V Bruseli10. 8. 2016

COM(2016) 507 final

2013/0226(COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU

podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

o

pozícii Rady k prijatiu návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1365/2006 o štatistike prepravy tovaru po vnútrozemských vodných cestách, pokiaľ ide o prenesenie delegovaných a vykonávacích právomocí na Komisiu s cieľom prijať určité opatrenia

(Text s významom pre EHP)


2013/0226 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU

podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie


o

pozícii Rady k prijatiu návrhu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 1365/2006 o štatistike prepravy tovaru po vnútrozemských vodných cestách, pokiaľ ide o prenesenie delegovaných a vykonávacích právomocí na Komisiu s cieľom prijať určité opatrenia

(Text s významom pre EHP)

1.Súvislosti

Dátum predloženia návrhu Európskemu parlamentu a Rade

COM(2013) 484 – 2013/0226 (COD)

28. jún 2013

Dátum stanoviska Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru:

NEUVÁDZA SA

Dátum pozície Európskeho parlamentu v prvom čítaní:

11. marec 2014

Dátum predloženia zmeneného návrhu:

NEUVÁDZA SA

Dátum prijatia pozície Rady:

18. júl 2016

2.Cieľ návrhu Komisie

Jediným cieľom návrhu Komisie je zosúladiť nariadenie (ES) č. 1365/2006 1 so Zmluvou o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ), pokiaľ ide o delegované a vykonávacie právomoci.

Navrhovaným nariadením by sa Komisia splnomocnila prijímať delegované akty na tieto účely: i) upraviť prahovú hodnotu pre štatistické pokrytie prepravy po vnútrozemských vodných cestách, upraviť existujúce vymedzenia pojmov a prijať ďalšie vymedzenia pojmov a ii) upraviť rozsah zberu údajov a obsah príloh.

Zároveň by sa na Komisiu preniesli vykonávacie právomoci s cieľom zaistiť jednotné podmienky, za ktorých môže: i) stanoviť štandardné pravidlá pre členské štáty týkajúce sa podrobností zasielania údajov Komisii (Eurostatu) vrátane štandardov na výmenu údajov, zverejňovania výsledkov Komisiou (Eurostatom) a ii) v súlade s postupom preskúmania stanoveným v článku 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011 2 rozvíjať a publikovať metodické požiadavky a kritériá, ktoré majú zabezpečiť kvalitu zostavovaných údajov.

3.Pripomienky k pozícii Rady

3.1.Všeobecné pripomienky

V pozícii Rady sa na jednej strane odráža dohoda medzi Radou, Výborom Európskeho parlamentu pre dopravu a cestovný ruch a Komisiou na trojstranných rokovaniach a na druhej strane nová Medziinštitucionálna dohoda o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016 3 .

Rada prijala svoju pozíciu v prvom čítaní 18. júla 2016.

Pozícia Rady je pre Komisiu prijateľná.

3.2.Pripomienky k pozmeňujúcim návrhom, ktoré prijal Európsky parlament

3.2.1.Pozmeňujúce návrhy Európskeho parlamentu zahrnuté do pozície Rady v plnom rozsahu, čiastočne alebo v zásade v prvom čítaní

Hlavnou otázkou, ktorá sa riešila v rámci medziinštitucionálnych rokovaní, bolo zavedenie pilotných štúdií a ich náplň. Takéto štúdie boli navrhnuté ako kompromis v reakcii na výzvu Európskeho parlamentu začleniť do nariadenia ďalšie premenné o osobnej doprave po vnútrozemských vodných cestách.

V novom článku 4a sa stanovuje, že Komisia rozbehne dobrovoľné pilotné štúdie, ktoré majú vykonávať členské štáty, na poskytovanie informácií o dostupnosti štatistických údajov týkajúcich sa osobnej dopravy po vnútrozemských vodných cestách a cezhraničných služieb poskytovaných prostredníctvom vnútrozemských vodných ciest. Komisia (Eurostat) bude spolupracovať s členskými štátmi, aby určila vhodnú metodiku na zostavovanie štatistiky. K financovaniu týchto pilotných štúdií sa v prípade potreby a so zreteľom na pridanú hodnotu pre Úniu prispeje zo všeobecného rozpočtu Únie. Nový článok je preto pre Komisiu prijateľný.

Obsah pozmeňujúceho návrhu 10 (článok 7 nové odseky 3a a 3b) o pravidlách týkajúcich sa kritérií kvality je pre Komisiu prijateľný, pretože je v súlade s nariadením (ES) č. 223/2009 4 . Takisto sa v ňom prostredníctvom vykonávacích aktov stanovuje spresnenie modalít, štruktúry, periodicity a porovnateľnosti prvkov správ o kvalite.

V pozmeňujúcom návrhu 11 (článok 8) sa od Komisie vyžaduje, aby predkladala správu Európskemu parlamentu a Rade každých päť rokov namiesto každých troch rokov, ako navrhuje Európsky parlament.

3.2.2.Pozmeňujúce návrhy Európskeho parlamentu nezahrnuté do pozície Rady v prvom čítaní

Hlavné pozmeňujúce návrhy týkajúce sa výslovného doplnenia nových premenných neboli do pozície Rady zahrnuté.

3.3.Ustanovenia zmenené Radou a stanovisko Komisie k týmto ustanoveniam

Článok 2 ods. 5, článok 3 a článok 4 ods. 4 sa týkajú delegovania právomocí. Prenesenie právomocí na Komisiu je zachované, avšak s určitými obmedzeniami. Komisii sa udelí právomoc prijímať delegované akty len s cieľom: i) zaviesť zvýšenia prahovej hodnoty; ii) upraviť existujúce alebo prijať nové vymedzenia pojmov podľa zmien vo vymedzeniach pojmov používaných na medzinárodnej úrovni a iii) upraviť prílohy s cieľom zohľadniť zmeny v kódovaní a nomenklatúre na medzinárodnej úrovni alebo v príslušných právnych predpisoch Európskej únie.

V pozícii Rady sa takisto stanovuje, že pri výkone tejto právomoci Komisia zabezpečí, aby delegované akty výrazne nezvyšovali zaťaženie členských štátov alebo respondentov. Komisia okrem toho riadne odôvodní opatrenia stanovené v delegovaných aktoch, pričom v prípade potreby použije analýzu efektívnosti vynaložených nákladov vrátane posúdenia zaťaženia respondentov a nákladov na tvorbu, ako je uvedené v článku 14 ods. 3 písm. c) nariadenia (ES) č. 223/2009.

Štandardné odôvodnenie a článok 9 týkajúci sa vykonávania delegovania právomoci sú v súlade s novou Medziinštitucionálnou dohodou o lepšej tvorbe práva.

Komisia tieto ustanovenia podporuje.

4.Záver

Komisia podporuje dosiahnutý kompromis, keďže je v súlade s jej úsilím zosúladiť právne predpisy spred nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy. Napriek určitým obmedzeniam predstavuje správnu rovnováhu medzi delegovanými a vykonávacími aktmi. Pilotné štúdie okrem toho ponúkajú vhodnú odpoveď na pôvodnú žiadosť Európskeho parlamentu. Text je príkladom úspešného uplatnenia novej Medziinštitucionálnej dohody o lepšej tvorbe práva.

(1) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1365/2006 zo 6. septembra 2006 o štatistike prepravy tovaru po vnútrozemských vodných cestách (Ú. v. EÚ L 264, 25.9.2006, s. 1).
(2) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
(3) Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1.
(4) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 223/2009 z 11. marca 2009 o európskej štatistike (Ú. v. EÚ L 87, 31.3.2009, s. 164).