EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli26. 4. 2017
JOIN(2017) 15 final
SPOLOČNÁ SPRÁVA EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
Osobitná administratívna oblasť Macao: výročná správa za rok 2016
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli26. 4. 2017
JOIN(2017) 15 final
SPOLOČNÁ SPRÁVA EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
Osobitná administratívna oblasť Macao: výročná správa za rok 2016
SPOLOČNÁ SPRÁVA EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE
Osobitná administratívna oblasť Macao: výročná správa za rok 2016
Zhrnutie
Od odovzdania Macaa Čínskej ľudovej republike v roku 1999 Európska únia (ďalej len „EÚ“) a jej členské štáty pozorne sledujú politický a hospodársky vývoj v Osobitnej administratívnej oblasti (ďalej len „OAO“) Macao podľa zásady „jedna krajina, dva systémy“. EÚ zastáva politiku „jednej Číny“ a podporuje zásadu „jedna krajina, dva systémy“ a jej vykonávanie.
Táto výročná správa o vývoji v Macau sa vydáva v súlade so záväzkom prijatým voči Európskemu parlamentu.
Zásada „jedna krajina, dva systémy“ fungovala aj v roku 2016 dobre, z čoho mala prospech OAO Macao, Čína ako celok i medzinárodné spoločenstvo.
Najvyšší výkonný predstaviteľ bol zvolený v roku 2014, a to bez protikandidátov. Stalo sa tak už tretí raz za sebou, že sa vo voľbách o funkciu najvyššieho výkonného predstaviteľa uchádzal len jeden kandidát. Základný zákon Macaa a iné legislatívne akty nestanovujú možnosť usporiadať všeobecné voľby. EÚ však nabáda orgány Macaa, aby zvážili, ako by mohli podporiť väčšiu účasť občanov na voľbách najvyššieho výkonného predstaviteľa, čo by zvýšilo legitímnosť tejto funkcie a prispelo k dobrej správe vecí verejných.
Základné práva a slobody občanov sa aj naďalej dodržiavali. V macajských médiách bolo možné aj naďalej vyjadrovať širokú škálu názorov napriek určitému znepokojeniu nad narastajúcou autocenzúrou.
Trhové hospodárstvo Macaa fungovalo naďalej efektívne, hoci hospodársky rast postihol v prvých dvoch štvrťrokoch výrazný pokles príjmov z hazardných hier, na ktoré je Macao príliš odkázané. Fiškálne rezervy Macaa aj naďalej vykazovali prebytok. V treťom štvrťroku došlo k oživeniu HDP, ktorý po prvýkrát za 2 roky zaznamenal nárast. S cieľom obmedziť nadmernú závislosť od odvetvia kasín vláda rozbehla svoj historicky prvý päťročný rozvojový plán (2016 – 2020).
Kľúčovou prioritou je zlepšovanie života bežných občanov, ktorí čelia narastajúcim životným nákladom a nákladom na bývanie. Macao aj naďalej trpí akútnym nedostatkom pracovných síl. Import pracovnej sily sa však stal citlivou otázkou, pričom neexistuje žiadny politický konsenzus o spôsobe jej riešenia. Je potrebné zmodernizovať vládu Macaa a zefektívniť jej fungovanie. Administratívne reformy prebiehajú.
Vzťahy medzi EÚ a Macaom aj naďalej prekvitali a charakterizoval ich nárast portfólia spolupráce a pevné obchodné vzťahy. Z dôvodu prudkého útlmu hospodárstva Macaa sa obchod medzi EÚ a Macaom v roku 2016 oslabil. Medzi priority na rok 2017 patrí spolupráca v oblasti hospodárskej diverzifikácie, boj proti obchodovaniu s ľuďmi, právne záležitosti, otázky regulácie a výskum a inovácie.
Politický vývoj
Vláda Macaa sa zamerala na zlepšovanie správy tohto regiónu založenej na práve, transformáciu hospodárstva, aby bolo udržateľné a zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva odstraňovaním sociálnej nerovnosti a zvyšovaním ponuky štátom vybudovaného bývania.
Základný zákon Macaa a iné legislatívne akty nestanovujú možnosť usporiadať všeobecné voľby. EÚ však nabáda orgány Macaa, aby zvážili, ako by mohli podporiť väčšiu účasť občanov na voľbách najvyššieho výkonného predstaviteľa, čo by upevnilo legitímnosť tejto funkcie, zvýšilo podporu verejnosti a posilnilo správu vecí verejných.
