10.9.2013   

SK

Úradný vestník Európskej únie

CE 261/42


Štvrtok 10. mája 2012
Zmena a doplnenie článkov 87a a 88

P7_TA(2012)0199

Rozhodnutie Európskeho parlamentu z 10. mája 2012 o zmene a doplnení článkov 87a a 88 rokovacieho poriadku Európskeho parlamentu (2009/2195(REG))

2013/C 261 E/09

Európsky parlament,

so zreteľom na list svojho predsedu z 9. októbra 2009,

so zreteľom na články 290 a 291 Zmluvy o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (1),

so zreteľom na svoje uznesenie z 5. mája 2010 o právomoci legislatívneho delegovania (2),

so zreteľom na články 211 a 212 rokovacieho poriadku,

so zreteľom na správu Výboru pre ústavné veci (A7-0072/2012),

1.

sa rozhodol zmeniť svoj rokovací poriadok v zmysle nižšie uvedených zmien;

2.

upozorňuje, že tieto zmeny nadobúdajú účinnosť v prvý deň nasledujúcej schôdze Európskeho parlamentu;

3.

poveruje svojho predsedu, aby postúpil toto rozhodnutie pre informáciu Rade a Komisii.

PLATNÝ TEXT

POZMEŇUJÚCI A DOPLŇUJÚCI NÁVRH

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 1

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 87a

Ak legislatívny akt deleguje na Komisiu právomoc doplniť alebo zmeniť určité nepodstatné prvky legislatívneho aktu, gestorský výbor:

preskúma návrh delegovaného aktu, ak ho Parlament dostane na kontrolu;

môže predložiť Parlamentu vhodný návrh vo forme návrhu uznesenia v súlade s ustanoveniami legislatívneho aktu.

Ustanovenia článku 88 ods. 1, 2 a 3 sa použijú primerane.

1.     Ak Komisia predloží Parlamentu delegovaný akt, predseda ho pridelí gestorskému výboru pre základný legislatívny akt, a tento výbor sa môže rozhodnúť, že vymenuje spravodajcu pre preskúmanie jedného alebo viacerých delegovaných aktov.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 2

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 87a – odsek 1 a (nový)

 

1a.     Predseda oznámi Parlamentu dátum doručenia delegovaného aktu vo všetkých úradných jazykoch a lehotu na vznesenie námietok. Lehota začína plynúť od tohto dátumu.

 

Oznámenie sa uverejní v zápisnici zo schôdze spolu s názvom gestorského výboru.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 3

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 87a – odsek 1 b (nový)

 

1b.     Gestorský výbor môže v súlade s ustanoveniami základného legislatívneho aktu, a ak to po konzultácii so všetkými dotknutými výbormi považuje za žiaduce, predložiť Parlamentu návrh odôvodneného uznesenia. V tomto návrhu uznesenia sa uvedú dôvody na námietky Parlamentu a môže sa do neho zahrnúť žiadosť adresovaná Komisii o predloženie nového delegovaného aktu, v ktorom sa zohľadnia odporúčania Parlamentu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 4

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 87a – odsek 1 c (nový)

 

1c.     Ak gestorský výbor desať pracovných dní pred začiatkom schôdze, ktorej streda predchádza a je zároveň najbližšie ku dňu uplynutia lehoty uvedenej v odseku 1d, nepredložil návrh uznesenia, politická skupina alebo najmenej 40 poslancov môžu predložiť návrh uznesenia o zaradení tejto otázky do programu schôdze uvedenej vyššie.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 5

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 87a – odsek 1 d (nový)

 

1d.     Parlament sa o každom predloženom návrhu uznesenia uznáša v lehote stanovenej v základnom legislatívnom akte väčšinou svojich členov v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

 

Ak sa gestorský výbor domnieva, že je potrebné v súlade so základným legislatívnym aktom predĺžiť lehotu na vznesenie námietok voči delegovanému aktu, predseda gestorského výboru v mene Parlamentu informuje o tomto predĺžení Radu a Komisiu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 6

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 87a – odsek 1 e (nový)

 

1e.     Ak gestorský výbor odporučí, aby Parlament pred uplynutím lehoty stanovenej v základnom legislatívnom akte vyhlásil, že nevznesie námietky voči delegovanému aktu:

informuje o tom predsedu Konferencie predsedov výborov listom obsahujúcim odôvodnenie a v tomto zmysle predloží odporúčanie;

ak nie je vznesená žiadna námietka na nasledujúcej schôdzi Konferencie predsedov výborov alebo z dôvodu naliehavosti písomným postupom, jej predseda o tom informuje predsedu Parlamentu, ktorý o tom čo najskôr informuje plénum;

ak v lehote dvadsiatich štyroch hodín po oznámení v pléne vznesie politická skupina alebo najmenej štyridsať poslancov voči odporúčaniu námietku, musí sa o ňom hlasovať;

ak sa v rovnakej lehote nevznesie voči navrhovanému odporúčaniu žiadna námietka, odporúčanie sa považuje za schválené;

prijatím takéhoto odporúčania sa stáva každý ďalší návrh námietky voči delegovanému aktu neprípustným.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 7

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 87a – odsek 1 f (nový)

 

1f.     Gestorský výbor môže v súlade s ustanoveniami základného legislatívneho aktu predložiť Parlamentu návrh odôvodneného uznesenia, ktorým úplne alebo čiastočne odvoláva delegovanie právomoci stanovené v danom akte. Parlament sa uznáša väčšinou svojich členov v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 8

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 87a – odsek 1 g (nový)

 

1g.     Predseda informuje Radu a Komisiu o pozíciách prijatých podľa tohto článku.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 9

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – nadpis

Vykonávacie opatrenia

Vykonávacie akty a opatrenia

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 10

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 1

1.   Ak Komisia predloží Parlamentu návrh vykonávacích opatrení , predseda pridelí tento návrh výboru, ktorý je gestorským pre akt, od ktorého sú vykonávacie opatrenia odvodené . Ak sa pre základný akt použil postup pridružených výborov, gestorský výbor vyzve každý pridružený výbor, aby ústne alebo formou listu oznámil svoje stanovisko.

1.   Ak Komisia predloží Parlamentu návrh vykonávacieho aktu alebo opatrenia , predseda ho pridelí gestorskému výboru pre základný legislatívny akt, a tento výbor sa môže rozhodnúť vymenovať spravodajcu pre preskúmanie jedného alebo viacerých návrhov vykonávacích aktov alebo opatrení.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 11

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 2

2.    Predseda gestorského výboru stanoví lehotu, počas ktorej môžu poslanci navrhnúť, aby výbor proti návrhu opatrení vzniesol námietky. Ak to výbor považuje za vhodné, môže rozhodnúť o vymenovaní spravodajcu spomedzi svojich členov alebo stálych náhradníkov. Ak výbor vznesie námietky proti návrhu opatrení, predloží návrh uznesenia proti prijatiu návrhu opatrení, v ktorom môže uviesť aj zmeny, ktoré by mali byť do návrhu opatrení zapracované.

2.    Gestorský výbor môže Parlamentu predložiť návrh odôvodneného uznesenia, v ktorom uvedie, že návrh vykonávacieho aktu alebo opatrenia prekračuje vykonávacie právomoci uvedené v základom legislatívnom akte alebo z iných dôvodov nie je v súlade s právom Únie.

Ak Parlament v príslušnej lehote, ktorá plynie odo dňa, keď návrh opatrení dostal, prijme takéto uznesenie, predseda Parlamentu požiada Komisiu o späťvzatie alebo zmenu a doplnenie návrhu opatrení, prípadne o predloženie návrhu v rámci príslušného legislatívneho postupu.

 

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 12

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 3

3.    Ak sa pred uplynutím lehoty nekoná schôdza, hľadí sa na právo reagovať ako na delegované na gestorský výbor. Odpoveď má formu listu predsedu výboru príslušnému členovi Komisie a je daná na vedomie všetkým poslancom Parlamentu.

3.    Návrh uznesenia môže obsahovať žiadosť adresovanú Komisii o späťvzatie aktu, opatrenia alebo návrhu aktu alebo opatrenia, o jeho zmenu so zohľadnením námietok Parlamentu, alebo o predloženie nového legislatívneho návrhu. Predseda informuje o prijatej pozícii Radu a Komisiu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 13

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 4 – úvodná časť

4.   Ak vykonávacie opatrenia predpokladané Komisiou patria do regulačného postupu s kontrolou, odsek 3 sa neuplatňuje a odseky 1 a 2 sa dopĺňajú takto :

4.   Ak vykonávacie opatrenia, ktoré má Komisia v úmysle predložiť, spadajú pod regulačný postup s kontrolou podľa rozhodnutia Rady 1999/468/ES, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu, uplatňujú sa tieto doplňujúce ustanovenia :

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 14

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 4 – písmeno a

a)

lehota určená na kontrolu začína plynúť predložením návrhu opatrení Parlamentu vo všetkých úradných jazykoch. Ak sa uplatňujú kratšie lehoty (článok 5a ods. 5 písm. b) rozhodnutia Rady 1999/468/ES, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu) a v naliehavých prípadoch (článok 5a ods. 6 rozhodnutia 1999/468/ES), pokiaľ predseda gestorského výboru nemá námietky, lehota na kontrolu začína plynúť dňom, v ktorý Parlament dostane konečný návrh vykonávacích opatrení v jazykových verziách predložených členom výboru zriadeného v súlade s rozhodnutím 1999/468/ES. Článok 146 sa neuplatňuje;

a)

lehota určená na kontrolu začína plynúť predložením návrhu opatrení Parlamentu vo všetkých úradných jazykoch. Ak sa uplatňujú skrátené lehoty pre kontrolu, ako je stanovené v článku 5a ods. 5 písm. b) rozhodnutia Rady 1999/468/ES, a v naliehavých prípadoch stanovených v článku 5a ods. 6 rozhodnutia 1999/468/ES, a pokiaľ predseda gestorského výboru nemá námietky, lehota na kontrolu začína plynúť dňom, v ktorý Parlament dostane konečný návrh vykonávacích opatrení v jazykových verziách predložených členom výboru zriadeného v súlade s rozhodnutím 1999/468/ES. Článok 146 sa v tomto prípade neuplatňuje;

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 15

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 4 – písmeno a a (nové)

 

aa)

ak návrh vykonávacieho opatrenia vychádza z článku 5a ods. 5 alebo 6 rozhodnutia 1999/468/ES, v ktorom sa uvádzajú skrátené lehoty na vznesenie námietok Parlamentom, návrh uznesenia s námietkami voči prijatiu návrhu opatrenia, môže predložiť predseda gestorského výboru, ak sa v stanovenom čase nemohla uskutočniť schôdza tohto výboru;

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 16

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 4 – písmeno b

b)

Parlament môže rozhodnutím väčšiny všetkých poslancov vzniesť námietky proti prijatiu návrhu opatrení s odôvodnením , že návrh opatrení presahuje vykonávacie splnomocnenie v základnom akte, nie je zlučiteľný s cieľom alebo obsahom základného aktu alebo nedodržiava zásadu subsidiarity alebo proporcionality;

b)

Parlament môže rozhodnutím väčšiny svojich členov vzniesť námietku voči prijatiu návrhu vykonávacieho opatrenia tak, že poukáže na to , že tento návrh prekračuje vykonávacie právomoci stanovené v základnom akte, alebo nie je zlučiteľný s cieľom alebo obsahom základného aktu alebo nedodržiava zásadu subsidiarity alebo proporcionality;

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 17

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 4 – písmeno c

c)

ak sa návrh opatrení zakladá na článku 5a ods. 5 alebo 6 rozhodnutia 1999/468/ES, v ktorom sa uvádzajú skrátené lehoty na vznesenie námietok zo strany Parlamentu, návrh uznesenia, v ktorom Parlament vznáša námietky proti prijatiu návrhu opatrení, môže predložiť predseda gestorského výboru, a to v prípade, že sa výbor nemohol stretnúť v stanovenom čase.

