29.6.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 191/80


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa zrušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/39/ES (prepracované znenie)“

COM(2011) 656 final – 2011/0298 (COD)

2012/C 191/15

Samostatný spravodajca: pán IOZIA

Rada sa 2. decembra 2011 rozhodla podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o trhoch s finančnými nástrojmi, ktorou sa zrušuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/39/ES (prepracované znenie)

COM(2011) 656 final – 2011/0298 (COD).

Odborná sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko 17. apríla 2012.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 480. plenárnom zasadnutí 25. a 26. apríla 2012 (schôdza z 25. apríla 2012) prijal 115 hlasmi za, pričom 1 člen hlasoval proti a 6 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1   Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) víta návrh prepracovať znenie smernice Európskeho parlamentu a Rady 2004/39/ES, známej pod označením MiFID, ktorá ustanovuje regulačný rámec na poskytovanie služieb zameraných na finančné nástroje, napr. maklérske činnosti, poradenstvo, správa portfólia, upisovanie nových emisií, činnosť bánk a investičných spoločností, účastníkmi trhu a na organizáciu regulovaných trhov.

1.2   Hlavným cieľom smernice je zvýšiť transparentnosť, účinnosť obchodovania a obmedziť volatilitu trhov, ale aj posilniť korektné správanie sprostredkovateľov a ochranu investorov, a takisto vniesť na európske trhy efektívnu hospodársku súťaž, pokiaľ ide o ponuku finančných služieb. EHSV podporuje tieto ciele a nazdáva sa, že návrh sa celkovo uberá správnym smerom.

1.3   EHSV sa so zreteľom na novú zmluvu domnieva, že právny základ, ktorý zvolila Komisia, nie je postačujúci a neodráža v plnej miere celý dosah smernice. Ochrana spotrebiteľov, konsolidácia a rozvoj vnútorného trhu, ktoré sú zásadnou súčasťou smernice, spočívajú na členitejšom a komplexnejšom právnom základe a zaručujú lepšie zapojenie a dôležitejšie postavenie zastupiteľských orgánov.

1.4   Návrh na prepracovanie znenia smernice zohľadňuje doterajší vývoj v legislatívnej oblasti a odporúča nové a podrobnejšie koncipované riešenia otázky zodpovednosti účastníkov trhu. EHSV súhlasí s rozhodnutím prepracovať znenie smernice vzhľadom na komplexnosť finančného trhu, vývoj trhu a používaných technologických nástrojov, v dôsledku ktorých sa niektoré predchádzajúce ustanovenia stali zastaranými, a predovšetkým vzhľadom na nedostatočnú reguláciu nástrojov či akciových trhov, ktoré riadia účastníci finančných trhov.

1.5   EHSV sa nazdáva, že návrh správne stanovuje cieľ posilniť finančný trh EÚ v záujme jeho väčšej integrity, efektívnosti a hospodárskej súťaže tým, že zvyšuje súčasne transparentnosť i ochranu spotrebiteľov, pričom redukuje priestor pre nekontrolovanú samoúčelnú špekuláciu vytrhnutú z kontextu hospodárskej a sociálnej situácie, predovšetkým v oblasti nástrojov obchodovaných prevažne na mimoburzovom trhu (OTC).

1.6   Aj pri tejto príležitosti EHSV zdôrazňuje, že je proti nadmernému a disproporčnému využívaniu delegovaných aktov v zmysle článku 94, ktoré by sa mali týkať vymedzených a ohraničených oblastí, s poverením platným na presne stanovenú lehotu, a dúfa, že európske legislatívne inštitúcie vyjasnia, ako sa má správne uplatňovať tento nástroj, ktorý by mal byť preskúmaný ex post, a či je v súlade so znením i ideovou náplňou zmlúv.

1.7   EHSV s presvedčením podporuje snahu posilniť zásadu nezávislého poradenstva, ktorá zaväzuje poradcu, aby vopred oznámil, či poskytuje služby na nezávislom základe alebo je viazaný na sieť predajcov. Sporitelia budú mať možnosť zvoliť si v závislosti od svojich nárokov požadovaný druh poradenstva.

