52014PC0208

Návrh ROZHODNUTIE RADY o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť Medzinárodnej námornej organizácie vzhľadom na prijatie zmien predpisov SOLAS II-2/1, 2/3, 2/9.7, 2/13.4, 2/18, 2/20-1, 2/29, kapitoly III, kódu osobných záchranných prostriedkov a kódu rozšíreného programu prehliadok z roku 2011 /* COM/2014/0208 final - 2014/0119 (NLE) */


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.           ÚVOD

Tento návrh Komisie sa týka stanovenia pozície Únie na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť Medzinárodnej námornej organizácie (IMO) vzhľadom na sedem zmien uvedených jednotlivo v textoch pod nasledujúcimi podnadpismi:

1.1.        Zmeny predpisov SOLAS II-2/3 a II-2/9.7 týkajúce sa ohňovzdornosti vetracích kanálov na nových lodiach

Týmito zmenami v kapitole II-2 dohovoru SOLAS sa zavádzajú nové požiadavky týkajúce sa vetracích systémov na lodiach. Ďalej je ich účelom objasniť požiadavky týkajúce sa inštalácie požiarnych a dymových klapiek a diaľkovo ovládaných požiarnych klapiek. Navyše sa doplnili nové vymedzenia pojmov požiarna klapka a dymová klapka.

Tieto zmeny sú stanovené v prílohe 13 k dokumentu MSC 92/26/Add.1. V odseku 8.6 správy z 92. zasadnutia Výboru pre námornú bezpečnosť (MSC 92/26) sa uvádza, že tieto zmeny budú prijaté na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť.

1.2.        Zmeny predpisov SOLAS II-2/13.4 týkajúce sa dodatočných únikových ciest zo strojovní na nových osobných a nákladných lodiach

Kapitola II-2 dohovoru SOLAS obsahuje požiadavky vzťahujúce sa na únikové cesty v prípade požiaru. Účelom týchto zmien požiadaviek predpisov SOLAS je zabezpečiť, aby rebríky a schodištia bez podstupníc v strojovniach, ktoré sú súčasťou únikovej cesty a nie sú umiestnené v uzavretom priestore, boli vyrobené z ocele. Ďalej sa zavádzajú požiadavky vzťahujúce sa na únikové cesty z dielní v strojovniach.

Tieto zmeny sú stanovené v prílohe 13 k dokumentu MSC 92/26/Add.1. V odseku 8.17 správy z 92. zasadnutia Výboru pre námornú bezpečnosť (MSC 92/26) sa uvádza, že tieto zmeny budú prijaté na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť.

1.3.        Zmeny predpisov SOLAS II-2/18 týkajúce sa plôch na pristátie vrtuľníkov na osobných lodiach ro-ro v prípade nových lodí

Kapitola II-2 dohovoru SOLAS obsahuje požiadavky vzťahujúce sa na vrtuľníkové vybavenie. Účelom týchto zmien dohovoru SOLAS je zaviesť obežník IMO MSC.1/Circ.1431 (Usmernenia na schvaľovanie penových hasiacich prístrojov pre vrtuľníkové vybavenia) z 22. júna 2012. Systém aplikovania peny teda musí byť v súlade s týmito usmerneniami.

Tieto zmeny sú stanovené v prílohe 13 k dokumentu MSC 92/26/Add.1. V odseku 8.30 správy z 92. zasadnutia Výboru pre námornú bezpečnosť (MSC 92/26) sa uvádza, že tieto zmeny budú prijaté na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť.

1.4.        Zmeny kapitoly III dohovoru SOLAS a súvisiacich požiadaviek vzťahujúcich sa na pravidelný servis a údržbu záchranných plavidiel a člnov na všetkých lodiach

Kapitola III dohovoru SOLAS obsahuje požiadavky vzťahujúce sa na záchranné prostriedky. Na základe týchto zmien dohovoru SOLAS majú požiadavky vzťahujúce sa na pravidelný servis a údržbu záchranných plavidiel a člnov nadobudnúť povinný charakter.