Zákonodarcovia 9. augusta schválili novelu zákona o voľbách do zákonodarného zhromaždenia, ktorej cieľom je sprísniť pravidlá kampane. Počet priamo volených kresiel zostal rovnaký. Touto novelou sa má zabezpečiť poctivý priebeh volebného procesu. Prodemokratickí zákonodarcovia ju označili za premárnenú príležitosť na demokratický pokrok a vyzvali k uskutočneniu zásadných reforiem vrátane diskusie o zavedení všeobecných volieb.
Zákonodarné zhromaždenie prijalo 16. decembra novelu volebného zákona. Novela zahŕňa nové požiadavky na skladanie prísahy volenými činiteľmi a oprávnenosť jednotlivcov zúčastňovať sa na volebných kampaniach. Tajomníčka pre správu Sonia Chan uviedla, že táto novela bola nutná vzhľadom na výklad Stáleho výboru Národného ľudového kongresu týkajúci sa hongkongských zákonodarcov.
Zákonodarné zhromaždenie 12. augusta schválilo legislatívny návrh, ktorým sa v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov týkajúcou sa boja proti terorizmu a šíreniu zbraní hromadného ničenia umožní zmrazovanie aktív.
Na jar vláda predložila zákonodarnému zhromaždeniu sporný návrh o „medziregionálnej súdnej pomoci v trestných veciach“ v súvislosti s dohodou o vydávaní osôb medzi Macaom, kontinentálnou Čínou a Hongkongom. V máji zákonodarné zhromaždenie zamietlo návrh tejto multilaterálnej dohody a vrátilo ho vláde na preskúmanie odvolávajúc sa na „technické problémy“. Po krátkom období úvahy vláda v júni svoj návrh stiahla až do dosiahnutia konsenzu medzi Macaom, kontinentálnou Čínou a Hongkongom a uviedla, že vzhľadom na rozdiely medzi režimami právomoci na rôznych územiach trvalo docielenie dohody dlhšie, než sa očakávalo. Občianska spoločnosť a právnici vyjadrili obavy z dôsledkov možnej dohody o vydávaní osôb. Takisto vyjadrili nespokojnosť s tým, že sa s nimi neviedli riadne konzultácie.
Približne v rovnakom čase orgány presadzovania práva v Macau pripustili, že za posledné roky odovzdali orgánom na kontinente najmenej tri osoby, z toho dve s trvalým pobytom v Hongkongu, a to napriek súdnym rozhodnutiam, ktoré takéto vydávanie osôb kvalifikuje ako protiprávne. Dalo to podnet k ďalším obavám, pokiaľ ide o prebiehajúce rokovania o dohode o vydávaní osôb. V roku 2015 Výbor OSN proti mučeniu vo svojich záveroch o Macau zdôraznil problematiku odovzdávania osôb na úteku, ale orgány Macaa podľa všetkého pre túto otázku nenašli uspokojivé riešenie. EÚ opätovne potvrdzuje význam, ktorý prikladá právnemu štátu a dodržiavaniu ľudských práv, ako aj konaniu v úplnom súlade s medzinárodným právom v záležitostiach, ako sú dohody o vydávaní osôb.
Rovnosť príležitostí, práva a slobody Podľa zásady „jedna krajina, dva systémy“ sa aj naďalej dodržiavali ľudské práva a základné slobody obyvateľov Macaa, ako aj právny štát. Macao sa vyznačuje vysokou úrovňou občianskych slobôd a dodržiavania ľudských práv a základných slobôd. Vláda je však aj naďalej proti návrhu Výboru OSN proti mučeniu, aby sa zriadil nezávislý orgán pre ľudské práva, a tvrdí, že toto odporúčanie sa na Macao ako osobitnú administratívnu oblasť Čínskej ľudovej republiky nevzťahuje.
