8.6.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 197/17


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Ročný pracovný program Únie pre európsku normalizáciu na rok 2018

[COM(2017) 453 final]

(2018/C 197/03)

Samostatný spravodajca:

Juan MENDOZA CASTRO

Konzultácia

Európska komisia, 9. 10. 2017

Právny základ

článok 304 ZFEÚ

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

18. 12. 2017

Prijaté v pléne

17. 1. 2018

Plenárne zasadnutie č.

531

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

195/1/0

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Výbor víta program normalizácie na rok 2018, najmä pokiaľ ide o sociálne a environmentálne opatrenia, ale odporúča, aby sa do budúcich verzií zahrnulo zhrnutie súladu s predchádzajúcimi programami.

1.2.

Odporúča, aby sa všetky činnosti v oblasti IKT zaradili do jedného dokumentu.

1.3.

Nalieha na Komisiu, aby dôsledne dohliadala na situáciu s cieľom zabrániť možnému zneužívaniu patentových pravidiel a tzv. zatvorených noriem.

1.4.

Výbor v tejto súvislosti vyzdvihuje úlohu Komisie v rámci európskeho systému normalizácie, ktorý je nevyhnutný pre rozvoj vnútorného trhu a stavia EÚ do pozície svetového lídra v tejto oblasti.

1.5.

Vyzýva Komisiu, aby zachovala dostatok rozpočtových prostriedkov a zamestnancov potrebných na splnenie cieľov nariadenia (EÚ) č. 1025/2012.

1.6.

Trvá na tom, aby sa vykonala podrobná následná kontrola toho, aké úsilie vynaložili hlavní aktéri normalizácie. EHSV by mohol prioritne vytvoriť ad hoc fórum pre inkluzívnosť systému európskej normalizácie.

1.7.

Výbor vo všeobecnosti považuje 27 akcií plánovaných na rok 2018 za primerané, ale zdôrazňuje tieto aspekty:

digitálny jednotný trh: EHSV vyjadruje obavy, pretože celosvetové normy, ktoré sa de facto uplatňujú, často zavádzajú giganti odvetvia nepochádzajúci z EÚ a má to nepriaznivé dôsledky,

nové normy týkajúce sa etanolu: EHSV rozhodne odporúča zvážiť ochranu životného prostredia,

výbor víta najmä rozličné kroky zamerané na výrazné zlepšenie životného prostredia a zdravia ľudí,

normy týkajúce sa zdravotníckych pomôcok: EHSV navrhuje zvážiť aj efektívnosť nákladov,

harmonizácia kritérií pre emisie v odvetví dopravy: EHSV upozorňuje na slabý pokrok, ktorý nastal od prvých krokov v roku 1995.

1.8.

EHSV podporuje Komisiu v oblasti medzinárodnej spolupráce, ale chcel by upriamiť jej pozornosť na skutočnosť, že čoraz väčší počet noriem sa v súčasnosti pripravuje na medzinárodnej úrovni bez koordinovaného európskeho príspevku.

1.9.

EHSV odporúča, aby európske organizácie pre normalizáciu zjednodušili postupy pre organizácie uvedené v prílohe III na zabezpečenie prístupu k procesu tvorby noriem, a tak „odstránili prekážky“ pre účinné zapojenie.

1.10.

EHSV víta rozličné opatrenia týkajúce sa spoločnej iniciatívy v oblasti normalizácie, ale zároveň navrhuje zvážiť nepriame účinky tvorby noriem na otázky, ako sú presun pracovných miest, inkluzívnosť spoločnosti, vzdelávanie a odborná príprava atď.

2.   Návrhy Komisie

2.1.

Ročný pracovný program EÚ rieši a odzrkadľuje výzvy a úvahy týkajúce sa patentov nevyhnutných pre normu, normalizácie IKT, medzinárodného rozmeru normalizácie a autonómnych vozidiel.

2.2.

Plán tiež odráža spoločnú iniciatívu v oblasti normalizácie z júna 2016 (1).

2.3.

