28.7.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 246/18


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení nariadenie Rady (EÚ) č. 560/2014 zo 6. mája 2014 o zriadení spoločného podniku pre priemyselné odvetvia využívajúce biologické materiály

[COM(2017) 68 final – 2017/0024 (NLE)]

(2017/C 246/03)

Hlavný spravodajca:

Mihai MANOLIU

Konzultácia

Rada, 21.3.2017

Právny základ

články 187 a 188 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Rozhodnutie predsedníctva

28.3.2017

Prijaté v pléne

27.4.2017

Plenárne zasadnutie č.

525

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

160/0/4

1.   Závery a odporúčania

1.1.

EHSV sa domnieva, že tento návrh na úpravu nariadenia sleduje cieľ zlepšiť a zefektívniť ustanovenia nariadenia Rady v záujme realizácie cieľov spoločného podniku pre priemyselné odvetvia využívajúce biologické materiály. Návrh je v súlade s pôvodnými cieľmi a ustanoveniami súčasných politík.

1.2.

EHSV si myslí, že snahou spoločného podniku pre priemyselné odvetvia využívajúce biologické materiály je rozvoj, ktorý je v súčinnosti s ostatnými programami Únie, ako sú politika súdržnosti, vzdelávanie, životné prostredie, MSP, konkurencieschopnosť, politika rozvoja vidieka a posilnenie schopnosti realizovať výskum a inováciu na miestnej a regionálnej úrovni, v aktuálnom kontexte stratégií a politík v oblasti inteligentnej špecializácie.

1.3.

Európska komisia neustále realizuje operatívne zmeny s konzorciom pre priemyselné odvetvia (BIC) vrátane konzultácií a diskusií o spôsobe vyplácania finančných príspevkov členmi spoločného podniku pre priemyselné odvetvia využívajúce biologické materiály. Tento návrh na úpravu nemá žiadny dodatočný vplyv, okrem účinku, ktorý sa očakáva od pôvodného nariadenia Rady, a plánované úpravy sú čisto technického charakteru, ktoré si nevyžadujú posúdenie vplyvu tejto iniciatívy.

1.4.

EHSV oceňuje skutočnosť, že na základe tohto návrhu sa znižuje administratívna záťaž pre BIC, pokiaľ ide o úlohu sprostredkovateľa medzi členmi BIC, ktorí majú povinnosť platiť finančné príspevky, a účastníkmi projektu. BIC je v konečnom dôsledku naďalej zodpovedné za poskytnutie súhrnu číselných údajov o finančných príspevkoch od svojich členov.

1.5.

EHSV súhlasí so zásadnými objasneniami stanovenými v tomto nariadení:

platba finančných príspevkov bude možná dvoma spôsobmi: ich prevodom z BIC do spoločného podniku pre priemyselné odvetvia využívajúceho biologické materiály (tak ako predtým) a/alebo tak, že sa prevedú priamo od člena BIC inému príjemcovi projektu,

rozšíri sa kategória strán, ktoré budú môcť platiť finančné príspevky (jednotlivé subjekty BIC),

naďalej sa bude vyvíjať úsilie dosiahnuť tento celkový finančný cieľ,

členovia BIC budú môcť deklarovať finančné príspevky, ktoré odviedli, na projektovej úrovni.

2.   Všeobecné pripomienky

2.1.

EHSV považuje koncepciu priemyselných odvetví využívajúcich biologické materiály za súčasť širšej oblasti biohospodárstva, ktorá je definovaná ako výroba a ťažba obnoviteľných biologických zdrojov a ich premena na produkty, ktoré sú založené na biologických prvkoch, ako napríklad potraviny, krmivo a bioenergia. Tri štvrtiny ornej pôdy v EÚ sa využíva na tento účel a v tomto hospodárskom sektore pôsobí 17 až 19 miliónov Európanov s celkovým obratom 2 000 miliárd EUR. Celkový obrat v rámci biohospodárstva založeného na vedomostiach predstavuje 57 miliárd EUR a zahŕňa približne 305 000 pracovníkov (v roku 2009).

2.2.

Biohospodárstvo môže pre Európu vytvárať rast, pridanú hodnotu, nové bezpečné a dôstojné pracovné miesta, môže vo výraznej miere znížiť závislosť od dovozu, optimálne prispieť k racionálnemu využívaniu obmedzených, ale obnoviteľných biologických zdrojov, a taktiež môže v podstatnej miere prispieť k celosvetovému obchodu.

2.3.

Vo väčšine prípadov možno konštatovať, že hospodárska súťaž sa vytvára na rôznych úrovniach, pokiaľ ide o rôzne technológie a využívanie biologických zdrojov. Túto skutočnosť ešte viac podčiarkuje obmedzená dostupnosť biologických zdrojov. Biohospodárstvo môže na jednej strane významne prispieť k cieľu znížiť skleníkový efekt spôsobený emisiami CO2, čo má pozitívny vplyv na verejné zdravie. Na strane druhej treba konštatovať opačný efekt, ktorým sú ďalšie emisie skleníkových plynov, ktorých vplyv na životné prostredie nemožno prehliadať.

2.4.

Európsky politický rámec pre biohospodárstvo je rozdelený do niekoľkých politických sektorov: poľnohospodárstvo, rybolov, lesné hospodárstvo, klíma, obehové hospodárstvo, výskum. Tieto oblasti činností pokrýva množstvo legislatívnych aktov a sektorových politík (1).

2.5.

Cieľom komplexnej stratégie v priemyselných odvetviach využívajúcich biologické materiály je však od roku 2012 zabezpečiť politickú koherentnosť. Zostáva ešte vyriešiť niektoré nezrovnalosti. EÚ financuje inovačné činnosti v oblasti biohospodárstva prostredníctvom rámcového programu pre výskum Horizont 2020 a prostredníctvom rôznych iných nástrojov financovania. EHSV sa domnieva, že v tejto oblasti je potrebné dosiahnuť udržateľnosť a realizovať koherentnú politiku.

2.6.

Význam vytvorenia verejno-súkromného partnerstva v priemyselných odvetviach využívajúcich biologické materiály v podobe spoločnej technologickej iniciatívy bol zdôraznený v niekoľkých oznámeniach Komisie (2).

2.7.

Právnymi základmi tohto návrhu sú články 187 a 188 ZFEÚ. EÚ môže zmeniť právny rámec spoločného podniku, keďže členské štáty nemôžu konať samostatne. Cieľom tohto návrhu je prispôsobiť ustanovenia nariadenia Rady a ponúknuť členom BIC praktickú možnosť plniť si povinnosť vyplácať finančný príspevok. Návrh je v súlade so zásadou proporcionality. Táto zmena bola nevyhnutná aj z toho dôvodu, že neexistovala žiadna možnosť výkladu nariadenia Rady tak, aby sa umožnilo vyplatenie príspevku na projektovej úrovni.

3.   Konkrétne pripomienky

3.1.

Na základe rámcového programu pre výskum prijala Európska komisia v roku 2012 stratégiu pre biohospodárstvo v snahe zabezpečiť politickú súdržnosť medzi rôznymi príslušnými politikami a cieľmi, a to na vnútroštátnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ. Tento prístup bol potrebný aj v záujme zvýšenia verejného financovania, ako aj súkromných investícií na podporu biohospodárstva. Boli vymedzené modely participatívneho riadenia. Prostredníctvom tejto stratégie sa vytvoril základ pre akčný plán, ktorý zahŕňa 12 opatrení zoskupených do 3 hlavných tém:

investície v oblasti výskumu, inovácie a rozvoja zručností,

posilnená politická interakcia a zapojenie zainteresovaných strán,

vhodné podmienky na trhu a konkurencieschopnosť v rámci biohospodárstva.

3.2.

Cieľom prijatých opatrení bolo vytvoriť združenia zainteresovaných strán v oblasti biohospodárstva, ako aj vytvoriť stredisko na monitorovanie činností v oblasti biohospodárstva, podporiť nové trhy na základe vypracovania noriem vrátane trvanlivosti/udržateľnosti a zabezpečiť vedomostnú základňu pre udržateľné zintenzívnenie prvovýroby. Revízia a aktualizácia tejto stratégie je naplánovaná v roku 2017.

3.3.

Návrh Komisie obsahuje technickú zmenu platného dokumentu (nariadenie Rady (EÚ) č. 560/2014), ktorým sa zriaďuje spoločný podnik pre priemyselné odvetvia využívajúce biologické materiály („spoločný podnik BBI“).

3.3.1.

Spoločný podnik BBI je organizáciou zameranou na vykonávanie verejno-súkromného partnerstva, ktorého členmi sú Európska únia zastúpená Komisiou, a konzorcium pre priemyselné odvetvia využívajúce biologické materiály (BIC). Spoločný podnik BBI bol zriadený na vykonávanie spoločnej technologickej iniciatívy v priemyselných odvetviach využívajúcich biologické materiály, a to do 31. decembra 2024.

3.3.2.

So zreteľom na ťažkosti BIC s poskytovaním finančného príspevku v režime stanovenom nariadením Rady, výbor navrhuje zaviesť možnosť poskytovania finančných príspevkov na projektovej úrovni, teda nad rámec existujúceho spôsobu úhrady na programovej úrovni. Toto riešenie je účinnou odpoveďou na situáciu a smeruje k dosiahnutiu pôvodných cieľov nariadenia Rady tým, že členovia BIC budú môcť dodržať svoj pôvodný záväzok. Toto riešenie je podobné tomu, ktoré je stanovené pre spoločný podnik pre iniciatívu pre inovačné lieky 2, keď iní členovia ako Únia môžu poskytnúť finančné príspevky na programovej úrovni, čo je bežná metóda používaná trustovými fondmi a charitatívnymi organizáciami, ako aj na projektovej úrovni, čo je metóda, ktorú používajú obchodné subjekty. Tento pozmeňovací návrh nie je súčasťou programu REFIT.

3.4.

Cieľom spoločného podniku pre priemyselné odvetvia využívajúceho biologické materiály je realizácia verejno-súkromného partnerstva, ktorého účastníkmi sú: EÚ zastúpená Komisiou na jednej strane a konzorcium pre priemyselné odvetvia využívajúce biologické materiály (BIC) založené prostredníctvom nariadenia Rady (EÚ) č. 560/2014 na strane druhej. Cieľom tohto partnerstva je vykonávanie spoločnej technologickej iniciatívy v priemyselných odvetviach využívajúcich biologické materiály v súlade so štatútom spoločného podniku pre priemyselné odvetvia využívajúceho biologické materiály, a to do 31. decembra 2024.

3.5.

V článku 3 nariadenia Rady sa stanovujú konkrétne príspevky každého člena spoločného podniku, ako aj rozdelenie administratívnych a operačných výdavkov, ku ktorým sa pripočíta nešpecifikovaná suma predstavujúca nepeňažné príspevky na vykonávanie nepriamych akcií (nepeňažné príspevky na prevádzkové náklady), ako aj nepeňažné príspevky na vykonávanie doplnkových činností (IKAA). Z interpretácie štatútu vyplýva, že príspevok z BIC by mal byť zahrnutý do rozpočtu spoločného podniku BBI na programovej úrovni. Zakladajúce subjekty členov iných ako Únia, ktoré sa podieľajú na vykonávaní nepriamych finančných opatrení, by mali poskytnúť finančné príspevky priamo na takéto nepriame akcie na projektovej úrovni.

3.6.

Mnohí členovia BIC sa stretli s ťažkosťami, pokiaľ ide o spôsob platby. Domnievajú sa, že poskytovanie finančného príspevku na programovej úrovni je komerčne neudržateľné, pretože neponúka žiadne zaručené výnosy, najmä pokiaľ ide o výsledky projektov a súvisiace práva duševného vlastníctva, a pretože poskytovanie príspevku na programovej úrovni by mohlo viesť k tomu, že člen BIC poskytne príspevok svojim vlastným konkurentom. Navrhuje sa alternatívny spôsob vyplatenia finančného príspevku, a síce platba na projektovej úrovni, v rámci ktorej budú výsledky projektu využívať účastníci, ktorí finančne prispeli. Tento postup nemá vplyv na finančné záujmy Únie. Bolo by vhodné zachovať záujmy hodnotových reťazcov využívajúcich biologické materiály vrátane MSP, výskumných a technologických centier a univerzít.

3.7.

Finančný príspevok iných členov ako Únia, musí spĺňať tieto požiadavky:

poskytovať finančný príspevok na programovej úrovni sa týka výlučne spoločného podniku BBI,

súčasný model podniku je adekvátny na posilnenie spolupráce s trustmi a charitatívnymi organizáciami,

právny rámec spoločného podniku BBI by sa mal prispôsobiť s cieľom uľahčiť spoluprácu s komerčnými spoločnosťami.

3.8.

V súlade s týmto návrhom majú členovia BIC možnosť naďalej poskytovať finančný príspevok na programovej úrovni. Okrem toho budú mať možnosť previesť finančný príspevok priamo na iného účastníka projektu v súlade s normami na základe spoločnej dohody (dohoda o konzorciu), uplatňovaného právneho rámca (dohoda o konzorciu) [(prevod od členov BIC do BIC) a (prevody finančných prostriedkov od členov BIC príjemcom projektov)] a v súlade s vnútroštátnymi právnymi predpismi v ich krajinách a so svojimi bežnými účtovnými postupmi. BIC bude zodpovedné za podávanie správ o súhrnnom počte prijatých finančných príspevkov.

3.9.

Vzorová dohoda o grante spoločného podniku BBI bude náležite upravená. Treba poznamenať, že táto navrhovaná zmena nemá vplyv na ochranu základných práv ani žiadny vplyv na rozpočet. Treba uviesť, že zníženie rozpočtu by malo vplyv na akademickú obec a príslušné MSP, keďže príspevok Únie je vyhradený najmä na činnosti v oblasti výskumu a inovácie.

3.10.

Úprava je záväzná vo svojej celistvosti a je priamo uplatniteľná vo všetkých členských štátoch. Nepožaduje sa žiadny vysvetľujúci dokument.

V Bruseli 27. apríla 2017

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Georges DASSIS


(1)  CAP-The Common Agricultural Policy, EU Forest Strategy, CFP-The Common Fisheries Policy, The Europe 2020 strategy, UE action plan for ther circular economy, 50 EU Research Area Networks and three Joint Programming Initiatives. (SPP – spoločná poľnohospodárska politika, stratégia lesného hospodárstva EÚ, SRP – spoločná rybárska politika, stratégia Európa 2020, akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo, 50 sietí európskeho výskumného priestoru a tri iniciatívy spoločnej tvorby programov)

(2)  COM(2012) 60 final: Inovácie pre udržateľný rast: biohospodárstvo pre Európu, COM(2014) 14 final: Za obnovu európskeho priemyslu, COM(2013) 494 final: Verejno-súkromné partnerstvá v rámci programu Horizont 2020: účinný nástroj zabezpečenia inovácie a rastu v Európe, COM(2012) 79 final: Európske partnerstvo v oblasti inovácií zamerané na poľnohospodársku produktivitu a udržateľnosť.