V Bruseli27. 4. 2017

COM(2017) 193 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Ex post hodnotenie projektu Európske hlavné mestá kultúry na rok 2015 (Mons a Plzeň)

{SWD(2017) 135 final}
{SWD(2017) 137 final}


SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Ex post hodnotenie projektu Európske hlavné mestá kultúry na rok 2015 (Mons a Plzeň)

1.Úvod

Táto správa sa predkladá na základe článku 12 rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 1622/2006/ES z 24. októbra 2006 o činnosti Spoločenstva na podporu projektu Európske hlavné mesto kultúry na roky 2007 až 2019 1 , v ktorom sa vyžaduje, aby Komisia každý rok zabezpečila nezávislé externé hodnotenie výsledkov projektu Európske hlavné mesto kultúry za uplynulý rok a podala správu o tomto hodnotení ostatným inštitúciám EÚ.

Účelom tejto správy je informovať o výsledkoch externého hodnotenia projektu Európske hlavné mestá kultúry na rok 2015 a o opatreniach, ktoré Komisia v nadväznosti na uvedené výsledky navrhne. Metodika hodnotenia a výsledky sú opísané v pracovnom dokumente útvarov Komisie o hodnotení projektu Európske hlavné mestá kultúry na rok 2015 na základe záverečnej správy externého hodnotiteľa 2 .

2.Kontext akcie

2.1.Akcia EÚ na podporu projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK)

Pôvodný projekt „Európske hlavné mesto kultúry“ sa začal realizovať na medzivládnej úrovni v roku 1985 3 . Rozhodnutím č. 1419/1999/ES 4 sa zriadila akcia Spoločenstva na podporu projektu EHMK na roky 2005 až 2019. Členské štáty sú zoradené chronologicky podľa roku, v ktorom môžu toto každoročné podujatie organizovať. Rozhodnutie č. 1419/1999/ES bolo nahradené rozhodnutím č. 1622/2006/ES, v ktorom sa zachovala zásada chronologického poradia členských štátov, boli však spresnené ciele akcie a zaviedli sa nové mechanizmy výberu a monitorovania.

Podľa rozhodnutia č. 1622/2006/ES je všeobecným cieľom projektu EHMK zdôrazniť bohatstvo a rozmanitosť európskych kultúr, ako aj ich spoločné prvky, a tým podporiť lepšie vzájomné porozumenie medzi európskymi občanmi, a tiež zvýšiť prínos kultúry k dlhodobému rozvoju príslušných miest. Projekt EHMK sa usiluje zlepšovať spoluprácu medzi kultúrnymi subjektmi, umelcami a mestami v Európe, podporovať účasť občanov žijúcich v meste a jeho okolí, zvyšovať záujem občanov zo zahraničia, ako aj byť udržateľnou a neoddeliteľnou súčasťou dlhodobého kultúrneho a spoločenského rozvoja mesta 5 .

Rozhodnutie č. 1622/2006/ES zrušené rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady č. 445/2014/EÚ zo 16. apríla 2014, ktorým sa ustanovuje akcia Únie s názvom Európske hlavné mestá kultúry na roky 2020 až 2033, naďalej platí pre mestá, ktoré boli alebo majú byť vymenované za Európske hlavné mestá kultúry na roky 2013 až 2019 6 .

2.2.Výber a monitorovanie Európskych hlavných miest kultúry na rok 2015

V súlade s rozhodnutím č. 1622/2006/ES získali právo organizovať podujatie EHMK v roku 2015 Belgicko a Česká republika.

Príslušné orgány týchto dvoch členských štátov zorganizovali paralelné súťaže. Výber prebiehal v dvoch fázach: predbežný výber (zoznam kandidátskych miest je zúžený na užší výber) a konečný výber (z užšieho zoznamu je vybratý jeden kandidát). Panel trinástich členov (z ktorých šiestich menuje dotknutý členský štát a zvyšných siedmich európske inštitúcie) preskúmal ponuky kandidátskych miest na základe cieľov a kritérií stanovených v rozhodnutí.

