V Bruseli8. 3. 2018

SWD(2018) 59 final

PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

ZHRNUTIE POSÚDENIA VPLYVU

Sprievodný dokument

NÁVRH NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

ktorým sa stanovuje viacročný plán pre rybolov druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora

{COM(2018) 115 final}
{SWD(2018) 60 final}


Súhrnný prehľad

Posúdenie vplyvu k návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ustanovuje viacročný plán pre rybolov využívajúci populácie druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora

A) Potreba konať

Prečo? Aký problém sa rieši?

Pokiaľ ide o rybolov využívajúci populácie druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora, existujú dva veľké problémy: vysoká úroveň nadmerného rybolovu a neúčinný regulačný rámec. Za hlavnú príčinu nadmerného rybolovu sa považuje nadmerné využívanie rybolovnej kapacity (t. j. vysoký počet plavidiel a veľké rybolovné úsilie). Súčasný regulačný rámec je navyše neúčinný, pretože má obmedzený rozsah uplatňovania, vykonáva sa pomaly a nedostatočne a zainteresované strany majú nízku zodpovednosť. Tieto problémy priamo alebo nepriamo prispeli k znepokojujúcemu stavu populácií druhov žijúcich pri morskom dne (t. j. dochádza k nadmernému rybolovu viac než 80 % posudzovaných populácií a biomasa niektorých z nich je veľmi nízka, z čoho vyplýva, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že dôjde ku kolapsu daných populácií) a mali sociálno-ekonomické dôsledky pre rybárov a odvetvie rybolovu, ako aj vplyv na morské prostredie.

Problémy opísané vyššie sa týkajú predovšetkým rybárov, ktorí lovia populácie druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora, t. j. flotily EÚ z Talianska, Francúzska a Španielska. Podľa údajov nahlásených v rámci EÚ pre zber údajov o rybolove by táto iniciatíva mohla mať vplyv na približne 13 000 plavidiel.

Čo sa od tejto iniciatívy očakáva?

Všeobecné ciele iniciatívy: dosiahnuť ciele SRP (článok 2) týkajúce sa rybolovu druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora, najmä pokiaľ ide o zabezpečenie environmentálnej udržateľnosti rybolovných činností z dlhodobého hľadiska a ich riadenie s prihliadnutím na hospodárske a sociálne prínosy, ako aj prínosy v oblasti zamestnanosti a zlepšiť regulačný riadiaci rámec pre tento rybolov.

Osobitné ciele iniciatívy: i) do roka 2020 dosiahnuť a zachovať rybolovnú úmrtnosť všetkých populácií druhov žijúcich pri morskom dne na úrovni maximálneho udržateľného výnosu; ii) zvýšiť selektívnosť vlečných sietí na lov pri dne, najmä na elimináciu úlovkov juvenilných rýb; iii) zabezpečiť udržateľnosť odvetvia rybolovu a iv) vytvoriť účinný riadiaci rámec, ktorý je jednoduchší, stabilnejší a poskytuje zainteresovaným stranám väčšiu zodpovednosť.

Aká je pridaná hodnota opatrení na úrovni EÚ?

Keďže populácie druhov žijúcich pri morskom dne migrujú a rybárske plavidlá pôsobia cezhranične, nie je pravdepodobné, že ciele sa dajú účinne dosiahnuť iba opatreniami na úrovni členských štátov. Účinnosť opatrení sa dosiahne ich koordináciou a uplatňovaním na celú oblasť distribúcie populácie a všetky dotknuté flotily. Preto treba prijať opatrenia na európskej úrovni.

B) Riešenia

Aké legislatívne a nelegislatívne možnosti politiky sa zvažovali? Je niektorá z možností uprednostňovaná? Prečo?

Uvažovalo sa o troch možnostiach politiky. Možnosť 1 Žiadna zmena politiky – Prvá možnosť je zachovanie súčasného stavu, čiže žiadna zmena politiky (t. j. bude sa naďalej uplatňovať existujúci regulačný rámec). Používa sa ako referenčná hodnota, s ktorou sa budú porovnávať iné možnosti. Možnosť 2 Zmena súčasného riadiaceho rámca – Pri tejto možnosti by sa upravili súčasné riadiace nástroje, najmä národné riadiace plány, aby obsahovali ciele SRP. V súvislosti s takouto úpravou treba zohľadniť tieto hlavné aspekty: zmeny súčasného rozsahu pôsobnosti (pokiaľ ide o príslušné populácie rýb, rybolov a dotknutú oblasť); nové ciele ochrany ako maximálny udržateľný výnos; kvantifikovateľné ciele a časové harmonogramy a nové záruky a Možnosť 3 Prijatie viacročného plánu na úrovni EÚ – Cieľom tejto možnosti by bolo zabezpečiť prostredníctvom jednotného a integrovaného regulačného rámca na úrovni EÚ reguláciu rybárskych flotíl EÚ, ktoré cielene lovia populácie druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora.

Uprednostňovanou možnosťou je Možnosť 3: viacročný plán na úrovni EÚ, keďže prináša najlepšie výsledky, pokiaľ ide o všetky environmentálne a sociálno-ekonomické ciele. Vo väčšej miere zodpovedá zreformovanej SRP a je efektívnejšia (jeden hlavný regulačný rámec), stabilnejšia (zohľadňuje sa dlhodobé hľadisko) a transparentnejšia (keďže tri dotknuté členské štáty by spoločne prostredníctvom nariadenia Rady znížili súčasné úrovne rybolovnej úmrtnosti na udržateľnú úroveň) než možnosti 1 a 2.

