V Bruseli23. 2. 2016

COM(2016) 83 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o vykonávaní článku 45 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1306/2013 o informačných opatreniach týkajúcich sa spoločnej poľnohospodárskej politiky

{SWD(2016) 37 final}


I.Úvod

Táto správa sa týka vykonávania informačných opatrení týkajúcich sa spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na roky 2013 a 2014. Do 1. januára 2014 bolo právnym základom nariadenie Rady (ES) č. 814/2000 zo 17. apríla 2000 o informačných opatreniach týkajúcich sa spoločnej poľnohospodárskej politiky 1 . Tento právny základ sa zmenil nadobudnutím účinnosti nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1306/2013 zo 17. decembra 2013 o financovaní, riadení a monitorovaní spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (EHS) č. 352/78, (ES) č. 165/94, (ES) č. 2799/98, (ES) č. 814/2000, (ES) č. 1290/2005 a (ES) č. 485/2008 2 . Článok 45 nariadenia (EÚ) č. 1306/2013 v súčasnosti obsahuje odkaz na informačné opatrenia týkajúce sa SPP, na ktoré sa predtým vzťahovalo nariadenie (ES) č. 814/2000.

Cieľmi informačných opatrení vymedzených v nariadení (ES) č. 814/2000 bolo:

-pomôcť pri vysvetľovaní SPP, ako aj pri jej realizácii a rozvíjaní,

-podporovať európsky model poľnohospodárstva a prispievať k jeho pochopeniu,

-informovať poľnohospodárov a ostatných ľudí, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach,

-zvyšovať povedomie verejnosti o otázkach a cieľoch SPP.

V článku 45 ods. 2 prvom pododseku nariadenia (EÚ) č. 1306/2013 sa uvádza, že cieľom poskytovania financovaných informácií „je najmä pomôcť vysvetliť, vykonávať a rozvíjať SPP a zvýšiť informovanosť verejnosti o obsahu a cieľoch tejto politiky, prostredníctvom informačných kampaní obnoviť dôveru spotrebiteľov v období po krízach, informovať poľnohospodárov a ostatné strany pôsobiace vo vidieckych oblastiach, podporovať európsky model poľnohospodárstva, ako aj pomôcť občanom, aby mu porozumeli.“ V poslednom pododseku článku 45 ods. 1 sa uvádza, že tieto opatrenia „zároveň prispievajú ku korporátnej komunikácii politických priorít Únie, pokiaľ tieto priority súvisia so všeobecnými cieľmi tohto nariadenia.“

Financované informačné opatrenia patria do dvoch hlavných kategórií:

-opatrenia, ktoré predkladajú organizácie tretích strán na spolufinancovanie v rámci grantov Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF),

-opatrenia vykonávané z iniciatívy Komisie a 100-percentne financované z EPZF (priame akcie/verejné obstarávanie).

Podľa článku 45 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 1306/2013 a článku 8 nariadenia (ES) č. 814/2000 sa správa o vykonávaní informačných opatrení podľa tohto nariadenia predkladá Európskemu parlamentu a Rade každé dva roky. Toto je šiesta takáto správa 3 .

Informačné opatrenia vykonané počas vykazovaného obdobia sa navyše zakladali na „Vonkajšej komunikačnej stratégii v oblasti SPP na roky 2010 – 2015“ GR pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (GR AGRI), ktorá bola prijatá v roku 2010 a realizovala sa prostredníctvom ročných akčných plánov vymedzujúcich informačné opatrenia, ktoré sa majú vypracovať počas roka.

