52014DC0122

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE, o kvalite fiškálnych údajov zaslaných členskými štátmi v roku 2013 /* COM/2014/0122 final */


SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE,

o kvalite fiškálnych údajov zaslaných členskými štátmi v roku 2013

OBSAH

1............ Kontext 3

2............ Hlavné zistenia na základe údajov o výške deficitu verejných financií a verejného dlhu zaslaných v roku 2013. 3

2.1......... Včasnosť, spoľahlivosť a úplnosť. 3

2.1.1...... Včasnosť. 3

2.1.2...... Spoľahlivosť. 4

2.1.3...... Úplnosť tabuliek a podkladových informácií 4

2.1.4...... Doplňujúce tabuľky týkajúce sa finančnej krízy. 6

2.1.5...... Dotazník o medzivládnych pôžičkách. 6

2.2......... Súlad s účtovnými pravidlami a konzistentnosť štatistických údajov. 6

2.2.1...... Výmena informácií a objasnenia. 6

2.2.2...... Konzultačné a metodické návštevy. 7

2.2.3...... Osobitné poradenstvo Eurostatu. 8

2.2.4...... Aktuálne metodické otázky. 8

2.2.5...... Konzistentnosť so súvisiacimi účtami verejnej správy. 9

2.3......... Uverejnenie. 10

2.3.1...... Zverejňovanie kľúčových údajov a podrobných tabuliek na oznamovanie údajov. 10

2.3.2...... Výhrady ku kvalite údajov. 11

2.3.3...... Zmeny zasielaných údajov. 11

2.3.4...... Zverejňovanie metaúdajov (zoznamov) 11

3............ Závery. 11

1.           Kontext

V článku 8 ods. 3 nariadenia Rady (ES) č. 479/2009 (zmeneného nariadením (ES) č. 679/2010) o uplatňovaní Protokolu o postupe pri nadmernom schodku, ktorý tvorí prílohu k Zmluve o založení Európskeho spoločenstva[1], sa od Komisie (Eurostatu) (ďalej len „Eurostat“) vyžaduje, aby Európskemu parlamentu a Rade pravidelne podávala správy o kvalite skutočných údajov zasielaných členskými štátmi. Táto výročná správa poskytuje celkové posúdenie údajov, pokiaľ ide o včasnosť, spoľahlivosť, úplnosť, dodržiavanie účtovných pravidiel a konzistentnosť údajov. Komisia prijala predchádzajúcu správu (o údajoch zaslaných v roku 2012) 20. februára 2013[2].

Eurostat pravidelne hodnotí kvalitu skutočných údajov zasielaných členskými štátmi, ako aj kvalitu súvisiacich účtov sektora verejnej správy zostavených v súlade s nariadením Rady (ES) č. 2223/96 z 25. júna 1996 o Európskom systéme národných a regionálnych účtov v Spoločenstve (ESA95)[3]. Pri tejto činnosti sa zameriava na faktory, ktoré vysvetľujú deficit/prebytok verejných financií a zmenu verejného dlhu. Členské štáty zasielajú tieto informácie Eurostatu dvakrát ročne. Súčasne zasielajú aj doplňujúce informácie ako „dotazník k tabuľkám v súvislosti s oznamovaním postupu pri nadmernom deficite“, „doplňujúcu tabuľku týkajúcu sa finančnej krízy“ a svoje vysvetlenia k zaslaným údajom. Eurostat tiež v každom členskom štáte uskutočňuje pravidelné konzultačné návštevy na účely postupu pri nadmernom deficite s cieľom viesť nepretržitý dialóg s členskými štátmi.

Táto správa vychádza z hlavných zistení a výsledkov správ zaslaných na účely postupu pri nadmernom deficite v roku 2013, pričom sa zameriava na posledné zaslané údaje (v októbri 2013). V prípade potreby sa údaje porovnávajú s údajmi zaslanými v apríli 2013, ako aj s údajmi zaslanými v roku 2012.

2.           Hlavné zistenia na základe údajov o výške deficitu verejných financií a verejného dlhu zaslaných v roku 2013

2.1.        Včasnosť, spoľahlivosť a úplnosť

2.1.1.     Včasnosť

Členské štáty majú povinnosť zasielať Eurostatu skutočné a plánované údaje na účely postupu pri nadmernom deficite dvakrát ročne, do 1. apríla a do 1. októbra[4]. Údaje na účely postupu pri nadmernom deficite zasielané v priebehu roka 2013 sa týkali rokov 2009 až 2013. Údaje za rok 2013 sú údaje plánované vnútroštátnymi orgánmi, zatiaľ čo údaje za roky 2009 až 2012 sú skutočné (to znamená definitívne, polodefinitívne, predbežné alebo odhadované). V súlade s článkom 8 ods. 1 nariadenia (ES) č. 479/2009 Eurostat hodnotí skutočné údaje, ktoré členské štáty poskytli v správe, ale nie plánované údaje.

