28.3.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 96/7


Uverejnenie žiadosti o zmenu podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2017/C 96/08)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti o zmenu podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1).

ŽIADOSŤ O SCHVÁLENIE PODSTATNEJ ZMENY ŠPECIFIKÁCIE VÝROBKU S CHRÁNENÝM OZNAČENÍM PÔVODU ALEBO CHRÁNENÝM ZEMEPISNÝM OZNAČENÍM

Žiadosť o schválenie zmeny v súlade s článkom 53 ods. 2 prvým pododsekom nariadenia (EÚ) č. 1151/2012

„LIMONE INTERDONATO MESSINA“

EÚ č.: PGI-IT-02139 – 3.5.2016

CHOP ( ) CHZO ( X )

1.   Skupina žiadateľov a oprávnený záujem

Società Cooperativa Agricola Limone Interdonato di Sicilia

Via Umberto I 369

98026 Nizza di Sicilia (ME)

TALIANSKO

Tel.: +39 0942422119

Società Cooperativa Agricola Limone Interdonato Messina Jonica

Via Sant’Antonio 15

98025 Itala (ME)

TALIANSKO

Tel.: +39 3473632533

Skupina žiadateľov má právo predložiť žiadosť o zmenu podľa článku 13 ods. 1 vyhlášky ministerstva poľnohospodárskej, potravinárskej a lesníckej politiky č. 12511 zo 14. októbra 2013.

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Taliansko.

3.   Položky v špecifikácii, ktorých sa zmena týka

Názov výrobku

Opis výrobku

Zemepisná oblasť

Dôkaz o pôvode

Spôsob výroby

Súvislosť

Označovanie

Iné [aktualizovaný odkaz na právny predpis – kontrolný orgán]

4.   Typ zmeny (zmien)

Zmena špecifikácie výrobku s registrovaným CHOP alebo CHZO, ktorú nemožno považovať za nepodstatnú v zmysle článku 53 ods. 2 tretieho pododseku nariadenia (EÚ) č. 1151/2012.

Zmena špecifikácie výrobku s registrovaným CHOP alebo CHZO, ktorú nemožno považovať za nepodstatnú v zmysle článku 53 ods. 2 tretieho pododseku nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 a v prípade ktorej nebol uverejnený jednotný dokument (alebo rovnocenný dokument).

5.   Zmena (zmeny)

Opis výrobku

Nasledujúci údaj v článku 2 špecifikácie výrobku a bode 3.2 jednotného dokumentu týkajúci sa kyslosti šťavy:

„Celková kyslosť je nižšia ako 50 g/l“

sa mení takto:

„Celková kyslosť je nižšia ako 82 g/l“.

Pri meraní hodnoty uvedenej v čase žiadosti o registráciu označenia sa ako referenčné hodnoty použili hodnoty štiav získaných z ovocia zozbieraného v stave úplnej zrelosti.

Na základe nedávnej štúdie vykonanej vďaka financovaniu z programu regionálneho rozvoja – región Sicília 2007 – 2013, opatrenie 124 – spolupráca na vývoji nových produktov, procesov a technológií v sektore poľnohospodárstva, potravinárstva a lesného hospodárstva, CI.B.I. – Citrus Business Intelligence vykonanej na reprezentatívnej vzorke výrobku podliehajúceho systému kontroly CHZO v uplynulých dvoch poľnohospodárskych rokoch (2013/2014 a 2014/2015) sa zistilo, že hodnoty kyslosti šťavy výrobku „Limone Interdonato Messina“ sa zretím ovocia prirodzene znižujú, pričom hodnoty uvedené v špecifikácii (menej ako 50 g/l) sa dosiahnu až v stave plnej zrelosti, teda od marca, t. j. ku koncu obdobia zberu, ktoré trvá od 1. septembra do 15. apríla.

Monitorovaním vykonaným v priebehu projektu sa ukázalo, že hodnoty kyslosti, vyjadrené ako kyselina citrónová, zistené počas obdobia zberu od septembra do konca februára sa pohybovali okolo 80 g/l, čo znamená, že na základe plánu kontroly pre výrobok s CHZO „Limone Interdonato Messina“ sú nepredajné. Žiadame preto, aby bola v špecifikácii výrobku s CHZO „Limone Interdonato Messina“ stanovená vyššia hodnota pre maximálnu kyslosť, vzhľadom na to, že súčasný parameter nezohľadňuje zmeny kyslosti, ku ktorým prirodzene dochádza počas zrenia výrobku.

Súvislosť

Je potrebné opraviť bod 5 jednotného dokumentu uverejneného v Úradnom vestníku Európskej únie C 74, 28.3.2009, s. 70, v ktorom sa uvádza, že „sladkosť“ dužiny citrónu „Limone Interdonato Messina“ je spôsobená nízkym obsahom kyseliny citrónovej. Konkrétne sa upresňuje, že charakteristika „sladkosť“ plodu „Limone Interdonato Messina“ sa ako taká nemení, pretože „sladkosť“ uvedená v špecifikácií súvisí so stupňom Brix šťavy (vyjadrenom v % glukózy a fruktózy ako cukru rozpusteného v kvapaline) a pretože výrobok „Limone Interdonato Messina“ vykazuje hodnoty, ktoré sú v priemere vyššie ako hodnoty iných sicílskych kultivarov citrónov (6,2 %), ktoré sú už vymedzené v platnej špecifikácii. Text špecifikácie výrobku sa nemení.

Preto sa nasledujúce odseky bodu 5 menia takto:

„Základnými charakteristikami výrobku „Limone Interdonato Messina“ sú skoré dozrievanie, z čoho vyplýva, že citróny sa uvádzajú na trh vo chvíli, keď v ostatných oblastiach Stredozemného mora, v ktorých sa pestujú citrusy, ešte nie sú citróny žlté, sladkosť dužiny spôsobená nízkym obsahom kyseliny citrónovej (menej ako 50 g/l), výnimočná odolnosť voči chorobe citrusov „mal secco“ (Phoma tracheiphila), jemnosť vonkajšieho oplodia, charakteristického hladkou kožou, trochu zdrsnenou málo výraznými olejnatými žľazami.“

sa mení takto:

„Medzi základné charakteristiky produktu ‚Limone Interdonato Messina‘ patrí skoré dozrievanie, vďaka ktorému sa citróny sa uvádzajú na trh v čase, keď citrusy pestované v ostatných stredomorských oblastiach ešte nedozreli, sladkosť dužiny, výnimočná odolnosť voči chorobe citrusov ‚mal secco‘ (Phoma tracheiphila), jemnosť vonkajšieho oplodia s typickou hladkou kožou, trochu zdrsnenou málo výraznými olejnatými žľazami.“

„Jeho hlavné oceňované charakteristiky, predovšetkým rýchlosť dozrievania, sladkosť jeho dužiny spôsobená nízkym obsahom kyseliny citrónovej a jemnosť vonkajšieho oplodia sú výsledkom kombinácie pôdno-klimatických, vegetačných a agronomických aspektov typických pre oblasť CHZO.“

sa mení takto:

„Za svoje hlavné oceňované charakteristiky, predovšetkým rýchlosť dozrievania, sladkosť dužiny a jemnosť vonkajšieho oplodia, vďačí kombinácii pôdno-klimatických podmienok, svojich vegetačných vlastností a pestovateľských metód typických pre oblasť produkcie citrónov s CHZO.“

Označovanie

Logo výrobku „Limone Interdonato Messina“ sa zmenilo odstránením symbolu EÚ. Symbol EÚ je vlastníctvom Európskej komisie a nemôže byť súčasťou loga výrobku.

Iné

Je potrebné aktualizovať právne odkazy na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012.

Do špecifikácie výrobku je potrebné začleniť odkazy na kontrolný orgán zodpovedný za kontrolu špecifikácie výrobku.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„LIMONE INTERDONATO MESSINA“

EÚ č.: PGI-IT-02139 – 3.5.2016

CHOP ( ) CHZO ( X )

1.   Názov:

„Limone Interdonato Messina“.

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Taliansko.

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 1.6. Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované.

