V Bruseli27. 1. 2016

COM(2016) 41 final

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

o pokroku Rumunska v rámci mechanizmu na zaistenie spolupráce a overovania

{SWD(2016) 16 final}


1.    ÚVOD

Mechanizmus na zaistenie spolupráce a overovania (ďalej len „MSO“) bol zriadený v čase pristúpenia Rumunska k Európskej únii v roku 2007 1 . Bola dosiahnutá zhoda v tom, že táto krajina musí vykonať ďalšie opatrenia na odstránenie nedostatkov v kľúčových oblastiach reformy súdnictva a boja proti korupcii. Odvtedy sa v správach v rámci MSO dokumentuje pokrok, ktorý Rumunsko dosiahlo, a cieľom správ je pomôcť zameriavať úsilie rumunských orgánov prostredníctvom konkrétnych odporúčaní.

Reforma súdnictva a boj proti korupcii sú pre rumunskú spoločnosť aj naďalej dôležitými otázkami, ktoré sú schopné podnietiť rozsiahle verejné demonštrácie, pričom na zabezpečenie nezvratnosti pokroku v tejto oblasti je potrebná ďalšia podpora konsolidácie reformy. MSO zohráva v Rumunsku aj naďalej dôležitú úlohu ako hybná sila reforiem a stimul na dosahovanie konzistentných výsledkov. Závery Komisie a metodika mechanizmu opakovane získali silnú podporu Rady 2 . Využitá bola aj spolupráca s mnohými členskými štátmi, ako aj informácie, ktoré poskytli.

V správe v rámci MSO z roku 2015 sa zaznamenal ďalší potenciálne udržateľný pokrok vo viacerých oblastiach, ktorý sa dosiahol najmä vďaka opatreniam prijatým kľúčovými justičnými inštitúciami a inštitúciami dohliadajúcimi na bezúhonnosť s cieľom riešiť korupciu na vysokých miestach a tiež vďaka zvýšenej profesionalite justičného systému ako celku. Zároveň sa v správe zdôraznilo, že naďalej pretrváva silný dojem, že tento pokrok treba ďalej rozvíjať a upevňovať vzhľadom na to, že mnohé legislatívne otázky zostávajú nevyriešené a pretrvávajú pochybnosti o politickom konsenze na podporu reforiem. Rada ďalej dospela k záveru, že na zaistenie udržateľnosti pokroku v dosahovaní cieľov MSO je nevyhnutné celkové, pokračujúce politické odhodlanie vykonávať trvalé reformy a rešpektovať nezávislosť súdnictva 3 .

Predkladaná správa sa opätovne zaoberá obidvoma týmito trendmi s cieľom posúdiť, do akej miery sa reforma ujala. Správa je výsledkom dôkladného procesu analýzy Komisie a vychádza z úzkej spolupráce s rumunskými orgánmi a z informácií od občianskej spoločnosti a ďalších zainteresovaných strán. Zaoberá sa aj mnohými dôležitými skúškami, ktorými sa v roku 2016 preukáže udržateľnosť. Udržateľnosť pokroku je jednou z podmienok na preukázanie toho, že mechanizmus ako MSO už nie je potrebný. Tomuto aspektu venovala Komisia v rámci tohtoročného monitorovania osobitnú pozornosť a bude aj naďalej podporovať Rumunsko v dosahovaní cieľov MSO. Rumunsku sa už poskytuje podpora v mnohých oblastiach v rámci európskych štrukturálnych a investičných fondov 4 . Komisia okrem toho v roku 2015 vytvorila nový nástroj vo forme služby na podporu štrukturálnych reforiem (SRSS), ktorý je zameraný na poskytovanie technickej pomoci pri reformnom úsilí členských štátov EÚ v širokej škále oblastí. Komisia vyzýva Rumunsko, aby v plnej miere využilo všetky poskytované možnosti.

2.    SÚČASNÝ STAV REFORMNÉHO PROCESU V RUMUNSKU

2.1.    Nezávislosť súdnictva

Menovania do funkcií

V správach v rámci MSO z posledných rokov sa poukazovalo na úlohu, ktorú zohrávajú kľúčové inštitúcie v oblasti súdnictva – Najvyšší kasačný súd, prokuratúra, Národné riaditeľstvo pre boj proti korupcii (DNA) a Vyššia súdna rada – dosahovaním výsledkov pri budovaní vierohodnosti a profesionality justičného systému. Vedenie týchto inštitúcií pri tom jednoznačne zohráva dôležitú úlohu, a to aj napriek tomu, že v niektorých prípadoch muselo čeliť ostrej osobnej kritike. Z toho dôvodu sa kladie dôraz na transparentné výberové konania založené na zásluhách 5 , ktoré sú spôsobom ako zabezpečiť solídne vedenie, vyhnúť sa politickému zasahovaniu do vymenúvania do vyšších funkcií a posilniť nezávislosť súdnictva.

V správe z roku 2015 sa považovala za dôležitú skúšku nominácia nového hlavného prokurátora Riaditeľstva pre vyšetrovanie organizovaného zločinu a terorizmu (DIICOT) 6 . Proces sa nakoniec ukončil bez väčších kontroverzií: vyznačoval sa zvýšenou transparentnosťou a predvídateľnosťou (uverejnenie voľného pracovného miesta, verejné vymedzenie kritérií, uverejnenie mien kandidátov) a jednoznačnou spoluprácou medzi ministerstvom spravodlivosti (zodpovedným za výber kandidáta) a Vyššou súdnou radou. Bol preto dobrým príkladom toho, že transparentné a spoľahlivé postupy vyznačujúce sa úplným zapojením kľúčových orgánov môžu byť najdôležitejším faktorom vierohodného postupu vymenovania (i keď samotné postupy musia byť stanovené tak, aby umožňovali zvládnuť situáciu, keď sa kľúčové inštitúcie nedokážu dohodnúť 7 ).

V roku 2016 sa uskutočnia viaceré vymenovania do kľúčových funkcií, pričom samotné postupy aj ich výsledky budú zásadnou skúškou schopnosti justičného systému pokračovať v reformách aj v časoch zmien 8 . Predseda Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu, generálny prokurátor a hlavný prokurátor Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii sú funkcie, ktoré si vyžadujú transparentné, otvorené a vopred vymedzené postupy 9 .

V dlhodobejšom horizonte by sa mal uzákoniť spoľahlivejší a nezávislejší systém vymenúvania vysoko postavených prokurátorov: na legislatívnej úrovni neexistujú žiadne kritériá na zabezpečenie najvyššej úrovne odbornej spôsobilosti a bezúhonnosti a súčasný nominačný postup obsahuje silný politický prvok, a tým je úloha ministra spravodlivosti, ktorú v tomto postupe zohráva. Predchádzajúce nominačné postupy boli predmetom značných sporov a podliehali zjavnému politickému vplyvu. S použitím usmernení zo strany Rady Európy by minister spravodlivosti a Vyššia súdna rada mali prediskutovať otázku, či je vhodné, aby hlavné rozhodnutie záviselo od ministra vlády 10 , najmä v prípade vymenovaní na úrovniach nižších než sú najvyššie riadiace štruktúry inštitúcií.

