V Bruseli14. 7. 2015

COM(2015) 352 final

2015/0154(NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie, pokiaľ ide o návrh rokovacieho poriadku na konferencii zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT)


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Cieľom Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) je prispieť k medzinárodnému a regionálnemu mieru, bezpečnosti a stabilite prostredníctvom regulácie medzinárodného obchodu s konvenčnými zbraňami a potlačením nedovoleného obchodovania so zbraňami. Prostredníctvom Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) sa vytvárajú normy pre presuny konvenčných zbraní a požaduje sa, aby zmluvné štáty preskúmali každý vývoz zbraní s cieľom zaistiť, že konvenčné zbrane a munícia nebudú použité okrem iného pri porušovaní ľudských práv, terorizme a porušení humanitárneho práva.

Zmluva o obchodovaní so zbraňami (ATT), ktorá bola iniciovaná na základe rezolúcie OSN č. 61/89 z roku 2006, bola prijatá Valným zhromaždením OSN 2. apríla 2013. Zmluva o obchodovaní so zbraňami (ATT) nadobudla platnosť 24. decembra 2014 po tom, ako ju ratifikovalo 50 zmluvných štátov. Zmluvu o obchodovaní so zbraňami (ATT) doposiaľ ratifikovalo 69 štátov vrátane 26 členských štátov EÚ.

V Zmluva o obchodovaní so zbraňami (ATT) sa okrem iného stanovujú opatrenia (napríklad vývozné a dovozné kontroly), ktoré patria do rozsahu pôsobnosti spoločnej obchodnej politiky Únie. V rámci tohto okruhu sa v Zmluve o obchodovaní so zbraňami (ATT) upravujú oblasti práva Únie, v ktorých už miera regulácie dosiahla pokročilé štádium. Okrem toho sú rovnako relevantné tieto sekundárne právne predpisy EÚ týkajúce sa vnútorného trhu: a) smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/43/ES zo 6. mája 2009 o zjednodušení podmienok pre transfery výrobkov obranného priemyslu v rámci Spoločenstva, b) smernica Rady 91/477/EHS z 18. júna 1991 o kontrole získavania a vlastnenia zbraní, a c) nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 258/2012 zo 14. marca 2012, ktorým sa vykonáva článok 10 Protokolu Organizácie Spojených národov proti nezákonnej výrobe a obchodovaniu so strelnými zbraňami, ich súčasťami a komponentmi a strelivom doplňujúceho Dohovor Organizácie spojených národov proti nadnárodnému organizovanému zločinu (protokol OSN o strelných zbraniach) a ktorým sa ustanovujú vývozné povolenia a opatrenia týkajúce sa dovozu a tranzitu strelných zbraní, ich súčastí a častí a streliva.

Podľa článku 17 ods. 1 a 2 Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), je dočasný sekretariát povinný do 18 mesiacov po nadobudnutí platnosti Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) zvolať konferenciu zmluvných strán, ktorá na svojom prvom zasadnutí prijme konsenzom svoj rokovací poriadok. Toto prvé zasadnutie konferencie zmluvných strán sa uskutoční 24. – 27. augusta v Mexiku. Záverečné prípravné zasadnutie sa uskutoční v Ženeve 6. až 8. júla, s cieľom predstaviť tam prácu výboru pre prípravu rokovacieho poriadku a zavŕšiť rokovania v tejto súvislosti.

Za preskúmavanie vykonávania Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) je zodpovedná konferencia zmluvných strán tejto zmluvy, pričom je zodpovedná aj za posúdenie návrhov zmien tejto zmluvy a akýchkoľvek otázok, ktoré vyplynú v súvislosti s jej výkladom. Z tohto dôvodu sa konferencia zmluvných strán bude zaoberať otázkami, ktoré čiastočne patria do výlučnej právomoci EÚ. Okrem toho treba uviesť, že rokovací poriadok, ktorý sa má prijať, bude upravovať spôsob práce konferencie zmluvných strán, ako aj spôsob prijímania rozhodnutí na nej. Z tohto dôvodu sa rozhodnutie o rokovacom poriadku musí považovať za rozhodnutie, ktoré bude mať priamy dosah na výlučnú právomoc EÚ a ktoré súčasne znamená účasť EÚ na konferencii so statusom pozorovateľa. Vzhľadom na zámer členských štátov prijať hlasovaním na konferencii zmluvných strán predmetný rokovací poriadok Komisia navrhuje, aby Rada prijala rozhodnutie v zmysle článku 218 ods. 9 ZFEÚ o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie na prvom zasadnutí konferencie zmluvných strán.

Súlad s existujúcimi ustanoveniami v danej oblasti politiky

Neuplatňuje sa.

Súlad s ostatnými politikami Únie

V súlade s pravidlami o vonkajšej právomoci stanovenými v článku 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) ATT zahŕňa záležitosti, ktoré patria do výlučnej právomoci Únie.

Rozhodnutie prijaté podľa Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), ako napríklad prijatie rokovacieho poriadku konferencie zmluvných štátov tejto zmluvy, môže mať vplyv na výlučné právomoci EÚ. Preto rokovací poriadok nesmie obsahovať žiadne ustanovenia, ktoré:

(1)by mohli brániť členským štátom v uplatňovaní:

a)smernice Rady 91/477/EHS z 18. júna 1991 o kontrole získavania a vlastnenia zbraní, v znení zmien;

b)smernice Rady 93/15/EHS z 5. apríla 1993 o zosúladení ustanovení týkajúcich sa uvádzaní výbušnín na trh a ich kontrole pre civilné použitie, v znení zmien;

c)smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/43/ES zo 6. mája 2009 o zjednodušení podmienok pre transfery výrobkov obranného priemyslu v rámci Spoločenstva, v znení zmien.

(2)by mohli obmedzovať voľný pohyb tovaru, osôb, služieb a kapitálu v rámci vnútorného trhu Únie, s výnimkou prípadu, keď je obmedzenie špecificky odôvodnené v článku 36, článku 45 ods. 3, článku 52 ods. 1, článku 65 alebo článku 346 ZFEÚ.

(3)by mohli obmedzovať vývoz alebo dovoz z/do Únie alebo tranzit cez územie Únie musia byť zlučiteľné so všetkými uplatniteľnými ustanoveniami právnych predpisov Únie, medzi ktoré patria najmä:

a)nariadenie Rady (ES) č. 260/2009 z 26. februára 2009 o spoločných pravidlách na dovozy;

b)nariadenie Rady (ES) č. 1061/2009 z 19. októbra 2009 o zavedení spoločných pravidiel na vývozy;

c)nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 258/2012 zo 14. marca 2012, ktorým sa vykonáva článok 10 Protokolu Organizácie Spojených národov proti nezákonnej výrobe a obchodovaniu so strelnými zbraňami, ich súčasťami a komponentmi a strelivom doplňujúceho Dohovor Organizácie spojených národov proti nadnárodnému organizovanému zločinu (protokol OSN o strelných zbraniach) a ktorým sa ustanovujú vývozné povolenia a opatrenia týkajúce sa dovozu a tranzitu strelných zbraní, ich súčastí a častí a streliva a

d)smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/43/ES zo 6. mája 2009 o zjednodušení podmienok pre transfery výrobkov obranného priemyslu v rámci Spoločenstva, v znení zmien.

Tieto rozličné právne predpisy Európskej únie sú súčasťou acquis, a je preto zásadné, aby neboli spochybnené prijatím rokovacieho poriadku konferencie zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT). To sa vzťahuje aj na akékoľvek zmeny právnych predpisov EÚ, ako aj predpokladané budúce právne predpisy EÚ v oblastiach dotknutých Zmluvou o obchodovaní so zbraňami (ATT).