Médiá zostali dostatočne rozmanité a mohli bez obmedzení vyjadrovať širokú škálu názorov. Zdá sa, že existuje určitý stupeň autocenzúry, najmä v čínsky hovoriacich médiách a pri podávaní správ o záležitostiach Číny. Medzinárodné médiá pôsobia slobodne. Macajské združenie novinárov však uviedlo, že je hlboko znepokojené skutočnosťou, že novinári boli 20. decembra opakovane urážaní a postrkovaní na protestoch týkajúcich sa projektu Pearl Horizon. Združenie uviedlo, že takéto konanie je porušením slobody tlače a vyjadrilo znepokojenie nad tým, že novinárovi z hongkonských novín Apple Daily, ktorý mal informovať o protestoch, bol odopretý vstup do Macaa. Nie je to prvý raz, čo bol novinárom a členom politických skupín z Hongkongu odopretý vstup.
Starosti stále spôsobuje diskriminácia na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity, najmä v oblasti zamestnanosti, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia ešte stále treba zahrnúť do legislatívneho aktu, ktorý domáce násilie považuje za trestný čin. Výbor OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva naliehal na Macao, aby prijalo komplexné antidiskriminačné právne predpisy na ochranu lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových osôb. Ďalšie právne predpisy sú nutné aj na podporu rodovej rovnosti, napríklad v oblasti sexuálneho obťažovania.
Vláda Macaa aj naďalej vyvíjala značné úsilie v boji proti cezhraničnej trestnej činnosti, predovšetkým proti obchodovaniu s ľuďmi. Výbor pre odrádzajúce opatrenia proti obchodovaniu s ľuďmi – medzirezortný orgán, ktorý pozostáva z predstaviteľov vlády, orgánov presadzovania práva, súdnictva a sociálnych vecí, naďalej bojoval proti obchodovaniu s ľuďmi a vykonával opatrenia zamerané na prevenciu a ochranu obetí. Napriek vysokému počtu sťažností je počet stíhaní a odsúdení za obchodovanie s ľuďmi naďalej nízky. Vláda vyjadrila ochotu riešiť túto otázku a uvítala spoluprácu s medzinárodnými partnermi vrátane EÚ.
Macao nepresadzuje účinne slobodu združovania a kolektívneho vyjednávania, ktorá je zakotvená v dohovoroch Medzinárodnej organizácie práce. Zákonodarné zhromaždenie opakovane zamietlo súkromné návrhy zákonov o odborových zväzoch a kolektívnom vyjednávaní. Hoci sa zamestnanci môžu slobodne zúčastňovať na činnostiach odborových zväzov a protestných akciách, nie sú chránení pred odvetnými opatreniami. Podľa článku 70 zákona o pracovnoprávnych vzťahoch môžu zamestnávatelia ukončiť pracovný pomer so zamestnancom bez udania oprávneného dôvodu s tým, že poskytnú nízku náhradu. V roku 2016 zákonodarcovia siedmykrát zamietli návrh zákona o odborových zväzoch, hoci získal viac hlasov ako v predchádzajúcom roku. Mnohí zákonodarcovia uviedli ako hlavné dôvody zamietnutia slabé výsledky macajskej ekonomiky a „nesprávne načasovanie“.
Naďalej sa realizovali rázne protikorupčné opatrenia, aj keď v uplynulom roku sa medializovalo niekoľko prípadov s vysokopostavenými osobami. Komisia proti korupcii kritizovala vládu za porušenie zákona v prípade dohody o výmene pozemkov, do ktorej bol zapojený miestny závod. Vyhlásila dohodu za neplatnú a vyzvala na zapísanie pozemku do zoznamu a jeho ochranu.
Hospodársky vývoj
Macajské hospodárstvo v posledných rokoch zaznamenalo výrazný pokles, keďže odvetvie kasín bolo ovplyvnené spomalením čínskej ekonomiky a kampaňou proti korupcii v kontinentálnej Číne. HDP Macaa v roku 2015 prudko klesol o 20,3 % 1 v reálnom vyjadrení. Tento útlm sa postupne spomalil v treťom štvrťroku 2016, keď došlo k oživeniu HDP o 4 % v reálnom vyjadrení a prvýkrát za dva roky sa zaznamenal pozitívny štvrťročný rast. Celkovo hospodárstvo v roku 2016 zaznamenalo pokles o 2,1 % v reálnom vyjadrení. Príjmy z hazardných hier začali v druhej polovici roku 2016 po viac ako dvoch rokoch nepretržitého poklesu opäť rásť. Celkové príjmy z hazardných hier v roku 2016 klesli len o 3,3 % na 230,8 mld. MOP, čo predstavuje výrazné zlepšenie v porovnaní s dvojciferným poklesom v roku 2015. Cestovný ruch sa neochvejne zotavil vďaka dvom novým kasínam, Wynn Palace a Parisian. Celkový počet prichádzajúcich návštevníkov sa v roku 2016 zvýšil o 0,8 % na 30,9 mil. Najviac turistov do Macaa prichádzalo aj naďalej z kontinentálnej Číny, pričom títo predstavovali dve tretiny návštevníkov za prvých 11 mesiacov roku 2016 a za nimi nasledovali návštevníci z Hong Kongu (21 %), Taiwanu (3,5 %), Kórey (2,1 %) a Japonska (1 %).