Rešpektovanie sudcov a súdneho procesu

Úspešné stíhanie a odsúdenie mnohých významných politikov v Rumunsku za korupciu na vysokých miestach je znakom toho, že hlavný trend, pokiaľ ide o nezávislosť súdnictva, je pozitívny a že žiadny páchateľ trestného činu nie je mimo dosahu justície. Vyskytli sa však aj reakcie na tento trend: kritika sudcov zo strany politikov a médií a nedostatočné rešpektovanie súdnych rozhodnutí sú aj naďalej častým javom 11 . Po útokoch v médiách a zo strany politikov vrátane predsedu vlády a predsedu senátu bol v tomto roku zaznamenaný nárast počtu žiadostí o ochranu nezávislosti súdnictva 12 . Ešte stále sa vyskytli aj prípady nátlaku na sudcov Ústavného súdu 13 . Ako bolo uvedené v správe z roku 2015, po prezidentských voľbách v Rumunsku sa zdalo, že došlo k určitému posunu smerom k zodpovednejšiemu prístupu. Tento posun sa však rozplynul na jar, najmä po tom, ako Národné riaditeľstvo pre boj proti korupcii (DNA) začalo vyšetrovanie predsedu vlády. Kritike čelil hlavný prokurátor Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii aj predseda Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu 14 .

Vyššia súdna rada a justičná kontrola v roku 2015 pokračovali v ochrane nezávislosti súdnictva a profesionálnej povesti, nezávislosti a nestrannosti sudcov 15 . Vyššej súdnej rade bolo oznámených viacero prípadov útokov v médiách a zo strany politikov a Vyššia súdna rada musela v dôsledku toho vydať mnoho kritických záverov. Vyššia súdna rada však nemôže zabezpečiť rovnakú publicitu svojich tlačových vyhlásení, akú majú pôvodné obvinenia; okrem tejto morálnej podpory neponúka sudcom domáhajúcim sa nápravy pred súdom žiadnu finančnú alebo právnu pomoc.

Parlamentné orgány by mohli zohrávať určitú úlohu pri monitorovaní vyjadrení poslancov. Komisia minulý rok odporúčala „zabezpečiť, aby Kódex správania poslancov zahŕňal jasné ustanovenia v záujme toho, aby poslanci a parlamentné postupy rešpektovali nezávislosť súdnictva 16 . Toto odporúčanie nebolo zohľadnené. Je takisto potrebné poznamenať, že diskusia o možných zmenách ústavy by mohla byť príležitosťou na konsolidáciu nezávislosti súdnictva na ústavnej úrovni.

Ústavný súd a rešpektovanie súdnych rozhodnutí

Ústavný súd zohráva dôležitú úlohu v právnom štáte a pri konsolidácii nezávislého justičného systému. Medzi rozhodnutiami Ústavného súdu v roku 2015 bolo aj 24 rozhodnutí týkajúcich sa ustanovení nového trestného zákona a trestného poriadku, ako aj niektoré dôležité rozhodnutia súvisiace s rovnováhou moci a dodržiavaním základných práv. Tieto rozhodnutia zahŕňali riešenie konfliktu medzi senátom a súdnou mocou týkajúceho sa žiadosti o predbežnú väzbu 17 . Mnohé rozhodnutia Ústavného súdu o trestnom zákone boli zamerané na posilnenie dodržiavania zásad spravodlivého súdneho konania a dodržiavania práv strán v súlade s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva. Aj keď sudcovia a prokurátori museli urýchlene prispôsobiť svoje postupy rozhodnutiu Ústavného súdu, vo všeobecnosti sú takéto rozhodnutia hodnotené pozitívne ako rozhodnutia zlepšujúce právnu istotu a práva účastníkov konania. Rozhodnutia Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu o výklade práva takisto zohrávajú dôležitú úlohu v systéme inštitucionálnych bŕzd a protiváh 18 .

2.2. Reforma súdnictva

Nové právne poriadky a zákonníky

Nový trestný zákon a trestný poriadok nadobudli účinnosť pred dvomi rokmi, konkrétne 1. februára 2014. V správe v rámci MSO z roku 2015 sa očakávalo, že prijatie nového trestného zákona a trestného poriadku povedie k stabilnému legislatívnemu prostrediu, čo bolo zrejmým cieľom ich prijatia. Po takmer dvoch rokoch sa však zdá, že k očakávanému zlepšeniu stability legislatívneho prostredia nedošlo.

Pretrvávajúcim zdrojom nestability boli opakované parlamentné rozpravy týkajúce sa trestného zákona a trestného poriadku. Keďže je nevyhnutné vykonať v týchto predpisoch niektoré zmeny, vláda po porade s orgánmi súdnictva už na jar 2014 predložila návrh zmien s cieľom vyriešiť zistené problémy. Parlament však tieto zmeny ešte stále neprijal. Parlament sa zároveň venoval viacerým zmenám, ktoré boli zdrojom sporov. Justičné orgány, občianska spoločnosť a členské štáty tieto zmeny kritizovali z dôvodu, že môžu mať negatívny vplyv na boj proti korupcii a znížiť kapacitu orgánov presadzovania práva a súdov, pokiaľ ide o stíhanie a trestanie. Zatiaľ čo niektoré z týchto zmien by sa mohli považovať za nekonvenčné, iné boli schválené jednou komorou parlamentu a boli posudzované v skrátenom konaní, zatiaľ čo zmeny navrhnuté ministerstvom spravodlivosti museli čakať. Niektoré minuloročné zmeny pripomínali zmeny schválené v decembri 2013, hoci treba poznamenať, že v týchto prípadoch zmeny neboli odsúhlasené zákonodarným orgánom 19 . Všetky zmeny musí znovu posúdiť poslanecká snemovňa ako rozhodovacia komora. Napriek tomu, že sa ďalej predkladajú nové návrhy na zmeny, diskusia nebola po letnej prestávke doposiaľ obnovená, čo vytvára pokračujúci stav neistoty. Parlament by mal túto situáciu riešiť a rešpektovať stanovisko justičných orgánov 20 .

Séria rozsudkov Ústavného súdu vyvolala značné diskusie o trestnom zákone a trestnom poriadku, ktoré poukázali na potrebu ich zmien. Niektoré nastolené otázky sa týkali riešenia podstatných prvkov nového trestného zákona a trestného poriadku, napr. stanoviska, že predbežné konanie na vyjasnenie otázok technickejšej povahy veci by sa mohlo uskutočniť bez prítomnosti zmluvných strán. Hoci justícia a vláda okamžite prispôsobili postupy alebo navrhli legislatívne zmeny, právnej neistote sa nedá vyhnúť, kým parlament tieto zmeny neprijme.

Súbežne s týmito diskusiami o právnom rámci pokračovala práca na implementácii prijatého trestného zákona a trestného poriadku. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že sudcovia a prokurátori vyjadrili spokojnosť s novým právnym rámcom a že justičné orgány, sudcovia, prokurátori a súdni úradníci pokračovali v reformnom úsilí.

Najvyšší kasačný a odvolací súd, generálny prokurátor, Vyššia súdna rada, Národný justičný inštitút a ministerstvo spravodlivosti vynaložili osobitné úsilie pri poskytovaní intenzívnej podpory všetkým súdom a úradom prokuratúry, aby im uľahčili prechod a pomohli odstraňovať prekážky 21 . Minister spravodlivosti pokračoval v prijímaní opatrení na doplnenie mnohých stanovísk, najmä súdnych úradníkov a vyšetrovateľov. Túto prácu podporujú aj dôkladné programy odbornej prípravy Národného justičného inštitútu a Národnej školy pre vzdelávanie štátnych úradníkov.

