16.12.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 368/48


SPRÁVA

o overení ročnej účtovnej závierky spoločného podniku ENIAC za rozpočtový rok 2010 spolu s odpoveďami spoločného podniku

2011/C 368/07

ÚVOD

1.

Európsky spoločný podnik pre vykonávanie spoločnej technologickej iniciatívy pre nanoelektroniku (spoločný podnik ENIAC) so sídlom v Bruseli bol založený v decembri 2007 (1) na obdobie desiatich rokov.

2.

Hlavným cieľom spoločného podniku je vymedziť a realizovať „výskumný plán“ pre vývoj kľúčových kompetencií pre nanoelektroniku v rôznych oblastiach použitia s cieľom posilniť európsku konkurencieschopnosť a udržateľnosť a umožniť vznik nových trhov a spoločenských aplikácií (2).

3.

Zakladajúcimi členmi spoločného podniku sú Európska únia zastúpená Komisiou, členské štáty Belgicko, Estónsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Španielsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo a združenie subjektov pôsobiacich v oblasti nanoelektroniky v Európe (AENEAS). Ďalšie členské štáty a pridružené krajiny, ako aj všetky krajiny alebo právne subjekty schopné poskytnúť významný finančný príspevok na dosiahnutie cieľov spoločného podniku, sa môžu stať členmi spoločného podniku ENIAC.

4.

Maximálna výška príspevku EÚ pre spoločný podnik ENIAC na pokrytie prevádzkových nákladov a výskumných činností je 450 mil. EUR, ktorá sa uhradí z rozpočtu siedmeho rámcového programu pre výskum (3). Združenie AENEAS prispieva na prevádzkové náklady spoločného podniku maximálne vo výške 30 mil. EUR. Členské štáty ENIAC poskytnú nefinančné príspevky na prevádzkové náklady (tým, že pomáhajú pri realizácii projektov), a poskytnú finančné príspevky aspoň vo výške 1,8-krát príspevku EÚ. Nefinančné príspevky taktiež poskytnú výskumné organizácie podieľajúce sa na projektoch. Organizácie podieľajúce sa na výskumných projektoch musia poskytnúť nefinančné príspevky aspoň vo výške príspevku Komisie a členských štátov.

5.

Spoločný podnik získal finančnú autonómiu dňa 26. júla 2010.

VYHLÁSENIE O VIEROHODNOSTI

6.

Podľa ustanovení článku 287 ods. 1 Zmluvy o fungovaní Európskej únie Dvor audítorov preskúmal ročnú účtovnú závierku (4) spoločného podniku ENIAC, ktorá pozostáva z „finančných výkazov“ (5) a zo „správ o plnení rozpočtu“ (6) za rozpočtový rok končiaci sa k 31. decembru 2010, a zákonnosť a správnosť príslušných transakcií.

7.

Toto vyhlásenie je určené Európskemu parlamentu a Rade podľa článku 185 ods. 2 nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (7).

Zodpovednosť riaditeľa

8.

Riaditeľ ako povoľujúci úradník plní príjmy a výdavky rozpočtu v súlade s rozpočtovými pravidlami spoločného podniku na svoju vlastnú zodpovednosť a v medziach schválených rozpočtových prostriedkov (8). Riaditeľ je zodpovedný za zavedenie (9) organizačnej štruktúry a interných systémov a postupov hospodárenia a kontroly potrebných pre zostavenie konečnej účtovnej závierky (10), ktorá neobsahuje významné nesprávnosti v dôsledku podvodu alebo chyby, a za zabezpečenie zákonnosti a správnosti príslušných transakcií.

Zodpovednosť Dvora audítorov

9.

Zodpovednosťou Dvora audítorov je na základe auditu predložiť vyhlásenie o vierohodnosti týkajúce sa spoľahlivosti ročnej účtovnej závierky spoločného podniku, ako aj zákonnosti a správnosti príslušných transakcií.

10.

