30.6.2017   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 207/100


Stanovisko Európskeho výboru regiónov — Integrovaná politika Európskej únie pre Arktídu

(2017/C 207/17)

Spravodajkyňa:

Pauliina HAIJANEN (FI/EĽS), poslankyňa zastupiteľstva mesta Laitila

Referenčné dokumenty:

Spoločné oznámenie Európskemu parlamentu a Rade – Integrovaná politika Európskej únie pre Arktídu

JOIN(2016) 21 final

POLITICKÉ ODPORÚČANIA

EURÓPSKY VÝBOR REGIÓNOV

1.

víta spoločné oznámenie, ktoré uverejnila Európska komisia a vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku 27. apríla 2016 a domnieva sa, že prioritné oblasti budúcej integrovanej politiky EÚ pre Arktídu prezentované v oznámení, sú krokom správnym smerom.

2.

Zdôrazňuje, že výzvy, ktorým čelí arktický región, si vyžadujú koordinované úsilie na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni a vyzdvihuje snahu Komisie zaistiť, aby integrované politiky na pomoc pri plnení regionálnych potrieb a cieľov boli založené na špecifických zemepisných a demografických charakteristikách daného regiónu.

3.

Poznamenáva, že ide o tretie oznámenie na tému arktického regiónu. Komisia vo svojom prvom oznámení uverejnenom v roku 2008 predložila návrhy opatrení v prospech ochrany a zachovania arktického regiónu, ktorých základom boli okrem iného rôzne dohody týkajúce sa životného prostredia a medzinárodnej spolupráce. Ďalšie opatrenia boli navrhnuté s cieľom podporovať udržateľné využívanie zdrojov a model viacstranného riadenia v arktickom regióne. Účelom oznámenia bolo presadzovať štruktúrovaný a konzistentný prístup k záležitostiam týkajúcim sa Arktídy a otvoriť nové perspektívy spolupráce s arktickými štátmi.

4.

berie na vedomie, že v roku 2012 Komisia uverejnila spoločné oznámenie s vysokou predstaviteľkou Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, v ktorom sa do popredia záujmu popri silnom rozmere ochrany životného prostredia dostala aj možnosť otvorenia nových dopravných ciest (vrátane severovýchodnej cesty) v dôsledku zmeny klímy a vzhľadom na lepší potenciál v udržateľnom využívaní prírodných zdrojov vďaka novým technológiám a poznatkom. V oznámení sa taktiež zdôrazňuje význam medzinárodnej spolupráce v záujme posilnenia mieru a bezpečnosti.

5.

Chce poukázať na tri priority budúcej integrovanej politiky EÚ, ktoré sú prezentované v najnovšom oznámení: zmena klímy a ochrana životného prostredia Arktídy, udržateľný rozvoj v oblasti Arktídy a v jej okolí a medzinárodná spolupráca v otázkach súvisiacich s Arktídou. Jednou z najväčších výzev je nájsť rovnováhu medzi zabezpečením kvality životného prostredia a využitím nových príležitostí vďaka socio-ekonomickému rozvoju.

6.

Všíma si, že v oznámení sa nadväzuje na prístupy, ktoré sa už v minulosti vytýčili z hľadiska klímy a životného prostredia, udržateľného rozvoja a regionálnej spolupráce. Zámerom stanoviska VR je osobitne upozorniť na tie otázky, ktorým sa v predchádzajúcich oznámeniach venovala menšia pozornosť (ako napr. socio-ekonomickým záležitostiam) alebo ktoré boli označené za nové priority.

7.

Podporuje ciele oznámenia v oblasti regionálnej bezpečnosti, stability, udržateľného rozvoja a prosperity. V oznámení sa podrobne opisuje činnosť, ktorú EÚ vyvíja v arktickom regióne. V centre záujmu politiky EÚ vo vzťahu k arktickému rozmeru zostáva naďalej udržateľný rozvoj, ale čoraz častejšie sa spomína aj schopnosť prispôsobiť sa zmene klímy. V oznámení sa uvádza, že budúce činnosti by mali klásť dôraz na tradičné spôsoby živobytia obyvateľov žijúcich v tomto regióne, ako aj na vplyv hospodárskeho rozvoja na krehké prostredie Arktídy. Výbor regiónov víta skutočnosť, že v oznámení sa kladie silný dôraz na potrebu posilniť koordináciu v záležitostiach týkajúcich sa arktického regiónu.

8.

