2.3.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 81/139


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte (PEPP)

[COM(2017) 343 final – 2017/0143 (COD)]

(2018/C 081/19)

Spravodajca:

Philip VON BROCKDORFF

Konzultácia

Rada Európskej únie, 4. 9. 2017

Európsky parlament, 11. 9. 2017

Právny základ

články 114 a 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

 

 

Príslušná sekcia

sekcia pre hospodársku a menovú úniu, hospodársku a sociálnu súdržnosť

Prijaté v sekcii

5. 10. 2017

Prijaté v pléne

19. 10. 2017

Plenárne zasadnutie č.

529

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

132/4/4

1.   Závery a odporúčania

1.1.

EHSV súhlasí s navrhovaným nariadením a jeho cieľom oživiť investície v celej EÚ, ale nie je mu jasné, či investície vyplývajúce z tejto iniciatívy zostanú v EÚ.

1.2.

EHSV víta akékoľvek pokusy, ktorých cieľom je povzbudiť občanov EÚ, aby sa primerane pripravili na svoj dôchodkový vek. Výboru však nie je jasné ani to, aký vplyv na mobilitu pracovnej sily v rámci EÚ bude mať poskytovanie celoeurópskych osobných dôchodkových produktov (PEPP).

1.3.

EHSV uznáva, že PEPP oslovia s najväčšou pravdepodobnosťou obmedzený počet skupín, najmä mobilných pracovníkov, ktorí počas svojho pracovného života pracujú vo viacerých členských štátoch, a samostatne zárobkovo činné osoby. Malo by sa vyvinúť všetko úsilie s cieľom povzbudiť členské štáty, aby zaviedli spravodlivé zdaňovanie tohto druhu produktu. Okrem toho zdôrazňuje, že táto iniciatíva by sa v žiadnom prípade nemala chápať ako snaha znižovať význam štátnych resp. zamestnaneckých dôchodkov.

1.4.

EHSV zdôrazňuje potrebu ochrany spotrebiteľa a zmierňovania rizika pre sporiteľov v priebehu ich pracovného života a dôchodku. Tiež sa dôrazne odporúča lepšie objasnenie toho, čo je zaručené v rámci štandardnej možnosti. Tejto problematike by sa Komisia mala venovať čo najskôr.

1.5.

EHSV tiež zdôrazňuje úlohu EIOPA (1) pri monitorovaní trhu a štátnych systémov dohľadu s cieľom dosiahnuť konvergenciu a konzistentnosť v celej EÚ, a to najmä pokiaľ ide o štruktúru riadenia PEPP v prípade akéhokoľvek poskytovateľa.

1.6.

Vzhľadom na to, že vzájomné pôsobenie medzi zákonnými, zamestnaneckými a osobnými dôchodkami je v každom členskom štáte jedinečné, EHSV odporúča, aby poskytovatelia mohli prispôsobiť svoje PEPP na vnútroštátne trhy a zároveň rešpektovali uvedenú potrebu konvergencie a konzistentnosti. Zároveň by sa mala brať do úvahy štruktúra národných dôchodkových systémov, aby sa predišlo narúšaniu a ovplyvňovaniu hospodárskej súťaže.

1.7.

EHSV si nie je istý, či PEPP prinesie nejaké výsledky v členských štátoch, ktoré sa výrazne spoliehajú na zákonné dôchodky a kde sú tradície súkromného dôchodkového sporenia slabé. Úlohu členských štátov pri propagovaní PEPP preto považuje za nevyhnutnú na podporu tejto iniciatívy.

1.8.

EHSV dospel k záveru, že PEPP by nemali byť len rozšírením toho, čo je v súčasnosti dostupné tým, ktorí si zvolia dobrovoľné, súkromné plány sporenia.

1.9.

Z hľadiska zvýšenia príťažlivosti osobných dôchodkových produktov EHSV podčiarkuje význam ochrany spotrebiteľa. V tejto súvislosti EHSV žiada objasniť, či sa navrhovaných 1,5 % bude uplatňovať ako paušálna percentuálna hodnota alebo bude podliehať ohraničeniu z hľadiska absolútnych hodnôt. Komisia by v záujme zvýhodnenia sporiteľov a zlepšenia budúcich vyhliadok PEPP mala preskúmať aj upustenie od poplatku za zmenu poskytovateľa po určitom stanovenom časovom období. V nariadení by sa okrem toho mali stanoviť pravidlá upravujúce prístup dedičov sporiteľa k nahromadeným finančným prostriedkom v prípade smrti sporiteľa.

