V Bruseli8. 3. 2018

COM(2018) 114 final

OZNÁMENIE KOMISIE

Dokončenie únie kapitálových trhov do roku 2019 – nastal čas postupovať rýchlejšie


Úvod

V dňoch 22. – 23. marca 2018 Európska rada zhodnotí pokrok pri dosahovaní cieľov, okrem iného, Akčného plánu na vybudovanie únie kapitálových trhov (CMU) 1 . Pre Európsku úniu je to dôležitá priorita a súčasť Investičného plánu pre Európu. Jednotný kapitálový trh je prínosom pre EÚ ako celok, mimoriadny význam má však pre tie členské štáty, ktorých spoločnou menou je euro.

Hlboko integrované kapitálové trhy prispievajú k cezhraničnému rozdeleniu rizika súkromného sektora v eurozóne a mimo nej, čím podnecujú produktívne a inovačné využívanie súkromného kapitálu, rozširujú spektrum zdrojov a spôsobov financovania reálnej ekonomiky a diverzifikujú ich, ako aj znižujú potrebu znášania rizika verejným sektorom. Popri ďalších faktoroch, ktorými sa Komisia zaoberala (ako je integrovaný a spravodlivý trh práce a transparentný daňový systém, ktorý je chránený pred zneužívaním, či znižovanie nesplácaných úverov) má takýto prístup kľúčový význam pre schopnosť hospodárstiev EÚ stabilizovať sa a absorbovať hospodárske otrasy ovplyvňujúce konkrétne členské štáty, regióny alebo odvetvia. V prípade štrukturálneho šoku nedostatočná finančná diverzifikácia vystavuje systém ďalšej nestabilite spôsobenej volatilitou niektorých finančných tokov (pozri obrázok). Ak sa európske úspory investujú do diverzifikovaného portfólia finančných produktov poskytovaných rôznymi aktérmi v rôznych členských štátoch, ich návratnosť bude menej podliehať volatilite a stavu jednotlivých hospodárstiev.

Obrázok – Finančné toky nefinančným korporáciám (v miliardách EUR, čisté toky)

Zdroj: výpočty Európskej centrálnej banky a útvarov Komisie.

Poznámka: údaje zobrazujú ročné kĺzavé priemery štvrťročných čistých tokov v období od posledného štvrťroku 1999 po tretí štvrťrok 2017.

Úlohou úspešnej únie kapitálových trhov, ktorá dopĺňa bankovú úniu EÚ, je takisto otvorenie trhov, aby podniky EÚ mali lepší prístup k financovaniu a sporitelia, ktorí dnes majú lepšie prostriedky na pochopenie spôsobu nakladania s ich investíciami a viac sú naklonení možnosti vyberať si rôznych investorov, mali širšiu ponuku inovatívnych investičných príležitostí. To je dôvod, prečo transformácia kapitálových trhov musí viesť k vytvoreniu nástrojov na využívanie nových možností, ktoré ponúkajú finančné technológie a udržateľné financovanie, a na uľahčenie prechodu na ekologickejšie obehové hospodárstvo efektívne využívajúce zdroje.

Ako v júni 2017 uviedla Komisia v preskúmaní akčného plánu na vybudovanie únie kapitálových trhov v polovici trvania 2 , potrebujeme mať väčšie ambície, pokiaľ ide o odstránenie existujúcich prekážok, ale dôležitejšie je využiť dané nové príležitosti.

Preto Komisia predložila aj akčný plán pre finančné technológie (FinTech) a akčný plán o udržateľnom financovaní.

V nadväznosti na závery verejnej konzultácie vykonanej v období od marca do júna 2017 a vzhľadom na už predložené iniciatívy sa Komisia domnieva, že treba realizovať rad cielených iniciatív na úrovni EÚ, aby sa využili príležitosti spojené s inováciami, ktoré do oblasti finančných služieb prinášajú moderné technológie. V akčnom pláne pre finančné technológie sa stanovujú jasné a konkrétne kroky s cieľom umožniť inovačné obchodné modely zamerané na stimulovanie zavádzania nových technológií a posilniť kybernetickú bezpečnosť a integritu finančného systému. Týmto plánom sa zabezpečí, aby bol európsky finančný sektor naďalej inovačný a konkurencieschopný bez toho, aby bola ohrozená finančná stabilita a ochrana investorov.

