V Štrasburgu23. 10. 2018

COM(2018) 800 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV EMPTY























Pracovný program Komisie na rok 2019






Plníme sľuby a pripravujeme sa na budúcnosť
























































I.Plníme sľuby a pripravujeme sa na budúcnosť

Nadchádzajúce mesiace budú pre Európsku úniu rozhodujúce. Budúci máj budú Európania hlasovať vo voľbách do Európskeho parlamentu. Ako uviedol predseda Komisie vo svojej správe o stave Únie 12. septembra 2018, rozhodnutia európskych občanov budú odrazom toho, či majú dôveru v schopnosť Európskej únie riešiť výzvy, ktoré nie je schopný riešiť samostatne žiaden z našich členských štátov.

Takouto výzvou je napr. to, aby sme zabezpečili, že návrat Európy k hospodárskemu rastu prinesie osoh všetkým, čo znamená investície do pracovných miest budúcnosti a riadenie prechodu na digitálnu a nízkouhlíkovú ekonomiku tak, aby táto transformácia predstavovala príležitosť. Príkladom takejto výzvy je aj migrácia, ktorá aj napriek tomu, že došlo k jej výraznému zníženiu v porovnaní s krízovými rokmi 2015 – 2016, neprestane byť pre nás po určitý čas aktuálnym javom a bude si vyžadovať udržateľné európske riešenia. Hrozbou pre naše demokratické spoločnosti, hodnoty a bezpečnosť budú teroristické a kybernetické útoky a čoraz viac aj dezinformačné kampane. Výzvy vyplynú aj z čoraz nestabilnejšej situácie v celosvetovom meradle, kde zohráva úlohu demografická situácia, hospodárska súťaž v oblasti zdrojov a zmena klímy, ktoré si vyžadujú spoločnú snahu o udržateľnosť, pričom existujú takí, ktorí spochybňujú svoje záväzky voči inštitúciám a pravidlám, ktoré ostatných 50 rokov principiálne formovali svetový poriadok.

Európa musí viac ako kedykoľvek predtým preukázať, že naša Únia je jednotná, silná a demokratická a že len spoločne môžeme riešiť tieto výzvy, a tak chrániť našich občanov a zlepšovať ich postavenie.

Táto Komisia sa od začiatku svojho mandátu vo svojich ročných pracovných programoch zamerala na najväčšie výzvy, v prípade ktorých veríme v zásadný prínos opatrení na európskej úrovni. Spolu s iniciatívami, ktoré sme predstavili v súvislosti so správou o stave Únie, sme predložili všetky legislatívne návrhy, ktoré sú potrebné na dosiahnutie pozitívnej zmeny v rámci desiatich priorít Európskej komisie na roky 2014 – 2019. Spolu s Európskym parlamentom a Radou sme dospeli k dohode o takmer polovici z týchto opatrení a ďalších 20 percent z nich výrazne legislatívne pokročilo. Prioritou v súčasnosti musí byť, aby sa do podoby legislatívnych opatrení pretavili a následne účinne vykonali aj zvyšné návrhy vrátane prioritných návrhov identifikovaných v spoločných vyhláseniach. V rámci dialógu Komisie s Európskym parlamentom a Radou pri príprave tohto pracovného programu sa potvrdilo, že existuje spoločný záujem zachovať a ďalej zlepšiť dosiahnutú dynamiku. Teraz je vhodný čas na to, aby sme dokázali, že spoločne dokážeme dosahovať výsledky.

S cieľom sústrediť pozornosť na existujúce návrhy Komisia v tohtoročnom pracovnom programe predkladá len obmedzený počet iniciatív, ktoré sú spolu s návrhmi predloženými súčasne so správou o stave Únie potrebné na to, aby bolo možné v plnom rozsahu splniť stanovených 10 priorít. Tieto iniciatívy riešia zostávajúce výzvy, ktoré si vyžadujú kolektívne a rozhodné opatrenia: dokončenie prác v oblasti migrácie, posilnenie hospodárskej a menovej únie, riešenie rastúceho napätia v celosvetovom obchode, riešenie pretrvávajúcich problémov týkajúcich sa právneho štátu v niektorých členských štátoch a dosiahnutie dohody so Spojeným kráľovstvom o jeho vystúpení z Únie. Komisia bude v kontexte prípravy na budúcnosť takisto venovať pozornosť vykonávaniu právnych predpisov, ktoré boli prijaté, a hodnoteniu existujúceho acquis, pričom navrhne stiahnutie alebo zrušenie viacerých zastaraných návrhov a právnych predpisov.

V tomto pracovnom programe sa realizujeme plán na postup do Sibiu, ktorý získal silnú podporu v Európskom parlamente a ktorý si osvojili aj čelní predstavitelia v rámci svojej Agendy lídrov. Samit v Sibiu sa bude konať v Deň Európy – 9. mája 2019, šesť týždňov po brexite, a dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu. Bude to kľúčový moment pre 27-člennú EÚ, aby sformovala svoju vlastnú budúcnosť na obdobie do roku 2025. V tejto súvislosti je dôležité, aby sa pred samitom v Sibiu dosiahla politická dohoda o návrhu Komisie, ktorého cieľom je jednoduchší a flexibilný budúci rozpočtový rámec. Komisia okrem toho v najbližších mesiacoch predstaví viacero do budúcnosti orientovaných príspevkov v rámci prípravy na tento samit, aby vedúci predstavitelia EÚ mohli obnoviť dôveru v našu Úniu s 27 členmi.

II.Úplná realizácia 10 priorít Junckerovej Komisie pred voľbami do Európskeho parlamentu    

Nový impulz pre zamestnanosť, rast a investície

Európske hospodárstvo dosahuje dobré výsledky: rast dosiahol v roku 2017 10-ročné maximum. Zamestnanosť a investície sa vrátili na predkrízové úrovne a stav verejných financií sa výrazne zlepšil. Stále však existujú rozdiely v hospodárskej, sociálnej a fiškálnej situácii jednotlivých členských štátov. V kontexte meniacich sa podmienok svetovej ekonomiky musíme využiť existujúcu dynamiku, aby sme naďalej podporovali politiky, ktoré nám umožňujú využiť nové hospodárske príležitosti a ktoré pripravujú hospodárstvo na zvládnutie budúcich výziev, ktorým budeme čeliť.

Znamená to aj naďalej investovať do reforiem potrebných na to, aby Únia zotrvala na stabilnej a udržateľnej ceste rastu. Moderné, spravodlivé a vyvážené návrhy Komisie na ďalší viacročný finančný rámec Únie s 27 členmi budú základom pre plnenie spoločných cieľov Únie v nasledujúcom desaťročí. Zameriavajú sa na oblasti, ktoré lídri EÚ v Bratislave a Ríme označili za sféry, v ktorých má Únia najlepšie predpoklady na dosiahnutie výsledkov. Umožnia nám riešiť hlavné výzvy, ako sú nezamestnanosť mladých ľudí, migrácia, bezpečnosť, technologická a digitálna transformácia, ako aj prechod na udržateľnejšie, nízkouhlíkové hospodárstvo. Samit v Sibiu by mal potvrdiť politickú dohodu na budúcom rozpočte. To by bol dôkaz, že Únia s 27 členmi je jednotná, má jasnú predstavu o svojom smerovaní a je pripravená a schopná riadiť vlastný osud a plniť očakávania svojich občanov.

Verejné financie majú svoje miesto v rámci podnecovania správneho druhu investícií, ale v konečnom dôsledku sú to podniky, ktoré vytvárajú pracovné miesta a rast. Preto musíme pokračovať v mobilizácii dostupných zdrojov. Investičný plán pre Európu, známy aj ako „Junckerov plán“, už vygeneroval dodatočné investície vo výške 344 mld. EUR, čím prekročil svoj pôvodný cieľ stanovený na 315 mld. EUR, pričom sa očakáva, že do roku 2020 vytvorí 1,4 mil. pracovných miest a zvýši hrubý domáci produkt EÚ o 1,3 %. Junckerov plán bol posilnený a rozšírený s cieľom mobilizovať do konca roka 2020 približne 500 mld. EUR dodatočných investícií. Komisia zhodnotí dosiahnutý pokrok a určí ďalšie spôsoby posilnenia investícií, a to aj v rámci budúceho Programu InvestEU.

Musíme sa tiež dohodnúť na zostávajúcich návrhoch na podporu prechodu na obehové hospodárstvo, ktoré podporuje inovácie, zamestnanosť a rast a podporuje trvalo udržateľné využívanie našich obmedzených zdrojov. Rýchla dohoda o návrhu týkajúcom sa plastov na jedno použitie je potrebná na zníženie množstva škodlivých plastov, ktoré sa dostávajú do našich oceánov a morí, a na to, aby sa spoločnostiam poskytol silný stimul na hľadanie udržateľných a inovatívnych alternatív. To podnieti európske inovácie a európske spoločnosti tak získajú technologický náskok pred svojimi globálnymi konkurentmi, čím sa posilní udržateľný rast a pracovné miesta v budúcnosti.

Prepojený digitálny jednotný trh

Jednotný digitálny trh prináša Európanom výhody už dnes: skončili roamingové poplatky, občania môžu v súčasnosti využívať prístup k filmom, športovým prenosom, hudbe, videohrám a elektronickým knihám bez ohľadu na to, kde v EÚ sa nachádzajú, a od decembra tohto roku budú môcť nakupovať online bez toho, aby boli bezdôvodne diskriminovaní len kvôli tomu, kde práve bývajú.

Z 30 legislatívnych iniciatív, ktoré Komisia predstavila v oblasti jednotného digitálneho trhu, bolo prijatých 18. Teraz je dôležité zavŕšiť legislatívny proces v súvislosti so zvyšnými návrhmi, medzi ktoré patrí návrh smernice o autorských právach a návrh o súkromí v elektronických komunikáciách a o zmluvnom práve. Dôležité je rýchlo vytvoriť Európske centrum odvetvových, technologických a výskumných kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti spolu so sieťou národných koordinačných centier, ktoré pomôžu EÚ udržať si a vybudovať technologické a priemyselné kapacity v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ktoré sú potrebné na zabezpečenie jednotného digitálneho trhu.

Budeme pokračovať v práci zameranej na vznikajúcu výzvu, ktorou je umelá inteligencia, a to tým, že umožníme koordinovanú činnosť v rámci Európskej únie a nadviažeme na kroky realizované začiatkom tohto roka. Komisia a vysoká predstaviteľka predložia aj nový spoločný akčný plán na riešenie všadeprítomného šírenia dezinformácií online v Európe, ktoré podkopáva dôveru Európanov v demokratické procesy a inštitúcie, ako aj v naše nezávislé a slobodné médiá. Toto je otázka, ktorú je osobitne dôležité riešiť pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu.

Predložíme aj odporúčanie na vytvorenie jednotného formátu na účely výmeny európskych elektronických zdravotných záznamov. To uľahčí cezhraničnú výmenu údajov o pacientovi. Bude to prínos pre pacientov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a prispeje to k podpore pokroku v medicíne prostredníctvom digitalizácie zdravotníckych služieb. V oblasti verejného zdravia predložíme aj komplexný rámec pre endokrinné disruptory.

Odolná energetická únia a politika v oblasti zmeny klímy orientovaná na budúcnosť

V ostatných štyroch rokoch EÚ investovala do vlastnej energetickej únie, aby podporila udržateľné, nezávislé a bezpečné dodávky pre občanov. Sme vedúcou silou celosvetového boja proti zmene klímy a sme jedinou veľkou ekonomikou, ktorá v súlade s Parížskou dohodou zaviedla právne predpisy na zníženie emisií skleníkových plynov aspoň o 40 % do roku 2030.

Musíme pokračovať v práci na zabezpečení dohody spoluzákonodarcov o zostávajúcich návrhoch v rámci balíka opatrení v oblasti čistej energie pre všetkých Európanov. V záujme zlepšenia fungovania vnútorného trhu EÚ s energiou a posilnenia solidarity medzi členskými štátmi je takisto nevyhnutné, aby sa spoluzákonodarcovia dohodli na spoločných pravidlách pre plynovody, ktoré vstupujú na európsky trh s plynom, a aby dokončili práce na príprave nových právnych predpisov o trhoch s elektrinou. Takisto potrebujeme dohodu o návrhoch Komisie v rámci balíkov mobility „Európa v pohybe“, aby sme zabezpečili včasnú implementáciu nášho programu bezpečnej, čistej a prepojenej mobility, ako aj o návrhoch Komisie týkajúcich sa udržateľného financovania s cieľom mobilizovať súkromný kapitál, ktorý je potrebný na podporu programu EÚ v oblasti klímy a trvalo udržateľného rozvoja.

Včasné prijatie týchto opatrení zabezpečí zavedenie podporných nástrojov a právneho rámca politiky EÚ v oblasti klímy do roku 2030. Tieto politiky v oblasti klímy a energetiky spoločne zabezpečia celkové zníženie emisií skleníkových plynov o približne 45 % do roku 2030, čím sa prekročí záväzok EÚ znížiť v porovnaní s rokom 1990 do roku 2030 emisie aspoň o 40 %, ktorý vyplýva z Parížskej dohody. Zároveň sa týmito politikami dostaneme na dobrú cestu k dosiahnutiu plánovaného zníženia emisií o približne 60 % do roku 2050. To však nestačí na to, aby EÚ prispela k dosiahnutiu teplotných cieľov stanovených v Parížskej dohode. Najnovšia osobitná správa Medzivládneho panelu o zmene klímy jednoznačne potvrdzuje negatívny vplyv zmeny klímy a Komisia v tejto súvislosti navrhne stratégiu EÚ na dlhodobé zníženie emisií skleníkových plynov v období pred konferenciou o zmene klímy v Katoviciach, ktorá sa uskutoční v decembri 2018. Takisto budeme podávať správy o stave energetickej únie, ako aj o pokroku pri podpore úsilia o dosiahnutie vedúceho postavenia Európy v odvetví batérií.

Hlbší a spravodlivejší vnútorný trh so silnejšou priemyselnou základňou

V roku 2018 si pripomíname 25. výročie vzniku jednotného trhu. Jednotný trh tvoriaci pätinu svetového hospodárstva je jedinečný a predstavuje najsilnejšie aktívum Európy na vytváranie hospodárskeho rastu a na pomoc európskym spoločnostiam, aby prosperovali, inovovali a vytvárali pracovné miesta. Naša kolektívna váha nám umožňuje, aby sme boli účinným tvorcom noriem a globálnym referenčným bodom v takých otázkach, ako je ochrana údajov, veľké dáta, umelá inteligencia a automatizácia, a aby sme takto exportovali naše hodnoty a formovali svetové hospodárstvo.

