2.10.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 324/33


Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2015/C 324/15)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1).

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„COCHINILLA DE CANARIAS“

EÚ č.: ES-PDO-0005-01302 – 22.1.2015

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Názov

„Cochinilla de Canarias“

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Španielsko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 2.12. Košenila

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

„Cochinilla de Canarias“ je surový produkt živočíšneho pôvodu získavaný na Kanárskych ostrovoch prirodzeným schnutím tiel dospelých samičiek hmyzu druhu Dactylopius coccus (červec nopálový) patriaceho do čeľade Coccidae, zberaných z výhonkov opuncií (Opuntia ficus indica).

Vykazuje tieto špecifické vlastnosti:

Fyzikálno-chemické:

Pevná látka v podobe zrniečok, pričom každé zodpovedá jednej samičke. Zrniečka sú nepravidelné, oválne a článkované.

Rozmery sú rôzne, ale dĺžka je vždy kratšia než 1 cm.

Obsah vlhkosti: maximálne 13 %.

Obsah kyseliny karmínovej: minimálne 19 % v sušine.

Organoleptické vlastnosti:

Textúra produktu je zrnitá a suchá na dotyk.

Farba sa pohybuje na škále od šedej po čiernu, s červenastými a belastými tónmi zo zvyškov vatovitého vosku, ktorý chráni zrniečka.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

Hmyz druhu Dactylopius coccus sa živí svojou hostiteľskou rastlinou (Opuntia ficus indica, zatriedená aj ako Opuntia maxima a Opuntia tomentosa), ktorá sa na Kanárskych ostrovoch zaviedla pred 19. storočím a v súčasnosti je už udomácnená na všetkých ostrovoch z dôvodu jej poľnohospodárskej hodnoty na chov daného hmyzu.

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

V zemepisnej oblasti musia prebiehať tieto fázy produkcie:

pestovanie hostiteľskej rastliny,

inokulácia, chov a zber hmyzu,

sušenie preosiateho produktu a jeho príprava pred balením.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Produkt sa balí do vriec z juty alebo podobného materiálu (prednostne z prírodných vlákien), ktorý umožňuje jeho vetranie.

Vzhľadom na vlastnosti košenily (surového produktu živočíšneho pôvodu získavaného prirodzeným schnutím tiel hmyzu s výraznými fyzikálno-chemickými a organoleptickými vlastnosťami) sa produkt musí baliť čo najskôr po usušení a preosiatí. Preto balenie musí prebiehať na Kanárskych ostrovoch, a to konkrétne v mieste produkcie, pretože tak sa zabráni zmene fyzikálno-chemických a organoleptických vlastností produktu v záujme zachovania jeho kvality.

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Na etikete musia byť zreteľne a videtiľne zobrazené logo „chráneného označenia pôvodu“ Spoločenstva a chránené označenie pôvodu „Cochinilla de Canarias“.

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Zemepisná oblasť produkcie košenily zahŕňa všetkých sedem ostrovov Kanárskeho súostrovia.

Na ostrovoch Tenerife, Gran Canaria, La Gomera, La Palma a El Hierro sa produkuje v pobrežných oblastiach a oblastiach so strednou nadmorskou výškou (do 1 200 m. n.m). Na ostrovoch Fuerteventura a Lanzarote oblasť produkcie zahŕňa celú poľnohospodársku plochu v nadmorskej výške do 600 m. n. m.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Kauzálne súvislosti medzi kvalitou produktu a črtami zemepisného životného prostredia:

Zemepisná oblasť produkcie sa nachádza na Kanárskych ostrovoch:

poloha Kanárskych ostrovov je medzi 27° 37′ a 29° 25′ severnej zemepisnej šírky a 13° 20′ a 18° 10′ západnej zemepisnej dĺžky, čo znamená, že je zárukou optimálnych podmienok pre produkciu košenily „Cochinilla de Canarias“.

Kanárske ostrovy sa nachádzajú v oblasti vanutia pasátových vetrov, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšeného tlaku vzduchu nad Azormi spôsobujúceho teplotnú inverziu a súvislú oblačnosť, čím sa vytvára skleníkový efekt. Vlhké pasáty zásobujú hostiteľskú rastlinu daného hmyzu správnou mierou vlahy, čo znamená, že vlhkosť nie je nadmerná, ale optimálna pre rozvoj rastliny i hmyzu.

Oblaky, ktoré podmieňujú vznik skleníkového efektu, prispievajú k stabilite studeného prúdu „Corriente fría de Canarias“, v dôsledku ktorého má podnebie na ostrovoch miernejší ráz.

Teplotný rozdiel medzi najteplejšími a najstudenšími mesiacmi je menej než 10 °C, teploty sa pohybujú v rozmedzí od 17 °C do 25 °C (výnimkou sú vrcholky pohorí). Stabilné teploty majú priaznivý vplyv na vývin hmyzu, ktorého fyzikálno-chemické a organoleptické vlastnosti opísané v bode 3.2 vykazujú len veľmi malý stupeň premenlivosti.

Subtropická zemepisná poloha Kanárskych ostrovov (s 3 000 slnečnými hodinami ročne) predstavuje záruku prirodzeného schnutnia produktu, bez nutnosti použitia chemikálií, len pôsobením prirodzeného slnečného svetla.

Sopečné pôdy Kanárskych ostrovov sú chudobné na živiny a vyznačujú sa nedostatkom organickej hmoty, ale za to veľkým množstvom čadičových minerálov. Majú veľmi špecifické fyzikálne a chemické vlastnosti v dôsledku amorfných alebo len málo kryštalizovaných zložiek, napríklad alumosilikátov a oxyhydroxidov železa a hliníka. Tieto zložky podmieňujú vysokú mieru poróznosti pôdy, jej nízku hustotu, vysokú schopnosť zadržiavať vodu i výraznú schopnosť tvoriť stabilné mikro-zhluky. Hostiteľská rastlina rastúca na týchto pôdach má nízkych obsah vody a veľmi malé nároky na živiny, a preto sa na nej žijúci košenilový hmyz vyznačuje nízkym obsahom vlhkosti (menej než 13 %), a teda vysokou koncentráciou kyseliny karmínovej (minimálne 19 % v sušine).

Existujú aj ľudské faktory vplývajúce na produkt „Cochinilla de Canarias“:

na rozdiel od košenily získavanej v iných oblastiach sa na Kanárskych ostrovoch pestuje len jeden druh hostiteľskej rastliny (Opuntia ficus indica), na ktorej sa chová len jeden druh hmyzu (Dactylopius coccus). Ako hostiteľská rastlina, tak aj hmyz sú dokonale prispôsobené tomuto zemepisnému prostrediu.

Všetky fázy výroby, od zasadenia opuncie a chovu parazita až po zber a sušenie produktu, sa vykonávajú ručne pomocou remeselných metód. Výsledkom je vznik techník a odborných znalostí, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu, i slovníka špecifického pre túto hospodársku činnosť, ktorého súčasťou sú výrazy ako „rengues“, „cuchara“, „milana“, „grano“, atď.

Zo spolupôsobenia prírodných faktorov a historických aspektov teda vyplýva prepojenie produktu „Cochinilla de Canarias“ s vymedzenou zemepisnou oblasťou a s tradíciami a zvykmi výrobcov, vďaka ktorým získava svoje osobité vlastnosti.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

(článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

http://www.gobiernodecanarias.org/agricultura/icca/Doc/Productos_calidad/PLIEGO_DE_CONDICIONES_DOP_COCHINILLA_DE_CANARIAS.pdf


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.