V Bruseli20. 9. 2019

COM(2019) 432 final

2019/0204(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v asociačnom výbore zriadenom Euro-stredomorskou dohodou o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej, pokiaľ ide o výmenu informácií na účely posúdenia vplyvu dohody vo forme výmeny listov, ktorou sa mení uvedená dohoda


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.Predmet návrhu

Tento návrh sa týka rozhodnutia o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Únie v asociačnom výbore zriadenom Euro-stredomorskou dohodou o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej 1 v súvislosti s plánovaným prijatím rozhodnutia o výmene informácií s Marokom na účely posúdenia vplyvu dohody vo forme výmeny listov z 25. októbra 2018, ktorou sa mení dohoda o pridružení 2

2.Kontext návrhu

2.1.Dohoda o pridružení medzi EÚ a Marokom

Euro-stredomorskou dohodou o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej („dohoda o pridružení“) sa vytvorila zóna voľného obchodu medzi Európskou úniou a Marokom na základe recipročnej colnej liberalizácie obchodu s priemyselnými výrobkami, poľnohospodárskymi výrobkami a produktmi rybolovu. Zavádza sa ňou zóna voľného obchodu, ktorá zaručuje Maroku veľmi rozsiahly preferenčný prístup na trh EÚ. Dohoda nadobudla platnosť 1. marca 2000.

Rada schválila svojím rozhodnutím (EÚ) 2019/217 z 28. januára 2019 3 uzavretie Dohody vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom o zmene protokolov č. 1 a č. 4 k Euro-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej s cieľom rozšíriť colné preferencie stanovené v dohode o pridružení na výrobky s pôvodom v Západnej Sahare.

2.2.Asociačný výbor EÚ – Maroko

Asociačný výbor EÚ – Maroko je orgán vytvorený na základe dohody o pridružení, ktorý zodpovedá za vykonávanie dohody. Zároveň disponuje aj právomocou rozhodovať o spravovaní dohody. Asociačný výbor prijíma svoje rozhodnutia po vzájomnej dohode medzi zmluvnými stranami. V období medzi jednotlivými zasadnutiami môže rozhodnutia prijímať písomným postupom, pokiaľ s tým súhlasia obidve zmluvné strany.

2.3.Pripravovaný akt Asociačného výboru EÚ – Maroko

Asociačný výbor EÚ – Maroko musí prijať rozhodnutie o podmienkach, za ktorých sa bude vykonávať posudzovanie vplyvu dohody schválenej 28. januára 2019 Radou, a hlavne posudzovanie jej vplyvu na udržateľný rozvoj, najmä pokiaľ ide o prínosy pre dotknuté obyvateľstvo a využívanie prírodných zdrojov Západnej Sahary („pripravovaný akt“). Rozhodnutie sa musí prijať najneskôr do dvoch mesiacov od nadobudnutia platnosti tejto dohody.

Cieľom pripravovaného aktu je určiť podmienky, za ktorých sa bude uskutočňovať výmena informácií medzi zmluvnými stranami, aby sa mohol posúdiť vplyv rozšírenia colných preferencií stanovených v dohode o pridružení na výrobky zo Západnej Sahary.

Pripravovaný akt sa stane pre zmluvné strany záväzným v súlade s článkom 83 ods. 2 dohody, v ktorom sa stanovuje: „Svoje rozhodnutia predkladá po dohode medzi zmluvnými stranami. Tieto rozhodnutia sú záväzné pre zmluvné strany, ktoré uskutočnia opatrenia potrebné na vykonanie prijatých rozhodnutí.“

3.Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie

Obchodné preferencie stanovené v dohode o pridružení sa od nadobudnutia platnosti tejto dohody uplatňovali de facto aj na výrobky s pôvodom v Západnej Sahare, ktorá je nesamosprávnym územím. Vo svojom rozsudku z 21. decembra 2016 vo veci C-104/16 P 4 Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že dohoda o pridružení uzavretá medzi Úniou a Marokom sa na Západnú Saharu nevzťahuje.

