V Bruseli9. 11. 2016

COM(2016) 720 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

Siedma správa o premiestňovaní a presídľovaní


1Úvod

V siedmej správe o premiestňovaní a presídľovaní sa poskytujú aktualizované informácie za obdobie od poslednej správy z 28. septembra 1 a hodnotia sa v nej opatrenia zamerané na splnenie záväzkov v rámci mechanizmov premiestňovania a systémov presídľovania, ktoré prijali všetky príslušné zainteresované strany vo vykazovanom období od 27. septembra do 8. novembra 2016.

So zreteľom na pokračujúcu naliehavú potrebu poskytnúť pomoc Grécku aj Taliansku Európska rada na svojom poslednom zasadnutí, ktoré sa konalo 20. a 21. októbra 2016 2 , opakovane zdôraznila svoju výzvu na ďalšie zintenzívnenie úsilia na urýchlenie premiestňovania, najmä pokiaľ ide o maloleté osoby bez sprievodu, a existujúce systémy presídľovania.

Od 26. septembra 2016 prišlo do Grécka 4 561 ľudí 3 . Celkový počet migrantov nachádzajúcich sa v Grécku sa v porovnaní s predchádzajúcim vykazovaným obdobím zvýšil a k 8. novembru bol približne 61 700 migrantov, z čoho približne 16 250 bolo na ostrovoch a 45 450 na gréckej pevnine 4 . Do Talianska prišlo od 26. septembra 29 844 ľudí 5 , čo predstavuje vyšší trend ako v rovnakom období v roku 2015 (zvýšenie o 13,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2015). Vysoký je aj naďalej počet vstupov Eritrejčanov, čo je jedna zo štátnych príslušností oprávnených na premiestnenie (Eritrea je krajinou s druhým najvyšším počtom štátnych príslušníkov prichádzajúcich do Talianska s viac než 3 660 vstupmi vo vykazovanom období, čo predstavuje 12 % vstupov). Na základe informácií od talianskeho ministerstva vnútra je v Taliansku viac ako 6 000 Eritrejčanov momentálne potenciálnymi žiadateľmi o premiestnenie.

Za vykazované obdobie bolo premiestnených 1 212 ďalších osôb, čím sa celkový počet dosiaľ premiestnených osôb zvýšil na 6 925 (5 376 z Grécka a 1 549 z Talianska). Napriek celkovo pozitívnemu trendu premiestňovania predstavuje október jeho pokles spôsobený špecifickými okolnosťami počas vykazovaného obdobia, ktoré by mali byť dočasné. S cieľom posliniť pozitívny trend je však potrebné urýchliť úsilie o premiestnenie, aby sa splnili záväzky stanovené v dvoch rozhodnutiach Rady. Migračná situácia Európy zostáva aj naďalej nestabilná a vyžaduje si nepretržité a stále zapojenie všetkých strán. Vzhľadom na nepretržitý prílev migrantov do Talianska a stále náročnú humanitárnu situáciu v Grécku je premiestnenie naďalej kľúčové na zmiernenie tlaku v týchto krajinách.

Pokiaľ ide o presídlenie, vykonávanie záverov z 22. júla 2015 6 o presídlení 22 504 ľudí naďalej pokračuje, doteraz bolo presídlených 11 852 ľudí, čo je viac ako polovica dohodnutého počtu. Od predchádzajúcej správy bolo presídlených 1 157 ľudí najmä z Turecka, Jordánska a Libanonu. Časť presídlenia v rámci európskeho systému slúži aj na vykonávanie mechanizmov 1:1 stanovených vo vyhlásení EÚ a Turecka. Od dátumu začiatku 4. apríla 7 bolo v rámci tohto mechanizmu z Turecka do EÚ presídlených 2 217 ľudí vrátane 603 od predchádzajúcej správy.

2Premiestňovanie

2.1Najvýznamnejšie opatrenia počas vykazovaného obdobia

Po rekordnom počte presunov v septembri bol október prechodným mesiacom s nižším tempom premiestňovania ako v predchádzajúcich vykazovaných obdobiach. Tento pokles odráža osobitné okolnosti a čiastočne je zapríčinený nízkym počtom prísľubov v auguste. Keďže dokončenie postupu premiestnenia trvá približne dva mesiace, nízky počet prísľubov v auguste sa prejavil v nízkej miere presunov v októbri. V dôsledku toho sa predpokladá, že výrazný nárast počtu prísľubov v septembri sa premení na skutočné presuny až v novembri. Momentálne spomalenie premiestňovania môžu vysvetľovať aj ďalšie faktory špecifické pre krajiny: zdá sa, že demolácia francúzskeho tábora v Calais v októbri mala vplyv na celkový počet premiestnených osôb vo vykazovanom období, keďže Francúzsko premiestnilo každý mesiac približne 450 ľudí, v októbri však premiestňovanie spomalilo.

Očakáva sa, že v novembri nastane opäť nárast počtu premiestnení, pričom sa predpokladá približne 1 800 presunov. Dočasný pokles v tomto vykazovanom období inak progresívneho pozitívneho trendu potvrdzuje, že je potrebné ustálenejšie úsilie na zvýšenie počtu presunov za mesiac a zamedzenie výkyvom premiestňovania, aké boli pozorované v októbri. Ako sa postupne odstraňujú administratívne a praktické prekážky brániace premiestňovaniu, jednou z hlavných úloh v nadchádzajúcich mesiacoch bude dosiahnuť väčšiu rovnomernosť a súvislú rýchlo stúpajúcu krivku presunov na premiestnenie.

V Grécku azylová služba prijatím nových pracovníkov ďalej zvýšila svoju registračnú kapacitu pre žiadateľov, ktorí majú štátnu príslušnosť oprávnenú na premiestnenie, zo 110 za deň na 175 za deň. Do konca januára 2017 by malo byť úplne zaregistrovaných 87 % predregistrovaných žiadateľov, ktorí majú štátnu príslušnosť oprávnenú na premiestnenie. Členské štáty budú musieť vynaložiť ďalšie úsilie na otvorenie a naplnenie miest určených na premiestnenie, aby udržali tempo s gréckou azylovou službou pri spracúvaní žiadostí o premiestnenie. Členské štáty musia najmä zlepšiť svoje plánovanie, predkladať viac prísľubov a predkladať ich pravidelnejšie a zvýšiť svoju kapacitu na spracovanie a prijímanie, aby sa skrátil čas odozvy a vybavil sa väčší počet žiadateľov. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) musela v skutočnosti v októbri odložiť niektoré presuny, lebo sa zdalo, že niektoré členské štáty nemali kapacitu na rýchle vybavenie žiadateľov o premiestnenie.

V Taliansku, ako už bolo uvedené, slúžilo stretnutie národných kontaktných miest pre premiestnenie 15. septembra v Ríme na nájdenie riešenia prekážok súvisiacich s dodatočnými bezpečnostnými kontrolami. Talianske ministerstvo vnútra a Europol s podporou Komisie teraz formalizovali dojednania o podpornej úlohe Europolu v postupe premiestňovania. Konkrétne postup pre dodatočné, výnimočné bezpečnostné kontroly, ktoré členské štáty mohli vyžadovať v rámci premiestnenia, bol rozvinutý, a to sa začlení to protokolu o premiestnení, ktorý sa vypracúva pre Taliansko. Tento pozitívny vývoj už pripravil cestu pre nové a väčšie prísľuby členských štátov. V tomto kontexte sa teraz očakáva, že Taliansko v nadchádzajúcich týždňoch výrazne zvýši počet presunov na premiestnenie.

Komisia počas vykazovaného obdobia zamerala svoje úsilie aj na maloleté osoby bez sprievodu, aby lepšie pochopila prekážky ich premiestnenia a našla riešenia. Komisia na tento účel venovala osobitné zasadnutie siedmeho fóra o presídľovaní a premiestňovaní v októbri 2016 maloletým osobám bez sprievodu 8 .

