EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli13. 11. 2017
COM(2017) 667 final
OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV EMPTY
Dosahovanie prosperity prostredníctvom obchodu a investícií
Aktualizácia spoločnej stratégie EÚ na pomoc obchodu z roku 2007
Updating the 2007 Joint EU Strategy on Aid for Trade
Dosahovanie prosperity prostredníctvom obchodu a investícií
Aktualizácia spoločnej stratégie EÚ na pomoc obchodu z roku 2007
1Úvod
Pomoc obchodu sa poskytuje na podporu úsilia partnerských krajín s cieľom rozvíjať hospodárske kapacity a rozšíriť ich obchod ako pákový efekt pre rast a znižovanie chudoby. Od roku 2005, keď Svetová obchodná organizácia (WTO) zaviedla túto koncepciu, sa stala dobre zavedeným pracovným postupom v oblasti rozvojovej spolupráce s cieľom podporiť rozvojové krajiny pri získavaní výhod obchodu. Vzťahuje sa na širokú škálu oblastí vrátane tvorby obchodnej politiky, nariadení a noriem súvisiacich s obchodom, hospodárskej infraštruktúry (napr. v oblasti energetiky, dopravy a telekomunikácií) a budovania výrobnej kapacity v sektoroch zameraných na vývoz, ako je poľnohospodárstvo, rybolov a výroba.
Európska únia v reakcii na WTO formulovala v roku 2007 svoju stratégiu pomoci obchodu s názvom Posilňovanie podpory potrieb súvisiacich s obchodom v rozvojových krajinách zo strany EÚ ako spoločnú reakciu EÚ a jej členských štátov na pomoc rozvojovým krajinám, predovšetkým najmenej rozvinutým krajinám integrovať sa do globálneho obchodného systému založeného na pravidlách a účinnejšie využívať obchod na podporu rastu a znižovanie chudoby.
O desať rokov neskôr sa hospodárska realita výrazne vyvinula, a to spolu s nárastom čoraz zložitejších globálnych hodnotových reťazcov. Politický kontext sa takisto zásadne zmenil, a to globálne – najmä programom trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030 –, ako aj na úrovni EÚ globálnou stratégiou pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ, novým Európskym konsenzom o rozvoji a stratégiou Obchod pre všetkých.
Účelom tohto oznámenia je aktualizácia existujúcej stratégie pomoci obchodu vzhľadom na tento vývoj. Navrhuje sa v ňom integrovaný prístup k pomoci a investíciám do obchodu orientovaný na výsledky, pri ktorom sa čo najviac využíva široká škála politických nástrojov EÚ s cieľom zvýšiť ich celkový vplyv na rast a znižovanie chudoby. Dôraz sa kladie na vytváranie väčšieho počtu a kvalitnejších pracovných miest a na krajiny v najväčšej núdzi, najmä na najmenej rozvinuté krajiny.
2Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou za posledných 10 rokov
Za posledných desať rokov sa EÚ a jej členské štáty etablovali ako najväčší poskytovateľ pomoci obchodu na svete, pričom poskytli tretinu celkovej celosvetovo poskytnutej sumy. Celkove sa záväzky EÚ v oblasti pomoci obchodu zvýšili od roku 2007 do roku 2015 o 85 % a dosiahli 96,79 miliardy EUR. Len v roku 2015 dosiahli záväzky rekordnú výšku 13,16 miliardy EUR. Dôležitým prvkom koncepcie pomoci obchodu je pomoc súvisiaca s obchodom, ktorej cieľ 2 miliardy EUR bol dosiahnutý v roku 2008, o dva roky skôr, než sa plánovalo. Do roku 2015 dosiahla ročná hodnota významnú výšku 2,8 miliardy EUR, čím celková suma poskytnutá v období rokov 2007 – 2015 dosiahla výšku 21,5 miliardy EUR. Africkým, karibským a tichomorským krajinám (krajiny AKT) bolo pridelených 37 % tejto celkovej sumy. Podpora pre najmenej rozvinuté krajiny zostala v absolútnom vyjadrení rovnaká, v období rokov 2007 – 2015 dosiahla takmer 18 miliárd EUR (19 % celkovej pomoci obchodu EÚ), zatiaľ čo v relatívnom vyjadrení sa s rozšírením celkovej pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou znížila.