Stanovené kroky sú v záujme podpory strategických priorít zameraných na podporu príslušných iniciatív v rámci pracovného programu Komisie na rok 2017 a potrieb normalizácie na rok 2018, ktoré vyplývajú z týchto iniciatív:

stratégia digitálneho jednotného trhu,

stratégia energetickej únie,

európska stratégia v oblasti kozmického priestoru,

akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo,

akčný plán v oblasti európskej obrany,

prehĺbenejší a spravodlivejší vnútorný trh so silnejšou priemyselnou základňou.

2.4.

Komisia zorganizuje medziinštitucionálnu odbornú prípravu na zlepšenie poznatkov zákonodarcov a spoluzákonodarcov, pokiaľ ide o využívanie noriem pri vykonávaní právnych predpisov a politík.

2.5.

Vyzýva tiež európske normalizačné organizácie, aby zachovali a zintenzívnili svoje úsilie o uľahčenie práce organizácií uvedených v prílohe III a všetkých zainteresovaných strán s osobitným zameraním sa na ich interné pravidlá a postupy, ako aj na prácu na medzinárodnej úrovni, konkrétne v rámci ISO a IEC.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1.

EHSV víta pracovný program na rok 2018, ktorý predložila Komisia a ktorý pokrýva sociálne a kľúčové environmentálne otázky vrátane dôležitých tém, ako sú obehové hospodárstvo, zmena klímy a energia z čistých zdrojov. Konštatuje však, že do budúcich verzií by sa mal zahrnúť súhrn s podrobnými informáciami o tom, do akej miery sa splnili predchádzajúce ročné programy.

3.2.

Je potrebné zefektívniť platformy a mechanizmy koordinácie v oblasti IKT, aby sa zabránilo zdvojeniu úsilia a prípadnej nedostatočnej koordinácii. Všetky normalizačné opatrenia v tejto oblasti by sa mali zahrnúť do jedného dokumentu.

3.3.

Otvorené normy sú dôležité pre priemyselný a technologický rozvoj v EÚ. Výbor naliehavo vyzýva Komisiu, aby predchádzala používaniu, ktoré by bolo nekorektné a v rozpore so zásadami hospodárskej súťaže patentových pravidiel a noriem uzavretého zdroja. V prípade patentov nevyhnutných pre normu podporujeme zásady spravodlivých, primeraných a nediskriminačných (FRAND) licencií.

3.4.

Normalizačný model stavia EÚ do pozície svetového lídra. EHSV vyzdvihuje prácu Komisie v tejto oblasti. Jednotnosť a konzistentnosť orgánu európskych noriem je zaistená prostredníctvom základnej zásady „jedna norma, jeden test – prijaté v celej Európe.“ Toto poskytuje podnikom investície, ako aj právnu a finančnú bezpečnosť.

3.5.

Vzhľadom na osobitnú povahu a význam európskeho systému normalizácie (ESN) pre priemysel, malé a stredné podniky, spotrebiteľov a pracovníkov, EHSV vyzýva Komisiu, aby zachovala rozpočtové a personálne zdroje s cieľom splniť ciele nariadenia (EÚ) č. 1025/2012.

3.6.

EHSV žiada, aby sa dôsledne monitorovalo úsilie, ktoré vynakladajú hlavní aktéri normalizácie, s cieľom posilniť inkluzívnosť systému európskej normalizácie. EHSV by mohol prioritne vytvoriť ad hoc fórum pre inkluzívnosť systému európskej normalizácie. Tento orgán by bol poverený usporiadaním každoročného verejného vypočutia, ktorého cieľom bude ohodnotiť pokrok zaznamenaný v tejto oblasti.

3.7.

Vzhľadom na to, že v súčasnosti chýba uspokojivá reakcia týkajúca sa záveru Európskeho súdneho dvora vo veci James Elliott (2), v ktorej sa po prvýkrát uznáva, že európske normy sú súčasťou právnych predpisov EÚ, EHSV zdôrazňuje, že je dôležité, aby Komisia vykonávala svoju nevyhnutnú právomoc kontroly nad normalizačnou činnosťou v úzkej spolupráci s ostatnými európskymi inštitúciami, a žiada o medziinštitucionálnu diskusiu o tejto otázke.