V praxi, ktorá spočívala v tom, že sa obchodné preferencie stanovené v dohode o pridružení a v protokoloch k tejto dohode de facto uplatňovali na výrobky s pôvodom v Západnej Sahare, sa tak nemohlo ďalej pokračovať. Dvojstranné dohody medzi Európskou úniou a Marokom sa však môžu za určitých podmienok rozšíriť na Západnú Saharu za predpokladu, že existuje primeraný právny základ.

Rada 29. mája 2017 poverila Komisiu, aby začala rokovania s cieľom poskytnúť právny základ na udelenie preferencií výrobkom s pôvodom v Západnej Sahare, a prijala smernice na rokovania. V roku 2017 prebehli dve kolá rokovaní. Hlavní vyjednávači parafovali návrh dohody 31. januára 2018. Zmluvné strany podpísali dohodu 25. októbra 2018. Rada po získaní súhlasu Európskeho parlamentu prijala 28. januára 2019 rozhodnutie o uzavretí Dohody vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom o zmene protokolov č. 1 a č. 4 k Euro-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej, čím poskytla právny základ na to, aby sa výrobkom s pôvodom v Západnej Sahare udelili rovnaké colné preferencie ako výrobkom z Maroka.

Prostredníctvom zmeny predmetných protokolov k dohode o pridružení sa zároveň umožňuje, aby sa colné preferencie Únie udeľovali na základe posúdenia prínosov pre miestne obyvateľstvo a dodržiavania ľudských práv.

Útvary Komisie posúdili prípadný vplyv dohody na udržateľný rozvoj, najmä pokiaľ ide o prínosy pre dotknuté obyvateľstvo a využívanie prírodných zdrojov Západnej Sahary (ďalej len „dotknuté územia“), tak, ako to žiadala Rada vo svojich smerniciach na rokovania prijatých 29. mája 2017. Toto posúdenie sa týka obchodných tokov pochádzajúcich zo Západnej Sahary a konkrétnejšie produktov rybolovu, poľnohospodárskych výrobkov a fosfátov. Zakladá sa na analýze dostupných údajov z minulosti, ale aj na prognózach do budúcnosti. Z tohto posúdenia vyplýva, že udelenie colných preferencií stanovených v dohode o pridružení medzi EÚ a Marokom malo pozitívny vplyv na dotknuté obyvateľstvo a v budúcnosti by sa mal tento vplyv zachovať, či dokonca ďalej rásť. Posúdenie vplyvu sa nachádza v správe vypracovanej útvarmi Komisie v spolupráci s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) z 11. júna 2018 5 o prínosoch rozšírenia colných preferencií na výrobky s pôvodom v Západnej Sahare pre obyvateľstvo Západnej Sahary a o konzultácii tohto obyvateľstva.

Aby sa zabezpečilo monitorovanie účinku dohody na dotknuté obyvateľstvo a využívanie prírodných zdrojov na dotknutých územiach, v dohode sa výslovne stanovuje náležitý rámec a postup, ktorý zmluvným stranám umožňuje posúdiť na základe pravidelnej výmeny informácií vplyv dohody počas jej vykonávania. Európska únia a Maroko sa dohodli, že si budú najmenej raz ročne navzájom vymieňať informácie v rámci asociačného výboru zriadeného dohodou o pridružení medzi EÚ a Marokom. Cieľom tohto návrhu je práve určiť konkrétne podmienky vykonávania takéhoto posúdenia vplyvu stanoveného v dohode, aby ich asociačný výbor mohol prijať.

Výmenou informácií sa sleduje rovnaký cieľ ako vo vyššie spomínanej správe útvarov Komisie a ESVČ.