Pokiaľ ide o otázku kvality, pomoc EÚ súvisiaca s obchodom dosiahla významné výsledky vo väčšine prioritných oblastí. Pokiaľ ide o najmenej rozvinuté krajiny a nestabilné situácie, vďaka pomoci sa často podarilo stabilizovať, či dokonca rozšíriť objem obchodu. Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou priniesla pozitívne výsledky takisto prostredníctvom širších regionálnych alebo tematických viacročných iniciatív, ako je podpora EÚ pre kapacity krajín AKT na účely integrácie do multilaterálneho obchodného systému a na účely prípravy dohôd o hospodárskom partnerstve.
Pomoc obchodu mala zároveň len obmedzený úspech, pokiaľ ide o podporu a diverzifikáciu obchodu pre najchudobnejšie krajiny a krajiny v nestabilnej situácii. Najmenej rozvinuté krajiny a krajiny v nestabilných situáciách napriek značnej podpore a bezcolnému prístupu takmer všetkých ich výrobkov na trh EÚ zostali na okraji svetového hospodárstva. Podiel výroby v najmenej rozvinutých krajinách na úrovni 12 % v roku 2015 bol výrazne nižší ako priemer v rozvojových krajinách na úrovni 20 %. Obchodný deficit najmenej rozvinutých krajín v oblasti tovaru a služieb sa medzi rokmi 2006 a 2015 obrovsky zvýšil zo 7,3 na 104,2 miliardy USD a podiel najmenej rozvinutých krajín na svetovom vývoze v roku 2015 bol stále nižší ako 1 %, hoci obyvatelia týchto krajín predstavujú 12,8 % svetovej populácie.
3Meniace sa svetové hospodárstvo a politický kontext
Globalizácia hospodárskych činností nie je novým javom, ale hybné sily a trendy globalizácie sa rýchlo menia.
Jedným z kľúčových súčasných trendov je nárast globálnych a regionálnych hodnotových reťazcov, pričom medzinárodné výrobné siete sa čoraz viac opierajú o medzipodnikový a vnútropodnikový obchod. Rastie dôležitosť služieb v medzinárodnom obchode a digitalizácia formuje globálne hospodárstvo novými spôsobmi, z ktorých mnohé ešte treba odhaliť. Hlavnou výzvou však je, že účasť mnohých rozvojových krajín na globálnych hodnotových reťazcoch a digitalizácia zostávajú naďalej na okraji. Industrializácia, produktivita a diverzifikácia hospodárstiev mnohých rozvojových krajín zostávajú obmedzené, pretože sú naďalej závislé od lacnej pracovnej sily, vývozu komodít a prvovýroby nižšej triedy. To si vyžaduje značné reformy a investície, ktoré samotné oficiálne finančné toky nebudú môcť splniť.
Politický kontext sa takisto zmenil. Akčný program z Addis Abeby prijatý v roku 2015 sa zaoberá potrebnými prostriedkami na splnenie programu trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030, ktorý bol prijatý krátko potom. Zdôrazňuje sa v nich význam medzinárodného obchodu a investícií súkromného sektora ako prostriedkov vykonávania popri oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA). V programe 2030 sa stanovuje nová a univerzálna rozvojová paradigma na nadchádzajúce roky založená na integrácii a vzájomnej závislosti všetkých 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja a 169 cieľov v rámci troch rozmerov trvalo udržateľného rozvoja: hospodárskeho, sociálneho a environmentálneho.
Podľa Parížskej dohody o zmene klímy sa vyžadujú štrukturálne zmeny vo výrobných a obchodných systémoch, aby sa vytvorilo nové nízkouhlíkové hospodárstvo odolné voči zmene klímy, ktoré sa dokáže prispôsobiť zmene klímy a zmierňovať ju. Prechod na obehové hospodárstvo prináša nové inovácie a hospodárske príležitosti, ktoré by rozvojové krajiny mali ďalej využívať.