Vo všeobecnosti to možno konštatovať aj pokiaľ ide o uplatňovanie občianskeho zákonníka a poriadku, pričom bude potrebné prechodné obdobie na riešenie prípadov z obdobia pred nadobudnutím účinnosti týchto nových predpisov súčasne s novými prípadmi. Existujú dôkazy, že sa dosiahol cieľ väčšej účinnosti pri zabezpečovaní spravodlivosti 22 . Logistické opatrenia potrebné na vykonávanie ustanovení, ktoré mali nadobudnúť účinnosť 1. januára 2016, sa veľmi oneskorili 23 , pričom je pripravená iba menej ako štvrtina potrebných priestorov. V dôsledku toho sa nadobudnutie účinnosti týchto aspektov občianskeho súdneho poriadku odložilo o jeden rok. Bude dôležité stanoviť jasný plán a dodržať ho, aby sa zabránilo ďalším odkladom.

Konzistentnosť judikatúry

V súlade so svojou ústavnou úlohu má Najvyšší kasačný a odvolací súd primárnu zodpovednosť za rozvoj konzistentnosti judikatúry a presadzovanie jednotného výkladu právnych predpisov a postupov. Toto je čoraz dôležitejším aspektom práce Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu, pričom podnetom môže byť vymedzený právny mechanizmus, ale aj riadiace opatrenia, ako sú zasadnutia a diskusie na národnej úrovni so zástupcami odvolacích súdov, Vyššej súdnej rady a Národného justičného inštitútu. Takéto zasadnutia sa zameriavajú na problémy, pri ktorých existujú rozdielne výklady, a spoločné riešenia sa oznamujú všetkým súdom prostredníctvom usmernení.

Najvyšší kasačný a odvolací súd má k dispozícii dva právne mechanizmy na rozvoj konzistentnosti judikatúry a poskytnutie jednotného výkladu: prejudiciálne konanie a odvolanie v záujme zákona. Počet žiadostí o prejudiciálne konanie neustále rastie a čoraz väčší podiel práce sekcie Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu je venovaný riešeniu prejudiciálnych otázok 24 . To naznačuje, že mechanizmy fungujú dobre a že sudcovia na súdoch nižšieho stupňa ich využívajú. Druhý mechanizmus konzistentnosti, odvolanie v záujme práva, aj naďalej významne prispieva k jednotnosti 25 . Používanie prejudiciálneho konania by sa malo naďalej podporovať pri riešení nejasných ustanovení v nových právnych poriadkoch a zákonníkoch.

Napriek všetkým týmto opatreniam a náznakom kultúrneho posunu v prospech konzistentnosti ešte stále často dochádza k rozporným rozhodnutiam. Zatiaľ čo niektoré otázky týkajúce sa nových právnych poriadkov a zákonníkov by sa mali vyriešiť v priebehu času, niektoré štrukturálne problémy si vyžadujú viac pozornosti zo strany správcov súdov a každého sudcu, ako aj ďalšie vzdelávanie zahŕňajúce aj právnikov.

V správach predkladaných v rámci MSO sa odporúčal otvorený online prístup ku všetkým súdnym rozhodnutiam s možnosťou vyhľadávania ako jeden z prostriedkov na pomoc sudcom a všetkým stranám pri odkazovaní na podobné prípady a rozhodnutia 26 . Projekt (zverejniť všetky súdne rozhodnutia online, o ktorom sa diskutuje už niekoľko rokov) sa už začal realizovať.

Stratégia vývoja súdnictva na roky 2015 – 2020

Akčný plán na roky 2015 – 2020 na realizáciu stratégie je takmer dokončený a boli zorganizované konzultácie so všetkými zainteresovanými stranami. Na to, aby tento akčný plán mohol slúžiť ako operačný nástroj, bude dôležité, aby všetci kľúčoví aktéri zaň prevzali skutočnú spoločnú zodpovednosť: k dosiahnutiu tohto akčného plánu viedol zdĺhavý proces a prevláda pocit, že je potrebný nový podnet. Bude napríklad dôležité objasniť, do akej miery ho nová Vyššia súdna rada vníma ako model pre svoje vlastné opatrenia.

Vo všeobecnejšom zmysle by sa voľby do novej Vyššej súdnej rady mohli využiť na poskytnutie ďalších podnetov na reformu 27 . Aj keď niektorí súčasní členovia tejto rady budú ďalej vykonávať svoju funkciu, bolo by zrejme dôležité, aby nová rada mala jasnú kolektívnu koncepciu vychádzajúcu z nového programu. Od kandidátov by sa malo vyžadovať, aby mali jasnú predstavu o tom, ako vnímajú svoju úlohu, a aby si boli vedomí toho, že budú niesť zodpovednosť za výsledky – volebný proces by mal byť príležitosťou pre kandidátov, aby diskutovali o tom, ako vidia budúcnosť reformy. Nová rada by mala riešiť obavy mnohých sudcov, že Vyššia súdna rada stratila kontakt so samotným povolaním 28 . Viac ako tisíc sudcov muselo podpísať petíciu adresovanú Vyššej súdnej rade, aby ju presvedčilo zorganizovať konzultácie so všetkými súdmi o novom systéme vymenúvania, hodnotenia a kariérneho postupu sudcov. Nová Vyššia súdna rada by mohla preukázať väčšie odhodlanie k transparentnosti a zodpovednosti napríklad tým, že bude pripravená stanovovať a vysvetľovať svoju politiku a rozhodnutia na pravidelných otvorených stretnutiach so zhromaždeniami sudcov a prokurátorov na všetkých úrovniach, ako aj so zástupcami občianskej spoločnosti a profesijných organizácií. Praktickým príkladom väčšej transparentnosti práce rady by bol aj súhlas s tým, aby sa výročná správa prediskutovala na valných zhromaždeniach súdov a prokuratúr.

Riadenie zdrojov a efektívnosť

Minister spravodlivosti úspešne obhájil význam reformy justičného systému a vláda napríklad podporila vytvorenie 390 dodatočných pracovných miest, zatiaľ čo rozpočet vzrástol od roku 2013 o 46 %.

K účinnému využívaniu takýchto zdrojov prispeje aj rozvoj užitočných nástrojov riadenia súdneho systému. Na všetkých súdoch boli zavedené štatistické informačné nástroje, ktoré slúžia na zlepšenie poskytovania služieb. Iné elektronické nástroje, ako sú elektronické spisy pre strany a sudcov, sa testujú na viacerých súdoch. Štrukturálnu reformu justičného systému musí sprevádzať aj modernizácia budov a systémov IT: na viacerých súdoch pokračujú stavebné alebo rekonštrukčné práce podporované z úverov Svetovej banky.