2.   Text navrhnutý Európskou komisiou

2.1.

Odhaduje sa, že len približne 27 % z 243 miliónov občanov EÚ vo veku od 25 do 59 rokov si v súčasnosti sporí na dôchodok. Európska komisia sa domnieva, že ponukou celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu by sa podnietilo ďalšie sporenie. Na dosiahnutie tohto cieľa Európska komisia 29. júna 2017 uverejnila návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje rámec na vytvorenie nového celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu (PEPP). Tento návrh je plne v súlade s akčným plánom EÚ na rok 2015 vybudovať úniu kapitálových trhov (CMU) a je zameraný na rozšírenie trhu osobného dôchodkového poistenia na 2,1 bilióna EUR do roku 2030.

2.2.

Keď sa nariadenie príjme, celoeurópske osobné dôchodkové produkty bude možné ponúkať vo všetkých členských štátoch. Navrhovaným nariadením sa stanovuje rámec pre celoeurópsky dobrovoľný dôchodkový systém súbežne s existujúcimi dôchodkovými systémami. PEPP nenahradia žiadne z existujúcich štátnych dôchodkových štruktúr. Namiesto toho doplnia existujúce osobné dôchodkové systémy. PEPP však budú ponúkať rôzne kategórie poskytovateľov, konkrétne poisťovne, správcovia aktív a banky. Bolo by možné ich distribuovať a nakupovať online vo všetkých členských štátoch.

2.3.

Ako kľúčový prvok únie kapitálových trhov by PEPP ponúkali príležitosť na dlhodobé investície a rast na kapitálovom trhu celej EÚ s tokmi kapitálu v celej EÚ. To by výrazne podporilo investície podnikov a poskytlo kapitál na projekty v oblasti infraštruktúry. Nárast súkromných aj verejných investícií by pomohol zvýšiť tvorbu pracovných miest v celej EÚ.

2.4.

Návrh Komisie by uľahčil združovanie dôchodkových aktív poskytovateľmi, čo by viedlo k väčším úsporám z rozsahu a nižším nákladom poskytovateľov, a okrem toho k zvýšenej hospodárskej súťaži, pretože na trh s osobnými dôchodkami vstúpia noví poskytovatelia. S viacerými poskytovateľmi než v súčasnosti by sporitelia využívali nižšie ceny v dôsledku zvýšenej hospodárskej súťaže medzi poskytovateľmi, a prípadne by dosahovali lepšie výnosy z úspor. Je však mimoriadne dôležité, aby boli sporitelia dokonale oboznámení s rizikami, ktoré budú znášať, a s podmienkami súvisiacimi s ich PEPP.

2.5.

Kombinácia väčšieho výberu, zjednodušenia, nižších cien a prípadne vyšších výnosov sporiteľov by mohla podnietiť viac jednotlivcov nakupovať takéto produkty buď na doplnenie nárokov na dôchodok, ak očakávajú nedostatočný dôchodkový príjem, alebo na zaistenie dôchodkového príjmu v prípade jednotlivcov, ktorí nie sú krytí povinným dôchodkovým poistením alebo zamestnaneckým dôchodkovým systémom.

2.6.

Komisia sa domnieva, že PEPP budú pravdepodobne obzvlášť lákavé pre mobilných pracovníkov, ktorí počas celého svojho pracovného života pracujú v rôznych krajinách, a samostatne zárobkovo činné osoby. Mohli by tiež vytvoriť možnosti dodatočného dôchodkového príjmu v tých členských štátoch, v ktorých je využívanie osobných dôchodkových produktov v súčasnosti obmedzené.

2.7.

Kým v navrhovanom nariadení sa stanovujú štandardizované vlastnosti produktov, ktorými sa má zabezpečiť ochrana spotrebiteľov, navrhovaný rámec by umožnil väčšiu flexibilitu pri tvorbe dôchodkových produktov.

