7.3.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 86/282


Stanovisko Európskeho výboru regiónov — Európsky zbor solidarity a nová stratégia EÚ pre mládež

(2019/C 86/15)

Spravodajca:

Matteo Luigi BIANCHI (IT/EKR), starosta obce Morazzone, provincia Varese (VA)

Referenčné dokumenty:

Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje program Európsky zbor solidarity a zrušujú [nariadenie o Európskom zbore solidarity] a nariadenie (EÚ) č. 375/2014,

COM(2018) 440 final

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Zapájať mladých ľudí, spájať ich a posilňovať ich postavenie: nová stratégia EÚ pre mládež,

COM(2018) 269 final

I.   NÁVRHY ZMIEN

Pozmeňovací návrh 1

Odôvodnenie (1)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Európska únia je založená na solidarite medzi jej občanmi a medzi jej členskými štátmi. Táto spoločná hodnota určuje jej činnosť a vytvára nevyhnutnú jednotu na riešenie súčasných a budúcich spoločenských výziev, ktorým sú mladí Európania odhodlaní čeliť pomocou prejavu solidarity v praxi.

Európska únia je založená na solidarite medzi jej občanmi a medzi jej členskými štátmi , ako aj medzi miestnymi a regionálnymi komunitami týchto členských štátov . Táto spoločná hodnota určuje jej činnosť a vytvára nevyhnutnú jednotu na riešenie súčasných a budúcich spoločenských výziev, ktorým sú mladí Európania odhodlaní čeliť pomocou prejavu solidarity v praxi a rozvojom dlhodobého záväzku solidarity, ktorý ich môže sprevádzať po zvyšok života .

Zdôvodnenie

Doplnenie zdôrazňuje úlohu miestneho a regionálneho rozmeru v občianskej angažovanosti mladých ľudí a poukazuje na miestnu a regionálnu úroveň ako na prvý základný kontaktný bod v oblasti solidarity.

Pozmeňovací návrh 2

Odôvodnenie (5)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Mladým ľuďom by sa mali poskytnúť ľahko dostupné príležitosti na zapojenie sa do solidárnych činností, ktoré by im pomohli vyjadriť ich odhodlanie konať v prospech komunít a zároveň získať užitočné skúsenosti, zručnosti a schopnosti potrebné pre ich osobný, vzdelávací, sociálny, občiansky a profesijný rozvoj, čím by sa zlepšila ich zamestnateľnosť. Týmito činnosťami by sa podporila aj mobilita mladých dobrovoľníkov, stážistov a pracovníkov.

Mladým ľuďom by sa mali poskytnúť ľahko dostupné príležitosti na zapojenie sa do solidárnych činností, ktoré by im pomohli vyjadriť ich odhodlanie konať v prospech komunít vrátane regionálnych a miestnych, tak za normálneho stavu, ako aj v núdzových situáciách a zároveň získať užitočné skúsenosti, zručnosti a schopnosti potrebné pre ich osobný, vzdelávací, sociálny, občiansky a profesijný rozvoj, čím by sa zlepšila ich zamestnateľnosť. Týmito činnosťami by sa podporila aj mobilita mladých dobrovoľníkov, stážistov a pracovníkov.

Zdôvodnenie

Doplnený text zdôrazňuje význam regionálneho a miestneho rozmeru angažovanosti mladých Európanov vrátane v núdzových situáciách, kde sa vyžaduje humanitárna pomoc.

Pozmeňovací návrh 3

Odôvodnenie (6)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Solidárne činnosti ponúkané mladým ľuďom by mali byť kvalitné v tom zmysle, že by mali reagovať na neuspokojené spoločenské potreby, prispievať k posilňovaniu komunít, ponúkať mladým ľuďom príležitosť na získanie cenných poznatkov a schopností, mali by byť finančne dostupné pre mladých ľudí a mali by sa vykonávať v bezpečnom a zdravom prostredí.

Solidárne činnosti ponúkané mladým ľuďom by mali byť kvalitné v tom zmysle, že by mali reagovať na neuspokojené spoločenské potreby, vrátane miestnych potrieb, a  prispievať k posilňovaniu miestnych a regionálnych komunít, ponúkať mladým ľuďom príležitosť na získanie cenných poznatkov a schopností, mali by byť finančne dostupné pre mladých ľudí a mali by sa vykonávať v bezpečnom a zdravom prostredí.

Zdôvodnenie

Opätovne potvrdiť dôležitosť uspokojovania spoločenských potrieb a transformácie dobrovoľníckych činností na formy, ktoré posilňujú miestne alebo regionálne komunity.

Pozmeňovací návrh 4

Odôvodnenie (7)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Európsky zbor solidarity funguje ako jednotné kontaktné miesto pre solidárne činnosti v celej Únii a za jej hranicami. Mal by sa zabezpečiť súlad a komplementarita s ďalšími príslušnými politikami a programami Únie. Európsky zbor solidarity stavia na silných stránkach a synergii predchádzajúcich a existujúcich programov, konkrétne Európskej dobrovoľníckej služby (1) a iniciatívy Dobrovoľníci pomoci EÚ (2). Dopĺňa takisto úsilie členských štátov zamerané na podporu mladých ľudí a uľahčenie ich prechodu zo školy do zamestnania v rámci záruky pre mladých ľudí tým, že im poskytne ďalšie príležitosti pre vstup na trh práce vo forme stáží alebo pracovných miest v oblastiach súvisiacich so solidaritou v ich domovskom členskom štáte alebo v zahraničí. Zabezpečená je aj komplementarita s existujúcimi sieťami na úrovni Únie relevantnými pre činnosti Európskeho zboru solidarity, ako je napríklad európska sieť verejných služieb zamestnanosti, EURES a sieť Eurodesk. Okrem toho by sa mala zabezpečiť komplementarita medzi existujúcimi súvisiacimi systémami, konkrétne vnútroštátnymi systémami solidarity a programami mobility pre mladých ľudí, a Európskym zborom solidarity, pričom by sa v prípade potreby malo vychádzať z osvedčených postupov.