Teraz musíme splniť náš sľub čo najlepšie využiť potenciál jednotného trhu vo všetkých jeho aspektoch. Je nevyhnutné dosiahnuť dohodu o návrhoch predložených v rámci balíkov v oblasti tovaru a služieb s cieľom zabezpečiť bezpečné výrobky a posilniť dôveru v jednotný trh. Musíme zintenzívniť úsilie, aby sme dosiahli dohodu o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb a o návrhoch spravodlivého a efektívneho zdanenia digitálneho hospodárstva tak, aby všetky spoločnosti, veľké aj malé, zaplatili svoj spravodlivý podiel na daniach tam, kde sa dosiahnu ich zisky. Zároveň je čas dosiahnuť dohodu o spravodlivých a efektívnych návrhoch týkajúcich sa dane z pridanej hodnoty, zjednodušiť systém najmä pre malé podniky, zabezpečiť ho pred podvodmi a modernizovať systém stanovenia zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty. Mala by sa tiež dosiahnuť dohoda o návrhoch právnych predpisov týkajúcich sa práva obchodných spoločností, aby sa zabezpečilo, že ich právo voľne sa presúvať a rásť ponad štátne hranice nebudú niektoré z nich zneužívať na vyhýbanie sa daňovým povinnostiam alebo oslabovanie práv pracovníkov. Takisto by sa mala urýchlene dosiahnuť dohoda o legislatívnych návrhoch v rámci balíka s názvom „Nová dohoda pre spotrebiteľov“, Cieľom tejto tzv. novej dohody je modernizovať a zjednodušiť právne predpisy na ochranu spotrebiteľa a zaviesť posilnené prostriedky súdnej nápravy pre jednotlivcov v rámci kolektívnych žalôb.

Plne fungujúca únia kapitálových trhov s rozsiahlymi a likvidnými trhmi má zásadný význam pre finančnú stabilitu, podporu jednotného trhu a diverzifikáciu zdrojov financovania pre európske podniky, a to aj pre menšie spoločnosti. Je najvyšší čas nájsť dohodu o návrhoch týkajúcich sa celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu, reformy infraštruktúry európskeho trhu, zlepšenia štruktúry finančného dohľadu EÚ a o návrhu o platobnej neschopnosti podnikov, reštrukturalizácii a druhej šanci. Takisto by sa mala dosiahnuť dohoda o návrhoch o únii kapitálových trhov, a to pokiaľ ide o oblasť kolektívneho financovania, krytých dlhopisov, uľahčenie cezhraničného pôsobenia investičných fondov, podporu vstupu malých a stredných podnikov na verejné trhy a primeranejšie a účinnejšie pravidlá pre investičné spoločnosti. Vzhľadom na nedávne závažné odhalenia prania špinavých peňazí vo finančnom sektore je takisto nevyhnutné dosiahnuť rýchlu dohodu o návrhoch na vytvorenie silnejšieho dohľadu na účely boja proti praniu špinavých peňazí, aby sa zabezpečila lepšia kontrola dodržiavania pravidiel a ich presadzovanie v celej EÚ.

Okrem dosahovania výsledkov súvisiacich s podnikateľským prostredím je jednotný trh garantom vysokých sociálnych noriem a ochrany pracovníkov. Pred rokom na sociálnom samite v Göteborgu Európsky parlament, Rada Európskej únie a Európska komisia vyhlásili Európsky pilier sociálnych práv. Komisia v rámci svojej pôsobnosti podnikla kroky s cieľom nadviazať naň prostredníctvom konkrétnych opatrení. Teraz je potrebné dosiahnuť dohodu aj na zriadení Európskeho orgánu práce a o návrhoch na dosiahnutie lepšieho zosúladenia pracovného a súkromného života a transparentnejších a predvídateľnejších pracovných podmienok pre všetkých vrátane osôb pracujúcich na základe atypických zmlúv. Musíme sa dohodnúť na revízii pravidiel koordinácie systémov sociálneho zabezpečenia členských štátov, na ochrane pracovníkov pred chemickými látkami, ktoré spôsobujú rakovinu, a na prístupe k sociálnej ochrane. Je tiež najvyšší čas na dokončenie Európskeho aktu o prístupnosti, aby ľudia so zdravotným postihnutím mohli účinnejšie využívať svoje rovnocenné právo plne participovať na živote spoločnosti a trhu práce.

Zachovanie, presadzovanie a prehlbovanie jednotného trhu je trvalá úloha. Musíme riešiť pretrvávajúce nedostatky a zlepšiť spôsob jeho fungovania. Preto je obzvlášť dôležité dosiahnutie dohody o predložených legislatívnych návrhoch a o riadnom vykonávaní právnych predpisov v členských štátoch. V súvislosti s diskusiou vedúcich predstaviteľov na decembrovom zasadnutí Európskej rady Komisia predloží oznámenie, v ktorom sa zameria na odstránenie zostávajúcich prekážok a na možné opatrenia, vďaka ktorým bude Európa schopná využiť nové možnosti, ktoré prináša meniace sa globálne prostredie.

Hlbšia a spravodlivejšia hospodárska a menová únia

Dňa 1. januára 2019 oslávime 20. výročie zavedenia jednotnej meny. Túto menu dnes každodenne využíva 340 miliónov Európanov v 19 členských štátoch. Na eurozónu pripadá takmer 85 % hrubého domáceho produktu Únie s 27 členskými štátmi. Euro prežilo najhoršiu finančnú krízu našich čias a vyšlo z nej ešte silnejšie. Teraz sa musíme viac zamerať na strategickú úlohu, ktorú by euro malo zohrávať na svetovej scéne, a posilniť jeho základy. V tejto súvislosti je mimoriadne dôležité dobudovanie únie kapitálových trhov.

Je tiež nevyhnutné dosiahnuť prijatie návrhov, ktoré sú súčasťou plánu na prehĺbenie hospodárskej a menovej únie v Európe, vrátane rozpočtových nástrojov navrhnutých v budúcom viacročnom finančnom rámci. To prispeje k hospodárskej a menovej únii, a najmä k európskej stabilizačnej funkcii a k Programu na podporu reforiem, čo zabezpečí väčšiu makroekonomickú odolnosť a realizáciu štrukturálnych reforiem a posilnenie konvergencie. V júni 2018 sa vedúci predstavitelia na samite eurozóny, na ktorom sa zúčastnili všetky členské štáty, dohodli na dobudovaní bankovej únie, a to aj prostredníctvom vytvorenia spoločného zabezpečovacieho mechanizmu pre jednotný fond na riešenie krízových situácií, ako aj na ďalších opatreniach na rozvoj európskeho systému ochrany vkladov. Takisto sa dohodli aj na posilnení úlohy a ďalšom rozvoji Európskeho mechanizmu pre stabilitu ako nástroja krízového riadenia. Týmto opatreniam sa treba prioritne venovať, pričom potrebné je aj urýchlené dosiahnutie dohody najmä o návrhoch na zníženie rizika v bankovom sektore, ako aj o balíku týkajúcom sa zníženia objemu zlyhaných úverov. Odolná eurozóna si vyžaduje odolné členské štáty a oživenie hospodárskej a sociálnej konvergencie Komisia bude so zreteľom na tento cieľ pokračovať v posilňovaní a presnom cielení európskeho semestra s cieľom podporovať a usmerňovať členské štáty v dosahovaní trvalo udržateľného, inkluzívneho a dlhodobého rastu.

Obchod: vyvážená a progresívna obchodná politika na využitie globalizácie

Naša veľkosť, spoločné hodnoty a spoločné ciele vedú k tomu, že Európska únia je jedinečná v tom, že má obchodné dohody so 69 krajinami na celom svete, ktoré predstavujú 40 % svetového hrubého domáceho produktu. Vzhľadom na rastúce napätie a narastajúcu nepredvídateľnosť globálneho obchodného poriadku musíme neustále a opakovane obnovovať náš záväzok zachovať a posilňovať medzinárodný systém obchodu založený na pravidlách. Urýchlené uzatvorenie dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom, ktorá je najväčšou obchodnou dohodou, ktorú kedy vyjednala Európska únia, bude v tejto súvislosti silným signálom. Budeme tiež pracovať na tom, aby rýchlo nadobudli platnosť dohody so Singapurom a s Vietnamom a aby sa dokončili rokovania, v prípade ktorých bola dosiahnutá základná dohoda (Mexiko) alebo ktoré sú už v pokročilej fáze, ako napr. rokovania s Čile a s MERCOSUR-om. Čo najvýraznejší pokrok musíme dosiahnuť takisto v rámci ďalších prebiehajúcich obchodných rokovaní, a to aj s Austráliou a Novým Zélandom.

Európska únia má všetky dôvody na to, aby mohla v rámci svojich obchodných vzťahov vystupovať sebavedomo a asertívne, avšak nebudeme naivní. Je dôležité, aby sa spoluzákonodarcovia urýchlene dohodli na návrhu o skríningu priamych zahraničných investícií s cieľom monitorovať a predchádzať zahraničným prevzatiam, ktoré by boli škodlivé pre záujmy EÚ. Takisto je teraz potrebné, aby sa členské štáty pohli z mŕtveho bodu, do ktorého sa dostali v súvislosti s návrhom medzinárodného nástroja o obstarávaní, aby sme mohli zabrániť diskriminácii spoločností EÚ na trhoch verejného obstarávania tretích krajín a dosiahli dohodu o reforme pravidiel vzťahujúcich sa na položky s dvojakým použitím tak, aby sa obchod nikdy nemohol zneužiť ako zásterka pre nakladanie s tovarom, ktorý sa môže použiť na porušovanie základných ľudských práv.

Oblasť spravodlivosti a základných práv založená na vzájomnej dôvere

Ochrana základných práv a bezpečnosť boli počas posledných štyroch rokov absolútnou prioritou. Kľúčovým predpokladom úspešného zavŕšenia úsilia o vytvorenie účinnej bezpečnostnej únie je dospieť k dohode o návrhoch o cezhraničnom prístupe orgánov presadzovania práva k elektronickým dôkazom, o uvádzaní prekurzorov výbušnín na trh a ich používaní, o zlepšení ochranných prvkov preukazov totožnosti a o uľahčení cezhraničného prístupu k finančným údajom a ich využívania orgánmi presadzovania práva. Musíme tiež urobiť viac preto, aby sme teroristom zabránili v prístupe k prostriedkom, ktoré im umožňujú konať, a to prijatím opatrení na predchádzanie šíreniu teroristického obsahu online a rozšírením mandátu Európskej prokuratúry, aby zahŕňal boj proti cezhraničnému terorizmu.

S cieľom zabezpečiť, aby európske informačné systémy v oblasti bezpečnosti, migrácie a riadenia hraníc spolu fungovali inteligentnejšie a efektívnejšie, by sa mala urýchlene dosiahnuť dohoda o návrhu týkajúcom sa interoperability týchto systémov spolu s modernizáciou napríklad Európskeho informačného systému registrov trestov, systému Eurodac a vízového informačného systému.

Odhalenia v kauzách od Dieselgate cez Luxleaks až po Panama papersCambridge Analytica ukázali, že oznamovatelia zohrávajú dôležitú úlohu pri odhaľovaní nezákonných aktivít, ktoré poškodzujú verejný záujem a prosperitu občanov. Musíme sa preto dohodnúť na lepšej ochrane oznamovateľov, ktorí nahlasujú porušenie práva EÚ.

Musíme tiež schváliť návrh o mechanizme Európskej únie v oblasti civilnej ochrany (rescEU), aby sme zaistili, že EÚ bude schopná účinnejšie pomáhať obetiam prírodných katastrof.

Dodržiavanie zásad právneho štátu ako jednej z hodnôt Únie je nevyhnutné pre demokraciu a rešpektovanie základných práv. Je tiež základnou zárukou fungovania Európskej únie ako vnútorného trhu a priestoru, v ktorom sa jednotne uplatňujú zákony, riadne sa plní rozpočet a v ktorom členské štáty a ich občania môžu v duchu vzájomnej dôvery spolupracovať na dosiahnutí spoločných cieľov. V prípade dvoch členských štátov bol iniciovaný postup stanovený v zmluvách s cieľom stanoviť, či existuje jasné riziko vážneho porušenia hodnôt Únie, a najmä zásad právneho štátu. Narastajú aj obavy v súvislosti s niektorými ďalšími členskými štátmi. Je preto čoraz jasnejšie, že Európska únia a jej členské štáty musia robiť viac pre podporu a presadzovanie právneho štátu. V tejto súvislosti Komisia plánuje predložiť iniciatívu, ktorej cieľom je ďalšie posilnenie rámca právneho štátu z roku 2014.

Smerom k novej politike v oblasti migrácie

Migračné tlaky patria naďalej medzi hlavné zdroje obáv európskych občanov, a to napriek tomu, že krízu sa podarilo prekonať. Riadenie migrácie zostane výzvou počas mnohých nadchádzajúcich rokov a vyžaduje si komplexné riešenie.

Neregulárne príchody do Európskej únie klesli z najvyššej úrovne, ktorá bola dosiahnutá v októbri 2015, o 95 %. V tomto roku sa však ukázalo, že ostražitosť je potrebná na všetkých trasách – zatiaľ čo na trase cez centrálne Stredomorie došlo k výraznému poklesu, frekventovanosť trás cez východné a obzvlášť západné Stredomorie sa zvýšila. Migračné trasy a ich spúšťacie faktory sa neustále menia a my sa musíme pripraviť na budúcnosť. Hlavnou prioritou zostáva dosiahnutie dohody o dobre fungujúcom spoločnom európskom azylovom systéme založenom na zásadách zodpovednosti a solidarity. Päť zo siedmich pôvodných návrhov na reformu systému bolo predbežne alebo čiastočne dohodnutých a teraz by sa mali prijať konečné kroky smerujúce k prijatiu zmien na posilnenie operačných schopností novej Agentúry Európskej únie pre azyl, ktoré bolo navrhnuté súčasne so správou o stave Únie. Zároveň sa musíme sústrediť na dosiahnutie dohody o dvoch zostávajúcich návrhoch, ktorými sú reforma dublinského systému a nariadenie o konaní o azyle.