2.8.

Hlavné prvky navrhovaného nariadenia stanovujú, že:

poskytovatelia musia byť schválení Európskym orgánom pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA) a evidovaní v centrálnom registri, zatiaľ čo štátne orgány budú aj naďalej nad nimi vykonávať dohľad. Orgán EIOPA bude monitorovať trh a národné systémy dohľadu s cieľom dosiahnuť konvergenciu; Tým budú národné orgány povinné dohliadať na poskytovateľov pôsobiacich podľa rôznych národných rámcov (t. j. jednotlivé časti systému) Nie je však jasné, ako by to fungovalo v praxi, hlavne keď zoberieme do úvahy, že osobné dôchodkové produkty sa vymedzujú prevažne na úrovni členských štátov a na primerané vykonávanie dohľadu by boli potrebné špecifické poznatky o každom národnom trhu,

poskytovatelia musia dodržiavať transparentnosť nákladov a poplatkov a spĺňať ďalšie požiadavky na zverejňovanie informácií v podobe dokumentu s kľúčovými informáciami (pred uzatvorení zmluvy) a poskytovať štandardizované pravidelné výkazy výnosov,

PEPP ponúknu až päť možností úspor so štandardnou opciou nízkorizikového investovania s obmedzenou zárukou odškodnenia kapitálových investícií. Spotrebitelia sa môžu vzdať požiadavky na poradenstvo v tejto oblasti, ak sa poskytovatelia uistia o znalostiach a skúsenostiach sporiteľa,

jednotlivci budú mať právo každých päť rokov zmeniť poskytovateľa doma a v zahraničí, a to pri obmedzených nákladoch,

poskytovatelia môžu investovať do celej škály možností, pri dodržaní zásady „obozretnej osoby“ a najlepšieho dlhodobého záujmu sporiteľov,

PEPP umožnia kontinuálne príspevky v prípade, keď sa členovia pohybujú medzi členskými štátmi, a umožnia prenos akumulovaných aktív bez likvidácie,

k dispozícii budú rôzne možnosti vyplácania; Pri PEPP by sa mali uprednostňovať pravidelné výplaty dôchodku poistníkovi s pevne stanovenou a zaručenou výškou,

budú sa musieť poskytnúť jednoduché postupy riešenia sťažností a sporov.

2.9.

Komisia sa napokon domnieva, že daňové prostredie priaznivé pre PEPP má zásadný význam pre konkurencieschopnosť a príťažlivosť tohto nového produktu, a odporúča, aby členské štáty PEPP daňovo posudzovali rovnako ako porovnateľné domáce produkty. Alternatívne by ich mali najvýhodnejšie posudzovať vtedy, keď sú rôzne osobné dôchodkové sporenia zdaňované rozdielne (2).

3.   Všeobecné pripomienky

3.1.

Osobné dôchodkové produkty nie sú plne rozvinuté v celej EÚ. Ich úloha by však mohla byť podstatnou pri zabezpečení primeraných dôchodkových príjmov zamestnancov tam, kde sú zákonné a zamestnanecké dôchodky slabé alebo málo rozvinuté. Okrem toho sa všeobecne uznáva, že viacpilierové dôchodkové systémy sú najúčinnejším spôsobom, ako zabezpečiť udržateľnosť a primeranosť dôchodkových príjmov.

3.2.

EHSV preto víta akékoľvek pokusy povzbudiť občanov EÚ, aby sa primerane pripravili na svoj dôchodkový vek. Spojenie starnutia obyvateľstva a poklesu pôrodnosti by mohlo spôsobiť, že celú ťarchu budú niesť budúce generácie, pokiaľ ľudia nebudú pracovať dlhšie. Vo všetkých členských štátoch, no najmä v tých, v ktorých nie je plne rozvinutý viacpilierový dôchodkový systém a kde hlavným poskytovateľom je systém zákonných dôchodkov, je zmysluplné ľudí povzbudzovať k tomu, aby si na dôchodok individuálne sporili.

3.3.