3.8.

EHSV navrhuje, aby Európska komisia preskúmala konzultačný proces predbežného návrhu ročného pracovného programu Únie, pretože neposkytol žiadne strategické vyhliadky, žiadnu štruktúru, žiadny kontext ani žiadne vysvetlenie dôvodu predložených návrhov.

4.   Pripomienky týkajúce sa činností, ktoré sa majú vykonať v roku 2018

Ďalšie posilnenie zamestnanosti, rastu a investícií

4.1.   Stanoviť štandardizované pravidlá sprístupňovania hnojivých výrobkov (vrátane organických) (3)

Výbor už skonštatoval, že niektoré definície a normy týkajúce sa hnojív z druhotných surovín nie sú jasné. S cieľom zlepšiť vykonávanie nového nariadenia EHSV odporúča dôslednejšiu integráciu a harmonizáciu s existujúcou smernicou o odpadoch (4) a pripomína tiež význam zohľadnenia environmentálnych aspektov hnojív.

Digitálny jednotný trh (DSM)

4.2.   Zlepšiť kvalitu pevných a bezdrôtových a mobilných služieb (5)

4.2.1.

Normalizácia zohráva úlohu nespochybniteľného významu v tejto oblasti a zabraňuje fragmentácii trhu, ktorá môže spôsobiť protisúťažné postupy (6).

4.2.2.

EHSV v plnej miere podporuje Komisiu v stratégii pre digitálny jednotný trh, ale chcel by poukázať na to, že má významný vplyv na organizáciu európskeho trhu práce, keďže rastúci počet „hromadných pracovníkov“ pracuje pre platformy často v rámci veľmi krátkych a „nestabilných“ pracovnoprávnych vzťahov.

4.2.3.

Digitalizácia priemyslu je celosvetový trend, ktorý bude v najbližších rokoch narastať. Normy v oblasti IKT sú nevyhnutné pre rozvoj digitálnych technológií v mnohých priemyselných odvetviach. Celosvetové normy de facto však zavádzajú giganti odvetvia nepochádzajúci z EÚ.

4.2.4.

Vývoj vnútroštátnych, európskych alebo medzinárodných noriem oficiálnymi orgánmi pre normalizáciu (CEN, Cenelec, ETSI) trvá príliš dlho vzhľadom na rýchlo sa meniacu digitálnu technológiu. Podniky preto vyvíjajú svoje vlastné normy – v oveľa kratšom čase a s vlastnými pravidlami.

4.2.5.

Existuje riziko, že vývoj noriem bude netransparentný a exkluzívny.

4.3.   Stanoviť normy s cieľom uľahčiť dosiahnutie pokroku v oblasti technológií 5G v pásme 26 GHz (24,25 – 27,50 GHz) a v iných pásmach s vyššími vlnovými dĺžkami (7)

EHSV sa domnieva, že toto opatrenie je nevyhnutné na udržanie vedúcej úlohy EÚ pri zavádzaní technológií 5G.

4.4.   Stanoviť spoločné normy s cieľom zlepšiť rádiokomunikačné systémy, výmenu údajov pre cestujúcich a harmonogramy a bezpečnosť IT (8)

EHSV navrhuje, aby sa normalizovali aj technologické zmeny a nové podnikateľské modely vychádzajúce z cestovného ruchu. Podobne treba podporovať aj rozvoj integrovaných a inteligentných služieb predaja cestovných lístkov a informačných služieb.

4.5.   Interoperabilita a spoločné využívanie údajov medzi prevádzkovateľmi s cieľom podporiť efektívnejšie služby v doprave a logistike (9)

Komisia navrhuje „doplňujúce činnosti“ na vypracovanie noriem. Je však dôležité pamätať na veľké výzvy, ktoré stoja pred týmto odvetvím v súčasnosti: opakované vkladanie údajov do rozličných systémov z dôvodu rozmanitých noriem, ktoré nie sú interoperabilné; nedostatok prepojených systémov a nedostatočná dôvera v ochranu citlivých údajov; orgány, banky a poisťovne neuznávajú elektronické prepravné dokumenty; nedostatok rozhodujúceho množstva subjektov, ktoré by si vymieňali údaje a skúmali nové podnikateľské príležitosti (10).