Dodržiavanie termínov zasielania údajov je zvyčajne veľmi dobré. V roku 2013 zaslali všetky členské štáty svoje skutočné údaje pred zákonným termínom pri oboch oznámeniach na účely postupu pri nadmernom deficite. Chorvátsko prvýkrát zaslalo tieto údaje v októbri 2013. Pokiaľ ide o plánované údaje, pri októbrovom zasielaní údajov v roku 2013 zaslali niektoré krajiny plánované údaje za rok 2013 neskôr.

2.1.2.     Spoľahlivosť

Prepracovanie aprílového a októbrového oznámenia v roku 2013 bolo prevažne dôsledkom aktualizácie zdrojových údajov a metodických zmien, ako je zmena klasifikácie niektorých transakcií. Ako zvyčajne, prepracovanie hodnôt medzi aprílovým a októbrovým oznámením bolo väčšie v súvislosti s deficitom ako v súvislosti s dlhom.

Najväčšie prepracovanie deficitu bolo zaznamenané v prípade Grécka a Írska. V Grécku bol deficit medzi aprílovým a októbrovým oznámením v roku 2013 za rok 2012 upravený smerom nadol v dôsledku dostupnosti auditovaných údajov o sumách vymožiteľných Helénskym fondom finančnej stability (HFSF) v rámci riešenia krízových situácií bánk. V Írsku bolo zníženie deficitu za rok 2009 spôsobené najmä zahrnutím podrobnejších údajov v súvahe týkajúcich sa príjmov a výdavkov ministerstiev. Zvýšenie írskeho deficitu za rok 2012 bolo spôsobené zmenou času zaznamenania predaja licencie systému UMTS a v dôsledku aktualizácie zdrojových údajov s cieľom zohľadniť dane, príjmy a výdavky ministerstiev a národného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Pokiaľ ide o dlh, najväčšie prepracovanie medzi aprílovou a októbrovou správou bolo zaznamenané v Českej republike, Dánsku a Portugalsku. Česká republika vykázala zvýšenie dlhu za roky 2009 – 2012 v dôsledku opravy v oceňovaní nástrojov na zabezpečenie dlhu denominovaných v cudzej mene. V Dánsku bol dlh za rok 2012 prepracovaný smerom nadol v dôsledku aktualizácie zdrojových údajov týkajúcich sa jednotiek ústrednej štátnej správy a jednotiek miestnej samosprávy a fondov sociálneho zabezpečenia. V Portugalsku bolo zvýšenie dlhu spôsobené preradením jednej inštitúcie v sektore verejnej správy v regióne Madeira a zmenou klasifikácie niektorých zálohových platieb verejnej korporácie štátu na pôžičky.

Medzi aprílovou a októbrovou správou bolo zaznamenané viditeľné prepracovanie HDP Estónska za roky 2009, 2011 a 2012 a Luxemburska za roky 2009 – 2012.

Pokiaľ ide o revízie vykonané v rámci notifikačného obdobia, väčšina členských štátov prepracovala svoje správy po ich prvom predložení v októbri 2013. Osemnásť krajín zaslalo 30 prepracovaných správ, zatiaľ čo v apríli 2013 zaslalo 24 krajín 46 prepracovaných správ. Členské štáty zasielali väčšinu prepracovaných správ ako odpoveď na pripomienky, technické otázky alebo poznámky Eurostatu, pričom sa tieto zmeny týkali doplnenia chýbajúcich údajov, opravy technických chýb, vnútorných nezrovnalostí, úprav uvedených v notifikačných tabuľkách alebo súvisiacom dotazníku, alebo nesprávne zaznamenaných údajov v tabuľkách.

V roku 2013 sa prepracované správy podané v rámci notifikačného obdobia a týkajúce sa úrovní deficitu a dlhu, ktoré členské štáty pôvodne oznámili, významne nezmenili okrem októbrovej správy, v ktorej sa údaje o deficite Chorvátska a Írska upravili počas notifikačného obdobia viac ako o +0,2 percentuálneho bodu HDP.

