V Bruseli27. 8. 2018

COM(2018) 556 final/2

CORRIGENDUM

This document corrects document COM(2018) 556 final of 19.7.2018

Concerns all language versions

Correction of minor clerical errors

The text shall read as follows:

OZNÁMENIE KOMISIE

Príprava na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie
dňa 30. marca 2019


OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU, VÝBORU REGIÓNOV A EURÓPSKEJ INVESTIČNEJ BANKE

Príprava na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie
dňa 30. marca 2019

Rozhodnutie Spojeného kráľovstva opustiť Úniu vytvára neistoty, ktoré môžu mať rušivý vplyv.

Európska rada (článok 50), 29. apríla 2017 1

Európska rada vyzýva Komisiu, vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a členské štáty, aby [...] pokračovali v práci na pripravenosti na dôsledky vystúpenia Spojeného kráľovstva na všetkých úrovniach, pričom je potrebné zohľadniť všetky scenáre, ktoré pripadajú do úvahy.

Európska rada (článok 50), 23. marca 2018 2

Európska rada znova vyzýva členské štáty, inštitúcie Únie a všetky

zainteresované strany, aby zintenzívnili prácu s cieľom zaistiť pripravenosť na všetkých úrovniach a na všetky výsledky.

Európska rada (článok 50), 29. júna 2018 3

Zhrnutie:

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie má dôsledky pre občanov, podniky a správne orgány tak v Spojenom kráľovstve, ako aj v Európskej únii. Tieto dôsledky siahajú od nových kontrol na (nových) vonkajších hraniciach EÚ, cez platnosť licencií, osvedčení a povolení vydaných Spojeným kráľovstvom až po nové podmienky pre prenos údajov.

Európska únia usilovne pracuje na dosiahnutí dohody o riadenom vystúpení a teší sa na rokovania o rámci budúcich vzťahov so Spojeným kráľovstvom.

Nie je však isté, či sa podarí dohodu dosiahnuť. Aj keby sa dohoda dosiahla, vzťah Spojeného kráľovstva s Európskou úniou už nebude vzťahom jedného z členských štátov, a preto už bude mať úplne inú podobu.

Všetky dotknuté strany preto musia byť pripravené na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie dňa 30. marca 2019. Toto oznámenie treba vnímať v kontexte výzvy vedúcich predstaviteľov krajín EÚ27 na zvýšenie pripravenosti na všetkých úrovniach. Všetky zainteresované strany, ktorých sa vystúpenie Spojeného kráľovstva môže dotknúť, sa v ňom nabádajú, aby prijali potrebné opatrenia na zaistenie pripravenosti a aby to urobili hneď.



1.Súvislosti

Spojené kráľovstvo sa rozhodlo opustiť Európsku úniu

Dňa 30. marca 2019 4 Spojené kráľovstvo opustí Európsku úniustane sa treťou krajinou.

Bez ohľadu na to,ktorý scenár pôjde, vystúpenie bude mať značný rušivý vplyv na európskych občanov, podnikysprávne orgány. Európska rada opakovane zdôrazňovala potrebu opatrení na zaistenie pripravenosti29. júna 2018 znovu vyzvala členské štáty, inštitúcie Únievšetky zainteresované strany, aby zintenzívnili prácucieľom zaistiť pripravenosť na všetkých úrovniachna všetky výsledky 5 .tomto oznámení sa opisuje prebiehajúca práca na zaistenie pripravenosti, načrtávajú sa dosiaľ prijaté opatrenia na zaistenie pripravenostiupozorňuje sa na rôzne budúce výzvy.

Prebiehajú rokovania o dohode o vystúpení

Európska úniaSpojené kráľovstvosúčasnosti rokujúdohodevystúpení. Dňa 19. marca 2018 6 bol oznámený pokroksúvislostiprávnym textom, ktorý sa dosiahol na úrovni vyjednávačov. Tento pokrok zahŕňa podrobné dojednania pre prechodné obdobie, ktoré má trvať do 31. decembra 2020 (pozri ďalej). Ďalší pokrok oznámilispoločnom vyhlásení vyjednávači EÚSpojeného kráľovstva 19. júna 2018 7 . Napriek dosiahnutému pokroku zostávajú otvorené dôležité otázky, medzi ktoré patrí pokračujúca ochrana „hromady“ zemepisných označení, ktoré boli chránenéSpojenom kráľovstve, pokým bolo členským štátom, ako aj normy ochrany osobných údajov prenesených do Spojeného kráľovstva, pokým bolo členským štátom. Naďalej zostávajú otvorené aj záležitosti týkajúce sa prebiehajúcej policajnejjustičnej spoluprácetrestných veciach. Okrem toho sú stále nevyriešené aj otázky týkajúce sa zabezpečenia plnenia dohodyvystúpení vrátane úlohy Súdneho dvora Európskej únie.neposlednom rade sa nedosiahol žiadny pokrokotázke zabezpečovacieho mechanizmu (backstop), ktorý má zabrániť vzniku tvrdej hranice na ostrove Írsko bez ohľadu na výsledok rokovaníbudúcom vzťahu.

Súbežne s rokovaniami o návrhu dohody o vystúpení začali Európska únia a Spojené kráľovstvo rokovať o obsahu politického vyhlásenia, v ktorom by sa vytýčilo celkové porozumenie v otázke rámca budúcich vzťahov medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.

Podľa aktuálneho plánu by sa Európska únia a Spojené kráľovstvo mali na dohode o vystúpení dohodnúť v októbri 2018, pričom by ju malo sprevádzať politické vyhlásenie o ich budúcich vzťahoch. Zostal by tak čas, ktorý by presne postačoval na postupy uzavretia dohody v Európskej únii (Rada so súhlasom Európskeho parlamentu) a na ratifikáciu v Spojenom kráľovstve.

Uzavretie a ratifikácia dohody o vystúpení je náročný proces

Možno bude prechodné obdobie...

Ak sa Európska úniaSpojené kráľovstvo dohodnú na navrhovanej dohodevystúpení, dohodou by sa stanovilo prechodné obdobie medzi dátumom vystúpenia (t. j. 30. marcom 2019)31. decembrom 2020. Počas prechodného obdobia by sa pravidlá Únieich najaktuálnejšej podobe (takzvané acquis Únie vrátane medzinárodných dohôd 8 ) vo všeobecnosti uplatňovali na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve napriek tomu, že Spojené kráľovstvo by sa už nepodieľalo na riadení ani na rozhodovaní inštitúcií, orgánov alebo agentúr EÚ. Prechodné obdobie by tak poskytlo ďalších 21 mesiacov na prípravu na deň, keď sa má právo EÚ prestať uplatňovať na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve.



... musíme sa však pripraviť na všetky scenáre...

Zainteresované strany, vnútroštátne správy a správne orgány EÚ sa musia pripraviť na dva možné hlavné scenáre:

·Ak sa dohodavystúpení ratifikuje pred 30. marcom 2019 tak, že bude môcť nadobudnúť platnosťuvedenému dátumu, právo EÚ sa prestane uplatňovať na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve 1. januára 2021, t. j. po uplynutí 21-mesačného prechodného obdobia, ktorého podmienky sa stanovujúdohodevystúpení.