Poukazuje na to, že v oznámení sa na arktický región nazerá z dvoch rôznych hľadísk. Z európskeho hľadiska sa najsevernejšie regióny Európy nachádzajú v arktickom regióne a vyznačujú sa odľahlosťou, náročnými podmienkami, riedkym osídlením a starnúcim obyvateľstvom. Z celkového hľadiska Arktídy sa v oznámení zdôrazňujú prírodné zdroje (minerály, lesy, námorne hospodárstvo a rybolov), vysoko rozvinuté spoločenstvá a rozsiahle know-how, napríklad pri rozvíjaní environmentálne udržateľných technologických riešení. V analýze obsiahnutej v tomto stanovisku sa dôraz kladie na európske hľadisko.

9.

Konštatuje, že v oznámení Komisie sa pojem „arktický región“ vzťahuje na oblasť v okolí a severne od severného polárneho kruhu (66o32′ s.z.š.). Uvedená oblasť zahŕňa Arktický oceán a územie ôsmich arktických štátov: Spojených štátov, Kanady, Dánska (vrátane Grónska a Faerských ostrovov), Fínska, Islandu, Nórska, Ruskej federácie a Švédska. Grónsko a Faerské ostrovy, ktoré sú do veľkej miery autonómne, ale oficiálne patria Dánsku, nie sú súčasťou Európskej únie, i keď s ňou podpísali dohody v oblasti rybolovu a obchodné dohody. Grónsko má tiež osobitné postavenie zámorského územia EÚ. V arktickom regióne žijú 4 milióny ľudí, pričom jedna tretina z nich patrí k pôvodným etnickým skupinám.

10.

Poukazuje na to, že v oznámení sa arktický región definuje veľmi úzko ako región severne od severného polárneho kruhu. Integrovaná politika EÚ však ovplyvní aj oblasti, ktoré sa nachádzajú ďaleko za týmto regiónom. Výbor regiónov navrhuje rozšíriť zemepisné vymedzenie arktického regiónu uvedené v oznámení s ohľadom na otázky, ako sú podporovanie udržateľného rozvoja, prispôsobovanie zmene klímy a zvýšenie európskej konkurencieschopnosti a s prihliadnutím na potreby a potenciál miestnych spoločenstiev a domorodého obyvateľstva.

Zmena klímy a ochrana životného prostredia Arktídy

11.

Domnieva sa, že v rámci politických opatrení prezentovaných v oznámení sa kladie veľký dôraz na zmiernenie zmeny klímy a prispôsobenie sa jej spolu s ochranou krehkého životného prostredia Arktídy. Okrem dôsledkov otepľovania arktického regiónu, ktoré majú vplyv aj na činnosť EÚ, treba poznamenať, že opatrenia na európskej a celosvetovej úrovni ovplyvňujú vývoj zmeny klímy v tomto regióne. Globálna dohoda o klíme bude mať výrazný vplyv aj na budúcnosť arktického regiónu. V oznámení sa taktiež venuje pozornosť medzinárodným dohodám alebo potrebe uzavrieť takéto dohody, a to aj v oblasti ochrany životného prostredia.

12.

Uznáva súčasný a budúci význam výskumnej činnosti a vedeckej spolupráce týkajúcej sa arktického regiónu, ktorý Komisia zdôrazňuje. Iniciatíva EÚ-PolarNet, ktorá sa prezentuje v oznámení, je dobrým príkladom rozsiahlej, významnej vedeckej spolupráce zahŕňajúcej univerzity a výskumné ústavy z celej Európy. Cieľom iniciatívy je prehĺbiť medzidisciplinárnu spoluprácu a stanoviť krátkodobé a dlhodobé vedecké priority z hľadiska výskumu o arktickom regióne. V tejto spojitosti je navrhovaným cieľom siete rozšírenie spolupráce so zainteresovanými stranami z Arktídy. Výbor regiónov sa domnieva, že pri stanovovaní cieľov a spôsobov, ako uskutočňovať výskum viacrozmernej reality arktického regiónu, je mimoriadne dôležitá aj spolupráca s miestnymi a regionálnymi zástupcami.

13.