S cieľom obmedziť nadmernú závislosť od odvetvia kasín vláda v septembri rozbehla svoj historicky prvý päťročný rozvojový plán (2016 – 2020), v ktorom stanovila komplexné rozvojové ciele na zlepšenie životných podmienok a zaistenie hospodárskej diverzifikácie. Zámerom je premeniť Macao na medzinárodné centrum cestovného ruchu a oddychu a vytvoriť komerčnú a obchodnú platformu medzi Čínou a portugalsky hovoriacimi krajinami (politiky „centra a platformy“). Súčasťou plánu je zvýšiť úsilie na dosiahnutie miernej diverzifikácie hospodárstva a posilniť regionálnu spoluprácu, predovšetkým s provinciou Kuang-tung, ako sa uvádza v 13. päťročnom pláne Číny (2016 – 2020).
Päťročný rozvojový plán obsahuje návrhy konkrétnych politických opatrení na dlhodobé zníženie závislosti hospodárstva od hazardných hier. Tieto opatrenia zahŕňajú: obmedzenie pribúdania hracích stolov na ročnú mieru rastu 3 % počas 10 rokov, ktoré začali plynúť v roku 2013; zvýšenie podielu prvkov mimo odvetvia hier zo 6,6 % celkových príjmov súvisiacich s hrami v súčasnosti na 9 % do roku 2020; zvyšovanie miery zamestnanosti v maloobchodnom, hotelovom a výrobnom odvetví; posilnenie finančných služieb a zriadenie rozvojového fondu OAO Macao (v podstate štátneho investičného fondu) do roku 2019.
Plán zahŕňa aj celý rad iniciatív na podporovanie kreatívneho priemyslu, rozvoja infraštruktúry, rozvoja inteligentných miest, ochrany životného prostredia a na posilnenie zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a bývania. Obsahuje aj odkaz na iniciatívu „Jedno pásmo, jedna cesta“ a možnú úlohu, ktorú tu Macao môže zohrávať, a to najmä z hľadiska námornej trasy a ako sprostredkovateľ pre portugalsky hovoriace krajiny. V nadväznosti na revíziu svojich námorných hraníc v roku 2015 sa Macao usiluje podporovať svoje námorné hospodárstvo a maximalizovať svoj prínos k iniciatíve „Jedno pásmo, jedna cesta“.
Najvyšší výkonný predstaviteľ Fernando Chui v novembri predniesol pred zákonodarným zhromaždením svoj prejav o politike na rok 2017. Vláda sa zaviazala, že bude firmy povzbudzovať k tomu, aby budovali malé luxusné hotely a nákupné strediská, zavedie akčný plán s cieľom pomôcť miestnym MSP zúčastňovať sa rozsiahlych výstav, rozšíri schému Young Enterprise a mladým ľuďom ponúkne kvalitnú odbornú prípravu.
Politický prejav obsahoval aj súbor opatrení v oblasti sociálneho zabezpečenia a dotácií vrátane obľúbených dávok v hotovosti pre obyvateľov Macaa desiaty rok po sebe.
Fiškálna pozícia Macaa zostala silná so značnými rezervami. Podľa odhadov jeho fiškálne rezervy dosahujú 468 mld. MOP, čo zodpovedá 130 % HDP. Pre územie s menej ako pol miliónom ľudí (nepočítajúc zahraničných pracovníkov) je to mimoriadne vysoká hodnota. Aj napriek významnému poklesu daní z hazardných hier v roku 2015 a 2016 Macao zaznamenáva trvalo fiškálny prebytok.
Macao aj naďalej trpí akútnym nedostatkom pracovných síl. Miera nezamestnanosti sa za posledné štyri roky pohybovala na úrovni alebo pod úrovňou 2 %, pričom v roku 2016 predstavovala 1,9 %. Jeho hospodárstvo je preto vo veľkej miere odkázané na zahraničných pracovníkov a odborníkov. Napriek hospodárskemu poklesu bolo v Macau v roku 2016 vyše 180 000 pracovníkov nerezidentov, čo predstavuje 45 % pracujúceho obyvateľstva. Import pracovnej sily sa stal citlivou politickou záležitosťou. Minister hospodárstva a financií Lionel Leong v novembri pred zákonodarným zhromaždením zopakoval, že vláda Macaa zaistí pracovné príležitosti pre miestnych obyvateľov a zavedie mechanizmus odchodu pracovníkov nerezidentov z OAO Macao. Zákonodarcovia vyjadrili nespokojnosť s tým, že sa schéma na import pracovnej sily zneužíva, čo má za následok stratu pracovných miest a stagnujúce mzdy miestnych pracovníkov, ako aj pomalší kariérny postup pre niektorých manažérov. Podniky sa však opakovane sťažovali na nedostatok vhodných odborných pracovníkov potrebných na rozšírenie ich operácií.
13. päťročný plán Číny obsahoval osobitnú kapitolu o Macau (spolu s Hongkongom), pričom sa v ňom kladie dôraz na užšiu spoluprácu medzi kontinentálnou Čínou a Hongkongom a Macaom. Čína vyjadrila podporu rozvoju platforiem spolupráce, aby Kuang-tung–Hong Kong–Macao, ako aj Hongkong a Macao zohrávali dôležitú úlohu v regióne delty rieky Pan-Pearl a pri rozvoji veľkého regiónu v oblasti zálivu Kuang-tung–Hong Kong–Macao. V marci vydala štátna rada usmernenia týkajúce sa podpory spolupráce v regióne delty rieky Pan-Pearl, ktorý zahŕňa 9 provincií a oblastí – Fu-ťien, Ťiang-si, Chu-nan, Kuang-tung, Čuangskú autonómnu oblasť Kuang-si, Chaj-nan, S'-čchuan, Kuej-čou a Jün-nan, ako aj osobitné administratívne oblasti Hongkong a Macao („9 + 2“). Ústredná vláda Číny vníma tento región ako priekopníka pre reformu, dôležitú oblasť, vďaka ktorej môže kontinentálna Čína zabezpečiť možnosti spolupráce s Hongkongom a Macaom, ako aj kľúčovú oblasť pre napredovanie iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta“.
Macao aj naďalej presadzovalo prehlbovanie integrácie s regiónom delty Perlovej rieky a usilovalo sa vybudovať si v rámci Fóra pre hospodársku a obchodnú spoluprácu špecifické postavenie spojovacieho článku medzi Čínou a portugalsky hovoriacimi krajinami. Okrem regiónu delty Perlovej rieky sa najvyšší výkonný predstaviteľ Macaa vo svojom politickom prejave venoval aj spomínanej väčšej spolupráci s ďalšími čínskymi provinciami a obcami, ako napríklad Ťiang-su, Pej-ťing a Tchien-ťin, a s tradičnými priemyselnými regiónmi v stredozápadných a severovýchodných regiónoch Číny.
V októbri Macao hostilo piatu konferenciu ministrov Fóra pre hospodársku a obchodnú spoluprácu medzi Čínou a portugalsky hovoriacimi krajinami. Čínsky predseda vlády Li Kche-čchiang sa zúčastnil fóra, ktorého cieľom bolo podporiť hospodárske vzťahy Číny s rozvojovým svetom a načrtnúť novú cestu pre Macao. Návšteva pána Li sa vysvetľovala nielen ako ponuka jasnej podpory pre macajské hospodárske politiky, ale aj ako prejav celkovej spokojnosti s OAO Macao vrátane jej politického vývoja. Informoval o ďalších 19 opatreniach, ktoré majú transformovať macajské hospodárstvo a medzi ktoré patria tieto opatrenia:
podpora čínskej ústrednej vlády Macau pri budovaní zúčtovacieho strediska v RMB medzi Čínou a portugalsky hovoriacimi krajinami a pomoc pri rozvíjaní finančného lízingu, elektronického obchodu a poistenia vývozných úverov,
čínsko-portugalský spoločný fond so sídlom v Macau pre projekty v rámci spolupráce medzi veľkými kontinentálnymi firmami elektronického obchodu a nebankovými platobnými organizáciami,
ďalšia podpora čínskej ústrednej vlády Macau v oblastiach, ako sú čínska medicína, rozvoj inteligentných miest, cestovný ruch a jeho spolupráca so susedným mestom Cheng-čchin,
pomoc Číny Macau pri budovaní stredísk kultúrnej výmeny, bilingválnych vzdelávacích stredísk a strediska mládeže pre inováciu na účely výmen s týmito krajinami.
V polovici júla začali Hongkong a Macao rozhovory o vzájomnej dohode o užšej hospodárskej spolupráci (Closer Economic Partnership Arrangement, ďalej len „CEPA“) a v októbri začali rokovania. CEPA medzi Hongkongom a Macaom sa bude vzťahovať na obchod s tovarom, obchod so službami a investície. Nebude sa však vzťahovať na voľný pohyb osôb cez hranice na účely vzdelávania alebo práce. Keď bude CEPA medzi Hongkongom a Macaom podpísaná, Čína, Hongkong a Macao budú môcť na základe vzájomných CEPA vybudovať novú spoločnú platformu a pristúpiť k ďalšej liberalizácii a uľahčovaniu obchodu a investícií v regióne „širšej Číny“ – tzv. veľký región v oblasti zálivu Kuang-tung–Hong Kong–Macao spomínaný v 13. päťročnom pláne.
Macao je aj naďalej vystavené praniu špinavých peňazí, keďže odvetvie kasín ponúka veľa možností pre nezákonné peniaze z kontinentu. S cieľom zabrániť tomuto javu macajský úrad pre reguláciu kasín (úrad pre kontrolu a koordináciu v oblasti hazardných hier, známy aj pod jeho portugalskou skratkou DICJ) v máji zrevidoval svoje pravidlá upravujúce boj proti praniu špinavých peňazí 2 . Na základe pokynu 1/2016 sú prevádzkovatelia kasín a zábavných ciest povinní rešpektovať podrobnejšie postupy zamerané na boj proti praniu špinavých peňazí. V novom súbore pravidiel sa počet ustanovení viac než zdvojnásobil. Ustanovuje sa v ňom, že prevádzkovatelia kasín a zábavných ciest musia preskúmať riziká prania špinavých peňazí svojich činností aspoň raz za dva roky a zaviesť „účinné opatrenia“ na odstránenie takýchto rizík. Podľa týchto pravidiel sú prevádzkovatelia kasín a zábavných ciest povinní „identifikovať a pozorne monitorovať transakcie“, do ktorých sú zapojené „politicky exponované osoby“. Pokynom 1/2016 sa prevádzkovateľom kasín a zábavných ciest takisto výslovne zakazuje podnikať s ľuďmi, ktorí používajú pseudonymy alebo konajú anonymne. Napriek tomu sa tvrdí, že hoci Macao vynaložilo značné úsilie na vypracovanie rámca na boj proti praniu špinavých peňazí, ktorý spĺňa medzinárodné normy, oblasť zábavných ciest stále vykazuje nedostatky. V roku 2016 podpísal finančný spravodajský úrad OAO Macao memorandum o porozumení/dohody o spolupráci s Bangladéšom, Kanadou a Izraelom.
V roku 2016 sa Macao pridalo k „inkluzívnemu rámcu pre problematiku narúšania základu dane a presunu ziskov (BEPS)“, ktorého členmi sú krajiny a jurisdikcie, ktoré sa zaviazali k spolupráci pri boji proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam na nadnárodnej úrovni ako súčasť rámca OECD/G20 BEPS. Macao sa preto zaviazalo, že:
prijme minimálne normy týkajúce sa hľadania najvýhodnejších daňových podmienok,
pre transferové oceňovanie zavedie vykazovanie podľa jednotlivých krajín,
obmedzí výhody plynúce z jej režimu duševného vlastníctva alebo iných preferenčných daňových režimov,
vo svojich daňových zmluvách bude v plnej miere uplatňovať postup vzájomnej dohody.
Bude to mať značný význam v procese, ktorý vyústi do zostavenia zoznamu EÚ obsahujúceho nespolupracujúce jurisdikcie, ktorý sa vypracuje v roku 2017. Macao úspešne prešlo fázou I a fázou II partnerských preskúmaní, ktoré Globálne fórum OECD o transparentnosti a výmene informácií na daňové účely uskutočnilo v rokoch 2011 a 2013, a potvrdilo tak, že jeho právny rámec aj súčasné činnosti spĺňajú medzinárodne dohodnuté normy týkajúce sa výmeny daňových informácií. Macao doteraz uzavrelo daňové dohody s 20 jurisdikciami, z toho 5 o zamedzení dvojitého zdanenia a 15 o výmene daňových informácií.