Odolná energetická únia uplatňujúca výhľadovú politiku v oblasti zmeny klímy

4.6.   Stanoviť nové metódy snímania a merania na posudzovanie kvality okolitého ovzdušia (11); monitorovať emisie amoniaku (HN3), chlóru a oxidu chloričitého v ovzduší a emisie fluorovodíka (alebo celkových plynných fluoridov) z odvetví priemyslu (12); chrániť ľudí pred zdravotnými následkami polycyklických aromatických uhľovodíkov (13)

Výbor víta navrhované zlepšenia, ktoré výrazne prispejú k zlepšeniu životného prostredia a zdravia ľudí. Vystavenie bežného obyvateľstva polycyklickým aromatickým uhľovodíkom (PAU), z ktorých mnohé sú známe karcinogény, už dlhšie vyvoláva obavy a existuje niekoľko právnych predpisov EÚ, ktoré už obmedzujú prítomnosť týchto látok v určitých potravinových výrobkoch, vo vode a v ovzduší.

4.7.   Ekodizajn: znižovanie spotreby mnohých produktov (počítače atď.) (14) ; označovanie energetickej účinnosti centralizovaných systémov (15) ; ekologická infraštruktúra (16)

EHSV zdôrazňuje odolnosť kľúčovej infraštruktúry EÚ voči nevyhnutným dôsledkom zmeny klímy, ako aj pomalú reakciu systému normalizácie na tento dôležitý problém. Normy môžu zvýšiť rozvoj zelenej infraštruktúry, čo prispeje k zlepšeniu efektívnosti využívania zdrojov v sektore stavebníctva a zvýšeniu odolnosti voči dôsledkom zmeny klímy.

4.8.   Rozvoj noriem na podporu zvýšenia podielu etanolu v benzíne na 20 až 25 % (v súčasnosti 10 %) (17)

Ak sa Komisia rozhodne udeliť Európskemu výboru pre normalizáciu (CEN) mandát v tejto otázke, EHSV rozhodne odporúča zvážiť: ekologický vplyv plantáží s monokultúrnymi plodinami; poškodzovanie kvality vody a pôdy používaním pesticídov a hnojív; eróziu pôdy; presakovanie živín; zvýšené využívanie sladkovodných zdrojov; stratu biodiverzity a prírodných biotopov (18).

4.9.   Harmonizácia kritérií pre emisie v odvetví dopravy (19)

EHSV sa domnieva, že Komisia by mala predložiť konkrétnejšie návrhy na tieto kroky, ktoré sú zjavne potrebné. Treba poznamenať, že prvý krok k zníženiu emisií v odvetví dopravy sa vykonal v roku 1995 (20).

Vnútorný trh

4.10.   Posilniť úlohu Európskeho výboru pre vypracovanie noriem v oblasti vnútrozemskej plavby (CESNI) (21)

Treba prijať opatrenia vzhľadom na obrovský počet súčasných požiadaviek týkajúcich sa príbrežnej námornej dopravy (22), ale EHSV sa domnieva, že návrh by mal byť presnejší.

4.11.   Plán na zosúladenie európskeho globálneho navigačného satelitného systému s vykonávaním plánu; a zvýšenie interoperability služieb systému Galileo na trhu v sektore letectva (23)

EHSV plne podporuje tento návrh, pričom poznamenáva, že celosvetový trh s produktmi a službami GNSS, tzv. „nadväzujúci“ trh – predstavoval hodnotu 200 miliárd EUR v roku 2013 (24).

4.12.   Elektronické verejné obstarávanie (25)

Harmonizácia je dôležitým krokom v rámci demokratizácie trhu, ktorý by mal byť transparentný a dostupný, a to v záujme rozsiahleho využívania verejných prostriedkov. Zároveň treba udržať nízke náklady pri vytváraní alebo prispôsobovaní existujúcich platforiem, ako aj pri ich údržbe. Normalizácia je preto veľmi dôležitá (26).