Európsky zbor solidarity funguje ako jednotné kontaktné miesto pre solidárne činnosti v celej Únii a za jej hranicami. Mal by sa zabezpečiť súlad a komplementarita s ďalšími príslušnými politikami a programami Únie , rozvíjať horizontálny prístup a mala by sa čo najviac podporovať medziodvetvová spolupráca . Európsky zbor solidarity stavia na silných stránkach a synergii predchádzajúcich a existujúcich programov, konkrétne Európskej dobrovoľníckej služby (1) a iniciatívy Dobrovoľníci pomoci EÚ (2). Dopĺňa takisto úsilie členských štátov zamerané na podporu mladých ľudí a uľahčenie ich prechodu zo školy do zamestnania v rámci záruky pre mladých ľudí tým, že im poskytne ďalšie príležitosti pre vstup na trh práce vo forme stáží , učňovskej prípravy alebo pracovných miest v oblastiach súvisiacich so solidaritou v ich domovskom členskom štáte alebo v zahraničí. Zabezpečená je aj komplementarita s existujúcimi sieťami na úrovni Únie relevantnými pre činnosti Európskeho zboru solidarity, ako je napríklad európska sieť verejných služieb zamestnanosti, EURES a sieť Eurodesk , ako aj sociálne siete, ako je napríklad Európske dobrovoľnícke centrum a Európske fórum mládeže . Okrem toho by sa mala zabezpečiť komplementarita medzi existujúcimi súvisiacimi systémami, konkrétne vnútroštátnymi systémami solidarity a programami mobility pre mladých ľudí, a Európskym zborom solidarity, pričom by sa v prípade potreby malo vychádzať z osvedčených postupov a z rozvoja synergií a stáleho a priameho dialógu so všetkými zainteresovanými miestnymi a regionálnymi orgánmi, ako aj so všetkými subjektmi, ktoré majú aj medziregionálny význam, ktoré už využívali prínos zo zásahov v oblasti solidarity a ktoré môžu prostredníctvom svojich skúseností ponúknuť návrhy a nové perspektívy solidarity.

Zdôvodnenie

Komisia by mala v čo najväčšej miere podporovať medzisektorový prístup a zabezpečiť väčšie priame zapojenie miestnych a regionálnych orgánov do spolupráce s Európskym zborom solidarity, ako aj stály dialóg s organizáciami, ktoré už pôsobia v tomto sektore a ktoré už využívali činnosti v oblasti solidarity.

Pozmeňovací návrh 5

Odôvodnenie (10)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Tieto činnosti by mali byť prospešné pre komunity a zároveň podporovať osobný, vzdelávací, sociálny, občiansky a profesijný rozvoj jednotlivca, môžu mať podobu dobrovoľníckych činností, stáží a pracovných miest, projektov alebo činností súvisiacich s vytváraním sietí zameraných na rôzne oblasti, ako je vzdelávanie a odborná príprava, zamestnanie, rodová rovnosť, podnikanie, a najmä sociálne podnikanie, občianstvo a demokratická angažovanosť, životné prostredie a ochrana prírody, opatrenia v oblasti klímy, predchádzanie katastrofám, pripravenosť a obnova, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, potravinová a nepotravinová pomoc, zdravie a dobré životné podmienky, tvorivosť a kultúra, telesná výchova a šport, sociálna pomoc a zabezpečenie, prijímanie a integrácia štátnych príslušníkov tretích krajín, územná spolupráca a súdržnosť a cezhraničná spolupráca. Mali by zahŕňať solídny rozmer vzdelávania a odbornej prípravy prostredníctvom príslušných činností, ktoré možno ponúknuť účastníkom pred vykonávaním solidárnej činnosti, počas nej a po jej skončení.

Tieto činnosti by mali byť prospešné pre miestne komunity a širšie úsilie v oblasti budovania komunít, a zároveň podporovať osobný, vzdelávací, sociálny, občiansky a profesijný rozvoj jednotlivca, môžu mať podobu dobrovoľníckych činností, učňovskej prípravy, stáží a pracovných miest, projektov alebo činností súvisiacich s vytváraním sietí zameraných na rôzne oblasti, ako je vzdelávanie a odborná príprava, zamestnanie, rodová rovnosť, podnikanie, a najmä sociálne podnikanie, občianstvo a demokratická angažovanosť, životné prostredie a ochrana prírody, opatrenia v oblasti klímy, predchádzanie katastrofám, pripravenosť a obnova, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, potravinová a nepotravinová pomoc, zdravie a dobré životné podmienky, tvorivosť a kultúra, sociálna pomoc a zabezpečenie, prijímanie a integrácia štátnych príslušníkov tretích krajín, územná spolupráca a súdržnosť , zhodnocovanie a obnova miestneho a regionálneho kultúrneho a umeleckého dedičstva, hmotného i nehmotného, a cezhraničná spolupráca. Mali by zahŕňať solídny rozmer vzdelávania a odbornej prípravy prostredníctvom príslušných činností, ktoré možno ponúknuť účastníkom pred vykonávaním solidárnej činnosti, počas nej a po jej skončení.

Zdôvodnenie

Európsky výbor regiónov zdôrazňuje potrebu uľahčiť zapojenie miestnych a regionálnych komunít a všetkých zainteresovaných strán prostredníctvom programov a iniciatív zameraných na zhodnotenie a obnovu miestneho kultúrneho a umeleckého dedičstva.

Pozmeňovací návrh 6

Odôvodnenie (11)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Dobrovoľnícke činnosti (v rámci Únie aj mimo nej) sú zdrojom bohatých skúseností v kontexte neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa, čo posilňuje osobný, sociálno-vzdelávací a profesijný rozvoj, aktívne občianstvo a zamestnateľnosť mladých ľudí. Dobrovoľnícke činnosti by nemali mať nepriaznivý vplyv na potenciálne alebo už existujúce platené zamestnanie, ani sa nesmú považovať za jeho náhradu. Komisia a členské štáty by mali spolupracovať vzhľadom na politiky v oblasti dobrovoľníctva mládeže pomocou otvorenej metódy koordinácie.

Dobrovoľnícke činnosti (v rámci Únie aj mimo nej) sú zdrojom bohatých skúseností v kontexte neformálneho vzdelávania a informálneho učenia sa, čo posilňuje osobný, sociálno-vzdelávací a profesijný rozvoj, aktívne občianstvo a zamestnateľnosť mladých ľudí. Dobrovoľnícke činnosti by nemali mať nepriaznivý vplyv na potenciálne alebo už existujúce platené zamestnanie, ani sa nesmú považovať za jeho náhradu. Komisia a členské štáty by mali spolupracovať vzhľadom na politiky v oblasti dobrovoľníctva mládeže pomocou otvorenej metódy koordinácie a prostredníctvom určenia spoločných nástrojov na predchádzanie tzv. „nedeklarovanému zamestnávaniu“ alebo zneužívaniu dobrovoľníctva na účely neodmeňovania mladých ľudí zamestnaných v rámci solidárnych činností .

Zdôvodnenie

Výbor regiónov opätovne zdôrazňuje potrebu stanoviť formy koordinácie medzi Komisiou a členskými štátmi a nástroje, ktorými sa jasne vymedzia hranice medzi dobrovoľníckou činnosťou a solidárnymi činnosťami, ktoré sú platené alebo podporované odmeňovaním v rámci programu.

Pozmeňovací návrh 7

Odôvodnenie (12)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Stáže a pracovné miesta v oblastiach súvisiacich so solidaritou môžu mladým ľuďom ponúknuť ďalšie príležitosti pre vstup na trh práce a zároveň prispieť k riešeniu kľúčových spoločenských výziev . Môže to pomôcť zvýšiť zamestnateľnosť a produktivitu mladých ľudí a zároveň uľahčiť ich prechod zo vzdelávania do zamestnania, čo je kľúčom k zvýšeniu ich šancí na trhu práce. Stáže ponúkané v rámci Európskeho zboru solidarity sa riadia zásadami kvality uvedenými v odporúčaní Rady o rámci kvality pre stáže (1) . Ponúkané stáže a pracovné miesta pre mladých ľudí predstavujú odrazový mostík pre vstup na trh práce, a preto ich sprevádza primeraná podpora po vykonaní činnosti. Stáže a pracovné miesta podporujú príslušní aktéri na trhu práce, najmä verejné a súkromné služby zamestnanosti, sociálni partneri a obchodné komory a odmeňuje ich účastnícka organizácia. Účastnícke organizácie by mali podať žiadosť o finančné prostriedky prostredníctvom príslušného vykonávacieho orgánu Európskeho zboru solidarity s cieľom poskytovať sprostredkovacie služby medzi mladými účastníkmi a zamestnávateľmi ponúkajúcimi stáže a pracovné miesta v odvetviach solidarity.

Stáže , učňovská príprava a pracovné miesta v oblastiach súvisiacich so solidaritou môžu mladým ľuďom ponúknuť ďalšie príležitosti pre vstup na trh práce a zároveň ponúkajú príležitosť na rozvoj dlhodobého ducha solidarity v súkromnom živote . Môže to pomôcť zvýšiť zamestnateľnosť a produktivitu mladých ľudí a zároveň uľahčiť ich prechod zo vzdelávania do zamestnania, čo je kľúčom k zvýšeniu ich šancí na trhu práce. Učňovská príprava a/alebo stáže ponúkané v rámci Európskeho zboru solidarity sa riadia zásadami kvality uvedenými v odporúčaní Rady o rámci kvality pre stáže (1), a preto ich sprevádza primeraná podpora po vykonaní činnosti. Stáže , učňovskú prípravu a pracovné miesta podporujú príslušní aktéri na trhu práce, najmä verejné a súkromné služby zamestnanosti, sociálni partneri , príslušné miestne a regionálne inštitúcie citlivejšie na skutočné potreby územia a obchodné komory, a odmeňuje ich účastnícka organizácia. Účastnícke organizácie by mali podať žiadosť o finančné prostriedky prostredníctvom príslušného vykonávacieho orgánu Európskeho zboru solidarity s cieľom poskytovať sprostredkovacie služby medzi mladými účastníkmi a zamestnávateľmi ponúkajúcimi stáže , učňovskú prípravu a pracovné miesta v odvetviach solidarity.

Zdôvodnenie

Výbor regiónov uznáva hodnotu takýchto stáží ako nástroja na uľahčenie vstupu mladých ľudí do pracovného sveta a opätovne potvrdzuje potrebu pevnej a pravidelnej konfrontácie s miestnymi a regionálnymi verejnými a súkromnými organizáciami s cieľom zachytiť skutočné sociálne potreby územia.