V decembri podpísalo Macao a Spojené štáty medzivládnu dohodu, ktorej účelom je pomôcť finančným inštitúciám v OAO Macao vyhovieť požiadavkám zákona o dodržiavaní daňových predpisov v prípade zahraničných účtov (Foreign Account Tax Compliance Act, ďalej len „FATCA“). Menový orgán Macaa uviedol, že medzivládna dohoda zníži záťaž spojenú s vykazovaním a že jeho finančným inštitúciám pomôže splniť požiadavky FATCA, keďže sa vzťahuje na výnimky pre finančné inštitúcie alebo výrobky s nízkym rizikom daňového úniku zo strany daňovníkov USA.
Dvojstranné vzťahy medzi EÚ a Macaom v roku 2016
V dôsledku útlmu hospodárstva Macaa sa bilaterálny obchod medzi EÚ a Macaom v roku 2016 výrazne oslabil. Vývoz EÚ do Macaa sa znížil o 20,2 % na 603 mil. EUR, zatiaľ čo dovoz z Macaa klesol o 6,5 % na úroveň 86 mil. EUR. Od roku 2009 EÚ zaznamenáva v obchode s Macaom prebytok, ktorý v roku 2016 dosiahol 516 mil. EUR. Vývoz z EÚ sa týkal predovšetkým luxusných kožených výrobkov, módy, hodiniek a šperkov, potravín a nápojov, ako aj automobilov. EÚ bola aj v roku 2016 po kontinentálnej Číne druhým najväčším zdrojom dovozu do Macaa.
Výkyvy macajského hospodárstva v roku 2016 však ovplyvnili obchodné a investičné záujmy EÚ a zisky európskych spoločností. EÚ a jej podnikateľské kruhy majú veľký záujem o spoluprácu s vládou Macaa na diverzifikácii jeho hospodárstva, zlepšovaní udržateľnosti hospodárskeho rozvoja a podpore dvojstranného obchodu a investičných tokov. Európske podniky by mohli zohrávať dôležitú úlohu tak, že by poskytovali odborné znalosti a služby v mnohých prebiehajúcich infraštruktúrnych projektoch a plánoch súkromných investorov na rozširovanie.
5. decembra 2016 sa v Bruseli uskutočnilo 21. zasadnutie spoločného výboru EÚ a Macaa. Macao počas zasadnutia informovalo EÚ o nedávnom uverejnení svojho päťročného rozvojového plánu (2016 – 2020), v ktorom je stanovený plán jeho hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Macao a EÚ si vymenili názory na vývoj svojich daňových politík. EÚ uvítala prísľub Macaa, že v roku 2018 zavedie automatickú výmenu informácií, a povzbudila ho k tomu, aby prijalo primerané kroky na účinnú a včasnú aktiváciu tejto výmeny s EÚ a ostatnými partnermi, čím splní svoj záväzok v súlade so štandardmi OECD. EÚ takisto uvítala nedávne rozhodnutie Macaa pristúpiť k inkluzívnemu rámcu o BEPS. Povzbudila Macao, aby pokračovalo vo svojom úsilí smerom k plne otvorenému, transparentnému a nediskriminačnému rámcu verejného obstarávania v súlade s medzinárodnými štandardmi. Obe strany uvítali pokrok, ktorý sa dosiahol v rámci tretieho programu spolupráce medzi Macaom a EÚ v právnej oblasti, ktorého cieľom je podporovať modernizáciu a rozvoj právneho systému Macaa. Obe strany zdôraznili, že mechanizmus spolufinancovania EÚ a Macaa bude macajských výskumných pracovníkov povzbudzovať k účasti na programe EÚ pre výskum a inováciu Horizont 2020. Obe strany sa dohodli, že preskúmajú možnosti spolupráce v oblasti životného prostredia a ekologických technológií, najmä na Macajskom medzinárodnom fóre a výstave o environmentálnej spolupráci. EÚ a Macao zhodli, že pokračovanie programu odbornej prípravy v oblasti konferenčného tlmočenia a prekladu v čínskom a portugalskom jazyku bude spĺňať potreby EÚ a Macaa týkajúce sa kvalifikovaných tlmočníkov v oboch týchto jazykoch. EÚ tiež vzala na vedomie úsilie Macaa zamerané na boj proti obchodovaniu s ľuďmi. V nadväznosti na spoločný seminár o boji proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorý sa konal v januári, obe strany očakávajú posilnenie vzájomnej spolupráce v tejto oblasti.