Pokiaľ ide o vplyv na miestne hospodárstvo, doterajšie dostupné informácie sa týkali predovšetkým poľnohospodárstva a rybolovu, hoci preferencie sa vzťahujú na všetky výrobky; to, aké údaje sa budú vymieňať, sa teda bude môcť meniť v závislosti od vývoja činností v Západnej Sahare. Výmena informácií sa mimochodom netýka len hospodárskych aspektov (prínosy v užšom zmysle slova), ale musí umožniť širšie posúdenie zahŕňajúce aj také aspekty, ako sú napríklad udržateľný rozvoj a vplyv na využívanie prírodných zdrojov.

Okrem výmeny informácií, ktorá je stanovená v dohode, sa s Marokom dohodlo na tom, že zavedenie mechanizmus na zber štatistických údajov o vývozoch výrobkov s pôvodom v Západnej Sahare do EÚ, ktoré každý mesiac sprístupní Komisii, ako aj colným úradom členských štátov.

Slovom „vzájomnej“, ktoré sa vyskytuje v dohode z 25. októbra 2018, sa kladie dôraz na to, že výmena nie je jednostranná. Maroko teda bude môcť žiadať od Európskej únie, aby mu poskytla informácie o výrobe konkrétnych kategórií výrobkov, ktoré sú pre Maroko zaujímavé, ako aj informácie o obchode s týmito kategóriami výrobkov, a to na základe už existujúcich informačných systémov.

Tento návrh je v súlade so súčasnou obchodnou politikou. Zároveň je v súlade so všeobecnými cieľmi európskej susedskej politiky a s celkovou politikou Únie voči Maroku, usilujúcou sa o posilnenie privilegovaného partnerstva s touto krajinou bez toho, aby tým bol dotknutý výsledok konania, ktoré sa vedie v Organizácii Spojených národov v súvislosti so Západnou Saharou.

4.Právny základ

4.1.Procesnoprávny základ

4.1.1.Zásady

V článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) sa stanovujú rozhodnutia, ktorými sa určujú „ pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami s výnimkou aktov dopĺňajúcich alebo meniacich inštitucionálny rámec danej dohody.

Pojem „akty s právnymi účinkami“ zahŕňa akty, ktoré majú právne účinky na základe pravidiel medzinárodného práva, ktorým sa riadi predmetný orgán. Zahŕňa aj nástroje, ktoré nemajú záväzný účinok podľa medzinárodného práva, ale „môžu rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť obsah právnej úpravy prijatej normotvorcom EÚ. 6

4.1.2.Uplatnenie na tento prípad

Asociačný výbor EÚ – Maroko je orgán zriadený dohodou, konkrétne Euro-stredomorskou dohodou o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej.

Akt, ktorý má asociačný výbor prijať, predstavuje akt s právnymi účinkami. Pripravovaný akt bude podľa medzinárodného práva záväzný v súlade s článkom 83 dohody.

Pripravovaný akt nedopĺňa ani nemení inštitucionálny rámec danej dohody.

Procesnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 218 ods. 9 ZFEÚ.

4.2.Hmotnoprávny základ

4.2.1.Zásady

Hmotnoprávny základ rozhodnutia podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ závisí predovšetkým od cieľa a obsahu pripravovaného aktu, v súvislosti s ktorým sa zaujíma pozícia v mene Únie. Ak pripravovaný akt sleduje dva ciele alebo obsahuje dve zložky a ak jeden z týchto cieľov alebo jednu z týchto zložiek možno určiť ako hlavnú, zatiaľ čo druhý cieľ alebo druhá zložka je len vedľajšia, rozhodnutie podľa článku 218 ods. 9 ZFEÚ musí byť založené na jedinom hmotnoprávnom základe, a to na tom, ktorý si vyžaduje hlavný alebo prevažujúci cieľ alebo zložka.

4.2.2.Uplatnenie na tento prípad

Hlavný cieľ a obsah pripravovaného aktu sa týkajú najmä spoločnej obchodnej politiky.

Hmotnoprávnym základom navrhovaného rozhodnutia je preto článok 207 ods. 3 a ods. 4 prvý pododsek ZFEÚ.

4.3.Záver

Právnym základom navrhovaného rozhodnutia by mal byť článok 207 ods. 4 prvý pododsek ZFEÚ v spojení s článkom 218 ods. 9 ZFEÚ.

5.UVEREJNENIE PRIPRAVOVANÉHO AKTU

Keďže rozhodnutím asociačného výboru sa doplní rokovací poriadok asociačného výboru, je vhodné uverejniť ho po jeho prijatí v Úradnom vestníku Európskej únie.

2019/0204 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v asociačnom výbore zriadenom Euro-stredomorskou dohodou o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej, pokiaľ ide o výmenu informácií na účely posúdenia vplyvu dohody vo forme výmeny listov, ktorou sa mení uvedená dohoda

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 3 a ods. 4 prvý pododsek v spojení s článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Euro-stredomorská dohoda o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej („dohoda o pridružení“) bola uzavretá v mene Únie rozhodnutím Rady a Komisie 2000/204/ES, ESUO 7 z 24. januára 2000 a platnosť nadobudla 1. marca 2000.

(2)Rada schválila svojím rozhodnutím (EÚ) 2019/217 z 28. januára 2019 uzavretie dohody vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom o zmene protokolov č. 1 a č. 4 k dohode o pridružení („zmena protokolov č. 1 a č. 4“) 8 s cieľom rozšíriť colné preferencie stanovené v dohode o pridružení na výrobky s pôvodom v Západnej Sahare.

(3)V súlade s článkom 81 dohody o pridružení sa zriadil asociačný výbor, ktorý je zodpovedný za spravovanie dohody. Podľa článku 83 tej istej dohody má asociačný výbor právomoc prijímať rozhodnutia týkajúce sa spravovania dohody, ako aj tých oblastí, v ktorých naň Rada delegovala svoje právomoci.

(4)Asociačný výbor musí prijať do dvoch mesiacov od dátumu nadobudnutia platnosti zmien protokolov č. 1 a č. 4 rozhodnutie o podmienkach, za ktorých sa bude posudzovať vplyv tejto dohody, a hlavne jej vplyv na udržateľný rozvoj, najmä pokiaľ ide o prínosy pre dotknuté obyvateľstvo a využívanie prírodných zdrojov Západnej Sahary („dotknuté územia“).

(5)Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má zaujať v mene Únie v asociačnom výbore, keďže pripravované rozhodnutie bude pre Úniu záväzné.

(6)Aby sa zabezpečilo monitorovanie účinkov dohody na dotknuté obyvateľstvo a využívanie prírodných zdrojov na dotknutých územiach, v dohode sa výslovne stanovuje náležitý rámec a postup, ktorý zmluvným stranám umožňuje posúdiť na základe pravidelnej výmeny informácií vplyv dohody počas jej vykonávania. Európska únia a Maroko sa dohodli, že si budú najmenej raz ročne navzájom vymieňať informácie v rámci asociačného výboru zriadeného dohodou o pridružení medzi EÚ a Marokom. Je vhodné určiť konkrétne podmienky vykonávania tohto posudzovania vplyvu, aby ich mohol prijať asociačný výbor.

(7)Výmenou informácií sa sleduje rovnaký cieľ ako v správe vypracovanej útvarmi Komisie v spolupráci s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť z 11. júna 2018 o prínosoch rozšírenia colných preferencií na výrobky s pôvodom v Západnej Sahare pre obyvateľstvo Západnej Sahary a o konzultácii tohto obyvateľstva 9 .

(8)Pokiaľ ide o vplyv na miestne hospodárstvo, doterajšie dostupné informácie sa týkajú predovšetkým poľnohospodárstva a rybolovu, hoci preferencie sa vzťahujú na všetky výrobky; to, aké údaje sa budú vymieňať, sa teda bude môcť meniť v závislosti od vývoja činností v Západnej Sahare. Výmena informácií sa mimochodom nevzťahuje len na hospodárske aspekty (prínosy v užšom zmysle slova), ale musí umožniť aj širšie posúdenie vrátane takých aspektov, akými sú napríklad udržateľný rozvoj a vplyv na využívanie prírodných zdrojov.