Cieľom akčného plánu o udržateľnom financovaní je vytvoriť podmienky pre udržateľnejší hospodársky rast a rozvoj presunom kapitálových tokov smerom k udržateľnejším investíciám, ako sú napr. prechod na čistú energiu a prechod k obehovému hospodárstvu. Začlenenie aspektu udržateľnosti do riadenia rizík a posilňovanie transparentnosti a aspektu dlhodobosti v správe vecí verejných a v riadení súkromných investícií sú takisto dôležité prvky tohto plánu s cieľom pritiahnuť viac verejných a súkromných investícií do trvalo udržateľného rozvoja, a to v súlade s globálnymi záväzkami, ako je Parížska dohoda a 17 cieľov udržateľného rozvoja OSN.

Potreba pokročiť vo vykonávaní únie kapitálových trhov je o to naliehavejšia, ak vezmeme do úvahy, že s budúcim odchodom Spojeného kráľovstva opustí jednotný trh najväčšie finančné centrum EÚ. V dôsledku toho treba vyvinúť ešte väčšie úsilie, aby došlo k vytvoreniu rozvinutejších a integrovanejších kapitálových trhov, nad ktorými sa vykonáva lepší dohľad.

Európska rada vo svojich záveroch z júna 2016 vyzvala na „rýchly a rozhodný pokrok s cieľom zabezpečiť ľahší prístup podnikov k finančným prostriedkom a podporovať investície do reálnej ekonomiky prostredníctvom napredovania v cieľoch únie kapitálových trhov“. Rada ECOFIN zdôraznila význam dokončenia únie kapitálových trhov do roku 2019 pri viacerých príležitostiach, naposledy v júli 2017, keď obnovila svoj záväzok zameraný na úniu kapitálových trhov, a najmä na celý súbor opatrení obsiahnutých v preskúmaní v polovici trvania vrátane deviatich prioritných iniciatív. Európsky parlament v uznesení z 19. januára 2016 uznal dôležitú úlohu, ktorú môžu zohrávať kapitálové trhy pri riešení potrieb financovania hospodárstiev členských štátov, a podčiarkol, že únia kapitálových trhov musí klásť väčší dôraz na koncových používateľov kapitálových trhov, t. j. na podniky a investorov.

Komisia je odhodlaná do polovice roku 2019 zaviesť všetky základné prvky únie kapitálových trhov. Hoci sa už podarilo dosiahnuť prvé úspechy a významné medzníky (pozri tabuľku v prílohe), nastal čas urobiť ďalší krok vpred a zabezpečiť, že do konca tohto mandátu sa dokončia všetky doteraz neprijaté legislatívne návrhy. Okrem toho Komisia dnes navrhla dodatočné opatrenia na rozvoj a integráciu kapitálových trhov EÚ, pričom zostávajúce návrhy budú predložené do mája 2018 tak, aby právne predpisy mohli byť s potrebnou politickou vôľou prijaté ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019.

Do budúcnosti treba významne podporiť efektívne fungovanie únie kapitálových trhov tým, že sa jej základné prvky začlenia do štruktúry troch vzájomne sa posilňujúcich dimenzií: jednotného trhu EÚ, jasných a primeraných pravidiel a účinného dohľadu.

1.Maximálne využitie jednotného trhu vďaka novým európskym výrobkom, značkám a režimom povolení

Nové celoeurópske výrobky, značky a režimy povolení (passports) zabezpečia investorom, spotrebiteľom a podnikom možnosť naplno využívať všetky výhody jednotného trhu (expandovať v Európe a podnikať v celosvetovom meradle). Začali sa uplatňovať pravidlá na rozvoj Európskych fondov rizikového kapitálu (EuVECA) s cieľom podporiť investície do začínajúcich podnikov a malých a stredných podnikov a bezpečný a široký trh pre jednoduchú, transparentnú a štandardizovanú (STS) sekuritizáciu. Ak by sa úroveň sekuritizácie v EÚ dostala späť na priemernú úroveň pred krízou, pre hospodárstvo by sa mohlo vygenerovať dodatočné financovanie v objeme až do 150 mld. EUR. Komisia takisto navrhla nový celoeurópsky osobný dôchodkový produkt (PEPP) s cieľom podporiť sporenie si spotrebiteľov na dôchodok a prilákať viac úspor na kapitálové trhy, a tým sprostredkovať prísun dodatočného financovania pre produktívne investície. Komisia vyzýva spoluzákonodarcov na rýchlejšie dokončenie práce na tomto návrhu, aby mali všetci európski občania prístup k širokej škále možností, ako si šetriť na dôchodok, a zároveň mali prístup k účinnej ochrane spotrebiteľa.

Komisia dnes s cieľom dosiahnuť pokrok v ďalších oblastiach navrhuje dodatočné opatrenia na vytvorenie nových produktov a značiek a integráciu kapitálových trhov:

·európsku značku pre platformy kolektívneho financovania na investičnej a úverovej báze („európski poskytovatelia služieb kolektívneho financovania pre podniky“), ktorá umožňuje cezhraničnú činnosť a primerane rieši riziká investorov. Poskytovatelia služieb kolektívneho financovania sa vďaka tomu budú môcť rozšíriť na celom jednotnom trhu, čím sa vo všeobecnosti zlepší prístup podnikateľov, začínajúcich podnikov a malých a stredných podnikov k financiám. Zároveň ide o prvý konkrétny výsledok akčného plánu pre finančné technológie, ktorého cieľom je vytvorenie prostredia podporujúceho vznik inovačných produktov a riešení a ich rozšírenie po celej EÚ bez ohrozenia finančnej stability a ochrany spotrebiteľov.

·rámec umožňujúci kryté dlhopisy v EÚ – kryté dlhopisy sa počas finančnej krízy ukázali ako stabilný a nákladovo efektívny zdroj financovania a mali by sa ďalej rozvíjať, a to na základe osvedčených postupov odvodených z existujúcich vnútroštátnych systémov. Tento rámec môže podporiť financovanie hospodárstva, a zároveň poskytne investorom širšiu a bezpečnejšiu ponuku investičných príležitostí a pomôže zachovať finančnú stabilitu.

·opatrenia na zníženie regulačných prekážok cezhraničnej distribúcie investičných fondov v EÚ. Týmito opatreniami sa znížia náklady na cezhraničnej úrovni a podporí sa lepšie integrovaný jednotný trh pre investičné fondy. Zvýšená konkurencia poskytne investorom väčší výber a lepšiu hodnotu, pričom sa zaručí vysoká úroveň ochrany.

2.Podpora podnikov a podnikateľov cez jasnejšie a jednoduchšie pravidlá

Komisia v novembri 2016 predložila návrh smernice o rámcoch preventívnej reštrukturalizácie, druhej šanci a opatreniach na zvýšenie účinnosti postupov reštrukturalizácie, platobnej neschopnosti a oddlženia. Tento dôležitý návrh si kladie za cieľ uľahčiť efektívnu reštrukturalizáciu životaschopných podnikov vo finančných ťažkostiach, aby sa mohli vyhnúť platobnej neschopnosti a zachovať hodnotu fungujúceho podniku. V prípade fyzických osôb vrátane samostatne zárobkovo činných osôb sa v návrhu zavádza druhá šanca formou oddlženia s cieľom umožniť im nový začiatok a motivovať ich k podnikaniu. Návrh takisto pomôže zvýšiť dôveru v to, že podniky budú dodržiavať svoje platobné záväzky, napr. pokiaľ ide o ich bankové úvery. Harmonizáciou týchto postupov by sa návrhom odstránili prekážky pre cezhraničné investície, čo by podporilo rozvoj kapitálových trhov v EÚ. Návrh takisto pomôže obmedziť nárast budúcich nesplácaných úverov v portfóliu bánk a riešiť existujúce problémové úvery. Tým, že sa pre podnikateľov a podniky vo finančných ťažkostiach zlepšia vyhliadky na prijatie úspešného reštrukturalizačného plánu, viac podnikov by sa mohlo vyhnúť platobnej neschopnosti a z nesplácaných úverov by sa mohli stať úvery, ktoré podnikatelia a podniky dokážu splatiť. Komisia vyzýva spoluzákonodarcov, aby zrýchlili prijatie týchto dôležitých pravidiel.

Ako súčasť návrhu na spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb (CCCTB) Komisia navrhuje riešiť skutočnosť, že daňový systém zvýhodňuje dlh pred vlastným kapitálom poskytnutím úľavy na emisiu kapitálových cenných papierov. Každý rok by mali právnické osoby možnosť odpočítať si zo základu vopred stanovený podiel novo upísaného vlastného imania vypočítaný na základe sadzby zloženej z bezrizikovej sadzby a z rizikovej prirážky. Za súčasných trhových podmienok by táto sadzba bola na úrovni 2,7 %. Podniky to podnieti, aby vyhľadávali stabilnejšie zdroje financovania a využívali kapitálové trhy. Prinieslo by to navyše aj výhody z hľadiska finančnej stability, keďže podniky so silnejšou kapitálovou základňou by boli v prípade šokov menej zraniteľné. Komisia vyzýva Radu, aby zrýchlila prijatie týchto dôležitých pravidiel.