·Ak sa strany nedohodnú na dohodevystúpení alebo ak obidve strany neratifikujú dohodu včas, nebude žiadne prechodné obdobieprávo EÚ sa prestane uplatňovať na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve 30. marca 2019 (ďalej tiež „scenár bez dohody“ alebo „scenár neriadeného odchodu“).

Okrem toho aj v prípade, že sa dohoda o vystúpení ratifikuje a dohoda o budúcom vzťahu sa počas prechodného obdobia úspešne uzavrie, tento vzťah nebude vzťahom s členským štátom Únie. Európska rada opakovane pripomína, že tretia krajina nemôže mať rovnaké práva a požívať rovnaké výhody ako členský štát. Je preto nanajvýš dôležité pripraviť sa na to, že Spojené kráľovstvo bude treťou krajinou, a to aj pri najpriaznivejšom scenári.

... a každý scenár má iné dôsledky

Hlavné dôsledky scenára 1: vystúpenie k 30. marcu 2019 na základe dohody o vystúpení s prechodným obdobím do 31. decembra 2020

·Spojené kráľovstvo sa stane treťou krajinou.

·Pokračovanie uplatňovania práva EÚSpojenom kráľovstve: právo EÚ by sa počas prechodného obdobia vo všeobecnosti uplatňovalo naďalej.

·Odchodinštitucionálnych štruktúr: Spojené kráľovstvo by sa od 30. marca 2019 už nezúčastňovalo na rozhodovaní EÚ,inštitúciách EÚ, ani na riadení orgánovagentúr EÚ.

·Riadenie prechodného obdobia: inštitúcie EÚ by pokračovali vo svojej úlohe dohliadať na právo EÚSpojenom kráľovstvepresadzovať ho.

·Rokovaniabudúcom vzťahu: Európska únia by mala so Spojeným kráľovstvom rokovaťdohodebudúcom vzťahu, ktorá by bolaideálnom prípade hotová (dohodnutá, podpísanáratifikovaná) na konci prechodného obdobiavykonávala by sa od 1. januára 2021.



Hlavné dôsledky scenára 2: vystúpenie k 30. marcu 2019 bez dohody o vystúpení

·Spojené kráľovstvo bude treťou krajinouprávo Únie sa prestane uplatňovať na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve 9 .

·Občania: pre občanov EÚSpojenom kráľovstve ani pre občanov Spojeného kráľovstvaEurópskej únii by neexistovala žiadna osobitná dohoda.

·Otázky týkajúce sa hraníc: Európska únia musí uplatňovať svoje predpisysadzby na hraniciach so Spojeným kráľovstvom akotreťou krajinou vrátane kontrol colných, sanitárnychfytosanitárnych noriemoverovania súladunormami EÚ. Závažným spôsobom by sa to dotklo prepravy medzi Spojeným kráľovstvomEurópskou úniou. Colné, sanitárnefytosanitárne kontroly na hraniciach by mohli spôsobiť výrazné meškania, napr.cestnej doprave,ťažkostiprístavoch.

·Obchodnéregulačné otázky: Spojené kráľovstvo sa stáva treťou krajinou, ktorej vzťahyEurópskou úniou by sa riadili všeobecným medzinárodným právom verejným vrátane pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. Hlavnesilne regulovaných odvetviach by to predstavovalo výrazný krok späťporovnaní so súčasnou úrovňou integrácie trhu.

·Rokovania so Spojeným kráľovstvom:závislosti od toho, aké okolnosti by viedlivystúpeniu bez dohody, by EÚ mohla chcieť začať rokovania so Spojeným kráľovstvom akotreťou krajinou.

·Financovanie zo strany EÚ: subjekty zo Spojeného kráľovstva by stratili oprávnenie dostávať ako subjektyÚnie granty EÚzúčastňovať sa postupov verejného obstarávaniaEÚ. Pokiaľ saplatných právnych ustanoveniach neurčí inak, záujemcovia alebo uchádzači zo Spojeného kráľovstva by mohli byť odmietnutí.

2. Rozdiel medzi pripravenosťou a krízovým plánom

Rozpletenie vzťahov budovaných viac ako 40 rokov nevyhnutne povedie k výrazným zmenám v interakciách so Spojeným kráľovstvom na všetkých úrovniach, a to aj z ekonomického a právneho hľadiska. Pripravenosť nezabráni vzniku týchto zmien, ktoré sú dôsledkom rozhodnutia Spojeného kráľovstva, ale jej cieľom je zmierniť ich vplyv. V čase, keď Európska únia rokuje o riadenom vystúpení Spojeného kráľovstva a snaží sa brániť záujem Únie 27 členských štátov, jej občania, podniky a členské štáty by takisto mali podnikať kroky, aby sa pripravili. Prípravu treba preto zintenzívniť okamžite, na všetkých úrovniach a s ohľadom na všetky scenáre, ktoré prichádzajú do úvahy.

Občanov, podnikov a členských štátov sa to dotkne v rôznej miere a rozsah rušivého vplyvu bude závisieť od mnohých faktorov vrátane toho, či dohoda o vystúpení nadobudne platnosť, ako aj od budúceho vzťahu medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.

Pripravenosť znamená počítať so všetkými možnými scenármi a posúdiť všetky relevantné súvisiace riziká, naplánovať reakciu a zareagovať na každú situáciu, ktorá by mohla prípadne nastať. Musia sa prijať všetky možné a potrebné kroky s cieľom zaistiť, aby zainteresované strany a verejné orgány v Únii naplánovali reakciu a dokázali v maximálnej možnej miere zmierniť riziká. Každý sa preto musí pripraviť na zmeny, ku ktorým odchod Spojeného kráľovstva nevyhnutne povedie.

Pri definovaní opatrení, ktoré sa budú musieť prijať, Komisia rozlišuje dva rozličné typy opatrení: opatrenia na zaistenie pripravenosti a krízové plánovanie.

a)Opatrenia na zaistenie pripravenosti

Opatrenia na zaistenie pripravenosti sú opatrenia, ktoré sa budú musieť prijať v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva bez ohľadu na to, či bude, alebo nebude existovať dohoda o vystúpení so Spojeným kráľovstvom.

Napríklad hospodárske subjekty, ktoré v súčasnosti pôsobia na základe povolení a osvedčení vydaných orgánmi Spojeného kráľovstva, si môžu v rámci opatrení na zaistenie pripravenosti požiadať o povolenia a osvedčenia v jednom z členských štátov EÚ27, aby si zabezpečili nepretržitý prístup na trh EÚ. Členské štáty môžu zvážiť prijatie opatrení na zmiernenie dodatočnej administratívnej záťaže, ktorá by vznikla v dôsledku nových opatrení na kontrolu hraníc a zvýšeného objemu žiadostí hospodárskych subjektov o licencie alebo osvedčenia krajín EÚ27.