Tieto meniace sa súvislosti sa odrážajú v dvoch základných politických iniciatívach EÚ. V prvej iniciatíve, ktorou je globálna stratégia zahraničnej a bezpečnostnej politiky EÚ, sa vyzýva na vytvorenie reagujúcej a zosúladenej EÚ, pričom by sa mala čo najviac využiť široká škála nástrojov politiky, medzi ktorými vynikajú nástroje rozvoja a obchodu.
Druhá iniciatíva, nový Európsky konsenzus o rozvoji, zahŕňa posun paradigmy programu 2030 do politiky EÚ v oblasti rozvojovej spolupráce. Zameriava sa na znižovanie chudoby v súlade so zásadami efektívnej rozvojovej spolupráce. V rámci iniciatívy sa vyzýva na hľadanie synergií medzi jednotlivými politikami, väčšiu koordináciu a súdržnosť medzi aktérmi a nástrojmi EÚ a na podporu obchodu a zodpovedných investícií v rozvojových krajinách na podporu trvalo udržateľného rozvoja, a to na základe orientácie stanovenej v oznámení Obchod, rast a rozvoj a aktualizovanej v oznámení z roku 2015 Obchod pre všetkých.
Z tohto obnoveného politického kontextu vyplývajú dva dôležité aspekty. Po prvé by zdroje oficiálnej rozvojovej pomoci mali byť zacielené tam, kde je najväčšia núdza, najmä do najmenej rozvinutých krajín a do krajín v nestabilnej situácii. Po druhé sa zameranie presúva na používanie oficiálnej rozvojovej pomoci strategickejším spôsobom ako katalyzátora na mobilizáciu iných verejných a súkromných finančných tokov, napríklad tých, ktoré sú súčasťou nového vonkajšieho investičného plánu EÚ (EIP). Pokiaľ ide o budúcnosť, neoddeliteľnou súčasťou podpory EÚ pre potreby obchodu a výrobnej kapacity sa stane viac verejných a súkromných investícií.
4Ucelená a účinná cesta vpred
V súvislosti s meniacim sa hospodárskym a politickým kontextom je čas prehodnotiť pomoc obchodu poskytovanú Európskou úniou. Ambíciou musí byť podpora partnerských krajín v ich úsilí o dosiahnutie pokroku, pokiaľ ide o ciele trvalo udržateľného rozvoja, a dosiahnutie udržateľnej prosperity prostredníctvom zvyšovania obchodu a investícií. To si v porovnaní so súčasnými postupmi vyžaduje tieto zásadné zmeny:
I)znížiť súčasnú roztrieštenosť a zvýšiť pákový efekt pomoci obchodu prostredníctvom lepšie informovaného a koordinovaného poskytovania pomoci,
II)zvýšiť vplyv pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou tým, že sa zabezpečí úplná koherentnosť s nástrojmi vonkajších politík EÚ a ich čo najlepšie využívanie, najmä nový vonkajší investičný plán, obchodné dohody a systémy obchodu,
III)dôraznejšie zameranie sa na sociálny a environmentálny rozmer udržateľnosti spolu s inkluzívnym hospodárskym rastom,
IV)lepšie rozlíšenie krajín so zvýšeným zameraním na najmenej rozvinuté krajiny a krajiny v nestabilnej situácii,
V)zlepšenie monitorovania a predkladania správ.
4.1Znižovanie fragmentácie, zvyšovanie pákového efektu
Súčasné čerpanie pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou sa uskutočňuje príliš decentralizovaným a roztriešteným spôsobom. Napríklad v roku 2015 predstavovala pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou vo výške 13,6 miliardy EUR tretinu celkovej oficiálnej rozvojovej pomoci EÚ a bola poskytnutá prostredníctvom približne 3 000 rozhodnutí o financovaní zodpovedajúcich takmer 90 kódom označujúcich účel Výboru pre rozvojovú pomoc OECD. Preto bolo náročné zabezpečiť optimálnu koherentnosť a účinnosť.