II.ROZPOČET

Rozpočet vyčlenený na informačné opatrenia v rámci rozpočtového riadku 05 08 06, ktorý bol pôvodne naplánovaný v rozhodnutí o financovaní, bol 8 miliónov EUR v roku 2013 a 11 miliónov EUR v roku 2014 (vrátane príspevku GR AGRI na jednotnú komunikačnú kampaň Komisie „EÚ pracuje pre vás“). Medzi verejným obstarávaním (opatrenia, ktoré sa uskutočnili z iniciatívy Komisie) a grantmi (spolufinancované opatrenia) bolo takéto predbežné rozdelenie:

2013: verejné obstarávanie (5,5 milióna EUR) (68,25 %) – granty (2,5 milióna EUR) (31,25 %)
2014: verejné obstarávanie (5 miliónov EUR) (45,6 %) – granty (3 milióny EUR) (27,3 %) – spoludelegované s GR pre komunikáciu (GR COMM) na jednotnú komunikačnú kampaň (3 milióny EUR) (27,3 %).

Realizáciou opatrení v roku 2013 sa splnilo 99 % záväzkov a 88 % platieb.

Realizáciou opatrení v roku 2014 sa splnilo 98 % záväzkov. Údaje o platbách v súvislosti s opatreniami za rok 2014 ešte neboli finalizované v čase vypracúvania tejto správy, keďže platby sa mohli uskutočniť do 31. decembra 2015.

III.ROZDELENIE FINANCOVANÝCH AKCIÍ

1.Granty (spolufinancované informačné opatrenia vykonávané z iniciatívy organizácií tretích strán)

V nariadení (EÚ) č. 1306/2013 sa plánujú dva druhy opatrení, ktoré sa majú financovať z grantov, osobitné informačné opatrenia a ročné pracovné programy. Osobitné informačné opatrenie je informačné podujatie obmedzené v čase a priestore organizované na základe jednoduchého rozpočtu. Ročný pracovný program je zostavený z dvoch až piatich osobitných informačných opatrení. V záujme zjednodušenia grantovej schémy a zabezpečenia koherentnosti medzi rôznymi komunikačnými akciami sa (podobne ako v predchádzajúcich rokoch) dospelo k rozhodnutiu ponechať na roky 2013 4 a 2014 5 na spolufinancovanie iba osobitné informačné opatrenia.

Výzvy na predkladanie návrhov na spolufinancované akcie v rokoch 2013 a 2014 sa zamerali na širokú verejnosť s osobitným dôrazom na mladých ľudí v mestských oblastiach a na vidieckych aktérov, v súvislosti s ktorými sa opatrenia zameriavali na konkrétnejšie otázky týkajúce sa najmä vykonávania nových opatrení zavedených reformou SPP, ako je napr. ekologizácia a povinné opatrenia pre mladých poľnohospodárov.

Maximálna miera financovania pre uvedené opatrenia je 50 % oprávnených nákladov. Článok 2 nariadenia Rady (ES) č. 814/2000 však obsahuje ustanovenie o zvýšení miery na 75 % vo výnimočných prípadoch, ako sa uvádza vo vykonávacom nariadení 6 a vymedzuje vo výzve na predkladanie návrhov.

V rámci výzvy na predkladanie návrhov z roku 2013 bolo spolufinancovaných 14 osobitných informačných opatrení vo výške 50 %. Výška grantov požadovaná od Komisie sa pohybovala od 100 500,00 EUR do 341 659,00 EUR. V rámci výzvy na predkladanie návrhov z roku 2014 bolo spolufinancovaných 13 osobitných informačných opatrení, ktoré zahŕňali tri opatrenia spolufinancované na základe 75 % sadzby, keďže spĺňali podmienky vymedzené vo výzve na predkladanie návrhov pre informačné opatrenia výnimočného záujmu. V roku 2014 to znamenalo, že akcia sa vykonávala najmenej v 3 členských štátoch EÚ, bola navrhnutá vybudovanou sieťou na európskej úrovni alebo mala za cieľ vytvoriť a/alebo rozvíjať takúto európsku sieť, a zahŕňala plán šírenia informácií, ktorý má potenciál osloviť minimálne 5 % cieľovej skupiny akcie (široká verejnosť a/alebo vidiecki aktéri) v každom členskom štáte. Výška grantov požadovaná od Komisie sa pohybovala od 133 397,00 EUR do 374 119,00 EUR. Celkovo bolo počas vykazovaného obdobia 2013 – 2014 spolufinancovaných 27 informačných opatrení. Granty boli udelené najmä na informačné kampane, audiovizuálnu produkciu, konferencie, semináre, projekty zamerané na informovanie žiakov o SPP a na nástroje a semináre pre zainteresované strany.