Počet maloletých osôb bez sprievodu prichádzajúcich do Talianska naďalej rástol (viac než 22 775 osôb, ktoré prišli od začiatku januára do 4. novembra 2016, medzi nimi 3 569 Eritrejčanov, 167 Sýrčanov, 187 Iračanov a 12 Jemenčanov) 9 . Vnútroštátne centrum pre sociálnu solidaritu (EKKA) v Grécku uvádza, že k 2. novembru sa v Grécku nachádzalo odhadom 2 400 maloletých osôb bez sprievodu. Ako už bolo uvedené, v rámci hromadnej predregistrácie v Grécku bolo identifikovaných 1 225 maloletých osôb bez sprievodu 10 , z ktorých 48 % (približne 588) patrí k jednej zo štátnych príslušností oprávnených na premiestnenie (36 % Sýrčanov a 12 % Iračanov) 11 . Hoci väčšina maloletých osôb bez sprievodu oprávnených na premiestnenie v Taliansku cestuje sama (necestujú s nimi žiadni príbuzní), väčšina maloletých osôb bez sprievodu oprávnených na premiestnenie v Grécku sú „deti odlúčené od rodičov“ (maloleté osoby cestujúce s príbuznými, ako sú starí rodičia, súrodenci alebo strýkovia/tety alebo zosobášené s dospelými). V tomto zmysle zo 480 maloletých osôb bez sprievodu oprávnených na premiestnenie, ktoré boli úplne zaregistrované v Grécku, predstavuje 274 „deti odlúčené od rodičov“ a len 122 sú maloleté osoby, ktoré sú v Grécku úplne samy, čo je kategória s väčšími ťažkosťami pri premiestnení. Ďalej, 320 maloletých osôb bez sprievodu z celkového počtu 480 má 16 alebo 17 rokov.

V tomto kontexte, so zreteľom na skutočnosť, že vo vykazovanom období bolo premiestnených 43 maloletých osôb bez sprievodu (22 maloletých osôb bez sprievodu, ktoré cestujú samy, a 21 „detí odlúčených od rodičov“), je celkový počet premiestnených maloletých osôb bez sprievodu 148, keď sa do štatistiky zahrnú všetky kategórie „detí odlúčených od rodičov“ 12 . V blízkej budúcnosti sa očakáva nárast počtu premiestnených maloletých osôb bez sprievodu a v nadchádzajúcich mesiacoch sa premiestnia všetky maloleté osoby bez sprievodu oprávnené na premiestnenie, minimálne z Grécka. V tejto súvislosti existujú pozitívne náznaky. V posledných týždňoch sa zrýchlilo premiestňovanie maloletých osôb bez sprievodu, keď Fínsko premiestnilo v jednom presune 31 maloletých osôb bez sprievodu (15 maloletých osôb, ktoré cestovali samy, a 16 „detí odlúčených od rodičov“). Členské štáty mali menej problémov premiestniť „deti odlúčené od rodičov“ a už tak robia, aj keď nie vždy ich v oficiálnych štatistikách započítavajú ako maloleté osoby bez sprievodu. Navyše, pokiaľ ide o maloleté osoby bez sprievodu cestujúce samy, viaceré členské štáty (Belgicko, Nemecko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Rumunsko a Španielsko) predložili ponuky na premiestnenie maloletých osôb bez sprievodu, ktoré cestujú samy, v celkovom počte 160 miest pre nadchádzajúce mesiace 13 , čo postačuje na pokrytie potrieb Grécka. Na pokrytie potrieb Talianska je potrebných však viac ponúk. Taliansko bude okrem toho musieť vypracovať osobitný postup na umožnenie presunu maloletých osôb bez sprievodu, ktoré cestujú samy, a členské štáty budú musieť pre ne poskytnúť konkrétnejšie prísľuby.

Komisia bude naďalej úzko spolupracovať s gréckou azylovou službou, talianskymi orgánmi, styčnými dôstojníkmi členských štátov, Vysokým komisárom OSN pre utečencov (UNHCR), Európskym podporným úradom pre azyl (EASO) a organizáciou IOM na vypracovaní praktických opatrení, ktoré uľahčia a urýchlia premiestňovanie maloletých osôb bez sprievodu.

2.2Opatrenia členských štátov v oblasti premiestňovania

Od 28. septembra do 8. novembra bolo premiestnených ďalších 1 212 osôb, a to 921 z Grécka 14 a 291 z Talianska 15 . Fínsko, Holandsko, Portugalsko a Rumunsko pokračovali v pravidelných týždenných a mesačných presunoch a Belgicko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko a Malta posilnili trend mesačných presunov. Francúzsko je krajina, ktorá premiestnila najväčší počet žiadateľov (2 155), za ním nasleduje Holandsko (915) a Fínsko (862). Treba poznamenať, že členské štáty s menším stanoveným počtom (ako napríklad Fínsko, pobaltské štáty, Malta alebo Portugalsko) spoločne s Francúzskom, Holandskom a Rumunskom preukázali väčšiu ustálenosť a odhodlanie a sú na dobrej ceste k splneniu svojich záväzkov. Vo vykazovanom období sa uskutočnili prvé premiestnenia z Grécka do Švajčiarska a z Talianska do Nórska. Do konca novembra je naplánovaných ďalších 542 presunov z Grécka 16 a 397 z Talianska 17 . Premiestnenia plánované v novembri naznačujú, že pokles v októbri by mal byť výnimočný – skôr ide o výkyv ako skutočné zníženie.

Opatrenia zamerané na riešenie obmedzeného počtu prísľubov: počas vykazovaného obdobia Nemecko pokračovalo vo svojich mesačných údajoch o pripravenosti na rýchly presun žiadateľov o medzinárodnú ochranu (oficiálne prísľuby), a to 500 osôb z Talianska a 500 osôb z Grécka. Španielsko prisľúbilo premiestniť 400 osôb z Grécka a 100 z Talianska. Nemecko, Estónsko, Lotyšsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Rumunsko, Švajčiarsko a Nórsko predkladajú prísľuby na mesačnej báze a Litva, Luxembursko, Portugalsko, Slovinsko každé dva mesiace. Zatiaľ čo niektoré členské štáty naďalej zameriavali svoje prísľuby len na Grécko, opatrenia s účasťou Europolu ako sprostredkovateľa v Taliansku by mali povzbudiť ďalšie členské štáty, aby sa aktívne zapájali do premiestňovania z Talianska.

Celkovo však len deväť členských štátov (Cyprus, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Írsko, Lotyšsko, Malta, Holandsko a Španielsko) 18 a Švajčiarsko a Nórsko 19 predložilo počas vykazovaného obdobia 2 634 oficiálnych prísľubov (1 105 oficiálnych prísľubov pre Taliansko a 1 529 pre Grécko), čo nepostačuje na splnenie súčasných potrieb (pozri ďalej oddiel 2.3). Celkový počet oficiálnych prísľubov členských štátov na premiestnenie je 16 259 (4 954 pre Taliansko 20 a 11 305 pre Grécko). Potrebné sú rýchlejší pokrok a väčšia ustálenosť na zabezpečenie, aby všetky členské štáty prisľúbili dostatočný počet miest a pravidelnejšie predkladali prísľuby. Komisia by v polovici vykonávacieho obdobia očakávala, že bude prisľúbené premiestnenie najmenej polovice osôb, ktoré boli pridelené členským štátom.

Rakúsko 21 a Maďarsko sú aj naďalej jediné dve krajiny, ktoré nepredložili žiadny prísľub ani nepremiestnili žiadne osoby. Poľsko od apríla nepokročilo vo vykonávaní svojho prísľubu a neprisľúbilo premiestniť ani nepremiestnilo žiadneho žiadateľa 22 . Česká republika a Slovensko v tomto vykazovanom období nepredložili žiadny prísľub ani nepremiestnili žiadneho žiadateľa.

Opatrenia na urýchlenie času odozvy na žiadosti o premiestnenie: väčšina členských štátov a pridružených štátov zúčastňujúcich sa na mechanizme premiestnenia zvyšuje svoje úsilie o rýchlejšie vybavovanie žiadostí o premiestnenie a darí sa im dodržať lehotu 10 pracovných dní, ktorá je stanovená v protokoloch o premiestnení. Je však potrebné ďalšie úsilie na zvýšenie a zabezpečenie konštantného mesačného toku. Väčšina štátov reaguje na žiadosti o premiestnenie celkovo kladne. Existujú však stále prípady, kde by miera prijatia mohla byť výrazne vyššia a odmietnutie by sa malo lepšie zdôvodniť, aby sa splnili požiadavky rozhodnutí Rady. Osvedčené postupy, pokiaľ ide o náležité odôvodnenie zamietnutia žiadostí o premiestnenie, aké uplatňuje napr. Holandsko, sa vymieňali počas siedmeho fóra o presídľovaní a premiestňovaní. Europol v záujme riešenia obáv, ktoré vyslovili viaceré členské štáty v súvislosti s výmenou informácií týkajúcich sa bezpečnosti, poskytol osobitný bezpečný komunikačný kanál pre členské štáty, aby mohli bezpečne poskytovať dôvody zamietnutia žiadostí o premiestnenie. Počas siedmeho fóra o presídľovaní a premiestňovaní Komisia opäť zdôraznila možnosť výmeny odtlačkov prostredníctvom nástrojov policajnej spolupráce na bezpečnostné overenie na vnútroštátnej úrovni, najmä v prípadoch, keď žiadatelia nemajú doklady totožnosti alebo cestovné doklady.