Komisia dnes takisto navrhuje nové pravidlá na uľahčenie cezhraničných transakcií poskytnutím právnej istoty vlastníkovi pohľadávky, čím sa odstránia právne riziká a možné systémové nepriaznivé dôsledky. Postúpenie pohľadávok je mechanizmus používaný veľkými i malými podnikmi na získanie likvidity a prístupu k úverom, ako aj finančnými inštitúciami s cieľom optimalizovať využitie ich kapitálu. Komisia rovnako v samostatnom oznámení ponúka ďalšie usmernenia týkajúce sa toho, aké právne predpisy sa majú uplatňovať v otázke, kto je vlastníkom podkladových aktív pri transakciách s cennými papiermi.

Prijaté už boli nové pravidlá o prospektoch s cieľom podporiť možnosti podnikov získať finančné prostriedky na verejných trhoch s kapitálovými a dlhovými nástrojmi 3 . Pre malé a stredné podniky a spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou, ktoré chcú získať finančné prostriedky v celej EÚ, bude vytvorený nový rastový prospekt EÚ. Treba však vynaložiť ďalšie úsilie, najmä pokiaľ ide o zabezpečenie toho, že označením „rastový trh MSP“ zavedené na základe balíka MiFID II sa vytvorí správna rovnováha medzi poskytovaním dostatočnej ochrany investorov a odstránením zbytočného administratívneho zaťaženia. Aj preto Komisia do mája 2018 predstaví ďalšie opatrenia na dosiahnutie primeranejšieho regulačného prostredia na podporu kótovania malých a stredných podnikov na rastových trhoch MSP.

3.Účinnejší dohľad nad kapitálovými trhmi EÚ

Väčšia finančná integrácia si vyžaduje integrovanejší a účinnejší dohľad. Konzistentná regulácia a dohľad uľahčí cezhraničné činnosti tak finančných inštitúcií, ako aj spotrebiteľov a podnikov využívajúcich finančné služby. A hoci finančná integrácia a financovanie získané z kapitálových trhov môžu priniesť značné výhody, takisto však môžu podnietiť vznik nových rizík. Preto je dôležité zabrániť regulatórnej arbitráži a zaručiť rovnaké podmienky i konzistentnú ochranu investora a finančnú stabilitu.

Pre úspech únie kapitálových trhov je nevyhnutné posilniť najmä schopnosť Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) zabezpečiť konzistentný dohľad a presadzovanie, a takisto vykonávať priamy dohľad nad určitými kapitálovými trhmi. Komisia je preto pripravená aktívne diskutovať s Európskym parlamentom a Radou o ideách ako zrýchliť súčasné rokovania s cieľom dosiahnuť konečné prijatie preskúmania Európskych orgánov dohľadu pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2019. Je to kľúčové pre úspech únie kapitálových trhov.

Poobchodná infraštruktúra trhu zohráva zásadnú úlohu pri integrácii finančných trhov. Preto je rovnako dôležité zabezpečiť ďalšiu konvergenciu dohľadu a užšiu spoluprácu medzi príslušnými orgánmi v záujme celoeurópskeho prístupu k dohľadu nad centrálnymi protistranami EÚ (CCP). Komisia navrhla reformu, ktorej cieľom je posilniť dohľad nad centrálnymi protistranami a vyzýva spoluzákonodarcov, aby zrýchlili prijatie týchto dôležitých pravidiel.

Záver

Komisia plní svoj záväzok zaviesť do polovice roku 2019 základné prvky únie kapitálových trhov. Komisia predstavila osem legislatívnych návrhov, z ktorých doteraz boli spoluzákonodarcami prijaté len tri, a dnes predstavuje ďalšie štyri legislatívne návrhy. Komisia do mája 2018 predloží všetky legislatívne iniciatívy, ktoré boli oznámené v rámci akčného plánu na vybudovanie únie kapitálových trhov v roku 2015 a v preskúmaní v polovici trvania z roku 2017. Komisia je pripravená aktívne spolupracovať s Európskym parlamentom a Radou pri všetkých neprijatých návrhoch, ktoré sú relevantné pre úniu kapitálových trhov.

Komisia sama nedokáže dosiahnuť reformu kapitálových trhov EÚ. Všetky zainteresované strany na vnútroštátnej a európskej úrovni musia takisto prispieť svojím dielom a Komisia bude toto úsilie naďalej podporovať. Ako ďalší bezprostredný krok Komisia so záujmom očakáva rokovania na zasadnutí Európskej rady 22. a 23. marca a vyzýva Európsky parlament a Radu, aby zrýchlili práce na všetkých zatiaľ neprijatých legislatívnych návrhoch, ktoré sú relevantné pre dokončenie únie kapitálových trhov, s cieľom zabezpečiť, že budú prijaté pred voľbami do Európskeho parlamentu najneskôr v polovici roka 2019.