Kto podporuje ktorú možnosť?

Všetky oslovené zainteresované strany sa zhodli, že súčasný riadiaci rámec (možnosť 1 alebo základný scenár) by nestačil na plnenie cieľov SRP. Z konzultácie takisto vyplýva, že väčšina zainteresovaných strán nesúhlasí s možnosťou zmeny súčasného riadiaceho rámca (možnosť 2), pretože problémy opísané vyššie by stále pretrvávali. Na druhej strane, veľká väčšina zainteresovaných strán (t. j. MEDAC, verejné správy, MVO a vedecká obec) považujú viacročný plán na úrovni EÚ (možnosť 3) za najlepšie možné dlhodobé riešenie. Domnievajú sa, že tento prístup je opodstatnený vzhľadom na viacdruhový rybolov, rôzne zapojené členské štáty a interakcie medzi rôznymi výstrojmi a druhmi rybolovu.

C) Vplyvy uprednostňovanej možnosti

Aké sú výhody uprednostňovanej možnosti (prípadne hlavných možností, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)?

Pokiaľ ide o environmentálne hľadisko, zo simulácií vyplýva, že približne 70 % posudzovaných populácií by sa do roka 2025 obnovilo nad referenčnú hranicu preventívnej úrovne biomasy neresiacej sa populácie. Pravdepodobnosť dosiahnutia cieľových hodnôt rybolovnej úmrtnosti pre všetky populácie by však zostala nízka (približne 36 %). Zo simulácií vyplýva, že podľa viacročného plánu by sa nenaplnil ani jeden ukazovateľ. Táto možnosť však prináša podstatne lepšie výsledky v súvislosti so zmenou FMSY než základný scenár a možnosť 2. Pokiaľ ide o sociálno-ekonomické hľadisko, iba 1 segment flotily by bol do roka 2025 vystavený finančnému riziku (o osem segmentov menej než pri základnom scenári). Predmetný segment flotily (t. j. španielske plavidlá s najväčšou dĺžkou 12 až 18 metrov) má 52 plavidiel.

Viacročný plán by bol navyše efektívnejší (jeden hlavný regulačný rámec), stabilnejší (zohľadňuje sa dlhodobé hľadisko) a transparentnejšia (keďže tri dotknuté členské štáty by spoločne prostredníctvom nariadenia Rady znížili súčasné úrovne rybolovnej úmrtnosti na udržateľnú úroveň) než zmenený rámec.

Aké sú náklady na uprednostňovanú možnosť (prípadne na hlavné možnosti, ak sa žiadna konkrétna možnosť neuprednostňuje)?

Viacročný plán by znamenal vyššie náklady súvisiace s prechodnou zamestnanosťou a ziskovosťou ako dôsledku podstatného zníženia potrebného na dosiahnutie cieľov v oblasti rybolovnej úmrtnosti. Pri tejto možnosti by sa do roka 2022 vystavilo finančnému riziku 8 segmentov flotily (o tri segmenty viac než pri základnom scenári). Ide o francúzske, španielske a talianske plavidlá s vlečnými sieťami na lov pri dne s najväčšej dĺžkou 18 až 40 metrov a niektoré španielske pasívne výstroje (napr. plavidlá s dĺžkou 6 až 12 metrov na lov lovnými šnúrami). Osem segmentov flotily – t. j. 1 415 plavidiel, 6 193 rybárov na plný pracovný úväzok a 3 100 pracovných miest vo vedľajších činnostiach – je vystavených riziku. Pri viacročnom pláne sa však očakáva zlepšenie sociálno-ekonomickej výkonnosti všetkých flotíl do roka 2025, pričom 25 z 26 flotíl by bolo ziskových.

Aký bude vplyv na podniky, MSP a mikropodniky?

Očakáva sa, že všetky vplyvy opísané vyššie sa budú týkať najmä MSP, keďže veľká väčšina rybárskych podnikov zapojených do rybolovu využívajúceho populácie druhov žijúcich pri morskom dne v západnej časti Stredozemného mora sú mikropodniky (89 % francúzskych, talianskych a španielskych podnikov v odvetví rybolovu má v priemere iba jedno plavidlo). Nie je teda dôvod vylúčiť ich z rozsahu pôsobnosti iniciatívy, keďže inak by sa nenaplnil jej cieľ. Viacročný plán by sa preto s najväčšou pravdepodobnosťou vzťahoval na všetky podniky vrátane MSP, hoci v nerovnakej miere – podľa toho, ako sa členské štáty rozhodnú prerozdeliť potrebné zníženia rybolovu medzi rôzne segmenty flotily.

Očakáva sa významný vplyv na štátne rozpočty a verejnú správu?

Pokiaľ ide o členské štáty, zavedenie viacročného plánu a nového režimu riadenia úsilia môže viesť k vzniku dodatočných administratívnych nákladov, ktoré by sa však mohli riešiť cez podporu z ENRF (článok 36 nariadenia o ENRF). Po uplynutí prechodného obdobia sa očakáva zníženie administratívnych nákladov (zodpovedajúcich zachovaniu zavedeného regulačného rámca) a ich lepšie zosúladenie s prínosmi dosahovania stanovených cieľov.

Očakávajú sa iné významné vplyvy?

Nie.

D) Následné činnosti

Kedy sa táto politika preskúma?

Plán a jeho vplyvy posúdi Vedecký, technický a hospodársky výbor pre rybárstvo (STECF) päť rokov po nadobudnutí jeho účinnosti. Komisia následne predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o výsledkoch.