13.10.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 376/109


Odôvodnené stanovisko Rady: Pozícia Rady v prvom čítaní (EÚ) č. 16/2016 na účely prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín, ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 228/2013, (EÚ) č. 652/2014 a (EÚ) č. 1143/2014 a zrušujú smernice Rady 69/464/EHS, 74/647/EHS, 93/85/EHS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES a 2007/33/ES

(2016/C 376/02)

I.   ÚVOD

1.

Komisia 6. mája 2013 predložila Európskemu parlamentu a Rade uvedený návrh, ktorý sa zakladá na článku 43 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (1).

2.

Hospodársky a sociálny výbor zaujal stanovisko 10. decembra 2013 a Výbor regiónov 13. januára 2014 informoval Radu, že nezaujme stanovisko.

3.

Európsky parlament prijal pozíciu v prvom čítaní 15. apríla 2014 (2). Túto pozíciu následne potvrdil novozvolený Parlament a za spravodajkyňu bola vymenovaná pani Anthea McINTYREOVÁ, ECR (UK).

4.

K uplatňovaniu zásad subsidiarity a proporcionality zaujali stanovisko dva národné parlamenty (3).

5.

V nadväznosti na prípravné práce, ktoré realizovala pracovná skupina pre rastlinolekárstvo (ochrana a kontrola), pracovná skupina vedúcich pracovníkov zodpovedných za rastlinolekárske služby a pracovná skupina poľnohospodárskych atašé/rastlinolekárskych expertov, Výbor stálych predstaviteľov udelil na zasadnutí 30. júna 2015 predsedníctvu mandát (4) začať rokovania s Európskym parlamentom.

6.

Predbežná dohoda o celkovom kompromisnom znení sa v nadväznosti na viaceré technické zasadnutia a neformálne trialógy počas luxemburského predsedníctva dosiahla počas trialógu 16. decembra 2015 (5) s cieľom dosiahnuť skorú dohodu v druhom čítaní medzi Európskym parlamentom a Radou. Výbor stálych predstaviteľov schválil kompromisné znenie 18. decembra 2015. Útvary Komisie, Európskeho parlamentu a Rady potom znenie spoločne zrevidovali, aby sa zabezpečilo zohľadnenie dosiahnutého kompromisu.

7.

Predseda Výboru Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka zaslal 3. mája 2016 list predsedovi Výboru stálych predstaviteľov, v ktorom konštatoval, že ak Rada prijme pozíciu v prvom čítaní v súlade s uvedeným kompromisným znením, odporučí plénu, aby sa pozícia Rady akceptovala bez pozmeňujúcich návrhov v druhom čítaní Parlamentu s výhradou overenia právnikmi lingvistami.

8.

Rada dosiahla politickú dohodu o kompromisnom znení (6)26. mája 2016.

II.   CIEĽ

Všeobecným cieľom tohto nariadenia je riešiť zvýšené riziká v sektore rastlinolekárskej starostlivosti, ktoré predstavujú noví škodcovia a nové choroby (v dôsledku globalizácie obchodu a zmeny klímy). Nariadením sa tiež zmodernizujú nástroje v oblasti zdravia rastlín súvisiace s obchodom, a to tak v rámci EÚ (lepšia vysledovateľnosť na vnútornom trhu), ako aj z tretích krajín, pričom dôraz sa bude klásť na prístup založený na vyhodnotení rizika. Na zabezpečenie primeranej úrovne zdravia rastlín by sa mal využívať lepší dohľad a včasná eradikácia prienikov nových škodcov.

III.   ANALÝZA POZÍCIE RADY V PRVOM ČÍTANÍ

1.   Všeobecné súvislosti

V kompromisnom znení, ktoré dosiahli uvedení dvaja spoluzákonodarcovia, sa zachovávajú ciele návrhu Komisie, zároveň sú doň však zapracované viaceré zmeny, ktoré predložila Rada, ako aj najdôležitejšie pozmeňujúce návrhy, ktoré prijal Európsky parlament v prvom čítaní.

2.   Hlavné otázky

Nasledujú hlavné prvky kompromisu, ktorý sa dosiahol s Európskym parlamentom:

a)   Rozsah pôsobnosti

Podľa návrhu Komisie možno považovať za škodcov rastlín len parazitické rastliny.

Rada a Európsky parlament sa dohodli, že s cieľom umožniť pružnejšie reagovať na existujúce a objavujúce sa riziká bude možné do rozsahu pôsobnosti nariadenia zahrnúť aj neparazitické rastliny, a to pod podmienkou, že majú závažný hospodársky, sociálny a environmentálny vplyv na územie Únie.

b)   Prioritní škodcovia

V návrhu Komisie bol zavedený bola zavedená nová koncepcia „prioritných škodcov“: uvedení škodcovia majú závažný vplyv na územie Únie a na boj proti nim by sa mali zvlášť vyčleniť prostriedky zo zdrojov Únie – čo so sebou prináša aj rozsiahlejšie povinnosti pre príslušné orgány, profesionálnych prevádzkovateľov, aj súkromné osoby.

Podľa dosiahnutého kompromisu sa budú prioritní škodcovia identifikovať na základe viacerých podrobných kritérií stanovených v prílohe k nariadeniu, pričom ich počet nebude a priori obmedzený.

c)   Dovozný režim

Návrh Komisie obsahoval niektoré nástroje na zabránenie tomu, aby sa na územie Únie mohli zavliecť škodcovia prostredníctvom rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov pochádzajúcich z tretích krajín.

Rada a Európsky parlament sa dohodli na potrebe posilniť tento systém zavedením určitých nových prvkov.

Následne bola do návrhu doplnená nová kategória „vysoko rizikových“ rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov: sú to rastliny, rastlinné produkty alebo iné predmety, ktoré na základe predbežného vyhodnotenia predstavujú pre územie Únie riziko spojené so škodcami neprijateľnej úrovne. Preto je ich uvedenie na územie Únie z tretej krajiny zakázané, kým sa plne nevyhodnotia príslušné riziká.

Okrem toho sa v prípade širokej škály rastlín, rastlinných produktov alebo iných predmetov vyžadujú rastlinolekárske osvedčenia, ktorými sa potvrdzuje súlad rastliny, rastlinného produktu alebo iného predmetu dovážaného z tretej krajiny na územie Únie s právnymi predpismi Únie.

d)   Delegované a vykonávacie právomoci

Navrhovaným splnomocneniam pre Komisiu sa venovala osobitná pozornosť; viaceré články boli preformulované, aby sa v nich presnejšie vymedzovalo splnomocnenie pre Komisiu.

V dosiahnutom kompromisnom znení sa takisto predpokladá prijatie zoznamu prioritných škodcov prostredníctvom delegovaného aktu, pretože takýto zoznam súvisí so širšími politickými prioritami, a nie je len výsledkom uplatnenia vedeckých kritérií na škodcov rastlín.

IV.   ZÁVER

Pozícia Rady v prvom čítaní plne zohľadňuje dohodu dosiahnutú medzi oboma spoluzákonodarcami, ako bola potvrdená uvedeným listom predsedu Výboru Európskeho parlamentu pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka z 3. mája 2016 predsedovi Výboru stálych predstaviteľov (časť I). Rada pozíciu následne schválila 26. mája 2016 prijatím politickej dohody.


(1)  9574/13.

(2)  8307/14.

(3)  11870/13 a 12254/13.

(4)  10108/15 REV2.

(5)  15142/15 + ADD1, 15143/15.

(6)  8338/16 + ADD1.