(1)

   Oznámenie „Akčný plán na vybudovanie únie kapitálových trhov“, COM(2015) 468 final, 30. 9. 2015.

(2)

     Oznámenie o „preskúmaní akčného plánu únie kapitálových trhov v polovici trvania“, COM(2017) 292, 8. 6. 2017.

(3)

     Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1129 zo 14. júna 2017 o prospekte, ktorý sa má uverejniť pri verejnej ponuke cenných papierov alebo ich prijatí na obchodovanie na regulovanom trhu, a o zrušení smernice 2003/71/ES (Ú. v. EÚ L 168, 30.6.2017, s. 12 – 82).


V Bruseli8. 3. 2018

COM(2018) 114 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Dokončenie únie kapitálových trhov do roku 2019 – nastal čas postupovať rýchlejšie


Legislatívne iniciatívy a prioritné opatrenia

Zdroj (*)

Dátum

Prijaté

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1991 z 25. októbra 2017, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 345/2013 o európskych fondoch rizikového kapitálu a nariadenie (EÚ) č. 346/2013 o európskych fondoch sociálneho podnikania

AP

október 2017

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1129 zo 14. júna 2017 o prospekte, ktorý sa má uverejniť pri verejnej ponuke cenných papierov alebo ich prijatí na obchodovanie na regulovanom trhu

AP

jún 2017

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/2402 z 12. decembra 2017, ktorým sa stanovuje všeobecný rámec pre sekuritizáciu a vytvára sa osobitný rámec pre jednoduchú, transparentnú a štandardizovanú sekuritizáciu

AP

december 2017

Navrhované

Návrh smernice Rady o spoločnom konsolidovanom základe dane z príjmov právnických osôb (CCCTB)

AP

október 2016

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o rámcoch preventívnej reštrukturalizácie, druhej šanci a opatreniach na zvýšenie účinnosti postupov reštrukturalizácie, platobnej neschopnosti a oddlženia

AP

november 2016

Návrh nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte (PEPP)

PPT

jún 2017

Návrh nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady, ktorým sa menia nariadenia, ktorými sa zriaďujú Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) a ďalšie európske orgány dohľadu, a akty s tým súvisiace

PPT

september 2017

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o prudenciálnych požiadavkách na investičné spoločnosti

PPT

december 2017

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o rozhodnom práve pre účinky postúpenia pohľadávok na tretie strany a oznámenie o rozhodnom práve pre účinky transakcií s cennými papiermi na vlastnícke práva

PPT

marec 2018

Oznámenie „Akčný plán: financovanie udržateľného rozvoja“

PPT

marec 2018

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o európskych poskytovateľoch služieb kolektívneho financovania (ECSP) pre podniky a oznámenie „Akčný plán pre finančné technológie (FinTech): konkurencieschopnejši a inovatívnejší európsky finančný sektor“

PPT

marec 2018

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o emisii krytých dlhopisov a verejnom dohľade nad krytými dlhopismi a návrh nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady, pokiaľ ide o expozície vo forme krytých dlhopisov

PPT

marec 2018

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o cezhraničnú distribúciu fondov kolektívneho investovania a návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o uľahčení cezhraničnej distribúcie fondov kolektívneho investovania

PPT

marec 2018

Pripravované

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o správcoch úverov, nákupcoch úverov a úhrade zo zábezpeky

PPT

marec 2018

Primerané regulačné prostredie na podporu kótovania MSP (posúdenie vplyvu)

PPT

máj 2018

Oznámenie o podpore EÚ pre miestne kapitálové trhy

PPT

2. štvrťrok 2018

Cezhraničné investície v rámci EÚ: i) posúdenie vplyvu s cieľom stanoviť primeraný rámec pre zmierlivé riešenie investičných sporov; ii) výkladové oznámenie s cieľom poskytnúť usmernenie o existujúcich normách EÚ pre zaobchádzanie s cezhraničnými investíciami EÚ.

PPT

2./3. štvrťrok 2018

Poznámka: (*) „AP“ znamená opatrenia uvedené v oznámení „Akčný plán na vybudovanie únie kapitálových trhov“, COM(2015) 468 final, 30. 9. 2015; „PPT“ znamená opatrenia uvedené v „Oznámení o preskúmaní akčného plánu únie kapitálových trhov v polovici trvania“, COM(2017) 292, 8. 6. 2017.