4.13.   Vypracovať normy pre tlačiarne a iné prístroje (27)

EHSV súhlasí s potrebou nových harmonizovaných noriem, pretože spotrebitelia očakávajú nové a inovatívne výrobky, ako napríklad 3D tlačiarne, roboty a autonómne vozidlá, ktoré majú byť rovnako bezpečné ako tradičné výrobky. Je nevyhnutné, aby nové výrobky nepredstavovali ohrozenie bezpečnosti spotrebiteľov.

4.14.   Aktualizovať požiadavky v oblasti bezpečnosti a výkonnosti zdravotníckych pomôcok (28)

EHSV súhlasí s názorom Komisie, že nové nariadenie posilňuje požiadavky na bezpečnosť a výkonnosť zdravotníckych pomôcok s cieľom udržať krok s technologickým a vedeckým pokrokom. Toto je hlavný cieľ, ale keďže nové technológie sú hlavnou hybnou silou rýchleho nárastu výdavkov na zdravotnú starostlivosť, EHSV navrhuje, aby sa zvážila aj efektívnosť nákladov.

4.15.   Aktualizovať požiadavky na hygienu a bezpečnosť pre stavebné výrobky v kontakte s vodou (29)

EHSV vyjadruje poľutovanie nad tým, že ani po desiatich rokoch rokovaní sa ešte nerozvinuli európske normy v tejto oblasti. Rozhodnutie o zmene súčasného mandátu (M/136) (30) ukladá normalizačným orgánom povinnosť poskytnúť prvé výsledky do konca roku 2018.

4.16.   Podporiť prácu na základných požiadavkách pre bezpilotné vzdušné prostriedky (UAS) (31)

EHSV konštatuje, že došlo k intenzívnejšej verejnej diskusii o využívaní technológie bezpilotných lietadiel na rekreačné a komerčné použitie vrátane rizík týkajúcich sa bezpečnosti a ochrany. Medzinárodné normy sú kľúčové pri vytváraní celosvetového komerčného trhu. Je nevyhnutné, aby tieto normy priniesli harmonizovaný vzdušný priestor v globálnom meradle pre bežný prístup UAS, ktorý bude rozširovať obchodné príležitosti bez toho, aby sa ohrozila bezpečnosť a celková efektívnosť vzdušného priestoru. Kľúčové normy, ktoré sa v súčasnosti vypracúvajú, zahŕňajú „zisťovanie a vyhýbanie sa“ a „riadenie a kontrolu“ (32).

4.17.   Revízia harmonizovaných kritérií týkajúcich sa výbušnín na civilné použitie (najmä rozbušiek) (33)

Cieľom tejto činnosti je zvýšiť bezpečnosť výbušnín na civilné použitie, ktoré napriek tomu, že sú široko používanými výrobkami (najmä elektronické rozbušky) nie sú vôbec pokryté existujúcimi harmonizovanými normami. Výbor samozrejme považuje návrh za úplne primeraný.

4.18.   Interoperabilita: nové technické špecifikácie interoperability týkajúce sa železničnej infraštruktúry (34)

EHSV víta tento návrh ako jeden z ďalších krokov na dlhej ceste k železničnej integrácii v Európe. V tomto prípade normy pre železničné koľajové vozidlá s koľajovým rozchodom 1 520 mm uprednostňujú väzby na európsky koľajový rozchod 1 435 mm.

4.19.   Ochrana zdravia pracovníkov ohrozených výbušným prostredím (ATEX) (35)

EHSV s tým úplne súhlasí, keďže nová smernica ATEX si vyžaduje aktualizáciu mandátu podľa nového legislatívneho rámca.

4.20.   Zlepšiť bezpečnosť spotrebiteľov (36)

EHSV dúfa, že nové normy sú v súlade so zásadou, podľa ktorej ochrana bezpečnosti spotrebiteľov znamená, že tovar a služby ponúkané spotrebiteľom, ak sa používajú za bežných alebo predvídateľných podmienok, neohrozujú bezpečnosť spotrebiteľov, a ak áno, sú stiahnuté z trhu prostredníctvom rýchlych a jednoduchých postupov (37).