Dôveryhodná migračná politika znamená, že občania musia mať istotu, že naše hranice riadime účinne a že sme schopní poskytnúť ochranu tým, ktorí to potrebujú, a vrátiť tých, ktorí na ňu nárok nemajú. Základom je posilniť súdržnosť a účinnosť našej návratovej politiky a utlmiť faktory motivujúce k neregulárnej migrácii a Komisia v tejto súvislosti predložila potrebné návrhy. Rovnako sa musíme rýchlo zhodnúť na reforme smernice o návrate a posilniť kapacity Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž zriadením stáleho zboru 10 000 príslušníkov pohraničnej stráže EÚ do roku 2020, posilnením jej právomocí v oblasti návratov a tým, že sa jej umožní širšie pôsobenie v partnerských krajinách mimo EÚ.

Zároveň musí Európa urobiť viac v oblasti legálnej migrácie. Musíme byť schopní primerane reagovať na potreby trhu práce a na nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v budúcnosti a zároveň sledovať záujmy EÚ. Preto je nevyhnutné dohodnúť sa na revidovanom systéme modrých kariet EÚ, ktorý uľahčí a zatraktívni prácu v Európe pre kvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí tak budú môcť prispieť k výkonnosti našich ekonomík.

Do decembra 2018 Komisia uverejní oznámenie o reciprocite v oblasti víz, aby zhodnotila súčasný stav a posúdila ďalšie možné kroky v súvislosti s neuplatňovaním reciprocity v oblasti vízovej politiky zo strany Spojených štátov.

Silnejší globálny aktér

Keď sme jednotní, má Európa všetky predpoklady byť silným globálnym aktérom, ktorý usiluje o mier, udržateľný rozvoj, bezpečnosť a stabilitu a zároveň podporuje demokraciu, chráni ľudské práva a presadzuje právny štát.

Aby to tak naozaj bolo, Komisia bude aj naďalej vyzývať na urýchlené nadviazanie na jej iniciatívu zameranú na účinnejšie rozhodovanie v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ a súčasne sa bude usilovať o dosiahnutie dohody o navrhnutých finančných programoch, ktoré majú podporiť postavenie Európy ako globálneho aktéra. Komisia tiež bude pokračovať vo vykonávaní Globálnej stratégie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie, najmä vo vzťahu k Indii, Latinskej Amerike a Strednej Ázii.

Bude sa pokračovať vo vykonávaní navrhnutej novej africko-európskej aliancie pre udržateľné investície a pracovné miesta. Na tento účel bude ďalej rozpracovaný a realizovaný vonkajší investičný plán EÚ tak, aby sa do roku 2020 dosiahol jeho ambiciózny cieľ, ktorým je mobilizácia udržateľných investícii v objeme až 44 miliárd EUR.

Vykonávanie našej susedskej politiky na východe aj na juhu zostane naďalej kľúčovou prioritou. Pokiaľ ide o rozšírenie EÚ, Komisia bude každoročne vydávať správy o pokroku dosiahnutom vo vzťahoch so všetkými dotknutými partnermi. Komisia okrem toho posúdi a prijme stanovisko k žiadosti Bosny a Hercegoviny stať sa kandidátom na členstvo.

Únia demokratickej zmeny

V posledných štyroch rokoch sa Komisia usilovala posilniť demokratický charakter Európskej únie, napríklad vytvorením možnosti pre občanov zapojiť sa do tvorby politík, zvýšením transparentnosti, pokiaľ ide o stretnutia vedúcich predstaviteľov Komisie so zástupcami záujmových skupín, zverejňovaním mandátov na rokovanie o obchodných dohodách či začlenením zásad lepšej právnej regulácie do procesu navrhovania politík. Vykonali sa významné zmeny pravidiel financovania európskych politických strán, ktoré povedú k zvýšeniu transparentnosti väzieb medzi európskymi politickými stranami a ich členskými stranami, posilneniu demokratickej legitimity vďaka financovaniu, ktoré bude viac zohľadňovať výber voličov, a zlepšeniu presadzovania pravidiel s cieľom predchádzať zneužívaniu verejných výdavkov.

V záujme ochrany našich demokratických hodnôt musíme zabezpečiť, aby nadchádzajúce voľby boli slobodné a spravodlivé. Preto je dôležité, aby sa rýchlo dosiahla dohoda o návrhoch, ktorých účelom je lepšie chrániť naše demokratické procesy pred manipuláciou zo strany tretích krajín alebo súkromných záujmov. Prioritne by sa mal schváliť návrh, ktorý umožňuje ukladať sankcie európskym politickým stranám v prípade porušenia ochrany osobných údajov v snahe vedome ovplyvniť výsledok volieb do Európskeho parlamentu.

Európske iniciatívy občanov ponúkajú občanom jedinečný a inovatívny spôsob, ako sa zapojiť do tvorby agendy na úrovni EÚ, a to tak, že občania môžu Komisiu priamo požiadať, aby prijala opatrenia v záležitosti, na ktorej im záleží. Aby bol nástroj ľahšie použiteľný a aby sa naplno využil jeho potenciál, je nevyhnutné rýchlo dosiahnuť dohodu o reforme príslušného nariadenia, ktorá občanom prinesie jednoduchšie iniciovanie a podporu nových iniciatív. Reagujeme tiež na želania občanov vyjadrené v rámci verejných konzultácií, napríklad návrhom ukončiť zmenu času, ku ktorej dochádza dvakrát ročne.

Táto Komisia od začiatku svojho mandátu zdôrazňuje, že Únia sa musí viac sústrediť na veci, na ktorých záleží, a musí zlepšiť demokratickú legitimitu svojej činnosti. Základným aspektom tohto úsilia je zabezpečenie dodržiavania zásad subsidiarity a proporcionality. Komisia spolu s týmto pracovným programom predkladá oznámenie, v ktorom uvádza, ako plánujeme posilniť úlohu zásad subsidiarity a proporcionality pri tvorbe politík EÚ, pričom vychádza z početných podnetov osobitnej skupiny pre subsidiaritu, proporcionalitu a scenár „Menej, ale efektívnejšie“. V súlade so stanoviskami tejto osobitnej skupiny k naplneniu týchto cieľov dôjde v rámci širšieho programu lepšej právnej regulácie, v rámci ktorého prebehne aj plánované hodnotenie. K oznámeniu sú priložené výročné správy o vzťahoch medzi Európskou komisiou a národnými parlamentmi a o uplatňovaní zásad subsidiarity a proporcionality.



III.Ponúknuť všetkým Európanom presvedčivú perspektívu do budúcnosti

Samit v Sibiu sa uskutoční 9. mája 2019, teda v zásadnom momente – šesť týždňov po brexite a dva týždne pred voľbami do Európskeho parlamentu. Bude to chvíľa, keď vedúci predstavitelia obnovia dôveru v budúcnosť novej únie s 27 členmi. Komisia prispeje k procesu vedúcemu k samitu v Sibiu a pokračujúcemu aj po ňom sériou správ a oznámení zameraných na obdobie do roku 2025. Už predložila alebo predloží iniciatívy s cieľom:

·posilniť medzinárodnú úlohu eura ako súčasti globálneho úsilia o posilnenie európskej nezávislosti,

·posilniť používanie hlasovania kvalifikovanou väčšinou a umožniť efektívnejšie rozhodovanie v kľúčových oblastiach zdaňovania a sociálnych politík, aby právne predpisy EÚ týkajúce sa jednotného trhu mohli držať krok s hospodárskym a spoločenským vývojom, ako aj vo viacerých presne vymedzených oblastiach našich vonkajších vzťahov, aby naša spoločná zahraničná a bezpečnostná politika mala k dispozícii vhodné nástroje na prijímanie rozhodnutí,

·uvažovať o ceste k udržateľnej Európe do roku 2030 v nadväznosti na ciele trvalo udržateľného rozvoja OSN vrátane Parížskej dohody o zmene klímy,

·vytvoriť podmienky pre nový inštitucionálny rámec našej politiky v oblasti energetiky a klímy predstavením možností posilneného hlasovania kvalifikovanou väčšinou a prípadnej reformy zmluvy o Euratome,

·posilniť rámec na podporu právneho štátu z roku 2014,

·načrtnúť, ako zabezpečiť, aby bola Únia jednotnejšia, silnejšia a demokratickejšia z hľadiska komunikácie.

IV.Brexit a pripravenosť

Hoci sa vynakladá značné úsilie, aby sa zaistilo uzatvorenie dohody o riadnom vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a rámci budúcich vzťahov medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, budú v súvislosti s vystúpením Spojeného kráľovstva a bez ohľadu na výsledok rokovaní potrebné určité opatrenia na prispôsobenie acquis EÚ. Okrem šiestich legislatívnych návrhov, ktoré už boli predložené spoluzákonodarcom prijme Komisia dva ďalšie legislatívne návrhy týkajúce sa pripravenosti na brexit, pričom jeden rieši otázku vízového režimu štátnych príslušníkov Spojeného kráľovstva po vystúpení tejto krajiny z EÚ a druhý úpravu číselných údajov týkajúcich sa primárnej a konečnej spotreby energie stanovených v právnych predpisoch týkajúcich sa energetickej efektívnosti. Tieto návrhy budú predložené v novembri 2018, aby mali spoluzákonodarcovia dostatok času na ich prijatie pred dátumom vystúpenia.

Komisia do konca roku 2018 predloží aj viacero delegovaných a vykonávacích aktov, ktoré sú potrebné v súvislosti s pripravenosťou na brexit. Bude aj naďalej pozorne sledovať vývoj rokovaní a v prípade potreby navrhne ďalšie opatrenia s náležitým zreteľom na čas potrebný na to, aby spoluzákonodarcovia dokončili svoju prácu.

V.Lepšia právna regulácia a vykonávanie a presadzovanie práva EÚ

Táto Komisia od začiatku svojho mandátu investovala značné úsilie do lepšej právnej regulácie, ktorá je v súčasnosti súčasťou našej DNA. OECD nedávno označila výsledky Komisie v oblasti uplatňovania osvedčených regulačných postupov za jedny z najlepších. Aby sme tento pokrok upevnili, vykonávame hodnotenie našej politiky lepšej právnej regulácie a na jar predložíme správu o dosiahnutých výsledkoch a získaných skúsenostiach. Medzitým budeme venovať osobitnú pozornosť využívaniu nástrojov lepšej právnej regulácie pri dôslednom posudzovaní našich existujúcich politík a zaisťovaní toho, aby boli naďalej vhodné na svoj účel a aby sa predchádzalo zbytočným nákladom. V prílohe II k tomuto pracovnému programu sa uvádzajú najvýznamnejšie hodnotenia a kontroly vhodnosti, ktoré vykonáme, vrátane tých, ktoré nadväzujú na stanoviská platformy REFIT. Platforma pokračuje vo svojej činnosti a očakáva sa, že čoskoro prijme ďalšie stanoviská. Následne Komisia predloží podrobné informácie o opatreniach prijatých v nadväznosti na všetky minulé a nové stanoviská v online hodnotiacej tabuľke REFIT, ako aj v rámci druhého ročného prieskumu zaťaženia

Akékoľvek pravidlo, bez ohľadu na to, ako dôsledne bolo vypracované a pripravené, je účinné len vtedy, keď sa riadne vykonáva v praxi. Komisia bude preto naďalej venovať pozornosť nielen tomu, aby bolo právne predpisy riadne vypracované, ale aj ich správnemu uplatňovaniu. Kľúčom k účinnému vykonávaniu práva Únie je úzka spolupráca a komunikácia medzi Komisiou a členskými štátmi. Budeme pokračovať v dialógu s členskými štátmi s cieľom pomôcť im pri vykonávaní práva EÚ. V nasledujúcich mesiacoch bude potrebné vynaložiť značné úsilie v súvislosti s transpozíciou a uplatňovaním právnych predpisov, ktoré boli prijaté nedávno alebo k prijatiu ktorých dôjde v krátkom čase. Komisia sa bude zároveň naďalej prioritne zameriavať na závažné porušenia práva EÚ, ktoré znižujú pridanú hodnotu pravidiel EÚ, a v prípade potreby prijme rázne opatrenia, ako to nedávno urobila napr. v oblasti kvality ovzdušia.

VI.Záver

Zostávajúce mesiace tohto mandátu budú mať zásadný význam z hľadiska toho, aby sme občanom ukázali, že plníme našu agendu pre zamestnanosť, rast, spravodlivosť a demokratickú zmenu. Pracovný program Komisie na rok 2019 obsahuje jasný a cielený plán na dokončenie práce, ktorú sme sa zaviazali vykonať na začiatku tohto mandátu. Komisia bude naďalej intenzívne spolupracovať s Európskym parlamentom a Radou, aby bolo možné prijať a implementovať všetky návrhy, ktoré Komisia predložila, a uvedený plán tak zrealizovať. Toto spoločné európske úsilie je veľmi dôležité, ak máme občanov presvedčiť, že Európa môže byť vďaka cieleným a účinným opatreniam a hmatateľným výsledkom skutočným prínosom. Aj 9. mája v Sibiu budeme mať príležitosť ukázať, že Európska únia s 27 členmi má jasnú perspektívu do budúcnosti a že upevnila základy silnej, zjednotenej a zvrchovanej Európy.


V Štrasburgu23. 10. 2018

COM(2018) 800 final

PRÍLOHY

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV


Pracovný program Komisie na rok 2019

Plníme sľuby a pripravujeme sa na budúcnosť


Príloha I: Nové iniciatívy

Č.

Cieľ politiky

Iniciatívy 1  

Nový impulz pre zamestnanosť, rast a investície

1.

umožnime Európe znovu investovať

Oznámenie o investičnom pláne pre Európu: hodnotenie a ďalšie kroky (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2018)

2.

Udržateľná európska budúcnosť

Diskusný dokument „Smerom k udržateľnej Európe do roku 2030 v nadväznosti na ciele trvalo udržateľného rozvoja OSN vrátane Parížskej dohody o zmene klímy“ (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2018)

Prepojený digitálny jednotný trh

3.

Dobudovanie digitálneho jednotného trhu

Koordinovaný plán rozvoja umelej inteligencie v Európe (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2018), Akčný plán v oblasti dezinformácií (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2018), Odporúčanie Komisie zaviesť jednotný formát elektronických zdravotných záznamov (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2019),

Odolná energetická únia a politika v oblasti zmeny klímy orientovaná na budúcnosť

4.

Vykonávanie Parížskej dohody

Stratégia pre dlhodobé zníženie emisií skleníkových plynov v EÚ v súlade s Parížskou dohodou (iniciatíva pred konferenciou o zmene klímy v Katoviciach, ktorá sa uskutoční 3. – 14. decembra) (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2018)

5.