V tabuľke 1 sa uvádza rozdelenie podľa typu príjemcov grantov.

 Tabuľka 1

Rovnako ako v minulosti, aj teraz v zozname príjemcov figurovali prevažne sociálno-profesijné organizácie aktívne v poľnohospodárstve a rozvoji vidieka na vnútroštátnej úrovni (často členovia orgánov na úrovni EÚ). Vzhľadom na to, že výzvy na predloženie návrhov za roky 2013 a 2014 sa však viac zamerali na audiovizuálne projekty, tri mediálne organizácie – najmä z audiovizuálneho odvetvia – boli oprávnené na granty pre nadnárodné akcie. Pracovný dokument útvarov Komisie priložený k tejto správe obsahuje podrobnejšie informácie o grantoch udelených počas vykazovaného obdobia 7 .

Žiadosti sa posudzovali na základe prísnych kritérií, a to kritéria oprávnenosti, vylučovacieho kritéria, splnenia podmienok účasti a kritéria na vyhodnotenie návrhov, ktoré boli stanovené vo výzve na predkladanie návrhov. Bolo to v súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách 8 a postupovalo sa podľa cieľa Komisie dosiahnuť rovnaké zaobchádzanie so žiadateľmi a spravodlivú hospodársku súťaž medzi nimi.

V tabuľke 2 sa uvádza prehľad počtu úspešných žiadostí podľa jednotlivých členských štátov. Vo vykazovanom období bolo od nových členských štátov doručených päť z celkového počtu 27 úspešných žiadostí o grant. Okrem toho je naďalej vysoká úroveň záujmu z južných členských štátov EÚ. Päť úspešných žiadostí predložili organizácie na úrovni EÚ.

Tabuľka 2

Úspešné žiadosti podľa jednotlivých členských štátov (vrátane organizácií na úrovni EÚ)

 

Je potrebné zdôrazniť, že rovnako ako v minulosti, si značný počet spolufinancovaných informačných opatrení našiel širšie publikum okrem bezprostredných účastníkov, a to vďaka multiplikačnému účinku špecializovaných tlačových a audiovizuálnych médií a širšiemu používaniu internetu a sociálnych sietí ako nástrojov na šírenie informácií.

2.Priame akcie/verejné obstarávanie (informačné opatrenia prijaté z iniciatívy Komisie)

Vo vykazovanom období, ako aj v predchádzajúcich rokoch, bol značný počet informačných opatrení realizovaný z iniciatívy Komisie. Tie sa realizovali najmä prostredníctvom externej technickej pomoci. V období rokov 2013 až 2014 sa vyčlenilo na tieto opatrenia približne 66 % rozpočtu.