Dvor audítorov vykonal audit v súlade s medzinárodnými audítorskými štandardmi a etickými kódexmi IFAC a ISSAI (11). Podľa týchto štandardov má Dvor audítorov dodržiavať etické požiadavky, naplánovať a vykonať audit tak, aby získal primeranú istotu, že účtovná závierka neobsahuje významné nesprávnosti a že príslušné transakcie sú zákonné a správne.

11.

Dvor audítorov pri audite postupuje tak, aby získal audítorské dôkazy o sumách a údajoch v účtovnej závierke, ako aj o zákonnosti a správnosti príslušných transakcií. Zvolené postupy závisia od úsudku Dvora audítorov vrátane posúdenia rizika významných nesprávností v účtovnej závierke alebo nezákonných či nesprávnych transakcií v dôsledku podvodu alebo chyby. Pri posudzovaní tohto rizika sa zohľadňuje vnútorná kontrola, ktorá je relevantná pre zostavenie a vykazovanie účtovnej závierky v účtovnej jednotke, aby sa mohli navrhnúť audítorské postupy vhodné za daných okolností. Audit Dvora audítorov ďalej obsahuje hodnotenie vhodnosti uplatnených účtovných postupov a primeranosti účtovných odhadov vedenia, ako aj hodnotenie predloženia účtovnej závierky ako celku.

12.

Dvor audítorov je presvedčený, že získal dostatočné a primerané audítorské dôkazy pre vyjadrenie týchto stanovísk.

Základ pre vyjadrenie výroku s výhradou k spoľahlivosti účtovnej závierky

13.

Výkaz o výsledku rozpočtového hospodárenia a jeho odsúhlasenie s výkazom hospodárskeho výsledku požadované podľa účtovného pravidla EK č. 16 „Vykazovanie rozpočtových informácií v účtovnej závierke“ neboli uvedené v účtovnej závierke.

Výrok s výhradou k spoľahlivosti účtovnej závierky

14.

Dvor audítorov zastáva názor, že s výnimkou účinku záležitostí opísaných v bode Základ pre vyjadrenie výroku s výhradou, ročná účtovná závierka spoločného podniku vyjadruje verne vo všetkých významných hľadiskách jeho finančnú situáciu k 31. decembru 2010 a výsledky transakcií a tok hotovosti za príslušný rozpočtový rok v súlade s ustanoveniami jeho nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Stanovisko k zákonnosti a správnosti príslušných transakcií

15.

Podľa názoru Dvora audítorov sú príslušné transakcie súvisiace s ročnou účtovnou závierkou spoločného podniku zostavenou k 31. decembru 2010 vo všetkých významných hľadiskách zákonné a správne.

16.

Pripomienky uvedené v bodoch 17 – 25 nasledujúcej časti nemajú vplyv na vyhlásenia Dvora audítorov.

PRIPOMIENKY K ROZPOČTOVÉMU A FINANČNÉMU HOSPODÁRENIU

Plnenie rozpočtu

17.

V konečnom rozpočte na rok 2010 boli viazané a platobné rozpočtové prostriedky vo výške 38 mil. EUR. Miera čerpania disponibilných viazaných rozpočtových prostriedkov bola 99 % a platobných rozpočtových prostriedkov 24 %. Platobné rozpočtové prostriedky vo výške 29 mil. EUR boli prenesené do roku 2011. Nízka miera čerpania platobných rozpočtových prostriedkov je spôsobená oneskoreným prevodom prevádzkových činností a príslušných financií z Komisie na spoločný podnik (pozri bod 23) (12). Taktiež sa to odráža v hotovostnom zostatku, ktorý na konci roka dosiahol výšku 20 mil. EUR (53 % disponibilných platobných rozpočtových prostriedkov v roku 2010).

Systémy vnútornej kontroly

18.

Spoločný podnik ešte úplne nezaviedol systém vnútorných kontrol a systém pre finančné informácie. Ďalšia práca je potrebná najmä na zavedení a dokumentovaní účtovných postupov a kontrol týkajúcich sa uzavretia účtovnej závierky a vykazovania a merania prevádzkových výdavkov. Ide o dôležité prvky systému vnútornej kontroly spoločného podniku.