Vzhľadom na rastúcu úlohu európskych podnikov pôsobiacich v Macau sa EÚ a Macao dohodli, že priame výmeny medzi týmito podnikmi a vládou OAO Macao by ďalej posilnili zavedením pravidelného dialógu medzi európskou podnikateľskou komunitou, ktorú by zastupovala Macajsko-európska obchodná komora, a orgánmi Macaa. Európske spoločnosti budú môcť túto platformu používať na komunikáciu s vládou o otázkach podnikateľského prostredia a regulácie. Platforma by zároveň macajským orgánom poskytla fórum, kde sa dajú v prípade potreby získať názory na príslušné politiky. Konečným cieľom by malo byť prispieť k diverzifikácii hospodárstva Macaa a dlhodobej konkurencieschopnosti.
Keďže Macao trpí akútnym nedostatkom pracovných síl a kvalifikovaných riadiacich pracovníkov, európske spoločnosti sú vo veľkej miere odkázané na vyslaných a zahraničných pracovníkov. Získať pre nich pracovné povolenie sa ukázalo ako zložité. EÚ je pripravená spolupracovať s orgánmi Macaa a s európskou podnikateľskou komunitou, aby im pomohla identifikovať oblasti hospodárskej činnosti, v ktorých je situácia obzvlášť naliehavá. Umožnením ľahšieho prístupu kvalifikovaných odborníkov na macajský trh práce by sa prispelo k zvýšeniu jeho konkurencieschopnosti.
EÚ v rámci svojho programu pre spravodlivé zdaňovanie na celosvetovej úrovni naďalej pracovala na zostavení spoločného zoznamu EÚ obsahujúceho nespolupracujúce jurisdikcie. Počas prípravných prác bola na základe predbežného posúdenia všetkých tretích krajín vypracovaná „hodnotiaca tabuľka“. Macao bolo označené pri ukazovateľoch rizika týkajúcich sa transparentnosti a preferenčného režimu dane z príjmu právnických osôb. Hodnotiaca tabuľka nie je predbežným zoznamom EÚ a nepredstavuje ani žiadny posudok tretích krajín.
Macajsko-európska obchodná komora (MECC) 3 a Európska obchodná komora v Hongkongu spoločne koordinovali významnú európsku účasť na Macajskom medzinárodnom fóre a výstave o environmentálnej spolupráci v marci a na Macajskom medzinárodnom obchodnom a investičnom veľtrhu v októbri. Očakáva sa, že po nadviazaní dialógu medzi európskymi a macajskými podnikmi a verejnou správou bude úloha a význam MECC rásť.
V rámci Akademického programu Európskej únie, ktorý riadi konzorcium pod vedením Univerzity v Macau, sa zorganizovalo mnoho nových činností, napr. pobyty hosťujúcich rečníkov, semináre, výmeny výskumných a akademických pracovníkov, súťaž krátkometrážnych filmov na tému EÚ, pravidelná rádiová relácia o témach súvisiacich s EÚ a súťaž „Model EU“.
V budúcnosti bude EÚ naďalej prehlbovať vzťahy s Macaom, posilňovať hospodárske a obchodné väzby, zlepšovať spoluprácu s podnikateľským sektorom a občianskou spoločnosťou a podporovať mobilitu a výmeny s obyvateľmi Macaa. Medzi jej priority patrí:
väčšia spolupráca pri diverzifikácii hospodárstva Macaa,
využívanie príležitostí, ktoré vznikajú v súvislosti s projektmi v oblasti infraštruktúry a verejného obstarávania,
maximalizácia možných prínosov dohody o užšej hospodárskej spolupráci medzi Macaom a kontinentálnou Čínou pre miestne aj európske spoločnosti usadené v Macau,
spolupráca v oblasti právnych a regulačných záležitostí, v oblasti výskumu a inovácií, ako aj pokračujúca spolupráca v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.