Chcel by klásť väčší dôraz na úlohu, ktorú v rozvojovej práci zohrávajú arktické mestá. Mestá sú kľúčovými subjektmi v tejto práci a v prispôsobovaní meniacemu sa kontextu. Napríklad vďaka investíciám do mestskej infraštruktúry a energeticky účinných riešení a vďaka riešeniam potrebným pre verejné služby hlavne v riedko obývaných regiónoch vznikajú nové obchodné činnosti. Výbor regiónov však upozorňuje, že osobitné výzvy vyplývajúce z veľkých vzdialeností, riedko obývaných oblastí a zo starnúceho obyvateľstva si budú v rámci rozvojovej politiky naďalej vyžadovať špeciálnu pozornosť.

Udržateľný rozvoj v oblasti Arktídy a v jej okolí

14.

Za kľúčový aspekt udržateľného hospodárskeho rastu a úsilia zameraného na zvýšenie prosperity v arktickom regióne považuje udržateľnú ťažbu prírodných zdrojov. Nevyhnutným predpokladom je účinná doprava a telekomunikačné spojenia. Dôležité je budovať komplexnejšie dopravné spojenia medzi severom a juhom, ako je napríklad spojenie TEN-T z Fínska do Arktického oceánu cez Nórsko, ale takisto spojenia medzi východ so západom s cieľom prepojiť regióny na severe Nórska, Švédska a Fínska s dopravnou sieťou EÚ. Investície do arktického regiónu – vrátane investícií do ciest, železníc, širokopásmových a elektrických sietí – spravidla presahujú do širšieho regiónu, čím priaznivo vplývajú na podmienky podnikania v danej krajine vrátane podmienok v priemysle.

15.

V tomto ohľade vyzdvihuje stratégiu modrého rastu EÚ, ktorá presadzuje dlhodobý, udržateľný námorný rozvoj. Opatrenia zahrnuté v stratégii, ktoré súvisia s poznatkami o mori, námorným priestorovým plánovaním a integrovaným námorným dohľadom, sa podporujú aj v Arktickom oceáne. Rozvojové opatrenia spojené s podporovaním akvakultúry a využívaním morskej energie majú pre arktický región mimoriadny význam.

16.

Zdôrazňuje, že využitím know-how arktického regiónu v priemysle, energetike, čistých technológiách a rozvoji infraštruktúry, ako aj v cestovnom ruchu sa posilní konkurencieschopnosť celej Európy. Dôležitý význam má podporovanie spolupráce v oblasti výskumu medzi univerzitami v arktickom regióne a výskumnými centrami. Dôraz sa kladie najmä na podporovanie inovácií a ich premenu na produkty a obchodné služby ako prostriedok presadzovania udržateľného rozvoja. Jedným z aspektov vykonávania stratégie jednotného digitálneho trhu je zlepšenie podnikateľského prostredia v arktickom regióne.

17.

Poukazuje na to, že prioritami politiky súdržnosti EÚ v arktickom regióne v programovom období 2014 – 2020 sú výskum a inovácie, konkurencieschopnosť malých a stredných podnikov a prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo. Stratégie pre inteligentnú špecializáciu severných regiónov a z hľadiska cezhraničnej spolupráce program Interreg Severné okrajové oblasti a Arktída, Interreg Sever, Botnia – Atlantica a Švédsko – Nórsko zamerané na vytváranie rozsiahlych, konkurencieschopných a udržateľných spoločenstiev, poskytnú silný základ projektom v arktických regiónoch financovaným z prostriedkov štrukturálnych fondov. Spoluprácu so severnými regiónmi Fínska, Švédska a Nórska, ako aj s oblasťou Barentsovho mora podporí tiež program cezhraničnej spolupráce Kolarctic CBC pre vonkajšie hranice EÚ.

18.

Zdôrazňuje, že v rámci vykonávania politiky súdržnosti by v budúcnosti mala byť k dispozícii široká škála finančných nástrojov na rozvoj v arktickom regióne, ktoré sa budú môcť použiť pri hľadaní spôsobov podpory miestneho priemyslu a zdokonaľovania know-how, inovácií, produktov a služieb zvyšujúcich konkurencieschopnosť celej EÚ. K hlavným novým témam patrí okrem iného rozvoj obehového hospodárstva v Arktíde, ako aj všeobecná koncepcia arktického regiónu. Pre EÚ je dôležité, aby bola úzko zapojená do výskumnej a investičnej činnosti v arktickom regióne vrátane budúceho programového obdobia.

19.