Pozmeňovací návrh 8

Odôvodnenie (13)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Iniciatívny duch mladých ľudí je dôležitým prínosom pre spoločnosť a trh práce. Európsky zbor solidarity prispieva k posilňovaniu tohto aspektu tak, že mladým ľuďom ponúka príležitosť, aby navrhli a realizovali svoje vlastné projekty zamerané na riešenie konkrétnych problémov v prospech ich miestnych komunít. Tieto projekty predstavujú príležitosť na realizáciu nápadov a podporujú mladých ľudí, aby sa sami stali hybnou silou solidárnych činností. Zároveň slúžia ako odrazový mostík umožňujúci ďalšie zapojenie účastníkov Európskeho zboru solidarity do solidárnych činností a predstavujú prvý krok smerom k ich podpore, aby vykonávali samostatnú zárobkovú činnosť alebo si založili združenie, mimovládnu organizáciu alebo iný subjekt pôsobiaci v oblasti solidarity, neziskovom či mládežníckom sektore.

Iniciatívny duch mladých ľudí je dôležitým prínosom pre spoločnosť a trh práce. Európsky zbor solidarity prispieva k posilňovaniu tohto aspektu tak, že mladým ľuďom ponúka príležitosť, aby navrhli a realizovali svoje vlastné projekty zamerané na riešenie konkrétnych problémov v prospech ich miestnych komunít. Tieto projekty predstavujú príležitosť na realizáciu nápadov a podporujú mladých ľudí, aby sa sami stali hybnou silou solidárnych činností v prospech miestnych komunít a aby podporovali občiansku angažovanosť, ako aj boj proti sociálnemu vylúčeniu a migrácii z vidieka do mestských oblastí . Zároveň slúžia ako odrazový mostík umožňujúci ďalšie zapojenie účastníkov Európskeho zboru solidarity do solidárnych činností a predstavujú prvý krok smerom k ich podpore, aby vykonávali samostatnú zárobkovú činnosť alebo si založili združenie, mimovládnu organizáciu alebo iný subjekt pôsobiaci v oblasti solidarity, neziskovom či mládežníckom sektore.

Zdôvodnenie

Výbor regiónov vyzdvihuje dôležitosť stratégie solidarity, ktorá mladých ľudí podporuje, aby dodatočne získali vlastné podnikateľské skúsenosti, ktoré budú na prospech miestnym komunitám a budú inkluzívnejšie.

Pozmeňovací návrh 9

Odôvodnenie (14)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Mladí ľudia a organizácie zapojené do Európskeho zboru solidarity by mali mať pocit, že patria do spoločenstva jednotlivcov a subjektov odhodlaných zvýšiť solidaritu v celej Európe. Účastnícke organizácie zároveň potrebujú podporu, aby sa posilnila ich schopnosť ponúkať kvalitné činnosti čoraz väčšiemu počtu účastníkov. Európsky zbor solidarity podporuje činnosti súvisiac s vytváraním sietí zamerané na zvýšenie angažovanosti mladých ľudí a účastníckych organizácií v ich komunite , na posilnenie ducha Európskeho zboru solidarity, ako aj na podporu výmeny užitočných postupov a skúseností. Tieto činnosti takisto prispievajú k zvyšovaniu informovanosti o Európskom zbore solidarity medzi verejnými a súkromnými aktérmi, ako aj k získavaniu spätnej väzby od účastníkov a účastníckych organizácií o implementácii Európskeho zboru solidarity.

Mladí ľudia a organizácie zapojené do Európskeho zboru solidarity by mali mať pocit, že patria do spoločenstva jednotlivcov a subjektov odhodlaných zvýšiť solidaritu v celej Európe. Účastnícke organizácie zároveň potrebujú podporu, aby sa posilnila ich schopnosť ponúkať kvalitné činnosti čoraz väčšiemu počtu účastníkov. Európsky zbor solidarity podporuje činnosti súvisiace s vytváraním sietí zamerané na zvýšenie angažovanosti mladých ľudí a účastníckych organizácií, na posilnenie ducha Európskeho zboru solidarity, ako aj na podporu výmeny užitočných postupov a skúseností. Tieto činnosti takisto prispievajú k zvyšovaniu informovanosti o Európskom zbore solidarity medzi verejnými a súkromnými aktérmi, ako aj k získavaniu spätnej väzby od účastníkov a účastníckych organizácií, na posilnenie ducha Európskeho zboru solidarity , ako aj jeho schopnosti reagovať na potreby a očakávania miestnych komunít .

Zdôvodnenie

Základným prvkom je aktívna spolupráca medzi Európskym zborom solidarity a všetkými zainteresovanými stranami schopnými nielen reagovať na každú informačnú požiadavku, ale aj prenášať aktualizácie a komunikáciu, ktoré môžu zaručiť integrovanejší prístup a kvalitatívne vylepšenia projektov.

Pozmeňovací návrh 10

Odôvodnenie (15)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Osobitná pozornosť by sa mala venovať zabezpečeniu kvality činností a ďalších príležitostí ponúkaných v rámci Európskeho zboru solidarity, najmä prostredníctvom poskytovania odbornej prípravy, jazykovej podpory, poistenia, administratívnej podpory a podpory účastníkov po vykonaní činnosti, ako aj prostredníctvom potvrdenia znalostí, zručností a schopností získaných vďaka skúsenosti s Európskym zborom solidarity. Prvoradá je naďalej bezpečnosť a ochrana dobrovoľníkov, ktorí by sa nemali vysielať do operácií, ktoré sa uskutočňujú v zónach medzinárodných a vnútroštátnych ozbrojených konfliktov.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať zabezpečeniu kvality činností a ďalších príležitostí ponúkaných v rámci Európskeho zboru solidarity, najmä prostredníctvom poskytovania odbornej prípravy, jazykovej podpory, poistenia, administratívnej podpory a podpory účastníkov po vykonaní činnosti, ako aj prostredníctvom potvrdenia znalostí, zručností a schopností získaných vďaka skúsenosti s Európskym zborom solidarity prostredníctvom osobitných kritérií osvedčovania. Dobrovoľnícka činnosť by mala zahŕňať ziskové a neziskové organizácie, nadácie, neziskové organizácie, združenia a sociálne podniky a mali by sa vypracovať osobitné pravidlá pre tzv. pracovné umiestnenia, ktoré umožnia podporovať propagáciu spoločných projektov prípadným oslobodením od platenia daní/daňovými úľavami na základe samostatnej iniciatívy členských štátov. Prvoradá je však naďalej bezpečnosť a ochrana dobrovoľníkov, ktorí by sa nemali vysielať do operácií, ktoré sa uskutočňujú v zónach medzinárodných a vnútroštátnych ozbrojených konfliktov.

