Súhrnný prehľad
|
Posúdenie vplyvu využívania frekvenčného pásma 470 – 790 MHz v Únii
|
A. Potreba konať
|
Prečo? Aký problém sa rieši?
|
Bezdrôtové pripojenie si vyžaduje prístup k vhodnému spektru. Nárast objemu mobilného prenosu dát stimulovaný najmä obrazovým obsahom vytvára tlak na pásma, ktoré sú v súčasnosti dostupné pre bezdrôtové širokopásmové pripojenie. Na riešenie tohto stavu sa na úrovni Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) pripravujú opatrenia a diskusie o možnom využívaní frekvenčného spektra v pásme do1 GHz. ITU povoľuje využívať na bezdrôtové širokopásmové pripojenie frekvenčné pásmo 694 – 790 MHz („700 MHz pásmo“). Krajiny Severnej Ameriky plánujú využívať na bezdrôtové širokopásmové pripojenie aj pásmo 470 – 694 MHz („pásmo do 700 MHz“). Keďže celé pásmo UHF (470 – 790 MHz) v EÚ v súčasnosti využívajú zariadenia na digitálne terestriálne televízne vysielanie (DVT-B) a na výrobu programového obsahu a záznamov z osobitných podujatí (PMSE), o toto atraktívne frekvenčné spektrum súperia viacerí záujemcovia.
Pásma, ktoré EÚ harmonizovala pre bezdrôtové širokopásmové pripojenie, najmä pásma do 1 GHz, sú dôležité na dosiahnutie cieľov stanovených v Digitálnej agende pre Európu (DAE) týkajúcich sa prepojenosti Únie. Krajiny EÚ podporujú koordinovaný prístup EÚ k poskytovaniu služieb bezdrôtového širokopásmového pripojenia v 700 MHz pásme, ale majú rozdielne názory, pokiaľ ide o vhodné načasovanie, pretože ich potreby súvisiace s DVT-B sa výrazne líšia. Tieto odlišné názory môžu oneskoriť zavedenie vyspelejších sietí potrebných na dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti prepojenosti a vytvárajú cezhraničné rušenie medzi krajinami EÚ.
|
Čo sa od tejto iniciatívy očakáva?
|
Digitálny jednotný trh je jednou z desiatich kľúčových politických priorít Komisie. Na dosiahnutie digitálneho jednotného trhu je nevyhnutné univerzálne vysokorýchlostné bezdrôtové pripojenie. Je možné poskytovať ho nákladovo efektívnym spôsobom všetkým občanom EÚ prostredníctvom rovnako dôležitých pevných a bezdrôtových sietí. Vysokorýchlostným pripojením pre celú EÚ sa umožní rozvoj inovatívnych služieb na audiovizuálnych a mobilných trhoch. Bude zároveň slúžiť ako východisko pre nové služby, napríklad prepojené autá využívajúce celoeurópske pokrytie a kapacitu.
Komisia stanovuje stratégiu EÚ pre budúce využitie pásma UHF tak, aby sa táto časť spektra mohla efektívne využívať na adaptáciu vyvíjajúcich sa telekomunikačných a mediálnych trhov, pričom sa zároveň zachová audiovizuálny model EÚ a súčasné bezplatné (free-to-view) verejnoprávne vysielanie.
|
Aká je pridaná hodnota opatrení na úrovni EÚ?
|
V porovnaní s opatreniami na vnútroštátnej alebo regionálnej úrovni bude mať koordinovaný prístup EÚ tieto výhody:
zabezpečí sa ním pripojenie s rýchlosťou 30 Mb/s do roku 2020, čím sa umožnia inovácie existujúcich služieb, a poslúži ako východisko pre nové služby, ktoré si vyžadujú univerzálne pripojenie;
zabráni sa ním vzájomnému rušeniu vysokorýchlostného bezdrôtového pripojenia a DVT-B;
využijú sa ním úspory z rozsahu takmer globálneho trhu pre zariadenia pripravené pre 700 MHz pásmo.
|
B. Riešenia
|
Aké legislatívne a nelegislatívne možnosti politiky sa zvažovali? Je niektorá z možností uprednostňovaná? Prečo?
|
Zvažovali sa tieto štyri možnosti:
1 – Žiadne opatrenie na úrovni EÚ: Krajiny EÚ budú o prideľovaní a schvaľovaní 700 MHz pásma (pre DVT-B a/alebo vysokorýchlostné bezdrôtové pripojenie), o dostupných frekvenciách a príslušných technických podmienkach a podmienkach prístupu rozhodovať samostatne.
2 – Koordinované prideľovanie a schvaľovanie 700 MHz pásma. Patrí sem:
lehota na pridelenie a cezhraničnú koordináciu;
presadzovanie záväzkov týkajúcich sa pokrytia v prípade povolení pre 700 MHz pásmo;
vyhradenie pásma do 700 MHz pre DVB-T a pre zvukové zariadenia PMSE.
Preskúmanie pravidiel týkajúcich sa pásma do 700 MHz bude súčasťou hodnotenia trhu, ktoré sa na úrovni EÚ plánuje najneskôr v roku 2025.
3 – Koordinované prideľovanie a schvaľovanie 700 MHz pásma (ako pri možnosti 2) a koordinované prideľovanie pásma do 700 MHz výhradne na zostupné prepojenie pod podmienkou, že sa zaručí poskytovanie audiovizuálnych mediálnych služieb (AVMS) širokej verejnosti vrátane bezplatnej (free-to view) distribúcie a používania zvukových zariadení PMSE, pokiaľ existuje dopyt na vnútroštátnej úrovni.
Preskúmanie pravidiel týkajúcich sa pásma do 700 MHz bude súčasťou hodnotenia trhu, ktoré sa na úrovni EÚ plánuje najneskôr v roku 2025.
4 – Koordinované pridelenie a schválenie celého pásma UHF pre služby bezdrôtového širokopásmového pripojenia do roku 2020.
Uprednostňovanou možnosťou je možnosť č. 3, pretože zabezpečuje vyvážené a flexibilné riešenie s podporou digitálneho hospodárstva, európskeho audiovizuálneho modelu a výhod pre občanov.
|
Kto podporuje ktorú možnosť?
|
Odvetvia vysielacích služieb a médií podporujú Lamyho správu. Táto správa slúži ako východisko pre uprednostňovanú možnosť č. 3, pretože sa v nej odporúča koordinované pridelenie a schválenie 700 MHz pásma a flexibilný prístup pre pásmo do 700 MHz. Pri tomto prístupe tradičné vysielacie služby koexistujú so službami bezdrôtového širokopásmového pripojenia výhradne v režime zostupného prepojenia.
Zástupcovia členských štátov EÚ v Skupine pre politiku rádiového frekvenčného spektra (RSPG) prijali stanovisko skupiny RSPG, v ktorom podporujú možnosť koordinovaného prístupu EÚ k prerozdeleniu 700 MHz pásma. Patria sem:
– harmonizácia technických podmienok používania bezdrôtového širokopásmového pripojenia v 700 MHz pásme;
– stanovenie spoločnej lehoty na uvoľnenie 700 MHz pásma a
– flexibilné využívanie pásma do 700 MHz.
K obom dokumentom sa uskutočnili verejné konzultácie a respondenti vyjadrili podporu koordinácii na úrovni EÚ.
|
C. Vplyvy uprednostňovanej možnosti
|
Aké sú výhody uprednostňovanej možnosti (ak existujú, okrem tých hlavných)?
|
Možnosťou č. 3 sa:
poskytne dodatočné spektrum harmonizované EÚ na bezdrôtové širokopásmové pripojenie pri plnení cieľa programu politiky rádiového frekvenčného spektra (RSPP);
prispeje k cieľom digitálneho jednotného trhu v oblasti prepojenosti a cieľom Digitálnej agendy pre Európu v oblasti širokopásmového pripojenia;
zníži roztrieštenosť pásma UHF využívaného na vysielanie a zabráni vzájomnému rušeniu vysokorýchlostného bezdrôtového pripojenia a DVT-B;
uľahčí inováciu a transformáciu trhu na efektívnejšie technológie;
adaptuje sa na nové formy audiovizuálnej spotreby, pričom si zachová súčasný model bezplatného (free-to-view) vysielania;
krajinám EÚ umožní otvoriť pásmo do700 MHz na iné využitie než na DVB-T a pre zvukové zariadenia PMSE, ak je to možné, pričom tieto typy využívania budú zaručené;
posilní pozícia EÚ pri medzinárodných rokovaniach o budúcom využívaní pásma do 700 MHz.
|
Aké sú náklady uprednostňovanej možnosti (ak existujú, ktoré sú najdôležitejšie)
|
Vysielatelia prostredníctvom DVB-T (verejní a súkromní) a používatelia zvukových zariadení PMSE prídu o ďalšiu časť spektra UHF (popri 800 MHz pásme, ktoré sa už pridelilo). Prechod na pásmo do 700 MHz si vyžiada prechodné náklady na rekonfiguráciu vysielacích sietí. Siete prevádzkovateľov DVT-B budú musieť v krátkom časovom horizonte prejsť na najúčinnejšie technológie využívania frekvenčného spektra, ak chcú zachovať (alebo zlepšiť) súčasnú rozmanitosť a kvalitu vysielaných programov. Spotrebitelia budú znášať nepríjemnosti v podobe vracania alebo výmeny zariadení (set-top-boxov a v niektorých prípadoch aj nových antén), ak budú chcieť aj naďalej prijímať služby digitálnej terestriálnej televízie.
|
Aký bude vplyv na podniky, MSP a mikropodniky?
|
Na jednej strane predstavujú MSP väčšinu kultúrnych a kreatívnych odvetví. Najviac postihnutou kategóriou sú používatelia zvukových zariadení PMSE, pre ktorých by to znamenalo výrazné zníženie dostupných „bielych miest“ na výrobu a záznam programov a podujatí. Na druhej strane by viaceré MSP spojené s odvetvím bezdrôtových širokopásmových služieb profitovali z možnosti dodatočného frekvenčného spektra, a z neho vyplývajúceho zlepšenia podnikateľských príležitostí.
Komisia prostredníctvom vykonávacieho rozhodnutia z roku 2014 zabezpečila, aby boli základné požiadavky na frekvenčné pásma dostupné aj pre zvukové zariadenia PMSE. Komisia okrem toho požiada skupinu RSPG o stanovisko ku svojej stratégii EÚ týkajúcej sa služieb PMSE. V rámci možnosti č. 3 sa môžu krajiny EÚ rozhodnúť, že časť 700 MHz pásma (až do 25 MHz v takzvanej „duplexovej medzere“) vyhradia na použitie pre PMSE.
|
Očakáva sa významný vplyv na vnútroštátne rozpočty a verejnú správu?
|
V prípade vnútroštátnych orgánov budú náklady a prínosy závisieť od príslušného uplatniteľného vnútroštátneho regulačného rámca, t. j. možností a podmienok týkajúcich sa rušenia, obnovovania alebo úpravy povolení a/alebo iných administratívnych nákladov. Na umožnenie prechodu na mobilné širokopásmové služby v rámci 700 MHz pásma budú musieť viaceré krajiny EÚ zrušiť alebo zmeniť súčasné povolenia v tomto pásme. Zatiaľ čo verejné príjmy by bolo možné získať z aukcií, potenciálne opatrenia verejnej podpory na modernizáciu zariadení koncových užívateľov by si mohli vyžadovať zdroje zo štátneho rozpočtu.
|
Očakávajú sa iné významné vplyvy?
|
Nie.
|
D. Nadväzujúce opatrenia
|
Kedy sa táto politika preskúma?
|
Vývoj na trhu v oblasti využívania pásma do 700 MHz sa preskúma prostredníctvom procesu hodnotenia na úrovni EÚ organizovaného Komisiou najneskôr v roku 2025 a v prípade potreby sa môže zmeniť aj regulačný rámec.
|