EHSV tiež víta cieľ zaviesť PEPP ako potenciálny spôsob zvýšenia krytia zo súkromných dôchodkových systémov aj vyčleňovania finančných prostriedkov na dlhodobé investície. Zvýšenie dlhodobého sporenia by mohlo mať taktiež pozitívny vplyv na ekonomiky jednotlivých štátov.

3.4.

EHSV si je vedomý toho, že európske dôchodkové prostredie je v súčasnosti roztrieštené. V niektorých krajinách majú občania viacero osobných dôchodkových produktov, z ktorých si môžu vybrať. V iných ich je veľmi málo. Zmes celoeurópskych a štátnych pravidiel a rozdielne daňové posudzovanie viedlo k malému prenosu finančných aktív v celej EÚ, a to čiastočne v dôsledku nedostatočnej prenosnosti dôchodkových produktov v celej EÚ počas pracovného života jednotlivca. Za predpokladu, že prognózy Komisie sú správne, PEPP spolu s ostatnými opatreniami, ktoré tvoria súčasť širšieho balíka reforiem, by do roku 2030 podporili zvýšenie úspor zo 700 miliárd EUR na viac ako 2 bilióny EUR. Bol by to významný investičný impulz v celej EÚ.

3.5.

EHSV tiež konštatuje, že návrh Komisie sa zameriava na zvýšenie počtu poskytovateľov. Zvýšená hospodárska súťaž v celej EÚ by mala pomôcť znížiť ceny a zároveň poskytnúť určitú istotu, pokiaľ ide o kvalitu dôchodkových produktov, ktoré ponúkajú poisťovne, dôchodkové fondy, investičné spoločnosti, správcovia aktív a banky v celej EÚ. Zvýšená cezhraničná hospodárska súťaž je mimoriadne dôležitá a mala by priniesť zjavné výhody občanom v podobe znížených nákladov, výberu produktov a prenosnosti dôchodkov.

3.6.

Takisto dôležitý je aj význam záruk, ako aj dohľadu, ktorý bude vykonávať celoeurópsky orgán dohľadu. EHSV očakáva, že EIOPA bude zohrávať kľúčovú úlohu pri dohľade nad poskytovateľmi a monitorovaní trhu.

3.7.

EHSV taktiež zdôrazňuje význam ochrany spotrebiteľov prostredníctvom poskytovania jasných informácií pre sporiteľov, ako aj ochrany kapitálu v rámci možnosti s nízkym rizikom zlyhania, zjednodušených administratívnych postupov a užívateľsky prístupných postupov podávania sťažností a mimosúdnej nápravy v prípade sporov medzi sporiteľmi a poskytovateľmi, primeraných nákladov v prípade prechodu od jedného poskytovateľa k druhému, a ochrany vkladateľov v prípade odstúpenia od zmluvy, napríklad z dôvodu zdravotného postihnutia alebo zlého zdravotného stavu.

3.8.

Keďže PEPP by boli prenosné, EHSV sa domnieva, že možnosť zmeniť poskytovateľov aj za hranicami by mohlo prispieť k zvýšeniu mobility pracovnej sily, hoci nie je jasné, do akej miery by sa tým mobilita na trhu práce zvýšila.

3.9.

EHSV súhlasí s tým, že tento návrh by mohol byť dôležitý, pokiaľ ide o vytvorenie nových zdrojov kapitálu. Únia kapitálových trhov (CMU) s iniciatívami, ako je napríklad liberalizácia pravidiel pre fondy rizikového kapitálu a uľahčenie kótovania malých podnikov na burze, boli doteraz úspešné len čiastočne. EHSV sa domnieva, že PEPP by postupne mohli vytvoriť nový zdroj finančných prostriedkov, ktoré by mohli byť nasmerované na investície.

3.10.

EHSV tiež konštatuje, že táto iniciatíva je dôležitá aj v rámci pobrexitového scenára. Únia kapitálových trhov bola vytvorená, teda aspoň sčasti, aby viazala trhy kontinentálnej Európy bližšie k britskému trhu. Keďže odchod Veľkej Británie sa blíži, potreba vytvoriť paneurópsky kapitálový trh je aktuálnejšia než kedykoľvek predtým. Zavedenie PEPP sa uskutoční vo veľmi príhodnom čase, keď významné finančné inštitúcie prekladajú svoje podniky z Veľkej Británie do iných členských štátov. Toto všetko by mohlo pomôcť uľahčiť tok kapitálu v celej EÚ a znížiť závislosť na bankovom financovaní.

3.11.

EHSV uznáva, že PEPP oslovia s najväčšou pravdepodobnosťou osobitne obmedzený počet skupín, najmä mobilných pracovníkov, ktorí počas svojho pracovného života pracujú vo viacerých členských štátoch, samostatne zárobkovo činné osoby a osoby, ktoré žijú a pracujú v krajinách, kde osobné dôchodkové produkty nie sú rozvinuté. EHSV však berie na vedomie, že Komisia považuje zamestnanecké dôchodky za rovnako dôležité, ako je zdôraznené v revidovanej smernici o inštitúciách zamestnaneckého dôchodkového zabezpečenia, ktorá stanovuje základné požiadavky týkajúce sa správy zamestnaneckých dôchodkových fondov. Tak ako v prípade revidovanej smernice, aj cieľom tohto navrhovaného nariadenia je zlepšiť správu vecí verejných a transparentnosť, podporiť cezhraničnú činnosť a ďalej rozvíjať poskytovateľov PEPP ako dlhodobých investorov.

4.   Konkrétne pripomienky

4.1.

EHSV sa domnieva, že PEPP by nemali byť len rozšírením toho, čo je dostupné tým, ktorí si zvolia dobrovoľné, súkromné plány sporenia. Preto úloha, ktorú členské štáty zohrávajú pri propagovaní PEPP, a výhody, ktoré vyplývajú zo sporenia v niektorom z nich, sú rozhodujúce. Komisia môže na základe zásady národného zaobchádzania žiadať, aby členské štáty daňovo posudzovali PEPP rovnako výhodne ako posudzujú svoje porovnateľné domáce produkty. V prípadoch, keď základné vlastnosti PEPP nespĺňajú všetky potrebné kritériá na poskytnutie daňovej úľavy na existujúce dôchodkové produkty, Komisia požiada členský štát o poskytnutie rovnakej daňovej úľavy ako tej, ktorú udelil týmto domácim dôchodkovým produktom.

4.2.

EHSV si nie je istý, či PEPP prinesie nejaké výsledky v členských štátoch, ktoré sa výrazne spoliehajú na zákonné dôchodky a kde sú tradície súkromného dôchodkového sporenia slabé. Ako už bolo uvedené, je pravdepodobné, že PEPP oslovia skôr samostatne zárobkovo činné osoby, zatiaľ čo u mobilných pracovníkov a pracovníkov s nízkymi príjmami, ako aj pracovníkov s nestálymi a prerušovanými pracovnými zmluvami alebo sezónnych pracovníkov je nepravdepodobné, že si dovolia osobný dôchodkový produkt.

4.3.

Z tohto dôvodu EHSV zdôrazňuje, že je dôležité občanov nabádať, aby začali sporiť skoro už počas svojho pracovného života tým, že využijú daňové úľavy poskytované členskými štátmi. EHSV tiež odporúča, aby sa občanom poskytlo odborné usmernenie týkajúce sa stanovenia minimálnych investičných období, ktoré by im umožnili využívať výhody plynúce z dlhodobých investícií.

4.4.

EHSV súhlasí s návrhom Komisie poskytnúť sporiteľom až päť investičných možností, pričom všetky by obsahovali zmierňovanie rizika. Hlavnou výzvou v tejto oblasti je nesúlad medzi jednotlivými členskými štátmi. Štátne orgány budú aj naďalej vykonávať dohľad nad poskytovateľmi pôsobiacimi v ich jurisdikciách. Úloha EIOPA pri monitorovaní trhu a štátnych systémov dohľadu s cieľom dosiahnuť ich zblíženie sa preto považuje za veľmi dôležitú pre dosiahnutie určitého stupňa súladu medzi členskými štátmi.

4.5.

EHSV takisto súhlasí s názorom Komisie, že poskytovateľov PEPP treba podriadiť primeranej regulácii, ktorá by zahŕňala dlhodobý charakter výrobkov a ich príslušné špecifikácie. EHSV pripomína, že smernica Solventnosť II (2009/138/ES), teda regulačný režim poistenia pre celú EÚ, sa zameriava na zjednotenie poisťovacieho trhu EÚ a posilnenie ochrany spotrebiteľa vytvorením „pasu EÚ“ (jednotného povolenia), na základe ktorého by poisťovatelia mohli pôsobiť fungovať vo všetkých členských štátoch, ak splnenia podmienky EÚ. Solventnosť II bola osobitne zameraná na ochranu zákazníkov, pričom poisťovatelia boli hlavnými poskytovateľmi osobných dôchodkov. EHSV zastáva názor, že na ďalšie finančné inštitúcie by sa mali vzťahovať rovnako prísne požiadavky poskytovať rovnakú úroveň ochrany.

4.6.

EHSV zastáva názor, že je potrebné venovať viac pozornosti vyplácaniu. Sporitelia, ktorí kupujú PEPP, budú potrebovať významnú podporu pri odpovedi na otázky týkajúce sa výšky kapitálu potrebného na bezstarostný dôchodok a optimálneho čerpania dôchodku. Treba sa poučiť zo skúseností s prístupom k vyplácaniu dôchodkov pri zamestnaneckom dôchodkovom poistení, aby bolo možné poskytnúť poradenstvo o najlepších spôsoboch vyplácania. EHSV sa domnieva, že takéto stratégie sú vlastné dôchodkovým produktom. Osoby, ktoré sa chystajú odísť do dôchodku, by mali byť upovedomené o postupoch a pravidlách vyplácania a ochranných mechanizmoch.

4.7.

Finančná gramotnosť je viac než dôležitá (3). EHSV zastáva názor, že úspešné zavedenie PEPP bude do značnej miery závisieť od toho, či poskytované informácie budú dostatočne jasné na to, aby sporitelia mohli produkty porovnať, vyhodnotiť a nakoniec si vybrať ten, ktorý bude najviac vyhovovať ich potrebám. Okrem toho je potrebné, aby sa štandardizovali v celej EÚ vzhľadom na význam prenosnosti.

4.8.

Predzmluvné informácie o fáze vyplácania a príslušný daňový režim považuje za veľmi dôležité. Aj keď EHSV súhlasí s názorom, že priamu zodpovednosť za poskytovanie vysokokvalitných informácií nesú poskytovatelia, úloha štátnych orgánov zostáva veľmi dôležitá. Dôchodkové produkty sú neoddeliteľne spojené so sociálnymi politikami členských štátov a daňovým režimom. Toto si vyžaduje prístup k informáciám špecifický pre príslušný členský štát, a teda úlohu štátnych orgánov pri zabezpečovaní toho, aby informácie, ktoré sa dostanú k potenciálnemu zákazníkov, boli vecné, použiteľné a konkrétne.

4.9.

EHSV zastáva názor, že ustanovenia o zmene poskytovateľa by mali byť pre spotrebiteľov atraktívnejšie a mali by im poskytnúť lepšiu ochranu. Držiteľ PEPP by mal mať právo kedykoľvek zmeniť poskytovateľa. S tým súvisí otázka poplatku, ktorý je v tejto situácii účtovaný. EESC preto žiada o objasnenie toho, ako sa bude uplatňovať navrhované ohraničenie poplatku na 1,5 % z kladného zostatku. Ohraničenie 1,5 % vyzerá síce na papieri ako rozumné riešenie, ale ak zároveň neexistuje aj ohraničenie v absolútnom vyjadrení, výsledkom paušálne stanovenej percentuálnej hodnoty by bolo účtovanie poplatku sporiteľovi z absolútnej hodnoty úspor. EHSV to považuje za nespravodlivé a pre sporiteľa by to znamenalo len obmedzenie možností zmeniť poskytovateľa. Komisia by v záujme zvýhodnenia sporiteľov a zlepšenia budúcich vyhliadok PEPP mala preskúmať aj upustenie od poplatku za zmenu poskytovateľa po určitom stanovenom časovom období.

4.10.

EHSV sa nazdáva, že je potrebné stanoviť jasné pravidlá upravujúce prístup k nahromadeným finančným prostriedkom v prípade smrti sporiteľa. Osoby, ktoré majú oprávnenie disponovať týmito finančnými prostriedkami, by ich mali dostať najneskôr dva mesiace po predložení potrebných dokumentov a poskytovateľ produktu by v tejto súvislosti nemal účtovať žiadny poplatok.

4.11.

Ako už bolo uvedené, daňové stimuly zohrávajú významnú úlohu v rozhodnutí jednotlivca odložiť spotrebu a šetriť na dôchodok. EHSV súhlasí s Komisiou, pokiaľ ide o úlohu, ktorú môžu zohrať daňové stimuly pri tom, či PEPP budú alebo nebudú úspešné. EHSV však konštatuje, že je úlohou členských štátov, aby svojim občanom poskytli prístup k všetkým možným daňovým stimulom.

4.12.

Keďže PEPP sú väčšinou zamerané na mobilných pracovníkov a samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré si môžu dovoliť prispievať do PEPP, EHSV zastáva názor, že poskytovanie daňových stimulov členskými štátmi diskriminuje ľudí s nižším príjmom, ktorí nemajú možnosť uzavrieť dohodu o PEPP. V tejto súvislosti by členské štáty preto mali starostlivo zvážiť, či poskytnú takéto daňové stimuly.

4.13.

EHSV uznáva, že dôchodkové produkty nesú určité riziko vzhľadom na svoj dlhodobý charakter. Avšak určitý stupeň vyššej miery prepracovanosti výrobku by pomohol znížiť riziká a neistoty, pričom by sa zohľadnili potreby a preferencie sporiteľov. Zníženie rizika v prípade osôb bez predchádzajúcich skúseností s dôchodkovými produktmi sa považuje za mimoriadne dôležité a EHSV súhlasí s tým, že rozsah možností, ktoré by sa mohli sprístupniť sporiteľom s jednou povinnou štandardnou investičnou možnosťou, kde je sporiteľovi aspoň umožnené získať späť svoj nominálny investovaný kapitál.

4.14.

Malo by sa tiež zabrániť tomu, aby sa úroveň ochrany spotrebiteľov menila v závislosti od poskytovateľa PEPP. EHSV zastáva názor, že všetky finančné inštitúcie, ktoré ponúkajú dlhodobé dôchodkové produkty, by mali podliehať zásade „rovnaké riziká, rovnaké pravidlá“.

4.15.

EHSV taktiež zdôrazňuje, že, ako je uvedené v tlačovej správe Better Finance (Európska federácia sporiteľov a používateľov finančných služieb) (4) z 9. októbra 2017, dlhodobé osobné dôchodkové produkty „nie sú schopné poskytnúť primeraný náhradný príjem, pretože ich dlhodobé výnosy môžu byť nedostatočné alebo dokonca negatívne (po odpočítaní inflácie)“. Pre úspešné zavádzanie PEPP má zásadný význam zodpovednosť poskytovateľov pri zabezpečovaní akejkoľvek potrebnej ochrany sporiteľov a lepších výnosov. Keďže však väčšina dôchodkových fondov EÚ v súčasnosti investuje do dlhopisov, vyhliadky na zlepšenie výnosov, teda aspoň v krátkodobom a strednodobom horizonte, sa nejavia ako veľmi dobré.

4.16.

Nakoniec EHSV konštatuje, že úlohy a vzájomné pôsobenie medzi zákonnými, zamestnaneckými a osobných dôchodkami sú špecifické v každom členskom štáte. Členské štáty už desaťročia formujú svoje dôchodkové trhy a neprekvapuje, že v celej EÚ nachádzame také rôznorodé dôchodkové produkty. V tejto súvislosti je potrebné, aby poskytovatelia svoje PEPP mohli prispôsobiť štátnym trhom.

V Bruseli 19. októbra 2017

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Georges DASSIS


(1)  Európsky orgán pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov.

(2)  C(2017) 4393 final.

(3)  Ú. v. EÚ C 318, 29.10.2011, s. 24.

(4)  Pension Savings: The Real Return, A Research Report by BETTER FINANCE, 2017