Problémy s účinným riadením zdrojov boli obzvlášť zrejmé, keď (pomerne mierny) návrh na ukončenie činnosti malých súdov uviazol v parlamente. Vyššia súdna rada a ministerstvo spravodlivosti hľadali alternatívne riešenia, ako je zmeniť vymedzenie hraníc súdnej právomoci s cieľom rovnomernejšie rozdeliť pracovnú záťaž – čo je rozhodnutie, ktoré možno vykonať na ich úrovni. V októbri vláda schválila rozhodnutie o prerozdelení súdnej právomoci odvolacieho súdu v Kluži. Na úrovni trestného stíhania generálny prokurátor navrhol preskupiť prokurátorov na úrovni tribunálu (druhostupňová úroveň) a zatvoriť tie prokuratúry na prvom stupni, ktoré sú príliš malé alebo majú nízku pracovnú záťaž. Štúdia vplyvu tohto návrhu bola dokončená v decembri 2015 a mala by sa prekonzultovať s justičným systémom. Finalizácia tohto procesu a termíny jeho realizácie však nie sú jasné.

Minuloročnými zmenami občianskeho zákonníka sa stanovilo, že v záujme urýchlenia postupu môžu súdne rozhodnutia vykonávať priamo súdni exekútori. Tieto zmeny však Ústavný súd v decembri zrušil. Vyššia súdna rada v skutočnosti konštatuje zvýšenie počtu prípadov nesporového výkonu rozhodnutí, ktoré sú zatiaľ nevyriešené. V rámci akčného plánu na roky 2015 – 2020 sú naplánované opatrenia na zlepšenie výkonu rozsudkov (napríklad vytvorenie elektronickej databázy na monitorovanie prípadov núteného výkonu), existujú však jasné dôkazy, že výkon súdnych rozhodnutí vrátane právoplatných súdnych rozhodnutí proti štátu (ústredným alebo miestnym orgánom) je často problematický. Toto je oblasť, ktorá by mohla byť relevantná v kontexte širšieho úsilia rumunskej vlády o modernizáciu verejnej správy.

2.3. Bezúhonnosť

Národný bezpečnostný úrad a Národná bezpečnostná rada

V marci 2015 odstúpil z funkcie predseda Národného bezpečnostného úradu (ANI) po začatí vyšetrovania vedeného Národným riaditeľstvom pre boj proti korupcii (DNA) 29 . Podpredseda Národného bezpečnostného úradu konal ako dočasný predseda a v decembri bol vymenovaný za predsedu po výberovom konaní, ktoré zorganizovala Národná bezpečnostná rada (NIC). Hoci postup bol zdĺhavý, zdá sa, že výberové konanie bolo otvorené a transparentné.

Národná bezpečnostná rada je orgánom dohľadu nad Národným bezpečnostným úradom. Jej mandát sa skončil v novembri 2014. Začiatok postupu vymenovania novej Národnej bezpečnostnej rady poznačilo niekoľko kontroverzných skutočností 30 . Tieto počiatočné spory boli napokon vyriešené a Rada začala svoju činnosť vo februári 2015. Národná bezpečnostná rada si zvolila za svojho predsedu zástupcu občianskej spoločnosti, čo je pozitívny jav z hľadiska nezávislosti. V roku 2015 bolo hlavnou úlohou Národnej bezpečnostnej rady výberové konanie na obsadenie miesta predsedu Národného bezpečnostného úradu.

Národný bezpečnostný úrad aj napriek odstúpeniu svojho predsedu z funkcie pokračoval počas vykazovaného obdobia vo vybavovaní vysokého počtu prípadov 31 . Národný bezpečnostný úrad sústavne inicioval riešenie značného počtu prípadov konfliktu záujmov a nezlučiteľnosti, z ktorých sa mnohé týkali miestnych politikov 32 . To poukazuje na problém nízkej akceptácie pravidiel bezúhonnosti či dokonca odporu voči nim v značnom počte miestnych orgánov, čo má negatívny vplyv na oblasť verejného obstarávania 33 .

Vysoké percento ani rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu bolo napadnuté na súde – tento úrad má približne 3000 spisov, ktoré musí obhájiť na súde, ale miera potvrdenia jeho rozhodnutí súdom je stále viac ako 80 %. Administratívna sekcia Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu vyvinula úsilie o urýchlenie spracovania spisov Národného bezpečnostného úradu (ktoré predstavujú približne 10 % jeho práce) a skrátila termíny na ich vybavenie z 18 na približne 9 mesiacov. Pokiaľ ide o trestné rozpory záujmov, Národný bezpečnostný úrad ďalej rozvíjal spoluprácu s prokuratúrou v záujme zjednodušenia vyšetrovaní a výmeny informácií.

Vykonávanie opatrení v nadväznosti na konečné rozhodnutia Národného bezpečnostného úradu a ich potvrdenie prostredníctvom právoplatných súdnych rozhodnutí bolo problematické aj v roku 2015. V dvoch prípadoch došlo v parlamente k značnému omeškaniu, kým boli vynesené právoplatné rozhodnutia o nezlučiteľnosti a ukončený mandát poslanca 34 . Národný bezpečnostný úrad sa musel uchýliť k uloženiu pokút za porušovanie predpisov alebo informovať prokuratúru 35 . Odporúčanie Komisie z roku 2015, a to „opätovne hľadať spôsoby, ako zabezpečiť, aby parlament automaticky uplatňoval rozhodnutia súdu vyžadujúce pozastavenie výkonu funkcie poslanca“ je preto aj naďalej platné.

V IT systéme „Prevent“ na ex ante kontroly konfliktov záujmov v rámci verejného obstarávania sa pokročilo a po zavedení by mal tento systém výrazne prispieť k predchádzaniu konfliktom záujmov prostredníctvom automatickej detekcie konfliktu záujmov vo verejnom obstarávaní ešte pred výberovým konaním a postupom zadávania zákazky. Na zabezpečenie súladu s povinnosťami vyplývajúcimi z nových smerníc EÚ o verejnom obstarávaní budú potrebné ďalšie legislatívne a inštitucionálne kroky, aby sa zabezpečilo, že sa overovanie vzťahuje na všetky príslušné subjekty, ktoré prijímajú rozhodnutia, a to v súlade s vymedzením konfliktov záujmov v smerniciach 36 . V smerniciach sa takisto vyžaduje, aby príslušné inštitúcie mali právomoc zabrániť podpisu zmlúv v prípade podozrenia z konfliktu záujmov. Podľa Národného bezpečnostného úradu takmer všetky prípady konfliktu záujmov, ktorými sa zaoberá, sú relatívne jednoduché prípady, ktorým by sa dalo predísť prostredníctvom tohto systému. Aj keď implementácia trvala dlhšie než sa očakávalo, vláda v septembri prijala zákon, o ktorom sa teraz rokuje v parlamente. Bude dôležité, aby sa v tomto zákone zachovala zásada, že verejní obstarávatelia majú povinnosť konať, ak je im oznámený možný konflikt záujmov. Systém „Prevent“ by mal byť pripravený na uvedenie do prevádzky hneď, ako sa zákon prijme 37 . Najprv by sa uplatňoval vo verejnom obstarávaní týkajúcom sa fondov EÚ, ale čoskoro by sa rozšíril na všetky elektronické verejné obstarávania.

Rámec pre bezúhonnosť

V správe v rámci MSO z roku 2015 sa konštatovalo, že plán kodifikovať právny rámec týkajúci sa bezúhonnosti, čím by sa zlepšila koherentnosť a jasnosť, bol pozastavený z dôvodu obáv, že existujúce pravidlá by sa mohli oslabiť 38 . Vhodnosť takéhoto kroku potvrdilo viacero poslancov a prezident Rumunska. Tieto obavy však posilnila skutočnosť, že jedna komora parlamentu prijala zmenu, ktorá by v skutočnosti odstránila trojročný zákaz, aby volení činitelia, u ktorých sa konštatuje situácia nezlučiteľnosti, kandidovali vo voľbách.

Kľúčovou skúškou budú nadchádzajúce voľby do orgánov samosprávy (jún 2016) a parlamentné voľby (november 2016). V novom volebnom zákone sa výslovne stanovuje, že osoby vylúčené z volieb prostredníctvom súdneho rozhodnutia nemôžu vo voľbách kandidovať. Národný bezpečnostný úrad má osobitnú zodpovednosť za overenie majetkových priznaní všetkých kandidátov. Plánuje uskutočniť stretnutia na miestnej úrovni s orgánmi zodpovednými za majetkové priznania a poskytnúť usmernenia a informácie o opakujúcich sa chybách. Má tiež v úmysle zintenzívniť svoje informačné kampane, aby si všetci uchádzači boli vedomí možných nezlučiteľností a konfliktov záujmov. Kandidáti sú tiež povinní predložiť vyhlásenie, že spĺňajú právne požiadavky na nomináciu. Následne prebieha overovanie a volebné výbory, politické strany a občania majú možnosť vzniesť právnu námietku. Subjekty zodpovedné za riadenie volieb na národnej aj miestnej úrovni by jednoznačne mali spolupracovať s Národným bezpečnostným úradom s cieľom predísť možným porušeniam právnych predpisov alebo takéto porušenia čo najskôr identifikovať.

Súdny systém medzičasom pracoval na zlepšení jednotného výkladu existujúceho právneho rámca. Najvyšší kasačný a odvolací súd uznal, že existujú konkrétne problémy týkajúce sa konzistentnosti, a to aj vo vnútri samotného Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu, a zaviedol osobitné mechanizmy na riešenie tejto otázky 39 . To pomohlo nižším súdom a aj Národnému bezpečnostnému úradu pri ich vlastnom výklade zákonov. Národný bezpečnostný úrad zostavuje aj súbor všetkých príslušných súdnych rozhodnutí.

2.4. Boj proti korupcii

Riešenie korupcie na vysokých miestach

Výsledky inštitúcií zapojených do boja proti korupcii na vysokých miestach sú aj naďalej presvedčivé, pričom systematicky dochádza k obvineniam a uzatváraniu prípadov týkajúcich sa vyšších politikov a štátnych úradníkov. Národné riaditeľstvo pre boj proti korupcii (DNA) oznámilo zvýšený počet podnetov zo strany verejnosti: zdá sa, že to odzrkadľuje dôveru verejnosti v túto inštitúciu, čo potvrdzujú aj prieskumy verejnej mienky 40 . Verejná podpora opatreniam proti korupcii bola uznaná za kľúčový faktor pri demonštráciách vedúcich k odstúpeniu predsedu vlády v novembri 2015. Národné riaditeľstvo pre boj proti korupcii vznieslo v priebehu roka 2015 obvinenia proti viac než 1 250 osobám vrátane predsedu vlády, bývalých ministrov, poslancov parlamentu, starostov a primátorov, predsedov župných rád, sudcov, prokurátorov a širokému spektru vyšších úradníkov. Predbežné opatrenia riaditeľstva na zmrazenie finančných prostriedkov týkajúce sa týchto prípadov sa takisto zvýšili a dosiahli sumu 452 miliónov EUR.

Osobitným trendom bolo odhaľovanie korupcie na miestnej úrovni. Od roku 2013 bolo z miestnych úradníkov súdených za korupciu takmer 100 starostov alebo primátorov, viac ako 20 predsedov župnej rady a desiatky iných miestnych úradníkov. Zatknutie primátora mesta Bukurešť v roku 2015 bolo najvýraznejším názorným príkladom tohto problému.

Pokiaľ ide o fázu súdneho konania, Najvyšší kasačný a odvolací súd naďalej dosahoval výsledky v zmysle prípadov korupcie, v ktorých bol vynesený rozsudok. V roku 2015 sa v trestnej komore (na prvom stupni) vyriešilo 11 prípadov korupcie na vysokých miestach a v zboroch piatich sudcov (na poslednom stupni) sa vyriešilo 11 prípadov korupcie na vysokých miestach. Dokonca aj v prípadoch s vysokým počtom svedkov a zložitým dokazovaním sudcovia Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu preukázali svoje úsilie o zabezpečenie dodržiavania procesných práv všetkých strán. Konania tiež netrvali veľmi dlho: väčšina prípadov, ktoré sa uzavreli, bola zaregistrovaná v roku 2014 a 2015, pričom najstarší prípad je z roku 2011. Medzi vysokopostavenými obvinenými, ktorí boli odsúdení, boli osoby zastávajúce v minulosti pozície ministrov, poslancov parlamentu, starostov a primátorov, sudcov a prokurátorov.

V roku 2015 parlament zamietol približne jednu tretinu žiadostí Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii o zbavenie imunity poslancov parlamentu s cieľom umožniť začatie vyšetrovania a uplatnenie opatrení preventívnej väzby. Táto otázka sa monitorovala aj v predchádzajúcich správach v rámci MSO. Aj keď väčšina žiadostí boli prijatá, stále platí, že reakcie parlamentu na žiadosti Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii nemajú objektívne kritériá, na základe ktorých by bolo možné v každom prípade poskytnúť jasné a konzistentné odôvodnenie, obzvlášť v prípadoch zamietnutia. Nezaviedli sa zatiaľ ani žiadne jasné pravidlá, pokiaľ ide o nadväzné opatrenia na odporúčania MSO, ktoré sa týkajú zabezpečenia rýchleho uplatňovania ústavných pravidiel o pozastavení výkonu funkcie ministra v prípade obžaloby a pozastavenia mandátu poslanca v prípade rozhodnutí konštatujúcich porušenie bezúhonnosti alebo rozsudkov, ktorými boli uznaní za vinných z korupcie 41 . Skutočnosť, že ministri zotrvávajú na poste aj po obžalobe z trestných činov a poslanci parlamentu zostávajú vo funkcii i napriek právoplatnému odsúdeniu za korupciu, bola uvedená už v správe z roku 2015 a platí aj naďalej. Kroky, ktoré sa v tomto smere podnikli, prijali niektoré politické strany, a nie parlament.

Boj proti nekalým praktikám v súdnictve bol prioritou Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii a súdnych orgánov. Počet prípadov, ktoré v posledných rokoch vyšli najavo, sa zvýšil 42 a súdnictvo pociťuje čoraz väčšiu potrebu preukázať, že spĺňa vysoké štandardy bezúhonnosti. V tejto súvislosti je dôležité, aby hierarchia súdnej moci venovala pozornosť akémukoľvek riziku pre bezúhonnosť sudcov a prokurátorov a aby sudcovia dostávali náležité usmernenia o nestrannosti, konflikte záujmov alebo nezlučiteľnosti.

Bezúhonnosť poslancov, sudcov a prokurátorov bola témou 4. kola hodnotenia Skupiny štátov Rady Európy proti korupcii (GRECO). Nadväzné opatrenia na odporúčania skupiny GRECO budú dôležité pre dosiahnutie pokroku v týchto otázkach 43 .

Riešenie korupcie na všetkých úrovniach

Výzva, ktorú predstavuje riešenie korupcie v rumunskej spoločnosti ako celku, je dobre známa. Tragický požiar, ku ktorému došlo v októbri v Bukurešti, mnohí vnímali ako príklad dôsledkov korupcie na miestnej úrovni, pričom existencia tohto problému je všeobecne známa 44 . Medzi identifikované rizikové oblasti patrí školstvo, zdravotníctvo a miestne verejné obstarávanie, ktoré zahŕňajú rozhodnutia s priamymi finančnými dôsledkami. Prípady sa okrem iného týkali zmanipulovania skúšok, podvodov v zdravotnom poistení a zmanipulovania postupov obstarávania, pričom niekedy bol do nich zapojený veľký počet úradníkov.

Národná stratégia boja proti korupcii 45 je základným nástrojom na podporu priorít preventívnych opatrení orgánov verejnej správy na vnútroštátnej a miestnej úrovni. Konkrétne preventívne projekty v rámci ministerstiev (niektoré podporované z fondov EÚ a MVO) naďalej užitočne prispievajú k boju proti korupcii v rámci administratívy 46 . Aj keď boli v rámci tejto stratégie zavedené opatrenia na predchádzanie korupcii, ich uplatňovanie je pomerne nesystematické v dôsledku nedostatočnej kapacity inštitúcií, nedostatku znalostí a odbornosti zamestnancov a nedostatku politickej vôle na riadiacej úrovni inštitúcií. O obmedzených výsledkoch stratégie, najmä na miestnej úrovni, svedčí značný počet prípadov korupcie, čo potvrdzuje dojem, že ku korupcii dochádza systematicky. Malý počet podnetov, ktoré Národné riaditeľstvo pre boj proti korupcii dostalo od bývalého orgánu verejného obstarávania ANRMAP, tiež odráža chýbajúcu medziinštitucionálnu spoluprácu. Pripravuje sa predĺženie Národnej stratégie boja proti korupcii na nasledujúce dva roky. Bude potrebné odstrániť nedostatky zistené v rámci preskúmania tejto stratégie a zamerať sa najmä na vytvorenie účinných kontrolných orgánov, ktoré budú mať k dispozícii potrebné ľudské a materiálne zdroje.

Celková administratívna reforma, ktorú vláda plánuje zrealizovať, bude tiež príležitosťou na zavedenie účinných opatrení na boj proti korupcii v rámci celej správy.

Pokrok zaznamenaný v správe za rok 2015 47 v súvislosti so stíhaním a trestaním korupcie na nižšej úrovni pokračoval aj naďalej, k čomu prispela najmä činnosť generálnej prokuratúry a Generálneho riaditeľstva ministerstva vnútra pre boj proti korupcii 48 . Generálny prokurátor stanovil protikorupčnú činnosť ako prioritu a bude dôležité, aby sa dali k dispozícii zdroje na pokračovanie v tejto práci.

Pokiaľ ide o vymáhanie majetku, rumunská vláda v júni predložila návrh zákona, ktorým by sa zriadila agentúra pre správu zhabaného a skonfiškovaného majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti. Návrh bol schválený parlamentom a vydaný v decembri. Je to dôležitý krok smerom k odpovedi na dlhodobé odporúčanie Komisie zlepšiť výkon príkazov na konfiškáciu (podľa všetkého len približne 10 % hodnoty príkazov na konfiškáciu sa skutočne vyberie, čím sa oslabuje odrádzajúci účinok sankcií). Účinné výsledky činnosti novej agentúry možno očakávať najskôr v druhej polovici roku 2016.

Rumunské orgány vypracovali s podporou Komisie 49 stratégiu na štrukturálne zlepšenie systému verejného obstarávania a jeho prispôsobenie novým pravidlám EÚ a zriadili novú agentúru pre kontroly ex ante. Táto stratégia zahŕňa riešenie rizík týkajúcich sa bezúhonnosti a korupcie a jej vykonávanie by bolo významným krokom k riešeniu verejného obstarávania ako vysoko rizikovej oblasti z hľadiska korupcie 50 .

3. ZÁVER A ODPORÚČANIA

V správach Komisie v rámci MSO z roku 2014 a 2015 sa bolo možné vyzdvihnúť niekoľko oblastí, v ktorých presvedčivé výsledky potvrdzujú konsolidáciu reformy. Pokračovanie tohto trendu je samo osebe znakom rozvoja udržateľnosti. Výsledky, ktoré dosiahli kľúčové súdne inštitúcie a inštitúcie chrániace bezúhonnosť pri riešení korupcie na vysokých miestach, boli aj naďalej pôsobivé. Justičný systém ako celok naďalej preukazuje svoju profesionalitu vrátane schopnosti prispôsobovať sa výrazným zmenám v občianskych a trestných zákonníkoch, úsilia o zjednotenie judikatúry a ochoty brániť nezávislosť súdnictva. Rumunsko dosiahlo ďalší pokrok v plnení referenčných kritérií v rámci MSO.

Skutočnosť, že niekoľko odporúčaní uvedených v správe v rámci MSO z roku 2015 platí aj naďalej, však zároveň poukazuje na to, že sa nedosiahol úplný konsenzus o reforme potrebný na zabezpečenie udržateľného pokroku. Nezávislosť súdnictva a rešpektovanie súdnych rozhodnutí naďalej predstavujú výzvu. Reforma trestného zákona je spochybňovaná v parlamente. Pri prijímaní rozhodnutí parlamentu o tom, či umožniť prokuratúre rovnaké zaobchádzanie s poslancami ako s ostatnými občanmi, stále chýbajú objektívne kritériá. Existujú zlepšené opatrenia na riešenie celkovej korupcie, ich rozsah však nie je dostatočný a chýba politická vôľa na riešenie toho, čo sa všeobecne uznáva ako systémový problém. Reforma súdnictva a boj proti korupcii sú pre rumunskú spoločnosť aj naďalej dôležitými otázkami, ktoré sú schopné podnietiť rozsiahle verejné demonštrácie, pričom na zabezpečenie nezvratnosti pokroku v tejto oblasti je potrebná ďalšia podpora konsolidácie reformy.

Komisia oceňuje konštruktívnu spoluprácu s rumunskými orgánmi v priebehu uplynulého roka, ako aj politické odhodlanie vlády pokračovať v reformách a boji proti korupcii. Rok 2016 bude v mnohých ohľadoch rokom skúšok. Rozsah, v akom sa bude prihliadať na otázky bezúhonnosti pri vymenúvaní do vyšších funkcií v súdnictve, a preverovanie kandidátov do nadchádzajúcich volieb budú kľúčovými znakmi, do akej miery sa reforma ujala. Pokračovanie trendu reformy bude tiež signálom udržateľnosti. Komisia uvíta pokračovanie úzkej spolupráce s Rumunskom s cieľom zabezpečiť plnenie cieľov MSO.

Komisia vyzýva Rumunsko, aby prijalo opatrenia v týchto oblastiach:

1. Nezávislosť súdnictva

Dôvera verejnosti v súdnictvo je čiastočne odrazom jeho ochoty podieľať sa ako nezávislý subjekt na riadení Rumunska. Otvorené postupy vymenúvania založené na zásluhách budú zohrávať v roku 2016 mimoriadne dôležitú úlohu. Mali by sa podniknúť aj kroky na riešenie pretrvávajúcej tendencie vystavovať sudcov osobnej kritike pri výkone ich riadnych funkcií.