Z tohto dôvodu je dôležité lepšie kombinovať širokú škálu nástrojov rozvojového financovania (bilaterálne, regionálne, tematické atď.) a spôsobov pomoci (technická pomoc, granty, rozpočtová podpora, vytváranie partnerstiev, kombinované financovanie atď.) na úrovni EÚ aj na úrovni členských štátov. To by malo byť doplnené o úverové činnosti medzinárodných a európskych rozvojových finančných inštitúcií v rozvojových krajinách s cieľom poskytovať integrovanejšie a rozsiahlejšie reakcie na potreby partnerských krajín týkajúce sa obchodu a výrobnej kapacity.
Ak chce EÚ úspešne výrazne prispieť k dosahovaniu cieľov trvalo udržateľného rozvoja, musí sa viac zamerať na katalyzovanie súkromných investícií. Pri vonkajšom investičnom pláne (EIP), ktorý sa vzťahuje na Afriku a európske susedstvo, sa bude sledovať integrovaný prístup. Zavedú sa ním inovatívne mechanizmy rozdelenia rizika prostredníctvom nového Európskeho fondu pre trvalo udržateľný rozvoj vrátane záruky na mobilizáciu kapitálu v kombinácii s technickou pomocou a so zlepšením reforiem investičného prostredia.
V súlade s vlastnými rozvojovými stratégiami partnerských krajín a regiónov a v rámci nich sa budú aktívne vyhľadávať synergie pomocou obchodných dohôd a systémov obchodu EÚ. Stali sa dôležitou hybnou silou vzťahov EÚ s rozvojovými krajinami. Ponúkajú možnosti prístupu na trh, o ktoré majú nesmierny záujem miestne malé a stredné podniky. Poskytujú stimuly pre reformy, na ktorých môže ďalej stavať rozvojová spolupráca. Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou tak už od začiatku pomôže podporovať pozitívnu dynamiku vo vykonávaní dohôd a prispeje k ich úspechu. Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou sa bude využívať aj na zlepšenie rozvojového potenciálu iných politík EÚ.
Opatrenia:
·posilniť funkčné prepojenia medzi všetkými nástrojmi financovania rozvojovej spolupráce EÚ vrátane národných a regionálnych programov a operácií európskych rozvojových finančných inštitúcií na úrovni EÚ aj členských štátov,
·úzko prepojiť rozpočtovú podporu EÚ s reformami investičného prostredia pri mobilizácii súkromného kapitálu v rozvojových krajinách prostredníctvom inovatívnych mechanizmov rozdelenia rizika,
·použiť inštitucionálne monitorovacie mechanizmy zavedené dohodami EÚ o voľnom obchode ako ďalší prostriedok na identifikáciu relevantných činností pomoci obchodu,
·zahrnúť do plánov vykonávania dohody EÚ o voľnom obchode, cielené opatrenia, ktoré pomôžu rozvojovým partnerským krajinám lepšie využiť príležitosti, ktoré ponúkajú obchodné dohody EÚ,
·pravidelne hodnotiť mieru využívania preferencií partnermi z obchodných dohôd a prijímajúcimi krajinami v rámci všeobecného systému preferencií a analyzovať obmedzujúce faktory z pohľadu domácej ponuky, ako aj z pohľadu obchodného režimu EÚ, smerovať pomoc obchodu poskytovanú Európskou úniou k lepšiemu riešeniu takýchto obmedzení a v prípade potreby posúdiť potrebu zohľadniť ich pri vývoji obchodných opatrení.
4.2Zvyšovanie dôležitosti
Efektívnejšie zameranie pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou si vyžaduje systematické využívanie dostupnej obchodnej a investičnej diagnostiky. Prístup založený na dôkazoch umožní správne pochopenie hodnotových reťazcov a nadväzujúcich trhov na účely informovanejšieho politického dialógu s vládami partnerských krajín, čo povedie k lepšiemu návrhu a vplyvu projektov.
Zavedú sa mechanizmy na skutočné zapojenie zainteresovaných strán. Štruktúrovaný dialóg so súkromným sektorom je potrebný na presné určenie reforiem v podnikateľskom a obchodnom prostredí, ktoré uľahčujú investície a vytváranie pracovných miest. Občianska spoločnosť a sociálni partneri zohrávajú kľúčovú úlohu pri presadzovaní priorít, ako je vytváranie pracovných miest pre mladých ľudí, posilnenie hospodárskeho postavenia žien, dôstojná práca a environmentálne normy. Aktéri v oblasti výskumu a inovácií prispievajú k podpore investícií a vytvárania pracovných miest. Miestne orgány majú v rámci svojej právomoci takisto výrazný vplyv na priaznivé prostredie pre podnikanie a dôstojnú prácu a na efektívnosť a riadenie miestnych agentúr zodpovedných za správu právnych predpisov.
Okrem usmernení získaných prostredníctvom prístupov založených na dôkazoch a zapojení zainteresovaných strán existujú širšie trendy a otázky, ktoré je potrebné v určitých oblastiach zvážiť.
Hodnotové reťazce sú hybnou silou, ktorá pomáha rozvojovým krajinám lepšie sa integrovať do regionálneho a globálneho obchodu. Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou sa bude strategickejšie zameriavať na pomoc partnerským krajinám pri rozvíjaní hodnotových reťazcov a pri posúvaní sa v nich vyššie.
Kvalitná infraštruktúra je dôležitou oblasťou pre pomoc obchodu poskytovanú Európskou úniou s cieľom riešiť obmedzenia na strane ponuky a necolné prekážky obchodu. Zahŕňa regulačné a prevádzkové aspekty štandardizácie, akreditácie, posudzovania zhody a dohľadu nad trhom. Budovanie kapacít regulačných a príslušných orgánov, systémy bezpečnosti potravín a laboratórne vybavenie, ako aj technická pomoc výrobcom a malým a stredným podnikom pri dodržiavaní technických predpisov, súkromné normy, bezpečnosť potravín a sanitárne a fytosanitárne opatrenia účinne prispievajú k obchodu a investíciám, ak sa vykonávajú spôsobom, ktorý je riadený trhom.
Digitalizácia je faktor umožňujúci prístup na vonkajšie trhy a integráciu do globálnych hodnotových reťazcov. Digitálna inovácia už preukázala svoj potenciál ponúknuť riešenia miestnych problémov, znížiť obchodné náklady a ponúknuť nové obchodné príležitosti. Technologické trendy pomáhajú inovatívnym MSP vstúpiť na trh. Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou povzbudí investície do digitálnych technológií a služieb, informatizáciu, elektronickú verejnú správu a logistiku elektronického obchodu, ako aj technickú pomoc vládam pri vytváraní politík a priaznivých rámcov pre cezhraničný elektronický obchod.
Zjednodušenie obchodu získalo ďalší význam nadobudnutím platnosti Dohody o uľahčení obchodu, najdôležitejšej multilaterálnej obchodnej dohody, ktorá bola uzatvorená od založenia WTO v roku 1995. Európska únia a jej členské štáty sa zaviazali mobilizovať najmenej 400 miliónov EUR vo forme pomoci na uľahčenie obchodu počas obdobia piatich rokov od nadobudnutia platnosti uvedenej dohody vrátane projektov na zlepšenie colných systémov rozvojových krajín. V rámci pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou sa budú uprednostňovať ustanovenia Dohody o uľahčení obchodu oznámené ako kategória C.
Vo všeobecnosti bude pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou naďalej flexibilná, aby mohla zahŕňať dôsledky rozvojovej spolupráce týkajúce sa tém WTO súvisiacich s aktuálnymi rokovaniami a záväzkami vrátane výnimky v oblasti služieb pre najmenej rozvinuté krajiny, ako aj nových tém, ktoré sa objavujú.
Opatrenia:
·identifikovať a podporovať hodnotové reťazce s potenciálom pridania hodnoty prostredníctvom systematickejšieho využívania nástrojov obchodnej a investičnej diagnostiky a nástrojov na získavanie informácií o trhu zo strany delegácií EÚ a agentúr členských štátov priamo na mieste s cieľom usmerňovať politický dialóg EÚ a poskytovanie pomoci obchodu zo strany EÚ,
·viesť skutočný dialóg a angažovať sa v súkromnom sektore s cieľom identifikovať a stanoviť priority obmedzení investičného prostredia,
·využívať informácie z kontrolných systémov EÚ týkajúce sa hodnotenia súladu vývozu tretích krajín s normami EÚ ako cenný zdroj pri riešení obmedzení na strane ponuky, určiť oblasti zlepšenia a nápravné opatrenia, v rámci ktorých možno mobilizovať pomoc obchodu poskytovanú Európskou úniou,
·posilniť spoluprácu s občianskou spoločnosťou a miestnymi orgánmi s cieľom lepšie informovať o poskytovaní pomoci obchodu, a to aj prostredníctvom domácich poradných skupín vytvorených na základe novej generácie dohôd EÚ o voľnom obchode, plánov spolupráce EÚ s občianskou spoločnosťou v jednotlivých krajinách, rovnocenných formátov spolupráce s miestnymi orgánmi a dohôd o hospodárskom partnerstve.
4.1Pokrok v oblasti ľudských práv a trvalo udržateľného rozvoja
Rodová rovnosť nie je len základným ľudským právom, je dôležitá aj pre hospodársky rozvoj. Hospodárstva poskytujúce lepšie príležitosti ženám majú vyšší potenciál rastu a konkurencieschopnosti. Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou pomôže napĺňať obnovený a rozšírený záväzok EÚ v oblasti rodovej rovnosti, najmä posilnenie hospodárskeho postavenia žien.
Inkluzívnosť bude jadrom pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou v dôsledku prístupu EÚ založeného na právach v oblasti rozvojovej spolupráce, pri ktorom sa podporuje aj participácia, nediskriminácia, rovnosť a spravodlivosť, transparentnosť a zodpovednosť. Bude to zahŕňať lepšiu analýzu vplyvu obchodných a investičných iniciatív na ľudské práva.
V rámci pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou sa náležite zohľadnia štyri piliere programu dôstojnej práce (normy a práva pri práci, vytváranie pracovných miest a rozvoj podnikania, sociálna ochrana a sociálny dialóg). Bude sa opierať o rozšírené možnosti, ktoré ponúkajú dohody EÚ o voľnom obchode „novej generácie“, na podporu pracovných práv a programu dôstojnej práce prostredníctvom záväzných sociálnych a environmentálnych ustanovení obsiahnutých v kapitolách o obchode a trvalo udržateľnom rozvoji.
Udržateľnosť životného prostredia bude takisto jadrom pomoci obchodu. Financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy a zelené a obehové hospodárstvo ponúkajú rozvojovým krajinám premosťujúce príležitosti v oblasti obchodu, rastu a zamestnanosti a posilnia sociálnu a ekologickú odolnosť. Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou sa využije na pomoc prechodu rozvojových krajín na nízkouhlíkové hospodárstva a hospodárstva odolné proti zmene klímy.
Udržateľnosť ako súčasť základných stratégií podnikov, podpora spravodlivého a etického obchodu a zodpovedných obchodných postupov – aj v súvislosti s udržateľnými hodnotovými reťazcami – v súlade s hlavnými zásadami OSN v oblasti podnikania a ľudských práv, významne prispejú k programu 2030.
Opatrenia:
·systematická rodová analýza každého projektu pomoci obchodu s cieľom podporiť posilnenie hospodárskeho postavenia žien,
·primerane prepojiť podporu EÚ so sociálnymi a s environmentálnymi cieľmi, s pomocou obchodu, kapitolami o obchode a trvalo udržateľnom rozvoji dohôd EÚ o voľnom obchode novej generácie, dohodou o environmentálnych tovaroch a medzinárodnými zásadami a usmerneniami v súvislosti so zodpovedným obchodným správaním,
·podporovať sociálnu a environmentálnu udržateľnosť v hodnotových reťazcoch prostredníctvom integrovaných a mnohostranných prístupov,
·podporovať spravodlivý a etický obchod v partnerských krajinách, napríklad prostredníctvom cielenejšieho prístupu k oblasti komodít.
4.2Rozlišovanie jednotlivých krajín
Intervencie EÚ týkajúce sa pomoci obchodu treba lepšie prispôsobiť rôznym kontextom jednotlivých krajín. Pomôže to identifikovať určujúce faktory, najlepšie spúšťače pre trvalo udržateľný rozvoj a čo najlepšie možné poradie reforiem s cieľom zamerať podľa toho podporu EÚ.
Väčšia časť pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou bude smerovaná do najmenej rozvinutých krajín, aby sa pomohol dosiahnuť cieľ trvalo udržateľného rozvoja zdvojnásobiť ich podiel na celosvetovom vývoze. Zvyšovanie objemu vývozu najmenej rozvinutých krajín na trh EÚ si vyžaduje zintenzívnenie pomoci a súkromné investície na základe analýzy obmedzení a potrieb na strane ponuky
.
Konflikty a nestabilita sú hlavnou hnacou silou migrácie. Podpora odolnosti, inkluzívneho a udržateľného rastu a slušných pracovných miest v konfliktných a nestabilných situáciách je nevyhnutná a bude si vyžadovať dôkladné stanovenie priorít intervencií. Podpora potravinovej bezpečnosti, základných potrieb a programov na vytváranie pracovných miest v núdzových situáciách by mali zostať prioritami
. Pomoc obchodu poskytovaná Európskou úniou by takisto mala pomôcť budovať odolnosť a položiť základy udržateľného hospodárskeho rozvoja a zároveň podporiť sektory s vysokým podielom infraštruktúry a práce a intervencie.
Diferencovanejší prístup EÚ k pomoci obchodu sa bude vzťahovať aj na rozvinutejšie rozvojové krajiny, ktoré od roku 2014 ukončili dvojstrannú spoluprácu s EÚ. Spolupráca s týmito krajinami bude smerovaná k oblastiam spoločného záujmu vrátane rokovaní o dohodách o voľnom obchode a integrácie rozvíjajúcich sa ekonomík na svetové trhy, ako aj spolupráce s krajinami európskeho susedstva prostredníctvom spoločne stanovených priorít partnerstva.
Opatrenia:
·zvýšiť podiel pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou a členskými štátmi zameranej na najmenej rozvinuté krajiny s víziou postupne dosiahnuť štvrtinu celkovej pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou do roku 2030,
·v nestabilnej situácii a pri konfliktoch starostlivo zoradiť stabilizujúce intervencie s rýchlym úspechom a určiť priority uplatnením sledovania nestability a zásady „nespôsobenia žiadnej škody“,
·rozširovať spoluprácu s pokročilejšími rozvojovými krajinami, a to aj prostredníctvom spolupráce medzi južnými krajinami a trojstrannej spolupráce a v oblastiach spoločného záujmu (napr. regionálna integrácia, regionálne hodnotové reťazce, uľahčenie obchodu a výmena najlepších postupov).
4.3Podrobnejšie monitorovanie a predkladanie správ
Súčasné prostriedky na analýzu a prezentáciu vplyvu intervencií EÚ v oblasti pomoci obchodu sa zlepšia a predkladanie správ bude kvalitatívnejšie a viac orientované na výsledky so skráteným časovým oneskorením medzi záväzkami v oblasti pomoci obchodu a predkladaním správ o opatreniach. Najmä v dôsledku prepojenia ukazovateľov výkonnosti v oblasti pomoci obchodu poskytovanej Európskou úniou s ukazovateľmi súvisiacich nástrojov, ako je vonkajší investičný plán alebo obchodné dohody, sa poskytne lepšia predstava o jej celkovom vplyve.
Informačné systémy a nástroje sa modernizujú tak, aby umožňovali lepšie zhromažďovanie, analýzu a šírenie získaných poznatkov v súlade s rámcom EÚ pre výsledky v oblasti medzinárodnej spolupráce a rozvoja. Tým sa takisto zvýši ľahkosť a účinnosť vytvárania prehľadov príslušných nedávnych činností špecifických pre jednotlivé krajiny a súvisiacich s obchodom, ktoré môžu slúžiť na informovanie a podporu politického dialógu a nových intervencií v oblasti pomoci obchodu.
Európska únia bude aj naďalej podporovať postupy, ktorých cieľom je uznať rastúcu úlohu ostatných finančných tokov nad rámec oficiálnej rozvojovej pomoci, s cieľom zachytiť širší príspevok EÚ k obchodu, investíciám a výrobným kapacitám partnerských krajín katalyzovaných jej oficiálnou rozvojovou pomocou.