Zdôvodnenie

Výbor regiónov opätovne zdôrazňuje, že je potrebné podporovať dobrovoľnícku činnosť, stáže, učňovskú prípravu a pracovné činnosti, ktoré sú platené, so všetkými podporovateľmi projektov v rámci Európskeho zboru solidarity, pričom sa tiež hodnotí možnosť, aby členské štáty podnikli iniciatívy oslobodenia od platenia daní/daňových úľav, ktoré fungujú ako odmeny.

Pozmeňovací návrh 11

Odôvodnenie (18)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Každý subjekt, ktorý sa chce zapojiť sa do Európskeho zboru solidarity, by mal získať značku kvality za predpokladu, že sú splnené príslušné podmienky. Vykonávacie orgány Európskeho zboru solidarity by mali nepretržite realizovať postup vedúci k udeleniu značky kvality. Udelené značky kvality by sa mali pravidelne prehodnocovať, pričom ich možno odňať, ak sa v rámci vykonaných kontrol zistí, že podmienky, ktoré viedli k ich udeleniu, už nie sú splnené.

Každý subjekt, ktorý sa chce zapojiť sa do Európskeho zboru solidarity, by mal získať značku kvality za predpokladu, že sú splnené príslušné podmienky vrátane posúdenia úrovne pozornosti, ktorú venujú miestnym a regionálnym potrebám, existencie integrovaného prístupu a aktívnej a plodnej spolupráce s každým miestnym a regionálnym orgánom a/alebo iným združením alebo orgánom pôsobiacim v oblasti solidarity . Vykonávacie orgány Európskeho zboru solidarity by mali nepretržite realizovať postup vedúci k udeleniu značky kvality v úzkej spolupráci s národnými agentúrami a zohľadňujúc hlavné oblasti solidarity v členských štátoch . Udelené značky kvality by sa mali pravidelne prehodnocovať, pričom ich možno odňať, ak sa v rámci vykonaných kontrol zistí, že podmienky, ktoré viedli k ich udeleniu, už nie sú splnené.

Zdôvodnenie

Výbor regiónov zdôrazňuje význam maximálneho zapojenia národných agentúr, existujúcich organizácií alebo miestnych a regionálnych inštitúcií pôsobiacich v oblasti solidarity, ako je nespočetné množstvo športových združení podporujúcich inovačné dobrovoľné iniciatívy, ktoré podporujú integrovaný prístup a spoluprácu na všetkých úrovniach správy so zainteresovanými stranami, ktoré sa chcú zúčastniť Európskeho zboru solidarity.

Pozmeňovací návrh 12

Odôvodnenie (22)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Zdrojové centrá Európskeho zboru solidarity by mali pomáhať vykonávacím orgánom, účastníckym organizáciám a mladým ľuďom zapojeným do Európskeho zboru solidarity s cieľom zvýšiť kvalitu vykonávania činností Európskeho zboru solidarity, ako aj zlepšiť identifikáciu a potvrdzovanie schopností nadobudnutých prostredníctvom týchto činností aj vydávaním osvedčení Youthpass.

Zdrojové centrá Európskeho zboru solidarity by mali pomáhať vykonávacím orgánom, účastníckym organizáciám a mladým ľuďom zapojeným do Európskeho zboru solidarity s cieľom zvýšiť kvalitu vykonávania činností Európskeho zboru solidarity, ako aj zlepšiť identifikáciu a potvrdzovanie schopností nadobudnutých prostredníctvom týchto činností vydávaním osobitných osvedčení Európskeho zboru solidarity o ukončených činnostiach a využívaním nástrojov ako Youthpass a Europass alebo ustanovení o odbornej učňovskej príprave na identifikáciu a definovanie získaných vedomostí a zručností .

Zdôvodnenie

Výbor regiónov uznáva dôležitosť ďalšieho uľahčovania hľadania zamestnania mladých dobrovoľníkov tým, že po ukončení činnosti sa im vydá osobitné osvedčenie Európskeho zboru solidarity, v ktorom sa opíšu nadobudnuté zručnosti spolu s osobitnými hodnotiacimi parametrami a možnosťou národného a nadnárodného využitia v odbornej oblasti.

Pozmeňovací návrh 13

Odôvodnenie (27)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Európsky zbor solidarity sa zameriava na mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov a účasť na činnostiach, ktoré ponúka, by mala byť podmienená predchádzajúcou registráciou na jeho portáli.

Európsky zbor solidarity sa zameriava na mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov bez akéhokoľvek filtrovania súvisiaceho s ich sociálnym, ekonomickým a vzdelanostným zázemím a účasť na činnostiach, ktoré ponúka, by mala byť podmienená predchádzajúcou registráciou na jeho portáli a ponúka možnosť realizovať prostredníctvom tohto portálu viacjazyčný online kurz odbornej prípravy pre vybranú činnosť v oblasti solidarity zameraný aj na identifikáciu oblasti, ktorá najlepšie posilní ich vlastné ambície v oblasti solidarity a zlepší možnosti ich budúceho pracovného uplatnenia.

