52012PC0219

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie o pozícii Rady v prvom čítaní k prijatiu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o poskytnutí ďalšej makrofinančnej pomoci Gruzínsku /* COM/2012/0219 final - 2010/0390 (COD) */


2010/0390 (COD)

OZNÁMENIE  KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 294 ods. 6 Zmluvy o fungovaní Európskej únie o

pozícii Rady v prvom čítaní k prijatiu rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o poskytnutí ďalšej makrofinančnej pomoci Gruzínsku

1.           Kontext

Dátum predloženia návrhu Európskemu parlamentu a Rade        [dokument KOM(2010) 804 v konečnom znení – 2010/0390 (COD)]: || 13. január 2011

Dátum stanoviska Výboru regiónov: || neuplatňuje sa

Dátum prijatia pozície Európskeho parlamentu v prvom čítaní: || 10. máj 2011

Dátum predloženia zmeneného a doplneného návrhu: || neuplatňuje sa

Dátum prijatia spoločnej pozície Rady: || 10. máj 2012

2.           Cieľ návrhu Komisie

Návrh patril k možným opatreniam, ktoré EÚ oznámila na darcovskej konferencii v roku 2008. Ciele navrhovanej makrofinančnej pomoci (MFA) sú:

· prispieť k pokrytiu potrieb externého financovania Gruzínska a obmedziť potrebu financovania z rozpočtových zdrojov,

· podporiť fiškálne konsolidačné úsilie a vonkajšiu stabilizáciu v rámci programu Medzinárodného menového fondu,

· podporiť štrukturálne reformné úsilie s cieľom dosiahnuť vyšší udržateľný rast a lepšiu transparentnosť a efektívnosť hospodárenia s verejnými financiami,

· uľahčiť a podnietiť snahu gruzínskych orgánov o zavedenie opatrení identifikovaných v Akčnom pláne ESP EÚ – Gruzínsko a v rámci Východného partnerstva tak, aby to podporilo užšiu hospodársku a finančnú integráciu s EÚ, a to zároveň v súlade s plánovanou dohodou o vytvorení „rozsiahlej a komplexnej zóny voľného obchodu“ medzi oboma stranami.

3.           Pripomienky k pozícii Rady

3.1.      Všeobecné pripomienky k pozícii Rady v prvom čítaní

Celkový súbor opatrení EÚ v sume do 500 miliónov EUR, ktorý EÚ prisľúbila na medzinárodnej darcovskej konferencii v Bruseli v októbri roku 2008, určený na podporu obnovy gruzínskeho hospodárstva po konflikte s Ruskom v auguste 2008, zahŕňal dve možné operácie makrofinančnej pomoci, každú v sume 46 miliónov EUR. Prvá časť sa úspešne vykonala v období 2009 – 2010. Pokiaľ ide o tú druhú časť, Komisia prijala 13. januára 2011 návrh na poskytnutie ďalšej makrofinančnej pomoci Gruzínsku.

Európsky parlament hlasoval o návrhu na plenárnom zasadaní 10. mája 2011 a prijal legislatívne uznesenie so zmenami a doplneniami, s ktorými Komisia v plnej miere súhlasila a ktoré sa zapracovali do textu. Cieľom týchto zmien a doplnení bolo v prvom rade zohľadniť nové nariadenie o komitológii[1], ktoré nadobudlo účinnosť v marci 2011. Komisia uznáva, že z dôvodu nového nariadenia o komitológii bolo potrebné vykonať zmeny a doplnenia v pôvodnom návrhu, a podporuje názor Európskeho parlamentu, že prijatie memoranda o porozumení v súvislosti s programom makrofinančnej pomoci by sa malo riadiť konzultačným postupom, a nie postupom preskúmania, ako navrhuje Rada.

COREPER dosiahol 15. decembra 2011 kvalifikovanou väčšinou dohodu na prijatí spoločnej pozície, ktorá trvá na uplatnení postupu preskúmania pri prijímaní memoranda o porozumení v súvislosti s makrofinančnou pomocou. Potvrdila to politická dohoda, ktorú Rada prijala 23. januára 2012.

V rámci predchádzajúcich diskusií pracovnej skupiny finančných radcov sa Komisia vyslovila v prospech uplatňovania konzultačného postupu pri prijímaní daného memoranda o porozumení a vyjadrila podporu navrhovanému kompromisnému riešeniu predsedníctva. Podľa uvedeného riešenia by sa postup preskúmania stanovil za pravidlo, pričom by sa umožnil konzultačný postup, a to v tomto prípade na základe článku 2 ods. 3 druhej vety nariadenia o komitológii, ktoré v riadne odôvodnených prípadoch stanovuje možnosť uplatňovania konzultačného postupu aj na prijímanie vykonávacích aktov vtedy, keď je v zásade uplatniteľný postup preskúmania. Podľa tvrdenia navrhovaného kompromisného znenia vzhľadom na to, že navrhovaná makrofinančná pomoc i) nadväzovala na operáciu schválenú v roku 2009 a ii) dosahovala len neveľkú maximálnu sumu (46 miliónov), sa mal v tomto prípade uplatniť konzultačný postup. Predsedníctvo však nedospelo ku konsenzu a jeho kompromisné riešenie sa neprijalo.

Komisia sa obáva odkladu, ktorý bude druhé čítanie znamenať pre navrhovanú pomoc: je dôležité, aby sa navrhovaná makrofinančná pomoc pre Gruzínsko schválila čo najskôr. Odkedy Komisia prijala daný návrh v januári 2011, uplynul približne rok a Komisia to pokladá za poľutovaniahodné zdržanie, ktoré vzniklo i napriek tomu, že obaja spoluzákonodarcovia sa zhodujú na podstate návrhu a ten, ako už bolo uvedené, vychádza zo záväzku urobeného v roku 2008.

Komisia sa domnieva, že je nevyhnutné rýchlo vyriešiť otázku, či by sa mal na prijatie memoranda o porozumení uplatňovať konzultačný postup alebo postup preskúmania. Zároveň treba poznamenať, že ak sa v súvislosti s návrhom pre Gruzínsko nedospeje k riešeniu, mohlo by vzniknúť riziko zablokovania každého ďalšieho návrhu na makrofinančnú pomoc. Tomuto scenáru však treba zabrániť, a to nielen vzhľadom na to, že zhoršujúce sa globálne finančné prostredie a hospodársky a finančný dosah arabskej jari v južnom susedstve EÚ môžu vyústiť do nových žiadostí o dodatočnú podporu EÚ v rámci makrofinančnej pomoci.

3.2.      Dohoda v štádiu prijímania pozície Rady

Od prijatia pozície Európskeho parlamentu v prvom čítaní boli medziinštitucionálne rokovania medzi Radou a parlamentom bezvýsledné. Parlament na prijatie daného memoranda o porozumení dôrazne uprednostňuje uplatnenie konzultačného postupu, zatiaľ čo Rada sa domnieva, že v súlade s novým nariadením o komitológii by sa mal použiť postup preskúmania. Neformálne stretnutia o tejto otázke neviedli ku kompromisu.

4.           Záver

Komisia uprednostňuje uplatnenie konzultačného postupu na prijatie daného memoranda o porozumení. Nesúhlasí preto so spoločnou pozíciou Rady prijatou 10. mája 2012. Ako už bolo uvedené, Komisia sa však domnieva, že rýchle nájdenie riešenia je nevyhnutné a je naďalej pripravená napomôcť dosiahnutiu skorého kompromisu o tejto otázke medzi oboma spoluzákonodarcami.

[1]               Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 182/2011 zo 16. februára 2011.