V Belgicku kandidovalo iba jedno mesto. V Českej republike sa prihlásili tri mestá, z ktorých dve boli zaradené do užšieho výberu 7 . V roku 2010 panel odporučil, aby bol titul EHMK udelený belgickému mestu Mons a českej Plzni.

Rada ministrov Európskej únie oficiálne určila za EHMK na rok 2015 Mons v novembri 2010 a Plzeň v máji 2011.

Obe mestá boli po tomto určení podrobené monitorovaniu: postup príprav miest monitorovala a usmerňovala skupina zložená zo siedmich nezávislých odborníkov vymenovaných inštitúciami Únie, ktorí kontrolovali aj dodržiavanie programu a záväzkov, na základe ktorých boli mestá vybrané. Zástupcovia miest Mons a Plzeň sa zúčastnili dvoch oficiálnych monitorovacích stretnutí, ktoré zvolala Komisia na jeseň 2012 a na jar 2014. Skupina po skončení monitorovacieho procesu odporučila Komisii udeliť obidvom mestám Mons a Plzeň cenu Meliny Mercouriovej v hodnote 1,5 milióna eur.

2.3.Témy a zameranie európskych hlavných miest kultúry na rok 2015

Hlavnou témou EHMK 2015 pre Mons bol „stret technológie s kultúrou“ a cieľom bolo dosiahnuť, aby sa Mons v Európe zapísal ako symbol hospodárskej reštrukturalizácie na základe úspešného prepojenia kultúry, cestovného ruchu a nových technológií. Jeho kultúrny program bol rozdelený podľa štyroch ročných období: „jas“ (prináša svetlo a teplo do zimných mesiacov); „metamorfóza“ (zdôrazňuje príchod jari a premenu Monsu vďaka rozvoju novej infraštruktúry a možnostiam, ktoré ponúkajú nové technológie); „zastávka“ (nabáda k návšteve alebo pobytu v Monse počas prázdnin) a „renesancia“ (poukazuje na znovuzrodenie Monsu po útlme kľúčových priemyselných odvetví, s dôrazom na historické charakteristiky „zlatého veku“ mesta, ale aj na budúcnosť).

Mottom EHMK Plzeň 2015 bolo „Otvor si Plzeň!“, čo vyjadruje ambíciu mesta využiť svoj rok ako EHMK a otvoriť sa Európe aj iným vonkajším vplyvom. Po celý rok sa v Plzni konali kultúrne akcie a podujatia zaradené do štyroch hlavných prúdov: „umenie a technológie“ (oslava a posilnenie prepojenia priemyselného odkazu Plzne s remeslami, zručnosťami a podnikaním), „vzťahy a city“ (otvorenie verejného priestoru mesta a zapojenie ľudí do diskusie o ich osobnej a národnej identite), „tranzit a menšiny“ (zdôraznenie rôznorodosti mesta a jeho obyvateľov) a „príbehy a pramene“ (podpora cestovného ruchu založená na niektorých osobnostiach Plzne a spomienka na minulé udalosti a skúsenosti).

3.Externé hodnotenie

3.1.Podmienky hodnotenia

V hodnotení sa skúma vykonávanie oboch projektov EHMK 2015 počas celého ich životného cyklu – od príprav až po štádium udržateľnosti a odkaz – a posudzuje sa vplyv udelenia tohto titulu na obe mestá. Konkrétne sa posudzuje relevantnosť, účinnosť, efektívnosť a udržateľnosť. Taktiež sa posudzuje pridaná hodnota pre EÚ, koherentnosť a komplementárnosť akcie s inými iniciatívami EÚ. Napokon sa vyvodzujú individuálne a všeobecné závery vyplývajúce z vykonávania oboch projektov EHMK v roku 2015 a zvažujú dôsledky pre budúcich držiteľov titulu EHMK.