Tieto zmeny sú stanovené v prílohe 31 k dokumentu MSC 92/26/Add.2. V odseku 13.16 správy z 92. zasadnutia Výboru pre námornú bezpečnosť (MSC 92/26) sa uvádza, že tieto zmeny budú prijaté na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť.

1.5.        Zmeny kódu osobných záchranných prostriedkov týkajúce sa referenčných skúšobných zariadení pre záchranné vesty – so zodpovedajúcimi revidovanými odporúčaniami vzhľadom na skúšanie záchranných prostriedkov a usmerneniami na schválenie zostavenia úplného skúšobného zariadenia pre záchranné vesty pre dospelých

Kód osobných záchranných prostriedkov obsahuje požiadavky vzťahujúce sa na osobné záchranné prostriedky. Týmito zmenami kódu osobných záchranných prostriedkov sa zavádzajú nové požiadavky na referenčné skúšobné zariadenia pre záchranné vesty.

Tieto zmeny sú stanovené v prílohe 34 k dokumentu MSC 92/26/Add.2. V odseku 13.27.1 správy z 92. zasadnutia Výboru pre námornú bezpečnosť (MSC 92/26) sa uvádza, že tieto zmeny budú prijaté na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť.

1.6.        Zmeny predpisov SOLAS II-1/29 týkajúce sa požiadaviek na skúšky kormidlových zariadení

Kapitola II-1 dohovoru SOLAS obsahuje požiadavky vzťahujúce sa na kormidlové zariadenie a stanovuje sa v nej, ako možno preukázať spĺňanie predpisov. Tieto zmeny dohovoru SOLAS predstavujú alternatívny spôsob preukázania spĺňania predpisov v prípadoch, keď to nie je možné prostredníctvom skúšky na mori, pri ktorej loď dosiahne najhlbší ponor.

Tieto zmeny sú stanovené v prílohe 35 k dokumentu MSC 92/26/Add.2. V odseku 13.29 správy z 92. zasadnutia Výboru pre námornú bezpečnosť (MSC 92/26) sa uvádza, že tieto zmeny budú prijaté na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť.

1.7.        Zmeny kódu rozšíreného programu prehliadok z roku 2011, predovšetkým s cieľom zladiť ho s postupmi klasifikačných spoločností/uznaných organizácií

V schéme posudzovania stavu sa stanovuje rámec pre intenzívnejšie inšpekcie starších lodí. V rozšírenom programe inšpekcií v rámci prehliadok lodí na hromadný náklad a ropných tankerov alebo rozšírenom programe prehliadok sa podrobne uvádza spôsob vykonávania týchto dôslednejších inšpekcií. Keďže schéma posudzovania stavu na svoje účely využíva rozšírený program prehliadok, odvoláva sa na predmetný program ako na zodpovedajúci nástroj. Účelom týchto zmien kódu rozšíreného programu prehliadok je zladiť daný program so súčasnými postupmi.

Tieto zmeny sú stanovené v prílohe 36 k dokumentu MSC 92/26/Add.2. V odseku 13.33 správy z 92. zasadnutia Výboru pre námornú bezpečnosť (MSC 92/26) sa uvádza, že tieto zmeny budú prijaté na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť.

2.           PRIJATIE ZMIEN IMO

2.1.        Prijatie zmien predpisov SOLAS II-2/1, 2/3, 2/9.7, 2/13.4, 2/18, 2/20-1, 2/29, kapitoly III, kódu osobných záchranných prostriedkov a kódu rozšíreného programu prehliadok z roku 2011

Tieto zmeny schválil Výbor pre námornú bezpečnosť na svojom 92. zasadnutí, ktoré sa konalo 12. – 21. júna 2013, a budú predložené na prijatie na 93. zasadnutí tohto výboru, ktoré sa bude konať 14. – 23. mája 2014.

2.2.        Prijatie a nadobudnutie platnosti.

Keď tento výbor schváli a prijme uvedené zmeny, predloží ich príslušným zmluvným stranám, aby vyjadrili svoj súhlas so záväznosťou týchto zmien.