Medzi opatrenia na zaistenie pripravenosti na úrovni EÚ patrí napríklad premiestnenie decentralizovaných agentúr so sídlom v Londýne a prerozdelenie úloh, ktoré plnili orgány Spojeného kráľovstva, medzi orgány krajín EÚ27. Tieto opatrenia sú potrebné bez ohľadu na prípadnú dohodu so Spojeným kráľovstvom, keďže nie je možné, aby tretia krajina bola poverená takýmito úlohami Únie ani aby bola hostiteľskou krajinou orgánov Únie.

b)Krízové plánovanie

Hoci právne predpisy EÚ zostávajú rovnaké, neistota vyplývajúca z rokovacieho procesu si vyžaduje zmapovanie všetkých scenárov.

Krízové plánovanie pozostáva z plánovania opatrení, ktoré by boli potrebné na zmiernenie účinkov vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie bez dohody o vystúpení, a teda aj bez prechodného obdobia, ktoré by sa nevyhnutne prejavili v období okolo dátumu vystúpenia (30. marec 2019).

Krízové opatrenia by boli v zásade dočasné, kým sa nevykonajú potrebné dlhodobé úpravy. Krízové opatrenia nemôžu viesť k rovnakým výsledkom ako riadené vystúpenie dojednané prostredníctvom dohody o vystúpení, a ani by nebolo možné, aby simulovali aktuálnu situáciu, v ktorej je Spojené kráľovstvo členským štátom.

Krízové plánovanie pre prípad najhoršieho možného scenára nie je znakom nedôvery v rokovania. Komisia vynakladá veľmi veľké zdroje a značné úsilie, aby došlo k dosiahnutiu dohody. Tá zostáva aj naďalej naším cieľom. Výsledok rokovaní však nemožno predvídať.

Krízové opatrenia by nemuseli nutne zahŕňať legislatívne opatrenia na úrovni EÚ a mohli by byť zodpovednosťou členských štátov v závislosti od oblasti pôsobnosti. Napríklad v colnej oblasti by v zásade nebolo potrebné meniť Colný kódex Únie, keďže už obsahuje pravidlá týkajúce sa tretích krajín. Potrebné by mohli byť krízové opatrenia vykonávané na vnútroštátnej úrovni, aby sa zmiernilo riziko, že vozidlá budú čakať v dlhých radoch na vybavenie colných formalít. Krízové opatrenia by sa mali vypracovať a implementovať koordinovane, v medziach právneho rámca Colného kódexu Únie.

3. Kto by sa mal pripraviť?

Pripravenosť na vystúpenie Spojeného kráľovstva nie je iba vecou inštitúcií Európskej únie. Ide o spoločné úsilie na úrovni EÚ, na celoštátnej, regionálnej a miestnej úrovni, ako aj zo strany hospodárskych subjektov. Na to, aby sme boli pripravení na vystúpenie a aby sme zmiernili najhoršie vplyvy potenciálneho scenára neriadeného odchodu, musia všetci aktéri prevziať zodpovednosť.

Pripravenosťou sa musia zaoberať primárne súkromní aktéri, podnikateľské subjekty a odborníci.

Aj keď sa zdá, že vystúpenie Spojeného kráľovstva sa odohráva na vysokej a pomerne abstraktnej úrovni medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou, jeho dôsledky budú pre občanov, odborníkov a podnikateľské subjekty veľmi reálne. Hospodárstva členských štátov sú vďaka jednotnému trhu navzájom úzko poprepájané, integrované dodávateľské reťazce fungujú naprieč hranicami a dochádza k rozsiahlemu cezhraničnému poskytovaniu služieb. Vystúpenie môže preto mať na takéto hospodárske subjekty značný vplyv.

Je dôležité, aby sa podniky všetkých veľkostí vrátane malých a stredných podnikov (MSP) pripravili a aby podnikli potrebné kroky už teraz. Súkromní aktéri, podnikateľské subjekty a odborníci musia prevziať zodpovednosť za svoju individuálnu situáciu, vyhodnotiť potenciálne vplyvy scenára neriadeného odchodu na svoj obchodný model, urobiť potrebné ekonomické rozhodnutia a podniknúť a finalizovať všetky potrebné administratívne kroky pred 30. marcom 2019. Občania, ktorých sa vystúpenie Spojeného kráľovstva dotkne, ako aj verejné správy, ktoré im slúžia, by sa mali takisto pripraviť na 30. marec 2019.

S prípadnými otázkami by sa mali obrátiť na príslušné orgány. Odvetvové združenia – na úrovni EÚ aj na vnútroštátnej/regionálnej úrovni – zohrávajú kľúčovú úlohu v šírení informácií o pripravenosti medzi svojimi členmi, a najmä medzi malými a strednými podnikmi. Veľvyslanectvá, konzuláty a úrady poskytujúce služby pre občanov majú podobnú úlohu pri informovaní občanov.

V tejto súvislosti treba pripomenúť, že regulačný rámec EÚ, ktorý sa uplatňuje na tretie krajiny, už existuje a zainteresované strany by ho mali poznať. Tento regulačný rámec zostane aj v deň vystúpenia nezmenený. Komisia uverejnila oznamy (pozri ďalej a v prílohe) s cieľom pripomenúť pravidlá, ktoré budú platiť, keď sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou.

Hoci verejné orgány môžu poskytnúť podporu a usmernenia v snahe čo najlepšie objasniť právny režim, ktorý bude upravovať vzťahy medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom, a urobiť potrebné zmeny právneho rámca tak, aby fungoval ďalej hladko aj v Európskej únii 27 členských štátov, právny rámec nemožno prispôsobiť na mieru pre každý jeden individuálny alebo špecifický obchodný problém.

Mnohé spoločnosti sa premiestňujú do krajín EÚ27 alebo rozširujú svoju podnikateľskú činnosť v krajinách EÚ27. Ďalšie spoločnosti varovali pred dôsledkami, ktoré neriadený brexit bude mať pre ich činnosti alebo obchodné modely.

V niektorých prípadoch sa to spoločností dotkne napríklad tak, že budú musieť vymeniť povolenie vydané Spojeným kráľovstvom za povolenie vydané orgánom jednej z krajín EÚ27. Jednotliví odborníci budú možno musieť vymeniť osvedčenie zo Spojeného kráľovstva za osvedčenie vydané v jednej z krajín EÚ27 alebo požiadať o uznanie svojich odborných kvalifikácií zo Spojeného kráľovstva v jednom z členských štátov EÚ27. Preto boli tieto subjekty vyzvané, prostredníctvom oznamov pre zainteresované strany (pozri ďalej), aby čo najrýchlejšie prijali potrebné opatrenia.

Európska únia, ako aj celoštátne a regionálne orgány a obchodné organizácie uverejnili podporné informácie a navrhli nástroje na pomoc jednotlivcom a podnikom, avšak treba vyvinúť ďalšie úsilie a zamerať sa najmä na malé a stredné podniky.