Opatrenia na riešenie problémov súvisiacich s premiestňovaním zraniteľných žiadateľov vrátane maloletých osôb bez sprievodu: tempo premiestňovania maloletých osôb bez sprievodu sa v posledných týždňoch vykazovaného obdobia zrýchlilo. Od 28. septembra bolo z Grécka (do Belgicka, Nemecka, Írska, Fínska a Švajčiarska) premiestnených 43 maloletých osôb bez sprievodu (22 maloletých osôb bez sprievodu, ktoré cestujú samy, a 21 „detí odlúčených od rodičov“), takže celkový počet premiestnených maloletých osôb bez sprievodu bol 118. Keď sa však vezmú do úvahy všetky kategórie detí odlúčených od rodičov, celkový počet je 148. Prostredníctvom siedmeho fóra o presídľovaní a premiestňovaní sa vyjasnilo, že členské štáty majú vo všeobecnosti ťažkosti premiestniť „deti odlúčené od rodičov“ (pozri vyššie). Pokiaľ ide o maloleté osoby bez sprievodu cestujúce samy, členské štáty na základe výzvy Komisie ponúkli celkovo 160 miest.

Opatrenia na posilnenie kapacít úradu EASO na podporu Talianska a Grécka: na zasadnutí Európskej rady v októbri sa opäť zdôraznila naliehavá potreba zvýšiť podporu členských štátov poskytovaním expertov úradu EASO. Hoci bol zaznamenaný pozitívny vývoj, pokiaľ ide o lepšie dlhodobé plánovanie vysielania expertov a nahradenie odchádzajúcich expertov novými nomináciami, naliehavo potrebné sú početnejšie a dlhodobejšie nominácie so správnym profilom na zabezpečenie primeraného zastúpenia úradu EASO na mieste a kapacity tímov v Taliansku a aj Grécku na spracovanie žiadosti. Vyslania na krátke obdobie sú pre celkový postup premiestnenia veľmi rušivé, a to tak v Taliansku, ako aj v Grécku. Keď vyslania skončia, tempo registrácie poklesne, pokým sa nedostaví náhrada. Krátkodobé vyslania a nevhodné profily takisto ovplyvňujú kvalitu spisov týkajúcich sa premiestnenia, keďže experti potrebujú čas na to, aby sa zoznámili so zaužívanými postupmi. Výkonný riaditeľ úradu EASO vydal pripomienky na výzvy, ako aj komisár Avramopoulos vo svojich nedávnych listoch členským štátom a Komisia na rôznych fórach stále opakuje súčasné potreby na podporu častejšieho vysielania expertov, čo koordinuje s úradom EASO a predsedníctvom Rady.

Úrad EASO požaduje v Grécku v súlade so svojou piatou výzvou na vyslanie expertov 23 trvalé vyslanie 28 expertov na podporu mechanizmu premiestňovania 24 . Úrad EASO je v stálom kontakte s národnými kontaktnými miestami členských štátov, aby našiel expertov na nahradenie vyslaní, ktoré sa už skončili. Niektoré členské štáty sa samovoľne ujali záväzku dlhodobo pokryť určité miesta a automaticky hľadajú náhradu, keď sa skončí vyslanie jedného z ich expertov, čo Komisia a úrad EASO veľmi vítajú.

Teraz, keď grécka azylová služba prijíma nových registračných zamestnancov, je potrebná väčšia podpora pre grécku azylovú službu na zabezpečenie kvality a efektívnosti procesu. Úrad EASO na tento účel už využíva vyslaných špecializovaných expertov v oblasti vylúčenia, úradníkov zodpovedných za dublinský systém a vedúcich registračných úradníkov, ktorí pôsobia ako osobitní poradcovia pre zložité prípady v Aténach, spoločne s expertmi na odhaľovanie falošných dokladov. Zmenené potreby, pokiaľ ide o počet a profily expertov, budú zohľadnené v novej výzve. Celkovo bolo k 7. novembru do Grécka vyslaných 18 expertov v oblasti azylu a 27 tlmočníkov, čo nestačí na zvládnutie väčšieho počtu prípadov, keďže hromadná predregistrácia už bola ukončená.

Pokiaľ ide o Taliansko, v poslednej výzve, ktorá bola zverejnená 28. mája 2016, požiadal úrad EASO o ďalších 35 expertov, čím by počet expertov v oblasti azylu vzrástol celkom na 74, čo predpokladá pohotovostný plán dohodnutý s talianskymi orgánmi. Do 7. novembra 2016 bolo úradu doručených 100 ponúk 25 . Z tohto počtu expertov, ktorých poskytli k dispozícii členské štáty alebo pridružené krajiny a ktorých počet je vyšší v porovnaní s predchádzajúcimi vykazovanými obdobiami, bolo k 7. novembru 2016 vybraných a vyslaných do Talianska 47 expertov v oblasti azylu a 36 kultúrnych mediátorov. Napriek nedávnemu pozitívnemu nárastu počtu vyslaných expertov to stále nepostačuje na zvládnutie stále vysokého počtu prichádzajúcich osôb oprávnených na premiestnenie a značného objemu osôb čakajúcich na registráciu v Taliansku a zaostáva za počtom expertov potrebných na základe pohotovostného plánovania.

2.3Opatrenia Grécka a Talianska vrátane najvýznamnejších plánovaných opatrení

Grécko

Opatrenia na urýchlenie registrácie migrantov a spracovávania ich žiadostí a registračná kapacita gréckej azylovej služby: po hromadnej predregistrácii naplánovala grécka azylová služba schôdzky, na ktorých sa podávajú plné žiadosti o azyl. Do konca januára 2017 bude plne zaregistrovaných 87 % predregistrovaných žiadateľov a všetky prípady budú zaregistrované do apríla 2017. K 7. novembru bolo úplne zaregistrovaných 16 642 ľudí. Ľudia, ktorí nestihli predregistráciu, sa ešte môžu zúčastniť na konaní o azyle, keď si dohodnú schôdzku cez systém Skype.

Grécka azylová služba prijatím nových pracovníkov ďalej zvýšila svoju registračnú kapacitu pre žiadateľov, ktorí majú štátnu príslušnosť oprávnenú na premiestnenie, zo 110 za deň na 175 za deň. Oddelenie premiestňovania v Aténach zamestnáva v súčasnosti 75 osôb. Prípadmi premiestňovania sa zaoberajú aj regionálne úrady v Solúne a Alexandrupoli. Tímy úradu EASO na podporu registračného procesu pozostávajú k 7. novembru zo 4 expertov v Aténach, 6 expertov v Solúne a 3 expertov v Alexandrupoli. Grécka azylová služba požaduje vedúcich pracovníkov a odborné profily (na presun odborných poznatkov novým zamestnancom), úrad EASO preto poskytne rozmanitejšiu podporu.

Rozdiel medzi počtom žiadostí o premiestnenie, ktoré predložilo Grécko, a žiadosťami, ktoré členské štáty prijali, sa počas vykazovaného obdobia zvýšil (od 28. októbra do 4. novembra predložilo Grécko približne 1 570 žiadostí, a dostalo len 940 odpovedí). Významnejší je nárast rozdielu medzi počtom registrácií gréckej azylovej služby a celkovým počtom prísľubov (počas toho istého obdobia registrovalo Grécko 3 298 žiadostí o premiestnenie, ale počet dodatočných prísľubov v tom istom období bol 1 499. Grécko malo celkovo k 7. novembru zaregistrovaných 16 642 žiadostí a celkový počet prísľubov bol 11 275). Tieto rozdiely sú čiastočne príčinou spomalenia premiestňovania v októbri a, ako predpokladala Komisia v predchádzajúcich správach, stávajú sa vážnym problémom pre kroky nadväzujúce na hromadnú predregistráciu. V dôsledku toho sa zabezpečenie väčšieho počtu prísľubov a stálejších prísľubov, ako aj zrýchlenie premiestňovania (najmä času odozvy) stávajú prioritou, aby sa zamedzilo neudržateľnému hromadeniu prípadov.

Opatrenia na zlepšenie prijímacej kapacity v Grécku: k 8. novembru predstavuje celková prijímacia kapacita Grécka viac ako 68 863 miest 26 v dočasných zariadeniach a stálych prijímacích miestach na pevnine pre príjem neregulárnych migrantov, ako aj ľudí s možnou potrebou medzinárodnej ochrany, ktorí vyjadrili vôľu podať žiadosť o azyl alebo už žiadosť o azyl podali. Podľa informácií, ktoré poskytli grécke orgány, predstavuje celková plánovaná kapacita 40 stálych lokalít na pevnine odhadom približne 33 186 miest.