3.           PRÍSLUŠNÉ PRÁVNE PREDPISY EÚ A PRÁVOMOC EÚ

3.1.        Zmeny predpisov SOLAS II-2/3 a II-2/9.7 týkajúce sa ohňovzdornosti vetracích kanálov na nových lodiach

Únia už prostredníctvom kapitoly II-2 prílohy 1 k smernici 2009/45/ES[1] o bezpečnostných pravidlách a normách pre osobné lode stanovila požiadavky vzťahujúce sa na protipožiarnu ochranu, hlásenie a hasenie požiaru. Časť A predpis 12 predmetnej kapitoly obsahuje konkrétne požiadavky vzťahujúce sa na vetracie kanály, ktoré sú odvodené práve z predpisov SOLAS, ktorých zmena sa teraz očakáva. Navyše, v kapitole II-2 časti B predpise 9 uvedenej prílohy sa stanovujú komplexné a podrobné požiadavky vzťahujúce sa na konštrukčné materiály, ktoré sa majú použiť na vetracie kanály v rôznych častiach osobných lodí v závislosti od ich triedy. Tieto zmeny v kapitole II-2 časti C predpise 9 dohovoru SOLAS znamenajú, že sa nahrádza celý odsek 7 o vetracích systémoch, čo sa týka aj vymedzenia pojmu priechodov vetracích kanálov vrátane osobitných úprav vzťahujúcich sa na osobné lode, ktoré prepravujú viac než 36 cestujúcich.

V dôsledku toho by v prípade, že sa uvedené zmeny prijmú, bolo nutné revidovať požiadavky v smernici 2009/45/ES, ktoré sa vzťahujú na vetracie kanály. Týka sa to napríklad ustanovení o priechodoch vetracích kanálov v kapitole II-2 časti A predpise 12 prílohy 1 k smernici, ako aj ustanovení o vetracích systémoch v lodiach, ktoré prepravujú viac než 36 cestujúcich, uvedených v časti B predpise 9.

Preto by prijatie zmien dohovoru SOLAS mohlo mať vplyv na požiadavky vzťahujúce sa na vetracie kanály stanovené v smernici 2009/45/ES.

3.2.        Zmeny predpisov SOLAS II-2/13.4 týkajúce sa dodatočných únikových ciest zo strojovní na nových osobných a nákladných lodiach

Únia už prostredníctvom kapitoly II-2 prílohy 1 k smernici 2009/45/ES, a predovšetkým predpisom 6 v časti B (Protipožiarne opatrenia) predmetnej kapitoly, stanovila požiadavky vzťahujúce sa na únikové cesty zo strojovní na osobných lodiach, ktoré sú odvodené práve z predpisov SOLAS, ktorých zmena sa teraz očakáva.

V dôsledku toho by v prípade, že sa uvedené zmeny prijmú, bolo nutné revidovať požiadavky v smernici 2009/45/ES, ktoré sa vzťahujú na únikové cesty, pričom by sa museli zohľadniť osobitné ustanovenia uplatniteľné na priedelovú palubu a na únik z kontrolnej miestnosti hlavného strojného zariadenia.

Preto by prijatie zmien dohovoru SOLAS mohlo mať vplyv na požiadavky vzťahujúce sa na únikové cesty zo strojovní na nových osobných lodiach stanovené v smernici 2009/45/ES.

3.3.        Zmeny predpisov SOLAS II-2/18 týkajúce sa plôch na pristátie vrtuľníkov na osobných lodiach ro-ro v prípade nových lodí

Únia už prostredníctvom kapitoly II-2 prílohy 1 k smernici 2009/45/ES stanovila požiadavky vzťahujúce sa na ustanovenia o plochách na pristátie vrtuľníkov. Konkrétne v predpise 18 časti B danej kapitoly sa stanovuje že, „lode vybavené palubami pre vrtuľníky musia spĺňať požiadavky predpisu 18 časti G dohovoru SOLAS kapitoly II-2 revidovaného 1. januára 2003“. Očakáva sa, že tieto požiadavky sa teraz zmenia.

