52014PC0151

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie o pozícii Rady k prijatiu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 428/2009, ktorým sa stanovuje režim Spoločenstva na kontrolu vývozov, prepravy, sprostredkovania a tranzitu položiek s dvojakým použitím /* COM/2014/0151 final - 2011/0310 (COD) */


2011/0310 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie o

pozícii Rady k prijatiu nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 428/2009, ktorým sa stanovuje režim Spoločenstva na kontrolu vývozov, prepravy, sprostredkovania a tranzitu položiek s dvojakým použitím

1.           Chronológia

Dátum predloženia návrhu Európskemu parlamentu a Rade [dokument KOM(2011) 704 v konečnom znení – 2011/0310 (COD)]: || 7. novembra 2011

Dátum pozície Európskeho parlamentu v prvom čítaní: || 23. októbra 2012

Dátum prijatia pozície Rady: || 3. marca 2014

2.           Cieľ návrhu Komisie

V návrhu sa stanovujú zmeny nariadenia Rady (ES) č. 428/2009, pokiaľ ide o postup aktualizácie kontrolného zoznamu EÚ.

Cieľom je oprávniť Komisiu, aby prostredníctvom delegovaných aktov v súlade s článkom 290 ZFEÚ aktualizovala zoznam EÚ zahŕňajúci kontrolované položky s dvojakým použitím, uvedený v prílohe I k nariadeniu (ES) č. 428/2009, a tak zabezpečiť plný súlad s povinnosťami v oblasti medzinárodnej bezpečnosti a zachovať konkurencieschopnosť hospodárskych subjektov z EÚ. Ďalším cieľom návrhu Komisie je oprávniť Komisiu, aby zo zoznamu krajín, ktoré využívajú všeobecné vývozné povolenia EÚ (EUGEA), uvedeného v prílohe II, vypustila určité „miesta určenia“ (t. j. krajiny) s cieľom umožniť rýchlu reakciu EÚ na medzinárodné okolnosti.

3.           Pripomienky k pozícii Rady

Rada vo svojej pozícii schvaľuje hlavné prvky návrhu Komisie, ale predpokladá určité zmeny pôvodného návrhu Komisie, pokiaľ ide o vypustenie určitých miest určenia (krajín) využívajúcich zjednodušený režim vývozu a rozsah pôsobnosti delegovaných aktov.

Vo svojej pozícii Rada navrhuje zosúladiť parlamentnú kontrolu delegovanej právomoci s dohodou o „Súhrnnom akte pre obchod II“. K nariadeniu bude pripojené „Vyhlásenie Komisie k delegovaným aktom“, ktoré pripomína záväzok Komisie poskytovať Parlamentu informácie o skupinách expertov vyplývajúci z rámcovej dohody.

V pozícii Rady sa taktiež predpokladajú určité zmeny v súvislosti s preskúmaním delegovania právomocí a jeho platnosťou, ktorá by bola obmedzená na 5 rokov a automaticky predĺžená pod podmienkou predloženia správy, pokiaľ Európsky parlament alebo Rada nevznesú voči takémuto predĺženiu námietku, a to najneskôr 3 mesiace pred uplynutím daného obdobia.

Napokon, pozícia Rady zahŕňa sprievodné „Spoločné vyhlásenie Európskeho parlamentu, Rady a Komisie o preskúmaní systému kontroly vývozu položiek s dvojakým použitím“, ako aj „Vyhlásenie Komisie o aktualizácii nariadenia“ (pozri ďalej).

4.           Záver

Komisia prijíma pozíciu Rady.

_______________________

VYHLÁSENIA

Spoločné vyhlásenie Európskeho parlamentu, Rady a Komisie o preskúmaní systému kontroly vývozu položiek s dvojakým použitím

Európsky parlament, Rada a Komisia uznávajú dôležitosť sústavného zvyšovania účinnosti a súdržnosti režimu EÚ týkajúceho sa kontroly strategického vývozu, ktorým sa zabezpečí vysoká úroveň bezpečnosti a primeraná transparentnosť bez obmedzovania konkurencieschopnosti a legitímneho obchodu s položkami s dvojakým použitím.

Všetky tri inštitúcie sa domnievajú, že v záujme zachovania schopnosti reagovať na nové hrozby a rýchle technologické zmeny, obmedzenia narušovania, vytvorenia skutočného spoločného trhu položiek s dvojakým použitím (jednotné a rovnaké podmienky pre vývozcov) a toho, aby EÚ bola aj naďalej pre tretie krajiny príkladom kontroly vývozu, je potrebná modernizácia a ďalšie zbližovanie systému.

Na tento účel je potrebné zjednodušiť proces aktualizácie kontrolných zoznamov (prílohy k nariadeniu), posilniť posudzovanie rizík a výmenu informácií, vytvoriť kvalitnejšie priemyselné normy a znížiť rozdiely v implementácii.

Európsky parlament, Rada a Komisia berú na vedomie otázky týkajúce sa vývozu určitých informačných a komunikačných technológií (IKT), ktoré sa môžu používať v súvislosti s porušovaním ľudských práv, ako aj na ohrozenie bezpečnosti EÚ, najmä v prípade technológií používaných na hromadné sledovanie, monitorovanie, lokalizáciu, sledovanie a cenzúru, ako aj napádanie softvéru.

V tejto súvislosti sa začali technické konzultácie, okrem iného aj v rámci partnerskej návštevy EÚ týkajúcej sa položiek s dvojakým použitím, koordinačnej skupiny pre položky a technológie s dvojakým použitím a režimov kontroly vývozu, a naďalej sa prijímajú opatrenia na riešenie naliehavých situácií prostredníctvom sankcií (podľa článku 215 ZFEÚ) alebo vnútroštátnych opatrení. Zintenzívni sa aj úsilie o podporu multilaterálnych dohôd v kontexte režimov kontroly vývozu a preskúmajú sa možnosti riešenia tejto otázky v kontexte prebiehajúceho preskúmania politiky EÚ v oblasti kontroly vývozu položiek s dvojakým použitím a v kontexte prípravy oznámenia Komisie. V tejto súvislosti všetky tri inštitúcie vzali na vedomie dohodu zúčastnených štátov Wassenaarského usporiadania dosiahnutú 4. decembra 2013, na základe ktorej sa majú zaviesť kontroly zložitých sledovacích nástrojov umožňujúcich nepovolený prístup do počítačových systémov a kontroly systémov sledovania sietí IP.

Európsky parlament, Rada a Komisia sú taktiež odhodlané ďalej rozvíjať existujúci „univerzálny“ mechanizmus pre položky s dvojakým použitím, ktoré nie sú zahrnuté v prílohe I k nariadeniu, s cieľom ďalej zlepšiť systém kontroly vývozu a jeho uplatňovanie v rámci európskeho jednotného trhu.

Vyhlásenie Komisie k delegovaným aktom

V kontexte tohto nariadenia Komisia pripomína záväzok, ktorý prijala v bode 15 rámcovej dohody o vzťahoch medzi Európskym parlamentom a Európskou komisiou, poskytovať Parlamentu úplné informácie a dokumentáciu o svojich stretnutiach s národnými expertmi v rámci svojej práce na príprave delegovaných aktov.

Vyhlásenie Komisie o plánoch na aktualizáciu nariadenia

V záujme zabezpečenia lepšie integrovaného, účinnejšieho a súdržnejšieho európskeho prístupu k pohybu (vývoz, preprava, sprostredkovanie a tranzit) strategických položiek Komisia čo najskôr predloží nový návrh na aktualizáciu nariadenia.

_______________________