Z 20 000 miest vyčlenených pre žiadateľov oprávneným na premiestnenie v rámci programu prenájmu ubytovacích zariadení úradom UNHCR 27 bolo k 7. novembru k dispozícii 17 664 miest, z ktorých bolo 5 509 miest v hoteloch/celých budovách, 10 076 miest v bytoch, 497 miest v hostiteľských rodinách a 622 miest v špecializovaných zariadeniach pre maloleté osoby bez sprievodu. Úrad UNHCR očakáva, že bude mať všetkých 20 000 pripravených do konca roka. Okrem toho, pokiaľ ide o centrá premiestnenia, k 8. novembru bolo zriadené len jedno z troch centier premiestnenia, ktoré grécke orgány prisľúbili, a to v Lagadikii, s 960 dostupnými miestami. Pokiaľ ide o zvyšné dve centrá, grécke orgány zatiaľ neurčili vhodné lokality. Stále prebiehajú rokovania medzi úradom UNHCR a gréckymi orgánmi o poskytnutí ďalších lokalít na výstavbu špecializovaných centier premiestnenia, najmä v regióne Atika.

Tri centrá premiestnenia by mali dosiahnuť kapacitu 6 000 osôb. Ako sa spomína v predchádzajúcich správach, Komisia naliehavo vyzýva Grécko na čo najskoršie vyčlenenie týchto lokalít, aby sa po ukončení hromadnej predregistrácie vo vykonávaní posledných fáz postupu premiestnenia nevyskytli prekážky.

Taliansko

Opatrenia na zvýšenie počtu hotspotov a zabezpečenie ich plnej funkčnosti: opakované nárasty počtu prichádzajúcich migrantov v posledných mesiacoch ukázali, že súčasná kapacita 1 600 miest v štyroch funkčných hotspotoch (Pozzallo, Lampedusa, Trapani a Taranto) nepostačuje. Okrem toho k väčšine vylodení (približne 70 %) stále dochádza mimo oblastí hotspotov. Prvé prípravné kroky sa síce už podnikli (ako napríklad zlepšenie zariadení a poskytnutie vybavenia), Taliansko by však malo už oznámené ďalšie hotspoty otvoriť čo najrýchlejšie. Talianske orgány v tejto súvislosti uviedli, že normy pre hotspoty sa uplatňujú na ďalších šesť prístavov vylodenia. Komisia zastáva názor, že tie by sa mohli po vykonaní určitých prác, najmä na zabezpečenie vhodných prijímacích štruktúr, stať plnohodnotnými hotspotmi. Vďaka tomuto pozitívnemu kroku sa drvivá väčšina migrantov prichádzajúcich do Talianska vyloďuje podľa noriem hotspotov. Talianske orgány ďalej vyjadrili zámer čoskoro uplatňovať štandardné operačné postupy hotspotov (SOP) 28 na všetky vyloďovania v Taliansku. Na tento účel sa vypracúva obežník, aby všetky prefektúry a Questure v teréne mali príslušné pokyny. Ako sa uvádza v predchádzajúcej správe, vzhľadom na rastúcu mieru maloletých osôb bez sprievodu, ktoré sa v Taliansku vyloďujú, by sa mali zriadiť osobitné priestory a mala by sa poskytovať osobitná pomoc vo všetkých hotspotoch. Tieto osoby by sa mali v najkratšom možnom časovom rámci presunúť do prijímacích zariadení v prvej alebo druhej línii a záležitosti migrantov by mali byť čo najrýchlejšie spracované, maximálne do 72 hodín.

Opatrenia na zlepšenie koordinácie: posledné stretnutie skupiny, ktorá monitoruje vykonávanie štandardných operačných postupov hotspotov, sa uskutočnilo 19. októbra 2016. Revidované technické špecifikácie ponúk a na ich základe nové a obnovené zmluvy medzi prefektúrami a subjektmi riadiacimi hotspoty budú musieť byť v súlade so štandardnými operačnými postupmi hotspotov. Slabinou prevádzkovania hotspotov je skutočnosť, že v každom z nich neustále chýba taliansky koordinátor. Pokiaľ ide o premiestnenie, návrh protokolu o premiestnení sa upravuje na základe záverov ad hoc stretnutia národných kontaktných miest pre premiestnenie z 15. septembra a dohôd medzi talianskymi orgánmi a Europolom a bude prediskutovaný na budúcom zasadnutí styčných dôstojníkov plánovanom v novembri.

Opatrenia na zlepšenie kapacít spracovania v Taliansku: ako už bolo uvedené, a v súlade s nedávnym navýšením prísľubov členských štátov bude nutné zvýšiť kapacitu talianskych orgánov v oblasti registrácie a spracovávania žiadostí, aby sa zrýchlila registrácia osôb štátnych príslušností, ktoré sú oprávnené na premiestnenie, a naplnili sa prísľuby. Malo by to prispieť aj k zníženiu rizika útekov, keďže žiadosti by sa mali spracovávať rýchlejšie. V rámci toho je potrebné posilniť tímy registrujúce žiadosti a takisto zabezpečiť prítomnosť úradu EASO v nových registračných centrách. Činnosť pohyblivých tímov úradu EASO pre registráciu prispieva k rýchlej registrácii žiadateľov ubytovaných mimo registračných centier, čím sa zvyšuje počet žiadateľov o premiestnenie.

Opatrenia na urýchlenie času odozvy na žiadosti o premiestnenie: na základe dohody dosiahnutej na ad hoc stretnutí národných kontaktných miest pre premiestňovanie talianske ministerstvo vnútra a Europol s podporou Komisie výmenou listov 4. novembra 2016 formalizovali praktický postup, ktorý sa bude vykonávať. Konkrétne, postup pre dodatočné, výnimočné bezpečnostné kontroly, ktoré členské štáty môžu vyžadovať v rámci premiestnenia, bol vypracovaný s podporou Komisie a bude začlenený do protokolu o premiestnení, ktorý sa v súčasnosti pripravuje. Tento pozitívny spád udalostí už pripravil cestu pre nové a väčšie prísľuby od členských štátov, ktoré by mali čoskoro viesť aj k zvýšeniu presunov na premiestňovanie z Talianska.

Opatrenia na riešenie problémov súvisiacich s premiestňovaním zraniteľných žiadateľov a maloletých osôb bez sprievodu: z Talianska zatiaľ nebola premiestnená žiadna maloletá osoba bez sprievodu. Vykonávanie postupu je kľúčovou prioritou, pretože od začiatku roku 2016 sa v Taliansku tento rok vylodilo približne 4 000 maloletých osôb bez sprievodu potenciálne oprávnených na premiestnenie (väčšinou z Eritrey). Po výzvach Európskej komisie viaceré členské štáty (Belgicko, Fínsko, Nemecko, Holandsko) poskytli k dispozícii miesta pre maloleté osoby bez sprievodu vrátane maloletých osôb bez sprievodu, ktoré cestujú samy, a aj detí odlúčených od rodičov. Komisia nabáda Taliansko, aby prijalo všetky potrebné kroky na umožnenie premiestnenia maloletých osôb bez sprievodu, keď sa tento krok považuje byť v ich najlepšom záujme, a zohľadnilo možnosť čo najskôr zriadiť jedno alebo viaceré centrá premiestňovania pre maloleté osoby bez sprievodu. Vykonávanie postupu premiestňovania podporí tiež reakciu na vysokú mieru útekov maloletých osôb bez sprievodu, ktoré sú potenciálne oprávnené na premiestnenie. Podľa údajov zverejnených ministerstvom práce sú Eritrejčania druhou najčastejšou štátnou príslušnosťou maloletých osôb bez sprievodu nahlásených ako utečených z prijímacích zariadení 29 .

Opatrenia na obmedzenie sekundárnych pohybov: ako súčasť opatrení, ktoré prijali talianske orgány na účely obmedzenia sekundárnych pohybov, talianska polícia naďalej pravidelne presúva migrantov, ktorí sa neoprávnene presunuli z juhu na sever krajiny, späť do prijímacích zariadení na juhu. Úrad EASO zintenzívnil činnosť pohyblivého tímu, ktorý vykonáva registráciu na premiestnenie v rôznych oblastiach, kde sú ubytovaní uchádzači o premiestnenie (na základe potrieb, ktoré uviedli talianske orgány), mimo registračných centier. Prítomnosť a pohyby neregulárnych migrantov na talianskom území by sa mali dôkladne monitorovať a malo by sa predchádzať neregulárnym sekundárnym pohybom.