vypúšťa sa

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 18

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88 – odsek 4 – písmeno c a (nové)

 

ca)

v prípade, že na základe riadne odôvodnenej žiadosti Komisie gestorský výbor predsedovi Konferencie predsedov výborov prostredníctvom listu s odôvodnením odporučí, aby Parlament nevzniesol námietky voči navrhnutému opatreniu, pred uplynutím riadnej lehoty stanovenej v článku 5a ods. 3 písm. c) a/alebo v článku 5a ods. 4 písm. e) rozhodnutia 1999/468/ES, sa uplatní postup stanovený v článku 87a ods. 1e rokovacieho poriadku.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 19

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88a – nadpis (nový)

 

Článok 88a

Preskúmanie v prípade postupu pridružených výborov alebo postupu spoločných schôdzí výborov

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 20

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88a – odsek 1 (nový)

 

1.     Ak Parlament prijal základný legislatívny akt v rámci postupu ustanoveného v článku 50, na preskúmanie delegovaných aktov a návrhov vykonávacích aktov alebo opatrení sa uplatnia tieto dodatočné ustanovenia:

delegovaný akt alebo návrh vykonávacieho aktu alebo opatrenia sa postúpi gestorskému výboru a pridruženému výboru;

predseda gestorského výboru stanoví lehotu, v ktorej môže pridružený výbor vypracovať návrhy vo veciach, ktoré patria do jeho výlučnej pôsobnosti alebo do spoločnej pôsobnosti týchto dvoch výborov;

ak delegovaný akt alebo návrh vykonávacieho aktu alebo opatrenia patrí prevažne do výlučnej pôsobnosti pridruženého výboru, gestorský výbor prijme návrhy tohto výboru bez hlasovania; v opačnom prípade môže predseda poveriť pridružený výbor predložením návrhu uznesenia Parlamentu.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 21

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 88a – odsek 2 (nový)

 

2.     Ak Parlament prijal základný legislatívny akt v rámci postupu ustanoveného v článku 51, na preskúmanie delegovaných aktov a návrhov vykonávacích aktov alebo opatrení sa uplatnia tieto dodatočné ustanovenia:

predseda po doručení delegovaného aktu alebo návrhu vykonávacieho aktu alebo opatrenia určí gestorský výbor alebo výbory spoločne zodpovedné za jeho preskúmanie podľa kritérií ustanovených v článku 51 a prípadných dohôd medzi predsedami príslušných výborov;

ak bol delegovaný akt alebo návrh vykonávacieho aktu alebo opatrenia pridelený na preskúmanie podľa postupu spoločných schôdzí výborov, každý výbor môže požiadať, aby bola zvolaná spoločná schôdza s cieľom preskúmať návrh uznesenia. Ak sa nedosiahla dohoda medzi predsedami príslušných výborov, spoločnú schôdzu zvolá predseda Konferencie predsedov výborov.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh 22

Rokovací poriadok Európskeho parlamentu

Článok 216 – odsek 4

4.   Korigendum sa oznámi na nasledujúcej schôdzi. Považuje sa za schválené, ak najneskôr do štyridsiatich ôsmich hodín po tomto oznámení nepredloží politická skupina alebo aspoň štyridsať poslancov žiadosť, aby sa o ňom hlasovalo. Ak korigendum nie je schválené, vráti sa späť gestorskému výboru, ktorý môže predložiť zmenené korigendum, alebo postup uzavrieť.

4.   Korigendum sa oznámi na nasledujúcej schôdzi. Považuje sa za schválené, ak najneskôr do dvadsiatich štyroch hodín po tomto oznámení nepredloží politická skupina alebo aspoň štyridsať poslancov žiadosť, aby sa o ňom hlasovalo. Ak korigendum nie je schválené, vráti sa späť gestorskému výboru, ktorý môže predložiť zmenené korigendum, alebo postup uzavrieť.


(1)  Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13.

(2)  Ú. v. EÚ C 81 E, 15.3.2011, s. 6.