V Bruseli23. 1. 2019

COM(2019) 48 final

2019/0009(COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 508/2014, pokiaľ ide o určité pravidlá týkajúce sa Európskeho námorného a rybárskeho fondu z dôvodu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Spojené kráľovstvo 29. marca 2017 predložilo oznámenie o svojom úmysle vystúpiť z Únie podľa článku 50 Zmluvy o Európskej únii. Znamená to, že ak sa dohoda o vystúpení neratifikuje, primárne a sekundárne právne predpisy Únie sa na Spojené kráľovstvo prestanú uplatňovať od 30. marca 2019 (ďalej len „dátum vystúpenia“). Spojené kráľovstvo sa následne stane treťou krajinou.

V oznámení Komisie „Príprava na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie 30. marca 2019: krízový akčný plán“ z 13. novembra 2018 sa stanovujú krízové opatrenia, ktoré Komisia plánuje prijať v prípade, že v deň vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie daná dohoda nenadobudne platnosť. Komisia v uvedenom oznámení uviedla zoznam opatrení, ktoré považuje za potrebné, pričom pripomenula, že v neskoršej fáze môžu byť potrebné ďalšie opatrenia. V oznámení sa uvádza aj šesť všeobecných zásad, ktorým by mali zodpovedať krízové opatrenia podnikané na všetkých úrovniach. Patria medzi ne zásady, že opatrenia by nemali kopírovať výhody členstva v Únii, ani podmienky akéhokoľvek prechodného obdobia stanoveného v dohode o vystúpení. Musia mať dočasný charakter a v zásade by nemali trvať dlhšie ako do konca roka 2019. Musí pritom ísť o jednostranné opatrenia Európskej únie pri sledovaní svojich záujmov, a preto ich Únia v zásade môže kedykoľvek zrušiť.

Európska rada (článok 50) 13. decembra 2018 zopakovala svoju výzvu, aby sa na všetkých úrovniach zintenzívnili prípravy na dôsledky vystúpenia Spojeného kráľovstva, a to s ohľadom na všetky možné scenáre. Komisia 19. decembra 2018 v reakcii na túto výzvu predložila balík opatrení. Rada pre poľnohospodárstvo a rybárstvo stanovila v dňoch 17. a 18. decembra 2018 rybolovné možnosti na rok 2019. Vzhľadom na dané súvislosti a na prebiehajúce diskusie s členskými štátmi týkajúce sa významného negatívneho vplyvu, ktorý má na odvetvie rybárstva vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie bez dohody, ako aj s prihliadnutím na skutočnosť, že zainteresované strany samy o sebe nedokážu tieto nepriaznivé dôsledky zmierniť, Komisia dospela k záveru, že v súvislosti s odvetvím rybárstva je nevyhnutné prijať dve krízové opatrenia. Popri tomto opatrení zameranom na zmenu Európskeho námorného a rybárskeho fondu Komisia navrhuje opatrenie týkajúce sa udržateľného riadenia vonkajších rybárskych flotíl.

Podľa nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 1 (ďalej len „základné nariadenie o SRP“) majú rybárske plavidlá Únie rovnaký prístup do vôd Únie a k jej zdrojom podľa pravidiel spoločnej rybárskej politiky (SRP). Odo dňa vystúpenia sa už SRP nebude na Spojené kráľovstvo vzťahovať. Potom už vody Spojeného kráľovstva (12 námorných míľ pobrežných vôd a priľahlá výhradná hospodárska zóna) nebudú súčasťou vôd Únie. Vzhľadom na absenciu ustanovení o opaku by už vzájomný prístup do vôd patriacich druhej strane nebol automatický. V prípade uplatnenia štandardného scenára bez iných dojednaní by nastala situácia, že rybárske plavidlá Únie by už neboli oprávnené loviť vo vodách Spojeného kráľovstva a naopak.

Odvetvie rybolovu je kľúčovou zložkou hospodárskeho života mnohých pobrežných regiónov Európskej únie. Vzhľadom na značnú neistotu v súvislosti s absenciou dohody so Spojeným kráľovstvom hrozí, že plavidlá Únie stratia prístup do týchto vôd a k rybolovným možnostiam v nich. Takáto situácia by mala okamžitý významný vplyv, pokiaľ ide o rybolovné činnosti flotily EÚ, zamestnanosť a hospodárske výnosy.