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Právnym základom navrhovaného rozhodnutia Rady je článok 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, v ktorom sa stanovuje, že „Rada prijme na návrh Komisie […] rozhodnutie […], ktorým sa určujú pozície, ktoré sa majú prijať v mene Únie v rámci orgánu zriadeného dohodou, keď je tento orgán vyzvaný prijať akty s právnymi účinkami […]“.

Keďže Európska únia nie je zmluvnou stranou Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) nemôže sama o sebe prijať rokovací poriadok konferencie zmluvných strán tejto zmluvy. Táto konferencia zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami sa musí považovať za orgán zriadený medzinárodnou dohodou v zmysle článku 218 ods. 9 ZFEÚ, pričom rokovací poriadok tejto konferencie sa musí považovať za akt, ktorý má právne účinky v zmysle tohto článku. Z tohto dôvodu sa článok 218 ods. 9 ZFEÚ uplatňuje, a to aj napriek tomu, že EÚ nie je zmluvnou stranou Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT).

Vzhľadom na to, že rokovací poriadok má právny účinok na oblasti, ktoré patria do výlučnej právomoci EÚ, je nutné, aby orgány Únie a členské štáty prijali všetky opatrenia potrebné na spoluprácu pri prijímaní rokovacieho poriadku k Zmluve o obchodovaní so zbraňami (ATT) a na zabezpečenie plnenia záväzkov vyplývajúcich z tejto zmluvy. Rokovací poriadok by mal najmä poskytnúť dostatok času na konzultácie a rokovania medzi členskými štátmi EÚ a inštitúciami Únie, pokiaľ ide o návrhy aktov s právnymi účinkami, ktoré má konferencia zmluvných strán prijať.

Subsidiarita (v prípade iných ako výlučných právomocí)

Pozri vyššie

Proporcionalita

Návrh je konzistentný a primeraný v zmysle článku 218 ods. 9.

Výber nástrojov

Návrh rozhodnutia Rady, ktorým sa stanovuje pozícia, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Následné hodnotenia/kontroly vhodnosti existujúcich právnych predpisov

Neuplatňuje sa.

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Neuplatňuje sa.

Získavanie a využívanie expertízy

Komisia si nevyžiadala žiadnu externú expertízu pri príprave tohto návrhu.

Posúdenie vplyvu

Neuplatňuje sa.

Vhodnosť právnych predpisov a ich zjednodušenie

Neuplatňuje sa.

Základné práva

Návrh nemá žiadny vplyv na základné práva.

4.VPLYV NA ROZPOČET

žiadne

5.OSTATNÉ PRVKY

Plány vykonávania a monitorovanie, hodnotenie a predkladanie správ

Neuplatňuje sa.

Vysvetľujúce dokumenty (v prípade smerníc)

Neuplatňuje sa.

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

Článok 1

Vzhľadom na to, že sa EÚ nemôže stať zmluvnou stranou tejto zmluvy, sa v tomto článku stanovuje pozícia EÚ k návrhu rokovacieho poriadku konferencie zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), ktorý sa má prijať na prvom zasadnutí konferencie, pretože tento rokovací poriadok predstavuje akt majúci právne účinky v zmysle článku 218 ods. 9 ZFEÚ.

Článok 3

Cieľom tohto rozhodnutia je poveriť členské štáty, pokiaľ ide o záležitosti patriace do výlučnej právomoci Únie, aby konali v mene Európskej únie v právnom rámci určenom zmluvou, a preto je toto rozhodnutie určené im.

2015/0154 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie, pokiaľ ide o návrh rokovacieho poriadku na konferencii zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 114 a článok 207 ods. 3 v spojení s jej článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Zmluva o obchodovaní so zbraňami (ATT) nadobudla platnosť 24. decembra 2014. Zmluvu o obchodovaní so zbraňami (ATT) ratifikovalo 26 členských štátov Európskej únie. Európska únia nie je zmluvnou stranou tejto zmluvy.