Od predaja v rámci EÚ k obchodovaniu so Spojeným kráľovstvom ako s treťou krajinou: príprava na nové postupy

Medzinárodní obchodníci si uvedomujú, čo znamená obchodtretími krajinami mimo Európskej únie, pokiaľ idecolné vyhlásenia, sanitárnefytosanitárne kontroly atď. Takisto poznajú nevyhnutné požiadavky pre uvádzanie výrobkovtretích krajín na jednotný trh Únie, napríklad pokiaľ idedovozné formality, ako aj súladplatnými právnymi predpismi Úniepostupy posudzovania zhody. Mnohé spoločnosti však nemajú skúsenostiobchodomtretími krajinami, keďže obchodujú lenrámci jednotného trhu bez hraníc. Oslovovanie týchto spoločností je preto obzvlášť naliehavé, keďže práve ony pociťujú vystúpenie Spojeného kráľovstvaEurópskej únie ako najväčšiu výzvu: budú musieť využívať postupy, na ktoré nie sú zvyknuté, no ktoré sú povinné pri obchodovanítretími krajinami 10 .

Informácieobchodovanítretími krajinami súdispozícii na webovom sídle Komisie 11 . Okrem toho národné vlády, napríkladRakúsku, ÍrskuHolandsku, zriadili špecializované webové stránky na pomoc spoločnostiam pri posudzovaní vplyvu a/alebo nových postupov, ktoré budú aktuálne po vystúpení Spojeného kráľovstvaEÚ (pozri ďalej).

Členské štáty, ako aj celoštátne a regionálne orgány majú dôležitú úlohu...

Hoci skutočnosť, že Spojené kráľovstvo sa stane treťou krajinou, bude mať výrazný vplyv na Európsku úniu ako celok, vplyv brexitu na jednotlivé členské štáty sa bude výrazne líšiť v závislosti od ich geografickej blízkosti a prepojenosti hospodárskych väzieb so Spojeným kráľovstvom, napríklad pokiaľ ide o spoločnú infraštruktúru alebo kontrolu prepravy tovaru a osôb.

Členské štáty v mnohých oblastiach politiky zdieľajú s Európskou úniou právomoc prijímať právne predpisy, pričom ich celoštátne a regionálne orgány sú zodpovedné za vykonávanie a presadzovanie acquis Únie. Potrebné budú úpravy vnútroštátnych pravidiel a usmernení pre zainteresované strany, ako aj značné investície do personálu a infraštruktúr (napr. pri colných, sanitárnych a fytosanitárnych kontrolách na hraniciach, pre príslušné orgány zodpovedné za osobitné postupy atď.). Do príprav by sa mali zapojiť nielen regionálne orgány (najmä regionálny orgány s legislatívnymi právomocami), ale aj miestne orgány.

O detailoch a praktických otázkach týkajúcich sa pripravenosti diskutujú odborníci z členských štátov EÚ27 na technických expertných seminároch organizovaných Komisiou. Tieto neformálne semináre predstavujú pre Komisiu platformu na poskytovanie vysvetlení, napríklad k obsahu oznamov, a umožňujú členským štátom nastoliť problematické body, klásť otázky a vymieňať si osvedčené postupy. Pomáhajú pri hľadaní európskych riešení zistených problémov.

Popri diskusiách na úrovni EÚ viaceré členské štáty vykonali aj komplexné preskúmanie domácich potrieb, pokiaľ ide o legislatívne zmeny a iné úpravy ich právnych nástrojov. Viaceré z nich vyvinuli nástroje, aby podporili svoje hospodárske subjekty pri príprave na vystúpenie Spojeného kráľovstva.

Na írskom webovom sídle „prepareforbrexit.com“ si môžu MSP zmerať, do akej miery sú vystavené dôsledkom brexitu, a nájsť informácie o súvisiacich podujatiach a podpore. Írsko takisto poskytuje malým a stredným podnikom finančné prostriedky až do výšky 5 000 EUR na výdavky spojené s pripravenosťou na brexit (príprava plánov, účasť na podujatiach, nadväzovanie nových kontaktov v prípade potreby alternatívnych dodávateľov atď.).

Holandské orgány vytvorili webový nástroj „Brexit impact scanner (skener účinkov brexitu), ktorý môžu využiť malé a stredné podniky na posúdenie toho, do akej miery sú vystavené potenciálnym problémom súvisiacim s vystúpením Spojeného kráľovstva.

...spoločne s inštitúciami EÚ, Európskou komisiou a agentúrami EÚ

EÚ spája suverenitu členských štátov a vytvára jednotný rámec, v ktorom môžu členské štáty a zainteresované strany pôsobiť. Konštatuje sa však, že hoci má EÚ výlučnú právomoc prijímať právne predpisy v niektorých oblastiach (napr. colná oblasť, obchod, rybné hospodárstvo) a spoločnú právomoc s členskými štátmi v iných oblastiach (napr. vnútorný trh, doprava, energetika, bezpečnosť), jej právomoci zavádzať opatrenia na zaistenie pripravenosti a krízové opatrenia sú v mnohých prípadoch limitované len na zvyšovanie informovanosti a podporovanie dotknutých strán pri diskusiách a opatreniach na zaistenie pripravenosti.

Komisia identifikovala viacero oblastí činnosti, v ktorých opatrenia patria do jej pôsobnosti.

a)Legislatívne zmenyiné nástroje

Prvá oblasť činnosti pozostáva z komplexného preskúmania acquis Únie zameraného na identifikáciu opatrení, ktoré treba prijať na riešenie situácie v rôznych odvetviach a oblastiach politiky s cieľom zabezpečiť, aby pravidlá EÚ po odchode Spojeného kráľovstva fungovali ďalej hladko aj v Únii 27 štátov.

V prvej fáze sa Komisia zamerala na nevyhnutné legislatívne zmeny, ktoré musí prijať Európsky parlamentRada,identifikovala osem opatrení,prípade ktorých budú úpravy potrebné bez ohľadu na výsledok rokovanívystúpení 12 . Vzhľadom na časový harmonogram trebatýmito legislatívnymi návrhmi rýchlo napredovať, aby sa prijalidostatočnom časovom predstihu pred 30. marcom budúceho roka.

Treba zdôrazniť, že z právneho hľadiska nie je potrebné meniť alebo vymazávať všetky odkazy na Spojené kráľovstvo alebo jeho inštitúcie a aktérov v existujúcich právnych predpisoch EÚ. Tieto odkazy sa po vystúpení jednoducho stanú zastaranými a nadbytočnými. Príslušné úpravy sa môžu vykonať, keď sa dotknuté právne akty budú v budúcnosti revidovať a aktualizovať z iných dôvodov.

Komisia okrem toho môže prijať ďalšie potrebné opatrenia tak, že využije splnomocnenia na prijímanie vykonávacích alebo delegovaných aktov, ktoré jej udelili Európsky parlament a Rada v základných legislatívnych nástrojoch. Komisia v súčasnosti podrobne skúma túto oblasť.