Zdôvodnenie

Európsky výbor regiónov navrhuje vytvorenie viacjazyčného portálu, na ktorom by bolo možné stiahnuť konkrétne informácie a vzdelávací materiál pre rôzne kategórie navrhovaných činností v oblasti solidarity a ktorý by pomohol mladým záujemcom pri výbere s cieľom zlepšiť možnosti ich budúceho pracovného uplatnenia.

Pozmeňovací návrh 14

Odôvodnenie (28)

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Osobitná pozornosť by sa mala venovať zabezpečeniu toho, aby činnosti podporované Európskym zborom solidarity boli prístupné všetkým mladým ľuďom, a najmä tým najviac znevýhodneným. Mali by sa zaviesť osobitné opatrenia s cieľom podporovať sociálne začleňovanie a účasť znevýhodnených mladých ľudí, ako aj zohľadňovať obmedzenia vyplývajúce z odľahlosti mnohých vidieckych oblastí a najvzdialenejších regiónov Únie a zámorských krajín a území. V rovnakom duchu by sa účastnícke krajiny mali usilovať prijať všetky primerané opatrenia na odstránenie právnych a administratívnych prekážok riadneho fungovania Európskeho zboru solidarity. Tým by sa mali podľa možnosti a bez toho, aby bolo dotknuté schengenské acquis a právo Únie týkajúce sa vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín, vyriešiť administratívne otázky, ktoré spôsobujú ťažkosti pri získavaní víza a povolenia na pobyt, ako aj pri vydávaní európskeho preukazu zdravotného poistenia v prípade cezhraničných činností v rámci Európskej únie.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať zabezpečeniu toho, aby činnosti podporované Európskym zborom solidarity boli prístupné všetkým mladým ľuďom, a najmä tým najviac znevýhodneným. Mali by sa zaviesť osobitné opatrenia s cieľom podporovať sociálne začleňovanie a účasť znevýhodnených mladých ľudí vrátane mladých ľudí so zdravotným postihnutím , ako aj zohľadňovať obmedzenia vyplývajúce z odľahlosti mnohých vidieckych oblastí a najvzdialenejších regiónov Únie a zámorských krajín a území. V rovnakom duchu by sa účastnícke krajiny mali usilovať prijať všetky primerané opatrenia na odstránenie právnych a administratívnych prekážok riadneho fungovania Európskeho zboru solidarity. Tým by sa mali podľa možnosti a bez toho, aby bolo dotknuté schengenské acquis a právo Únie týkajúce sa vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín, vyriešiť administratívne otázky, ktoré spôsobujú ťažkosti pri získavaní víza a povolenia na pobyt, ako aj pri vydávaní európskeho preukazu zdravotného poistenia v prípade cezhraničných činností v rámci Európskej únie.

Zdôvodnenie

Doplnený text sa sústreďuje na posilnenie sociálneho začlenenia mladých ľudí so zdravotným postihnutím v rámci činnosti Európskeho zboru solidarity, a to aj v súlade s ustanoveniami Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý EÚ ratifikovala.

Pozmeňovací návrh 15

Kapitola III článok 7

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Dobrovoľnícka činnosť podľa článku 4 ods. 1 písm. a) obsahuje prvok vzdelávania a odbornej prípravy, nenahrádza stáže ani pracovné miesta, nepovažuje sa za zamestnanie a prebieha na základe písomnej dohody o dobrovoľníckej činnosti.

Dobrovoľnícka činnosť podľa článku 4 ods. 1 písm. a) obsahuje prvok vzdelávania a odbornej prípravy, nenahrádza stáže ani pracovné miesta, nepovažuje sa za zamestnanie a prebieha na základe písomnej dohody o dobrovoľníckej činnosti , učňovskej príprave alebo inej formulácie, ktorá úplne opisuje plánovanú činnosť .

Zdôvodnenie

V texte Komisie by sa dobrovoľnícka činnosť mala priznať každému typu záujmového subjektu, či už verejnému alebo súkromnému, ziskovému alebo neziskovému, v dokonalej harmónii s duchom solidarity, ktorý sprevádza tieto dobrovoľnícke činnosti. Základom je vytvorenie monitorovacích nástrojov na predchádzanie neistej práci, nelegálnej práci a využívaniu dobrovoľníckej práce na vyhýbanie sa odmeňovaniu účastníkov a zároveň na zhodnocovanie najinovatívnejších a najoriginálnejších príspevkov a poskytovanie vzorcov odmeňovania pre najdynamickejšie a proaktívne subjekty.

Pozmeňovací návrh 16

Kapitola VI článok 16 ods. 2

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

Medzi hodnotiacimi kritériami by sa mali vziať do úvahy aj akékoľvek ďalšie formy spolupráce zainteresovanej strany s organizáciami, ktoré už pôsobia v oblasti podpory politík v oblasti mládeže, medzi ktorými šport nepochybne nadobúda čoraz väčší význam a záujem. V tomto zmysle bude mimoriadne cenená spolupráca s koordinátorom EÚ pre mládež a možné formy účasti v rámci stratégie EÚ pre mládež navrhnutej v oznámení Európskej komisie, COM (2018) 269 final.

Zdôvodnenie

Výbor regiónov víta návrh Európskej komisie na zriadenie koordinátora EÚ pre mládež a platformy stratégie EÚ pre mládež a dúfa, že sa vytvorí sieť stáleho partnerstva a naplánujú sa študijné stretnutia medzi koordinátorom a Výborom regiónov, ktoré môžu účinne zahŕňať každý európsky miestny a regionálny rozmer.