(9)S Marokom sa dohodlo aj na tom, že zvlášť zavedie mechanizmus na zber štatistických údajov o vývozoch výrobkov s pôvodom v Západnej Sahare do EÚ, ktoré každý mesiac sprístupní Komisii, ako aj colným úradom členských štátov.

(10)Maroko bude môcť žiadať od Európskej únie, aby mu poskytla informácie o výrobe konkrétnych kategórií výrobkov, ktoré sú pre Maroko zaujímavé, ako aj informácie o obchode s týmito kategóriami výrobkov, a to na základe už existujúcich informačných systémov,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pozícia, ktorá sa má zaujať v mene Únie na zasadnutí Asociačného výboru EÚ – Maroko zriadeného na základe článku 81 Euro-stredomorskej dohody o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej, je založená na návrhu rozhodnutia tohto asociačného výboru pripojenom k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2

Toto rozhodnutie je určené členským štátom a Komisii.

V Bruseli

   Za Radu

   Predseda

(1)    Ú. v. ES L 70, 18.3.2000, s. 2.
(2)    Ú. v. EÚ L 34, 6.2.2019, s. 4.
(3)    Ú. v. EÚ L 34, 6.2.2019, s. 1.
(4)    Rozsudok Súdneho dvora z 21. decembra 2016, Rada/Front Polisario, C-104/16 P, ECLI:EU:C:2016:973.
(5)    Pracovný dokument útvarov Komisie [SWD (2018) 346 final], ktorý je sprievodným dokumentom k návrhu rozhodnutia Rady o uzavretí Dohody vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom o zmene protokolov č. 1 a č. 4 k Euro-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej [COM (2018) 481 final].
(6)    Rozsudok Súdneho dvora zo 7. októbra 2014, Nemecko/Rada (OIV), C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, body 61 až 64.
(7)    Ú. v. ES L 70, 18.3.2000, s. 1.
(8)    Ú. v. EÚ L 34, 6.2.2019, s. 4.
(9)    SWD (2018) 346 final.

V Bruseli20. 9. 2019

COM(2019) 432 final

PRÍLOHA

k

návrhu rozhodnutia Rady

o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie v asociačnom výbore zriadenom Euro-stredomorskou dohodou o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej, pokiaľ ide o výmenu informácií na účely posúdenia vplyvu dohody vo forme výmeny listov, ktorou sa mení uvedená dohoda


NÁVRH

ROZHODNUTIE ASOCIAČNÉHO VÝBORU EÚ – MAROKO Č. ../…..

z...

o výmene informácií medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom na účely posúdenia vplyvu dohody vo forme výmeny listov z 25. októbra 2018

ASOCIAČNÝ VÝBOR EÚ – MAROKO,

so zreteľom na Dohodu vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom z 25. októbra 2018 o zmene protokolov č. 1 a č. 4 k Euro-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej,

so zreteľom na Euro-stredomorskú dohodu z 26. februára 1996 o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej, a najmä na jej článok 83,



keďže:

(1)Dohoda vo forme výmeny listov medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom o zmene protokolov č. 1 a č. 4 k Euro-stredomorskej dohode o pridružení medzi Európskymi spoločenstvami a ich členskými štátmi na jednej strane a Marockým kráľovstvom na strane druhej nadobudla platnosť 19. júla 2019.

(2)Na základe tejto dohody sa na výrobky s pôvodom v Západnej Sahare (ďalej len „dotknuté územia“), ktoré podliehajú kontrole colných orgánov Marockého kráľovstva, vzťahujú rovnaké obchodné preferencie ako tie, ktoré Európska únia udeľuje výrobkom, na ktoré sa vzťahuje dohoda o pridružení medzi Európskou úniou a Marockým kráľovstvom.