2.4Opatrenia Komisie a agentúr EÚ

Európska komisia

Komisia naďalej poskytuje Taliansku a Grécku každodennú podporu na mieste, pomáha pri koordinácii rôznych zainteresovaných strán a podporuje grécke a talianske orgány pri určovaní problematických miest, nachádzaní riešení v úzkej spolupráci so všetkými zainteresovanými stranami, ako aj pri vytváraní špecifických postupov. Komisia v rámci tejto podpory uľahčila uzatvorenie vyššie opísaných dohôd medzi Talianskom a Europolom o dodatočných bezpečnostných kontrolách, ktoré sú jednou z hlavných bŕzd spomaľujúcich premiestňovania z Talianska, a očakáva sa, že teraz sa viac členských štátov aktívne zapojí do spolupráce s Talianskom.

Na siedmom fóre o presídľovaní a premiestňovaní sa zhromaždili národné kontaktné miesta pre premiestnenie všetkých členských štátov a pridružených krajín a relevantné zainteresované strany (EASO, UNHCR, IOM, Europol), aby diskutovali o dosiahnutom pokroku vykonávania systému premiestňovania jeden rok po nadobudnutí účinnosti rozhodnutí Rady o premiestnení. Osobitne sa zameriavali na maloleté osoby bez sprievodu a bezpečnostné otázky. Cieľom stretnutia bolo určiť zvyšné prekážky postupu premiestňovania, nájsť spoločné riešenia a vymeniť si najlepšie postupy. Hlavné závery stretnutia sú už zdôraznené v tejto správe. Na tieto závery sa bude úzko nadväzovať v Grécku a Taliansku na pravidelných stretnutiach styčných dôstojníkov, ktoré organizuje Komisia. Ďalšie takéto stretnutie sa uskutoční v druhej polovici novembra.

Komisia v rámci monitorovania vykonávania rozhodnutí Rady o premiestňovaní vyjadrila znepokojenie a aj naďalej bude vyjadrovať znepokojenie v súvislosti s členskými štátmi, ktoré sú vo vykonávaní rozhodnutí Rady pozadu. Komisár Avramopoulos nedávno poslal listy členským štátom, v ktorých im pripomenul záväzky na základe rozhodnutí Rady o premiestnení.

Európsky podporný úrad pre azyl

Opatrenia na urýchlenie procesu premiestňovania a na zvýšenie registračnej kapacity v Grécku a Taliansku: experti sú vysielaní s cieľom vykonávať niekoľko funkcií.

V Grécku v súčasnosti 9 expertov podporuje registračný proces priamo spoločným spracovaním a 9 ďalších expertov vykonáva informačné a poradenské funkcie. Na základe odporúčaní o tom, ako posilniť proces párovania, zameraný na priradenie žiadateľov konkrétnym členským štátom, úrad EASO otestuje nástroj na párovanie v decembri 2016 – januári 2017.

Po ukončení predregistrácie pracuje grécka azylová služba na posilnení svojej registračnej kapacity. Úrad EASO diverzifikoval svoju podporu pre postup premiestňovania a poskytol viac expertov pre ukazovatele vylúčenia, dublinské nariadenie, rodinné jednotky a falšovanie dokladov, ako aj vyšších registračných úradníkov. Títo experti fungujú ako osobitní poradcovia pre zložité prípady, čo pomôže odľahčiť bežný proces registrácie a zaistí kvalitu spisov týkajúcich sa premiestnenia. Je naďalej potrebné zvyšovať podporu počas rôznych fáz postupu premiestnenia, od poskytnutia informácií až po registráciu a priradenie žiadateľov členským štátom. Úrad EASO bude ďalej zvyšovať tento počet expertov na registráciu v Solúne a v súčasnosti zriaďuje mobilné jednotky na zabezpečenie pracovného priestoru pre týchto expertov. Úrad EASO predpokladá tiež, že budú potrební ďalší experti na poskytovanie informácií v táboroch.

V Taliansku využíva úrad EASO v súčasnosti 47 zo 74 požadovaných expertov vyslaných z členských štátov a pridružených krajín: 10 expertov v hotspotoch, 7 expertov v dvoch mobilných tímoch (v Ríme a Catanii), 10 expertov v registračných centrách, 5 expertov v pohyblivom registračnom tíme, 1 expert poskytujúci podporu pri činnostiach komunikácie s tlačou a 14 expertov v dublinskej jednotke v Ríme. Úrad EASO okrem toho vyslal až 48 kultúrnych mediátorov (pre arabský, tigrinský a kurdský jazyk) s cieľom podporiť proces premiestňovania (k 7. novembru bolo do terénu vyslaných 36 kultúrnych mediátorov). Úrad EASO vo vykazovanom období zintenzívnil činnosť pohyblivého tímu, ktorý vykonáva registráciu na premiestnenie v rôznych oblastiach, kde sú ubytovaní uchádzači o premiestnenie (na základe potrieb, ktoré uviedli talianske orgány), mimo registračných centier 30 . Pohyblivý tím podporuje aj lokálne Questura budovaním kapacity policajtov, keď oni vykonávajú registrácie.

Úrad EASO pracuje aj na zabezpečení primeraných a efektívnych pracovných podmienok v hotspotoch pre tímy EASO. Zriadených bolo 5 mobilných kancelárií (kontajnerov) v niektorých hotspotoch a centrách (1 v hotspote Trapani, 2 v lokalite Villa Sikania a 2 v lokalite Bari Hubs) a ďalšia bude umiestnená v prístave Augusta, kde sa vykonáva mnoho vylodení. Talianske orgány dostali k dispozícii aj technické vybavenie (počítače) na podporu práce spojenej s premiestňovaním (5 pracovných staníc v každom registračnom centre a v Questure v Ríme, ďalších 20, ktoré budú umiestnené v dublinskej jednotke po získaní bezpečnostnej previerky a ktoré budú spojené s existujúcim systémom).

V záveroch Európskej rady z 20. októbra 2016 bol úrad EASO vyzvaný, aby zabezpečil čo najskoršiu prevádzkyschopnosť rezervnej skupiny v oblasti azylu (Asylum Intervention Pool, AIP). Úrad EASO preto požiadal o podporu svoju správnu radu na rýchle doplnenie rezervnej skupiny v oblasti azylu vymenovaním národných expertov s určitými profilmi do 27. októbra 2016. Okrem toho a na uľahčenie väčšej odozvy na výzvy o vyslanie expertov vypracúva úrad EASO pilotný program zaškoľovacej odbornej prípravy pre úradníkov, ktorí spracúvajú prípady a majú obmedzené skúsenosti, a navrhol tiež zmeny príslušných pravidiel o poplatkoch pre expertov, aby agentúra mohla vyplácať poplatky expertom vyslaným prostredníctvom národných služieb, ktorí nie sú trvalými zamestnancami týchto služieb.

3Presídlenie

Podľa informácií získaných od zúčastnených štátov bolo do 7. novembra 2016 v rámci systému presídľovania z 20. júla 2015 presídlených 11 852 osôb do 21 štátov presídlenia (Belgicko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Nemecko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko a Taliansko). Švédsko, Spojené kráľovstvoFínsko, ako aj pridružené štáty Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Island už splnili svoje prísľuby.

Väčšina štátov zapojených do tohto systému uviedla, že ich úsilie v oblasti presídľovania bolo zamerané predovšetkým, ale nie výlučne, na Sýrčanov v Jordánsku, Libanone a Turecku. To zahŕňa úsilie členských štátov zamerané na presídlenie Sýrčanov z Turecka v rámci vyhlásenia EÚ a Turecka z 18. marca.

Počet presídlení z Turecka sa naďalej zvyšuje v závislosti od toho, ako členské štáty pokračujú v posudzovaní spisov, ktoré im postúpilo Turecko prostredníctvom úradu UNHCR. Členské štáty pripravujú aj ďalšie služobné cesty do Turecka na vypočutie uchádzačov. Miera odmietnutia uchádzačov uvedených na zozname s odporúčaniami, ktorý poskytlo turecké generálne riaditeľstvo pre riadenie migrácie úradu UNHCR začiatkom septembra, bola v porovnaní s predchádzajúcimi zoznamami nižšia, čo poukazuje na celkové zlepšenie výberového procesu. Turecké orgány pracujú na ďalších zoznamoch s odporúčaniami, ktoré budú pravdepodobne kratšie a budú predkladané pravidelnejšie na zabezpečenie jednoduchšieho plánovania operácií.

Od 4. apríla 2016 bolo z Turecka v rámci presídľovacej časti mechanizmu 1:1 presídlených 2 217 Sýrčanov. Ďalej bolo schválených 346 osôb, ktoré teraz čakajú na presídlenie. Celkovo sa predpokladá, že bude vykonaných 472 presídlení, zvyšný počet všetkých prísľubov je 11 228.

