EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli29. 10. 2015
COM(2015) 547 final
Odporúčanie
ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa schvaľuje obnovenie účasti Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) na rámcovej dohode o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie
DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT NÁVRHU
Medzinárodné fórum Generácia IV (GIF), ako sa uvádza v charte GIF, predstavuje rámec pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja vytvorený na podnet USA v roku 2001. Cieľom je spájať úsilie v záujme rozvoja nových koncepcií jadrovej energie, ktoré budú zabezpečovať spoľahlivé dodávky energie a dostatočne zohľadňovať otázky jadrovej bezpečnosti, minimalizácie odpadu, nešírenia jadrových zbraní a obavy verejnosti.
Na základe rozhodnutia Komisie C(2002) 4287 zo 4. novembra 2002 pristúpilo Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (ďalej len „Euratom“) 30. júla 2003 ku GIF podpísaním charty medzinárodného fóra Generácia IV (ďalej len „charta“). Najprv túto chartu podpísali počiatoční signatári v roku 2001. Účasť Euratomu na charte bola predĺžená po rozhodnutí Komisie C(2011) 4504 z 29. júna 2011. Počiatočné 10-ročné obdobie platnosti bolo pri tejto príležitosti nahradené neurčitým obdobím, pokiaľ sa neukončí jednomyseľným súhlasom. Každý člen (teda aj Euratom) však môže zrušiť svoje členstvo v GIF písomne s 90 dňovou výpovednou lehotou. Charta neobsahuje žiadne ustanovenie týkajúce sa finančných výmen alebo osobitných rozpočtových príspevkov medzi zmluvnými stranami. Patrí to preto do rozsahu pôsobnosti článku 101 ods. 3 Zmluvy o Euratome.
S cieľom implementovať chartu GIF uzavreli signatári právne záväznú rámcovú dohodu o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie, ktorá obsahuje podmienky spolupráce a následné systémové a projektové opatrenia.
Podľa článku 101 ods. 2 Zmluvy o Euratome a rozhodnutia Rady 14929/05, po ktorom nasledovalo rozhodnutie Komisie C(2006) 7, Euratom pristúpil k rámcovej dohode 24. januára 2006, keď riadne splnomocnený komisár podpísal listinu o pristúpení (ktorá bola potom uložená u Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj v Paríži 10. februára 2006). Spoločné výskumné centrum bolo potvrdené ako koordinátor účasti Spoločenstva na GIF a tak zastupovalo Euratom ako „vykonávací orgán“ v súlade s článkom III ods. 2 rámcovej dohody.
Francúzsko a Spojené kráľovstvo boli zmluvnými stranami rámcovej dohody už predtým. V záujme zabezpečenia konzistentnosti sa následné vyhlásenie Euratomu pripojilo k rozhodnutiu Rady 14929/05, ktorým sa schvaľuje počiatočné pristúpenie Euratomu k dohode:
„Euratom sa ako zmluvná strana tejto rámcovej dohody v plnom rozsahu zúčastňuje na akejkoľvek spolupráci a rokovaniach v rámci rámcovej dohody a akéhokoľvek systémového opatrenia, ktorého je signatárom. Euratom a jeho členské štáty, ktoré sú zmluvnými stranami rámcovej dohody – v súčasnosti Francúzsko a Veľká Británia – zosúladia svoje pozície pred prijatím akéhokoľvek závažného rozhodnutia súvisiaceho s vykonávaním rámcovej dohody a príslušných systémových opatrení.“
Rámcová dohoda nadobudla platnosť 28. februára 2005 na obdobie 10 rokov a 26. februára 2015 bola predĺžená, keď štyri zmluvné strany vyjadrili svoj súhlas s tým, že budú viazané dohodou o predĺžení. Preto je možné, aby Euratom a ostatní signatári, ktorí neboli schopní dokončiť svoje vnútorné postupy schvaľovania včas, obnovili účasť prostredníctvom neskoršieho podpisu.
2.AKTIVITY EURATOMU NA ZÁKLADE RÁMCOVEJ DOHODY
V poslednom desaťročí dosiahlo GIF značný pokrok na základe spoľahlivého právneho rámca pre spoluprácu, ako je navrhovanie a vykonávanie spoločných projektov na základe značných investícií do výskumu a vývoja z celého sveta a konštruovanie a/alebo výstavba demonštračných prototypov, napr. francúzskeho a ruského rýchleho reaktora chladeného sodíkom (SFR) a čínskeho veľmi vysokoteplotného reaktora (VHTR).