Dobudovanie energetickej únie

4. správa o stave energetickej únie (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2019), Správa o strategickom akčnom pláne pre batérie (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2019)

6.

Budúcnosť politiky v oblasti klímy a energetiky

Smerom k vytvoreniu nového inštitucionálneho rámca pre našu energetickú a klimatickú politiku do roku 2025: možnosti rozšírenia hlasovania kvalifikovanou väčšinou a možnosti prípadnej reformy Zmluvy o Euratome (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2019)

7.

Ciele v oblasti energetickej efektívnosti – pripravenosť na brexit

Návrh na prispôsobenie odkazov na ciele EÚ v oblasti energetickej efektívnosti (vyjadrené v absolútnych hodnotách) do roku 2030 pre EÚ s 27 členmi (legislatívna iniciatíva, článok 194 ZFEÚ, 4. štvrťrok 2018) (pripravenosť na brexit)

Hlbší a spravodlivejší vnútorný trh so silnejšou priemyselnou základňou

8.

Spravodlivý a nadčasový jednotný trh

Oznámenie „Smerom k plne funkčnému jednotnému trhu v rýchlo sa meniacom globálnom prostredí: odstránenie prekážok a využitie nových príležitostí v prospech občanov a podnikov (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2018)

9.

Zdravotná starostlivosť

Oznámenie o komplexnom rámci Európskej únie v oblasti endokrinných disruptorov (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2018)

10.

Efektívnejšia tvorba právnych predpisov v oblasti jednotného trhu

Efektívnejšia tvorba právnych predpisov v oblasti daní: určenie oblastí, v ktorých by sa prešlo na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2019); efektívnejšia tvorba právnych predpisov v sociálnej oblasti: určenie oblastí, v ktorých by sa posilnil prechod na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2019);



Hlbšia a spravodlivejšia hospodárska a menová únia

11.

Podpora medzinárodnej úlohy eura

Oznámenie o posilnení medzinárodnej úlohy eura (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2018)

Oblasť spravodlivosti a základných práv založená na vzájomnej dôvere

12.

Právny štát

Ďalšie posilnenie rámca na podporu právneho štátu z roku 2014 (nelegislatívna iniciatíva, 1. štvrťrok 2019)

Smerom k novej politike v oblasti migrácie

13.

Vykonávanie spoločnej vízovej politiky

Oznámenie o reciprocite v oblasti víz (nelegislatívna iniciatíva, 4. štvrťrok 2018) 

14.

Vízová politika – príprava na brexit

Návrh na umiestnenie Spojeného kráľovstva buď na zoznam tretích krajín s vízovou povinnosťou alebo na zoznam krajín s bezvízovým stykom (legislatívna iniciatíva, článok 77 ods. 2 ZFEÚ , 4. štvrťrok 2018) (pripravenosť na brexit)

Únia demokratickej zmeny

15.

Komunikovanie o Európe

Oznámenie o spôsoboch, akými možno dosiahnuť jednotnejšiu, silnejšiu a demokratickejšiu Úniu z hľadiska komunikácie (nelegislatívna iniciatíva, 2. štvrťrok 2019).

Príloha II: Iniciatívy v rámci programu REFIT 2

Č.

Názov

Opis

Nový impulz pre zamestnanosť, rast a investície 

1.

Kontrola vhodnosti rámcovej smernice o vode a smerníc o povodniach spolu s hodnotením smernice o čistení komunálnych odpadových vôd

Rámcová smernica o vode 2000/60/ES je najkomplexnejším nástrojom vodohospodárskej politiky EÚ a jej hlavným účelom je chrániť a zlepšovať vodné zdroje EÚ s cieľom dosiahnuť dobrý stav. Kontrolou vhodnosti sa vyhodnotí táto smernica, dve ďalšie smernice, ktoré s ňou priamo súvisia (smernica 2006/118 o podzemných vodách a 2008/105 o environmentálnych normách kvality) a smernica o povodniach (2007/60), ktoré boli katalyzátorom zavedenia prístupu riadenia rizík k záplavám v celej EÚ. Smernica o čistení komunálnych odpadových vôd (91/271) úzko súvisí s rámcovou smernicou o vode, keďže je nevyhnutná na dosiahnutie jej cieľov.

2.

Kontrola vhodnosti smerníc o kvalite ovzdušia

Táto kontrola vhodnosti, ktorá sa očakáva v roku 2019, sa zameria na výsledky smerníc EÚ o kvalite okolitého ovzdušia (2008/50 a 2004/107). V týchto smerniciach sa pre celú EÚ stanovujú normy kvality ovzdušia a požiadavky na zabezpečenie toho, aby členské štáty primerane monitorovali a/alebo hodnotili kvalitu ovzdušia na svojom území, a to harmonizovaným a porovnateľným spôsobom.

3.

Hodnotenie nariadenia o preprave odpadu

V rámci hodnotenia nariadenia (ES) č. 1013/2006 sa posúdia všetky aspekty súvisiace s jeho vykonávaním vrátane otázky nelegálneho obchodu s odpadmi, ako aj opatrenia nadväzujúce na stanovisko platformy REFIT IX.3.a-c prijaté 19. 3. 2018, v ktorom platforma REFIT vyjadrila názor, že do „zeleného zoznamu“ by sa malo pridať viac druhov odpadu a v ktorom zdôraznila výzvu pre spoločnosti, ktorá im vyplýva z povinnej registrácie prepravcov odpadov vo všetkých členských štátoch.

Hlbší a spravodlivejší vnútorný trh so silnejšou priemyselnou základňou

4.

Hodnotenie smernice o právnej ochrane dizajnov a nariadenia o dizajnoch Spoločenstva

Hodnotenie smernice 98/71 a nariadenia (ES) č. 6/2002 poskytne hĺbkové hodnotenie celkového fungovania systému ochrany dizajnov v Európskej únii, a to na úrovni Únie aj na vnútroštátnej úrovni, najmä vzhľadom na nedávnu revíziu systému ochranných známok EÚ, vývoj nových technológií, ako je 3D tlač, a stav trhu náhradných dielov.

5.

Hodnotenie nariadenia o stavebných výrobkoch

Hodnotenie nariadenia (EÚ) č. 305/2011 súvisí so stanoviskom platformy REFIT XII.8.b prijatým 7. 6. 2017, v ktorom bola Komisia vyzvaná, aby preskúmala otázku povinnosti uchovávať vyhlásenie o parametroch 10 rokov v kontexte rozdielu medzi predajcami, ktoré predávajú podnikateľom a tými, ktorí predávajú koncovým zákazníkom, ako aj so stanoviskom platformy REFIT XII.8.c prijatým 23. 11. 2017 a stanoviskom tejto platformy XII.8.a prijatým 27. až 28. 6. 2016.

6.

Hodnotenie maximálnych hladín rezíduí pesticídov a povolení prípravkov na ochranu rastlín

Toto hodnotenie bude zamerané na autorizačný postup a najmä na duálny systém autorizácie účinnej látky na úrovni EÚ a prípravku na ochranu rastlín na vnútroštátnej úrovni a na oneskorenie v čase uvedenia na trh, ako aj na vzájomné uznávanie na národnej úrovni, komparatívny systém, ktorý umožňuje nahradenie menej nebezpečnými látkami, na systém stanovovania limitov rezíduí a jeho presadzovanie a na náklady na tento systém. Hodnotenie sa bude týkať nariadenia (ES) č. 1107/2009 a nariadenia (ES) č. 396/2005. Toto hodnotenie bude zamerané na otázky nastolené v  stanovisku platformy REFIT XI.10.a o látkach na viacnásobné použitie/z viacerých zdrojov (chlorát) prijatom 7. 6. 2017.

Hlbšia a spravodlivejšia hospodárska a menová únia

7.

Kontrola vhodnosti, pokiaľ ide o predkladanie informácií orgánom dohľadu

Táto kontrola vhodnosti bude analyzovať medzisektorové požiadavky na predkladanie správ orgánom dohľadu, ktoré vyplývajú z právnych predpisov EÚ o finančných službách (napr. smernice o kapitálových požiadavkách – CRR/CRD IV, smernice o trhoch s finančnými nástrojmi – MiFID/MiFIR, a z nariadenia o infraštruktúre európskych trhov – EMIR atď.). Nadväzuje na stanovisko platformy REFIT X.13.a prijaté 27. 6. 2016.

8.

Kontrola vhodnosti, pokiaľ ide o podnikové výkazníctvo

Touto kontrolou vhodnosti sa budú hodnotiť požiadavky na podnikové výkazníctvo o spoločnosti vrátane smernice o účtovníctve 2013/34, smernice 2014/95/ES o nefinančnom vykazovaní, smernice o transparentnosti 2013/50 a nariadenia (ES) č, 1606/2002 o medzinárodných účtovných normách.

Priestor spravodlivosti a základných práv založený na vzájomnej dôvere 

9.

Hodnotenie smernice o rovnakej odmene za rovnakú prácu a prácu rovnakej hodnoty

Hodnotenie smernice 2006/54/ES sa zameria na to, ako existujúce právne ustanovenia o rovnakej odmene fungovali v praxi, na prístupy, ktoré sa implementovali v členských štátoch EÚ, na ich účinné presadzovanie a na rozsah, v akom sa dosiahli ich pôvodné ciele.

10.

Spotrebiteľský úver (smernica 2008/48/ES) a poskytovanie finančných služieb spotrebiteľom na diaľku (smernica 2002/65/ES)

Hodnotenie smernice 2008/48/ES a smernice 2002/65/ES sa zameria na fungovanie trhu so spotrebiteľskými úvermi, ako aj na marketing a predaj retailových finančných služieb na diaľku. V hodnotení trhu so spotrebiteľskými úvermi sa zohľadnia najmä otázky, na ktoré poukázala platforma REFIT vo svojom stanovisku (VI.4.a-f) prijatom 21. 9. 2017.

Príloha III: prioritné návrhy v štádiu schvaľovania

Č.

Predmet

Úplný názov 3

Referencia

Nový impulz pre zamestnanosť, rast a investície

1.

Balík predpisov v oblasti obehového hospodárstva

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o kvalite vody určenej na ľudskú spotrebu (prepracované znenie)**

COM(2017)753 final
2017/0332 (COD) 
1. 2. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o minimálnych požiadavkách na opätovné využívanie vody**

COM (2018) 337 final
2018/0169 (COD) 
28. 5. 2018

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie**

COM (2018) 340 final
2018/0172 (COD) 
30. 5. 2018

2.

Kontrola rybolovu

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady č. 1224/2009 a ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 768/2005, (ES) č. 1967/2006, (ES) č. 1005/2008 a nariadenie (EÚ) Európskeho parlamentu a Rady č. 2016/1139 týkajúce sa kontroly rybolovu**

COM (2018) 368 final
2018/0193 (COD) 
30. 5. 2018

3.

Zosúladenie oznamovacích povinností v oblasti politiky životného prostredia

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zosúladení povinností podávania správ v oblasti environmentálnej politiky a o zmene smerníc 86/278/EHS, 2002/49/ES, 2004/35/ES, 2007/2/ES, 2009/147/ES a 2010/63/EÚ, nariadení (ES) č. 166/2006 a (EÚ) č. 995/2010 a nariadení Rady (ES) č. 338/97 a (ES) č. 2173/2005**

COM (2018) 381 final
2018/0205 (COD) 
31. 5. 2018

4.

Požiadavky na prístupnosť výrobkov a služieb

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o aproximácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení členských štátov, pokiaľ ide o požiadavky na prístupnosť výrobkov a služieb*

COM(2015)615 final
2015/0278 (COD) 
2. 12. 2015

5.

Viacročný finančný rámec

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení Programu na podporu reforiem

COM (2018) 391 final
2018/0213 COD

31. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Program InvestEU

COM (2018)439 final
2018/0229 COD

6. 6. 2018

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa stanovujú vykonávacie opatrenia týkajúce sa systému vlastných zdrojov Európskej únie

COM (2018) 327 final
2018/0132 (APP)

2. 5. 2018

Návrh ROZHODNUTIA RADY o systéme vlastných zdrojov Európskej únie

COM (2018) 325 final
2018/0135 (CNS)

2. 5. 2018

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa mení nariadenie (EHS, Euratom) č. 1553/89 o konečných jednotných dohodách o vyberaní vlastných zdrojov pochádzajúcich z dane z pridanej hodnoty

COM (2018) 328 final
2018/0133 (NLE)

2. 5. 2018

Návrh NARIADENIA RADY o metódach a postupe sprístupňovania vlastných zdrojov založených na spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb, na systéme Európskej únie na obchodovanie s emisiami a na nerecyklovanom odpade z plastových obalov a o opatreniach na zabezpečenie požiadaviek na pokladničnú hotovosť

COM (2018) 326 final
2018/0131 (NLE)

2. 5. 2018

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa stanovuje viacročný finančný rámec na roky 2021 až 2027

COM (2018) 322 final
2018/0132 (APP)

2. 5. 2018

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa stanovuje program pomoci na vyraďovanie jadrovej elektrárne Ignalina v Litve z prevádzky (program Ignalina) a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (EÚ) č. 1369/2013

COM (2018) 466 final
2018/0251 (NLE)

13. 6. 2018

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa stanovuje účelový program financovania vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky a nakladania s rádioaktívnym odpadom a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (Euratom) č. 1368/2013

COM (2018) 467 final
2018/0252 (NLE)

13. 6. 2018

Návrh ROZHODNUTIA RADY, ktorým sa mení rozhodnutie 2007/198/Euratom, ktorým sa zriaďuje Európsky spoločný podnik pre ITER a rozvoj energie jadrovej syntézy a ktorým sa mu udeľujú výhody

COM (2018) 445 final
2018/0235 (NLE)

7. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom námornom a rybárskom fonde a o zrušení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 508/2014

COM (2018) 390 final
2018/0210 COD

12. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje Program pre životné prostredie a ochranu klímy (LIFE) a zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1293/2013

COM (2018) 385 final
2018/0209 COD

1. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom fonde na prispôsobenie sa globalizácii (EGF)

COM (2018) 380 final
2018/0202 COD

30. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom sociálnom fonde plus (ESF+)

COM (2018) 382 final
2018/0206 COD

30. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program spolupráce v colnej oblasti „Colníctvo“

COM (2018) 442 final
2018/0232 COD

8. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program spolupráce v daňovej oblasti „Fiscalis“