Príklady legislatívnych zmien potrebných v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva

·Návrh na rozdelenie colných kvót, ktoré sú uvedenélistine Svetovej obchodnej organizácie pre Úniu, medzi Spojené kráľovstvoEÚ27. Uvedený návrh je sprevádzaný odporúčaním na mandát Rady na rokovanie, ktorý by oprávňoval viesť rokovaniaostatnými členmi WTO (Rada tento mandát schválila 26. júna 2018). Toto rozdelenie je nevyhnutnou úpravou, aby sa zabezpečila právna istotapokračujúce hladké fungovanie dovozu na základe colných kvót pre Úniu 27 štátovpre Spojené kráľovstvo 13 .

·Návrh nariadenia, ktorým sa dopĺňajú právne predpisy EÚ týkajúce sa typového schvaľovaniaoblasti motorových vozidiel atď. Umožní držiteľom typových schválení Spojeného kráľovstva, aby požiadali schvaľovacie úrady krajín EÚ27nové typové schválenia pre tie isté typy na základe dokumentácieprotokolovskúške predloženýchsúvislostitypovými schváleniami Spojeného kráľovstvaminulosti 14 .

·Pokiaľ ideenergetickú efektívnosť, konverzia cieľa Únie na rok 2030 (vyjadrenéhopercentách) na absolútne hodnoty sa bude musieť prispôsobiťohľadom na vystúpenie Spojeného kráľovstva.

·Zmena existujúceho nariadenia,ktorom sa uvádza zoznam krajín, ktorých štátni príslušníci musia mať víza pri prekračovaní vonkajších hraníc členských štátov Európskej únie, aj zoznam krajín, ktorých štátni príslušníci sú oslobodení od vízovej povinnosti pri pobytoch, ktoré nepresahujú tri mesiace. Spojené kráľovstvo bude musieť byť zaradené na jeden alebo na druhý zoznam 15 .

·Návrh na zmenu nariadeniaNástroji na prepájanie Európycieľom upraviť smerovanie koridoru Severné more – Stredomorienavrhnúť novú námornú trasu na prepojenie Írskakontinentálnou časťou koridoru.

·Návrh na zmenu nariadeniaspoločných pravidláchnormách pre organizácie vykonávajúce inšpekcieprehliadky lodí, aby sa úloha zúčastňovať sa na pravidelnom posudzovaní dvoch uznaných organizácií presunula zo Spojeného kráľovstva na EÚ27.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby sa zaoberali týmito návrhmi súvisiacimi s vystúpením Spojeného kráľovstva prioritne.

b)Oznamypripravenosti vypracované útvarmi Komisie

V oblastiach,ktorých členské štáty alebo zainteresované strany musia prijať opatrenia, Komisia začala koncom roka 2017 zvyšovať informovanosť uverejnením početných technických oznamov,ktorých sa uvádzajú právnepraktické dôsledky vystúpenia Spojeného kráľovstvaEÚ. Tieto oznamy pripravili útvary Komisie, vo vhodných prípadochspoluprácipríslušnou agentúrou EÚ. Všetky sú uverejnené na webovom sídle Europa 16 ,teda verejne prístupné.

V oznamoch sa opisuje, aká bude situácia v dotknutom sektore po vystúpení. Zakladajú sa výlučne na skutkovej a právnej situácii, ktorá by nastala po vystúpení v prípade neexistencie dohody o vystúpení, a neobsahujú žiadnu interpretáciu výsledkov rokovaní alebo ich vplyvu na pravidlá v konkrétnom sektore. Ak sa právna situácia zmení v dôsledku uzavretia dohody o vystúpení so Spojeným kráľovstvom alebo v dôsledku zmeny príslušných právnych predpisov, oznamy sa upravia alebo stiahnu, ak stratia svoju relevantnosť.

Komisia doteraz uverejnila 68 takýchto oznamov, ktoré zahŕňajú napríklad tieto oblasti: zdravie a bezpečnosť potravín, doprava, finančná stabilita a finančné služby, životné prostredie, vnútorný trh, clá, občianske právo, právo obchodných spoločností a odborné kvalifikácie. Vo viacerých oblastiach sú oznamy doplnené dokumentom Otázky a odpovede, ktorý je uverejnený na webovom sídle jednotlivých generálnych riaditeľstiev a útvarov Komisie alebo agentúr EÚ.

c)Proces premiestňovania agentúrorgánov EÚ

Inštitucionálne záležitosti a rozpočtové otázky sú ďalšie dôležité oblasti, v ktorých Komisia skúma potreby a v niektorých prípadoch už podnikla potrebné kroky. Príkladom je premiestnenie dvoch agentúr so sídlom v Londýne: Európskej agentúry pre lieky a Európskeho orgánu pre bankovníctvo, ktoré sa presťahujú a od 30. marca 2019 budú fungovať z Amsterdamu a z Paríža v uvedenom poradí.

Existujú aj iné podobné prípady, ktoré si v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ vyžadujú premiestnenie alebo prerozdelenie úloh, ako napríklad premiestnenie Strediska na monitorovanie bezpečnosti systému Galileo alebo prerozdelenie úloh referenčných laboratórií EÚ pre určité choroby zvierat a bezpečnosť potravín, ktoré sídlia v Spojenom kráľovstve, laboratóriám v členských štátoch EÚ27. Premiestňovanie a prerozdeľovanie úloh sa musia dokončiť do 30. marca 2019, keďže, ako už bolo uvedené, ani v prípade prechodného dojednania nebude možné, aby bola tretia krajina po dátume vystúpenia poverená takýmito úlohami Únie ani aby bola hostiteľskou krajinou orgánov Únie.

d)Iné oblasti činnosti

Komisia pracuje aj na iných oblastiach činnosti vrátane veľmi praktického aspektu vnútornej pripravenosti, a síce odpojenia a prispôsobenia databáz a systémov IT a iných platforiem na komunikáciu a výmenu informácií, ku ktorým by už Spojené kráľovstvo nemalo mať prístup.

Komisia okrem toho ďalej analyzuje potreby, pokiaľ ide o vonkajšiu pripravenosť. Okrem iného analyzuje dôsledky vystúpenia pre medzinárodné dohody, ktorých je EÚ zmluvnou stranou (či už samostatne, spolu s členskými štátmi EÚ alebo prostredníctvom členských štátov EÚ) a ktoré sú v platnosti v početných oblastiach politiky, na ktoré sa vzťahuje právo Únie. EÚ má v úmysle informovať svojich medzinárodných partnerov o vystúpení Spojeného kráľovstva, hneď ako bude s dostatočnou istotou poznať výsledok prebiehajúcich rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva.

V neposlednom rade sa zruší zastúpenie Komisie v Spojenom kráľovstve a 30. marca 2019 sa otvorí delegácia Európskej únie v Spojenom kráľovstve.

4. Záver

Príprava na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie sa týka všetkých, a to bez ohľadu na scenár, podľa ktorého vystúpenie prebehne. Vystúpenie zmení vzájomný vzťah a bude mať výrazný vplyv na občanov a podniky Únie 27 členských štátov, pričom niektorým aspektom sa nemožno vyhnúť.

