V Bruseli12. 3. 2019

COM(2019) 132 final

2019/0074(NLE)

Návrh

NARIADENIE RADY

o rozdelení rybolovných možností v rámci vykonávacieho protokolu k Dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou a Gambijskou republikou


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Komisia na základe relevantných smerníc na rokovanie rokovala s vládou Gambie s cieľom uzavrieť novú dohodu o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou a Gambijskou republikou. Na záver týchto rokovaní bola 19. októbra 2018 parafovaná nová dohoda a nový vykonávací protokol. Nová dohoda sa vzťahuje na obdobie šiestich rokov od dátumu jej predbežného vykonávania, jej platnosť sa predlžuje automaticky; zrušuje a nahrádza sa ňou v súčasnosti platná dohoda, ktorá nadobudla platnosť 2. júna 1987.Nový protokol sa vzťahuje na obdobie šiestich rokov odo dňa jeho predbežného vykonávania stanoveného v článku 13, konkrétne odo dňa jeho podpísania zmluvnými stranami.

Hlavným cieľom novej dohody je poskytnúť aktualizovaný rámec (t. j. rámec, ktorý zohľadní priority zreformovanej spoločnej rybárskej politiky a jej zahraničného rozmeru) na účely strategického partnerstva medzi Európskou úniou a Gambijskou republikou v odvetví rybolovu.

Cieľom protokolu je poskytnúť plavidlám Európskej únie rybolovné možnosti v gambijských vodách v rámci dostupného prebytku a s prihliadnutím na dostupné vedecké hodnotenia, najmä hodnotenia Výboru pre rybolov v stredovýchodnom Atlantiku (CECAF), a na najlepšie vedecké názory a odporúčania Medzinárodnej komisie pre zachovanie atlantických tuniakov (ICCAT). Komisia okrem iného vychádzala z výsledkov perspektívneho posúdenia príležitosti na uzavretie novej dohody a nového protokolu, ktoré vykonali externí experti. Ďalším cieľom je oživiť v záujme oboch strán spoluprácu medzi Európskou úniou a Gambijskou republikou na podporu udržateľnej rybárskej politiky a zodpovedného využívania rybolovných zdrojov v rybolovnej oblasti Gambijskej republiky.

V protokole sa stanovujú rybolovné možnosti v týchto kategóriách:

   28 plavidiel na lov tuniakov vakovou sieťou,

   10 lodí s návnadou,

   3 plavidlá na lov vlečnými sieťami (určené na lov merlúzy senegalskej, druhu žijúceho pri morskom dne).

Tieto rybolovné možnosti by sa mali rozdeliť medzi členské štáty.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Zvoleným právnym základom je Zmluva o fungovaní Európskej únie, v ktorej sa v článku 43 ods. 3 stanovuje, že Rada na návrh Komisie prijme opatrenia na rozdelenie rybolovných možností.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Oblasť činnosti patrí do výlučnej právomoci.

3.VPLYV NA ROZPOČET

Návrh nariadenia nemá žiadny vplyv na rozpočet Únie.

4.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Tento postup sa začína súbežne s postupmi týkajúcimi sa rozhodnutia Rady o podpísaní v mene Únie Dohody o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou a Gambijskou republikou a rozhodnutia Rady o jej uzavretí. Toto nariadenie sa musí začať uplatňovať od momentu, keď sa rybolovné činnosti umožnia na základe dohody, t. j. v deň, keď sa začne uplatňovať vykonávací protokol k dohode.

2019/0074 (NLE)

Návrh

NARIADENIE RADY

o rozdelení rybolovných možností v rámci vykonávacieho protokolu k Dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou a Gambijskou republikou

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 3,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

1.    Komisia v mene Európskej únie rokovala o novej Dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou a Gambijskou republikou (ďalej len „dohoda o partnerstve“), ako aj o novom vykonávacom protokole k dohode o partnerstve (ďalej len „protokol“).

2.    Dohoda o partnerstve a protokol boli parafované na konci rokovaní 19. októbra 2018.

3.    Dohodou o partnerstve sa zrušuje predchádzajúca dohoda o rybolove pri pobreží Gambie uzavretá medzi vládou Gambijskej republiky a Európskym hospodárskym spoločenstvom, ktorá nadobudla platnosť 2. júna 1987.

4.Nová dohoda o partnerstve a nový protokol boli v súlade s rozhodnutím Rady 2018/…/EÚ 1 podpísané… [vložiť dátum podpisu].

5.Protokol sa vzťahuje na obdobie šiestich rokov odo dňa jeho predbežného vykonávania.

6.Rybolovné možnosti stanovené v protokole by sa mali rozdeliť medzi členské štáty na celé obdobie uplatňovania protokolu.

7.Protokol sa bude predbežne vykonávať od dátumu jeho podpísania v záujme urýchleného začiatku rybolovných činností plavidiel Únie. Toto nariadenie by sa preto malo uplatňovať od rovnakého dátumu,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Rybolovné možnosti stanovené podľa Protokolu, ktorým sa vykonáva Dohoda o partnerstve v odvetví rybárstva medzi Európskou úniou a Gambijskou republikou (ďalej len „protokol“), sa rozdeľujú medzi členské štáty takto:

a)plavidlá na lov tuniakov vakovou sieťou:

Španielsko

16 plavidiel

Francúzsko

12 plavidiel

b)lode s návnadou:

Španielsko

8 plavidiel

Francúzsko

2 plavidlá

c)plavidlá s vlečnými sieťami na hlbokomorský lov pri dne:

Členský štát

Maximálny počet plavidiel s vlečnými sieťami na hlbokomorský lov pri dne aktívnych v akomkoľvek okamihu

Počet štvrťročných oprávnení na rybolov ročne 2

Tony cieľového druhu podľa vymedzenia v dodatku 2b k prílohe k protokolu

Španielsko

3

10

625

Grécko

2 (v rozličných štvrťrokoch)

125

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa odo dňa podpísania protokolu.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1)    Ú. v. EÚ L [...], [...], s. [...].
(2)    Dotknutý členský štát spolupracuje s Komisiou s cieľom koordinovať využívanie štvrťročných oprávnení na rybolov.