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

Chránené zemepisné označenie „Limone Interdonato Messina“ je vyhradené pre kultivar „Interdonato“ – prirodzený hybrid klonu cedrátu a klonu citrónovníka. Pri uvedení na trh musí vykazovať tieto vlastnosti:

—   plod: od priemernej po veľkú hmotnosť v rozmedzí od 80 do 350 g,

—   tvar: oválny s klenutým zahnutím a jemne hrboľatou jazvou,

—   vonkajšie oplodie: jemné, trochu drsné s hladkými olejnatými žľazami,

—   farba: matne zelená prechádzajúca na začiatku obchodnej zrelosti do žltej a žltá farba s výnimkou matne zelených koncov v čase fyziologickej zrelosti,

—   dužina: žltej farby, priemernej a hygroskopickej konzistencie s ojedinelými jadierkami alebo úplne bez jadierok,

—   šťava: najmenej 25 % šťavy citrónovožltej farby. „Celková kyslosť je nižšia ako 82 g/l“. Stupne Brix sú rovné alebo vyššie ako 6,2.

—   obchodná trieda: „Extra“ a „I“.

Obdobie zberu výrobku s CHZO „Limone Interdonato Messina“ trvá od 1. septembra do 15. apríla.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Produkcia musí prebiehať v rámci oblasti produkcie vymedzenej v bode 4. Zber prebieha v období uvedenom v bode 3.2, ručne, pomocou nožníc, aby sa zabránilo odtrhnutiu zrastu kvetných lístkov.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Plody s CHZO „Limone Interdonato Messina“, ktoré sa neuvádzajú na trh okamžite po zbere, je povolené uchovávať pri nízkych teplotách. Na tento účel sa používajú chladiarenské komory, v ktorých sa udržiava vysoká relatívna vlhkosť (75 – 95 %), aby sa zachovalo vnútorné napätie ovocia, pričom vzduch sa pravidelne obnovuje (5-krát objem chladiarenskej komory každých 24 hodín), aby sa zabránilo vzniku tvorbe oxidu uhličitého a etylénu, ktoré vznikajú pri dýchaní ovocia. Citróny sa uchovávajú pri teplotách od 6 °C do 11 °C. Ovocie sa musí zabaliť do 30 dní po zbere úrody.

Výrobok s CHZO „Limone Interdonato Messina“ sa uvádza na trh v drevených, plastových a/alebo kartónových prepravkách a/alebo na paletách, v sieťkach, s hmotnosťou maximálne 5 kg a kartónových košoch. Obaly, vrecúška a koše musia byť uzavreté tak, aby sa obsah nedal vybrať bez narušenia obalu. Citróny sa môžu predávať aj voľne za predpokladu, že sa každý kus ovocia označí samostatným štítkom.

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Na štítku na obale sa musí povinne uviesť: označenie CHZO „Limone Interdonato Messina“ a logo, väčším písmom ako sa uvádzajú ostatné údaje na štítku, ako aj meno, obchodný názov, adresa výrobcu a/alebo baliarne a obchodná kategória („Extra“ alebo „I“).

Image

Logo tvoria dva sústredné kruhy: vo vnútri prvého kruhu sa na pozadí rovnako zelenej farby ako má citrón Interdonato na začiatku svojej zrelosti nachádza nápis „LIMONE INTERDONATO“ a dve vyobrazenia tohto ovocia. Vo vnútri druhého kruhu sa na pozadí modrej farby znázorňujúcom more nachádza portrét plukovníka Interdonata, šľachtiteľa tohto rovnomenného kultivaru, ako aj kontúry Sicílie a názov MESSINA, ktorý dopĺňa CHZO.

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Oblasť produkcie citrónov s CHZO „Limone Interdonato Messina“ pozostáva z týchto obcí provincie Messina: Messina, Scaletta Zanclea, Itala, Alì, Alì' Terme, Nizza di Sicilia, Roccalumera, Fiumedinisi, Pagliara, Mandanici, Furci Siculo, S.Teresa di Riva, Letojanni, S. Alessio Siculo, Forza D'Agrò, Taormina a Casalvecchio Siculo; Giardini Naxos a Savoca.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Zemepisná oblasť, v ktorej sa pestujú citróny s CHZO „Limone Interdonato Messina“ zaberá rozľahlú časť iónskeho pobrežia provincie Messina, je rovnomerne vystavená pôsobeniu Iónskeho mora a jej súčasťou sú všetky obce medzi provinciami Messina a Taormina.