Preto je dôležité, aby sa potrebné kroky podnikli včas a aby ich podnikli všetci – občania, podniky, členské štáty a inštitúcie EÚ – s cieľom byť pripravení a minimalizovať nepriaznivý vplyv, ktorý vystúpenie bude mať.

Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby sa zaoberali legislatívnymi návrhmi, ktoré sa týkajú vystúpenia, prioritne, aby dané akty mohli platiť najneskôr ku dňu vystúpenia.

Komisia bude pokračovať vo svojej práci na zvyšovaní pripravenosti a ako záležitosť najvyššej priority ju zintenzívni. Je pripravená prispôsobiť sa vývoju rokovaní a v maximálnej miere sledovať záujmy 27 členských štátov, ich občanov a podnikov. Situáciu opätovne preskúma po zasadnutí Európskej rady (článok 50) v októbri 2018.



Ilustračné príklady výziev a opatrení týkajúcich sa pripravenosti podľa sektorov

Doprava vrátane letectva – pripravenosť na brexit

V závislosti od druhu dopravy (letecká, cestná, železničná, námorná, vnútrozemská vodná doprava) EÚ stanovuje pravidlá bezpečnosti, ochrany a prístupu na trh EÚ. Tieto pravidlá zvyčajne vytvárajú rozdiely medzi prevádzkovateľmi z EÚ a prevádzkovateľmi z tretích krajín a umožňujú prístup tým, ktorí spĺňajú požiadavky EÚ.

Dopravné podniky z EÚ by mali dôkladne zvážiť, či zmena postavenia Spojeného kráľovstva z členského štátu na tretiu krajinu bude mať vplyv na ich činnosť, a mali by prijať potrebné opatrenia na zaistenie pripravenosti.

Komisia uverejnila 10 oznamov, ktoré sa týkajú oblasti dopravy (letecká doprava, bezpečnosť letectva, bezpečnosť leteckej a námornej dopravy, cestná doprava, železničná doprava, kvalifikácie námorníkov, námorná doprava, ochrana spotrebiteľa a práva cestujúcich, vnútrozemské vodné cesty, priemyselné výrobky) a v ktorých sa jasne stanovujú dôsledky vystúpenia Spojeného kráľovstva z právneho a regulačného rámca EÚ, napr. v oblasti bezpečnosti letectva, ak nedôjde k žiadnemu osobitnému dojednaniu, a tým zainteresovaným stranám poskytla potrebné objasnenie východiskovej situácie, na ktorú sa majú pripraviť.

Komisia prijme v dohľadnom čase dva návrhy na zmenu existujúcich nariadení, ktoré by si vyžadovali zmeny za každého scenára. Zmenou nariadenia o uznávaní organizácií poverených úlohami v súvislosti s inšpekciami a prehliadkami lodí na úrovni Únie sa zvýši právna istota, zabezpečí kontinuita činností pre dotknutých majiteľov lodí a zachová sa konkurencieschopnosť lodí plaviacich sa pod vlajkami členských štátov EÚ27. Návrh na zmenu nariadenia o zriadení Nástroja na prepájanie Európy má napraviť situáciu po vystúpení Spojeného kráľovstva, keď sa dopravná infraštruktúra tejto krajiny už nebude nachádzať v Únii, s cieľom zabezpečiť nepretržitú prepojenosť siete EÚ.

Colná oblasť – pripravenosť na brexit

Keď sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou a ak nebude existovať dohoda ustanovujúca inak, colné správy v EÚ, t. j. vnútroštátne colné orgány, budú musieť presadzovať pravidlá EÚ tak pri vývoze do Spojeného kráľovstva, ako aj pri dovoze zo Spojeného kráľovstva. Znamená to uplatňovanie formalít, ktoré sa dnes uplatňujú na obchod s tretími krajinami, vrátane predkladania colných vyhlásení pri preprave tovaru a súvisiacich kontrol na zabezpečenie súladu s predpismi. Budú sa musieť vyberať clá a dane (najmä DPH a spotrebné dane). To je presný opak súčasnej situácie, v ktorej sa na obchod na hraniciach medzi Spojeným kráľovstvom a zvyškom EÚ neuplatňujú žiadne takéto formality ani poplatky.

Colné formality majú dôsledky pre podniky, pokiaľ ide o dodatočné požiadavky na dokumentáciu a údaje, pre colné orgány, pokiaľ ide o spracúvanie a kontroly, a pre obe skupiny, pokiaľ ide o požiadavky na infraštruktúru vrátane infraštruktúry IT a fyzickej infraštruktúry umožňujúcich primerané kontroly na základe rizika.

Všetky zainteresované strany by sa mali pripraviť na situáciu, v ktorej zásielky tovaru zo Spojeného kráľovstva a do Spojeného kráľovstva budú podliehať colným režimom a kontrolám.

Vnútroštátne správne orgány sa začali pripravovať na túto novú situáciu, a to najmä plánovaním náboru nových zamestnancov.

Komisia na svojej strane pozorne skúma súčasný právny rámec a jeho uplatňovanie. Svoje úsilie zamerala aj na upozornenie členských štátov na ich povinnosti vyplývajúce z práva EÚ v súvislosti s obchodom s tretími krajinami, pričom zároveň uverejňuje oznamy pre zainteresované strany. S členskými štátmi EÚ27 sa usporiadali technické semináre na zvýšenie informovanosti a identifikáciu problémov a prebehli aj diskusie so záujmovými obchodnými skupinami, a to najmä prostredníctvom kontaktnej skupiny Komisie pre obchod.

Colné orgány EÚ sú do veľkej miery závislé od sofistikovaných a prepojených IT systémov. Komisia začala proces, ktorého cieľom je vykonať príslušné zmeny na úrovni EÚ aj na úrovni členských štátov s cieľom zohľadniť zmenu postavenia Spojeného kráľovstva.

V neposlednom rade Komisia podporuje pristúpenie Spojeného kráľovstva k Dohovoru o spoločnom tranzitnom režime. Išlo by o dôležité opatrenie na uľahčenie obchodu, ktoré by umožňovalo, aby sa tovar pohyboval pod colným dohľadom pomerne voľne v rôznych jurisdikciách, a ktoré má mimoriadny význam pri preprave tovaru z jednej časti EÚ do druhej cez Spojené kráľovstvo.

Finančné služby – pripravenosť na brexit

Počas uplynulých rokov sa Spojené kráľovstvo ako celok, a najmä mesto Londýn stali dôležitým centrom finančných služieb, a to aj vďaka jednotnému trhu. Mnoho subjektov vrátane subjektov z tretích krajín sa usadilo v Spojenom kráľovstve a svoju činnosť vykonáva v ostatných častiach jednotného trhu na základe práv na cezhraničnú činnosť, ktoré sú zakotvené v právnych predpisoch EÚ o finančných službách.