V dôsledku toho by v prípade, že sa uvedené zmeny prijmú, bolo nutné revidovať požiadavky v smernici 2009/45/ES, ktoré sa vzťahujú na plochy na pristátie vrtuľníkov na osobných lodiach ro-ro v prípade nových lodí.

Preto by prijatie zmien dohovoru SOLAS mohlo mať vplyv na požiadavky vzťahujúce sa na plochy na pristátie vrtuľníkov na osobných lodiach ro-ro v prípade nových lodí stanovené v smernici 2009/45/ES, keďže by sa vytvoril rámec na revíziu takýchto pravidiel.

3.4.        Zmeny kapitoly III dohovoru SOLAS a súvisiacich požiadaviek vzťahujúcich sa na pravidelný servis a údržbu záchranných plavidiel a člnov na všetkých lodiach

Únia už prostredníctvom predpisu 12 v kapitole III prílohy 1 k smernici 2009/45/ES o bezpečnostných pravidlách a normách pre osobné lode stanovila požiadavky vzťahujúce sa na pracovnú pohotovosť, údržbu a kontroly záchranných prostriedkov. V predpise 12.2 sa stanovuje, že „údržba a kontroly záchranných prostriedkov sa musia vykonávať v súlade s požiadavkami predpisu III/20 dohovoru SOLAS.“ V smernici sa teda vyžaduje dodržiavanie príslušných ustanovení dohovoru SOLAS, ktorých zmena sa očakáva, pričom akákoľvek zmena bude mať priamy vplyv na právne predpisy EÚ.

Preto navrhovaná zmena príslušných ustanovení SOLAS ovplyvní požiadavky vzťahujúce sa na pracovnú pohotovosť, údržbu a kontroly záchranných prostriedkov stanovené v smernici 2009/45/ES.

3.5.        Zmeny kódu osobných záchranných prostriedkov týkajúce sa referenčných skúšobných zariadení pre záchranné vesty – so zodpovedajúcimi revidovanými odporúčaniami vzhľadom na skúšanie záchranných prostriedkov a usmerneniami na schválenie zostavenia úplného skúšobného zariadenia pre záchranné vesty pre dospelých

Únia už prostredníctvom kapitoly III prílohy 1 k smernici 2009/45/ES o bezpečnostných pravidlách a normách pre osobné lode stanovila požiadavky vzťahujúce sa na osobné záchranné prostriedky. Konkrétne v predpise 2.2 uvedenej kapitoly sa uvádza, že všetky takéto prostriedky „musia vyhovovať predpisom ... kódu osobných záchranných prostriedkov“.

Navyše v článku 5 ods. 1 smernice 96/98/ES[2] o vybavení námorných lodí sa stanovuje, že „zariadenie uvedené v prílohe A.1, ktoré je umiestnené na palube lode Spoločenstva ... musí spĺňať uplatniteľné požiadavky medzinárodných nástrojov obsiahnutých v uvedenej prílohe“. V bode A.1.1.4 v tabuľke v prílohe A.1 sa ako norma uplatniteľná na záchranné vesty uvádza rezolúcia Výboru pre námornú bezpečnosť IMO 48(66) (kód osobných záchranných prostriedkov) a ako uplatniteľná norma na skúšky sa uvádzajú normy stanovené v rezolúcii IMO A.689(17) v znení zmien.

V oboch smerniciach sa teda vyžaduje dodržiavanie príslušných ustanovení SOLAS, ktorých zmena sa očakáva, pričom akákoľvek zmena týchto pravidiel bude mať priamy vplyv na právne predpisy EÚ.

Preto navrhovaná zmena kódu osobných záchranných prostriedkov bude mať vplyv na požiadavky stanovené v smernici 2009/45/ES a smernici 96/98/ES.

3.6.        Zmeny predpisov SOLAS II-1/29 týkajúce sa požiadaviek na skúšky kormidlových zariadení

Únia už prostredníctvom predpisov 6 a 7 v kapitole II-1 časti C prílohy 1 k smernici 2009/45/ES stanovila požiadavky vzťahujúce sa na kormidlové zariadenia, ktoré sú odvodené práve z predpisov SOLAS (resp. tieto predpisy reprodukujú), ktorých zmena sa teraz očakáva.