COM (2018) 443 final
2018/0233 COD

8. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje výmenný, pomocný a školiaci program na ochranu eura proti falšovaniu na obdobie rokov 2021 – 2027 („program Pericles IV“)

COM (2018) 369 final
2018/0194 COD

31. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení európskeho nástroja stabilizácie investícií

COM (2018) 387 final
2018/0212 COD

31. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1306/2013

COM (2018) 393 final
2018/0217 COD

1. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1308/2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, nariadenie (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny, nariadenie (EÚ) č. 251/2014 o vymedzení, opise, obchodnej úprave, označovaní a ochrane zemepisných označení aromatizovaných vínnych výrobkov, nariadenie (EÚ) č. 228/2013 o osobitných opatreniach v oblasti poľnohospodárstva v prospech najvzdialenejších regiónov Únie a nariadenie (EÚ) č. 229/2013 o osobitných opatreniach v oblasti poľnohospodárstva v prospech menších ostrovov v Egejskom mori

COM (2018) 394 final
2018/0218 COD

1. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY ktorým sa stanovujú pravidlá týkajúce sa strategických plánov, ktoré majú zostaviť členské štáty v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky (strategické plány SPP) a ktoré sú financované z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1305/2013 a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1307/2013

COM (2018) 392 final
2018/0216 COD

1. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Nástroj na prepájanie Európy a zrušujú sa nariadenia (EÚ) č. 1316/2013 a (EÚ) č. 283/2014

COM (2018) 438 final
2018/0228 COD

6. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Program pre jednotný trh, konkurencieschopnosť podnikov vrátane malých a stredných podnikov a európsku štatistiku a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 99/2013, nariadenie (EÚ) č. 1287/2013, nariadenie (EÚ) č. 254/2014, nariadenie (EÚ) č. 258/2014, nariadenie (EÚ) č. 652/2014 a nariadenie (EÚ) 2017/826

COM (2018) 441 final
2018/0231 COD

7. 6. 2018

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje Vesmírny program Únie a zriaďuje Agentúra Európskej únie pre vesmírny program a ktorým sa zrušujú nariadenia (EÚ) č. 912/2010, (EÚ) č. 1285/2013, (EÚ) č. 377/2014 a rozhodnutie č. 541/2014/EÚ

COM (2018) 447 final
2018/0236 COD

6. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Európsky obranný fond

COM (2018) 476 final
2018/0254 COD

13. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program Európsky zbor solidarity a zrušujú [nariadenie o Európskom zbore solidarity] a nariadenie (EÚ) č. 375/2014

COM (2018) 440 final
2018/0230 COD

11. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ustanovuje program Kreatívna Európa (na obdobie 2021 až 2027) a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1295/2013

COM (2018) 366 final
2018/0190 COD

30. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje „Erasmus“: program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport, a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 1288/2013

COM (2018) 367 final
2018/0191 COD

30. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde plus, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde a rozpočtové pravidlá pre uvedené fondy, ako aj pre Fond pre azyl a migráciu, Fond pre vnútornú bezpečnosť a Nástroj pre riadenie hraníc a víza

COM (2018) 375 final
2018/0196 COD

29. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Európskom fonde regionálneho rozvoja a Kohéznom fonde

COM (2018) 372 final
2018/0197 COD

30. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o mechanizme riešenia právnych a administratívnych prekážok v cezhraničnom kontexte

COM (2018) 373 final
2018/0198 COD

29. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o osobitných ustanoveniach týkajúcich sa cieľa Európska územná spolupráca (Interreg) podporovaného z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a vonkajších finančných nástrojov

COM (2018) 374 final
2018/0199 COD

29. 5. 2018

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady (EÚ) 2015/1588 z 13. júla 2015 o uplatňovaní článkov 107 a 108 Zmluvy o fungovaní Európskej únie na určité kategórie horizontálnej štátnej pomoci

COM(2018)398 final
2018/0222 (NLE) 
6. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje Európsky horizont – rámcový program pre výskum a inovácie a ktorým sa stanovujú jeho pravidlá účasti a šírenia

COM (2018) 435 final
2018/0224 COD

7. 6. 2018

Návrh ROZHODNUTIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje špecifický program na vykonávanie programu Európsky horizont – rámcový program pre výskum a inovácie

COM (2018) 436 final
2018/0225 COD

7. 6. 2018

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa stanovuje výskumný a vzdelávací program Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu na obdobie 2021 – 2025, ktorým sa dopĺňa program Európsky horizont – rámcový program pre výskum a inovácie

COM (2018) 437 final
2018/0226 (NLE)

7. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program Digitálna Európa na obdobie 2021 – 2027

COM (2018) 434 final
2018/0227 COD

6. 6. 2018

6.

Nástroj na prepájanie Európy na obdobie 2014 – 2020: vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie [zmena nariadenia (EÚ) č. 1316/2013]
(pripravenosť na brexit)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1316/2013 vzhľadom na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie

COM (2018) 568 final
2018/0299 COD

1. 8. 2018

7.

Spoločné pravidlá a normy pre organizácie vykonávajúce inšpekcie a prehliadky lodí: vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie [zmena nariadenia (EÚ) č. 391/2009]
(pripravenosť na brexit)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 391/2009 vzhľadom na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie

COM (2018) 567 final
2018/0298 (COD)
1. 8. 2018

Prepojený digitálny jednotný trh

8.

Digitálne zmluvné právo

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o určitých aspektoch týkajúcich sa zmlúv *o dodávaní digitálneho obsahu*

COM(2015)634 final
2015/0287 (COD) 
9. 12. 2015

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o určitých aspektoch týkajúcich sa zmlúv o online a iných predajoch tovaru na diaľku*

COM(2015)635 final
2015/0288 (COD) 
9. 12. 2015

9.

Zavedenie a fungovanie názvu domény najvyššej úrovne „.eu“

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zavedení a fungovaní názvu domény najvyššej úrovne.eu, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 733/2002 a nariadenie Komisie (ES) č. 874/2004**

COM(2018)231 final
2018/0110 (COD) 
27. 4. 2018

10.

Opakované použitie informácií verejného sektora (prepracované znenie)

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o opakovanom použití informácií verejného sektora (prepracované znenie)**

COM(2018)234 final
2018/0111 (COD) 
25. 4. 2018

11.

Podpora spravodlivosti a transparentnosti pre komerčných používateľov online sprostredkovateľských služieb

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o podpore spravodlivosti a transparentnosti pre komerčných používateľov online sprostredkovateľských služieb*

COM(2018)238 final
2018/0112 (COD) 
26. 4. 2018

12.

Rešpektovanie súkromného života a ochrana osobných údajov v elektronických komunikáciách (elektronické súkromie)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rešpektovaní súkromného života a ochrane osobných údajov v elektronických komunikáciách a o zrušení smernice 2002/58/ES (smernica o súkromí a elektronických komunikáciách)*

COM(2017)10 final
2017/0003 (COD) 
10. 1. 2017

13.

Kybernetická bezpečnosť

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Agentúre EÚ pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA), o zrušení nariadenia (EÚ) č. 526/2013 a o certifikácii kybernetickej bezpečnosti informačných a komunikačných technológií („akt o kybernetickej bezpečnosti“)*

COM(2017)477 final
2017/0225 (COD) 
13. 9. 2017

 

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Európske centrum odvetvových, technologických a výskumných kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti a sieť národných koordinačných centier Príspevok Európskej komisie k zasadnutiu lídrov v Salzburgu v dňoch 19. – 20. septembra 2018**

COM (2018) 630 final
2018/0328 (COD) 
12. 9. 2018

14.

Balík predpisov v oblasti autorského práva

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu*

COM(2016)593 final
2016/0280 (COD) 
14. 9. 2016

 

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú pravidlá výkonu autorského práva a s ním súvisiacich práv uplatniteľné na niektoré online vysielania vysielacích organizácií a retransmisie televíznych a rozhlasových programov*

COM(2016)594 final
2016/0284 (COD) 
14. 9. 2016

Odolná energetická únia s výhľadovo orientovanou politikou v oblasti zmeny klímy

15.

Balík predpisov v oblasti mobility a zmeny klímy

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú emisné normy CO2 pre nové ťažké úžitkové vozidlá**

COM(2018)284 final
2018/0143 (COD)
17. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú emisné normy pre nové osobné automobily a nové ľahké úžitkové vozidlá ako súčasť integrovaného prístupu Únie na zníženie emisií CO2 z ľahkých vozidiel a ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 715/2007 (prepracované znenie)*

COM(2017)676 final
2017/0293 (COD) 
8. 11. 2017

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1073/2009 o spoločných pravidlách prístupu na medzinárodný trh autokarovej a autobusovej dopravy*

COM(2017)647 final
2017/0288 (COD) 
8. 11. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 92/106/EHS o stanovení spoločných pravidiel pre určité typy kombinovanej dopravy tovaru medzi členskými štátmi*

COM(2017)648 final
2017/0290 (COD) 
8. 11. 2017

16.

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2009/33/EÚ o podpore ekologických a energeticky úsporných vozidiel cestnej dopravy*

COM(2017)653 final
2017/0291 (COD) 
8. 11. 2017

17.

Spoločné pravidlá pre vnútorný trh so zemným plynom: plynovody do tretích krajín a z nich

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2009/73/ES o spoločných pravidlách pre vnútorný trh so zemným plynom**

COM(2017)660 final
2017/0294 (COD) 
8. 11. 2017

18.

Balík predpisov v oblasti čistej energie

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o pripravenosti na riziká v sektore elektrickej energie, ktorým sa zrušuje smernica 2005/89/ES*

COM(2016)862 final
2016/0377 (COD) 
30. 11. 2016

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Agentúra Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (prepracované znenie)*

COM(2016)863 final
2016/0378 (COD) 
30. 11. 2016

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o vnútornom trhu s elektrinou (prepracované znenie)*

COM(2016)861 final
2016/0379 (COD) 
30. 11. 2016

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou (prepracované znenie)*

COM(2016)864 final
2016/0380 (COD) 
30. 11. 2016

19.

Balík Európa v pohybe

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zefektívnení opatrení na urýchlenie realizácie transeurópskej dopravnej siete**

COM (2018) 277 final
2018/0138 COD

17. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje prostredie jednotnej európskej námornej platformy a ktorým sa zrušuje smernica 2010/65/EÚ**

COM (2018) 278 final
2018/0139 COD

17. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o elektronických údajoch o nákladnej doprave**

COM (2018) 279 final
2018/0140 COD

17. 5. 2018

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2006/1/ES o používaní vozidiel prenajatých bez vodičov na cestnú prepravu tovaru*

COM(2017) 282 final
2017/0113 COD

31. 5. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 1999/62/ES o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami*

COM(2017) 275 final
2017/0114 COD

31. 5. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2006/22/ES, pokiaľ ide o požiadavky týkajúce sa dodržiavania predpisov, a ktorou sa stanovujú konkrétne pravidlá vzhľadom na smernicu 96/71/ES a smernicu 2014/67/EÚ v oblasti vysielania vodičov v odvetví cestnej dopravy**

COM(2017) 278 final
2017/0121 COD

31. 5. 2017

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 561/2006, pokiaľ ide o minimálne požiadavky na maximálne denné a týždenné časy jazdy, minimálne prestávky a časy denného a týždenného odpočinku, a nariadenie (EÚ) č. 165/2014, pokiaľ ide o určovanie polohy prostredníctvom tachografov**

COM(2017) 277 final
2017/0122 COD

31. 5. 2017

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1071/2009 a nariadenie (ES) č. 1072/2009 s cieľom prispôsobiť ich vývoju v odvetví*

COM(2017) 281 final
2017/0123 COD
31. 5. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov a uľahčení cezhraničnej výmeny informácií o nezaplatenom cestnom mýte v Únii (prepracované znenie) (Text s významom pre EHP)*

COM(2017) 280 final
2017/0128 COD

31. 5. 2017

Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa mení smernica 1999/62/ES o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami, pokiaľ ide o niektoré ustanovenia týkajúce sa zdaňovania vozidiel**

COM(2017) 276 final
2017/0115 (CNS)

31. 5. 2017

20.

Ukončenie sezónnych zmien času

Návrh SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa ukončujú sezónne zmeny času a zrušuje smernica 2000/84/ES**

COM (2018) 639 final
2018/0332 COD

12. 9. 2018

Hlbší a spravodlivejší vnútorný trh so silnejšou priemyselnou základňou

21.

Balík predpisov v oblasti udržateľného financovania

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o vytvorení rámca na uľahčenie udržateľných investícií**

COM (2018) 353 final
2018/0178 COD
24. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zverejňovaní informácií týkajúcich sa udržateľných investícií a rizík ohrozujúcich udržateľnosť, ktorým sa mení smernica (EÚ) 2016/2341**

COM (2018) 354 final
2018/0179 COD
24. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 2016/1011, pokiaľ ide o nízkouhlíkové referenčné hodnoty a referenčné hodnoty pre kladný vplyv v oblasti emisií uhlíka**

COM (2018) 355 final
2018/0180 COD
24. 5. 2018

22.

Cezhraničné investičné fondy

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/65/ES a smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/61/EÚ, pokiaľ ide o cezhraničnú distribúciu fondov kolektívneho investovania**

COM (2018) 92 final
2018/0041 COD
12. 3. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zmene nariadenia (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o expozície vo forme krytých dlhopisov**

COM (2018) 93 final
2018/0042 COD

12. 3. 2018

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o emisii krytých dlhopisov a verejnom dohľade nad krytými dlhopismi a ktorou sa mení smernica 2009/65/ES a smernica 2014/59/EÚ**

COM (2018) 94 final
2018/0043 COD

12. 3. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa uľahčuje cezhraničná distribúcia fondov kolektívneho investovania a ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 345/2013 a (EÚ) č. 346/2013**

COM (2018) 110 final
2018/0045 COD

12. 3. 2018

23.

Služby kolektívneho financovania

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2014/65/EÚ o trhoch s finančnými nástrojmi**

COM (2018) 99 final
2018/0047 COD

8. 3. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o európskych poskytovateľoch služieb kolektívneho financovania (ECSP) pre podnikanie**

COM (2018) 113 final
2018/0048 COD

8. 3. 2018

24.

Minimálne krytie strát pri problémových expozíciách

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zmene nariadenia (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o minimálne krytie strát pri problémových expozíciách*

COM (2018) 134 final
2018/0060 COD

14. 3. 2018

25.