V rámci tohto rozpočtu sa realizovali informačné opatrenia týkajúce sa činností vytvárania sietí s novinármi (vytváranie mediálnych sietí) a so zainteresovanými stranami (vytváranie sietí zainteresovaných strán). Cieľom týchto opatrení bolo vytvorenie ďalších synergií medzi rôznymi sprostredkovateľmi v odvetví a zvýšenie vplyvu informačných opatrení vykonávaných GR AGRI, najmä pokiaľ ide o reformovanú SPP. GR AGRI vo vykazovanom období zameralo svoje priame informačné opatrenia na všeobecnú verejnosť prostredníctvom spustenia a vykonávania komunikačnej kampane o reformovanej SPP pod názvom: „Spoločná poľnohospodárska politika Európy: Postarať sa o naše korene“. Ďalšie informačné opatrenia v rokoch 2013 a 2014 sa týkali pravidelných činností horizontálnej komunikácie, ako sú organizácia brífingov súvisiacich so SPP, prezentácie pre skupiny návštevníkov a organizácia účasti Európskej komisie na výstave EXPO v Miláne, ktorá sa konala od mája do októbra 2015. V roku 2014 sa GR AGRI zúčastnilo aj na jednotnej komunikačnej pilotnej kampani riadenej GR pre komunikáciu s cieľom účinne vyzdvihnúť úlohu a príspevok poľnohospodárstva v každodennom živote ľudí, a relevantnosť SPP pre občanov EÚ, ako aj pre rast a zamestnanosť. Kampaň sa začala v roku 2014 („EÚ pracuje pre vás“) a pokračovala až do polovice roka 2015. Táto kampaň prostredníctvom masových médií hmatateľne a živým spôsobom ukázala pridanú hodnotu EÚ, pričom priamo oslovila občanov. Kampaň je súčasťou všeobecného úsilia vytvoriť jasnejší signál o spôsobe, akým EÚ prostredníctvom svojich programov a politík pomáha dosiahnuť hospodársky rast a tvorbu pracovných miest.

Pracovný dokument útvarov Komisie poskytuje podrobnejšie informácie o týchto informačných opatreniach, ako aj o príslušných nákladoch.

a) Vytváranie mediálnych sietí 2013 – 2014

V roku 2011 sa spustila sieť Ag-Press.eu pre európskych novinárov so záujmom o poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka a odvtedy sa na udržanie a prevádzku siete používa Ag-Press elektronická platforma, týždenný bulletin a pravidelné podujatia. Podujatia zahŕňali cesty pre novinárov na témy súvisiace so SPP do rôznych členských štátov, študijné cesty do Bruselu vrátane návštev tlačových služieb Európskeho parlamentu, Rady a Komisie a poldňové návštevy fariem, a napokon „výročné podujatie siete Ag-Press“ za účasti Komisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka.

Tieto nástroje pomohli udržať a posilniť sieť, ktorá mala počas tohto obdobia približne 900 aktívnych členov. V roku 2013 sa uskutočnilo sedem ciest novinárov a tri študijné cesty; v roku 2014 sa zorganizovalo šesť ciest novinárov a tri študijné cesty. To bolo osobitne užitočné pri podpore pochopenia reformy SPP z roku 2013 a možností realizácie otvorených pre členské štáty. V priemere každý zo zúčastnených novinárov následne napísal 1 až 3 publikované články, pričom skutočný počet je vyšší, ak by sa počítalo online publikovanie, publikovanie uverejnených článkov v sociálnych médiách, rozhlasové či televízne vystúpenia.

V rámci externého hodnotenia vykonaného v roku 2014 9 sa usúdilo, že materiál zhromaždený GR AGRI je dostatočný na to, aby sa odhadlo, že napríklad prostredníctvom zapojenia jedného novinára, ktorý sa zameriava na oblasť poľnohospodárstva, do exkurzie, GR AGRI osloví aspoň 10 000 čitateľov. Treba navyše uviesť, že novinári, ktorí sa zúčastnili podujatia sa stali častými používateľmi online nástrojov a nástrojov sociálnych médií GR AGRI.

Cieľom tohto dlhodobého projektu je podporiť novinárov, aby sa zamerali na poľnohospodárske témy, zvýšili pokrytie, čo sa týka informácií na úrovni EÚ a informácií súvisiacich so SPP, v národnej poľnohospodárskej tlači, a zvýšenie informovanosti novinárov o poľnohospodárstve a SPP, a to prostredníctvom pozvaní na cesty, kde získajú informácie od GR AGRI, poľnohospodárov a informujú sa medzi sebou. Do konca roku 2014 existovalo na Ag-Press platforme 1 000 registrovaných členov.