Zabezpečiť včasné zavedenie jasných a spoľahlivých postupov pre vymenúvanie do vyšších funkcií v súdnictve naplánované na rok 2016. To by znamenalo, že niekoľko mesiacov pred každým postupom sa stanovia jednotlivé kroky a kritériá, na ktorých budú rozhodnutia založené. Použiť odlišný prístup pre vymenúvanie na úrovniach nižších, než sú najvyššie riadiace pozície prokuratúry, a umožniť novovymenovaným vedúcim, aby zohrávali dôležitú úlohu pri výbere svojho vlastného tímu. Zabezpečiť transparentnosť všetkých postupov.

Následne uzákoniť s podporou Benátskej komisie spoľahlivejší a nezávislejší systém menovania prokurátorov.

Ako sa odporúčalo v roku 2015 – zabezpečiť, aby Kódex správania poslancov zahŕňal jasné ustanovenia v záujme toho, aby poslanci a parlamentné postupy rešpektovali nezávislosť súdnictva.

Nová Vyššia súdna rada by mala určiť, či by sa mohlo urobiť viac s cieľom poskytnúť primeranú podporu sudcom, ktorí čelia kritike ohrozujúcej nezávislosť súdnictva.

2. Reforma súdnictva

Mali by sa ďalej podporovať reformy, ktoré prispeli ku konsolidácii profesionality sudcov. K tomu by mohol prispieť stabilný legislatívny rámec. Predchádzajúce odporúčania týkajúce sa racionalizácie súdov a zlepšenia vykonávania súdnych opatrení platia aj naďalej.

Ako sa odporúčalo v minulom roku, súčasná fáza reformy rumunských právnych poriadkov a zákonníkov by sa mala rýchlo uzavrieť dohodou v Parlamente o zmene týchto zákonníkov, pričom Parlament by mal schváliť iba tie pozmeňujúce návrhy predložené vládou, ktoré zohľadňujú stanovisko súdnych inštitúcií.

Vláda a Vyššia súdna rada by mali stanoviť jasný plán, aby sa zabezpečilo, že nový termín implementácie zostávajúcich ustanovení občianskeho súdneho poriadku bude dodržaný.

Nadchádzajúca Vyššia súdna rada by mala zaviesť jasné opatrenia na podporu transparentnosti a zodpovednosti vrátane zabezpečenia pravidelných otvorených stretnutí so zhromaždeniami sudcov a prokurátorov na všetkých úrovniach, pokračujúceho dialógu s občianskou spoločnosťou a predkladania výročnej správy.

3. Bezúhonnosť

Bezúhonnosť by mala byť hlavnou zásadou vo verejnom živote, pričom tento cieľ by mal byť podporovaný právnym rámcom a príslušnými inštitúciami. Je dôležité zlepšiť verejnú akceptáciu a účinné vykonávanie pravidiel nezlučiteľnosti a klásť dôraz na predchádzanie situáciám nezlučiteľnosti a konfliktu záujmov.

Pokračovať v úsilí o konzistentnosť judikatúry v rozhodnutiach o bezúhonnosti a sprístupniť konsolidovanú judikatúru nižším súdom.

Ako sa už odporúčalo, opätovne hľadať spôsoby, ako zabezpečiť, aby parlament automaticky uplatňoval rozhodnutia súdu vyžadujúce pozastavenie výkonu funkcie poslanca.

Vykonávať kontroly ex ante, pokiaľ ide o konflikt záujmov vo verejnom obstarávaní prostredníctvom programu „Prevent“.

Podniknúť kroky s cieľom zabezpečiť dodržiavanie pravidiel bezúhonnosti pri organizácii miestnych a všeobecných volieb v roku 2016.

4. Boj proti korupcii

Pokračujúce úsilie súdnych inštitúcií riešiť korupciu na vysokých miestach je aj naďalej najdôležitejším znakom konsolidovaného boja proti korupcii. Zákony o korupcii musia platiť rovnako pre všetkých a uplatňovať sa na všetkých úrovniach.

V plnej miere využívať prostriedky EÚ na zavedenie účinných preventívnych opatrení proti korupcii na nižších miestach na základe Národnej stratégie boja proti korupcii a prostredníctvom všeobecných reforiem verejnej správy.

Zabezpečiť, aby nová Agentúra pre vymáhanie majetku mala silné vedenie, dostatočné zdroje a podporu všetkých ostatných inštitúcií na zlepšenie účinného vymáhania. Ostatné časti verejnej správy by mali byť jednoznačne brané na zodpovednosť za ignorovanie tejto problematiky.

Vykonávať novú stratégiu a akčný plán verejného obstarávania, zabezpečiť silný protikorupčný rámec vo forme právneho rámca, inštitucionálneho usporiadania a administratívnych kapacít, uplatňovať opatrenia na predchádzanie a odhaľovanie konfliktov záujmov a zabezpečiť principiálne stíhanie a trestanie porušení predpisov.

Prijať objektívne kritériá na rozhodovanie o zbavení imunity poslancov parlamentu a odôvodňovanie takýchto rozhodnutí a zabezpečiť, aby sa imunita nevyužívala na zabránenie vyšetrovaniu a stíhaniu trestných činov korupcie.

(1)

   Závery Rady ministrov, 17. október 2006 (13339/06); rozhodnutie Komisie z 13. decembra 2006, ktorým sa zriaďuje mechanizmus na zaistenie spolupráce a overovania pokroku v Rumunsku na účely osobitných referenčných kritérií v oblastiach reformy súdnictva a boja proti korupcii, [konečné rozhodnutie K(2006) 6569].

(2)

     http://ec.europa.eu/cvm/key_documents_en.htm.

(3)

   http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7281-2015-INIT/sk/pdf

(4)

     V období rokov 2007 – 2013 Rumunsko zrealizovalo viaceré projekty v oblasti boja proti korupcii a reformy súdnictva. Celková výška financovania z Európskeho sociálneho fondu (ESF) dosiahla 16 miliónov EUR. Hlavnými príjemcami boli ministerstvá verejnej správy, spravodlivosti, školstva a zdravotníctva. Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) sa poskytlo približne 15 miliónov EUR na financovanie opatrení súvisiacich s projektmi v oblasti preverovania bezúhonnosti (vrátane systému ex ante kontrol PREVENT) a posilnenia kapacít úradu pre verejné obstarávanie. V období rokov 2014 – 2020 sa v rámci programu administratívnych kapacít (ESF) poskytne financovanie vo výške približne 103 miliónov EUR na projekty v oblasti reformy súdnictva, pričom 35 miliónov EUR z tejto sumy je vyčlenených na boj proti korupcii a ďalších 35 miliónov EUR na podporu zlepšení v oblasti verejného obstarávania. Zdroje z EFRR až do výšky 15 miliónov EUR sa použijú na budovanie kapacít a technickú pomoc pri verejnom obstarávaní, na predchádzanie podvodom v rámci riadiacich orgánov a pre odbor boja proti podvodom (DLAF).

(5)

     COM(2015) 35 final; COM(2014) 37 final; COM(2013) 47 final; COM(2012) 410 final.