Euratom bol v danom období v GIF veľmi aktívny a je jediným signatárom zúčastňujúcim sa na všetkých šiestich reaktorových systémoch (systémové opatrenia) a všetkých troch prierezových opatreniach („bezpečnosť a spoľahlivosť“, „ekonomika“ a „odolnosť proti šíreniu jadrových zbraní a fyzická ochrana“). Zástupcovia Euratomu predsedajú trom zo šiestich systémov (superkritický reaktor chladený vodou, rýchly reaktor chladený olovom a rýchly reaktor chladený plynom) a v rámci každého systému existujú projektové opatrenia týkajúce sa vykonávania technickej činnosti. Euratom je prítomný vo väčšine projektových opatrení s príspevkami z priamych aj nepriamych akcií v rámci výskumného a vzdelávacieho programu Euratomu.
Je ešte potrebné vykonať veľa práce, než sa systémy štvrtej generácie stanú skutočnosťou. V nasledujúcom desaťročí sa bude činnosť zameriavať na:
– pokračovanie vo výskume a vývoji v oblasti systémov štvrtej generácie,
– rozvoj pokročilých výskumných zariadení,
– zapojenie priemyslu do navrhovania systémov štvrtej generácie a
– zabezpečovanie pracovnej sily pre budúcnosť.
Preto je vhodné, aby sa Euratom ďalej zúčastňoval na rámcovej dohode a aby sa dohodol na jej predĺžení prostredníctvom mechanizmu predĺženia uvedeného v jej článku XII ods. 3.
3.PRÁVNE PRVKY NÁVRHU
Dohoda sa bude predlžovať na základe článku 101 ods. 2 Zmluvy o Euratome.
Technický sekretariát GIF rozoslal v júni 2014 v mene depozitára (OECD) oznámenie o predĺžení rámcovej dohody, v ktorom boli signatárom predložené tri možnosti predĺženia:
1.
Špecifický postup predĺženia – zmluvné strany by sa mohli dohodnúť na predĺžení platnosti rámcovej dohody prostredníctvom špecifického postupu stanoveného v článku XII ods. 3 rámcovej dohody (možnosť 1).
2.
Zmena dohody – ak sa zmluvné strany nedokážu dohodnúť na možnosti 1, majú možnosť zmeniť rámcovú dohodu prostredníctvom postupu stanoveného v článku XII ods. 4 (možnosť 2).
3.
Uplynutie platnosti a nová dohoda – ak sa napokon strany nedokážu dohodnúť na predĺžení alebo zmene, môžu nechať uplynúť platnosť dohody a uzavrieť novú rámcovú dohodu, ktorá by predstavovala novú medzinárodnú zmluvu (možnosť 3).
Vykonávací orgán podporil možnosť 1, pretože sa javila ako najrýchlejší spôsob predĺženia dohody a zmluvné strany výslovne uviedli špecifický postup predĺženia, ktorý sa odlišuje od postupu pri iných zmenách. Dňa 14. októbra 2014 misia USA pri OECD (depozitár) predložila ostatným zmluvným stranám vrátane výkonného orgánu Euratomu (prostredníctvom ESVČ) návrh dohody o predĺžení rámcovej dohody o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie, ktorá sa má podpísať v rámci špecifického postupu predĺženia.
Pôvodným zámerom riadiacej skupiny bolo prijať rozhodnutie o predĺžení rámcovej dohody o 10 rokov, t. j. do 28. februára 2025, v súlade so špecifickým postupom predĺženia na svojom stretnutí 17. – 18. decembra 2014 (alebo písomným postupom). Vzhľadom na procedurálne požiadavky niektorých zmluvných strán vrátane Euratomu a s cieľom zachovať rozlišovanie medzi zasadnutiami riadiacej skupiny GIF zvolaných pod záštitou charty GIF na jednej strane a formálnou medzivládnou rámcovou dohodou na strane druhej riadiaca skupina nerokovala o predĺžení na tomto stretnutí.
Na základe pripomienok a výmeny názorov o postupe predĺženia a návrhu dohody o predĺžení, bol po skončení stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v decembri 2014, predložený nový návrh na predĺženie dohody s podporou väčšiny zástupcov zmluvných strán. Navrhovaným riešením bolo, aby predĺženie nadobudlo platnosť vtedy, keď aspoň tri zmluvné strany vyjadria svoj súhlas byť viazané. Štyri strany (Francúzsko, Japonsko, Južná Kórea a Spojené štáty) naznačili, že by boli schopné a pripravené dať svoj súhlas s tým, že budú viazané, do alebo pred 28. februárom 2015, čím by sa umožnilo, aby predĺženie dohody nadobudlo platnosť do uvedeného dátumu.