Tempo presídlenia zostalo zachované so 603 Sýrčanmi presídlenými od 26. septembra do 7. novembra. Okrem Belgicka, Estónska, Fínska, Francúzska, Nemecka, Talianska, Lotyšska, Litvy, Luxemburska, Holandska, Portugalska, Španielska a Švédska boli osoby presídlené aj do Nórska.

Dňa 28. septembra bolo prijaté rozhodnutie rady (EÚ) 2016/1754 31 , ktoré členským štátom umožňuje plniť si záväzky na základe rozhodnutia (EÚ) 2015/1601 využitím nepridelených 54 000 miest buď na premiestnenie žiadateľov o medzinárodnú ochranu z Talianska a Grécka, alebo na povolenie vstupu na svoje územie sýrskym štátnym príslušníkom, ktorí jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu a ktorí sa nachádzajú v Turecku, prostredníctvom presídlenia alebo inej formy legálneho povolenia vstupu. Komisia ako bezprostredný nadväzujúci krok už požiadala členské štáty, aby do 7. novembra oznámili počet Sýrčanov nachádzajúcich sa v Turecku, ktorým členské štáty plánujú udeliť legálny vstup na základe tohto rozhodnutia.

Návrh nariadenia Komisie, ktorým sa zriaďuje rámec Únie pre presídľovanie 32 , prijatý 13. júla 2016 momentálne posudzujú spoluzákonodarcovia.

4Ďalší postup

Hlavy štátov alebo predsedovia vlád opakovane uznali naliehavú potrebu riešiť migračnú situáciu Európy a vyzvali na prijatie ďalších opatrení, ktoré by viedli k rýchlejšiemu vykonaniu mechanizmu premiestnenia, ktorý je zásadným prejavom tejto solidarity voči členským štátom nachádzajúcim sa pri vonkajších hraniciach EÚ. Európska rada v októbri opäť zopakovala, že je potrebné, aby členské štáty ďalej zintenzívnili úsilie o zrýchlenie premiestňovania.

Komisia nepretržite pracuje s talianskymi a gréckymi orgánmi, členskými štátmi, úradom UNHCR, organizáciou IOM, úradom EASO, agentúrou Frontex a Europolom na podporení a zlepšení postupu premiestňovania na mieste. Grécko v poslednom vykazovanom období zvýšilo svoju kapacitu spracovávania žiadostí o 60 % a v nadchádzajúcom mesiaci v tom bude pokračovať. Taliansko zvyšuje svoju kapacitu spracovávania žiadostí a prejavilo flexibilitu v súvislosti s požiadavkami členských štátov premiestnenia týkajúcimi sa bezpečnostných otázok. V súčasnosti fungujú dohody s Europolom. Úrad UNHCR, organizácia IOM, úrad EASO, Frontex a Europol zvyšujú svoju podporu Taliansku a Grécku, aby sa postup premiestnenia urýchlil a zefektívnil. Niektoré členské štáty preukázali, že sú skutočne odhodlané realizovať premiestnenie a významne prispeli k pozitívnemu vývoju pozorovanému v ostatných mesiacoch, pokiaľ ide o prísľuby a skutočne realizované premiestnenia.

Dosiahnuté výsledky však doposiaľ nezodpovedajú záväzkom a povinnostiam uvedeným v rozhodnutiach Rady a rozsahu úloh, ktoré sú pred nami. Naše úsilie sa nesmie spomaliť. Tisíce žiadateľov v Taliansku a Grécku čakajú na premiestnenie. Keď sa mechanizmy premiestňovania spomalia, znamená to dlhšie čakacie časy v prijímacích centrách pre žiadateľov a zvýšenú neistotu, pokiaľ ide o ich budúcnosť, čo ovplyvní kapacitu Talianska a Grécka účinne zvládať krízu. Taliansko naďalej prijíma vysoký počet migrantov a Grécko stále čelí náročnej humanitárnej situácii. Premiestnenie je preto aj naďalej veľmi dôležité na zmiernenie tlaku v týchto krajinách. Vyšší počet presunov za mesiac a väčšia pravidelnosť sú významné na umožnenie efektívneho plánovania a rovnomerného toku, ktoré sú potrebné na zamedzenie logistickým problémom na mieste.

Príslušné vnútroštátne úrady musia teraz rozhodnými opatreniami zareagovať na výzvy hláv štátov alebo predsedov vlád. Členské štáty premiestnenia by mali ďalej stavať na tom, čo sa doteraz zrealizovalo tým, že budú v plnej miere reagovať na tieto výzvy a ďalej urgentne zintenzívnia svoje úsilie na podporu Grécka a Talianska, čím budú plniť svoje právne povinnosti a uplatňovať solidaritu v praxi.

Komisia vo svojej prvej správe o premiestňovaní a presídľovaní 33 usúdila, že za mesiac je potrebné dokončiť najmenej 6 000 premiestnení, ak majú byť dosiahnuté ciele stanovené v rozhodnutiach Rady. Keďže rozhodnutia Rady o premiestnení vstupujú do druhého roku vykonávania, plnenie právnych povinností vyplývajúcich z rozhodnutí Rady si vyžiada značné zvýšenie počtu prísľubov, ich pravidelné podávanie a zrýchlenie postupov premiestňovania v nadchádzajúcich mesiacoch.

Komisia na zabezpečenie účinného vykonávania dvoch rozhodnutí Rady vyzýva členské štáty, aby:

Na druhej strane by Grécko a Taliansko mali naďalej zvyšovať svoju kapacitu spracovania žiadostí. Grécko by malo tiež naliehavo zriadiť zvyšné centrá premiestnenia a Taliansko by malo vykonať dohody dohodnuté s Europolom a prvé premiestnenia maloletých osôb bez sprievodu.

pravidelne predkladali prísľuby a vykonávali premiestnenia v súlade s počtom pridelených žiadateľov,

urýchlili čas odozvy na žiadosti o premiestnenie na splnenie cieľa 10 pracovných dní stanoveného v protokoloch o premiestnení a poskytovali informácie o dôvodoch zamietnutia prostredníctvom bezpečného kanála, ktorý poskytol k dispozícii Europol,

zvýšili svoje prijímacie kapacity na vyhovenie žiadateľom o premiestnenie vrátane maloletých osôb bez sprievodu v súlade s počtom pridelených žiadateľov,

vymenovali expertov v reakcii na rôzne výzvy úradu EASO, zabezpečili dlhšie vyslania a vyššie a odbornejšie profily,

bezodkladne predložili prísľuby alebo vykonali premiestnenia, ak tak doteraz neurobili.

Komisia bude naďalej pozorne monitorovať vykonávanie dvoch rozhodnutí Rady o premiestňovaní a v decembri 2016 predloží svoju ôsmu správu. Komisia si vyhradzuje právo prijať opatrenia proti členským štátom, ktoré si neplnia povinnosti.

Členské štáty by si mali zároveň naďalej plniť záväzky týkajúce sa presídľovania, a to aj v rámci vykonávania vyhlásenia EÚ a Turecka 34 .

(1)

     COM(2016) 636 final.

(2)

     Závery Európskej rady z 20. októbra 2016, http://www.consilium.europa.eu/sk/press/press-releases/2016/10/21-european-council-conclusions/ .

(3)

     Počet odhalených neoprávnených prekročení hranice medzi hraničnými prechodmi, ktoré udáva Grécko, z Turecka cez morské a pozemné hranice od 26. septembra do 6. novembra 2016, podľa údajov aplikácií na vykazovanie spoločných operácií (JORA).

(4)

     Zdroj: grécke orgány. Počet na gréckej pevnine by mal postupne klesať v súlade.

s premiestňovacími presunmi.

(5)

     Zdroj: talianske ministerstvo vnútra, od 26. septembra do 6. novembra.

(6)

     Závery zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade týkajúcich sa presídlenia 20 000 vysídlených osôb, ktoré jednoznačne potrebujú medzinárodnú ochranu, prostredníctvom multilaterálnych a vnútroštátnych mechanizmov (11130/15).

(7)

     SN 38/16, 18.03.2016.

(8)

     V článku 2 ods. 1 smernice o oprávnení (smernica 2011/95/EÚ) sa „maloletý bez sprievodu“ vymedzuje ako maloletý (do 18 rokov), ktorý prichádza na územie členského štátu bez sprievodu „dospelého zodpovedného za neho zo zákona alebo podľa vnútroštátnych postupov dotknutého členského štátu“ [zvýraznenie doplnené]. V dôsledku rozdielnych právnych predpisov a zvykov jednotlivých členských štátov sa vymedzenie maloletých osôb bez sprievodu líši medzi členskými štátmi, čo spôsobuje, že deti odlúčené od rodičov vrátane maloletých osôb zosobášených s dospelými sa v niektorých členských štátoch považujú za osoby bez sprievodu, ale v iných nie. Vznikajú tak aj nezrovnalosti pri vykazovaní celkového počtu premiestnených maloletých osôb bez sprievodu, lebo niektoré členské štáty považujú za také len osoby, ktoré sú samy, a z vykazovania vylučujú premiestnené deti odlúčené od rodičov.

(9)

     Uvádzajú sa len štátni príslušníci oprávnení na premiestnenie.

(10)

      http://asylo.gov.gr/en/wp-content/uploads/2016/08/Preregistration-data_template_5_EN_EXTERNAL.pdf .

(11)

     Najväčšou skupinou maloletých osôb bez sprievodu v Grécku sú Afganci, ktorí nie sú oprávnení na premiestnenie. Grécka vláda je však v kontakte s viacerými členskými štátmi a rokuje o možnom dobrovoľnom presune týchto maloletých osôb so statusom iným ako žiadatelia o medzinárodnú ochranu.

(12)

     V predchádzajúcej správe bol celkový počet premiestnených maloletých osôb bez sprievodu 75. V tomto vykazovanom období by mal byť teda celkový počet premiestnených maloletých osôb bez sprievodu 118. Tento údaj však zahŕňal maloleté osoby cestujúce samy a len určité kategórie „detí odlúčených od rodičov“. Údaje boli revidované, aby presnejšie odrážali celkový počet premiestnených maloletých osôb bez sprievodu vrátane maloletých osôb, ktoré cestujú samy, a všetkých kategórií „detí odlúčených od rodičov“.

(13)

     Tieto údaje by mali byť chápané ako minimum. Komisia ešte očakáva ďalšie odpovede na svoju výzvu na predloženie prísľubov pre maloleté osoby bez sprievodu cestujúce samy. Prísľuby niektorých členských štátov sú navyše otvorené ponuky a nie sú spojené s konkrétnym maximálnym počtom maloletých osôb bez sprievodu, ktoré cestujú samy a ktoré môžu byť premiestnené.

(14)

     24 osôb do Belgicka, 23 do Bulharska, 17 do Estónska, 110 do Fínska, 203 do Francúzska, 1 do Nemecka, 40 do Írska, 72 do Lotyšska, 61 do Litvy, 81 do Holandska, 73 do Portugalska, 153 do Rumunska, 35 do Španielska a 28 do Švajčiarska. Treba poznamenať, že 2 osoby vykázané v predchádzajúcej správe ako premiestnené do Rumunska boli dublinské presuny.

(15)

     5 osôb do Chorvátska, 20 do Luxemburska, 20 na Maltu, 108 do Holandska, 20 do Nórska, 78 do Portugalska, 31 do Rumunska a 9 do Slovinska. V predchádzajúcej správe nebolo započítaných 62 osôb premiestnených27. septembra do Fínska.

(16)

     170 osôb do Francúzska, 38 do Litvy, 103 do Holandska, 20 do Nórska, 15 do Portugalska, 149 do Rumunska, 6 na Slovensko a 41 do Slovinska. Okrem toho, ďalšie presuny do Portugalska, Luxemburska, na Maltu a do Nemecka sa očakávajú aj v novembri, ale konečný dátum ani celkový počet osôb, ktoré budú presunuté, nie sú potvrdené.

(17)

     226 osôb do Nemecka, 39 do Fínska, 50 do Francúzska, 21 do Švajčiarska a 61 do Nórska.

(18)

     Cyprus 30 osôb z Grécka a 30 z Talianska, Estónsko 21 z Grécka, Fínsko 150 z Grécka a 150 z Talianska, Nemecko 500 z Grécka a 500 z Talianska, Írsko 80 z Grécka, Lotyšsko 60 z Grécka, Malta 28 z Grécka, Holandsko 100 z Grécka a 100 z Talianska, Španielsko 400 z Grécka a 100 z Talianska.

(19)

     Švajčiarsko 100 osôb z Grécka a Nórsko 60 z Grécka a 225 z Talianska.

(20)

     Prísľub Rumunska z 9. septembra nebol zahrnutý v predchádzajúcej správe.

(21)

     V súlade s rozhodnutím Rady 2016/408 z 10. marca 2016 Rakúsko využíva dočasné zastavenie premiestnenia až na 30 % žiadateľov, ktorí mu boli pridelení podľa rozhodnutia Rady (EÚ) 2015/1601. V dôsledku toho je do 11. marca 2017 pozastavené premiestňovanie 1 065 žiadateľov do Rakúska. Podľa rozhodnutia 2015/1601 v súvislosti s premiestnením zostávajúcich pridelených žiadateľov sa však povinnosti na Rakúsko naďalej vzťahujú, a preto sa stále požadujú jeho prísľuby aj premiestnenie.

(22)

     Začiatkom apríla pozastavilo Poľsko spracovanie 73 žiadostí o premiestnenie, ktoré mu poslala grécka azylová služba na základe jeho prísľubu predloženého 16. decembra 2015, čím de facto zmrazilo premiestňovacie konanie tri a pol mesiaca po predložení prísľubu. To isté platí aj pre žiadosti z Talianska.

(23)

     Piata výzva úradu EASO na vyslanie expertov s cieľom podporiť premiestňovanie v Grécku bola vydaná 21. apríla a prvýkrát vykázaná v tretej správe o premiestňovaní a presídľovaní. Termín vyslania niektorých expertov sa počas vykazovaného obdobia skončil.

(24)

     Táto potreba sa odlišuje od samostatnej požiadavky, aby členské štáty podporovali prácu úradu EASO na ostrovoch na vykonanie vyhlásenia EÚ a Turecka (ktoré je súčasťou siedmej výzvy úradu EASO).

(25)

     Rakúsko, Švajčiarsko, Litva, Poľsko, Česká republika, Spojené kráľovstvo, Rumunsko, Nemecko, Lotyšsko, Španielsko, Francúzsko, Chorvátsko, Holandsko, Nórsko, Švédsko, Malta, Belgicko, Slovensko a Bulharsko.

(26)

     Toto číslo zahŕňa miesta stanovené v rámci programu prenájmov UNHCR a prijímacie miesta v hotspotoch. http://www.media.gov.gr/images/prosfygiko/REFUGEE_FLOWS-27-10-2016.pdf  

http://data.unhcr.org/mediterranean/documents.php?page=1&view=grid&Country[]=83  

Tieto dočasné núdzové zariadenia a trvalé zariadenia sú zriadené na ostrovoch v Egejskom mori v hotspotoch, ako aj na pevnine. Od 8. novembra 2016 a na základe informácií, ktoré má Komisia k dispozícii, je v súčasnosti len 1 140 trvalých ubytovacích miest, v ktorých sú ubytovaní výlučne žiadatelia o medzinárodnú ochranu a maloleté osoby bez sprievodu.

(27)

     Dohoda o delegovaní uzavretá v januári 2016 s úradom UNHCR v súvislosti s prenájmom 20 000 miest v ubytovacích zariadeniach je prínosná predovšetkým pre žiadateľov o azyl oprávnených na premiestnenie. Dohoda o delegovaní bola revidovaná v júli 2016, aby znenie jasnejšie uvádzalo, že program ubytovania zahŕňa aj možnosť vytvoriť miesta aj v lokalitách premiestnenia riadených úradom UNHCR a že cieľová skupina programu ubytovania zahŕňa nielen uchádzačov o premiestnenie, ale aj iných žiadateľov o azyl. Úrad UNHCR sa zaviazal, že v rámci programu prenájmu ubytovacích zariadení dá centrám premiestnenia k dispozícii 6 000 miest na ubytovanie všetkých plne zaregistrovaných žiadateľov o premiestnenie.

(28)

      http://www.libertaciviliimmigrazione.dlci.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/hotspots_sops_-_english_version.pdf .

(29)

     http://www.lavoro.gov.it/notizie/Documents/Report%20MSNA%2030_09_2016.pdf (posledná strana).

(30)

     Tím doteraz pokryl tieto oblasti Cagliari (Sardínia), Foggia, Bologna, Torino, Miláno, Verona, Benátky, Vicenza, Teramo, Chieti, Florence, Pisa, Grosseto a Modena.

(31)

     Ú. v. EÚ L 268, 1.10.2016, s. 82 – 84.

(32)

     COM(2016) 468 final.

(33)

     COM(2016) 165 final.

(34)

     Tretia správa o pokroku dosiahnutom pri vykonávaní vyhlásenia EÚ a Turecka, COM(2016) 634 final.