1.8   EHSV už v minulosti žiadal stanovenie jasných pravidiel, pokiaľ ide o „predaj za poradenstvo“, t. j. zákaz obchodného nátlaku, ktorý vyvíjali finančné inštitúcie na obchodníkov a siete predajcov, aby predávali dané produkty. Predložený návrh je prvým krokom správnym smerom a EHSV s potešením konštatuje, že Komisia je tiež presvedčená, že je potrebné zvýšiť ochranu investorov a obchodníkov, ktorí by mali konať „výlučne“ v záujme klientov a poskytovať im poradenstvo bez toho, aby kládli akékoľvek podmienky.

1.9   EHSV odporúča Komisii zahrnúť do zoznamu informácií ďalšie ustanovenie, v ktorom presne vymedzí, aké údaje si poskytovatelia služieb oznamovania údajov smú vymieňať. Dôverný charakter a dôležitosť týchto informácií naznačujú, že by bolo vhodné zaviesť povinnosť oznamovať aj tieto údaje, čo jednoznačne kladne ovplyvní transparentnosť trhu.

1.10   EHSV súhlasí s udelením nových právomocí Európskemu orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA), ktorý bude mať okrem iného za úlohu vydať sériu záväzných technických noriem, vypracúvať stanoviská, zakázať produkty a postupy vo výnimočných situáciách a koordinovať činnosť štátnych orgánov, vypracovať usmernenia o administratívnych opatreniach a uvaľovaní sankcií v špecifických prípadoch.

2.   Najdôležitejšie nové prvky návrhu

2.1   Návrh napriek tomu, že nemení štruktúru smernice MiFID, ju aktualizuje so zreteľom na ustanovenia smerníc, ktoré boli zavedené neskôr, a obohacuje ju o novú obsahovú náplň, pričom hlavnými cieľmi sú:

podpora hospodárskej súťaže medzi aktérmi a trhmi,

podpora transparentnosti a efektívneho fungovania trhov,

posilnenie ochrany investorov.

2.2   Prostriedky použité na dosiahnutie týchto cieľov sa týkajú rizík, ktoré treba zmierniť pomocou rôznych mechanizmov. V minulosti sa niektoré predvídané riziká naplnili a poukázali na slabé stránky predchádzajúcich existujúcich mechanizmov na ich zmierňovanie.

2.3   Hlavnými novinkami smernice MiFID II sú konkrétne tieto prvky:

rozsah pôsobnosti a režim výnimiek,

nové platformy obchodovania,

regulácia činnosti investičných spoločností a obchodníkov na trhu EÚ,

pravidlá platné pre investičné spoločnosti z krajín mimo EÚ,

nové právomoci orgánov dohľadu členských krajín Európskej únie,

delegované akty.

3.   Pripomienky

3.1   Reforma pozostáva z dvoch častí: prvá sa týka štruktúry trhu, zatiaľ čo druhá sa zameriava na otázky spojené s transparentnosťou. Otvorene sa vyhlasuje, že „hlavným cieľom návrhu je zabezpečiť, aby sa všetko organizované obchodovanie vykonávalo na regulovaných miestach obchodovania“ a bolo v plnom rozsahu transparentné.

3.2   Kľúčovým prvkom ustanovení je zavedenie nezávislého poradenstva. EHSV považuje predpisy týkajúce sa nezávislého poradenstva za dobre formulované. V nových predpisoch sa sprostredkovateľom ukladá povinnosť objasniť sporiteľom druh poradenstva, ktoré im poskytnú, ako aj to, či bude na nezávislom základe alebo nie, aké vlastnosti bude mať a rôzne ďalšie informácie.

3.3   Toto ustanovenie umožní všetkým investorom, bez ohľadu na ich dostupné finančné prostriedky, získať poradenstvo primerané ich profilu. EHSV víta toto ustanovenie.

3.4   Uplatnená zásada transparentnosti umožňuje klientom získať informácie o tom, pre koho pracuje poradca, a tým zjednotiť rozdiely, ktoré v súčasnosti existujú medzi jednotlivými členskými štátmi, čím sa zvýši transparentnosť, korektnosť správania zainteresovaných obchodníkov, a teda v konečnom dôsledku i ochrana investorov.

3.5   Okrem toho smernica, s výnimkou špecifickej činnosti, ktorou je správa portfólia, umožňuje súčasným sieťam poradcov (závislých i nezávislých) pôsobiť paralelne, ale ukladá im povinnosť oznámiť svoju povahu. EHSV vníma toto ustanovenie ako pozitívne z hľadiska ochrany hospodárskej súťaže i investorov, keďže smernica ponecháva klientom možnosť voľby, pokiaľ ide o uprednostňovaný druh služieb v oblasti poradenstva.

3.6   Dokument Komisie vo všeobecnosti chráni klientov a otvára priestor pre príkladné spolunažívanie aktérov finančného poradenstva, od bánk cez siete propagácie finančných produktov až po poradcov, ktorí pracujú výlučne za honorár (fee only).

3.7   EHSV odporúča spresniť vymedzenie poradenstva a stanoviť, že musí byť súčasťou akejkoľvek poskytnutej investičnej služby (aj všeobecného charakteru). EHSV sa nazdáva, že stanovením podmienky, že poradenstvo môže byť poskytované len profesionálnymi odborníkmi sektora, by sa zaručilo ďalšie posilnenie zásady ochrany investora.

3.8   Treba upresniť, že poradenstvo je vlastne odporúčanie vhodného produktu vzhľadom na profil klienta a práve primeranosť tohto odporúčania je odrazom korektnosti správania. EHSV sa preto nazdáva, že toto plánované ustanovenie má odhliadnuc od organizačného modelu aj „výchovný“ charakter. Korektnosť nezávisí, alebo aspoň nie úplne, od skutočnosti, že odporúčanie spadá do rámca vertikálnej integrácie alebo predaja viacerých značiek, alebo honorárovej formy poradenstva (fee only) či maklérstva. Vlastníctvo jedného, desiatich či tridsiatich produktov samo osebe nezaručuje, že odporúčanie poskytnuté klientovi, bude skutočne korektné.

3.9   Návrh ponecháva takmer nezmenené kritérium vlastnej klasifikácie klientov, ktoré zaviedla pôvodná smernica MiFID (sprostredkovatelia klasifikujú svojich retailových klientov na základe príslušného posúdenia ich odborných znalostí, skúseností a poznatkov, ktorými podľa vlastného vyhlásenia disponujú). ESMA poskytuje niekoľko usmernení na vypracovanie dotazníka, ktorý má byť predložený klientom. Presnejšie povedané sa vytvárajú rôzne kategórie klientov, v ktorých sú rozdelení na retailové, profesionálne a oprávnené protistrany.

3.10   EHSV oceňuje dodané vylepšenie, pretože je presvedčený, že teraz majú sprostredkovatelia možnosť účinne rozdeliť svojich zákazníkov do kategórií, ale zároveň poukazuje na skutočnosť, že smernica neposkytuje trhom vhodné nástroje na ochranu klientov na všetkých úrovniach.

3.11   V rámci systému budú vytvorené podmienky aj na vzdelávanie klienta v praxi pomocou vhodne vyškolených zamestnancov. EHSV sa však nazdáva, že je dosť ambiciózne nazdávať sa, že retailoví klienti dokážu pravdivo a správne odhadnúť svoju finančnú spôsobilosť, aj vzhľadom na nedostatočné finančné vzdelávanie a oneskorené koncipovanie programov finančného vzdelávania na európskej úrovni. Výbor preto navrhuje prehodnotiť postup smernice a prípadne doň zahrnúť nezávislú inštanciu na podporu pri „vzdelávaní“ klienta.

3.12   Smernicou sa zavádza nový model odmeňovania nezávislého poradcu. Nezávislé poradenstvo bude odmeňované, zatiaľ čo za iné než nezávislé poradenstvo nebudú priamo platiť klienti.

3.13   Výbor sa nazdáva, že tento nový systém odmeňovania dodá poskytovanej službe novú kvalitu, novú ochranu a bude zárukou čestného správania profesionálnych odborníkov. EHSV v tejto súvislosti odporúča rozlišovať medzi poradenstvom a predajom.

3.14   Navyše, ak samotné poradenstvo niečo stojí, je logické predpokladať, že poradenstvo vo veci komplexnejších produktov bude nákladnejšie. EHSV preto poukazuje na skutočnosť, že v dôsledku toho by mohli byť uprednostňované a rozšírenejšie menej komplexné produkty, keďže sú lacnejšie.