3.2.Metodika a obmedzenia zvoleného postupu

Toto hodnotenie a jeho metodika sú vypracované tak, aby spĺňali štandardné požiadavky rozhodnutia a prispievali k podrobnejšiemu chápaniu výsledkov a úspechu akcie. Je predovšetkým príležitosťou zhodnotiť predchádzajúci rok a vyzdvihnúť závery a odporúčania do budúcnosti na základe skúseností oboch hosťujúcich miest.

Metodika hodnotenia EHMK 2015 vo veľkej miere zachováva prístup prijatý v predchádzajúcich štúdiách tohto podujatia 8 .

Pokiaľ ide o predchádzajúce hodnotenia EHMK za roky 2007 – 2014, intervenčná logika hodnotiteľov bola založená na hierarchii cieľov zodpovedajúcich rozhodnutiu.

Aby boli výsledky porovnateľné s predchádzajúcimi hodnoteniami, metodika sa opiera aj o jednotný postup zhromažďovania údajov a analýzy. Obe mestá boli hodnotené samostatne na základe primárnych údajov zozbieraných počas terénnej práce alebo poskytnutých každým EHMK, ako aj na základe analýzy sekundárnych údajov z rôznych zdrojov.

Medzi primárne zdroje údajov patrili rozhovory, ktoré sa uskutočnili počas dvoch návštev v každom z miest alebo telefonicky, ako aj online prieskum v Monse (v prípade Plzne hodnotiteľ vychádzal z prieskumu, ktorý vykonal samotný realizačný tím projektu). Tieto rozhovory boli zamerané na získanie rôznych pohľadov na obe EHMK vrátane názorov riadiacich tímov, subjektov zodpovedných za rozhodovanie na miestnej a vnútroštátnej úrovni, kľúčových aktérov v oblasti kultúry, rôznych partnerov zapojených do realizácie EHMK, ako aj vzorky organizácií, ktoré projekty EHMK buď viedli, alebo sa na nich zúčastnili.

Sekundárne zdroje údajov zahŕňali informácie uvedené v pôvodných prihláškach o titul EHMK, štúdie a správy, ktoré EHMK vypracovali alebo si ich objednali, programy podujatí, propagačné materiály a webové stránky, štatistické údaje o kultúre a cestovnom ruchu a kvantitatívne údaje o finančných prostriedkoch, činnostiach, výstupoch a výsledkoch, ktoré EHMK poskytli.

Ako v prípade všetkých predchádzajúcich ex post hodnotení EHMK, aj tu sa Komisia domnieva, že táto metodika je vhodná na vypracovanie správy poskytujúcej dostatočne pevný základ na vyvodenie spoľahlivých záverov o výsledkoch projektov EHMK.

Chýbajú však jednoznačné dôkazy o prínosoch a vplyve EHMK na dané dve hostiteľské mestá, čo je čiastočne zapríčinené časovými a rozpočtovými obmedzeniami hodnotenia. Na vyhodnotenie všetkých prínosov a vplyvu akcie EHMK by bola ideálna štúdia zahŕňajúca východiskovú situáciu a situáciu po skončení projektu. Rozpočtové 9 a časové 10 obmedzenia však umožňujú len hodnotenie ex-post, takže sa skúmal len stav po realizácii projektu.

Závery správy sú preto viac podložené názormi a stanoviskami rôznych zainteresovaných strán než (obmedzenými) dostupnými kvantitatívnymi údajmi.

Na druhej strane sa väčšina kvalitatívnych dôkazov vo forme výsledkov online prieskumu a rozhovorov obmedzuje na tých aktérov, ktorí boli priamo zapojení do programu a mali z neho určitý úžitok.

Okrem toho aj niektoré zo stanovených cieľov sú všeobecné a ťažko merateľné a je priskoro na to, aby sa v tomto hodnotení dali posúdiť dlhodobejšie vplyvy. Preto je mnoho dôkazov zameraných na výstupy a výsledky alebo prínosy, ktoré sa začínajú prejavovať na vyššej úrovni, a nie na jednoznačnejšie vplyvy na mieste, ktorých materializácia si bude vyžadovať viac času. Na lepšie zachytenie takýchto vplyvov by bolo užitočné, ak by obe mestá viedli dlhodobé hodnotenia (najmä na potvrdenie efektívnosti verejných výdavkov v rámci akcie EHMK z kultúrneho, sociálneho a hospodárskeho hľadiska), kde by sa závery podporili širšou škálou hodnotiacich údajov.

Komisia si je plne vedomá takýchto obmedzení, ktoré už boli identifikované v pracovnom dokumente jej útvarov priloženom k návrhu rozhodnutia o ustanovení akcie Únie na podporu projektu EHMK na roky 2020 až 2033 11 , a tieto obmedzenia akceptuje. Na nápravu tejto situácie je v návrhu Komisie a rozhodnutí, ktoré bolo nakoniec prijaté na tomto základe 12 , naplánované, že hlavnými aktérmi hodnotiaceho procesu budú samotné mestá, ktoré dokážu ľahšie získať primárne údaje o vplyve tohto titulu.

V tomto kontexte je pozitívne, že Mons a Plzeň vedú výskum 13 na lepšie pochopenie vplyvu EHMK na kultúrne inštitúcie a miestnych obyvateľov, ako aj z hľadiska medzinárodného rozmeru a ekonomiky.

Komisia sa však domnieva, že dané údaje a ďalšie dôkazy podporujúce hodnotenie poskytujú dostatočný základ na to, aby mohla predložiť celkové posúdenia a závery hodnotenia, ktoré sa považujú za všeobecne verný a úplný obraz o oboch EHMK 2015, hoci chýbajú spoľahlivé údaje a ďalšie nezávislé dôkazy na podporu hodnoverných záverov o efektívnosti a vplyvoch.

4.Hlavné zistenia vyplývajúce z hodnotiacej správy

4.1.Relevantnosť akcie EHMK a oboch projektov EHMK 2015

Podľa zistení z hodnotenia vnímali obe hostiteľské mestá projekt EHMK predovšetkým ako kultúrne podujatie na posilnenie a internacionalizáciu svojej kultúrnej ponuky a na podporu kultúrnej rozmanitosti a spoločných kultúrnych prvkov Európy. Kultúrny program oboch miest bol v roku konania EHMK v porovnaní s ich bežným kultúrnym dianím bohatší, inovačnejší a európskejší. Z hodnotenia vyplýva, že sa tým projekt EHMK stal veľmi relevantnou akciou vzhľadom na článok 167 ZFEÚ, lebo ním Únia prispieva „k rozkvetu kultúr členských štátov“.

V hodnotení sa zdôrazňuje, že Mons a Plzeň využili status EHMK aj na riešenie iných aspektov svojich príslušných stratégií rozvoja mesta. Mnohé z činností realizovaných v roku 2015 boli preto veľmi významné pre celkové politické programy týchto dvoch miest, ako aj pre rad priorít a cieľov na úrovni EÚ v iných oblastiach politiky než kultúra, ako napríklad mestský a regionálny rozvoj, zamestnanosť, podnikanie, cestovný ruch, ako aj všeobecné politiky sociálnej súdržnosti.

4.2.Efektívnosť

Celkovo sa akcia EHMK na úrovni EÚ realizovala efektívne. Výberový proces umožnil výber miest s dostatočnými kapacitami, zdrojmi a víziou na účinnú realizáciu projektu EHMK. Pre obe mestá boli prínosom aj monitorovacie mechanizmy na úrovni EÚ a neformálna podpora monitorovacej skupiny i Európskej komisie. Zároveň možno konštatovať, že veľmi skromné finančné prostriedky, ktoré poskytla priamo EÚ (v podobe ceny Meliny Mercouriovej) mali významný pákový efekt, pretože vďaka nim obe mestá (a tiež príslušné regionálne a národné orgány) výrazne investovali do svojich programov EHMK (približne 72,8 milióna eur v prípade Monsu a 18,2 milióna eur v prípade Plzne) a do súvisiaceho rozvoja infraštruktúry (143,5 milióna eur v prípade Monsu a 48,6 milióna eur v prípade Plzne).