Zdôrazňuje, že oznámenie odkazuje na potenciál nových technológií v spojitosti s elektronickými komunikáciami, napríklad v súvislosti so zachovaním a rozvojom miestneho podnikania, know-how a kultúry. Tento aspekt je zvlášť dôležitý pre zástupcov pôvodného obyvateľstva. V oznámení sa spomínajú každoročné stretnutia Komisie so zástupcami pôvodného obyvateľstva arktického regiónu. Zohľadnenie názorov pôvodných obyvateľov Arktídy a ich zapojenie do rozhodovania je mimoriadne dôležité, a to aj v národných a regionálnych záležitostiach.

20.

Víta mimoriadny dôraz kladený na význam spolupráce pri vykonávaní integrovanej politiky pre Arktídu. Ďalej sa zdôrazňuje potreba lepšieho využívania rôznych nástrojov financovania na podporu investícií v arktickom regióne, čo je dôvodom, prečo Komisia navrhuje zriadiť dočasné Európske fórum pre spoluprácu v arktickom regióne (Európske Arktické fórum zúčastnených strán). Na uvedenom fóre spolupráce sa môžu zúčastňovať zástupcovia inštitúcií EÚ, členské štáty a miestne a regionálne orgány. Úlohou fóra je identifikovať hlavné investičné a výskumné priority pre fondy EÚ do konca roka 2017. Výbor regiónov navrhuje, aby sa spresnila štruktúra a právomoc fóra, pretože je stále v začiatočnej fáze.

21.

Navrhuje, aby ako súčasť spolupráce fóra Komisia zostavila sprievodcu o možnostiach financovania dostupných v Arktickom regióne (podobne ako v prípade stratégie EÚ pre región Baltského mora) a aby poskytovala informácie o tejto téme prostredníctvom rôznych podujatí a stretnutí určených na nadväzovanie kontaktov. Okrem práce, ktorú vykoná Európske Arktické fórum zúčastnených strán, by súčasťou mal byť aj príspevok k výročnému fóru pre Arktídu, ktoré Komisia navrhuje usporiadať od roku 2018.

Medzinárodná spolupráca v otázkach súvisiacich s Arktídou

22.

Považuje presadzovanie medzinárodnej spolupráce za jednu z kľúčových otázok obsiahnutých v oznámení. Rastúci význam arktického regiónu môže viesť ku konfliktným záujmom, čo znamená, že užšia medzinárodná spolupráca získa ešte viac na význame. V súčasnosti prebieha arktická spolupráca v rámci viacerých štruktúr. Arktická rada je vedúcim medzivládnym fórom, ktoré podporuje spoluprácu v otázkach týkajúcich sa Arktídy medzi krajinami, pôvodnými spoločenstvami a iným obyvateľstvom žijúcim v arktickom regióne. Euro-arktická rada regiónu Barentsovho mora a Regionálna rada regiónu Barentsovho mora sa usilujú o podporu stabilného a udržateľného rozvoja v regióne Barentsovho mora. Spolupráca EÚ v oblasti Baltského mora je taktiež prepojená s celkovým rámcom spolupráce v oblasti Arktídy.

23.

Podčiarkuje význam prebiehajúcej spolupráce s Ruskom v rámci Severnej dimenzie. Možnosti spojiť podniky, výskumníkov a občanov vďaka spolupráci pomáhajú rozvíjať špecifické environmentálne, obchodné a kultúrne projekty.

24.

Domnieva sa, že je dôležité, aby sa súčasné štruktúry spolupráce podieľali na presadzovaní cieľov oznámenia. EÚ sa aktívne zapája do práce rôznych medzinárodných organizácií a fór. Uchádza sa o štatút pozorovateľa v Arktickej rade a je dôležité, aby sa členské štáty usilovali o dokončenie tohto procesu.

25.

Na záver poznamenáva, že strategický význam arktického regiónu pre EÚ sa neustále zvyšuje, rovnako ako aj potreba, aby EÚ podnikla kroky a prekonala výzvy vyplývajúce z prírodného prostredia a zo špecifických socio-ekonomických podmienok arktického regiónu. EÚ by mala podporovať spoluprácu medzi členskými štátmi a tretími krajinami v záujme zabezpečenia stability celkového životného prostredia arktického regiónu. Dôležité je posilniť integrovaný prístup najmä hľadaním prepojení a súčinnosti medzi rôznymi programami financovania a inými finančnými nástrojmi. Miestne a regionálne orgány musia byť zapojené do kľúčových programov a projektov na podporu regionálnej spolupráce, dopravných prepojení a udržateľného hospodárskeho rozvoja v arktickom regióne.

V Bruseli 8. februára 2017

Predseda Európskeho výboru regiónov

Markku MARKKULA