Okrem toho nástroje sociálnych médií GR AGRI sa v priebehu rokov úspešne rozvinuli. V novembri 2014 bola spustený Twitter účet riaditeľstva s cieľom doplniť už existujúcu stránku na Facebook-u a nahradiť predtým používaný Twitter účet (na meno hovorcu GR AGRI).

b) Vytváranie sietí zainteresovaných strán 2013 – 2014

Podobne ako pri vytváraní mediálnych sietí, činnosti v rámci vytvárania sietí zainteresovaných strán sa musia chápať aj ako dlhodobá investícia so všeobecným cieľom zviacnásobiť komunikačné iniciatívy súvisiace so SPP. Počas vykazovaného obdobia GR AGRI spustilo a ďalej vyvíjalo webové sídlo „Komunikačná sieť SPP“ s cieľom poskytnúť zainteresovaným stranám pôsobiacim vo sfére komunikácie o oblasti poľnohospodárstva, potravín a rozvoja vidieku nástroje, aby mohli prezentovať svoje komunikačné iniciatívy a vymieňať si najlepšie postupy.

Kľúčovým nástrojom na prepojenie týchto činností bola organizácia ocenenia v oblasti komunikácie o SPP. K ďalším činnostiam patrilo organizovanie cielených podujatí na vytváranie sietí a výročného podujatia v oblasti komunikácie o SPP s cieľom spojiť zástupcov zainteresovaných strán na podporu výmeny najlepších postupov. Interné hodnotiace správy zdokumentovali veľmi pozitívnu spätnú väzbu od zainteresovaných strán týkajúcu sa týchto iniciatív. V rámci ocenenia v oblasti komunikácie o SPP bolo v roku 2013 doručených 118 žiadostí a v roku 2014 148 žiadostí zo všetkých členských štátov EÚ. V priebehu mesiacov blížiacich sa k výročnému podujatiu v oblasti komunikácie 2014 bolo zaznamenaných viac než 20 000 návštev zainteresovaných strán na webovom sídle komunikačnej siete SPP.

Pokiaľ ide o komunikačné činnosti v spolupráci so zainteresovanými stranami, organizácia konferencií poskytla významné fórum pre dialóg a konzultáciu so zainteresovanými stranami o osobitných aspektoch SPP. Patrili tu aj konferencie v roku 2013 na témy rodinných fariem a sektora mlieka a mliečnych výrobkov EÚ. V roku 2014 sa po prvýkrát uskutočnila konferencia o vyhliadkach pre poľnohospodárske trhy EÚ; predpokladá sa, že to bude každoročné podujatie na podnietenie rozsiahlej výmeny názorov medzi zainteresovanými stranami o vyhliadkach trhu vrátane politického rámca a neistoty v súvislosti s vývojom na trhu.

c) Aktivity verejnosti 2013 – 2014

Hlavným cieľom komunikačných činností počas rokov 2013 a 2014 bola realizácia komunikačnej kampane „Spoločná poľnohospodárska politika Európy: Postarať sa o naše korene“. Spustenie tejto kampane priamo súviselo s dohodou o reforme SPP z roku 2013.

Smerovanie tejto kampane odrážalo zistenia z mnohých prieskumov Eurobarometra v oblasti poľnohospodárstva a SPP v posledných rokoch: hlavné zásady a ciele SPP podporuje väčšina ľudí, mnohí z nich však nepoznajú samotnú politiku. Preto sa kampaň zamerala na zvyšovanie informovanosti o SPP a poukazovanie na to, ako rieši záujmy občanov.

V rámci kampane sa medzi širokou verejnosťou, najmä medzi mladšími obyvateľmi miest, propagoval význam udržateľného poľnohospodárstva, nielen pre dodávky zdravých potravín, ale aj pre životné prostredie, vidiek a hospodárstvo. Používané komunikačné kanály zahŕňali online propagáciu a publikácie, propagačné a audiovizuálne materiály pre webové sídla, televíziu a kiná, ako aj cielené činnosti na podujatiach organizovaných pre verejnosť v rôznych členských štátoch.

Na zabezpečenie najvyššej možnej nákladovej efektívnosti sa rozhodlo, že v EÚ-15 sa urobí kampaň v kinách a v EÚ-13 televízna kampaň. Prostredníctvom kampane v kinách bolo oslovených 10 300 385 ľudí, prostredníctvom televíznej kampane 24 296 390 ľudí. Online kampaň bola propagovaná vo všetkých členských štátoch a priniesla ďalších 68 395 019 zhliadnutí reklamy a 241 320 efektívnych kliknutí. Kampaň tiež zahŕňala naprojektovanie a rozvoj vzdelávacieho balíka pre školopovinné deti a súboru nástrojov s cieľom uľahčiť poľnohospodárom podporiť verejnosť, aby navštívila ich farmy (otvorené farmy). Obidve informačné opatrenia sa ešte stále vyvíjajú.

V rámci komunikačných činností spojených s reformovanou SPP GR AGRI takisto zorganizovalo operáciu „Zelený tím“, ktorá pozostávala z technických brífingov zo strany riadiacich pracovníkov GR AGRI určených zainteresovaným stranám a novinárom v členských štátoch o rôznych aspektoch reformy. Po dosiahnutí politickej dohody v júni 2013 navštívil tím úradníkov „Zeleného tímu“ z GR AGRI deväť členských štátov. Druhá vlna návštev sa začala v novembri 2013 a tieto smerovali do zostávajúcich 18 členských štátov. Šesť zástupcov Zeleného tímu (vedúci tímu) a 14 poradcov navštívilo osem členských štátov medzi novembrom 2013 a aprílom 2014 s cieľom prezentovať a podrobne vysvetliť novo reformovanú SPP zainteresovaným stranám vrátane poľnohospodárov, verejných orgánov a ďalších subjektov. Zástupcovia Zeleného tímu pomohli sprostredkovať posolstvo novo reformovanej SPP, pričom zároveň zohľadnili vnútroštátne podmienky.

V roku 2014 GR AGRI prehĺbilo spoluprácu aj s ďalšími útvarmi Komisie, napríklad úzko spolupracovalo s GR pre zdravie a bezpečnosť potravín (GR SANTE) pri organizovaní spoločného stánku na rozsiahlych poľnohospodárskych veľtrhoch, ako napríklad „Grüne Woche“ v Berlíne, „Salon de l’agriculture“ v Paríži a „Salone del gusto“ v Turíne. Táto spolupráca pomohla verejnosti získať ucelenejší obraz Európskej komisie v rámci témy „z farmy na vidličku“. Výsledkom bolo zlepšenie účinnosti využívania ľudských a finančných zdrojov používaných na zastupovanie Komisie na týchto dôležitých trhoch.

d) Činnosti horizontálnej komunikácie

Publikácie

Vo vykazovanom období sa publikácie naďalej zaoberali legislatívnym programom. Patrili tu texty týkajúce sa siete účtovných údajov poľnohospodárskych podnikov (FADN), lesného hospodárstva, mladých poľnohospodárov, monitorovacieho a hodnotiaceho rámca SPP atď. Tieto publikácie boli široko distribuované prostredníctvom zastúpení Európskej komisie v členských štátoch, európskych dokumentačných centier, ako aj počas niektorých veľtrhov a iných verejných podujatí, kde bolo GR AGRI zastúpené.

 Webové sídlo a audiovizuálna prezentácia

Okrem online činností v rámci uvedených projektov GR AGRI naďalej vynakladalo prostriedky na webové sídlo Europa „Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka“, najmä ako na dôležitý zdroj odborných informácií o SPP a rozvoji vidieka, ako aj na účty na sociálnych sieťach a na webové sídlo komisára (do 1. 11. 2014, keď GR COMM prevzalo všetky webové sídla).

Práve prebieha prechod na úplne novú prezentáciu na internete (nový inštitucionálny dizajn, prístup zameraný na používateľa, nový systém riadenia obsahu stránky, zjednodušenie a aktualizácia obsahu, a to všetko v súlade s iniciatívou digitálnej transformácie Komisie).

Okrem toho sa v júni 2013 vyrobil spravodajský videozáznam (VNR) pri príležitosti dosiahnutia politickej dohody o reforme SPP. Tento VNR predstavil rôznorodosť európskeho poľnohospodárstva a objasnil SPP, pričom sa v ňom uviedli konkrétne príklady zo štyroch rôznych členských štátov o tom, aké praktické výhody prináša táto politika.

Prieskumy verejnej mienky

V máji 2013 sa uskutočnil osobitný prieskum Eurobarometra zameraný na monitorovanie a vyhodnocovanie názorov občanov na SPP a súvisiace otázky. Uvedený prieskum sa uskutočnil vo všetkých členských štátoch EÚ na základe odpovedí 28 000 občanov. Cieľom bolo pokračovať v sledovaní verejnej mienky EÚ v súvislosti s rôznymi otázkami, ktoré sa týkajú činnosti Komisie v tejto oblasti, v záujme lepšieho zamerania sa na komunikačné činnosti Komisie, pokiaľ ide o hlavné politiky EÚ vrátane SPP.

Návštevy

Vo vykazovanom období sa na GR AGRI naďalej prijímali skupiny návštevníkov pozostávajúce najmä z poľnohospodárov, ich zástupcov, študentov, regionálnych a miestnych zástupcov, novinárov a akademických pracovníkov. Účelom týchto návštev bolo vysvetliť a prehĺbiť chápanie SPP, vrátane rozvoja vidieka, a odôvodniť jej reformu. GR AGRI prijalo v rokoch 2013 a 2014 celkovo 220 skupín návštevníkov (pozostávajúcich zo 4 919 osôb).

EXPO Milano

Prípravné práce pre zastúpenie Európskej komisie na svetovej výstave Expo 2015 v Miláne na tému „Živiť planétu – energia pre život“ sa začali na začiatku roku 2013 a pokračovali v roku 2014, pričom GR AGRI zobralo na seba vedúcu úlohu v sprostredkovaní tém týkajúcich sa SPP očakávaným 500 000 návštevníkom pavilónu Európskej komisie. Prípravné práce spočívali hlavne vo výrobe videoanimácie pre širokú verejnosť, ako aj v príprave viac ako 20 cielených podujatí pre zainteresované strany a širokú verejnosť počas trvania výstavy EXPO od mája do októbra 2015.

IV.POMER VÝDAVKOV (ZÁVÄZKOV A PLATIEB) MEDZI SPOLUFINANCOVANÝMI AKCIAMI Z INICIATÍVY TRETÍCH STRÁN (GRANTY) A INFORMAČNÝMI AKCIAMI Z INICIATÍVY KOMISIE (VEREJNÉ OBSTARÁVANIE) 10  

2013

2014

Granty

Verejné obstarávanie

Spolu

Granty

Verejné obstarávanie

Spolu

Pôvodný plánovaný rozpočet

2 500 000

5 500 000

8 000 000

3 000 000

5 000 000

8 000 000

Záväzky v EUR

2 423 345

5 531 484

7 954 830

3 062 075

4 740 020

7 802 095

% záväzkov

97 %

110 %

99 %

102 %

95 %

98 %

Platby (**) v EUR

2 035 614

4 974 298

7 009 912

(*)

(*)

(*)

% vyplatenia finančných prostriedkov voči záväzkom

84 %

90 %

88 %

(*)

(*)

(*)

(*) Údaje ešte nie sú k dispozícii v čase vypracúvania tejto správy – väčšina opatrení ešte nebola vyplatená.

(**) Platby uvedené v tabuľke nepredstavujú len plnenie za rok N, ide o platby uskutočnené v rokoch N a N + 1 na záväzky z roku N.

Platby sú vo všeobecnosti nižšie ako pôvodne viazané sumy. V prípade grantov to možno vysvetliť tým, že, po prvé, konečné náklady na opatrenia sú nižšie, než príjemca spočiatku predvídal, a po druhé, pretože nie všetky výdavky, ktoré deklaroval príjemca, možno považovať za oprávnené. V prípade opatrení prijatých z iniciatívy Komisie je rozdiel medzi platbami a záväzkami nižší. Vyplýva to zo skutočnosti, že hoci záväzky sú pevné, skutočné výdavky sú nižšie, než sa predpokladalo v dôsledku úspor a využívania nákladovo efektívnejších opatrení počas realizácie.

V.ZÁVER

Informačné opatrenia, ktoré vykonalo GR AGRI počas vykazovaného obdobia 2013 – 2014, dodržali ciele stanovené v článku 45 nariadenia (EÚ) č. 1306/2013, pokiaľ ide o komunikačné a informačné opatrenia v oblasti SPP, ako aj o „vonkajšiu komunikačnú stratégiu v oblasti SPP na roky 2010 – 2015“ prostredníctvom ročných akčných plánov na roky 2013 a 2014. Opatrenia sa zamerali na špecifické skupiny a vyslali kľúčové posolstvá s hlavným zameraním na mladších obyvateľov miest, pokiaľ ide o širokú verejnosť; a na vidieckych aktérov, pokiaľ ide o osobitné otázky, najmä v súvislosti s novými opatreniami zavedenými v rámci reformy SPP a na šíriteľov, ako sú zástupcovia médií a organizácie zainteresovaných strán. Pri vykonávaní týchto informačných opatrení bolo ešte viac posilnené úsilie na podporu silnejšej synergie medzi informačnými opatreniami GR AGRI, inými generálnymi riaditeľstvami Európskej komisie, partnermi z občianskej spoločnosti, národnými ministerstvami a novinármi ako šíriteľmi.

Pre budúce informačné opatrenia sa pripravuje nová stratégia na obdobie rokov 2016 – 2020 na základe výsledkov a odporúčaní vyplývajúcich z hodnotenia celkovej komunikačnej činnosti vykonaného GR AGRI, pokiaľ ide o obdobie rokov 2010 – 2014 (uverejnené v júni 2015 11 ).

(1) Úradný vestník Európskej únie, Ú. v. ES L 100, 20.4.2000, s. 7.
(2) Úradný vestník Európskej únie, Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 549.
(3) KOM(2003) 235 v konečnom znení z 8. 5. 2003; KOM(2007) 324 v konečnom znení z 13. 6. 2007; KOM(2009) 237 v konečnom znení z 20. 5. 2009; KOM(2011) 294 v konečnom znení z 25. 5. 2011; COM(2013) 645 final z 29. 9. 2013.
(4) Výzva na predkladanie návrhov na rok 2013, Úradný vestník Európskej únie, 2012/C 223/4 z 27.7.2012.
(5) Výzva na predkladanie návrhov na rok 2014, Úradný vestník Európskej únie, 2013/C 264/9 z 13.9.2013.
(6) Nariadenie Komisie (ES) č. 2208/2002 z 12. decembra 2002 ustanovujúce podrobné pravidlá pre uplatňovanie nariadenia Rady (ES) č. 814/2000 o informačných opatreniach týkajúcich sa spoločnej poľnohospodárskej politiky. Úradný vestník Európskej únie, Ú. v. ES L 337, 13.12.2002, s. 21 – 23.
(7)

 Podrobnejšie informácie o grantoch možno nájsť na webovom sídle Europa:    
http://ec.europa.eu/agriculture/grants-for-information-measures/index_en.htm

(8) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a zrušení nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Ú. v. EÚ L 298, 26.10.2012, s. 1).
(9) http://ec.europa.eu/agriculture/evaluation/market-and-income-reports/information-policy-2015_en.htm  .
(10) 3 000 000 EUR na jednotné komunikačné činnosti riadené GR COMM neuvedené v tejto tabuľke
(11) http://ec.europa.eu/agriculture/evaluation/market-and-income-reports/information-policy-2015_en.htm  .