Tieto práva na cezhraničnú činnosť prestanú po vystúpení existovať. Znamená to, že poskytovanie finančných služieb v krajinách EÚ27 zo Spojeného kráľovstva sa bude riadiť režimami pre tretie krajiny, ktoré sú upravené v práve EÚ a národných právnych rámcoch príslušných členských štátov, v ktorých daní zákazníci z EÚ sídlia. Zanikne aj prístup na jednotný trh. Subjekty vo všetkých sektoroch finančných služieb sa musia pripraviť na tento scenár, ak sa chcú vyhnúť narušeniu svojho súčasného obchodného modelu a byť schopní naďalej poskytovať služby svojim klientom. Pokiaľ ide o zmluvy, v tomto momente sa nezdá, že by existoval problém všeobecného charakteru spojený s ich kontinuitou, keďže plnenie existujúcich záväzkov môže v zásade pokračovať aj po vystúpení. Každý typ zmluvy sa však musí posúdiť osobitne.

Komisia uverejnila osem oznamovtejto oblasti. Európske orgány dohľadu poskytli rozsiahle dodatočné usmernenia pre vnútroštátne príslušné orgányúčastníkov trhu prostredníctvom celého radu stanovísk. Komisia navrhla takisto zmeny niektorých súčasných opatrení dohľadu, aby sa pripravila na potenciálny vplyv vystúpenia Spojeného kráľovstva na finančnú stabilitu. Spoluzákonodarcovia sa vyzývajú, aby prijali tieto návrhy 17 čo najkratšom čase.

Vzhľadom na potenciálny vplyv na finančnú stabilitu bola zriadená technická pracovná skupina, ktorej spoločne predsedá Bank of England a Európska centrálna banka. Skupina zasadá pravidelne a zameriava sa na riadenie rizík v oblasti finančných služieb v období okolo 30. marca 2019. Na tomto analyzovaní sa podieľajú aj ďalšie orgány v závislosti od tej-ktorej špecifickej oblasti. Skupina bude podávať správy o svojej činnosti Komisii a zodpovednému orgánu v Spojenom kráľovstve.

Bezpečnosť potravín – pripravenosť na brexit

Keď sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou a ak nebude existovať dohoda ustanovujúca inak, prísne pravidlá EÚ týkajúce sa sanitárnych a fytosanitárnych podmienok a kontrol zvierat, rastlín a ich produktov sa budú vzťahovať na Spojené kráľovstvo ako na ktorúkoľvek inú tretiu krajinu.

Na dovoz zvierat, rastlín a ich produktov zo Spojeného kráľovstva do Európskej únie sa budú uplatňovať tieto pravidlá:

·Obchod sa bude môcť realizovať až po tom, ako sa potvrdí dodržanie sanitárnychfytosanitárnych podmienok pre príslušné agropotravinové výrobkysplnenie zodpovedajúcich požiadaviek na certifikáciukontrolu.

·Bude potrebné zriadiť fyzickú infraštruktúru, aby všetky premiestňované živé zvieratáživočíšne produkty (vrátane potravín živočíšneho pôvodu)určité rastlinyrastlinné produkty mohli prechádzať cez hraničné inšpekčné stanicenámorných prístavoch, na letiskách alebo na pozemných hraniciach, ako si to vyžadujú pravidlá EÚ. Kapacita existujúcich inšpekčných staníc sa možno bude musieť zvýšiťpotrebné budú aj nové stanice.

Na zvýšenie informovanosti podnikateľských subjektov bolo uverejnených 10 oznamov. Takisto sa uskutočnil technický expertný seminár s členskými štátmi EÚ27 a stretnutia so zainteresovanými stranami.

Lieky – pripravenosť na brexit

Právne predpisy EÚ o liekoch vyžadujú, aby bol držiteľ povolenia na uvedenie lieku na trh usadený v EÚ. Lieky vyrobené v tretej krajine navyše podliehajú osobitným kontrolám pri dovoze.

Držitelia povolení na uvedenie liekov na trh a subjekty v dodávateľskom reťazci sa musia na túto situáciu pripraviť najmä tým, že zabezpečia, aby boli v EÚ k dispozícii potrebné skúšobné zariadenia.

Útvary Komisie v úzkej spolupráci s Európskou agentúrou pre lieky vydali oznam a viaceré dodatočné dokumenty s otázkami a odpoveďami, aby poskytli usmernenia. Okrem toho bol usporiadaný technický expertný seminár s členskými štátmi EÚ27 a stretnutia so zainteresovanými stranami. Európska agentúra pre lieky vykonala ako súčasť svojho širšieho plánovania pripravenosti prieskum kritických liekov.

Osobné údaje – pripravenosť na brexit

V súčasnosti môžu osobné údaje voľne prúdiť medzi členskými štátmi EÚ, ak sa dodrží všeobecné nariadenie o ochrane údajov [nariadenie (EÚ) 2016/679]. Keď sa právne predpisy EÚ prestanú uplatňovať na Spojené kráľovstvo, prenos osobných údajov z EÚ do Spojeného kráľovstva bude stále možný, ale bude podliehať osobitným podmienkam stanoveným v právnych predpisoch EÚ.

Spoločnosti a orgány členských štátov, ktoré v súčasnosti zasielajú osobné údaje do Spojeného kráľovstva, by si preto mali uvedomiť, že sa to stane „prenosom“ osobných údajov do tretej krajiny, a mali by preskúmať, či by to bolo povolené podľa príslušných ustanovení právnych predpisov EÚ. Ak bude úroveň ochrany osobných údajov v Spojenom kráľovstve v podstate rovnocenná s úrovňou ochrany údajov v EÚ, Komisia by mohla prijať rozhodnutie o primeranosti úrovne ochrany, ktoré umožňuje prenos osobných údajov do Spojeného kráľovstva bez obmedzení. Toto rozhodnutie by sa však dalo prijať až po tom, ako sa Spojené kráľovstvo stane treťou krajinou. Spoločnosti by preto mali posúdiť, či by bez rozhodnutia o primeranosti boli potrebné opatrenia na to, aby sa tieto prenosy mohli naďalej uskutočňovať. Orgány členských štátov na ochranu údajov by mali pomôcť spoločnostiam v tomto úsilí.

Odborné kvalifikácie – pripravenosť na brexit

Právne predpisy EÚ stanovujú uľahčené uznávanie odborných kvalifikácií, ktoré získali občania EÚ v iných členských štátoch EÚ.

Občania, ktorí sú držiteľmi odbornej kvalifikácie získanej v Spojenom kráľovstve, by mali zvážiť, či by nebolo vhodné získať uznanie odbornej kvalifikácie v EÚ27, kým je Spojené kráľovstvo ešte členským štátom.

Komisia uverejnila oznam o pravidlách EÚ pre regulované povolania a uznávanie odborných kvalifikácií. V ozname sa najmä občanom EÚ, ktorí majú odbornú kvalifikáciu zo Spojeného kráľovstva získanú pred brexitom, odporúča, aby sa poradili s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi, či je potrebné si ju nechať uznať pred 30. marcom 2019.