Hrubá pridaná hodnota odvetvia rybolovu v EÚ v roku 2016 dosahovala 4,5 miliardy EUR. Od rybolovu závisí okolo 150 000 pracovných miest, a to najmä v pobrežných oblastiach s obmedzenými pracovnými príležitosťami. Rybolovné činnosti prispievajú k rastu zamestnanosti aj v iných pomocných odvetviach: na každého rybára pripadne od 0,5 do 1,0 ekvivalentu plného pracovného času v podobe pomocných činností. Členské štáty vykonávajú vo vodách Spojeného kráľovstva rybolovné činnosti v hodnote 585 miliónov EUR. Celková závislosť 8 členských štátov 2 od vôd Spojeného kráľovstva predstavuje v priemere 14 % ich celkového počtu vylodení v rozsahu od 50 % v prípade belgickej flotily po približne 1 % v prípade Španielska. Sociálno-ekonomický vplyv môže byť na úrovni miestnej komunity významný vtedy, ak sú rybárske plavidlá osobitne závislé od prístupu do vôd Spojeného kráľovstva. Odvetvie rybolovu sa spája aj s vedľajšími činnosťami naprieč celým reťazcom.

Náhle uzavretie vôd Spojeného kráľovstva pre rybárske plavidlá Únie by preto malo na konkrétne segmenty flotily značný dosah, ako aj výrazný negatívny hospodársky vplyv v určitých regiónoch a pobrežných komunitách. Postihlo by regióny vo viacerých členských štátoch pozdĺž Atlantického oceánu a pobrežia Severného mora – daná núdzová situácia si tak vyžaduje koordinované riešenia na úrovni EÚ.

V tejto situácii by došlo len k obmedzenému zmierneniu vplyvov. Rybárske plavidlá Únie by mohli žiadať o súčasné úlovky plavidiel Spojeného kráľovstva vo vodách Únie, no je možné, že by zložením úplne nezodpovedali predmetným druhom. Plavidlá a segmenty flotily najviac ovplyvnené uzavretím vôd Spojeného kráľovstva by nemuseli byť totožné s plavidlami a segmentmi loviacimi druhy, ktoré by boli dostupné vo vodách Únie. Okrem toho existujú obmedzenia týkajúce sa miery intenzity rybolovného úsilia, ktoré by bolo možné presmerovať z vôd Spojeného kráľovstva do vôd Únie z dôvodov súvisiacich s nákladovou efektívnosťou a kvalitou úlovkov. Presmerovanie a koncentráciu rybolovného úsilia vo vodách Únie by mohla obmedziť aj požiadavka vzťahujúca sa na udržateľnosť rybolovných činností. Preto by sa týmito alternatívami, ak vôbec, hospodárske straty vzniknuté rybárskym plavidlám Únie v dôsledku straty prístupu do vôd Spojeného kráľovstva vykompenzovali len čiastočne. Hospodárske vplyvy na postihnuté segmenty flotily EÚ by boli naďalej veľmi významné.

Európsky námorný a rybársky fond (ENRF) zriadený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 508/2014 3 je fond námornej a rybárskej politiky EÚ na roky 2014 – 2020. Je jedným z piatich európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktoré sa navzájom dopĺňajú a ktorých cieľom je podpora obnovy európskeho hospodárstva založenej na raste a zamestnanosti. Fond pomáha rybárom pri prechode na udržateľný rybolov. Slúži na podporu pobrežných komunít pri diverzifikácii ich hospodárstiev a financujú sa z neho projekty zamerané na vytváranie nových pracovných miest a zlepšovanie kvality života na európskych pobrežiach.

Opatrenia na zmiernenie nepriaznivých hospodárskych vplyvov v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie v rámci celého výrobno-odbytového reťazca sú k dispozícii už v nariadení o ENRF. V rámci zdieľaného riadenia sa členské štáty, ktoré ovplyvní vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie, môžu rozhodnúť dostupné rozpočtové prostriedky presmerovať na akékoľvek opatrenie, ktoré je nevyhnutné na zmiernenie následkov vystúpenia. Toto voľné uváženie sa však v súčasnosti obmedzuje na určité priority. Týmto by sa obmedzil manévrovací priestor členských štátov, ktorým disponujú v súvislosti so zmiernením vplyvov uzavretia vôd Spojeného kráľovstva na ich flotily, a obmedzila by tak aj účinnosť uvedených opatrení.

V nariadení o ENRF sa stanovujú podrobné pravidlá a mechanizmy poskytovania finančnej kompenzácie rybárom a vlastníkom rybárskych plavidiel v prípade dočasného pozastavenia rybolovných činností. Kritériá umožňujúce dočasné pozastavenie však nedovoľujú kompenzáciu v dôsledku vystúpenia členského štátu z Európskej únie a následnej straty prístupu k rybolovným možnostiam vo vodách daného štátu.

Okrem opatrení, ktoré sú k dispozícii už v zmysle nariadenia o ENRF, sa týmto návrhom zavádza možnosť poskytovať verejnú podporu v prípade dočasného pozastavenia rybolovných činností rybárov a prevádzkovateľov, ktorí sú v značnej miere závislí od prístupu do vôd Spojeného kráľovstva a ktorí sú zasiahnutí uzavretím vôd Spojeného kráľovstva. Toto opatrenie by malo byť k dispozícii odo dňa nasledujúceho po dni, ktorým sa na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve prestane uplatňovať právo Únie podľa článku 50 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 508/2014 z 15. mája 2014 o Európskom námornom a rybárskom fonde, ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2328/2003, (ES) č. 861/2006, (ES) č. 1198/2006 a (ES) č. 791/2007 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1255/2011.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Navrhované opatrenia sú vypracované v súlade s cieľom spoločnej rybárskej politiky, ako aj s politikou Únie v oblasti udržateľného rozvoja.

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Právnym základom je článok 42 a článok 43 ods. 2 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Subsidiarita

Navrhovaným aktom by sa zmenilo nariadenie (EÚ) č. 508/2014 tak, aby sa plavidlám Únie, ktoré postihne možné uzavretie vôd Spojeného kráľovstva z dôvodu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie, poskytli opatrenia na zmiernenie finančných následkov. Preto je nevyhnutné vykonať opatrenia na úrovni Únie, keďže vytýčený cieľ by nebolo možné dosiahnuť opatreniami na úrovni členských štátov. Ustanovenia tohto návrhu sa vykonávajú v kontexte zdieľaného riadenia v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1046 4 .

Proporcionalita

Návrh je v súlade so zásadou proporcionality: Navrhované nariadenie sa považuje za primerané, keďže jeho cieľom je zabezpečiť zmiernenie nepriaznivých hospodárskych vplyvov v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie.

Výber nástroja

Tento akt predstavuje zmenu nariadenia.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Hodnotenia ex post/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Nemožno ich uplatniť z dôvodu výnimočného, dočasného a jednorazového charakteru udalosti, ktorá si vyžaduje tento návrh.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Rôzne zainteresované strany a zástupcovia členských štátov poukázali na výzvy vyplývajúce z vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie a na možné riešenia. Všetci prevádzkovatelia, zainteresované strany a dotknuté členské štáty zdôraznili potrebu zabezpečiť primeranú kompenzáciu v prípade, že z dôvodu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie by už rybolovné možnosti neboli k dispozícii.

Získavanie a využívanie expertízy

Externá expertíza nebola potrebná.

Posúdenie vplyvu

Vzhľadom na výnimočný charakter situácie a obmedzené potreby v rámci obdobia, počas ktorého sa vykonáva zmena štatútu Spojeného kráľovstva, nie je potrebné uskutočniť posúdenie vplyvu. Okrem navrhovanej alternatívy neexistujú žiadne iné vecne a právne odlišné alternatívy politiky.

Regulačná vhodnosť a zjednodušenie

Neuplatňuje sa.

Základné práva

Tento návrh nemá žiadne dôsledky na ochranu základných práv.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Navrhovaná zmena nemá za následok žiadne zmeny, pokiaľ ide o viacročný finančný rámec, ročné stropy alebo záväzky a platby podľa prílohy I k nariadeniu (EÚ) č. 1311/2013 5 . Návrh vychádza z presunutia platobných rozpočtových prostriedkov a vzhľadom na dané programové obdobie je rozpočtovo neutrálny.

5.ĎALŠIE PRVKY

Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

Neuplatňuje sa.

2019/0009 (COD)

Návrh

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 508/2014, pokiaľ ide o určité pravidlá týkajúce sa Európskeho námorného a rybárskeho fondu z dôvodu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 42 a článok 43 ods. 2,

so zreteľom na návrh Európskej komisie 6 ,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 7 ,

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

keďže:

(1)Spojené kráľovstvo 29. marca 2017 predložilo oznámenie o svojom úmysle vystúpiť z Únie podľa článku 50 Zmluvy o Európskej únii. Zmluvy sa na Spojené kráľovstvo prestanú vzťahovať odo dňa nadobudnutia platnosti dohody o vystúpení alebo v prípade, ak sa tak nestane, dva roky po uvedenom oznámení, t. j. 30. marca 2019, pokiaľ Európska rada po dohode so Spojeným kráľovstvom jednomyseľne nerozhodne o predĺžení tejto lehoty.

(2)Dohoda o vystúpení obsahuje dojednania týkajúce sa uplatňovania ustanovení práva Únie na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve po dni, keď sa naň a v ňom predmetné zmluvy prestanú uplatňovať. Ak uvedená dohoda nadobudne platnosť, v súlade s uvedenou dohodou sa počas prechodného obdobia bude na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve uplatňovať spoločná rybárska politika (SRP), ktorá sa naň a v ňom prestane uplatňovať na konci daného obdobia.

(3)Keď sa na Spojené kráľovstvo prestane uplatňovať spoločná rybárska politika, vody Spojeného kráľovstva (pobrežné vody a výhradná hospodárska zóna) už nebudú súčasťou vôd Únie. Hrozí teda, že v prípade neriadeného vystúpenia by plavidlá Únie mohli od 30. marca 2019 stratiť prístup do týchto vôd a k rybolovným možnostiam v nich. Takáto situácia by mala významný vplyv, pokiaľ ide o rybolovné činnosti flotily Únie a jej hospodárske výnosy.

(4)Opatrenia, ktoré možno využiť na zmiernenie nepriaznivých hospodárskych vplyvov v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie v rámci celého výrobno-odbytového reťazca, sú k dispozícii už na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 508/2014 8 .

(5)V nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 508/2014 sa stanovujú pravidlá a mechanizmy poskytovania finančnej kompenzácie rybárom a vlastníkom rybárskych plavidiel v prípade dočasného pozastavenia rybolovných činností. Kritériá umožňujúce dočasné pozastavenie nedovoľujú kompenzáciu v dôsledku vystúpenia členského štátu z Únie a následnej straty prístupu k rybolovným možnostiam vo vodách daného štátu.

(6)Vzhľadom na nepriaznivé vplyvy v dôsledku vystúpenia členského štátu z Únie by okrem opatrení, ktoré sú k dispozícii už na základe nariadenia (EÚ) č. 508/2014, mali mať rybári a prevádzkovatelia, ktorí sú vo významnej miere závislí od prístupu do vôd Spojeného kráľovstva, k dispozícii aj verejnú podporu v prípade dočasného pozastavenia rybolovných činností.

(7)Nariadenie (EÚ) č. 508/2014 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(8)Zvyšné rozpočtové prostriedky možno vyčleniť na akékoľvek opatrenie na zmiernenie dôsledkov vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

(9)V záujme zjednodušenia sa príslušné členské štáty vyzývajú, aby pri zavádzaní zmien vo svojich operačných programov prihliadali na článok 22 ods. 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 9 .

(10)V súlade s článkom 4 ods. 3 nariadenia Rady (EHS, Euratom) č. 1182/71 10 k ukončeniu uplatňovania aktov stanovenému k danému dátumu dochádza uplynutím poslednej hodiny dňa pripadajúceho na uvedený dátum. Toto nariadenie by sa preto malo uplatňovať odo dňa nasledujúceho po dni, ktorým sa na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve prestanú uplatňovať zmluvy.

(11)Toto nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť čo najskôr a malo by sa začať uplatňovať odo dňa nasledujúceho po dni, ktorým sa zmluvy prestanú uplatňovať na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve, a to v prípade absencie dohody o vystúpení uzavretej so Spojeným kráľovstvom alebo v prípade, že nedôjde k predĺženiu dvojročnej lehoty uvedenej v článku 50 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (EÚ) č. 508/2014 sa mení takto:

1.V článku 13 sa dopĺňa tento odsek 9:

„9. Členské štáty majú možnosť prekročiť sumu stanovenú v odseku 2 a nedosiahnuť sumy stanovené v odsekoch 3 až 6 na podporu opatrení stanovených v článku 33 tohto nariadenia, ak Spojené kráľovstvo nerozšíri prístupové práva do vôd Spojeného kráľovstva pre rybárske plavidlá Únie, ktoré sú v značnej miere závislé od prístupu do týchto vôd na účely svojich rybolovných činností v prípade, že sa na Spojené kráľovstvo prestanú uplatňovať zmluvy podľa s článku 50 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii.“

2.V článku 25 sa vkladá tento odsek 3a:

„3a. Pri určovaní, či došlo k prekročeniu prahových hodnôt stanovených v odseku 3 písm. a) a b), sa neprihliada na celkový finančný príspevok z ENRF na opatrenia uvedené v článku 33 tohto nariadenia, ktoré sa podporujú v záujme riešenia dôsledkov vyplývajúcich zo skutočnosti, že Spojené kráľovstvo nerozšíri prístupové práva do vôd Spojeného kráľovstva pre rybárske plavidlá Únie, ktoré sú v značnej miere závislé od prístupu do týchto vôd na účely svojich rybolovných činností v prípade, že sa na Spojené kráľovstvo prestanú uplatňovať zmluvy podľa článku 50 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii.“

3.Článok 33 sa mení takto:

a)V odseku 1 sa dopĺňa toto písmeno d):

„d) v záujme riešenia dôsledkov skutočnosti, že Spojené kráľovstvo nerozširuje prístupové práva do vôd Spojeného kráľovstva pre rybárske plavidlá Únie, ktoré sú v značnej miere závislé od prístupu k týmto vodám na účely svojich rybolovných činností v prípade, že sa na Spojené kráľovstvo prestanú uplatňovať zmluvy podľa článku 50 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii.“;

b) Odsek 2 sa nahrádza takto:

„2. Podporu uvedenú v odseku 1 písm. a), b) a c) možno v rokoch 2014 až 2020 poskytnúť najviac na obdobie šiestich mesiacov na plavidlo a podporu uvedenú v odseku 1 písm. d) možno v rokoch 2014 až 2020 poskytnúť najviac na obdobie deviatich mesiacov na plavidlo. Výdavky súvisiace s odsekom 1 písm. d) sú oprávnené odo dňa uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) [...]*.

*Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) [2019/...] z [dátum], ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 508/2014, pokiaľ ide o určité pravidlá týkajúce sa Európskeho námorného a rybárskeho fondu z dôvodu vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie (Ú. v. EÚ L , …, s. ).“ [Úrad pre publikácie: doplňte, prosím, číslo tohto pozmeňujúceho nariadenia a odkaz naň].

Článok 2

Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa odo dňa nasledujúceho po dni, ktorým sa na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve prestanú uplatňovať zmluvy podľa článku 50 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii.

Toto nariadenie sa však neuplatňuje, ak do dátumu uvedeného v tomto článku prvom pododseku nadobudla platnosť dohoda o vystúpení uzavretá so Spojeným kráľovstvom v súlade s článkom 50 ods. 2 Zmluvy o Európskej únii.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

Za Európsky parlament    Za Radu

predseda    predseda

(1)

   Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 z 11. decembra 2013 o spoločnej rybárskej politike, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009 a zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutie Rady 2004/585/ES, Ú. v. EÚ L 354, 28.12.2013, s. 22-61.

(2)    Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko, Španielsko, Švédsko, Holandsko.
(3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 508/2014 z 15. mája 2014 o Európskom námornom a rybárskom fonde, ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2328/2003, (ES) č. 861/2006, (ES) č. 1198/2006 and (ES) č. 791/2007 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1255/2011 (Ú. v. EÚ L 149, 20.5.2014, s. 1).
(4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, o zmene nariadení (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014 a rozhodnutia č. 541/2014/EÚ a o zrušení nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (Ú. v. EÚ L 193, 30.7.2018, s. 1).
(5)    Nariadenie Rady (EÚ, Euratom) č. 1311/2013 z 2. decembra 2013, ktorým sa ustanovuje viacročný finančný rámec na roky 2014 – 2020 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 884).
(6)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 508/2014 z 15. mája 2014 o Európskom námornom a rybárskom fonde, ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2328/2003, (ES) č. 861/2006, (ES) č. 1198/2006 and (ES) č. 791/2007 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1255/2011 (Ú. v. EÚ L 149, 20.5.2014, s. 1).
(7)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 320).
(8)    Nariadenie Rady (EHS, Euratom) č. 1182/71 z 3. júna 1971, ktorým sa stanovujú pravidlá pre lehoty, dátumy a termíny (Ú. v. ES L 124, 8.6.1971, s. 1).