(3)V duchu partnerstva a s cieľom umožniť zmluvným stranám posúdiť vplyv tejto dohody, a hlavne jej vplyv na udržateľný rozvoj, najmä pokiaľ ide o prínosy pre dotknuté obyvateľstvo a využívanie prírodných zdrojov dotknutých území, sa Európska únia a Marocké kráľovstvo dohodli, že si v rámci asociačného výboru budú aspoň raz ročne vzájomne vymieňať informácie.

(4)Konkrétne podmienky vykonávania tohto posudzovania musí prijať asociačný výbor najneskôr do dvoch mesiacov od nadobudnutia platnosti dohody,

PRIJAL TOTO ROZHODNUTIE:



Článok 1

1.    S cieľom umožniť zmluvným stranám, aby posúdili vplyv dohody na udržateľný rozvoj počas jej uplatňovania, sa Európska únia a Marocké kráľovstvo dohodli takto:

   Európska únia a Maroko si vymieňajú údaje, ktoré sa v dotknutých hlavných odvetviach činnosti považujú za relevantné, ako aj štatistické, hospodárske, sociálne a environmentálne informácie, a to najmä o výhodách dohody pre dotknuté obyvateľstvo a využívaní prírodných zdrojov dotknutých území. Zoznam relevantných informácií sa nachádza v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

   Táto výmena sa bude uskutočňovať na základe písomného oznámenia, ktoré sa zašle vopred, a to najneskôr dva mesiace pred zasadnutím asociačného výboru; v nadväznosti na toto oznámenie sa môžu najneskôr jeden mesiac pred zasadnutím výboru zasielať žiadosti o objasnenie a doplňujúce otázky, ktoré sa prípadne vyskytli v súvislosti s tematickými oblasťami, ktoré boli schválené týmto rozhodnutím.

2.    V duchu partnerstva a s cieľom umožniť zmluvným stranám, aby posúdili vplyv dohody, sa zmluvné strany okrem toho dohodli aj na tom, že Maroko môže požiadať Európsku úniu o informácie o výrobe konkrétnych kategórií výrobkov, ktoré sú pre Maroko zaujímavé, ako aj informácie o obchode s týmito výrobkami, a to na základe už existujúcich informačných systémov. Európska únia a Marocké kráľovstvo sa dohodli takto:

   Maroko písomne predloží svoju žiadosť Európskej únii tri mesiace pred zasadnutím asociačného výboru.

   Výmena sa bude uskutočňovať na základe písomného oznámenia, ktoré Európska únia zašle vopred, a to najneskôr dva mesiace pred zasadnutím asociačného výboru; v nadväznosti na toto oznámenie sa môžu najneskôr jeden mesiac pred zasadnutím výboru zasielať žiadosti o objasnenie a doplňujúce otázky.

3.    Zmluvné strany si svoje závery vymenia v rámci asociačného výboru každý rok najneskôr (xx).

4.    Zápisnicu vrátane záverov asociačného výboru musia zmluvné strany schváliť do jedného mesiaca od zasadnutia.

Článok 2

Príloha tvorí neoddeliteľnú súčasť tohto rozhodnutia.

Článok 3

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia asociačným výborom.

V [Rabate] [Bruseli] [x/x/]2019

Za Asociačný výbor EÚ – Maroko

PRÍLOHA

Informácie relevantné pre výmenu informácií podľa dohody

Vymieňané informácie musia umožniť aktualizáciu správy vypracovanej útvarmi Komisie v spolupráci s Európskou službou pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) z 11. júna 2018 1 , v ktorej sa preukázali prínosy rozšírenia colných preferencií na výrobky pochádzajúce z dotknutých území pre dotknuté obyvateľstvo. Výmena informácií preto musí zahŕňať podrobné informácie, ktoré umožnia posúdiť vplyv dohody počas jej uplatňovania, vrátane všeobecných informácií o dotknutom obyvateľstve a dotknutých územiach. Tieto informácie sú určené výhradne na účely posúdenia vplyvu a prípravy aktualizácie uvedenej správy útvarmi Komisie a ESVČ. Medzi relevantné informácie patria orientačne tieto informácie:

1.Všeobecné informácie

Sociálne štatistické informácie za dotknuté územia, ktorých výrobky podliehajú kontrole colných orgánov Marockého kráľovstva, ako napríklad: obyvateľstvo (ak je to možné podľa veku a pohlavia), zamestnanosť (absolútny počet, počet v závislosti od vývozu a vývozu do Európskej únie), úroveň miezd, index ľudského rozvoja, vzdelávanie (napr. počet zariadení, miest, žiakov, školská dochádzka), zdravie (napr. počet nemocníc, lôžok a lekárov), základné služby (napr. prístup k pitnej vode a elektrine), miera chudoby, doprava.

Hospodárske štatistické informácie za dotknuté územie, ako je ročná miera rastu HDP a HDP na obyvateľa, dôležité odvetvia, veľkosť produkcie, percentuálny podiel vývozu a vývozu do Európskej únie.

Environmentálne štatistické informácie za dotknuté územie, ako napríklad: využívanie prírodných zdrojov, a najmä vody, spracovanie odpadu (poľnohospodárstvo, baníctvo), udržateľné hospodárenie s populáciami rýb, znečisťovanie.

2.Údaje za hlavné vývozné odvetvia hospodárstva

Najmä za odvetvia poľnohospodárstva a rybolovu, ako aj ďalšie odvetvia, v ktorých sa uskutočňuje vývoz z dotknutých území do Európskej únie, napríklad tieto údaje:

výroba podľa druhu výrobku (napr. paradajky, melóny atď. a podľa druhu v prípade rybolovu),

využívané plochy (zavlažované a pod skleníkmi) a zozbierané objemy,

objem a hodnota vývozu do Európskej únie (a prípadne aj do iných destinácií),

spracovateľské podniky podľa odvetví a činností, ktoré sa v nich vykonávajú,

pracovné miesta (dočasné alebo trvalé) vytvorené priamo a nepriamo (doprava, dodávatelia, skladovanie...) týmito činnosťami a v týchto zariadeniach,

alebo opatrenia zavedené v záujme udržateľného hospodárenia so zdrojmi vrátane vody (priemerné využívanie vody a zdroje dodávok vody).

3.Prebiehajúce projekty

Prebiehajúce projekty, ktoré majú značný vplyv na rozvoj dotknutých území vrátane udržateľného rozvoja daného územia (energia z obnoviteľných zdrojov, náležité hospodárenie s prírodnými zdrojmi).

4.Ďalšie relevantné informácie

Všetky informácie umožňujúce posúdiť činnosť miestnych hospodárskych subjektov, ktorých sa dohoda týka, ako napríklad sociálna zodpovednosť podnikov („corporate social responsibility“).

Ako sa uvádza v korešpondencii medzi Komisiou a veľvyslanectvom Marockého kráľovstva zo 6. decembra 2018, Maroko zavedie mechanizmus na zhromažďovanie informácií o vývoze, na ktorý sa vzťahuje dohoda o pridružení zmenená výmenou listov, ktorý bude systematicky a pravidelne poskytovať každý mesiac presné údaje, ktoré by Európskej únii a príslušným orgánom jej členských štátov mali umožniť, aby disponovali transparentnými a spoľahlivými informáciami o pôvode týchto vývozov do Únie, a to podľa regiónov.

5.Informácie poskytnuté Európskou úniou

Informácie o obchode s konkrétnymi výrobkami vyvezenými do Maroka podľa druhu výrobku, objemu a hodnoty a, ak sú k dispozícii, aj informácie o ich výrobe.

(1)

   „Správa o prínosoch rozšírenia colných preferencií na výrobky s pôvodom v Západnej Sahare pre obyvateľstvo Západnej Sahary a o konzultácii tohto obyvateľstva“, uverejnená 11.6.2018, SWD (2018) 346 final.