(2)V zmysle článku 17 Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) je dočasný sekretariát zriadený jej článkom 18 povinný zvolať konferenciu zmluvných strán najneskôr do jedného roka po jej nadobudnutí platnosti. Konferencia zmluvných strán je povinná prijať svoj rokovací poriadok na svojom prvom zasadnutí, ktoré sa má uskutočniť 24. až 27. augusta 2015.

(3)Niektoré z ustanovení Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) sa týkajú záležitostí, ktoré patria do výlučnej právomoci Únie, pretože sú v rozsahu pôsobnosti spoločnej obchodnej politiky alebo sa dotýkajú pravidiel vnútorného trhu, ktoré sa vzťahujú na presun konvenčných zbraní a výbušnín.

(4)Konferencia zmluvných strán preskúma vykonávanie Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) a je zodpovedná za jej výklad a vykonávanie, pričom môže zvážiť zmenu tejto zmluvy. Spôsob rokovania konferencie zmluvných strán, ako aj spôsob prijímania rozhodnutí na tejto konferencii upraví rokovací poriadok. Preto sa rokovací poriadok konferencie zmluvných strán má považovať za akt, ktorý má právne účinky v zmysle článku 218 ods. 9

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pozícia Únie, pokiaľ ide o rokovací poriadok konferencie zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami, ktorá sa má uskutočniť 24. – 27. augusta 2015, je v súlade s prílohou k tomuto rozhodnutiu a prijmú ju členské štáty Únie, ktoré sú zmluvnými stranami Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), konajúc spoločne v záujme Únie.

Menšie zmeny pozície stanovenej v prílohe k tomuto rozhodnutiu môžu zástupcovia Únie schváliť na konferencii zmluvných strán bez ďalšieho rozhodnutia Rady.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť .

Článok 3

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda


V Bruseli14. 7. 2015

COM(2015) 352 final

PRÍLOHA

k dokumentu

Rozhodnutie Rady

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie, pokiaľ ide o návrh rokovacieho poriadku na konferencii zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT)


PRÍLOHA

k dokumentu

Rozhodnutie Rady

o pozícii, ktorá sa má prijať v mene Európskej únie, pokiaľ ide o návrh rokovacieho poriadku na konferencii zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT)

Pokiaľ ide o rokovací poriadok konferencie zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), ktorý má byť prijatý na prvom zasadnutí konferencie, ktorá sa má uskutočniť 24. – 27. augusta v Mexiku, členské štáty, ktoré sú zmluvnými stranami Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), konajúc spoločne v záujme Únie zabezpečia, aby tento rokovací poriadok neobsahoval žiadne ustanovenia, ktoré by mohli brániť tomu, aby členské štáty uplatňovali existujúce a budúce právne predpisy EÚ v oblasti výlučnej právomoci EÚ.

Členské štáty, ktoré sú zmluvnými stranami Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), najmä zabezpečia primeranú účasť EÚ na konferencii zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), ako aj na rokovaní ktoréhokoľvek iného orgánu zriadeného v rámci Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT). V uvedenom rokovacom poriadku sa zabezpečia také lehoty, ktoré umožnia primerané konzultácie medzi členskými štátmi EÚ a inštitúciami Únie o návrhoch akýchkoľvek aktov s právnymi účinkami ešte pred ich prijatím konferenciou zmluvných strán.

Vzhľadom na to, že Zmluva o obchodovaní so zbraňami (ATT) je dohoda OSN prijatá pod jej záštitou, účasť Únie na konferencii zmluvných strán Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT), ako aj na rokovaní ktoréhokoľvek iného orgánu zriadeného v rámci Zmluvy o obchodovaní so zbraňami (ATT) by mala byť v súlade s rozšíreným statusom pozorovateľa udeleným EÚ, pokiaľ ide o účasť v orgánoch OSN zriadených Valným zhromaždením OSN rezolúciou A/65/276 prijatou 3. mája 2011.