2.1.3.     Úplnosť tabuliek a podkladových informácií

Vypĺňanie tabuliek na zasielanie údajov je zákonnou povinnosťou a je nevyhnutné na to, aby Eurostat mohol riadne posúdiť kvalitu údajov. V článku 8 ods. 2 nariadenia (ES) č. 479/2009 v znení zmien sa stanovuje, že členské štáty musia Eurostatu poskytovať príslušné štatistické informácie, ktoré „konkrétne znamenajú:

a)       údaje z národných účtov;

b)       zoznamy;

c)       notifikačné tabuľky v súvislosti s oznamovaním postupu pri nadmernom deficite;

d)       dodatočné dotazníky a vysvetlenia k uvedeným oznámeniam.“

V notifikačných tabuľkách existujú štyri hlavné tabuľky. Vypĺňanie notifikačných tabuliek 1 až 3 je zákonnou povinnosťou, zatiaľ čo na zasielaní notifikačnej tabuľky 4 sa dohodli členské štáty[5]. Tabuľky 1 a 2A (ústredná štátna správa) sa vzťahujú na roky 2009 až 2013, zatiaľ čo ostatné tabuľky sa vzťahujú na roky 2009 až 2012[6].

Väčšina členských štátov vyplnila všetky notifikačné tabuľky[7]. Pri zasielaní údajov v októbri 2013 všetky členské štáty uviedli v notifikačnej tabuľke 2 podrobné údaje o väzbe medzi pracovnou bilanciou a prebytkom/deficitom verejných financií na účely postupu pri nadmernom deficite za všetky podsektory. V Spojenom kráľovstve je výpočet pracovnej bilancie založený na metodike ESA95. Preto sa v správach uvádza len veľmi málo úprav s cieľom prepočtu pracovnej bilancie na deficit/prebytok podľa metodiky ESA. Niektoré ďalšie krajiny takisto vykázali iba obmedzený počet prechodných položiek.

Pokiaľ ide o notifikačnú tabuľku 3, niektoré členské štáty neposkytli všetky členenia. Často chýbali najmä podrobné údaje požadované v súvislosti s položkami „pôžičky“ a „majetková účasť“. Niekoľko krajín navyše zvykne oznamovať nulovú štatistickú odchýlku, čo by teda znamenalo, že odchýlka bola nesprávne zahrnutá v kategórii „ostatné pohľadávky/záväzky“.

Aj napriek zlepšeniam v niektorých členských štátoch je celkové vyplnenie notifikačnej tabuľky 4 v mnohých prípadoch naďalej nedostatočné. Konkrétne, niektoré krajiny neposkytujú úplné údaje o stave záväzkov v oblasti obchodných úverov a preddavkov.

Notifikačné tabuľky by stále mohli byť dôslednejšie vyplnené. Neočakáva sa však, že by tieto chýbajúce údaje mali veľký vplyv na kvalitu údajov.

Všetky členské štáty vyplnili „dotazník k notifikačným tabuľkám“[8]. Hoci rozsah odpovedí a ich kvalita sa v porovnaní s minulými rokmi naďalej zlepšujú, stále je potrebný pokrok, keďže niektoré krajiny neuviedli všetky podrobnosti požadované v dotazníku. Ide konkrétne o údaje o pohľadávkach ústrednej štátnej správy a odpusteniach dlhu, členenie ostatných pohľadávok/záväzkov, zaznamenanie štátnych záruk (predovšetkým pokrytie podsektora miestna samospráva) a údaje o kapitálových injekciách.

2.1.4.     Doplňujúce tabuľky týkajúce sa finančnej krízy

Eurostat zbiera súbor údajov o finančnej kríze prostredníctvom doplňujúcej tabuľky od 15. júla 2009. Časť 1 doplňujúcej tabuľky sa týka údajov o transakciách, ktoré sa zaznamenávajú na účte príjmov/výdavkov verejnej správy a majú skutočný vplyv na deficit/prebytok na účely postupu pri nadmernom deficite. Časť 2 doplňujúcej tabuľky sa týka údajov o stave finančných aktív a záväzkov vyplývajúcich z podpory finančných inštitúcií. V tejto časti sa rozlišuje medzi aktivitami, ktoré skutočne prispeli k záväzkom vyplývajúcim z verejnej správy (zahrnuté do verejného dlhu), a aktivitami, ktoré by v budúcnosti mohli potenciálne prispieť k záväzkom verejnej správy, ale v súčasnosti sa považujú za podmienené budúcimi udalosťami (nie sú zahrnuté vo verejnom dlhu). V týchto tabuľkách vidieť zásahy verejnej správy priamo spojené s podporou finančných inštitúcií. Nie sú v nich zahrnuté podporné opatrenia pre nefinančné inštitúcie ani všeobecné opatrenia hospodárskej podpory.

Údaje zhromaždené v roku 2013 sa týkali obdobia rokov 2007 až 2012. Všetky členské štáty s výnimkou ôsmich (Bulharsko, Česká Republika, Estónsko, Chorvátsko, Malta, Poľsko, Rumunsko a Slovensko) informovali o rôznych intervenciách, ktoré podnikla ich verejná správa v období rokov 2007 až 2012 v súvislosti s finančnou krízou. Eurostat popri tlačovej správe o postupe pri nadmernom deficite zverejnil tlačovú správu, v ktorej analyzoval tieto údaje[9].