3.15   Cieľom mnohých nových ustanovení je zaručiť čestné a korektné správanie bánk, ktoré budú nútené dôkladne prehodnotiť svoju obchodnú prax. EHSV víta túto vyhliadku, pretože umožňuje zaručiť väčšiu ochranu investorov. Výbor zároveň odporúča Komisii, aby sledovala politiku zvyšovania zodpovednosti finančných spoločností, a nie klientov.

3.16   Dôležitým novým prvkom je návrh vytvoriť špecializovaný burzový segment pre malé a stredné podniky so zníženou administratívnou záťažou. Výbor víta toto špecifické zahrnutie, pretože umožňuje zviditeľniť tento konkrétny segment trhu.

3.17   EHSV však vyjadruje isté pochybnosti, pokiaľ ide o schopnosť zaviesť do praxe tieto ustanovenia. Nejde v skutočnosti o nový návrh. Už dvadsať rokov sa vynakladá úsilie o rozvoj rozšíreného trhu pre malé a stredné podniky a doteraz sa nikdy nepodarilo účinne ho uplatňovať. Výbor preto navrhuje vypracovať konkrétne opatrenia a ustanovenia, ktoré by umožnili zrealizovať ho tak, aby fungoval skutočne efektívne.

3.18   Vo všeobecnosti smernica stanovuje jasnejšie pravidlá fungovania pre každý druh obchodnej činnosti. Obchodné platformy musia zaručiť voľný prístup k všetkým informáciám v rámci obchodovania 15 minút po zverejnení transakcie čo najbližšie k reálnemu času za poplatok, ktorý Komisia vymedzuje spojením „za primeraných obchodných podmienok“. Toto opatrenie je krokom vpred smerom k dosiahnutiu transparentnej tvorby cien.

3.19   Možno súhlasiť s postupom, podľa ktorého má každá platforma povinnosť využívať služby stanovených sprostredkovateľov na zverejňovanie údajov o transakciách. EHSV sa však nazdáva, že toto ustanovenie poukazuje na prílišnú dôveru v spontánnu výmenu údajov medzi účastníkmi trhu a navrhuje Komisii, aby konkrétne ustanovila, aké údaje si poskytovatelia služieb oznamovania údajov smú vymieňať.

3.20   Cieľom smernice MiFID II v oblasti komoditných derivátov je zabrániť bezuzdnej a samoúčelnej špekulácii. Komisia zamýšľa dosiahnuť tento cieľ obmedzením počtu zmlúv, ktoré môže uzatvoriť jeden investor za určitý čas. EHSV sa nazdáva, že – ako už v minulosti viackrát pripomenul – špekulácia na finančných trhoch nie je nevyhnutne negatívnym javom, keďže zvyšuje objem likvidity a podporuje ich rozvoj. Rozhodne sú potrebné opatrenia, ktoré by zabránili transakciám s vysokým podielom špekulatívnosti, ktoré sa premietajú do konečných cien pre spotrebiteľov. EHSV zároveň odporúča pozorne a dôkladne zvážiť opatrenia, aby sa predišlo negatívnemu vplyvu na trhy.

3.21   EHSV ďalej konštatuje, že nová právna úprava nenavrhuje špecifickú koordináciu medzi Európou a USA, hoci sa usiluje o dosiahnutie súladu medzi jednotlivými krajinami. EHSV víta sledovanú snahu o zosúladenie ako takú, ale navrhuje, aby sa zároveň venovala pozornosť dodatočným nákladom, ktoré by mohli znášať účastníci rôznych trhov v dôsledku rôznych predpisov, ktoré upravujú napríklad trh s derivátmi.

3.22   EHSV víta aj rozšírenie požiadavky transparentnosti aj na fázu pred obchodovaním v súvislosti s cennými papiermi a štruktúrovanými finančnými produktmi. Výbor však odporúča zohľadniť zásadné rozdiely medzi kapitálovými a nekapitálovými trhmi. Transparentnosť pred obchodovaním je dôležitá skôr pre trhy, na ktorých sa obchoduje formou aukcie na základe príkazov (ako sú akciové trhy), zatiaľ čo transparentnosť po obchodovaní má veľký význam skôr pre systémy riadené kótovaním (ako sú trhy s dlhopismi). EHSV preto považuje za vhodné rozlišovať medzi trhmi, na ktorých by sa mala uplatniť požiadavka transparentnosti pred obchodovaním a po obchodovaní.

V Bruseli 25. apríla 2012

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON