10.8.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 283/35


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o sadzby dane z pridanej hodnoty

[COM(2018) 20 final – 2018/0005(CNS)]

Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o osobitnú úpravu pre malé podniky

[COM(2018) 21 final – 2018/0006 (CNS)]

Zmenený návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o opatrenia na posilnenie administratívnej spolupráce v oblasti dane z pridanej hodnoty

[COM(2017) 706 final – 2017/0248 (CNS)]

Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o povinnosť uplatňovať minimálnu štandardnú sadzbu

[COM(2017) 783 final – 2017/0349 (CNS)]

(2018/C 283/05)

Spravodajca:

Petru Sorin DANDEA

Konzultácia

Rada Európskej únie, 15. 12. 2017, 9. 1. 2018 a 5. 2. 2018

 

 

Právny základ

článok 113 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

 

 

Príslušná sekcia

sekcia pre hospodársku a menovú úniu, hospodársku a sociálnu súdržnosť

Prijaté v sekcii

26. 3. 2018

Prijaté v pléne

23. 5. 2018

Plenárne zasadnutie č.

535

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

198/5/10

1.   Závery a odporúčania

1.1

EHSV víta návrh Komisie a odporúča členským štátom, aby ho urýchlene prijali a začali vykonávať vzhľadom na to, že nadmerná roztrieštenosť systému DPH na vnútornom trhu spôsobuje neopodstatnené prekážky pre rozvoj malých podnikov.

1.2

EHSV súhlasí s cieľom Komisie, aby opatrenia zahrnuté v tomto balíku boli prínosom pre konečného spotrebiteľa. Domnieva sa však, že znížené sadzby a výnimky uplatňované podľa článku 98 ods. 1 a 2 návrhu smernice 2018/0005 (CNS) sa musia v prvom rade uplatňovať tak, aby sa koherentným spôsobom dosiahol cieľ všeobecného záujmu. Takéto ciele v niektorých prípadoch (napr. pokiaľ ide o služby v oblasti sociálnej starostlivosti a vzdelávania) sledujú sprostredkovateľské orgány, ktoré nie sú konečnými spotrebiteľmi. EHSV sa tiež domnieva, že systém by mal byť prostredníctvom zvýšenia prahových hodnôt prístupný nielen pre mikropodniky, ale aj pre malé a stredné podniky.

1.3

EHSV súhlasí s návrhom Komisie, aby sa zostavil „negatívny zoznam“ výrobkov a služieb, na ktoré sa neuplatňujú zníženia určené v návrhu smernice, no upozorňuje na to, že tento zoznam by nemal nevhodným spôsobom obmedzovať slobodnú voľbu členských štátov stanoviť znížené sadzby na určité výrobky všeobecného záujmu. Členské štáty by mali mať aj možnosť naďalej uplatňovať znížené sadzby DPH na výrobky, na ktoré sa vzťahujú znížené sadzby v rámci existujúcich výnimiek uvedených v súčasnej smernici 2006/112/ES.

1.4

Komisia sa domnieva, že systém znížených sadzieb by sa nemal uplatňovať na tovar a služby, ktoré predstavujú medzivstup. EHSV sa domnieva, že tento prístup spôsobuje problémy spojené s výkladom, ako napríklad pri riadení komplexných služieb, najmä služieb poskytovaných prostredníctvom sietí podnikov, klastrov a konzorcií. Preto teda môže dôjsť k nejednoznačným výkladom, ak sa za službu, ktorú poskytol podnik v rámci skupiny, platí materskej spoločnosti, ktorá ju následne fakturuje podniku, ktorý službu poskytol. Ak sa v takejto situácii neuplatní preferenčná sadzba, dochádza k zvýšeniu nákladov, ktoré sa v konečnom dôsledku, aj keď nepriamo, dotknú konečného užívateľa.

1.5

EHSV sa domnieva, že ambiciózne ciele, ktoré stanovila Komisia v tomto balíku právnych predpisov, bude možné dosiahnuť iba vtedy, ak budú členské štáty vyvíjať potrebné úsilie a v primeranej lehote prijmú konečný systém DPH.

1.6

EHSV súhlasí s návrhom Komisie, aby sa členským štátom povolilo uplatňovať dve znížené sadzby vo výške minimálne 5 %, ako aj ďalšiu zníženú sadzbu nižšiu než 5 %, a domnieva sa, že tieto sadzby by sa mali uplatňovať na určité druhy výrobkov a služieb, ako to robia niektoré členské štáty. EHSV odporúča členským štátom, aby zachovali súčasné zníženia uplatňované na niektoré druhy výrobkov alebo služieb všeobecného záujmu. EHSV sa domnieva, že v záujme podpory prístupu MSP na vnútorný trh EÚ by členské štáty mali navrhnúť zoznam tovaru a služieb, na ktoré sa môžu uplatňovať znížené sadzby DPH. Mala by sa zohľadniť podrobná analýza možnosti uplatňovať vyššie sadzby DPH na luxusný tovar.

1.7

EHSV by chcel upriamiť pozornosť členských štátov na dôležité aspekty systému DPH uplatňovaného na organizácie a združenia poskytujúce pomoc znevýhodneným osobám. Zvyčajne v dôsledku DPH nemajú možnosť získať veľké prostriedky, čo výrazne narúša ich schopnosť pomáhať ľuďom zo znevýhodnených skupín. Preto výbor navrhuje, aby inštitúcie EÚ a členské štáty oslobodili tieto organizácie od DPH. Výbor sa tiež domnieva, že ani na advokátov, ktorí pracujú pro bono alebo pro deo, by sa nemala vzťahovať DPH, ak táto práca nevytvára žiadny zisk, alebo vytvára len malý zisk.

1.8

EHSV vyzýva členské štáty, aby zabezpečili potrebné ľudské, finančné a logistické zdroje pre inštitúcie zodpovedné za boj proti podvodom s DPH s cieľom zaručiť riadne vykonávanie ustanovení tohto nariadenia, ako to navrhla Komisia. EHSV taktiež považuje za užitočné, aby členské štáty preskúmali, ako by sa digitálne technológie mohli lepšie využívať v boji proti podvodom v oblasti DPH a na podporu dobrovoľného dodržiavania predpisov prostredníctvom zvýšenia transparentnosti európskej legislatívy v oblasti DPH.

2.   Návrh Európskej komisie

2.1

Európska komisia v apríli 2016 zverejnila akčný plán (1) modernizácie európskeho systému DPH. Balík návrhov Európskej komisie obsahuje tri návrhy smerníc (2) a návrh nariadenia (3) v záujme ďalšej realizácie tohto plánu.

2.2

Vo všetkých troch návrhoch smerníc sa navrhuje zmeniť smernicu Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty. Navrhované zmeny sa týkajú osobitnej úpravy pre malé a stredné podniky, minimálnych sadzieb DPH a uplatňovania minimálnej štandardnej sadzby.

2.3

Európske predpisy o DPH majú viac ako dvadsať rokov a sú založené na zásade krajiny pôvodu. Komisia chce tieto predpisy zmodernizovať a pre cezhraničný obchod s tovarom medzi podnikmi vytvoriť končený systém DPH, ktorý by bol založený na zdaňovaní v členskom štáte určenia.

2.4

Cieľom návrhu Komisie je stanoviť rovnaké zaobchádzanie pre členské štáty tým, že sa zriadi jediná znížená sadzba, na ktorú sa nevzťahuje minimálny povinný strop, a dve ďalšie znížené sadzby v minimálnej výške 5 %. Komisia tiež navrhuje, aby sa pre štandardnú sadzbu DPH zachovala hodnota v minimálnej výške 15 %.

2.5

Komisia sa domnieva, že systém znížených sadzieb by sa nemal uplatňovať na tovar a služby, ktoré predstavujú medzivstup, ak ide o obchod v rámci Únie. Komisia by tiež chcela, aby opatrenia zahrnuté v tomto balíku boli prínosom pre konečného spotrebiteľa.

2.6

Návrh nariadenia navrhuje zmenu nariadenia Rady (EÚ) č. 904/2010, ktoré obsahuje opatrenia na posilnenie administratívnej spolupráce v oblasti dane z pridanej hodnoty. Hlavné navrhované zmeny zahŕňajú výmenu informácií bez predchádzajúcej žiadosti, spoločné audity, postupy vrátenia DPH zdaniteľným osobám neusadeným v členskom štáte vrátenia, posilnenie mechanizmu Eurofisc so spoločnou kapacitou na analýzu rizika a možnosť koordinovať vyšetrovania a spolupracovať s Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) a Europolom pri nahlasovaní závažných prípadov podvodov a s Európskou prokuratúrou (EPPO), aktualizáciu podmienok výmeny informácií, ako aj výmenu údajov o colných režimoch 42 a 63 a o evidencii motorových vozidiel s daňovými orgánmi (4).

3.   Všeobecné a konkrétne pripomienky

3.1

Vzhľadom na nadmernú roztrieštenosť systému DPH v členských štátoch a neúčinnosť tohto systému z hľadiska možných podvodov, ako aj vzhľadom na prekážky, ktoré tento systém vytvára pre malé a stredné podniky v obchodnom styku alebo v rámci investovania, EHSV víta návrh Komisie a odporúča, aby ho členské štáty urýchlene prijali a začali realizovať.

3.2

Komisia sa domnieva, že systém znížených sadzieb by sa nemal uplatňovať na tovar a služby, ktoré predstavujú medzivstup. Tento prístup však spôsobuje problémy spojené s výkladom, ako napríklad pri riadení komplexných služieb, najmä služieb poskytovaných prostredníctvom sietí podnikov, klastrov a konzorcií. Preto teda môže dôjsť k nejednoznačným výkladom, ak sa za službu, ktorú poskytol podnik v rámci skupiny, platí materskej spoločnosti, ktorá ju následne fakturuje podniku, ktorý službu poskytol. Ak sa v takejto situácii neuplatní preferenčná sadzba, dochádza k zvýšeniu nákladov, ktoré sa v konečnom dôsledku, aj keď nepriamo, dotknú konečného užívateľa.

3.3

Komisia navrhuje, aby sa systém DPH v budúcnosti zakladal na zásade krajiny určenia. EHSV sa domnieva, že by to malo byť dôležitým krokom smerom ku konečnému európskemu systému DPH a vyzýva Komisiu a členské štáty, aby tento proces urýchlili a poskytli jasné definície rôzneho tovaru a služieb.

3.4

Komisia navrhuje zachovať minimálnu štandardnú sadzbu DPH vo výške 15 %. EHSV by chcel upozorniť na to, že DPH je pre väčšinu členských štátov jedným z hlavných zdrojov príjmov do verejného rozpočtu, a preto podporuje návrh Komisie.

3.5

Väčšina členských štátov uplatňuje znížené sadzby DPH na potravinové výrobky, lieky alebo knihy a niektoré základné služby, ako sú služby v oblasti zdravotnej starostlivosti a sociálna pomoc. EHSV súhlasí s návrhom Komisie, aby sa členským štátom povolilo uplatňovať dve znížené sadzby vo výške minimálne 5 %, ako aj ďalšiu zníženú sadzbu nižšiu než 5 %, a domnieva sa, že tieto sadzby by sa mali uplatňovať na určité druhy výrobkov a služieb, ako to robia niektoré členské štáty. Uplatňovaním týchto znížených sadzieb narastá potreba informovať MSP, ktoré pôsobia aj mimo domáceho trhu. Mala by sa zohľadniť podrobná analýza možnosti uplatňovať vyššie sadzby DPH na luxusný tovar.

3.6

Komisia uvádza, že v rámci nového systému založeného na zásade krajiny určenia by mohlo v prípade niektorých služieb alebo výrobkov dôjsť k narušeniu hospodárskej súťaže. Aby sa predišlo takejto situácii, Komisia navrhuje vytvoriť „negatívny zoznam“ zostavený na základe štatistickej klasifikácie výrobkov a služieb, na ktoré sa uplatňuje štandardná sadzba DPH. EHSV súhlasí s návrhom Komisie a zdôrazňuje, že členské štáty sú povinné dodržiavať takýto zoznam, no upozorňuje na to, že je dôležité, aby po prijatí rozhodnutia tento zoznam nevhodným spôsobom neobmedzoval slobodnú voľbu členských štátov stanoviť znížené sadzby na určité výrobky všeobecného záujmu. Členské štáty by mali mať aj možnosť naďalej uplatňovať znížené sadzby DPH na výrobky, na ktoré sa vzťahujú znížené sadzby v rámci existujúcich výnimiek uvedených v súčasnej smernici 2006/112/ES. Negatívny zoznam navrhnutý Európskou komisiou (príloha IIIa) by preto mal zohľadniť osvedčené pravidlá v členských štátoch V každom prípade by malo byť jasné, že tieto znížené sadzby DPH môžu byť zachované pri poskytovaní služieb náročných na pracovnú silu, najmä v prípade MSP.

3.7

Keďže nový systém DPH uplatňovaný na malé a stredné podniky, ktorý navrhuje Komisia, bude tieto podniky podporovať tým, že im umožní využívať príležitosti, ktoré ponúka jednotný trh, EHSV sa domnieva, že maximálne limity stanovené v článku 284 ods. 1 a 2 písm. a) by mali byť lepšie prepojené s výškou obratu uvedenou v článku 280a ods. 1. Inými slovami, v návrhu Komisie sa výška ročného obratu, do ktorej môžu mikropodniky využívať výnimky stanovené v návrhu smernice stanovuje na 85 000 EUR. Limit cezhraničného objemu predaja je však 100 000 EUR, čo znamená, že navrhovaný systém môžu využívať skôr mikropodniky. EHSV sa domnieva, že limity sa musia stanoviť tak, aby nový systém zahŕňal aj MSP. Taktiež by bolo vhodné, aby sa opatrenia určené pre MSP mohli uplatňovať aj na podniky sociálneho hospodárstva, a to najmä na tie podniky, ktoré poskytujú služby v oblasti sociálnej pomoci a vzdelávania. EHSV sa tiež domnieva, že treba prijať doplňujúce opatrenia, ktoré umožnia MSP využívať výhody vyplývajúce z menšej administratívnej záťaže, ktoré sa podľa systému navrhnutého Komisiou uplatňujú iba na mikropodniky.

3.8

EHSV sa domnieva, že v záujme podpory prístupu MSP na vnútorný trh EÚ by členské štáty mali zostaviť zoznam výrobkov a služieb, na ktoré sa uplatňujú znížené sadzby DPH. Zoznam by mal byť k dispozícii pre podnikateľský sektor v celej EÚ.

3.9

EHSV súhlasí so zjednodušeniami navrhnutými Komisiou, pokiaľ ide o povinnú registráciu a oznamovanie zo strany malých podnikov, a domnieva sa, že tieto zjednodušenia podporia ich rýchlejší rozvoj a uľahčia im prístup na jednotný trh.

3.10

Preto hoci EHSV súhlasí s cieľom Komisie, aby opatrenia zahrnuté v tomto balíku boli prínosom pre konečného spotrebiteľa, domnieva sa, že znížené sadzby a výnimky uplatňované podľa článku 98 ods. 1 a 2 návrhu smernice 2018/0005 (CNS) sa musia v prvom rade uplatňovať tak, aby sa koherentným spôsobom dosiahol cieľ všeobecného záujmu. Takéto ciele v niektorých prípadoch (napr. pokiaľ ide o služby v oblasti sociálnej starostlivosti a vzdelávania) sledujú sprostredkovateľské orgány, ktoré nie sú konečnými spotrebiteľmi. Okrem toho je v záujme uľahčenia prístupu k právnej ochrane pre všetkých dôležité stanoviť zníženú sadzbu DPH za služby, ktoré advokáti poskytujú v oblasti právnej ochrany znevýhodneným osobám.

3.11

EHSV uznáva, že predpisy zahrnuté do druhého balíka nepokrývajú v dostatočnej miere oblasť DPH. Výbor by však chcel upriamiť pozornosť členských štátov na dôležité aspekty systému DPH uplatňovaného na organizácie a združenia poskytujúce pomoc znevýhodneným osobám. Zvyčajne v dôsledku DPH nemajú možnosť získať veľké prostriedky, čo výrazne narúša ich schopnosť pomáhať ľuďom zo znevýhodnených skupín.

3.12

Komisia navrhuje, aby sa smernica transponovala do roku 2022. EHSV odporúča Komisii a členským štátom, aby na zavedenie smernice zvážili kratšie obdobie, keďže nový systém uľahčí činnosť malým podnikom a poskytne im viac príležitostí na jednotnom trhu. EHSV navrhuje, aby Komisia začala v spolupráci s členskými štátmi rozsiahlu informačnú kampaň zameranú na podporu nového systému DPH a jeho požiadaviek.

3.13

Keďže členské štáty zaznamenali v roku 2015 pri výbere DPH celkovú stratu vo výške 152 miliárd EUR, EHSV súhlasí opatreniami, ktoré Komisia uvádza v návrhu nariadenia v súvislosti s administratívnou spoluprácou. Zapojením úradu OLAF a EPPO spoločne s Eurofiscom do vyšetrovania podvodov s DPH v prípade cezhraničných transakcií sa zlepší schopnosť odhaľovať podvody na úrovni členských štátov.

3.14

EHSV vyzýva členské štáty, aby zabezpečili potrebné ľudské, finančné a logistické zdroje pre inštitúcie zodpovedné za boj proti podvodom s DPH s cieľom zaručiť riadne vykonávanie ustanovení tohto nariadenia, ako to navrhla Komisia. EHSV taktiež považuje za užitočné, aby členské štáty preskúmali, ako by sa digitálne technológie mohli lepšie využívať v boji proti podvodom v oblasti DPH a na podporu dobrovoľného zlepšovania predpisov.

3.15

EHSV opakovane poukazuje na svoj návrh vytvoriť fórum (5), ktoré bude zabezpečovať výmenu osvedčených postupov pri výbere príjmov, hľadať možnosti zvýšenia administratívnych kapacít členských štátov v boji proti podvodom v oblasti DPH pri cezhraničných transakciách a zlepší fungovanie vnútorného trhu. Komisia by mala toto fórum vytvoriť.

3.16

EHSV upozorňuje na to, že ambiciózne ciele, ktoré stanovila Komisia v tomto balíku právnych predpisov, bude možné dosiahnuť iba vtedy, ak budú členské štáty vyvíjať potrebné úsilie a v primeranej lehote prijmú konečný systém DPH.

V Bruseli 23. mája 2018

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Luca JAHIER


(1)  COM(2016) 148 final – Akčný plán v oblasti DPH: K jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas rozhodnúť sa.

(2)  COM(2017) 783 final – Návrh smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, pokiaľ ide o povinnosť uplatňovať minimálnu štandardnú sadzbu.

(3)  COM(2017) 706 final – Zmenený návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 904/2010, pokiaľ ide o opatrenia na posilnenie administratívnej spolupráce v oblasti dane z pridanej hodnoty.

(4)  Podrobnejšie informácie nájdete na adrese: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?uri=CELEX%3A52014DC0069 a http://europa.eu/rapid/press-release_ECA-11-47_en.htm.

(5)  Pozri stanovisko EHSV ECO/442 na tému Reforma DPH – I. balík opatrení (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).