Na mestskej úrovni Mons i Plzeň zaviedli spoľahlivé mechanizmy vykonávania a projekt EHMK viedli efektívne, pretože obe mestá využili vnútroštátne i Únijné financovanie na zorganizovanie kultúrnych programov vysokej umeleckej úrovne, ktoré boli podstatne rozsiahlejšie než ich obvyklá kultúrna ponuka.

4.3.Účinnosť

Projekty EHMK na rok 2015 účinne dosiahli ciele stanovené pre túto akciu na úrovni EÚ, ako aj ciele, ktoré si stanovili samotné mestá. Akcia mala dosah, ktorý by konanie samotných členských štátov nezabezpečilo. Aj bez titulu EHMK 2015 by obe mestá mohli investovať do organizácie kultúrnych programov a rozvoja kultúrnej infraštruktúry vlastné zdroje. Tento titul však prilákal ďalšie zdroje, a to aj od súkromných sponzorov (viac než 2 milióny eur v prípade Monsu a 1,175 milióna eur, t. j. 6,4 % celkového rozpočtu v Plzni). Zároveň zaistil väčšiu pozornosť médií: v Monse bolo akreditovaných 450 zahraničných novinárov a v medzinárodnej tlači alebo rozhlase a televízii sa objavilo 3 717 príspevkov. Plzeň navštívilo 325 zahraničných novinárov a na program EHMK sa prišlo pozrieť (a informovať o ňom) aj mnoho miestnych a celoštátnych médií, vďaka čomu sa v miestnych, štátnych a medzinárodných médiách objavilo 3 500 správ priamo súvisiacich s EHMK. Titul EHMK tiež posilnil hrdosť obyvateľov na svoje mesto a zvýšil návštevnosť domácich i zahraničných turistov: v Monse miestne turistické centrum zaregistrovalo za rok 2015 päťnásobné zvýšenie návštevnosti a Plzeň navštívilo 1,4 milióna turistov, čo bolo o 28 % viac v porovnaní s dvomi predchádzajúcimi rokmi.

Titul EHMK obom mestám pomohol predstaviť oproti minulosti „nový“ a „lepší“ kultúrny program – napríklad nové spôsoby využívania verejného priestoru pre podujatia pod holým nebom, festivaly alebo inštalácie žánru tzv. urban art – a zintenzívnil účasť občanov na kultúrnych podujatiach. Mons bol úspešnejší než Plzeň v zameriavaní sa na osobitné skupiny – najmä mládež, starších občanov a ľudí zo znevýhodnených skupín. V oboch mestách maximalizoval titul EHMK príležitosť na podporu miestnych kultúrnych organizácií, ktoré podnietil k väčšej spolupráci, a prispel k budovaniu kapacít.

Tieto prínosy by bez značky EHMK pravdepodobne v rovnakej miere nevznikli; v tomto smere priniesla akcia EHMK jednoznačne európsku pridanú hodnotu.

4.4.Udržateľnosť

V tejto chvíli je ťažké vyvodiť závery o udržateľnosti.

Mestá však na udržateľnosť a odkaz projektu pri plánovaní a príprave mysleli. Obe sa snažili o to, aby prínosy a účinky EHMK pretrvali aj po skončení projektu. Výskum tiež identifikoval určitý potenciál udržateľnosti činností a dynamiky – najmä v Monse, kde sa plánuje konkrétne podujatie s odkazom na projekt (Bienále Mons 2018).

Ako pri iných nedávnych hodnoteniach EHMK, označili zástupcovia projektov v Monse a Plzni za pretrvávajúce prínosy lepšie zručnosti, pevnejšie vzťahy a vyššiu prestíž mestskej kultúry vo všeobecnosti. Ako ďalší dlhodobý prínos pre obe mestá bola uvedená skutočnosť, že programy pritiahli nový druh publika, ktoré vyhľadáva a vychutnáva si kultúrny zážitok.

Na zistenie miery udržateľnosti v praxi však bude potrebné ďalšie preskúmanie.

5.Hlavné odporúčania z externého hodnotenia, závery a kroky Komisie

Komisia na základe tejto správy konštatuje, že akcia EHMK ostáva nielen mimoriadne významná na úrovni EÚ, ale aj vysoko cenená hostiteľskými mestami, a vytvára rozsiahle kultúrne programy s pozitívnymi výstupmi a vplyvmi, ktoré však zatiaľ nemožno úplne posúdiť. Len dlhodobé hodnotenia vykonané samotnými hostiteľskými mestami – ako je uvedené v bode 3.2 – by v tomto ohľade mohli poskytnúť jasnejší obraz.

Komisia takisto konštatuje, že programy, ktoré realizovali obaja nositelia tohto titulu v roku 2015, boli inovačné a v súlade s cieľmi akcie EHMK; odrážali jej európsky rozmer, oslovili veľa miestnych obyvateľov a zainteresovaných strán, špecifickými stratégiami predstavili kultúru novému publiku (najmä v Monse, v Plzni menej) a zanechali dlhodobý odkaz v hmotnej (nové kultúrne priestory) i nehmotnej podobe (bienále v Monse a rozšírenie kapacít a kultúrneho diania v oboch mestách).

Hodnotenie obsahuje odporúčania pre obe mestá, ako aj pre Komisiu.

Odporúčania pre mestá zahŕňajú potrebu väčšej národnej zodpovednosti a angažovanosti, potrebu zabezpečiť kontinuitu z hľadiska ľudí i kultúrnych štruktúr, dôkladne zvážiť budovanie nových kultúrnych objektov, realisticky vyhodnotiť potenciál prilákania zahraničných návštevníkov, potvrdiť hlavné podujatia a informovať o nich v čo najväčšom predstihu. Hodnotiteľ zároveň nabáda malé mestá, aby sa nebáli uchádzať o titul EHMK len preto, že majú pomerne nízky rozpočet. Tieto odporúčania platia pre nových kandidátov pri príprave ponuky, ale aj pre už vybrané mestá pri príprave a realizácii programov. V nadväznosti na návrh hodnotiteľa z jeho predošlej správy Komisia už tieto nové odporúčania zahrnula do súhrnu odporúčaní, ktorý uverejnila na svojich webových stránkach 14 ako dodatočný zdroj informácií pre mestá, ktoré sa uchádzajú o titul EHMK. Komisia na tieto odporúčania explicitne odkazuje a čerpá z nich pri účasti na informačných stretnutiach o EHMK.

V správe sa Komisii odporúča, aby pokračovala v akcii v súlade s rozhodnutiami č. 1622/2006/ES a č. 445/2014/EÚ. Okrem toho Komisii odporúča:

revidovať usmernenia pre hodnotenie zo strany miest, prihláškový formulár a požiadavky na správu o pokroku, aby sa zabezpečilo, že mestá poskytnú východiskové údaje o situácii v čase podania prihlášky a počas príprav, ktoré môžu pomôcť pri hodnotení vplyvu akcie po jej skončení,

povzbudzovať mestá k podpisu memoranda o porozumení na obdobie od vymenovania za EHMK do konca roka, na ktorý sa titul udeľuje. Memorandum by malo upravovať vzťahy medzi mestom, Komisiou a monitorovacou skupinou a malo by dopĺňať ustanovenia rozhodnutí upravujúcich akciu,

viac spropagovať cenu Meliny Mercouriovej, vrátane organizácie symbolického slávnostného odovzdávania,

podujať sa na výskum dlhodobých účinkov projektu EHMK.

Komisia tieto odporúčania víta a považuje ich za realistické a prospešné pre vykonávanie akcie.

Komisia tento rok zreviduje svoje usmernenia pre hodnotenie a požiadavky na správu o pokroku, aby mestá povzbudila k zhromažďovaniu východiskových údajov. Zaistiť primeraný zber užitočných údajov však musia samotné mestá. Prihláškový formulár už zahŕňa otázku o východiskových štúdiách alebo prieskumoch, ktoré kandidátske mestá plánujú použiť na hodnotenie vplyvu titulu EHMK.

Komisia vypracuje memorandum o porozumení, ktoré budúce EHMK budú podpisovať na začiatku procesu monitorovania. Prvý raz sa použije pri EHMK na roky 2020 a 2021, ktorých monitorovanie sa začína v roku 2017. V prípade EHMK na roky 2018 a 2019 je už monitorovanie v príliš pokročilom štádiu a podpis memoranda by nemal žiaden účinok.

Komisia preskúma možnosti organizácie slávnostného odovzdania ceny Meliny Mercouriovej v Bruseli alebo v samotných EHMK. Podľa možností sa zorganizuje už pre EHMK na rok 2018 – Leeuwarden (Holandsko) a Valletta (Malta).

Pokiaľ ide o skúmanie dlhodobých účinkov Európskych hlavných miest kultúry, Komisia by chcela na záver poukázať na veľmi užitočnú a podrobnú štúdiu Európskeho parlamentu z decembra 2013 s názvom „Európske hlavné mestá kultúry: stratégie úspechu a dlhodobé účinky“. Momentálne sa jej teda nezdá vhodné produkovať novú správu, ktorá by sa týkala rovnakej skúmanej oblasti, no nevylučuje zváženie tejto možnosti v budúcnosti.

(1)

   Ú. v. EÚ L 304, 3.11.2006, s. 1.

(2)

     Úplné znenie správy je k dispozícii na adrese: https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/sites/creative-europe/files/ecoc-2015-evaluation_en.pdf .

(3)

   Uznesenie ministrov zodpovedných za kultúrne záležitosti, ktorí sa stretli v rámci Rady, týkajúce sa každoročného podujatia s názvom „Európske mesto kultúry“ (85/C 153/02) z 13. júna 1985; http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:1985:153:0002:0003:EN:PDF .

(4)

   Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady 1419/1999/ES z 25. mája 1999 o akcii Spoločenstva na podporu podujatia Európske hlavné mesto kultúry pre roky 2005 až 2019 (Ú. v. ES L 166, 1.7.1999, s. 1). Toto rozhodnutie bolo zmenené rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady 649/2005/ES (Ú. v. EÚ L 117, 4.5.2005, s. 20).

(5)

     Ďalšie informácie: https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/actions/capitals-culture_en .

(6)

     Ú. v. EÚ L 132, 3.5.2014, s. 1.

(7)

   Všetky správy panelu o predbežnom výbere, výbere a monitorovaní sú k dispozícii na adrese: http://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/actions/capitals-culture_en.htm.

(8)

     Pozri hodnotiace správy na adrese:
http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/more_info/evaluations/index_en.htm?page=1&mxi=12 .

(9)

     Rozpočet vyčlenený na hodnotiace činnosti zodpovedá výške priameho financovania oboch EHMK zo zdrojov EÚ (1,5 milióna eur – cena Meliny Mercouriovej).

(10)

     Rozhodnutie č. 1622/2006/ES vyžaduje, aby Komisia uskutočnila hodnotenie hneď po skončení roka, na ktorý sa titul udeľuje.

(11)

     Pozri SWD(2012) 226 final, bod 2.4.4.

(12)

     Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 445/2014/EÚ, pozri poznámku pod čiarou č. 6.

(13)

     V čase dokončenia európskeho hodnotenia akcie EHMK ešte boli niektoré výsledky tohto výskumu iba predbežné. Pri európskom hodnotení sa tieto sekundárne informácie využili v maximálnej miere, ale nebolo možné použiť konečné výsledky.

(14)

     https://ec.europa.eu/programmes/creative-europe/sites/creative-europe/files/library/ecoc-compendium-recommendations_en.pdf