Pozmeňovací návrh 17

Kapitola VI článok 17

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

Prístup k finančným prostriedkom z Európskeho zboru solidarity

Prístup k finančným prostriedkom z Európskeho zboru solidarity

O finančné prostriedky z Európskeho zboru solidarity môže požiadať každý verejný alebo súkromný subjekt so sídlom v účastníckej krajine, ako aj medzinárodné organizácie. V prípade činností uvedených v článkoch 7, 8 a 11 je udelenie značky kvality účastníckej organizácii nevyhnutnou podmienkou na čerpanie finančných prostriedkov z Európskeho zboru solidarity. V prípade solidaritných projektov uvedených v článku 9 môžu fyzické osoby takisto žiadať o finančné prostriedky v mene neformálnych skupín účastníkov Európskeho zboru solidarity.

O finančné prostriedky z Európskeho zboru solidarity môže požiadať každý verejný alebo súkromný subjekt so sídlom v účastníckej krajine, ako aj medzinárodné organizácie. V prípade činností uvedených v článkoch 7, 8 a 11 je udelenie značky kvality účastníckej organizácii nevyhnutnou podmienkou na čerpanie finančných prostriedkov z Európskeho zboru solidarity. V prípade solidaritných projektov uvedených v článku 9 môžu fyzické osoby takisto žiadať o finančné prostriedky v mene neformálnych skupín účastníkov Európskeho zboru solidarity. V každom prípade by sa mali odmeňovať projekty s vysokou pridanou hodnotou vzhľadom na miestny a regionálny rozmer.

Zdôvodnenie

Doplnený text sa zameriava na docenenie projektov s výrazným vplyvom na regionálnu a miestnu situáciu.

Pozmeňovací návrh 18

Kapitola VI článok 28 ods. 2

Text navrhnutý Európskou komisiou

Zmena navrhnutá VR

 

Komisia by mala v čo najväčšej miere podporovať vnútroštátne orgány a národné agentúry pri šírení informácií o každej iniciatíve, ktorú možno navrhnúť v rámci Európskeho zboru solidarity, a tým podporovať maximálne získavanie poznatkov miestnymi a regionálnymi organizáciami a vhodné priame alebo nepriame formy technickej podpory počas registrácie a následnej žiadosti o finančné prostriedky.

Zdôvodnenie

Je nevyhnutné ďalej stimulovať zapojenie miestnych a regionálnych subjektov, zaručiť aktívnejšiu účasť a neustále aktualizovanú sieť aj pre každú technickú informačnú a školiacu referenciu.

II.   POLITICKÉ ODPORÚČANIA

EURÓPSKY VÝBOR REGIÓNOV

Všeobecné pripomienky – Stratégia EÚ pre mládež

1.

opätovne zdôrazňuje potrebu začleniť politiku mládeže do všetkých politík EÚ prostredníctvom horizontálneho prístupu a potrebu podpory medziodvetvovej, medziregionálnej a cezhraničnej spolupráce;

2.

víta návrh Európskej komisie na zriadenie koordinátora EÚ pre mládež a na vytvorenie platformy stratégie EÚ pre mládež a posilnenie jej informačného významu, aby sa stala platformou pre neustály a účinný dialóg so všetkými zainteresovanými stranami;

3.

požaduje plánovanie pravidelných stretnutí s koordinátorom EÚ pre mládež a uznanie formálnej spolupráce s Európskym výborom regiónov, ktorý tlmočí všetky miestne a regionálne sociálne potreby, pokiaľ ide o politiku v oblasti mládeže;

4.

víta nový program pre mládež a zdôrazňuje jeho významnú sociálnu hodnotu pre mladých ľudí z akéhokoľvek prostredia, vrátane tých, ktorí nie sú zamestnaní, ani nie sú v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy (NEET), ako aj príslušníkov autochtónnych národnostných a jazykových menšín, a zdôrazňuje potrebu začleniť mladých ľudí vrátane tých najzraniteľnejších prostredníctvom obnoveného dialógu EÚ o mládeži;

5.

odporúča v čo najväčšej miere začleniť mladých ľudí z každého prostredia s cieľom zabezpečiť rovnaké príležitosti, sociálnu integráciu a podporu pri hľadaní zamestnania a zaručiť im aktívnu účasť v najdynamickejších odvetviach, ako je šport;

6.

víta uplatňovanie systematickej vysledovateľnosti výdavkov EÚ podporovanej niekoľkými programami financovania v oblasti mládeže a dúfa v ďalšie dlhodobé finančné prínosy pre politiky v oblasti mládeže. Tento aspekt je mimoriadne dôležitý aj pre členské štáty EÚ alebo regióny, ktoré najviac postihol odliv mozgov;

Európsky zbor solidarity

7.

odporúča posilnenie miestnych dobrovoľníckych činností prostredníctvom rôznych spôsobov financovania a komunikačných prostriedkov a zdôrazňuje, že mnoho mladých ľudí sa podieľa na projektoch miestnych komunít, ktoré musia byť oceňované z hľadiska politickej a občianskej angažovanosti, sociálneho začlenenia a boja proti migrácii z vidieka do mestských oblastí (1);

8.

naliehavo požaduje jasné rozlíšenie medzi profilom dobrovoľníckej činnosti a profilom zamestnania v rámci Európskeho zboru solidarity, aby sa uznala ich komplementárnosť, a to s cieľom predísť formám neistej alebo neplatenej práce;

9.

opätovne zdôrazňuje význam uznania zručností získaných prostredníctvom dobrovoľníckej činnosti a vydania osobitných osvedčení Európskeho zboru solidarity, a to aj prostredníctvom nástrojov na hodnotenie, ako sú Youthpass a Europass alebo vymedzujúcich kritérií pre učňovskú prípravu;

10.

požaduje účinné monitorovanie zúčastnených organizácií tak, aby sa plne rešpektovali zásady a normy zdôraznené v odporúčaní Rady týkajúcom sa európskeho rámca pre kvalitnú a účinnú učňovskú prípravu (2);

11.