V dôsledku toho by v prípade, že sa uvedené zmeny prijmú, bolo nutné revidovať požiadavky v smernici 2009/45/ES vzťahujúce sa na hlavné a pomocné kormidlové zariadenie, pričom by sa museli zohľadniť nové ustanovenia SOLAS.

Preto by prijatie zmien dohovoru SOLAS mohlo mať vplyv na požiadavky stanovené v smernici 2009/45/ES.

3.7.        Zmeny kódu rozšíreného programu prehliadok z roku 2011, predovšetkým s cieľom zladiť ho s postupmi klasifikačných spoločností/uznaných organizácií

Cieľom nariadenia (EÚ) č. 530/2012[3] o urýchlenom zavedení konštrukčných požiadaviek na dvojitý alebo ekvivalentný trup pre ropné tankery s jednoduchým trupom je urýchlené zavádzanie uplatňovania konštrukčných požiadaviek dohovoru MARPOL 73/78, ako sú vymedzené v článku 3 tohto nariadenia, týkajúcich sa dvojitého alebo ekvivalentného trupu pre ropné tankery s jednoduchým trupom, a zakázať prepravu ťažkých olejov v ropných tankeroch s jednoduchým trupom smerujúcich do prístavov členských štátov alebo opúšťajúcich tieto prístavy.

V tomto nariadení sa stanovuje povinnosť uplatňovať schému posudzovania stavu organizácie IMO na ropné tankery s jednoduchým trupom staršie než 15 rokov. V článku 5 sa stanovuje povinnosť uviesť tieto tankery do súladu so schémou posudzovania stavu, ktorá je vymedzená v článku 6 ako schéma posudzovania stavu prijatá rezolúciou MEPC 94(46) z 27. apríla 2001, zmenenou rezolúciou MEPC 99(48) z 11. októbra 2002 a rezolúciou MEPC 112(50) zo 4. decembra 2003. V rozšírenom programe inšpekcií v rámci prehliadok lodí na hromadný náklad a ropných tankerov alebo rozšírenom programe prehliadok sa podrobne uvádza spôsob vykonávania týchto dôslednejších posúdení. Keďže schéma posudzovania stavu na svoje účely využíva rozšírený program prehliadok, všetky zmeny v rozšírenom programe prehliadok budú priamo a automaticky uplatniteľné prostredníctvom nariadenia (EÚ) č. 530/2012.

Preto by zmeny, ktoré sa majú prijať na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť a ktorými by sa zaviedli zmeny v kóde rozšíreného programu prehliadok, mali vplyv na právne predpisy EÚ prostredníctvom uplatňovania nariadenia (EÚ) č. 530/2012.

3.8.        Zhrnutie

Komisia vzhľadom na uvedené príslušné právne predpisy zastáva názor, že prijatie siedmich uvedených zmien, ktoré sa očakáva na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť, patrí do výlučnej právomoci EÚ, ktorú Únia nadobudla podľa článku 3 ods. 2 ZFEÚ, pokiaľ prijatie týchto medzinárodných nástrojov môže mať vplyv na spoločné pravidlá alebo meniť ich rozsah pôsobnosti.

V súlade s konsolidovanou judikatúrou, aj keď Únia nie je členom organizácie IMO, členské štáty nie sú oprávnené prevziať povinnosti, ktoré môžu mať vplyv na právne predpisy EÚ stanovené na dosiahnutie cieľov zmlúv, pokiaľ ich na to na návrh Komisie neoprávni Rada prostredníctvom svojho rozhodnutia.

4.           ZÁVER

Komisia preto predkladá návrh rozhodnutia Rady o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie, týkajúcej sa zmien uvedených v odsekoch 1.1 až 1.7, ktoré sa majú prijať na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť.

2014/0119 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY

o pozícii, ktorá sa má zaujať v mene Európskej únie na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť Medzinárodnej námornej organizácie vzhľadom na prijatie zmien predpisov SOLAS II-2/1, 2/3, 2/9.7, 2/13.4, 2/18, 2/20-1, 2/29, kapitoly III, kódu osobných záchranných prostriedkov a kódu rozšíreného programu prehliadok z roku 2011

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 100 ods. 2 a článok 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)       Opatrenie Európskej únie v odvetví námornej dopravy by sa malo zamerať na zlepšenie námornej bezpečnosti.

(2)       Výbor pre námornú bezpečnosť Medzinárodnej námornej organizácie (ďalej len „IMO“) schválil na svojom 92. druhom zasadnutí zmeny predpisov SOLAS II-2/1, 2/3, 2/9.7, 2/13.4, 2/18, 2/20-1, 2/29, kapitoly III, kódu osobných záchranných prostriedkov a kódu rozšíreného programu prehliadok z roku 2011. Očakáva sa, že Výbor pre námornú bezpečnosť prijme tieto zmeny na svojom 93. zasadnutí, ktoré sa bude konať v máji 2014.

(3)       Zmenami predpisov SOLAS II-2/3 a II-2/9.7 týkajúcich sa ohňovzdornosti vetracích kanálov na nových lodiach sa zavedú nové požiadavky vzťahujúce sa na vetracie systémy na lodiach vrátane osobných lodí prepravujúcich viac než 36 cestujúcich. Ustanovenia v kapitole II-2 časti A predpise 12 a časti B predpise 9 prílohy I k smernici 2009/45/ES[4] týkajúce sa bezpečnostných pravidiel a noriem pre osobné lode vzhľadom na ustanovenia o priechodoch vetracích kanálov a na vetracie systémy lodí, ktoré prepravujú viac než 36 cestujúcich, pokrývajú tieto otázky a sú odvodené z predmetných ustanovení SOLAS, ktorých zmena sa teraz očakáva.

(4)       Zmenou predpisov SOLAS II-2/13.4 sa zavedú dodatočné únikové cesty zo strojovní na nových osobných a nákladných lodiach. Ustanovenia v kapitole II-2 časti B predpise 6 (únikové cesty) prílohy 1 k smernici 2009/45/ES pokrývajú tieto otázky a sú odvodené z predmetných ustanovení SOLAS, ktorých zmena sa teraz očakáva.

(5)       Zmeny predpisov SOLAS II-2/18 týkajúce sa plôch na pristátie vrtuľníkov na osobných lodiach ro-ro v prípade nových lodí budú zahŕňať požiadavku, aby systémy aplikovania peny hasiacich prístrojov boli v súlade s obežníkom IMO MSC.1/Circ.1431 (Usmernenia na schvaľovanie penových hasiacich prístrojov pre vrtuľníkové vybavenia) z 22. júna 2012 V kapitole II-2 časti B predpise 18 prílohy 1 k smernici 2009/45/ES sa stanovuje, že lode vybavené palubami pre vrtuľníky musia spĺňať požiadavky dohovoru SOLAS revidovaného 1. januára 2003, ktorých zmena sa teraz očakáva.

(6)       Účelom zmien kapitoly III dohovoru SOLAS, predpisu 20 a súvisiacich požiadaviek vzťahujúcich sa na pravidelný servis a údržbu záchranných plavidiel a člnov na všetkých lodiach je, aby tieto podrobné požiadavky nadobudli povinný charakter. V kapitole III prílohy 1 k smernici 2009/45/ES sa stanovuje, že údržba a kontroly záchranných prostriedkov sa musia vykonávať v súlade s požiadavkami predpisu III/20 dohovoru SOLAS, ktorého zmena sa teraz očakáva.

(7)       Zmenami kódu osobných záchranných prostriedkov týkajúcimi sa referenčných skúšobných zariadení pre záchranné vesty sa zavedú nové požiadavky vzhľadom na dané referenčné skúšobné zariadenia. Podľa kapitoly III predpisu 2.2 smernice 2009/45/ES musia všetky osobné záchranné prostriedky spĺňať kód osobných záchranných prostriedkov. Navyše v článku 5 ods. 1 smernice 96/98/ES[5] o vybavení námorných lodí sa stanovuje, že zariadenie uvedené v prílohe A.1 k predmetnej smernici, ktoré je umiestnené na palube lode Spoločenstva, musí spĺňať uplatniteľné požiadavky medzinárodných nástrojov obsiahnutých v uvedenej prílohe. V tabuľke v prílohe A.1 sa v zázname A.1.1.4 ako norma uplatniteľná na záchranné vesty uvádza rezolúcia Výboru pre námornú bezpečnosť IMO 48(66) – kód osobných záchranných prostriedkov, ktorého zmena sa teraz očakáva.

(8)       Zmenami predpisu SOLAS II-1/29 týkajúcimi sa požiadaviek na skúšky kormidlových zariadení sa zavedú ďalšie požiadavky na preukazovanie dodržiavania predpisov počas skúšok na mori. Predpisy 6 a 7 v kapitole II-1 časti C prílohy 1 k smernici 2009/45/ES sú odvodené z predpisov SOLAS (resp. tieto predpisy reprodukujú) v kapitole II-1, časť C predpis 29 o požiadavkách vzťahujúcich sa na hlavné a pomocné kormidlové zariadenie, ktorých zmena sa teraz očakáva.

(9)       Dôsledkom zmien kódu rozšíreného programu prehliadok z roku 2011 je jeho zladenie s postupmi klasifikačných spoločností. Na základe článkov 5 a 6 nariadenia (EÚ) č. 530/2012[6] o urýchlenom zavedení konštrukčných požiadaviek na dvojitý alebo ekvivalentný trup pre ropné tankery s jednoduchým trupom sa schéma organizácie IMO na posudzovanie stavu musí povinne uplatňovať na ropné tankery s jednoduchým trupom staršie než 15 rokov. V rozšírenom programe inšpekcií v rámci prehliadok lodí na hromadný náklad a ropných tankerov alebo rozšírenom programe prehliadok sa podrobne uvádza spôsob vykonávania týchto dôslednejších posúdení. Keďže schéma posudzovania stavu na svoje účely využíva rozšírený program prehliadok, všetky zmeny v rozšírenom programe prehliadok budú automaticky uplatniteľné prostredníctvom nariadenia (EÚ) č. 530/2012.

(10)     Únia nie je členom organizácie IMO ani zmluvnou stranou týchto dohovorov a kódexov. Preto je nevyhnutné, aby Rada oprávnila členské štáty na vyjadrenie pozície Únie a na vyjadrenie ich súhlasu s tým, že budú týmito zmenami viazané.

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

1.           Pozíciou Únie na 93. zasadnutí Výboru pre námornú bezpečnosť IMO je schválenie prijatia zmien predpisov SOLAS II-2/3, 2/9.7, 2/13.4 a 2/18 stanovených v prílohe 13 dokumentu IMO MSC 92/26.Add.1 a schválenie prijatia zmien predpisov SOLAS II-2/20-1, 2/29, kapitoly III, kódu osobných záchranných prostriedkov a kódu rozšíreného programu prehliadok z roku 2011 stanovených v prílohách 31, 34, 35 a 36 k dokumentu IMO MSC 92/26/Add.2.

2.           Členské štáty, ktoré sú členmi IMO, konajúc spoločne v záujme Únie vyjadria pozíciu Únie uvedenú v odseku 1.

3.           Formálne a malé zmeny tejto pozície možno dohodnúť bez toho, aby bola potrebná jej zmena.

Článok 2

V záujme Únie sú členské štáty týmto oprávnené na poskytnutie svojho súhlasu s tým, že budú viazané týmito zmenami uvedenými v článku 1 ods. 2.

Článok 3

Toto rozhodnutie je určené členských štátom.

V Bruseli

                                                                       Za Radu

                                                                       predseda

[1]               Ú. v. EÚ L 163, 25.6.2009, s. 1.

[2]               Ú. v. ES L 46, 17. 2. 1997, s. 25.

[3]               Ú. v. EÚ L 172, 30.6.2012, s. 3.

[4]               Ú. v. EÚ L 163, 25.6.2009, s. 1.

[5]               Ú. v. ES L 46, 17. 2. 1997, s. 25.

[6]               Ú. v. EÚ L 172, 30.6.2012, s. 3.