V Bruseli9. 11. 2016

COM(2016) 720 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

Siedma správa o premiestňovaní a presídľovaní


Príloha 1: Premiestnenia z Grécka k 8. novembru 2016

Členský štát

Oficiálny prísľub 1

Skutočné premiestnenia

Záväzok právne stanovený v rozhodnutiach Rady

Rakúsko 2

1491

Belgicko

400

177

2415

Bulharsko

260

29

831

Chorvátsko

10

10

594

Cyprus

95

42

181

Česká republika

30

12

1655

Estónsko

149

66

204

Fínsko

740

540

1299

Francúzsko

2970

1924

12599

Nemecko

1240

196

17209

Maďarsko

988

Island

Írsko

333

109

240

Lotyšsko

249

140

295

Lichtenštajnsko

10

Litva

460

147

420

Luxembursko

160

104

309

Malta

52

24

78

Holandsko

850

629

3797

Nórsko

80

Poľsko

65

4321

Portugalsko

1130

445

1778

Rumunsko

1022

343

2572

Slovensko

20

3

652

Slovinsko

100

60

349

Španielsko

750

348

6647

Švédsko 3

2378

Švajčiarsko

130

28

SPOLU

11 305

5 376

63 302

(1)

Oznámený prostredníctvom siete DubliNet podľa článku 5 ods. 2 rozhodnutia Rady.

(2)

     Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/408 z 10. marca 2016 o dočasnom pozastavení premiestňovania 30 % žiadateľov pridelených Rakúsku podľa rozhodnutia (EÚ) 2015/1601 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka.

(3)

     Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/946 z 9. júna 2016 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Švédska v súlade s článkom 9 rozhodnutia (EÚ) 2015/1523 a článkom 9 rozhodnutia (EÚ) 2015/1601 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka.


V Bruseli9. 11. 2016

COM(2016) 720 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

Siedma správa o premiestňovaní a presídľovaní


Príloha 2: Premiestnenia z Talianska k 8. novembru 2016

Členský štát

Oficiálny prísľub 1

Skutočné premiestnenia

Záväzok právne stanovený v rozhodnutiach Rady

Rakúsko 2

462

Belgicko

130

29

1397

Bulharsko

140

471

Chorvátsko

16

9

374

Cyprus

45

10

139

Česká republika

20

1036

Estónsko

8

125

Fínsko

530

322

779

Francúzsko

350

231

7115

Nemecko

1010

20

10327

Maďarsko

306

Island

Írsko

20

360

Lotyšsko

75

8

186

Lichtenštajnsko

Litva

60

251

Luxembursko

60

40

248

Malta

47

46

53

Holandsko

375

286

2150

Nórsko

305

20

Poľsko

35

1861

Portugalsko

388

261

1173

Rumunsko

680

43

1608

Slovensko

250

Slovinsko

30

23

218

Španielsko

150

50

2676

Švédsko 3

50

39

1388

Švajčiarsko

430

112

SPOLU

4 954

1 549

34 953

(1)

Oznámený prostredníctvom siete DubliNet podľa článku 5 ods. 2 rozhodnutia Rady.

(2)

     Vykonávacie rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/408 z 10. marca 2016 o dočasnom pozastavení premiestňovania 30 % žiadateľov pridelených Rakúsku podľa rozhodnutia (EÚ) 2015/1601 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka.

(3)

     Rozhodnutie Rady (EÚ) 2016/946 z 9. júna 2016 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Švédska v súlade s článkom 9 rozhodnutia (EÚ) 2015/1523 a článkom 9 rozhodnutia (EÚ) 2015/1601 o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka.


V Bruseli9. 11. 2016

COM(2016) 720 final

PRÍLOHA

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEJ RADE A RADE

Siedma správa o premiestňovaní a presídľovaní


Príloha 3: Presídľovanie – súčasný stav k 7. novembru 2016, podľa záverov z 20. júla 2015
a podľa „mechanizmu 1:1“ s Tureckom (uplatňovaného od 4. apríla 2016)

Členský štát/
Pridružený štát

Prísľuby v rámci systému z 20. júla 2015

Spolu presídlených v rámci systému z 20. júla 2015 vrátane mechanizmu 1:1 s Tureckom

Tretia krajina, z ktorej boli osoby presídlené

Rakúsko

1 900

1 501 1

Libanon: 881; Jordánsko: 442; Turecko: 177; Irak: 1

Belgicko

1 100

519

Libanon: 365; Turecko: 102 (z toho 98 podľa mechanizmu 1:1); Jordánsko: 28; Egypt: 24;

Bulharsko

50

0

Chorvátsko

150

0

Cyprus

69

0

Česká republika

400

52

Libanon: 32; Jordánsko: 20

Dánsko

1 000

481

Libanon, Uganda

Estónsko

20

11

Turecko: 11 podľa mechanizmu 1:1

Fínsko

293 2

293 3

Libanon: 245; Egypt: 37; Jordánsko: 4; Irak: 3; Jemen: 2; Izrael 2: Turecko: 136 podľa mechanizmu 1:1, mimo rámca systému z 20. júla

Francúzsko

2 375 4

726 5

Libanon: 296; Turecko: 402 podľa mechanizmu 1:1 (z toho 228 v rámci systému z 20. júla a 174 mimo rámca systému z 20. júla) Jordánsko: 202

Nemecko

1 600

766

Turecko: 766 podľa mechanizmu 1:1

Grécko

354

0

Maďarsko

0

0

Island

50

50 6

Libanon

Írsko

520

500

Libanon

Taliansko

1 989

505

Libanon: 376; Turecko: 75 podľa mechanizmu 1:1; Sudán: 48; Jordánsko: 6

Lotyšsko

50

6

Turecko: 6 podľa mechanizmu 1:1

Lichtenštajnsko

20

20

Turecko

Litva

70

25

Turecko: 25 podľa mechanizmu 1:1

Luxembursko

30

0 7

Turecko: 52 podľa mechanizmu 1:1, mimo rámca systému z 20. júla

Malta

14

0

Holandsko

1 000

687

Libanon: 339; Turecko: 258 (z toho 251 podľa mechanizmu 1:1); Keňa: 70; Etiópia: 8; Jordánsko: 7; Izrael: 2; Maroko: 1; Egypt 1: Saudská Arábia 1

Nórsko

3 500

2 370

Libanon: 2 299; Turecko: 54 podľa mechanizmu 1:1; Jordánsko: 17;

Poľsko

900

0

Portugalsko

191

12 8

Turecko: 12 podľa mechanizmu 1:1

Rumunsko

80

0

Slovensko

100

0

Slovinsko

20

0

Španielsko

1 449

118

Libanon: 61; Turecko: 57 podľa mechanizmu 1:1; 

Švédsko

491

491 9

Turecko: 272 podľa mechanizmu 1:1 (z toho 269 v rámci systému z 20. júla); Sudán: 124; Keňa: 80; Libanon: 8; Irak: 8; Egypt: 1; Jordánsko: 1 

Švajčiarsko

519

519

Libanon: 431; Sýria: 88

Spojené kráľovstvo

2 200

2 200 10

Jordánsko, Libanon, Turecko, Egypt, Irak a iné

SPOLU

22 504

11 852

 

Spolu bolo podľa mechanizmu 1:1 presídlených z Turecka 2 217 osôb; z nich 1 852 v rámci systému z 20. júla 2015.

(1)

     V tomto počte sú zahrnuté prípady v rámci rakúskeho systému prijímania osôb z humanitárnych dôvodov.

(2)

  Tento počet je súčasťou fínskej vnútroštátnej kvóty na rok 2016 – presídliť sa má 750 osôb.

(3)

     Tento počet nezahŕňa 136 Sýrčanov presídlených z Turecka podľa mechanizmu 1:1, ktorí boli presídlení v rámci fínskeho vnútroštátneho programu.

(4)

     Tento počet nezahŕňa vnútroštátne ročné kvóty a predošlé záväzky Francúzska.

(5)

Tento počet nezahŕňa 174 Sýrčanov presídlených z Turecka podľa mechanizmu 1:1, ktorí boli presídlení v rámci francúzskeho vnútroštátneho programu.

(6)

Island presídlil celkovo 56 osôb v období od 8. júna 2015 do 7. novembra 2016.

(7)

Hoci sa podľa záverov z 20. júla 2015 presídlenie dosiaľ neuskutočnilo, 52 Sýrčanov bolo presídlených v rámci luxemburského vnútroštátneho programu.

(8)

     Portugalsko v roku 2015 presídlilo 39 utečencov z Egypta v rámci vnútroštátneho programu, mimo rámca systému z 20. júla.

(9)

     Švédsko v roku 2015 presídlilo 1 900 osôb v rámci vnútroštátneho programu, mimo rámca systému z 20. júla.

(10)

Do júna 2016 sa do Spojeného kráľovstva presídlilo celkovo 3 439 osôb v rámci existujúcich vnútroštátnych programov presídľovania Spojeného kráľovstva.