2.1.5.     Dotazník o medzivládnych pôžičkách

Členské štáty poskytujú aj údaje o bilaterálnych medzivládnych pôžičkách, zvyčajne v kontexte programov. Tieto informácie, ako aj informácie o medzivládnych pôžičkách v kontexte Európskeho nástroja finančnej stability (ENFS) sa uvádzajú v tlačovej správe týkajúcej sa postupu pri nadmernom deficite, čo umožňuje analýzu pôžičiek, ktoré členské štáty poskytujú iným členským štátom na účely podporných operácií (v roku 2012 najmä Grécku, Írsku a Portugalsku).

Počet takýchto bilaterálnych medzivládnych pôžičiek a medzivládnych pôžičiek v kontexte ENFS sa v súvislosti s finančnou krízou značne zvýšil. Odpočítajú sa pri výpočte súhrnných údajov o maastrichtskom dlhu za členské štáty EÚ-28 a eurozónu[10], keďže tie sa vypočítavajú na konsolidovanom základe. V dôsledku tejto konsolidácie sa súhrnné údaje za členské štáty EÚ-28 a eurozónu nerovnajú aritmetickému súčtu dlhov členských štátov (t. j. aby sa predišlo duplicitnému započítaniu, nie sú uvedené medzivládne pôžičky zahrnuté).

Údaje, ktoré členské štáty vykázali za roky 2011 a 2012, teda zahŕňajú sumy týkajúce sa ENFS.

2.2.        Súlad s účtovnými pravidlami a konzistentnosť štatistických údajov

2.2.1.     Výmena informácií a objasnenia

Eurostat sa počas notifikačného obdobia od termínu na zasielanie údajov (1. októbra) do zverejnenia údajov (21. októbra 2013) obrátil na národné štatistické úrady v každom členskom štáte so žiadosťou o ďalšie informácie a objasnenie v súvislosti s uplatňovaním účtovných pravidiel na konkrétne transakcie. Tento proces zahŕňal niekoľko výmen korešpondencie medzi Eurostatom a národnými úradmi. Prvý súbor žiadostí o objasnenie bol zaslaný všetkým krajinám k 4. októbru. Druhý súbor žiadostí bol zaslaný 23 krajinám a tretí jedenástim krajinám. Štvrtý súbor žiadostí o objasnenie bol zaslaný štyrom členským štátom. V prípade niektorých krajín Eurostat požadoval predloženie prepracovaných notifikačných tabuliek[11].

2.2.2.     Konzultačné a metodické návštevy

Nariadenie (ES) č. 479/2009 v znení zmien obsahuje ustanovenie o uskutočňovaní konzultačných a metodických návštev. Konzultačné návštevy vrátane tzv. vstupných konzultačných návštev[12], v členských štátoch sa uskutočňujú pravidelne s cieľom preskúmať vykazované údaje, preveriť metodické otázky, diskutovať o štatistických zdrojoch a posudzovať súlad s príslušnými účtovnými pravidlami týkajúcimi sa napríklad vymedzenia verejnej správy, času zaznamenávania a klasifikácie transakcií a záväzkov verejnej správy.

V prípade, že členský štát vznesie osobitnú dôležitú otázku, ktorú nemožno vyriešiť inak ako na fyzickom stretnutí s danými orgánmi, v skrátenom konaní sa v členskom štáte zorganizuje návšteva ad hoc.

V priebehu roka 2013 Eurostat uskutočnil v súvislosti s postupom pri nadmernom deficite tieto konzultačné návštevy: v Španielsku (24. – 25. januára), Spojenom kráľovstve (24. – 25. januára), Taliansku (4. – 5. februára), Estónsku (27. – 28. februára), Poľsku (6. – 8. marca, vstupná konzultačná návšteva), Grécku (20. – 21. marca), Luxembursku (15. mája), vo Švédsku (4. – 5. júna), v Nemecku (18. – 21. júna a 22. – 25. októbra, vstupné konzultačné návštevy), Rumunsku (19. – 20. júna), Poľsku (8. – 9. júla), Rumunsku (28. – 30. augusta, nadväzujúca vstupná konzultačná návšteva), Slovinsku (12. – 13. septembra), Grécku (24. – 25. septembra), vo Fínsku (18. – 19. novembra), v Holandsku (26. novembra), Slovinsku (27. – 29. novembra, vstupná konzultačná návšteva) a na Slovensku (28. – 29. novembra). Okrem toho sa v roku 2013 uskutočnili návštevy ad hoc v Chorvátsku (14. – 15. marca) a v Španielsku (20. – 21. marca a 26. – 27. septembra). V roku 2013 Eurostat vykonal predvstupovú návštevu v súvislosti so vstupom do eurozóny v Lotyšsku (8. – 9. apríla) a predvstupovú návštevu v Chorvátsku (26. – 27. júna).

V priebehu návštev sa opakovane diskutovalo o témach ako klasifikácia jednotiek v rámci sektora verejnej správy alebo mimo neho (napr. v súvislosti s verejnou dopravou, verejnými korporáciami, televíziou a rozhlasom, nemocnicami a univerzitami), kapitálové injekcie, verejno-súkromné partnerstvá, granty z rozpočtu EÚ, zaznamenávanie záruk a celkové riadenie kvality tokov vstupných údajov. Záverečné zistenia každej konzultačnej návštevy vrátane popisu dohodnutých ďalších krokov a aktuálneho stavu sú zasielané Hospodárskemu a finančnému výboru a uverejňované na webovej stránke Eurostatu. Uskutočnenie týchto bodov vedie v priebehu času k zlepšeniu kvality údajov.

Metodické návštevy sa uskutočňujú iba v prípade, že Eurostat identifikuje závažné riziká alebo problémy s kvalitou údajov, najmä v súvislosti s uplatnenými metódami, koncepciami alebo klasifikáciami. V roku 2013 sa neuskutočnili žiadne takéto metodické návštevy.

2.2.3.     Osobitné poradenstvo Eurostatu

Členské štáty sa pravidelne obracajú na Eurostat s požiadavkami na objasnenie rôznych otázok z oblasti národných účtov týkajúcich sa budúcich alebo už uskutočnených operácií. Eurostat poskytuje poradenstvo v súlade s platnými usmerneniami. V záujme dodržiavania ustanovenia o transparentnosti stanoveného v nariadení (ES) č. 479/2009 v znení zmien Eurostat svoje rady zverejňuje[13], ak príslušný členský štát proti tomu nevznesie námietku. Eurostat zverejnil v roku 2013 tieto odporúčania: spôsob účtovania fondu Bank of England na nákup aktív (Bank of England Asset Purchase Facility Fund, BEAPFF) a tokov medzi Bank of England a Ministerstvom financií Spojeného kráľovstva (HM Treasury) v Spojenom kráľovstve, štatistické spracovanie koncesného predaja pred privatizáciou v Portugalsku, rekapitalizácia skupiny Dexia Group v Belgicku, klasifikácia spoločnosti Sociedad de activos de Restructuracion (SAREB) v Španielsku, zaznamenávanie finančných opráv v súvislosti s finančnými prostriedkami EÚ v súlade s článkom 100 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1083/2006 v Rumunsku, štatistické spracovanie 15-ročnej koncesie spektra mobilných telefónov v Maďarsku, spracovanie transakcie v oblasti realít spoločnosti LAK Invest v regióne Flámsko v Belgicku, zaznamenanie záručného poplatku IABF v Holandsku, spracovanie vrátených daní, penále a priebežných platieb v prípade daní, ktorý rieši úrad Her Majesty's Revenue and Customs (HMRC) v Spojenom kráľovstve, zaznamenanie zrušenia záväzkov týkajúcich sa sankcií a pokút, ktoré má spoločnosť CFR Cai Ferate zaplatiť súkromným dodávateľom energie v Rumunsku, a štatistická klasifikácia spoločnosti MyCSP Ltd. v Spojenom kráľovstve.

2.2.4.     Aktuálne metodické otázky

Eurostat sa ako zvyčajne podrobne venoval uplatňovaniu pravidiel metodiky ESA95, najmä s ohľadom na svoje najnovšie rozhodnutia v súlade s článkom 10 ods. 2 nariadenia (ES) č. 479/2009. Tieto rozhodnutia sú zahrnuté v najnovšej verzii Príručky o deficite verejných financií a verejnom dlhu, ktorá bola zverejnená vo februári 2013[14]. Nová verzia obsahuje tri nové kapitoly, ktoré boli predmetom konzultácií vo Výbore pre menovú a finančnú štatistiku a štatistiku platobnej bilancie: európske subjekty, ktorých sa týka dlhová kríza štátov eurozóny (ENFS a EMS), pôžičky s nízkym úrokom a predaj vládnych pôžičiek s nízkym úrokom tretím stranám a obchodovanie s emisnými kvótami. Menšie spresnenia boli vložené aj do ostatných kapitol tejto príručky.

Po poslednom (štvrtom) stretnutí pracovnej skupiny v júli 2013, ktoré bolo venované „prispôsobeniu“ súčasnej Príručky o deficite verejných financií a verejnom dlhu novej metodike ESA 2010, bola v auguste 2013 dokončená a členským štátom predložená predbežná Príručka o deficite verejných financií a verejnom dlhu prispôsobená metodike ESA 2010.