Priestor spravodlivosti a základných práv

4.21.   Normalizácia: stanoviť požiadavky pre detekčné zariadenia na ochranu občanov pred teroristickými útokmi (v oblastiach iných ako letectvo) (38)

EHSV v plnej miere súhlasí s týmto opatrením, zdôrazňuje však, že spolupráca medzi EÚ a USA je nevyhnutná vzhľadom na to, že oboch partnerov sužuje terorizmus (39). Je vhodné riešiť, okrem iného, otázky týkajúce sa kybernetickej bezpečnosti a hrozby, ktoré sú špecifické pre odvetvia dopravy.

EÚ ako silnejší hráč na medzinárodnej scéne

4.22.   Rozvoj: podporovať úsilie členských štátov o vytvorenie spoločných obranných spôsobilostí (minimálne normy) (40)

EHSV v očakávaní podrobnejších informácií o štúdii, ktorú pripravuje Komisia, a o jej následnom rozhodnutí podporuje vytvorenie spoločných noriem pre zbrane a položky s dvojakým použitím bez toho, aby sa zdvojovali existujúce normy, predovšetkým normy NATO (41).

5.   Medzinárodná spolupráca

5.1.

EHSV podporuje iniciatívu Komisie zintenzívniť jej politický dialóg so subjektmi medzinárodnej normalizácie, ale chcel by upriamiť jej pozornosť na skutočnosť, že čoraz väčší počet noriem sa v súčasnosti pripravuje na medzinárodnej úrovni bez koordinovaného európskeho príspevku.

5.2.

Medzinárodný rozmer normalizácie má dôsledky: spoločenské subjekty, MSP a orgány dohľadu nad trhom sa už nedokážu zapojiť, pretože nemajú dostatočné zdroje na aktívne ovplyvňovanie medzinárodnej scény tvorby noriem.

5.3.

Keďže tieto medzinárodné normy môžu byť priamo prevzaté na vnútroštátnej úrovni, čím sa obchádza zapojenie ESO, narastá riziko narušenia vnútorného trhu.

6.   Inkluzívnosť

EHSV víta opatrenia Komisie na monitorovanie pokroku vo vykonávaní skutočne inkluzívneho európskeho systému normalizácie. EHSV dôrazne nabáda, aby európske organizácie pre normalizáciu zjednodušili postupy pre organizácie uvedené v prílohe III na zabezpečenie prístupu k procesu tvorby noriem, a tak „odstránili prekážky“ pre účinné zapojenie.

7.   Realizácia spoločnej iniciatívy v oblasti normalizácie

7.1.

EHSV víta rozličné opatrenia týkajúce sa spoločnej iniciatívy v oblasti normalizácie. V súvislosti so štúdiou na úrovni EÚ a spoločenskými dopadmi, ako aj prístupom k normám v členských štátoch EÚ a EFTA navrhuje zvážiť aj nepriame účinky tvorby noriem so zameraním na otázky, ako sú presun pracovných miest, inkluzívnosť spoločnosti, vzdelávanie a odborná príprava atď.

7.2.

EHSV víta iniciatívy, ktorých cieľom je urýchliť proces zavedenia noriem, ale je znepokojený tým, že ide na úkor zníženej „viditeľnosti“ prípravných prác, ktoré vedú k normám.

V Bruseli 17. januára 2018

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Georges DASSIS


(1)  COM(2015) 550 final.

(2)  C-613/14 – James Elliott Construction.

(3)  COM(2016) 157 final.

(4)  Ú. v. EÚ C 389, 21.10.2016, s. 80.

(5)  COM(2016) 176 final.

(6)  BEREC (Orgán európskych regulačných orgánov pre elektronické komunikácie): Report on Enabling the Internet of Things (Správa o umožnení internetu vecí), 12. 2. 2016

(7)  Smernica 2014/53/EÚ (Ú. v. EÚ L 153, 22.5.2014, s. 62).