Kultivar sa vyskytuje vo výškach od 0 do 400 metrov nad morom. Možno ho nájsť sa aj vo vyšších polohách na úrodných brehoch mnohých potokov a povodí danej oblasti.

Reliéf formuje pohorie Peloritani, ktoré sa prudko vynára z Iónskeho mora a ktorého najvyššie miesta sú situované v blízkosti pobrežia, čo spôsobuje výskyt hornatého povrchu a strmých svahov aj v nízkej nadmorskej výške. Väčšina územia má celkovo sklon viac ako 40 % a roviny sa nachádzajú len na tých častiach územia, ktoré sú situované v blízkosti brehov potokov a pobrežia.

Pokiaľ ide o geologické aspekty územia, severovýchodný výbežok Sicílie sa spája zo stratigrafického hľadiska s územím Kalábrie. Hlavnú vrstvu tvoria žulovité a bridlicovité skaly a fylity a táto vrstva je pokrytá novšími pôdami. Túto vrstvu, ktorá je pravdepodobne z obdobia kambria, tvorí porfýrová žulová ruda a bridlice.

Morské usadeniny z obdobia po kambriu sa skladajú zo striedajúcich sa vrstiev vápnika, dolomitu, bridlíc a hliny. Následné usadeniny z obdobia pliocénu predstavujú bazálne konglomeráty, slieň, hlina a napokon nesúvislé skaly z pieskovca a piesku.

Z tektonického hľadiska vyplýva z takéhoto geologického zloženia najmä delenie skál, ktoré vedie k vytváraniu prameňov, a vznik stabilných pôd s hrubými naplaveninami, ktoré podporujú vznik podzemných vôd z prefiltrovanej vody.

Tieto dva činitele zabezpečujú dostupnosť podzemnej vody na účely zavlažovania.

Táto oblasť predstavuje heterogénne pôdne prostredie, v ktorom dominujú náplavové pobrežné pôdy a hnedé pôdy, ktoré sú veľmi úrodné.

Z hydrologického hľadiska tejto oblasti je potrebné poznamenať, že vodné toky, ktoré sa menia na potoky len výnimočne v prípade silných zrážok, sú rozšírené. V podloží sú vody bohaté na síru, soľ, bróm a jód, ktoré využívajú termálne kúpele. Vodné zdroje teda pozostávajú najmä zo zrážok, prameňov a podzemnej vody, ktoré sa čerpajú z početných studní. Klíma oblasti je typicky stredomorská, s miernymi zimami a letami charakterizovanými dlhými obdobiami sucha, ktoré sprevádzajú vysoké teploty vzduchu. Oblasť je vystavená predovšetkým vetrom zo západu a severovýchodu a v zime mistrálu a vetru libeccio, ktoré sú časté a môžu byť obzvlášť búrlivé. Z juhu a juhovýchodu často fúka aj scirocco, teplý a vlhký vietor, ktorý vanie niekedy počas dlhých období.

Z uvedených skutočností vyplýva, že pôdne, orografické, klimatické a environmentálne faktory, ktoré charakterizujú oblasť pestovania citrónov „Limone Interdonato Messina“, tvoria jedinečný ekosystém, ktorý nemožno nájsť nikde inde. Je dokázané, že plody citrónovníkov kultivaru Interdonato, ktoré sa pestujú na svahoch v iných oblastiach Sicílie a v Kalábrii, nevykazujú rovnaké oceňované typické a špecifické vlastnosti, ktorými sa vyznačujú citrónovníky pestovane vo vymedzenej oblasti. „Medzi základné charakteristiky produktu ‚Limone Interdonato Messina‘ patrí skoré dozrievanie, vďaka ktorému sa citróny sa uvádzajú na trh v čase, keď citrusy pestované v ostatných stredomorských oblastiach ešte nedozreli, sladkosť dužiny, výnimočná odolnosť voči chorobe citrusov ‚mal secco‘ (Phoma tracheiphila), jemnosť vonkajšieho oplodia s typickou hladkou kožou, trochu zdrsnenou málo výraznými olejnatými žľazami.“

Žiadosť o registráciu citrónu „Limone Interdonato Messina“ ako CHZO sa opiera o jeho dobrú povesť, ktorej sa v pestovateľskej oblasti odjakživa teší. Bol to plukovník Interdonato, hrdina obdobia Garibaldiho vojenských ťažení, ktorý v roku 1875 vybral tento konkrétny kultivar, ktorého ovocie sa vyznačuje skorým dozrievaním, veľkosťou, predĺženým a oválnym tvarom, šťavnatosťou a veľmi hladkou kožou. Obyvatelia danej oblasti ho začali zanedlho uznávať a dávali mu aj iné mená, ako „limone speciale“ alebo „fino“, názvy, ktoré popri označení „Limone Interdonato“ pretrvávajú ešte aj dnes.

Za svoje hlavné oceňované charakteristiky, predovšetkým rýchlosť dozrievania, sladkosť dužiny a jemnosť vonkajšieho oplodia, vďačí kombinácii pôdno-klimatických podmienok, svojich vegetačných vlastností a pestovateľských metód typických pre oblasť produkcie citrónov s CHZO. Medzi agronomické postupy, ktoré sú dôležité z hľadiska dosiahnutia osobitých vlastností kultivaru Interdonato pestovaného v oblasti produkcie citrónov s CHZO, patrí hnojenie vysokými dávkami organických látok a dusíkatými hnojivami s pomalým uvoľňovaním. Keďže je vedecky dokázané, že dusík má veľký prínos z hľadiska drsnosti vonkajšieho oplodia, používanie organických hnojív s pomalým uvoľňovaním do pôdy podporuje postupné vstrebávanie stromom a roztiahnutie olejnatých žliaz ovocia. Ďalšou používanou osobitnou technikou je primerané a nepretržité zavlažovanie počas obdobia rastu a dozrievania plodov, predovšetkým v lete. Výskyt citrónu „Limone Interdonato Messina“ na pobreží Iónskeho mora v oblasti provincie Messina je výsledkom prirodzeného vývoja spojeného s kombináciou prírodných a ľudských faktorov, ktoré sú vlastné tejto oblasti produkcie a inde sa nedajú napodobiť. Potvrdzujú to aj neúspechy, ktorými sa končia všetky pokusy o rozšírenie pestovania do susedných oblastí Katánie alebo na západné svahy tyrhénskeho pobrežia provincie Messina, pričom v oblasti pôvodu sa darí dosahovať prevažne stabilný výnos a typické vlastnosti plodu. Okrem toho niet pochýb o tom, že rýchlosť dozrievania možno pripísať aj klonu cedrátu, z ktorého vznikol kultivar „Interdonato“. Na záver možno jasne potvrdiť, že už od 19. storočia dodávalo pestovanie odrody „Limone Interdonato“ ráz celému iónskemu pobrežiu provincie Messina, ktorá mala povesť „zem vždyzelených záhrad“, a ovplyvňovalo hospodárstvo, zvyky, sociálnu štruktúru, udalosti, kultúru, rituály a tradície.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

(článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

Správne orgány začali vnútroštátne námietkové konanie uverejnením návrhu na zmenu CHZO „Limone Interdonato Messina“ v úradnom vestníku Talianskej republiky č. 63 zo 16. marca 2016. Konsolidované znenie špecifikácie výrobku je dostupné na webovej stránke:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

alebo:

priamo na domovskej stránke Ministerstva poľnohospodárskej, potravinárskej a lesníckej politiky (http://www.politicheagricole.it) po kliknutí na „Prodotti DOP e IGP“ (v pravom hornom rohu obrazovky), potom na „Prodotti DOP, IGP e STG“ (v ľavej časti obrazovky) a napokon na „Disciplinari di produzione all’esame dell’UE“.


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.