(6)

     Bývalý hlavný prokurátor riaditeľstva (DIICOT) je v preventívnej väzbe kvôli obvineniam z korupcie, čo poukazuje na potrebu otvorene riešiť všetky otázky súvisiace s bezúhonnosťou.

(7)

     Napríklad vymenúvania do vyšších funkcií na prokuratúre v rokoch 2012 a 2013 boli zdrojom kontroverzií.

(8)

     Vymenovanie generálneho prokurátora a hlavného prokurátora Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii v máji 2016; vymenovanie predsedu Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu v septembri 2016; voľby do Vyššej súdnej rady v poslednom štvrťroku 2016.

(9)

   Postup vymenovania hlavného prokurátora riaditeľstva DIICOT sa vzťahuje aj na všetkých vyššie postavených prokurátorov a ich zástupcov a zahŕňa aj úroveň vedúcich odborov prokuratúry a Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii (DNA). Celkove musí v tomto roku minister spravodlivosti vymenovať do funkcie na prokuratúre 15 osôb.

(10)

     Benátska komisia sa osobitne zamerala a túto oblasť s cieľom nájsť správnu rovnováhu (pozri technickú správu, oddiel 2.1, s. 6 – 8).

(11)

     Ako už bolo uvedené aj v predchádzajúcich správach v rámci MSO: COM(2013) 47 final, s. 4; COM(2014) 37 final, s. 3; COM(2015) 35 final, s. 2;

(12)

     Technická správa, oddiel 2.1, s. 5.

(13)

     Napríklad v súvislosti s jedným prebiehajúcim prípadom sa to týkalo spôsobu, akým Ústavný súd v roku 2012 prijal rozhodnutie o organizácii referenda o odvolaní vtedajšieho prezidenta Rumunska. Technická správa, oddiel 2.1, s. 5.

(14)

     Napríklad predseda senátu v otvorenom liste prezidentovi Rumunska v súvislosti s prípadom osoby, ktorá bola oslobodená súdom prvého stupňa, ale bola v predbežnej väzbe 6 mesiacov, požadoval odvolanie predsedu Najvyššieho kasačného a odvolacieho súdu a hlavného prokurátora Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii. Technická správa, oddiel 2.1, s. 5.

(15)

     Technická správa, oddiel 2.1, s. 5 – 6.

(16)

     COM(2015) 35 final, s. 13; COM(2014) 37 final.

(17)

   Technická správa, oddiel 2.1, s. 4.

(18)

   Napríklad rozhodnutia o tom, či lekári vo verejných nemocniciach sú štátnymi zamestnancami.

   Technická správa, oddiel 2.1, s. 4.

(19)

     Zmeny schválené parlamentom v decembri 2013 sa stali terčom kritiky justičných orgánov a medzinárodného spoločenstva, najmä v rozsahu, v akom mali za následok oslobodenie poslancov z rozsahu pôsobnosti legislatívy upravujúcej také trestné činy korupcie, ako je branie úplatkov, obchodovanie s vplyvom a zneužitie funkcie [pozri COM(2014) 37 s. 10 – 11].

(20)

     Technická správa, oddiel 2.2, s. 10.

(21)

     Technická správa, oddiel 2.2, s. 10.

(22)

   Technická správa, oddiel 2.2, s. 12.

(23)

     Najmä poskytnutie priestorov na prerokúvanie prípadov poradným senátom.

(24)

     V trestných veciach bolo v roku 2015 predložených 35 prejudiciálnych otázok a 33 prejudiciálnych otázok bolo zodpovedaných, v porovnaní s 31 predloženými prejudiciálnymi otázkami a 28 zodpovedanými v roku 2014. V občianskych a správnych veciach sa zaznamenal výrazný nárast: v roku 2015 bolo predložených 51 prejudiciálnych otázok a 47 otázok bolo zodpovedaných, v porovnaní so 17 predloženými prejudiciálnymi otázkami a 13 zodpovedanými v roku 2014.

(25)

     V roku 2015 bolo v občianskych veciach podaných 18 odvolaní a 19 odvolaní bolo vybavených; v trestných veciach bolo podaných 6 odvolaní a 7 odvolaní bolo vybavených. Tento mechanizmus sa môže použiť aj v prípade procesných otázok, nemožno ho však uplatniť v prípade prejudiciálnych otázok.

(26)

     COM(2014) 37, s. 13.

(27)

   Voľby do Vyššej súdnej rady sú naplánované na jeseň 2016, pričom nová rada by sa mala ujať funkcie v januári 2017. Nie je jasné, či vo voľbách budú nahradení všetci členovia alebo iba tí, ktorým sa skončil ich šesťročný mandát.

(28)

   Technická správa, oddiel 2.5, s. 21.

(29)

     Bývalý predseda Národného bezpečnostného úradu bol obvinený zo zneužitia funkcie, keď bol členom Komisie pre reštitúcii majetkov. Vec nie je spojená s jeho mandátom v Národnom bezpečnostnom úrade. Z funkcie rezignoval ihneď po začatí vyšetrovania.

(30)

     COM(2015) 35, s. 9.

(31)

     Technická správa, oddiel 3.1, s. 22 – 23. Celková bilancia Národného bezpečnostného úradu bola v porovnaní s rokom 2014 stabilná.

(32)

     V roku 2015 sa 84 % prípadov nezlučiteľnosti, 66 % administratívnych prípadov konfliktu záujmov a 66 % trestných prípadov konfliktu záujmov týkalo primátorov alebo starostov, zástupcov primátorov alebo starostov a členov miestnych alebo oblastných zastupiteľstiev.

(33)

     Tento trend sa potvrdil aj v činnosti Národného riaditeľstva pre boj proti korupcii.

(34)

     Technická správa, oddiel 3.4, s. 25.

(35)

     Národný bezpečnostný úrad uložil členom právneho výboru Poslaneckej snemovne pokuty za neprijatie opatrení v nadväznosti na rozhodnutie o nezlučiteľnosti, ktoré nebolo napadnuté na súde.

(36)

   Technická správa, oddiel 5.4, s. 37.

(37)

     Plánovaný rozpočet dosahuje sumu 23 miliónov RON (5,1 milióna EUR), ktorá bude čiastočne financovaná z prostriedkov EÚ.

(38)

     COM(2015) 35, s. 9.

(39)

     Technická správa, oddiel 3.2, s. 23.

(40)

Národné riaditeľstvo pre boj proti korupcii uvádza, že 85 až 90 % prípadov pochádza zo sťažností občanov, 5 až 10 % z úradnej moci alebo zo sťažností od iných inštitúcií a menej ako 5 % prípadov pochádza z hlásení spravodajských služieb.

(41)

     COM(2013) 47 final, s. 7.

(42)

     Technická správa, oddiel 2.4, s. 20.

(43)

    http://www.coe.int/t/dghl/monitoring/greco/default_en.asp .

(44)

     Technická správa, oddiel 5.1, s. 30.

(45)

     http://sna.just.ro.

(46)

     Technická správa, oddiel 5.2, s. 31.

(47)

     COM(2015) 35, s. 11.

(48)

     Technická správa, oddiel 5.3, s. 33.

(49)

V kontexte vykonávania nových smerníc EÚ a plnenia podmienok európskych štrukturálnych a investičných fondov.

(50)

K tejto stratégii by prispelo aj vykonávanie programu „Prevent“, pozri stranu 9.