V januári 2013 Eurostat zverejnil svoje rozhodnutie „Štatistické zaznamenanie pôžičiek s nízkou úrokovou sadzbou“ (The statistical recording of low interest rate loans)[15] a po tom, ako boli známe konečné prvky EMS, aj rozhodnutie „ Štatistická klasifikácia Európskeho mechanizmu pre stabilitu“ (Statistical classification of the European Stability Mechanism)[16].

V marci 2013 Eurostat zverejnil svoje rozhodnutie „Objasnenie kritérií zaznamenávania vládnych kapitálových injekcií do bánk“ (Clarification of the criteria for the recording of government capital injections into banks)[17] v reakcii na potrebu ďalšieho objasnenia kritérií týkajúcich sa klasifikácie kapitálových injekcií do bánk, najmä v prípade subjektov, ktoré opúšťajú trh.

V júli 2013 Eurostat zverejnil svoje rozhodnutie o zavedení „Dodatku o podmienených záväzkoch a potenciálnych záväzkoch k dotazníku v súvislosti s oznamovaním postupu pri nadmernom deficite“ (Supplement on contingent liabilities and potential obligations to the EDP related questionnaire)[18]. Nový dotazník, ktorý bol zavedený v kontexte smernice Rady 2011/85/EÚ z 8. novembra 2011 o požiadavkách na rozpočtové rámce členských štátov[19], obsahuje tabuľky o zárukách, mimosúvahových verejno-súkromných partnerstvách a nesplácaných pôžičkách. Prvé údaje Eurostat zverejní v januári 2015 spolu s údajmi o celkových záväzkoch jednotiek pod kontrolou verejnej správy, ktoré sú klasifikované mimo verejnej správy.

Po konzultácii Výboru pre menovú a finančnú štatistiku a štatistiku platobnej bilancie o danej otázke v novembri 2013, ktorá nepriniesla jednoznačné závery, Eurostat uverejnil svoje rozhodnutie o zaznamenávaní „Nevyvážených transferov dôchodkových záväzkov na verejnú správu podľa metodiky ESA 2010“ (Unbalanced transfers of pension obligations to the government under ESA 2010).

Od januára 2013 Eurostat na svojej webovej stránke zverejňuje „Zoznamy procesov v rámci postupu pri nadmernom deficite“ (Inventory of EDP processes). Cieľom tohto dokumentu je opísať postupy a zásady uplatňované v procese overovania údajov na účely postupu pri nadmernom deficite Eurostatom.

2.2.5.     Konzistentnosť so súvisiacimi účtami verejnej správy

Termíny 1. apríla a 1. októbra stanovené pre zasielanie údajov v nariadení (ES) č. 479/2009 v znení zmien boli zavedené s cieľom zabezpečiť konzistentnosť so súvisiacimi ročnými a štvrťročnými účtami sektora verejnej správy, ktoré sa zasielajú Eurostatu v podobe rôznych tabuliek podľa metodiky ESA95. Eurostat systematicky analyzuje konzistentnosť údajov zaslaných na účely postupu pri nadmernom deficite so súvisiacimi účtami sektora verejnej správy. Napríklad celkové údaje o výdavkoch a príjmoch verejnej správy by mali byť konzistentné so zaslaným údajom o deficite.

Celková konzistentnosť údajov na účely postupu pri nadmernom deficite so zaslanými účtami verejnej správy zostavenými podľa metodiky ESA95 sa v posledných rokoch stále zlepšuje, hoci v prípade nefinančných údajov je situácia stále lepšia ako v prípade finančných údajov. Pri zasielaní údajov v októbri 2013 bola konzistentnosť údajov na účely postupu pri nadmernom deficite a tabuliek 2 a 25 ESA (na ročnej aj štvrťročnej úrovni) v prípade nefinančných údajov a štvrťročného dlhu verejnej správy úplná (tabuľka 28 ESA). Členské štáty však musia vynaložiť ďalšie úsilie na to, aby v prípade finančných údajov zabezpečili konzistentnosť údajov poskytnutých na účely postupu pri nadmernom deficite a údajov podľa tabuliek ESA. Zjavné nezrovnalosti medzi údajmi poskytnutými na účely postupu pri nadmernom deficite a štvrťročnými finančnými účtami sa objavili v októbrovej správe z roku 2013 v prípade šiestich členských štátov a nezrovnalosti medzi údajmi poskytnutými na účely postupu pri nadmernom deficite a ročnými finančnými účtami ESA, pokiaľ ide o záväzky v oblasti obchodných úverov a preddavkov, sa objavili viac ako v prípade tretiny členských štátov.