(1)

    http://www.consilium.europa.eu/media/21763/29-euco-art50-guidelinesen.pdf .

(2)

    http://www.consilium.europa.eu/media/33458/23-euco-art50-guidelines.pdf .

(3)

    https://www.consilium.europa.eu/media/35966/29-euco-art50-conclusions-en.pdf .

(4)

     Spojené kráľovstvo 29. marca 2017 predložilo oznámeniesvojom úmysle vystúpiťÚnie podľa článku 50 ZmluvyEurópskej únii. Znamená to, že pokiaľ saratifikovanej dohodevystúpení nestanoví iný dátum alebo pokiaľ Európska radasúladečlánkom 50 ods. 3 ZmluvyEurópskej únii po dohode so Spojeným kráľovstvom jednomyseľne nerozhodne, že uplatňovanie zmlúv sa skončíneskoršiemu dátumu, všetky primárnesekundárne právne predpisy Únie sa prestanú uplatňovať na Spojené kráľovstvo od 30. marca 2019, 00.00 h (SEČ). Doposiaľ Komisia nedostala žiadnu informáciu, ktorá by naznačovala, že by Spojené kráľovstvo požiadalopredĺženie členstvaEÚ.

(5)

    http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2018/06/29/20180629-euco-conclusions-art-50/ .

(6)

      https://ec.europa.eu/commission/publications/draft-agreement-withdrawal-united-kingdom-great-britain-and-northern-ireland-european-union-and-european-atomic-energy-community-0_en . https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/draft_agreement_coloured.pdf

(7)

      https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/joint_statement.pdf .

(8)

     Spojené kráľovstvo by počas prechodného obdobia zostalo viazané povinnosťami vyplývajúcimimedzinárodných dohôd, ktorých je EÚ zmluvnou stranou. EÚ oznámi ostatným stranám týchto dohôd, že počas prechodného obdobia sa má Spojené kráľovstvo na účely týchto dohôd považovať za členský štát.

(9)

     V dôsledku toho sa osobitný režim upravujúci pridruženie zámorských krajínúzemíštvrtej časti Zmluvyfungovaní Európskej únie prestane vzťahovať na britské zámorské krajinyúzemia.

(10)

     Sanitárnefytosanitárne otázky boli predmetom diskusiíodvetvovými združeniami EÚ na zasadnutí poradnej skupiny pre potravinový reťazeczdravie zvieratrastlín 1. júna 2018.

(11)

      http://madb.europa.eu/madb/servicesForSME.htm – stránky budú čoskoro aktualizovanésúvislosti so Spojeným kráľovstvomzávislosti od výsledku rokovaní.

(12)

      https://ec.europa.eu/info/files/brexit-legislative-preparedness-proposals_en

(13)

     COM(2018) 312 final.

(14)

     COM(2018) 397 final.

(15)

     Toto rozhodnutie prijme Radazávislosti od výsledku rokovaní.

(16)

      https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness_en .  

(17)

     COM(2017) 331 finalCOM(2017) 536 final.


V Bruseli27. 8. 2018

COM(2018) 556 final/2

CORRIGENDUM

This document corrects document COM(2018) 556 final of 19.7.2018

Concerns all language versions

Correction of minor clerical errors

The text shall read as follows:

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU, VÝBORU REGIÓNOV A EURÓPSKEJ INVESTIČNEJ BANKE




Príprava na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie dňa 30. marca 2019


Príloha: „Oznamy o pripravenosti na brexit“ uverejnené útvarmi Komisie podľa oblastí

(k 18. júlu 2018) 1

Oblasť

TOVAR

1

Priemyselné výrobky

2

Lieky (humánne/veterinárne)

3

Prípravky na ochranu rastlín

4

Biocídy

5

Automobily

6

Poľnohospodárske a lesné vozidlá, dvoj- alebo trojkolesové vozidlá a štvorkolky, necestné pojazdné stroje

7

Priemyselné chemikálie (REACH) (uverejnené agentúrou ECHA)

8

Environmentálna značka

9

Odpad (okrem povolení na prepravu odpadov)

POTRAVINY, KRMIVO, ŽIVÉ ZVIERATÁ, RASTLINY

10

Potraviny a ekologická výroba

11

Krmivo

12

Geneticky modifikované organizmy

13

Prírodné minerálne vody

14

Rastlinný rozmnožovací materiál

15

Chov zvierat/zootechnika

16

Zdravie zvierat

17

Zdravie rastlín

CLO A NEPRIAME DANE

18

Pravidlá pôvodu

19

Clo a DPH

20

Dovozné/vývozné licencie

21

Exempláre ohrozených druhov (CITES) (dovoz a vývoz)

22

Dovoz dreva

23

Presadzovanie práv duševného vlastníctva colnými orgánmi

FINANČNÉ SLUŽBY

24

Štatutárny audit

25

Ratingové agentúry

26

Správa aktív

27

Služby po uzavretí obchodu

28

Investičné služby

29

Bankové a platobné služby

30

(Za)istenie

31

Inštitúcie zamestnaneckých dôchodkov

PRÁVO OBCHODNÝCH SPOLOČNOSTÍ, OCHRANA SPOTREBITEĽA, OCHRANA ÚDAJOV, OBČIANSKE PRÁVO

32

Ochrana osobných údajov

33

Právo obchodných spoločností

34

Medzinárodné právo súkromné

35

Ochrana spotrebiteľa a práva cestujúcich

DUŠEVNÉ VLASTNÍCTVO

36

Ochranné známky a dizajny Spoločenstva

37

Odrody rastlín

38

Autorské právo

39

Dodatkové ochranné osvedčenie

ODBORNÉ KVALIFIKÁCIE

40

Odborné kvalifikácie

41

Kvalifikácie personálu bitúnkov

42

Kvalifikácie prepravcov zvierat

43

Kvalifikácie námorníkov

DOPRAVA

44

Letecká doprava (prístup)

45

Bezpečnosť letectva

46

Bezpečnostná ochrana leteckej a námornej dopravy

47

Cestná doprava

48

Námorná doprava (prístup a bezpečnosť)

49

Železničná doprava

50

Vnútrozemská vodná doprava

DIGITÁLNE SYSTÉMY A INFORMÁCIE

51

Názvy domén najvyššej úrovne .eu

52

Elektronický obchod (služby informačnej spoločnosti)

53

Telekomunikácia

54

Audiovizuálne mediálne služby

55

eIDAS/dôveryhodné služby

56

Sieťová bezpečnosť

57

Geografické blokovanie

ENERGETIKA

58

Záležitosti súvisiace s Euratom-om

59

Trh s elektrinou a zemným plynom

60

Potvrdenia o pôvode

INÉ

61

Látky ľudského pôvodu

62

Verejné obstarávanie

63

Schéma EÚ pre environmentálne manažérstvo a audit (EMAS)

64

Recyklácia lodí

65

Európska iniciatíva občanov

66

Acquis týkajúce sa rybárstva

67

Európska zamestnanecká rada

68

Priemyselná bezpečnosť (EUCI)

(1)

      https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness_en