(8)  Smernica (EÚ) č.2016/797 (Ú. v. EÚ L 138, 26.5.2016, s. 44).

(9)  COM(2011) 144 final, COM(2009) 8 final, COM(2013) 913 final, SWD(2013) 524 final, C(2015) 2259 final.

(10)  Pozri Fórum pre digitálnu dopravu a logistiku – Súvislosti, 2015.

(11)  Smernica 2008/50/ES (Ú. v. EÚ L 152, 11.6.2008, s. 1); Smernica 2004/107/ES (Ú. v. EÚ L 23, 26.1.2005, s. 3).

(12)  Smernica 2010/75/EÚ (Ú. v. EÚ L 334, 17.12.2010, s. 17).

(13)  Nariadenie (ES) č. 1907/2006 (Ú. v. EÚ L 396, 30.12.2006, s. 1).

(14)  Smernica 2009/125/ES (Ú. v. EÚ L 285, 31.10.2009, s. 10).

(15)  Smernica 2009/28/ES (Ú. v. EÚ L 140, 5.6.2009, s. 16).

COM(2016) 767 final.

(16)  COM(2013) 249 final; COM(2013) 216 final; COM(2014) 445 final.

(17)  Smernica 2009/28/ES (Ú. v. EÚ L 140, 5.6.2009, s. 16).

(18)  Projekt: Biofuel Marketplace. Máj 2006.

(19)  Smernica 2003/87/ES (Ú. v. EÚ L 275, 25.10.2003, s. 32).

(20)  COM(95) 302 final.

(21)  Smernica (EÚ) 2016/1629 (Ú. v. EÚ L 252, 16.9.2016, s. 118).

(22)  Európska norma, ktorou sa stanovujú technické požiadavky na plavidlá vnútrozemskej plavby. Vydanie 2015/1.

(23)  COM(2016) 705 final.

(24)  Pozičný dokument Galileo Services o hlavných prioritách pracovného programu Horizont 2020 v kozmickom priestore na roky 2018 – 2020.

(25)  COM(2013) 453 final; smernice o verejnom obstarávaní (2017/24/EÚ); COM(2015) 0192 final.

(26)  Ú. v. EÚ C 67, 6.3.2014, s. 96.

(27)  Smernica 2006/42/ES, smernica 95/16/ES (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 157, 9.6.2006, s. 24).

(28)  Nariadenie (EÚ) 2017/745 (Ú. v. EÚ L 117, 5.5.2017, s. 1); nariadenie (EÚ) 2017/746 (Ú. v. EÚ L 117, 5.5.2017, s. 176).

(29)  Nariadenie (EÚ) č. 305/2011 (Ú. v. EÚ L 88, 4.4.2011, s. 5); smernica Rady 98/83/ES (Ú. v. ES L 330, 5.12.1998, s. 32).

(30)  Revidovaný mandát pre CEN/Cenelec.

(31)  COM(2015) 613 final.

(32)  ISO. How standards will target the drone industry (Ako normy zasiahnu odvetvie dronov).

(33)  Smernica 2014/28/EÚ (Ú. v. EÚ L 96, 29.3.2014, s. 1).

(34)  Smernica (EÚ) 2016/797 (Ú. v. EÚ L 138, 26.5.2016, s. 44).

(35)  Smernica 2014/34/EÚ (Ú. v. EÚ L 96, 29.3.2014, s. 309).

(36)  Smernica 2001/95/ES (Ú. v. ES L 11, 15.1.2002, s. 4) (mimoriadne vydanie v slovenskom jazyku: kapitola 15 zväzok 06 s. 447 – 462).

(37)  Ú. v. EÚ C 271, 19.9.2013, s. 81.

(38)  COM(2014) 247 final; COM(2015) 624 final; COM(2012) 417 final.

(39)  The Benefits of U.S.-European Security Standardisation. Národný ústav pre normy a technológiu (National Institute of Standards and Technology). Ministerstvo obchodu USA, jún 2012.

(40)  COM(2016) 950 final.

(41)  Ú. v. EÚ C 288, 31.8.2017, s. 62.