Ostatné zmluvné strany sa domnievali, že podľa článku XII ods. 3 existujúcej rámcovej dohody by podpísanie všetkými zmluvnými stranami do uvedeného dátumu (s alebo bez výhrady následného prijatia) znamenalo ich súhlas s predĺžením. Vykonávací orgán Euratomu signalizoval, že nemôže súhlasiť s takýmto spôsobom vyjadrovania súhlasu. Ostatné zmluvné strany akceptovali, že postačuje, aby vykonávací orgán Euratomu zaslal depozitárovi sekretariátu list, v ktorom prejaví podporu postupu predĺženia vykonanému ostatnými zmluvnými stranami.
Štyria signatári podpísali pripojenú dohodu o predĺžení 26. februára 2015. Môže byť podpísaná v mene Euratomu, keď Rada schváli obnovenie.
Komisia sa domnieva, že rozhodnutie o obnovení rámcovej dohody má veľký význam, a preto prostredníctvom svojho vykonávacieho orgánu zosúladila svoju pozíciu s pozíciou Francúzska. (Spojené kráľovstvo sa medzičasom stiahlo ako samostatná zmluvná strana dohody, ale podobne ako iné členské štáty je naďalej zmluvnou stranou ako súčasť Euratomu).
Komisia sa domnieva, že navrhované obnovenie rámcovej dohody je pre Spoločenstvo prijateľné, a preto predkladá toto odporúčanie na rozhodnutie Rady v súlade s článkom 101 ods. 2 Zmluvy o Euratome.
Obnovenie dohody si vyžaduje schválenie Radou, pretože v dohode budú naďalej stanovené jasné podmienky pre spoluprácu v oblasti výskumu v rámci GIF. Navyše, obdobie obnovenia sa vzťahuje na viac ako dva výskumné a vzdelávacie programy Euratomu, a preto budú potrebné minimálne dve rozhodnutia Rady na usmernenie účasti Euratomu v GIF v súlade s nariadeniami Rady o existujúcich a budúcich výskumných a vzdelávacích programoch Euratomu.
Účasť Euratomu v GIF by mala zostať v rozsahu pôsobnosti nariadení Rady o výskumných a vzdelávacích programoch Euratomu. Ako sa uvádza v charte GIF, každý člen bude individuálne určovať charakter svojej účasti na aktivitách GIF.
V nariadení Rady (Euratom) č. 1314/2013 o výskumnom a vzdelávacom programe Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (2014 – 2018), ktorý prispieva k rámcovému programu v oblasti výskumu a inovácií Horizont 2020, sa výslovne ustanovuje výkonný orgán, ktorý bude vykonávať jeho aktivity na základe rámcovej dohody o GIF. Pod „činnosťami nevyhnutnými na dosiahnutie cieľov programu“ v prílohe I k nariadeniu sa uvádza s odkazom na „priame akcie JRC“, že:
„Z titulu výkonného orgánu Euratomu v rámci Medzinárodného fóra pre IV. generáciu (GIF) JRC naďalej koordinuje príspevky Euratomu do GIF.“
V časti „Medzinárodná spolupráca s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami“ sa v nariadení uvádza s odkazom na Euratom, že:
„Naďalej sa bude pokračovať v medzinárodnej spolupráci v oblasti jadrového výskumu a inovácie založenej na spoločných cieľoch a vzájomnej dôvere, aby z nej Únia a jej životné prostredie mali jednoznačný a významný úžitok. Spoločenstvo prispeje k plneniu konkrétnych cieľov ustanovených v článku 3 tak, že sa bude snažiť o posilnenie odborných znalostí Únie v oblasti vedy a techniky prostredníctvom dohôd o medzinárodnej spolupráci a bude podporovať prístup jadrového odvetia Únie k novým rozvíjajúcim sa trhom. Činnosti medzinárodnej spolupráce sa podporujú prostredníctvom viacstranných rámcov (ako sú MAAE, OECD, ITER, GIF) ...“.
V prípade obnovenia rámcovej dohody sa preto zdá, že bolo vnímané ako primerané v rámci príspevku Euratomu k programu Horizont 2020.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti Komisia navrhuje, aby Rada prijala podľa článku 101 ods. 2 Zmluvy o Euratome priložený návrh odporúčania na rozhodnutie Rady, ktorým sa schvaľuje obnovenie účasti Euratomu na rámcovej dohode GIF a oprávnila ju podpísať priloženú dohodu o predĺžení.
4.VPLYV NA ROZPOČET [v prípade potreby]
[neuplatňuje sa]
5.NEPOVINNÉ PRVKY [v prípade potreby]
[neuplatňuje sa]
Odporúčanie
ROZHODNUTIE RADY,
ktorým sa schvaľuje obnovenie účasti Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) na rámcovej dohode o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie
RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,
so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom), a najmä na jej článok 101 ods. 2,
so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,
keďže:
(1)Medzinárodné fórum Generácia IV (GIF) predstavuje rámec pre medzinárodnú spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja vytvorený na podnet USA v roku 2001. Cieľom je spájať úsilie v záujme rozvoja nových koncepcií jadrovej energie, ktoré budú zabezpečovať spoľahlivé dodávky energie a dostatočne zohľadňovať otázky jadrovej bezpečnosti, minimalizácie odpadu, nešírenia jadrových zbraní a obavy verejnosti.
(2)Obnovenie účasti Euratomu na tejto rámcovej dohode je nezávislé od akéhokoľvek rozhodnutia o rozsahu účasti na rozličných systémoch GIF a súvisiacich projektových opatreniach. Euratom bude samostatne určovať charakter svojho príspevku (intelektuálny a finančný) k aktivitám GIF.
(3)Dňa 30. júla 2003 sa Euratom na základe rozhodnutia Komisie C(2002) 4287 pridal ku GIF podpísaním jeho charty, ktorú počiatoční signatári podpísali v roku 2001. Na základe rozhodnutia Komisie C(2011) 4504 sa pôvodné 10-ročné pristúpenie Euratomu k charte predĺžilo na dobu neurčitú s výhradou odstúpenia prostredníctvom jednomyseľného súhlasu členských štátov EÚ. Ktorýkoľvek člen GIF (vrátane Euratomu) môže odstúpiť prostredníctvom písomného oznámenia s výpovednou lehotou 90 dní. Keďže charta nestanovuje finančné výmeny ani osobitné rozpočtové príspevky medzi zmluvnými stranami, patrí do pôsobnosti článku 101 ods. 3 Zmluvy o Euratome.
(4)S cieľom uplatňovať chartu GIF uzavreli signatári právne záväznú rámcovú dohodu medzi členmi medzinárodného fóra Generácia IV o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie, ktorá stanovuje podmienky spolupráce a následné systémové a projektové opatrenia.
(5)Na základe rozhodnutia Rady 14929/05 z 20. decembra 2005, po ktorom nasledovalo rozhodnutie Komisie C(2006) 7 z 12. januára 2006, prijaté podľa článku 101 ods. 2 Zmluvy o Euratome, Euratom pristúpil k rámcovej dohode 24. januára 2006, keď riadne splnomocnený komisár podpísal listinu o pristúpení (ktorá bolo potom uložená u Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj 10. februára 2006 v Paríži). Spoločné výskumné centrum bolo potvrdené ako koordinátor účasti Euratomu na GIF a tak zastupovalo Euratom ako „vykonávací orgán“ v súlade s článkom III ods. 2 rámcovej dohody.
(6)Rámcová dohoda nadobudla platnosť 28. februára 2005 na obdobie 10 rokov a 26. februára 2015 bola predĺžená, keď štyri zmluvné strany vyjadrili svoj súhlas s tým, že budú viazané priloženou dohodou o predĺžení. Je to v súlade so špecifickým postupom predĺženia podľa samotnej rámcovej dohody. Preto je možné, aby Euratom a ostatní signatári, ktorí neboli schopní dokončiť svoje vnútorné postupy schvaľovania včas, obnovili účasť prostredníctvom neskoršieho podpisu.
(7)Obnovenie rámcovej dohody Komisiou v mene Euratomu prostredníctvom podpísania dohody o predĺžení v súlade so špecifickým postupom predĺženia by sa preto mal schváliť.
PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:
Jediný článok
Obnovenie rámcovej dohody o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie Komisiou v mene Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu prostredníctvom podpísania dohody o predĺžení sa týmto schvaľuje. Text dohody o predĺžení je pripojený k tomuto rozhodnutiu.
V Bruseli
EURÓPSKA KOMISIA
V Bruseli29. 10. 2015
COM(2015) 547 final
PRÍLOHA
Dohoda o predĺžení rámcovej dohody o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie
k
odporúčaniu na rozhodnutie Rady,
ktorým sa schvaľuje obnovenie účasti Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) na rámcovej dohode o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie
]
PRÍLOHA
Dohoda o predĺžení rámcovej dohody o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie
k
odporúčaniu na rozhodnutie Rady,
ktorým sa schvaľuje obnovenie účasti Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom) na rámcovej dohode o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie
]
DOHODA O PREDĹŽENÍ RÁMCOVEJ DOHODY O MEDZINÁRODNEJ SPOLUPRÁCI V OBLASTI VÝSKUMU A VÝVOJA SYSTÉMOV JADROVEJ ENERGIE ŠTVRTEJ GENERÁCIE
Vláda Kanady, Európske spoločenstvo pre atómovú energiu, vláda Čínskej ľudovej republiky, vláda Francúzskej republiky, vláda Japonska, vláda Kórejskej republiky, vláda Ruskej federácie, vláda Juhoafrickej republiky, vláda Švajčiarskej konfederácie a vláda Spojených štátov amerických, každá ako zmluvná strana rámcovej dohody o medzinárodnej spolupráci v oblasti výskumu a vývoja systémov jadrovej energie štvrtej generácie, ktorá bola uzavretá vo Washingtone 28.februára 2005 (ďalej len „rámcová dohoda“), súhrnne „zmluvné strany“:
BERÚC DO ÚVAHY ich vôľu pokračovať v úspešnej a vzájomne výhodnej spolupráci na základe rámcovej dohody;
BERÚC NA VEDOMIE aktualizovanú technologickú cestovnú mapu pre systémy jadrovej energie štvrtej generácie (január 2014);
PRIPOMÍNAJÚC článok XV rámcovej dohody, v ktorom sa uvádza, že spolupráca, ktorá začala podľa tejto rámcovej dohody, ale nie je dokončená pri akomkoľvek ukončení platnosti tejto rámcovej dohody, môže podľa ustanovení tejto rámcovej dohody pokračovať až do jej dokončenia a
KONAJÚC podľa článku XII ods. 3 rámcovej dohody
sa dohodli takto:
Článok 1
Predĺženie rámcovej dohody
S výhradou článku XII ods. 5 rámcovej dohody sa rámcová dohoda predlžuje o obdobie desiatich (10) rokov do 28. februára 2025.
Článok II
Podpis a nadobudnutie platnosti
1. Táto dohoda nadobúda platnosť pre zmluvné strany, ktoré dali súhlas, že budú viazané, dňom, keď tri zmluvné strany oznámili svoj súhlas, že budú viazané.
2. Zmluvné strany oznámia svoj súhlas, že budú viazané buď podpisom, ktorý nepodlieha prijatiu, alebo podpisom, ktorý podlieha prijatiu, po ktorom nasleduje uloženie listiny o prijatí u depozitára.
3. V prípade zmluvnej strany, ktorá súhlasí, že bude viazaná po dátume nadobudnutia platnosti tejto dohody, táto dohoda nadobúda platnosť, pokiaľ ide o uvedenú zmluvnú stranu, dňom jej podpisu, ktorý nepodlieha prijatiu alebo dňom uloženia listiny o prijatí u depozitára.
4. Zámerom zmluvných strán je v súlade s článkom XV rámcovej dohody pokračovať na základe ustanovení rámcovej dohody v spolupráci, ktorá začala, ale nie je dokončená do 28. februára 2015, so zmluvnými stranami rámcovej dohody, v prípade ktorých táto dohoda nenadobudla platnosť do 28. februára 2015.
Článok III
Depozitár
Originál tejto dohody sa uloží u generálneho tajomníka Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
NA DÔKAZ TOHO dolupodpísaní riadne splnomocnení zástupcovia podpísali túto dohodu.
VYHOTOVENÉ v jednom origináli v anglickom a francúzskom jazyku, pričom každé znenie je rovnako autentické.
ZA VLÁDU KANADY:
Dátum:
ZA EURÓPSKE SPOLOČENSTVO PRE ATÓMOVÚ ENERGIU:
Dátum:
ZA VLÁDU ČÍNSKEJ ĽUDOVEJ REPUBLIKY:
Dátum:
ZA VLÁDU FRANCÚZSKEJ REPUBLIKY:
Dátum:
ZA VLÁDU JAPONSKA:
Dátum:
ZA VLÁDU KÓREJSKEJ REPUBLIKY:
Dátum:
ZA VLÁDU RUSKEJ FEDERÁCIE:
Dátum:
ZA VLÁDU JUHOAFRICKEJ REPUBLIKY:
Dátum:
ZA VLÁDU ŠVAJČIARSKEJ KONFEDERÁCIE:
Dátum:
ZA VLÁDU SPOJENÝCH ŠTÁTOV AMERICKÝCH:
Dátum: