stále nie sú na optimálnej úrovni v porovnaní s investíciami jej konkurentov (USA, Čína a iní). Požadujú sa dodatočné zdroje a investície, a to aj zo strany členských štátov EÚ, najmä tých, ktoré sú v tejto oblasti menej rozvinuté a/alebo zapojené do tejto oblasti. Ak má EÚ súťažiť v oblasti aplikácií vysokovýkonnej výpočtovej techniky (HPC) na celosvetovej úrovni, je nevyhnutné, aby sa tieto zdroje skombinovali s koherentnými programami EÚ v oblasti výskumu a inovácií a s budúcim VFR na roky 2021 – 2027 vrátane Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

1.3.

EHSV podporuje priemyselný prístup v rámci obnovenej priemyselnej a integrovanej stratégie EÚ pre MSP na rozvoj ďalšej generácie mikročipov s nízkou spotrebou energie v Európe, čím sa zníži závislosť EÚ od dovozu a zabezpečí sa prístup k vysokokvalitným technológiám a know-how v oblasti technológie HPC.

1.4.

EHSV vyzýva Komisiu, aby zdvojnásobila svoje úsilie o vypracovanie viacročného plánu, ktorý môže zaručiť zodpovednosť občianskej spoločnosti EÚ a prakticky prispeje k príslušným úrovniam riadenia spoločného podniku v strategických odvetviach (systémy včasného varovania v oblasti preventívnej zdravotnej starostlivosti, pripravenosť, pilotné programy odbornej prípravy v oblasti zmierňovania rizika katastrof, kybernetická bezpečnosť). Na tento účel je okrem existujúcich kompetenčných centier HPC a centier digitálnych inovácií naliehavo potrebné začleniť pridanú hodnotu a multiplikačnú úlohu stáleho dialógu s občianskou spoločnosťou do existujúcich poradných skupín spoločného podniku. EHSV by vzhľadom na svoju povahu bol ideálnym partnerom na usporiadanie otvoreného výročného fóra EÚ pre dialóg o spoločnom podniku EuroHPC, ktoré by sprevádzali vzdelávacie kampane na zvyšovanie povedomia s aktívnym zapojením vedeckých a znalostných sietí, sociálnych a hospodárskych partnerov, organizácií občianskej spoločnosti a médií.

1.5.

EHSV považuje za potrebné zhromažďovať spätnú väzbu od občianskej spoločnosti EÚ, aby inštitúcie EÚ a členské štáty mohli lepšie monitorovať, vysvetľovať a propagovať krátkodobú a strednodobú pridanú hodnotu spoločného podniku EuroHPC a odvetvové výhody a príležitosti, ktoré predstavuje ako právny a strategický nástroj. Spoločný podnik EuroHPC by mal byť prínosom nielen pre vedecké/výskumné spoločenstvá, ale mal by tiež zaručiť väčšiu „zodpovednosť“ a zapojenie zainteresovaných sprostredkovateľov, ako sú verejné inštitúcie, sociálni partneri EÚ a organizácie občianskej spoločnosti, organizácie zastupujúce priemyselné a malé a stredné podniky (MSP) a aktéri v hodnotovom reťazci v oblasti vývoja softvérových aplikácií, a tiež poskytovať prístup k infraštruktúre, ktorá má osobitný význam pre menšie krajiny, a zvyšovať nepeňažné príspevky do spoločného podniku EuroHPC.

1.6.

EHSV víta skutočnosť, že dvaja partneri Komisie v rámci zmluvného verejno-súkromného partnerstva by sa mohli stať prvými súkromnými členmi, čo má zásadný význam pre účasť priemyselných odvetví EÚ na zakladaní spoločných podnikov od samotného začiatku. Týka sa to najmä mikropodnikov a MSP, ktoré ponúkajú konkurenčné riešenia/prispôsobivosť, no hrozí im, že budú vylúčené alebo penalizované pri verejnom obstarávaní, ak sa na ne primerane nevzťahuje osobitná právna kapitola a/alebo existujúce formy konzorcia. EHSV zdôrazňuje význam modernizácie, pokiaľ ide o stanovenie osobitných postupov verejného obstarávania a kritérií na vyhodnotenie ponúk s cieľom uľahčiť zapojenie existujúcich alebo nových klastrov MSP do tohto konkrétneho nariadenia EÚ o spoločnom podniku (1), ktoré sa vzťahuje na klasické superpočítače HPC a softvérové aplikácie, ale aj na obstarávanie kvantových počítačov/simulátorov.

1.7.

EHSV víta možnosť zapojiť viacero partnerov, trvá však aj na tom, že v prípade všetkých ďalších nových partnerov, najmä v prípade tých, ktorí nie sú z EÚ, musí byť splnená požiadavka reciprocity.

1.8.

EÚ by mala čo najlepšie využiť príležitosť, ktorú predstavuje vývoj technológie spoločného podniku EuroHPC, na rozvoj príslušných európskych priemyselných odvetví tak, aby mohli pokrývať celý výrobný reťazec (navrhnutie, výroba, zavedenie a využitie).

1.9.

EÚ by mala stanoviť strednodobý cieľ na dosiahnutie schopnosti plánovať a vyrábať technológiu HPC s využitím európskych technológií.

2.   Všeobecné pripomienky

2.1.

Európska komisia 10. marca 2020 prijala oznámenie s názvom Nová priemyselná stratégia pre Európu, v ktorom sa pre Európu stanovuje ambiciózna priemyselná stratégia, podľa ktorej povedie dvojakú transformáciu smerom ku klimatickej neutralite a k vedúcemu postaveniu v digitálnej oblasti. Komisia vo svojom oznámení zdôrazňuje potrebu posilniť rozvoj kľúčových podporných technológií, ktoré sú strategicky dôležité pre priemyselnú budúcnosť Európy, vrátane vysokovýkonných počítačov a kvantových technológií. V nadväzujúcom oznámení Komisie z 27. mája 2020 s názvom Správny čas pre Európu: náprava škôd a príprava budúcnosti pre ďalšie generácie (2) sa aplikácie HPC označujú ako strategická digitálna kapacita, ktorá bude prioritou pre zdroje investícií pri obnove Európy, ako sú Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti, InvestEU a Nástroj pre strategické investície.

2.2.

Aplikácie spoločného podniku EuroHPC, ktoré používajú tzv. „superpočítače“ s extrémne vysokým výpočtovým výkonom, sú schopné riešiť mimoriadne zložité a náročné problémy. Dnes predstavujú kľúčový faktor, pokiaľ ide o celosvetové vedúce postavenie v rámci vedeckých, priemyselných stratégií a stratégií v oblasti predchádzania biologickým rizikám a rizikám (kybernetického) terorizmu, a preto sú nevyhnutné pre národnú bezpečnosť, obranu a geopolitické výzvy a všeobecnejšie pre digitálnu a ekologickú transformáciu našej spoločnosti. Aplikácie spoločného podniku EuroHPC podporujú aj dátové hospodárstvo a umožňujú kľúčovým technológiám, ako sú umelá inteligencia, analýza údajov a kybernetická bezpečnosť, využívať obrovský potenciál veľkých dát (big data).

2.3.

Okrem toho sa HPC stáva na globálnej úrovni čoraz dôležitejším nástrojom na podporu verejného rozhodovania simulovaním scenárov a podporou globálnych a regionálnych spoločných sietí reakcie v rámci pripravenosti a znalostných sietí súvisiacich s prírodnými rizikami (napr. cunami, povodne, požiare, zemetrasenia atď.), ako aj antropogénnymi rizikami (napr. priemyselné riziká). V tomto rámci by systémy spoločného podniku EuroHPC mohli rozšíriť a zvýšiť svoju pridanú hodnotu, ak sa súčasne vyskytnú viaceré riziká s výrazne negatívnym vplyvom na spoločnosť.

2.4.

Spoločný podnik EuroHPC zahŕňa niekoľko priemyselných odvetví s cieľom inovovať a rozšíriť sa na výrobky a služby s vyššou hodnotou, ktoré sa umiestňujú na vnútorný a globálny trh, a otvárajú sa novým priemyselným aplikáciám v kombinácii s inými vyspelými digitálnymi technológiami.

2.5.

Na dosiahnutie hlbšieho vedeckého poznania a prelomových objavov sú aplikácie a infraštruktúra HPC kľúčové v takmer každej oblasti výskumu, od základnej fyziky až po biomedicínu.

2.6.

HPC sa využíva v spojitosti s pandémiou COVID-19, často spolu s umelou inteligenciou, na urýchlenie objavovania nových liekov, predvídanie šírenia vírusu, plánovanie a distribúciu obmedzených zdravotníckych zdrojov a na predpokladanie účinnosti opatrení na zamedzenie šírenia nákazy a post-epidemických scenárov.

2.7.

Zároveň je dôležitým nástrojom pre výskumníkov a tvorcov politík pri riešení hlavných spoločenských výziev, od zmeny klímy, migrácie, inteligentného a ekologického rozvoja, udržateľného poľnohospodárstva až po personalizovanú medicínu a krízové riadenie v EÚ spolu so susednými tretími krajinami.

2.8.

Podľa pracovného dokumentu útvarov Komisie (SWD) (3) (…) Európa bola a naďalej je svetovým lídrom v oblasti aplikácií HPC, ale jej superpočítačová infraštruktúra zaostáva v celosvetovom rebríčku.

2.9.

Všeobecne uznávaným hlavným ukazovateľom regionálnej konkurencieschopnosti v oblasti HPC je počet systémov v zoznamoch svetových superpočítačov „top-10“ a „top-500“ v každom regióne vo svete.

2.10.

Ako sa stanovuje v posúdení vplyvu týkajúceho sa spoločného podniku EuroHPC a v štúdii EIB (4): hlavným problémom je to, že EÚ nemá najlepšie superpočítače na svete. V súčasnosti sa žiadny z 10 popredných superpočítačov na svete nenachádza v EÚ a v porovnaní s USA, Čínou alebo Japonskom Únia a jej členské štáty investujú do dodávok a infraštruktúry technológií HPC v oveľa menšej miere.

2.11.

V najbližších rokoch budú vedúce postavenie Európy v oblasti dátového hospodárstva, jej vedecká excelentnosť a konkurencieschopnosť jej priemyslu čoraz viac závisieť od jej schopnosti vyvíjať kľúčové technológie HPC, poskytovať prístup k superpočítačovej a dátovej infraštruktúre svetovej úrovne, ako aj udržiavať súčasnú excelentnosť v oblasti aplikácií HPC. Na dosiahnutie týchto cieľov je nevyhnutný celoeurópsky strategický prístup prostredníctvom spoločných podnikov.

2.12.

V októbri 2018 sa zriadil prvý spoločný podnik EuroHPC ako právny a finančný rámec, ktorý združuje zdroje EÚ, 32 krajín a dvoch súkromných členov: združenie Európska technologická platforma pre vysokovýkonnú výpočtovú techniku (ETP4HPC) a združenie Big Data Value Association (Združenie pre hodnotu veľkých dát – BDVA).

2.13.

Spoločný podnik doteraz na svoje strategické investície využíval prostriedky z viacročného finančného rámca (VFR) na obdobie 2014 – 2020. Po 20 mesiacoch prevádzky dosiahol na európskej úrovni významné navýšenie celkových investícií do HPC a začal plniť svoje poslanie obnoviť vedúce postavenie Európy v oblasti technológií HPC. Do konca roka 2020 zavedie superpočítačovú a dátovú infraštruktúru svetovej úrovne prístupnú pre verejnosť a súkromných používateľov v celej Európe. Jeho investície podporujú aj výskum a inovácie v oblasti kľúčových hardvérových a softvérových technológií a aplikácií HPC, ako aj strediská pre spôsobilosti HPC v celej Európe, ktoré zabezpečujú širokú dostupnosť HPC v Únii a poskytujú konkrétne služby a zdroje na priemyselnú inováciu (vrátane MSP) a rozvoj zručností v oblasti HPC. Týmto spôsobom sa zvýši schopnosť EÚ produkovať inovačné technológie HPC.

2.14.

V nariadení Rady, ktorým sa zriaďuje spoločný podnik EuroHPC v roku 2018 (5), sa stanovil cieľ dosiahnuť ďalšiu hranicu superpočítačov, exaflopovú výkonnosť. Pozri preambulu, odôvodnenie 12: „Spoločný podnik by sa mal zriadiť a začať fungovať najneskôr začiatkom roku 2019, aby dosiahol cieľ, ktorým je vybavenie Únie predexaflopovou infraštruktúrou do roka 2020 a aby sa technológie a aplikácie potrebné na dosiahnutie exaflopových spôsobilostí vyvinuli niekedy v období od roku 2023 do roku 2025“. Toto zvýšenie výpočtovej kapacity by zároveň vyplývalo zo zavádzania kvantových počítačov a z prechodu na poexaflopové technológie.

2.15.

Týmto navrhovaným nariadením, ktoré je vo svojej podstate pokračovaním súčasnej iniciatívy zavedenej v nariadení Rady (EÚ) 2018/1488, sa zavádzajú úpravy s cieľom prispôsobiť nariadenie programom nasledujúceho viacročného finančného rámca (VFR), ako aj zohľadniť priority Komisie a umožniť spoločnému podniku využívať financovanie v rámci programov nového VFR na roky 2021 až 2027.

2.16.

V pracovnom dokumente útvarov Európskej komisie [SWD(2020) 179 final] sa analyzuje rozvoj kľúčových sociálno-ekonomických a technologických hnacích síl a požiadaviek používateľov, ktoré vplývajú na budúci pokrok týkajúci sa infraštruktúr, technológií a aplikácií HPC a dátových infraštruktúr, technológií a aplikácií v EÚ a na celom svete, pričom sa v ňom zohľadňujú politické priority EÚ na obdobie 2020 – 2025.

2.17.

HPC sa používa vo viac ako 800 vedeckých, priemyselných a verejných aplikáciách, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri podpore inovačnej schopnosti priemyslu, napredovaní vedy a zlepšovaní kvality života ľudí. Európa je dnes lídrom v aplikáciách HPC v širokej škále oblastí, ako sú personalizovaná medicína, predpoveď počasia, navrhovanie nových lietadiel, automobilov, materiálov a liekov, ako aj energetika, inžinierstvo a výroba.

2.18.

Riadenie a rozdelenie hlasovacích práv ostáva v rámci navrhovaného spoločného podniku rovnaké ako tie, ktoré boli vymedzené v nariadení Rady (EÚ) 2018/1488. S cieľom zaviesť ekosystém HPC bude spoločný podnik EuroHPC pokračovať vo vykonávaní strategického plánu HPC vymedzeného vo viacročných strategických programoch v oblasti výskumu a inovácie vypracovaných Poradnou skupinou pre výskum a inovácie spoločného podniku EuroHPC a Poradnou skupinou pre infraštruktúru spoločného podniku EuroHPC, ktoré dopĺňa strategický výskumný program súkromných členov EuroHPC. Finančný príspevok Únie na spoločný podnik v rámci VFR na obdobie 2021 – 2027 dosiahne výšku [XXX] EUR, a bude doplnený celkovými príspevkami v minimálne rovnakej výške zo strany zúčastnených štátov a súkromných členov spoločného podniku EuroHPC. Spoločný podnik použije tieto finančné prostriedky najmä na vykonávanie svojich činností v rámci uvedených piatich pilierov.

2.19.

Hlavné očakávané výstupy navrhovaného spoločného podniku EuroHPC v nasledujúcom desaťročí zahŕňajú:

federovanú, zabezpečenú a hyperprepojenú európsku infraštruktúru spoločného podniku EuroHPC a dátovú infraštruktúru pozostávajúcu zo superpočítačov strednej triedy a s minimálne dvoma špičkovými exaflopovými a dvoma špičkovými poexaflopovými systémami (aspoň jeden z každého druhu vybudovaný s použitím európskej technológie),

hybridné výpočtové infraštruktúry, ktoré integrujú pokročilé výpočtové systémy,

kvantové simulátory a kvantovú výpočtovú techniku v infraštruktúre HPC,

zabezpečenú cloudovú infraštruktúru HPC a dátovú infraštruktúru pre súkromných európskych používateľov,

služby a kapacity poháňané HPC, ktoré sú založené na európskych verejných dátových priestoroch pre vedcov, priemysel a verejný sektor,

technologické stavebné prvky novej generácie (hardvér a softvér) a ich integráciu do inovačných architektúr HPC pre exaflopové a poexaflopové systémy,

centrá excelentnosti v oblasti aplikácií HPC a industrializácie softvéru HPC s novými algoritmami, kódmi a nástrojmi optimalizovanými pre ďalšie generácie superpočítačov,

rozsiahle priemyselné pilotné testovacie zariadenia a platformy pre HPC a dátové aplikácie a služby v kľúčových priemyselných odvetviach,

národné strediská pre spôsobilosti HPC, ktoré zabezpečia široké pokrytie HPC v EÚ, a to so špecifickými službami a zdrojmi pre priemyselnú inováciu (vrátane MSP),

významný nárast zručností a odborných znalostí pracovnej sily v Európe v oblasti HPC,

posilnenie ukladania dát, spracovateľských kapacít a nových služieb v oblastiach verejného záujmu vo všetkých členských štátoch.

2.20.

Hlavné úspechy spoločných podnikov:

spoločný podnik EuroHPC podstatne zvýšil úroveň a kvalitu investícií do HPC na európskej úrovni v rámci jednotného a koordinovaného úsilia s členskými štátmi,

do konca roku 2020 spoločný podnik EuroHPC poskytne EÚ najlepšie svetové superpočítače,

spoločný podnik EuroHPC poskytne európsky zdroj kľúčových technológií,

dodávka technológii a trh s technológiami európskej HPC,

stratégia v oblasti spoločného podniku EuroHPC a jej vplyv na hodnotový reťazec HPC.

3.   Trendy na trhu a hlavné získané poznatky

3.1.

V pracovnom dokumente útvarov Komisie (WSD) sa uvádzajú najnovšie údaje o trhu v oblasti spoločného podniku EuroHPC a poskytuje prehľad doterajších hlavných poznatkov získaných z činností spoločného podniku.

3.2.

Poznatky získané z riadenia a správy spoločného podniku EuroHPC: spoločný podnik EuroHPC na základe rozsiahlych diskusií so zainteresovanými stranami o aspektoch riadenia, správy a iných prevádzkových aspektoch už nadobudol rozsiahle pracovné skúsenosti. Napríklad:

13 zasadnutí správnej rady spoločného podniku EuroHPC s pravidelnou účasťou delegátov z Európskej komisie a 32 zúčastnených štátov,

poradné skupiny spoločného podniku (Poradná skupina pre výskum a inovácie EuroHPC (RIAG) a Poradná skupina pre infraštruktúru EuroHPC (InfrAG)) už zorganizovali početné stretnutia a boli podporené prostredníctvom aktívnej účasti dvoch súkromných členov (ETP4HPC a BDVA),

výber ôsmich hostiteľských lokalít a spustenie postupu verejného obstarávania pre osem superpočítačov spoločného podniku EuroHPC a výziev spoločného podniku na roky 2019 a 2020.

3.3.

Existuje 22 aspektov vykonávania, z ktorých možno doterajšie hlavné ponaučenia zhrnúť takto:

zjednodušenie systému spolufinancovania,

kombinácia finančných prostriedkov EÚ a vnútroštátnych finančných prostriedkov v rámci rozličných činností spoločného podniku EuroHPC sa musí zjednodušiť a optimalizovať,

odporúčania zahŕňajú jednotný súbor kritérií oprávnenosti pre účasť (namiesto 32 rôznych vnútroštátnych kritérií oprávnenosti),

vykonávanie centrálneho riadenia všetkých finančných príspevkov (s výnimkou riadne odôvodnených prípadov) v súlade s článkom 8 ods. 1 písm. c) navrhovaného nariadenia, ktorým sa zriaďuje program Horizont Európa, a flexibilita pri zavádzaní rôznych percentuálnych podielov finančných prostriedkov EÚ a vnútroštátnych finančných prostriedkov na financovanie účastníkov činností v oblasti výskumu a inovácií,

väčšia flexibilita, pokiaľ ide o príspevky súkromných členov a iných súkromných subjektov k činnostiam spoločného podniku EuroHPC, najmä zahrnutím nových foriem spolupráce, napríklad spolufinancovania špecifickej infraštruktúry HPC na priemyselné využitie.

4.   Konkrétne pripomienky

4.1.

Väčšina partnerov projektu pochádza z výskumných organizácií (75 % celkového financovania projektov v oblasti vznikajúcich technológií a technológií budúcnosti), ktorých hlavnou myšlienkou nie je industrializácia dosiahnutých výsledkov. Posilnené a trvalé úsilie v oblasti odbornej prípravy bude takisto významným faktorom pri plnom využívaní nielen budúcich predexaflopových a exaflopových superpočítačov financovaných spoločným podnikom EuroHPC, ale aj budúcich počítačových generácií. Prechod od HPC zameranej na simuláciu k integrácii HPC do úplnej kontinuálnej IT infraštruktúry, od Edge computingu k HPC, je veľkou výzvou. To si bude vyžadovať rozvoj pevného prepojenia medzi komunitou HPC a inými ekosystémami, ako sú veľké dáta (big data), umelá inteligencia a internet vecí. Ak bude program Horizont 2020 dynamicky pokračovať, Európa môže byť v tejto oblasti svetovým lídrom.

V Bruseli 27. januára 2021

predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Nariadenie Rady (EÚ) 2018/1488 z 28. septembra 2018, ktorým sa zriaďuje spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (Ú. v. EÚ L 252, 8.10.2018, s. 1).

(2)  Správny čas pre Európu: náprava škôd a príprava budúcnosti pre ďalšie generácie, COM/2020/456 final.

(3)  Equipping Europe for world-class High Performance Computing in the next (Príprava Európy na vysokovýkonnú výpočtovú techniku svetovej úrovne v nasledujúcom desaťročí), SWD/2020/179 final.

(4)  Equipping Europe for world-class High Performance Computing in the next decade SWD/2020/179 final.

(5)  Nariadenie Rad(SWD(2020) 179 final)y (EÚ) 2018/1488.