2.3.        Uverejnenie

2.3.1.     Zverejňovanie kľúčových údajov a podrobných tabuliek na oznamovanie údajov

V článku 14 ods. 1 nariadenia (ES) č. 479/2009 v znení zmien sa uvádza: „Komisia (Eurostat) poskytuje údaje o aktuálnom schodku a dlhu sektora verejnej správy na uplatňovanie Protokolu o postupe pri nadmernom schodku do troch týždňov od oznámenia termínov […]. Uvedené údaje sa poskytujú prostredníctvom uverejnenia.“

Údaje o deficite verejných financií a verejnom dlhu boli uverejnené 22. apríla[20] a 21. októbra 2013[21] spolu so všetkými tabuľkami na oznamovanie údajov, ktoré zaslali členské štáty. Od februára 2012 uverejňuje Eurostat pravidelne každý štvrťrok tlačovú správu o maastrichtskom dlhu, v lehote približne T + 115 dní. Od februára 2012 uverejňuje Eurostat „Štatistiku v kocke“ o štvrťročnom deficite verejných financií.

Eurostat na svojej webovej stránke takisto zverejňuje ročnú a štvrťročnú štatistiku verejných financií, ktorá tvorí spolu s informáciami o zosúladení dlhu a deficitu podklad pre údaje o postupe pri nadmernom deficite[22]. Eurostat tiež zverejňuje informácie o zásahoch vlád v súvislosti s finančnou krízou[23] a údaje o medzivládnych pôžičkách. Eurostat zverejňuje aj oznámenie o stave záväzkov v oblasti obchodných úverov a preddavkov[24].

Podľa nariadenia (ES) č. 479/2009 v znení zmien majú členské štáty zverejňovať svoje skutočné údaje o deficite a dlhu. Všetky členské štáty uverejňujú údaje o deficite a dlhu na vnútroštátnej úrovni. Väčšina členských štátov informovala Eurostat, že zverejňujú všetky svoje tabuľky. Päť členských štátov uverejňuje iba niektoré z tabuliek a jeden členský štát (Francúzsko) neuverejňuje notifikačné tabuľky na vnútroštátnej úrovni.

2.3.2.     Výhrady ku kvalite údajov

Eurostat vyjadril výhradu ku kvalite údajov, ktoré v októbri 2013 v súvislosti s oznamovaním postupu pri nadmernom deficite zaslal jeden členský štát.

Rakúsko: Eurostat vyjadruje výhradu ku kvalite údajov, ktoré zaslalo Rakúsko, vzhľadom na neistotu týkajúcu sa štatistického vplyvu záverov správy Spolkového kontrolného úradu v súvislosti so spolkovou krajinou Salzbursko, ktorá bola uverejnená 9. októbra 2013. Správa odhalila nedostatky v súvislosti s finančnou správou a úplnosťou verejných účtov spolkovej krajiny Salzbursko. Štatistické dôsledky auditu údajov na účely postupu pri nadmernom deficite vyšetruje rakúsky štatistický úrad v spolupráci s Eurostatom s cieľom objasniť presný vplyv na rok 2012 a tiež na predchádzajúce roky. Je možné, že toto vyšetrovanie povedie k revízii verejného dlhu smerom nahor až o pol percenta HDP a menším úpravám deficitu verejných financií na základe informácií, ktoré sú v tomto okamihu k dispozícii.

2.3.3.     Zmeny zasielaných údajov

Eurostat nepozmenil údaje, ktoré členské štáty poskytli v apríli a októbri 2013 v správe na účely postupu pri nadmernom deficite.

2.3.4.     Zverejňovanie metaúdajov (zoznamov[25])

V nariadení (ES) č. 479/2009 v znení zmien sa uvádza, že medzi štatistické informácie, ktoré majú členské štáty poskytovať, aby Eurostatu umožnili overiť dodržiavanie pravidiel metodiky ESA95, patria zoznamy na účely postupu pri nadmernom deficite. Okrem toho sa v ňom stanovuje, že jednotlivé členské štáty sú povinné tieto zoznamy zverejňovať na vnútroštátnej úrovni. Eurostat zverejnil zoznamy všetkých členských štátov okrem Chorvátska, ktoré vstúpilo do EÚ 1. júla 2013. Všetky členské štáty s výnimkou Luxemburska a Holandska oznámili, že svoje zoznamy na účely postupu pri nadmernom deficite zverejnili na vnútroštátnej úrovni.

V roku 2012 Eurostat zaviedol nový formát zoznamov na účely postupu pri nadmernom deficite, ktorý zahŕňa štrukturálne zmeny a vyžaduje si podrobnejšie informácie (napríklad vo vzťahu k postupom zostavovania údajov, vymedzeniu sektora verejnej správy, konkrétnym transakciám, riadeniu kvality, zdrojom údajov atď.). Eurostat zverejní nové zoznamy na účely postupu pri nadmernom deficite do konca roka 2013.

3.           Závery

Eurostat oceňuje celkové zlepšenie v konzistentnosti a úplnosti poskytovaných údajov. Aj napriek tomu pretrváva niekoľko problémov, pričom členské štáty by mali zintenzívniť svoje úsilie s cieľom zlepšiť poskytovanie a kvalitu údajov o oznamovaných obchodných úveroch a úplnosť údajov na nižšej ako celoštátnej úrovni. Týka sa to najmä Belgicka, Dánska, Nemecka, Írska, Grécka, Francúzska, Chorvátska, Talianska, Cypru, Malty, Holandska, Rakúska a Spojeného kráľovstva.

V roku 2013 Eurostat vyjadril výhradu k údajom, ktoré v októbri 2013 v súvislosti s oznamovaním postupu pri nadmernom deficite zaslalo Rakúsko.

Eurostat celkovo dospel k záveru, že v roku 2013 sa opäť dosiahol pokrok v kvalite oznamovaných fiškálnych údajov. Členské štáty vo všeobecnosti poskytli lepšie informácie, a to tak v notifikačných tabuľkách, ako aj v iných príslušných štatistických výkazoch.

[1]               Ú. v. EÚ L 145, 10.6.2009, s. 1.

[2]               COM(2013) 88 final.

[3]               Ú. v. ES L 310, 30.11.1996, s. 1.

[4]               Článok 3 ods. 1 a 3 nariadenia (ES) č. 479/2009 v znení zmien.

[5]               Pozri vyhlásenia v zápisnici zo zasadnutia Rady z 22. novembra 1993: https://webgate.ec.europa.eu/fpfis/mwikis/gfs/images/e/e7/Statements_9817.en93.pdf.

[6]               V nariadení Rady (ES) č. 479/2009 v znení zmien sa výslovne nevyžaduje, aby sa plánované údaje poskytovali aj v iných notifikačných tabuľkách, než sú tabuľky 1 a 2A.

[7]               Notifikačné tabuľky, ktoré zaslali členské štáty, možno nájsť na webovej stránke Eurostatu. Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/excessive_deficit/edp_notification_tables.

[8]               Tento dotazník sa skladá z trinástich oddielov, v ktorých sa vyžadujú kvantitatívne a niekedy kvalitatívne informácie v niekoľkých oblastiach, ako napríklad transakcie v rámci daní a sociálnych príspevkov a transakcie s EÚ, obstarávanie vojenských zariadení, štátne záruky, zrušenia dlhu, kapitálové injekcie štátu do verejných korporácií, verejno-súkromné partnerstvá atď.

[9]               Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/documents/Background_note_fin_crisis_Oct_2013_final.pdf.

[10]             Podľa Protokolu o postupe pri nadmernom deficite, ktorý je priložený k Zmluve o ES, verejný dlh predstavuje konsolidovaný hrubý dlh celého sektora verejnej správy na konci roka (v nominálnych hodnotách). Podľa nariadenia (ES) č. 479/2009 v znení zmien zahŕňa tieto kategórie: obeživo a vklady (AF.2), cenné papiere okrem akcií (AF.3) s výnimkou finančných derivátov (AF.34) a pôžičky (AF.4).

[11]             Pozri oddiel 2.1.

[12]             Kým štandardné konzultačné návštevy sú zamerané na kontrolu skutočných údajov a zdrojov, preskúmanie metodických otázok a posúdenie súladu s účtovnými pravidlami, cieľom vstupných návštev je vyhodnotiť kvalitu primárnych zdrojov údajov o verejnom účtovníctve a postupov podávania správ.

[13]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/methodology/advice_member_states.

[14]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/product_details/publication?p_product_code=KS-RA-13-001.

[15]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/documents/ESTAT-decision-low_inter_rate_loans-annex_2013-01-16.pdf.

[16]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/documents/Eurostat_Decision_on_ESM.pdf.

[17]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/documents/ESTAT-decision-Criteria_for_classif_of_gov_capital_injec.pdf.

[18]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/documents/ESTAT_decision-Suppl_on_conting_liab_EDP_Q.pdf.

[19]             Ú. v. EÚ L 306, 23.11. 2011, s. 41.

[20]             Pozri:http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-22042013-AP/EN/2-22042013-AP-EN.PDF.

[21]             Pozri:http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/2-21102013-AP/EN/2-21102013-AP-EN.PDF.

[22]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/product_details/publication?p_product_code=STOCK_FLOW_2013_OCT.

[23]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/documents/Background_note_fin_crisis_Oct_2013_final.pdf.

[24]             Pozri: http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/government_finance_statistics/documents/Note_on_AF.71L-Oct_2013.pdf.

[25]             Zoznamy metód, postupov a zdrojov, ktoré sa využívajú na zostavenie skutočných údajov o deficite verejných financií, verejnom dlhu a súvisiacich účtov verejnej správy.