Zmeny nariadenia o infraštruktúre európskych trhov

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 648/2012, pokiaľ ide o zúčtovaciu povinnosť, pozastavenie zúčtovacej povinnosti, požiadavky na predkladanie správ, postupy zmierňovania rizika pri zmluvách o mimoburzových derivátoch, ktoré nezúčtováva centrálna protistrana, registráciu archívov obchodných údajov a dohľad nad nimi a požiadavky na archívy obchodných údajov**

COM(2017) 208 final
2017/0090 COD

4. 5. 2017

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1095/2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy) a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 648/2012, pokiaľ ide o postupy udeľovania povolení a orgány zúčastňujúce sa na udeľovaní povolení centrálnym protistranám a požiadavky na uznanie centrálnej protistrany z tretej krajiny**

COM(2017) 331 final
2017/0136 COD

20. 9. 2017

26.

Celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (PEPP)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte (PEPP)**

COM(2017) 343 final
2017/0143 COD

29.06.2017

27.

Úlohy, správa a financovanie európskych orgánov dohľadu

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1093/2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre bankovníctvo); nariadenie (EÚ) č. 1094/2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov); nariadenie (EÚ) č. 1095/2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy); nariadenie (EÚ) č. 345/2013 o európskych fondoch rizikového kapitálu; nariadenie (EÚ) č. 346/2013 o európskych fondoch sociálneho podnikania; nariadenie (EÚ) č. 600/2014 o trhoch s finančnými nástrojmi; nariadenie (EÚ) 2015/760 o európskych dlhodobých investičných fondoch; nariadenie (EÚ) 2016/1011 o indexoch používaných ako referenčné hodnoty vo finančných nástrojoch a finančných zmluvách alebo na meranie výkonnosti investičných fondov; a nariadenie (EÚ) 2017/1129 o prospekte, ktorý sa má uverejniť pri verejnej ponuke cenných papierov alebo ich prijatí na obchodovanie na regulovanom trhu**

COM(2017) 536 final
2017/0230 (COD)

20. 9. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2014/65/EÚ o trhoch s finančnými nástrojmi a smernica 2009/138/ES o začatí a vykonávaní poistenia a zaistenia (Solventnosť II)**

COM(2017) 537
2017/0231 (COD)

20. 9. 2017

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1092/2010 o makroprudenciálnom dohľade Európskej únie nad finančným systémom a o zriadení Európskeho výboru pre systémové riziká**

COM(2017) 538 final
2017/0232 (COD)

20. 9. 2017

28.

Požiadavky a dohľad nad investičnými spoločnosťami

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o prudenciálnych požiadavkách na investičné spoločnosti a o zmene nariadenia (EÚ) č. 575/2013, nariadenia (EÚ) č. 600/2014 a nariadenia (EÚ) č. 1093/2010**

COM(2017) 790 final
2017/0359 (COD)

20. 12. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o prudenciálnom dohľade nad investičnými spoločnosťami a o zmene smerníc 2013/36/EÚ a 2014/65/EÚ**

COM(2017) 791 final
2017/0358 (COD)

20. 12. 2017

29.

Zverejňovanie informácií o dani z príjmu

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2013/34/EÚ, pokiaľ ide o zverejňovanie informácií o dani z príjmu určitými podnikmi a pobočkami**

COM(2016) 198 final
2016/0107 (COD)

12. 4. 2016

30.

Transparentnosť a udržateľnosť hodnotenia rizika EÚ v rámci potravinového reťazca

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o transparentnosti a udržateľnosti hodnotenia rizika EÚ v potravinovom reťazci, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 178/2002 [o všeobecnom potravinovom práve], smernica 2001/18/ES [o zámernom uvoľnení geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia], nariadenie (ES) č. 1829/2003 [o geneticky modifikovaných potravinách a krmivách], nariadenie (ES) č. 1831/2003 [o kŕmnych doplnkových látkach], nariadenie (ES) č. 2065/2003 [o udiarenských dochucovadlách], nariadenie (ES) č. 1935/2004 [o materiáloch v styku s potravinami], nariadenie (ES) č. 1331/2008 [o spoločnom postupe schvaľovania prídavných látok v potravinách, potravinárskych enzýmov a potravinárskych aróm], nariadenie (ES) č. 1107/2009 [o prípravkoch na ochranu rastlín] a nariadenie (EÚ) 2015/2283 [o nových potravinách]**

COM(2018) 179 final
2018/0088 (COD)

11. 4. 2018

31.

Sociálny rozmer vnútorného trhu

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán práce**

COM(2018) 131 final
2018/0064 (COD)

13. 3. 2018

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2004/37/ES o ochrane pracovníkov pred rizikami súvisiacimi s expozíciou karcinogénom alebo mutagénom pri práci (tretia skupina látok)**

COM(2018) 171 final
2018/0081 (COD)

5. 4. 2018

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o transparentných a predvídateľných pracovných podmienkach v Európskej únii**

COM(2017) 797
2017/0355 (COD)

21. 12. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a opatrovateľov, ktorou sa zrušuje smernica Rady 2010/18/EÚ**

COM(2017) 253 final
2017/0085 (COD)

26. 4. 2017

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení Európskej nadácie pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok (Eurofound) a o zrušení nariadenia Rady (EHS) č. 1365/75**

COM(2016) 531 final
2016/0256 (COD)

23. 8. 2016

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia a nariadenie (ES) č. 987/2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 (Text s významom pre EHP a Švajčiarsko)*

COM(2016) 815final
2016/0397 (COD)

13. 12. 2016

32.

Spoločný systém dane z pridanej hodnoty: osobitná úprava pre malé podniky

Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o osobitnú úpravu pre malé podniky**

COM(2018) 21 final
2018/0006 (CNS)

18. 1. 2018

33.

Spravodlivé zdaňovanie:

Návrh SMERNICE RADY o spoločnom systéme zdanenia digitálnych služieb formou dane z výnosov z poskytovania určitých digitálnych služieb**

COM(2018) 148 final
2018/0073 (CNS)

21. 3. 2018

Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa stanovujú pravidlá týkajúce sa zdaňovania príjmov právnických osôb, ktoré sa vyznačujú významnou digitálnou prítomnosťou**

COM(2018) 147 final
2018/0072 (CNS)

21. 3. 2018

34.

Reformný balík v oblasti dane z pridanej hodnoty

Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o harmonizáciu a zjednodušenie určitých pravidiel v systéme dane z pridanej hodnoty, a ktorou sa zavádza konečný systém zdaňovania obchodu medzi členskými štátmi**

COM(2017) 569 final
2017/0251(CNS)

4. 10. 2017

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu**

COM(2017) 567 final
2017/0248 (CNS)

4. 10. 2017

35.

Spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb

Návrh SMERNICE RADY o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb (CCCTB)**

COM(2016) 683 final
2016/0336 (CNS)

25. 10. 2016

Návrh SMERNICE RADY o spoločnom základe dane z príjmov právnických osôb**

COM(2016) 685 final
2016/0337 (CNS)

25. 10. 2016

36.

Všeobecný systém spotrebných daní

Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa stanovuje  všeobecný systém spotrebných daní (prepracované znenie)**

COM(2018) 346 final
2018/0176(CNS)

25. 5. 2018

37.

Nekalé obchodné praktiky vo vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v potravinovom dodávateľskom reťazci**

COM(2018) 173 final
2018/0082 (COD)

12. 4. 2018

38.

Dodatkové ochranné osvedčovanie liečiv

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 469/2009 o dodatkovom ochrannom osvedčení pre liečivá**

COM(2018) 317 final
2018/0161 (COD)

28. 5. 2018

39.

Balík predpisov v oblasti služieb

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o presadzovaní smernice 2006/123/ES o službách na vnútornom trhu, ktorou sa stanovuje postup oznamovania pre systémy udeľovania povolení a požiadavky súvisiace so službami a ktorou sa mení smernica 2006/123/ES a nariadenie (EÚ) č. 1024/2012 o administratívnej spolupráci prostredníctvom informačného systému o vnútornom trhu**

COM(2016) 821 final
2016/0398 (COD)

10. 1. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o právnom a operačnom rámci pre európsky elektronický preukaz služieb zavedený nariadením... [ESC Regulation]...**

COM(2016) 823 final
2016/0402 (COD)

10. 1. 2017

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zavedení európskeho elektronického preukazu služieb a súvisiacich administratívnych prostriedkoch**

COM(2016) 824 final
2016/0403 (COD)

10. 1. 2017

40.

Podmienky a postup, na základe ktorých môže Komisia požiadať podniky o poskytnutie informácií

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o stanovení podmienok a postupu, na základe ktorých môže Komisia požiadať podniky a združenia podnikov o poskytnutie informácií týkajúcich sa vnútorného trhu a súvisiacich oblastí**

COM(2017) 257 final
2017/0087 (COD)

2. 5. 2017

41.

Balík predpisov v oblasti výrobkov

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú pravidlá a postupy dodržiavania a presadzovania harmonizačných právnych predpisov Únie týkajúcich sa výrobkov a ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 305/2011, (EÚ) č. 528/2012, (EÚ) 2016/424, (EÚ) 2016/425, (EÚ) 2016/426 a (EÚ) 2017/1369 a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2004/42/ES, 2009/48/ES, 2010/35/EÚ, 2013/29/EÚ, 2013/53/EÚ, 2014/28/EÚ, 2014/29/EÚ, 2014/30/EÚ, 2014/31/EÚ, 2014/32/EÚ, 2014/33/EÚ, 2014/34/EÚ, 2014/35/EÚ, 2014/53/EÚ, 2014/68/EÚ a 2014/90/EÚ**

COM(2017) 795 final
2017/0353 (COD)

19. 12. 2017

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o vzájomnom uznávaní tovaru, ktorý je v súlade s právnymi predpismi uvedený na trh v inom členskom štáte**

COM(2017) 796 final
2017/0354 (COD)

19. 12. 2017

42.

Balík predpisov v oblasti práva obchodných spoločností

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica (EÚ) 2017/1132, pokiaľ ide o používanie digitálnych nástrojov a postupov v rámci práva obchodných spoločností**

COM(2018) 239 final
2018/0113 (COD)

25. 4. 2018

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica (EÚ) 2017/1132, pokiaľ ide o cezhraničné premeny, zlúčenia alebo splynutia a rozdelenia**

COM(2018) 241 final
2018/0114 (COD)

25. 4. 2018

43.

Postupy platobnej neschopnosti a oddlženia

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rámcoch preventívnej reštrukturalizácie, druhej šanci a opatreniach na zvýšenie účinnosti postupov reštrukturalizácie, platobnej neschopnosti a oddlženia a o zmene smernice 2012/30/EÚ**

COM(2016) 723 final
2016/0359 (COD)

22. 11. 2016

44.

Právne predpisy týkajúce sa typového schválenia EÚ, pokiaľ ide o vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie
(pripravenosť na brexit)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa dopĺňajú právne predpisy EÚ týkajúce sa typového schvaľovania, pokiaľ ide o vystúpenie Spojeného kráľovstva z Únie

COM(2018) 397 final
2018/0220 (COD)

4. 6. 2018

Hlbšia a spravodlivejšia hospodárska a menová únia

45.

Cenné papiere zabezpečené štátnymi dlhopismi

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o cenných papieroch zabezpečených štátnymi dlhopismi*

COM(2018) 339 final
2018/0171 (COD)

24. 5. 2018

46.

Správcovia úverov, nákupcovia úverov a vymáhanie kolaterálu

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o správcoch úverov, nákupcoch úverov a vymáhaní kolaterálu**

COM(2018) 135 final
2018/0063 (COD)

14. 3. 2018

47.

Podpora štrukturálnych reforiem v členských štátoch

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1303/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa stanovujú spoločné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde, Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka a Európskom námornom a rybárskom fonde a ktorým sa stanovujú všeobecné ustanovenia o Európskom fonde regionálneho rozvoja, Európskom sociálnom fonde, Kohéznom fonde a Európskom námornom a rybárskom fonde, a ktorým sa zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1083/2006, pokiaľ ide o podporu štrukturálnych reforiem v členských štátoch*

COM(2017) 826 final
2017/0336 (COD)

6. 12. 2017

48.

Posilnenie fiškálnej zodpovednosti a strednodobého rozpočtového smerovania v členských štátoch

Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa prijímajú ustanovenia týkajúce sa posilnenia fiškálnej zodpovednosti a strednodobého rozpočtového smerovania v členských štátoch*

COM(2017) 824 final
2017/0335 (CNS)

6. 12. 2017

49.

 Balík predpisov v oblasti bankovníctva

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 575/2013, pokiaľ ide o ukazovateľ finančnej páky, ukazovateľ čistého stabilného financovania, požiadavky na vlastné zdroje a oprávnené záväzky, kreditné riziko protistrany, trhové riziko, expozície voči centrálnym protistranám, expozície voči podnikom kolektívneho investovania, veľkú majetkovú angažovanosť, požiadavky na predkladanie správ a zverejňovanie informácií, a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 648/2012*

COM(2016) 850 final
2016/0360 (COD)

23. 11. 2016

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 806/2014, pokiaľ ide o kapacitu na absorpciu strát a rekapitalizáciu úverových inštitúcií a investičných spoločností*

COM(2016) 851 final
2016/0361 (COD)

23. 11. 2016

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2014/59/EÚ, pokiaľ ide o kapacitu úverových inštitúcií a investičných spoločností na absorpciu strát a rekapitalizáciu, a ktorou sa mení smernica 98/26/ES, smernica 2002/47/ES, smernica 2012/30/EÚ, smernica 2011/35/EÚ, smernica 2005/56/ES, smernica 2004/25/ES a smernica 2007/36/ES*

COM(2016) 852 final
2016/0362 (COD)

23. 11. 2016

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení smernica 2013/36/EÚ, pokiaľ ide o oslobodené subjekty, finančné holdingové spoločnosti, zmiešané finančné holdingové spoločnosti, odmeňovanie, opatrenia dohľadu a právomoci v oblasti dohľadu a opatrenia na zachovanie kapitálu*

COM(2016) 852 final
2016/0364 (COD)

23. 11. 2016

50.

Ozdravenie a riešenie krízových situácií centrálnych protistrán

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o rámci na ozdravenie a riešenie krízových situácií centrálnych protistrán a o zmene nariadení (EÚ) č. 1095/2010, (EÚ) č. 648/2012 a (EÚ) 2015/2365*

COM(2016) 856 final
2016/0365 (COD)

28. 11. 2016

51.

Európsky systém ochrany vkladov

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 806/2014 s cieľom vytvoriť európsky systém ochrany vkladov*

COM(2015) 586 final
2015/0270 (COD)

24. 11. 2015

52.

Jednotné zastúpenie eurozóny v rámci Medzinárodného menového fondu

Návrh ROZHODNUTIA RADY, ktorým sa stanovujú opatrenia na postupné vytvorenie jednotného zastúpenia eurozóny v rámci Medzinárodného menového fondu**

COM(2015) 603 final
2015/250 (NLE)

21. 10. 2015

53.

Boj proti praniu špinavých peňazí

Zmenený návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1093/2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre bankovníctvo); nariadenie (EÚ) č. 1094/2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov); nariadenie (EÚ) č. 1095/2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy); nariadenie (EÚ) č. 345/2013 o európskych fondoch rizikového kapitálu; nariadenie (EÚ) č. 346/2013 o európskych fondoch sociálneho podnikania; nariadenie (EÚ) č. 600/2014 o trhoch s finančnými nástrojmi; nariadenie (EÚ) 2015/760 o európskych dlhodobých investičných fondoch; nariadenie (EÚ) 2016/1011 o indexoch používaných ako referenčné hodnoty vo finančných nástrojoch a finančných zmluvách alebo na meranie výkonnosti investičných fondov; nariadenie (EÚ) 2017/1129 o prospekte, ktorý sa má uverejniť pri verejnej ponuke cenných papierov alebo ich prijatí na obchodovanie na regulovanom trhu; a smernica (EÚ) 2015/849 o predchádzaní využívaniu finančného systému na účely prania špinavých peňazí alebo financovania terorizmu**

COM(2018) 646 final

2017/0230 (COD)

12. 9. 2018

54.

Európsky menový fond*

Návrh NARIADENIA RADY o zriadení Európskeho menového fondu*

COM(2017) 827 final
2017/0333 (APP)

6. 12. 2017

55.

Viacročný finančný rámec

Návrh NARIADENIA RADY o rozšírení uplatňovania nariadenia (EÚ) č. .../2018, ktorým sa stanovuje výmenný, pomocný a školiaci program na ochranu eura proti falšovaniu na obdobie rokov 2021 – 2027 (program „Pericles IV“), na nezúčastnené členské štáty

COM(2018) 371 final
2018/0219 (APP)

31. 5. 2018

Obchod: vyvážená a pokroková obchodná politika na využívanie globalizácie

56.

Preverovanie priamych zahraničných investícií smerujúcich do Európskej únie

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje rámec na preverovanie priamych zahraničných investícií do Európskej únie*

COM(2017) 487 final
2017/0224 (COD)

13. 9. 2017

57.

Zmenený návrh, prístup tovaru a služieb tretích krajín na vnútorný trh Európskej únie
(verejné obstarávanie s účasťou tretích krajín)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o prístupe tovaru a služieb tretích krajín na vnútorný trh verejného obstarávania Únie a o postupoch podporujúcich rokovania o prístupe tovaru a služieb Únie na trhy verejného obstarávania tretích krajín**

COM(2016) 34 final
2012/0060 (COD) 29. 1. 2016

58.

Colné kvóty uvedené v listine Svetovej obchodnej organizácie (WTO) pre Úniu po vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie
(pripravenosť na brexit)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o proporčnom rozdelení colných kvót uvedených v listine WTO pre Úniu po vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie a o zmene nariadenia Rady (ES) č. 32/2000

COM(2018) 312
2018/0158 (COD)

22. 5. 2018

Oblasť spravodlivosti a základných práv založená na vzájomnej dôvere

59.

Uvádzanie prekurzorov výbušnín na trh a ich používanie

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o uvádzaní prekurzorov výbušnín na trh a ich používaní, ktorým sa mení príloha XVII k nariadeniu (ES) č. 1907/2006 a ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 98/2013 o uvádzaní prekurzorov výbušnín na trh a ich používaní**

COM(2018) 209 final
2018/0103 (COD)

17. 4. 2018

60.

Používanie finančných a iných informácií na účely prevencie, odhaľovania, vyšetrovania alebo trestného stíhania určitých trestných činov

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa stanovujú pravidlá uľahčovania využívania finančných a iných informácií na predchádzanie určitým trestným činom, ich odhaľovanie, vyšetrovanie alebo stíhanie a zrušuje rozhodnutie 2000/642/SVV*

COM(2018) 213 final
2018/0105 (COD)

17. 4. 2018

61.

Boj proti podvodom a falšovaniu bezhotovostných platobných prostriedkov

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o boji proti podvodom s bezhotovostnými platobnými prostriedkami a proti ich falšovaniu, ktorou sa nahrádza rámcové rozhodnutie Rady 2001/413/SVV**

COM(2017) 489 final
2017/0226 (COD)

13. 9. 2017

62.

Interoperabilita informačných systémov EÚ

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o stanovení rámca pre interoperabilitu medzi informačnými systémami EÚ (hranice a víza) a o zmene rozhodnutia Rady 2004/512/ES, nariadenia (ES) č. 767/2008, rozhodnutia Rady 2008/633/SVV, nariadenia (EÚ) 2016/399 a nariadenia (EÚ) 2017/2226*

COM(2017) 793 final
2017/0351 (COD)

12. 12. 2017

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o stanovení rámca pre interoperabilitu medzi informačnými systémami EÚ (policajná a justičná spolupráca, azyl a migrácia)*

COM(2017) 794 final
2017/0352 (COD)

12. 12. 2017

63.

Predchádzanie šíreniu teroristického obsahu online

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o predchádzaní šíreniu teroristického obsahu online – Príspevok Európskej komisie k stretnutiu čelných predstaviteľov v Salzburgu, 19. až 20. septembra 2018**

COM(2018) 640 final
2018/0331 (COD)

12. 9. 2018

64.

Mechanizmus Únie v oblasti civilnej ochrany

Návrh ROZHODNUTIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení rozhodnutie č. 1313/2013/EÚ o mechanizme Únie v oblasti civilnej ochrany**

COM(2017) 772 final
2017/0309 (COD)

23. 11. 2017

65.

Ochrana spotrebiteľa

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o žalobách v zastúpení na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov a o zrušení smernice 2009/22/ES**

COM(2018) 184 final
2018/0089 (COD)

11. 4. 2018

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa menia smernica Rady 93/13/EHS z 5. apríla 1993, smernica Európskeho parlamentu a Rady 98/6/ES, smernica Európskeho parlamentu a Rady 2005/29/ES a smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/83/EÚ, pokiaľ ide o lepšie presadzovanie a modernizáciu právnych predpisov EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa**

COM(2018) 185 final
2018/0090 (COD)

11. 4. 2018

66.

Posilnenie zabezpečenia preukazov totožnosti

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie a dokladov o pobyte vydávaných občanom Únie a ich rodinným príslušníkom vykonávajúcim svoje právo na voľný pohyb**

COM(2018) 212 final
2018/0104 (COD)

17. 4. 2018

67.

Návrh týkajúci sa ochrany oznamovateľov

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o ochrane osôb nahlasujúcich porušenia práva Únie**

COM(2018) 218 final
2018/0106 (COD)

23. 4. 2018

68.

Európske príkazy na predloženie a uchovanie elektronických dôkazov v trestných veciach

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o európskom príkaze na predloženie a uchovanie elektronických dôkazov v trestných veciach*

COM(2018) 225 final
2018/0108 (COD)

17. 4. 2018

69.

Európsky informačný systém registrov trestov

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje centralizovaný systém na identifikáciu členských štátov, v ktorých sú k dispozícii informácie o odsúdeniach štátnych príslušníkov tretích krajín a osôb bez štátnej príslušnosti (TCN), s cieľom doplniť a podporiť Európsky informačný systém registrov trestov (ECRIS-TCN), a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1077/2011*

COM(2017) 344 final
2017/0144 (COD)

29. 6. 2017

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa mení rámcové rozhodnutie Rady 2009/315/SVV, pokiaľ ide o výmenu informácií o štátnych príslušníkoch tretích krajín a pokiaľ ide o Európsky informačný systém registrov trestov (ECRIS), a ktorou sa nahrádza rozhodnutie Rady 2009/316/SVV*

COM(2016) 7 final
2016/0002 (COD)

19. 1. 2016

70.

Náhradný cestovný doklad EÚ

Návrh SMERNICE RADY, ktorou sa zavádza náhradný cestovný doklad EÚ a ktorou sa zrušuje rozhodnutie 96/409/SZBP**

COM(2018) 358
2018/0186 (CNS)

31. 5. 2018

71.

Občianske a obchodné veci

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1393/2007 o doručovaní súdnych a mimosúdnych písomností v občianskych a obchodných veciach v členských štátoch („doručovanie písomností“)**

COM(2018) 379 final
2018/0204 (COD)

31. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 1206/2001 z 28. mája 2001 o spolupráci medzi súdmi členských štátov pri vykonávaní dôkazov v občianskych a obchodných veciach**

COM(2018) 378 final
2018/0203 (COD)

31. 5. 2018

72.

Viacročný finančný rámec

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o ochrane rozpočtu Únie v prípade všeobecných nedostatkov v oblasti dodržiavania zásady právneho štátu v členských štátoch

COM(2018) 324 final
2018/0136 (COD)

2. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje program EÚ pre boj proti podvodom

COM(2018) 386 final
2018/0211 (COD)

30. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje program Práva a hodnoty

COM(2018) 383 final
2018/0207 (COD)

30. 5. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje program Spravodlivosť

COM(2018) 384 final
2018/0208 (COD)

30. 5. 2018

Smerom k novej politike v oblasti migrácie

73.

Vízový kódex

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 810/2009, ktorým sa ustanovuje vízový kódex Spoločenstva (vízový kódex)**

COM(2018) 252 final
2018/0061 (COD)

14. 3. 2018

74.

Vízové informačné systémy

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 767/2008, nariadenie (ES) č. 810/2009, nariadenie (EÚ) 2017/2226, nariadenie (EÚ) 2016/399, nariadenie XX/2018 [nariadenie o interoperabilite] a rozhodnutie 2004/512/ES a zrušuje rozhodnutie Rady 2008/633/SVV**

COM(2018) 302 final
2018/0152 (COD)

16. 5. 2018

75.

Európska sieť imigračných styčných dôstojníkov

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o vytvorení európskej siete imigračných styčných dôstojníkov (prepracované znenie)**

COM(2018) 303 final
2018/0153 (COD)

16. 5. 2018

76.

Dočasné obnovenie kontroly vnútorných hraníc

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2016/399, pokiaľ ide o pravidlá vzťahujúce sa na dočasné obnovenie kontroly vnútorných hraníc

COM(2017) 571 final
2017/0245 (COD)

27. 9. 2017

77.

Európska pohraničná a pobrežná stráž

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o európskej pohraničnej a pobrežnej stráži a zrušení jednotnej akcie Rady 98/700/JHA, nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1052/2013 a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1624 Príspevok Európskej komisie k stretnutiu lídrov v Salzburgu 19. – 20. septembra 2018**

COM(2018) 631 final
2018/0330 (COD)

12. 9. 2018

78.

Politika návratu

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o spoločných normách a postupoch členských štátov na účely návratu štátnych príslušníkov tretích krajín, ktorí sa neoprávnene zdržiavajú na ich území (prepracované znenie) – Príspevok Európskej komisie k stretnutiu lídrov v Salzburgu, ktoré sa uskutočnilo 19. a 20. septembra 2018**

COM(2018) 634 final
2018/0329 (COD)

12. 9. 2018

79.

Vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na účely zamestnania, v ktorom sa vyžaduje vysoká úroveň zručností (návrh na zavedenie „modrej karty“)

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely zamestnania, v ktorom sa vyžaduje vysoká úroveň zručností*

COM(2016) 378 final
2016/0176 (COD)

7. 6. 2016

80.

Spoločný európsky azylový systém

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Agentúre Európskej únie pre azyl, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 439/2010

Zmenený návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o Agentúre Európskej únie pre azyl, ktorým sa zrušuje nariadenie (EÚ) č. 439/2010 – Príspevok Európskej komisie k stretnutiu lídrov v Salzburgu, ktoré sa uskutočnilo 19. a 20. septembra 2018**

COM(2016) 271 final

COM(2018) 633 final
2016/0131 (COD)

12. 9. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o zriadení systému Eurodac na porovnávanie odtlačkov prstov pre účinné uplatňovanie [nariadenia (EÚ) č. 604/2013, ktorým sa ustanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov], na zistenie totožnosti neoprávnene sa zdržiavajúcich štátnych príslušníkov tretích krajín alebo osôb bez štátnej príslušnosti a o žiadostiach orgánov členských štátov na presadzovanie práva a Europolu o porovnanie s údajmi v systéme Eurodac na účely presadzovania práva (prepracované znenie)*

COM(2016) 272 final
2016/0132 (COD)

4. 5. 2016

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov (prepracované znenie)* (reforma dublinského systému)

COM(2016) 270 final
2016/0133 (COD)

4. 5. 2016

Návrh SMERNICE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorou sa stanovujú normy pre prijímanie žiadateľov o medzinárodnú ochranu (prepracované znenie)*

COM(2016) 465 final
2016/0222 (COD)

13. 7. 2016

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o normách pre podmienky, ktoré musia spĺňať štátni príslušníci tretej krajiny alebo osoby bez štátnej príslušnosti na poskytnutie medzinárodnej ochrany, pre jednotné postavenie utečencov alebo osôb oprávnených na doplnkovú ochranu a pre obsah poskytovanej ochrany, a ktorým sa mení smernica Rady 2003/109/ES z 25. novembra 2003, pokiaľ ide o postavenie štátnych príslušníkov tretej krajiny, ktorí sú osobami s dlhodobým pobytom*

COM(2016) 466 final
2016/0223 (COD)

13. 7. 2016

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje spoločné konanie o medzinárodnej ochrane v Únii a zrušuje smernica 2013/32/EÚ*

COM(2016) 467 final
2016/0224 (COD)

13. 7. 2016

81.

Viacročný finančný rámec

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a víza

COM(2018) 473 final
2018/0249 (COD)

12. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Fond pre azyl a migráciu

COM(2018) 471 final
2018/0248 (COD)

12. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Fond pre vnútornú bezpečnosť

COM(2018) 472 final
2018/0250 (COD)

13. 6. 2018

Silnejší globálny aktér

82.