žiada, aby sa určili konkrétne kritériá pri hodnotení projektov v predvstupových krajinách, v ktorých predchádzajúce kritériá mohli negatívne ovplyvniť vnímanie solidarity a dobrovoľníckej činnosti a negatívne ovplyvňovať citlivosť mládeže voči týmto hodnotám;

Konkrétne odporúčania

12.

súhlasí s cieľom Komisie zvýšiť vplyv stratégie EÚ pre mládež na miestnej úrovni;

13.

súhlasí s významom koordinátora EÚ pre mládež a jeho strategickú úlohu prostredníctvom začatia pravidelných stretnutí s Európskym výborom regiónov a posilnenia vzdelávacích/informačných kanálov s príslušnými národnými agentúrami;

14.

uznáva význam súkromného sektora pre tzv. pracovné umiestnenia, nabáda však, aby sa činnosti v oblasti solidarity vždy odmeňovali;

15.

je presvedčený, že s cieľom zaručiť čo najvyššiu kvalitu realizácie projektov je nevyhnutné čo najskôr zrýchliť fázy ich hodnotenia, umožniť účastníckym organizáciám rýchlejší prístup k finančným prostriedkom a jednoduché, racionálne a flexibilné postupy registrácie projektov s osobitnou pozornosťou venovanou tým, ktorí majú obmedzený prístup k internetu a/alebo nedostatočne ovládajú cudzí jazyk;

16.

zdôrazňuje, že na zabezpečenie maximálneho rozšírenia Európskeho zboru solidarity na miestnej a regionálnej úrovni je nevyhnutná neustála vzájomná interakcia s vnútroštátnymi zainteresovanými stranami, ako aj konkrétna a účinná propagácia ponúkaných príležitostí v oblasti solidarity;

17.

dúfa, že pri udeľovaní značky kvality sa budú oceňovať najoriginálnejšie a najefektívnejšie dobrovoľnícke činnosti (napríklad tie, ktoré fungujú v spolupráci a synergii so športovými združeniami), čo môže povzbudiť mladých ľudí k udržaniu solidárnych záväzkov počas celého ich života, a tiež dúfa, že účastnícke organizácie budú môcť využívať výhody daňových úľav v rámci samostatnej iniciatívy členských štátov;

18.

zdôrazňuje, že návrh Európskeho zboru solidarity by sa mal vykonávať v súlade so zásadou subsidiarity. Zapojenie miestnych a regionálnych orgánov vo fáze vykonávania tohto návrhu je veľmi dôležité. Vyzýva Komisiu, aby zvážila potreby a očakávania miestnych komunít, pretože sú bližšie k dotknutým ľuďom; zdôrazňuje, že vzdelávanie, odborná príprava a mládež sú v právomoci členských štátov a v súlade s článkom 6 ZFEÚ musí Európska únia podporovať, koordinovať a dopĺňať činnosti jednotlivých krajín vzhľadom na to, že podpora zamestnanosti je otázkou spoločného záujmu. Preto úspech príslušných opatrení EÚ, ktoré musia byť plne v súlade so zásadami subsidiarity a proporcionality, závisí od spolupráce s miestnymi a regionálnymi orgánmi;

19.

vyjadruje poľutovanie nad tým, že na európskej úrovni neexistuje spoločné a jednotné vymedzenie pojmu „sociálne podniky“, v prípade ktorých sa však v návrhu nariadenia požadujú záruky propagácie, zverejňovania a šírenia príležitostí a výsledkov činností podporovaných programom (preambula, odôvodnenie 38) a podpora činností Európskeho zboru solidarity;

20.

navrhuje, aby spoločné parametre uznané ako súčasť dobrovoľníctva Európskym dobrovoľníckym centrom boli začlenené do hodnotenia solidárnych činností.

V Bruseli 6. decembra 2018

Predseda Európskeho výboru regiónov

Karl-Heinz LAMBERTZ


(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1288/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa ustanovuje program „Erasmus+“: program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport, a ktorým sa zrušujú rozhodnutia č. 1719/2006/ES, č. 1720/2006/ES a č. 1298/2008/ES (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 50).

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 375/2014 z 3. apríla 2014, ktorým sa zakladá Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc („iniciatíva Dobrovoľníci pomoci EÚ“) (Ú. v. EÚ L 122, 24.4.2014, s. 1).

(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1288/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa ustanovuje program „Erasmus+“: program Únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport, a ktorým sa zrušujú rozhodnutia č. 1719/2006/ES, č. 1720/2006/ES a č. 1298/2008/ES (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 50 - 73).

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 375/2014 z 3. apríla 2014, ktorým sa zakladá Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc („iniciatíva Dobrovoľníci pomoci EÚ“) (Ú. v. EÚ L 122, 24.4.2014, s. 1 - 17).

(1)  Odporúčanie Rady z 15. marca 2018 týkajúce sa európskeho rámca pre kvalitnú a účinnú učňovskú prípravu (Ú. v. EÚ C 153, 2.5.2018, s. 1).

(1)  Odporúčanie Rady z 15. marca 2018 týkajúce sa európskeho rámca pre kvalitnú a účinnú učňovskú prípravu (Ú. v. EÚ C 153, 2.5.2018, s. 1).

(1)  Príkladom je nedávna talianska skúsenosť v regióne Lombardia, kde sa v oblasti mládeže úspešne podporila iniciatíva na podporu športu s vysokou mierou solidarity (pozri Lega Civica).

(2)  http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-6779-2018-INIT/en/pdf.