Viacročný finančný rámec

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly

COM(2018) 474 final
2018/0258 (COD)

12. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje Nástroj susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce

COM(2018) 460 final
2018/0243 (COD)

14. 6. 2018

Návrh ROZHODNUTIA RADY o pridružení zámorských krajín a území k Európskej únii vrátane vzťahov medzi Európskou úniou na jednej strane a Grónskom a Dánskym kráľovstvom na strane druhej („rozhodnutie o pridružení zámoria“)

COM(2018) 461 final
2018/0244 (CNS)

14. 6. 2018

Návrh NARIADENIA RADY, ktorým sa zriaďuje Európsky nástroj pre jadrovú bezpečnosť dopĺňajúci Nástroj susedstva a rozvojovej a medzinárodnej spolupráce na základe Zmluvy o Euratome

COM(2018) 462 final
2018/0245 (NLE)

14. 6. 2018

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje nástroj predvstupovej pomoci (IPA III)

COM(2018) 465 final
2018/0247 (COD)

16. 6. 2018

Návrh vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, s podporou Komisie, určený Rade na rozhodnutie Rady o zriadení Európskeho mierového nástroja (mimorozpočtový fond na obdobie budúceho viacročného finančného rámca)

HR(2018) 94



Únia demokratickej zmeny

83.

Komitológia

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa viacero právnych aktov stanovujúcich použitie regulačného postupu s kontrolou prispôsobuje článkom 290 a 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie**

COM(2016) 799 final
2016/0400 (COD)

14. 12. 2016

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa viacero právnych aktov v oblasti spravodlivosti stanovujúcich použitie regulačného postupu s kontrolou prispôsobuje článku 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

COM(2016) 798 final

2016/0399 (COD)

14. 12. 2016

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 182/2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie

COM(2017) 85 final
2017/035 (COD)

14. 2. 2017

84.

Ochrana osobných údajov v kontexte volieb do Európskeho parlamentu

Návrh NARIADENIAE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) č. 1141/2014, pokiaľ ide o postup overovania porušovania pravidiel o ochrane osobných údajov v kontexte volieb do Európskeho parlamentu Príspevok Európskej komisie k stretnutiu lídrov v Salzburgu, ktoré sa uskutoční 19. a 20. septembra 2018**

COM(2018) 636 final
2018/0336 (COD)

12. 9. 2018

85.

Európska iniciatíva občanov

Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY o európskej iniciatíve občanov*

COM(2017) 482 final
2017/0220 (COD)

13. 9. 2017

Príloha IV: Návrhy, ktoré sa majú stiahnuť 4

Č.

COM/Medziinštitucionálne číslo

Názov

Dôvod stiahnutia

Hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá

1.

SEK(2008) 2302 v konenčnom znení

Odporúčanie na ROZHODNUTIE RADY, ktorým sa Komisia poveruje rokovať s Nórskym kráľovstvom o dohode na účely uplatňovania opatrení rovnocenných s opatreniami stanovenými v smernici Rady 2003/48/ES z 3. júna 2003 o zdaňovaní príjmu z úspor v podobe výplaty úrokov

Neaktuálny návrh: na túto záležitosť sa vzťahuje spoločný štandard oznamovania v daňových záležitostiach (CRS) vypracovaný na žiadosť G20 a schválený Radou OECD 15. júla 2014. Mnohostranná dohoda, ktorou sa vykonáva CRS, sa vzťahuje na EÚ a Nórsko.

2.

KOM(2009) 644 v konenčnom znení

2008/0234 (CNS)

Zmenený a doplnený návrh rozhodnutia Rady o podpísaní v mene Európskej únie Dohody o spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Lichtenštajnským kniežatstvom na strane druhej na účely boja proti podvodom a iným protiprávnym konaniam poškodzujúcim ich finančné záujmy a na účely zabezpečenia výmeny informácií o daňových otázkach a o jej dočasnom uplatňovaní

Neaktuálny návrh: na túto záležitosť sa vzťahuje dohoda medzi EÚ a Lichtenštajnskom o zdaňovaní príjmu z úspor v znení z roku 2015 („dohoda o automatickej výmene daňových informácií“), ktorá je v súlade so spoločným štandardom oznamovania v daňových záležitostiach OECD (CRS).

3.

KOM(2009) 648 v konečnom znení

2008/0234 (CNS)

Zmenený a doplnený návrh rozhodnutia Rady o uzatvorení v mene Európskej únie Dohody o spolupráci medzi Európskou úniou a jej členskými štátmi na jednej strane a Lichtenštajnským kniežatstvom na strane druhej na účely boja proti podvodom a iným protiprávnym konaniam poškodzujúcim ich finančné záujmy a na účely zabezpečenia výmeny informácií o daňových otázkach

Neaktuálny návrh: na túto záležitosť sa vzťahuje dohoda medzi EÚ a Lichtenštajnskom o zdaňovaní príjmu z úspor v znení z roku 2015 („dohoda o automatickej výmene daňových informácií“), ktorá je v súlade so spoločným štandardom oznamovania v daňových záležitostiach OECD (CRS).

Námorné záležitosti a rybárstvo

4.

KOM(2012) 021 v konečnom znení – 2012/0013 (COD)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1342/2008 z 18. decembra 2008, ktorým sa ustanovuje dlhodobý plán pre populácie tresky a na ne zameraný rybolov

Neaktuálny návrh: na túto záležitosť sa vzťahuje nový viacročný riadiaci plán pre Severné more [NARIADENIE (EÚ) 2018/973, Ú. v. EÚ L 179, 16.7.2018].

Bezpečnosť a migrácia

5.

COM(2016) 491 final

2016/0236 (COD)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa zriaďuje certifikačný systém Únie pre detekčné zariadenia na zaistenie bezpečnostnej ochrany letectva

Na základe medziinštitucionálnych diskusií sa dospelo k zhode na tom, že vytvorenie certifikácie EÚ možno lepšie dosiahnuť zmenou vykonávacích právnych predpisov založených na článku 4 ods. 3 a článku 18 písm. a) nariadenia (ES) č. 300/2008 o spoločných pravidlách v oblasti bezpečnostnej ochrany civilného letectva. Komisia začne pracovať na príprave prípadných zmien vykonávacích právnych predpisov k nariadeniu (ES) č. 300/2008.

6.

COM(2015) 452 final

2015/0211 (COD)

NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje spoločný zoznam EÚ týkajúci sa bezpečných krajín pôvodu na účely smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/32/EÚ o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany a ktorým sa mení smernica 2013/32/EÚ

Aktualizovaný prístup k tejto otázke sa stanovuje v návrhu nariadenia o konaní o azyle [COM(2016) 467 final], ktoré je v súčasnosti v medziinštitucionálnom procese ako súčasť balíka návrhov na reformu spoločného európskeho azylového systému.

7.

COM(2014) 382 final

2014/0202 (COD)

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 604/2013, pokiaľ ide o určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadosti o medzinárodnú ochranu maloletých osôb bez sprievodu, ktoré nemajú žiadneho rodinného príslušníka, súrodenca alebo príbuzného oprávnene sa zdržiavajúceho v členskom štáte

Aktualizovaný prístup k tejto otázke sa stanovuje v návrhu na reformu dublinského systému [COM(2016) 270 final], ktoré je v súčasnosti v medziinštitucionálnom procese ako súčasť balíka návrhov na reformu spoločného európskeho azylového systému.

8.

COM(2015) 450 final

2015/0208/COD

Návrh NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa stanovuje krízový mechanizmus premiestnenia a mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 604/2013 z 26. júna 2013, ktorým sa stanovujú kritériá a mechanizmy na určenie členského štátu zodpovedného za posúdenie žiadostimedzinárodnú ochranu podanej štátnym príslušníkom tretej krajiny alebo osobou bez štátnej príslušnosti v jednom z členských štátov

Aktualizovaný prístup k tejto otázke sa stanovuje v návrhu na reformu dublinského systému [COM(2016) 270 final], ktoré je v súčasnosti v medziinštitucionálnom procese ako súčasť balíka návrhov na reformu spoločného európskeho azylového systému.

9.

COM(2018) 167 final

Návrh ROZHODNUTIA RADY, ktorým sa Komisia oprávňuje schváliť v mene Únie globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v oblasti rozvojovej spolupráce

Návrh už nie je potrebný, pretože globálny pakt sa bude prijímať dvojstupňovým procesom – prijatie výsledku rokovaní na medzivládnej konferencii a následné formálne schválenie rezolúciou Valného zhromaždenia OSN. Návrh súvisí s COM(2018) 168.

10.

COM(2018) 168 final

Návrh ROZHODNUTIA RADY, ktorým sa Komisia oprávňuje schváliť v mene Únie globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii v oblasti prisťahovaleckej politiky

Návrhy už nie sú potrebné, pretože pakt sa bude prijímať dvojstupňovým procesom – prijatie výsledku rokovaní na medzivládnej konferencii a následné formálne schválenie rezolúciou Valného zhromaždenia OSN.

Príloha V: Zoznam aktov, ktoré sa majú zrušiť

Č.

Oblasť politiky

Názov

Dôvod zrušenia

1.

Únia kapitálových trhov

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2001/34/ES z 28. mája 2001 o prijímaní cenných papierov na kótovanie na burze cenných papierov a o informáciách, ktoré sa o týchto cenných papieroch musia zverejňovať

Väčšina požiadaviek tejto smernice je v súčasnosti upravená smernicou 2013/50/EÚ (zmenená smernica o transparentnosti) a nariadením o prospekte. Zostávajúce platné ustanovenia smernice 2001/34/ES možno zrušiť.

2.

Daňové a colné záležitosti

Nariadenie Komisie (ES) č. 964/2007 zo 14. augusta 2007, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá otvorenia a správy colných kvót na ryžu s pôvodom v najmenej rozvinutých krajinách na hospodárske roky 2007/2008 a 2008/2009

Neaktuálny akt: Colné kvóty, na ktoré sa vzťahuje tento akt, boli súčasťou obdobia vykonávania iniciatívy „Všetko okrem zbraní“ z roku 2001. Už však neexistujú, pretože od roku 2009 sa colné kvóty nepoužívajú a obchod s ryžou z týchto krajín nepodlieha clu ani kvótam.

3.

Daňové a colné záležitosti

Nariadenie Komisie (EHS) č. 3512/80 z 23. decembra 1980 o poskytovaní výnimiek, pokiaľ ide o krajiny Stredoamerického spoločného trhu, z článkov 1, 6 a 12 nariadenia Komisie (EHS) č. 3510/80 z 23. decembra 1980 o definícii pojmu pôvodné výrobky na účely uplatňovania tarifných preferencií poskytnutých Európskym hospodárskym spoločenstvom, pokiaľ ide o určité výrobky z rozvojových krajín

Neaktuálny akt: Tento akt sa týka pravidiel pôvodu režimov všeobecného systému preferencií (VSP) Únie, ktoré už nie sú aktuálne (nariadenie Rady č. 3322/80 zo 16. decembra 1980). Stanovujú sa v ňom výnimky z niektorých článkov iného aktu (nariadenie 3510/80), ktorý už bol zrušený.

4.

Daňové a colné záležitosti

Nariadenie Komisie (EHS) č. 3513/80 z 23. decembra 1980 poskytujúce výnimku pokiaľ ide o krajiny, ktoré podpísali Dohodu z Cartagena (andská skupina), z článkov 1, 6 a 12 nariadenia Komisie (EHS) č. 3510/80 z 23. decembra 1980 o definícii pojmu pôvodné výrobky na účely uplatňovania tarifných preferencií poskytnutých Európskym hospodárskym spoločenstvom pokiaľ ide o určité výrobky z rozvojových krajín

Neaktuálny akt: Tento akt sa týka pravidiel pôvodu režimov všeobecného systému preferencií (VSP) Únie, ktoré už nie sú aktuálne (nariadenie Rady č. 3322/80 zo 16. decembra 1980). Stanovujú sa v ňom výnimky z niektorých článkov iného aktu (nariadenie 3510/80), ktorý už bol zrušený.

5.

Bezpečnosť potravín

Smernica Rady 78/142/EHS z 30. januára 1978 o aproximácii právnych predpisov členských štátov, týkajúcich sa materiálov a predmetov, ktoré obsahujú monomér vinylchloridu a prichádzajú do styku s potravinami

Záležitosti upravené touto smernicou Rady patria do rozsahu pôsobnosti ustanovení nariadenia Komisie (EÚ) č. 10/2011 o plastových materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami. Smernica Rady už preto nie je aktuálna.

6.

Bezpečnosť potravín

Smernica Rady 85/572/EHS z 19. decembra 1985 ustanovujúca zoznam simulantov, ktoré sa použijú pri testovaní migrácie komponentov plastických materiálov a predmetov, ktoré prichádzajú do styku s potravinami

Záležitosti upravené touto smernicou Rady patria do rozsahu pôsobnosti ustanovení nariadenia Komisie (EÚ) č. 10/2011 o plastových materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami. Smernica Rady už preto nie je aktuálna.

7.

Bezpečnosť potravín

Smernica Rady č. 82/711/EHS z 18. októbra 1982 stanovujúca základné pravidlá nevyhnutné pre testovanie vylúhovania zložiek z plastických materiálov a predmetov, ktoré prichádzajú do styku s potravinami

Záležitosti upravené touto smernicou Rady patria do rozsahu pôsobnosti ustanovení nariadenia Komisie (EÚ) č. 10/2011 o plastových materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami. Smernica Rady už preto nie je aktuálna.

(1)    V súlade s Medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe práva Komisia v tejto prílohe poskytuje, v prípade ich dostupnosti, ďalšie informácie o iniciatívach zahrnutých do jej pracovného programu. Tieto informácie, ktoré sa pod opisom každej iniciatívy uvádzajú v zátvorkách, sú len orientačné, a môžu sa počas prípravného procesu zmeniť, najmä vzhľadom na výsledok posúdenia vplyvu. Položky zvýraznené sivou farbou predstavujú iniciatívy, ktoré majú poskytnúť perspektívu pre budúcnosť Únie.
(2)

tejto prílohe sa uvádzajú najvýznamnejšie hodnotenia a kontroly vhodnosti, ktoré budeme vykonávať, vrátane hodnotiacej práce v nadväznosti na stanoviská platformy REFIT.

(3) * = návrh uvedený v spoločnom vyhlásení o legislatívnych prioritách EÚ na roky2018 a 2019, podpísaný predsedami Európskeho parlamentu, Rady a Komisie.* * = prioritné dokumenty CWP 2018 a vyhlásenie o zámere 2018
(4) Tento zoznam obsahuje prerokúvané legislatívne návrhy, ktoré Komisia zamýšľa stiahnuť do šiestich mesiacov (do apríla 2019).