19.

Zistili sa nedostatky kontrol v oblasti predbežného overovania platieb predbežného financovania, najmä pokiaľ ide o výpočet a potvrdenie súm, ktoré sa majú uhradiť. Dvor audítorov taktiež zaznamenal, že sa spoločný podnik plne spoliehal na certifikáty od vnútroštátnych finančných orgánov na platby predbežného financovania a schválenie nákladov a nevykonal ďalšie kontroly, aby sa uistil o zákonnosti a správnosti (13) deklarovaných výdavkov.

20.

Následný audit nákladov na projekty bol plne delegovaný na členské štáty bez akejkoľvek kontroly spoločným podnikom (14). To spoločnému podniku sťaží zabezpečiť: i) aby boli finančné záujmy jeho členov primerane chránené tak, ako sa to vyžaduje v nariadení Rady (15), a ii) zákonnosť a správnosť príslušných transakcií.

21.

Účtovník spoločného podniku potvrdil finančné a účtovné systémy (ABAC a SAP) 20. decembra 2010. Avšak príslušné obchodné procesy, ktoré poskytujú finančné informácie, neboli potvrdené, najmä proces, ktorý poskytuje finančné informácie o potvrdení a úhrade výkazov výdavkov prijatých od vnútroštátnych orgánov.

22.

Dvor audítorov na základe obmedzeného preskúmania kontrol v oblasti IT zaznamenal, že spoločný podnik má primeraný stupeň správy a postupov v oblasti IT vzhľadom na jeho veľkosť a poslanie, v niektorých oblastiach však formálne dokončenie politík a postupov zaostáva (16).

Oneskorená finančná autonómia

23.

Nariadenie Rady, ktorým sa zakladá spoločný podnik, vstúpilo do platnosti vo februári 2008. V máji 2010 boli zavedené a úspešne testované finančné a účtovné systémy a rozpočtové prostriedky na administratívne výdavky boli prevedené na spoločný podnik. Riadky prevádzkového rozpočtu však neboli prevedené a zostali neprístupné v účtovnom systéme, až kým spoločný podnik oficiálne nezískal finančnú autonómiu dňa 26. júla 2010. Prevod hotovosti zahŕňajúci rozpočtové prostriedky na prevádzkové výdavky z Komisie do spoločného podniku sa uskutočnil 22. septembra 2010. Spoločný podnik mohol vykonávať platby na prevádzkové výdavky až po tomto dátume.

ĎALŠIE POZNÁMKY

Útvar vnútorného auditu a oddelenie vnútorného auditu Komisie

24.

Správna rada schválila poslanie oddelenia vnútorného auditu Komisie 18. novembra 2010. Avšak nariadenie o rozpočtových pravidlách spoločného podniku zatiaľ nebolo zmenené a doplnené tak, aby doň boli zahrnuté ustanovenia rámcového nariadenia (17) týkajúce sa právomoci vnútorného audítora Komisie.

Chýbajúca dohoda o hostiteľskom štáte

25.

Podľa nariadenia Rady, ktorým sa zakladá spoločný podnik, sa medzi spoločným podnikom a Belgickom uzatvorí hostiteľská dohoda týkajúca sa kancelárskych priestorov, výsad a imunít a inej podpory, ktorú Belgicko poskytne spoločnému podniku. Ku koncu roka 2010 však takáto dohoda nebola uzavretá.

Túto správu prijala komora IV, ktorej predsedá Igors LUDBORŽS, člen Dvora audítorov, v Luxemburgu na svojom zasadnutí 25. októbra 2011.

Za Dvor audítorov

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

predseda


(1)  Nariadenie Rady (ES) č. 72/2008 z 20. decembra 2007, ktorým sa zakladá spoločný podnik ENIAC (Ú. v. EÚ L 30, 4.2.2008, s. 21).

(2)  V prílohe sú na informačné účely zhrnuté právomoci, činnosti a disponibilné zdroje spoločného podniku.

(3)  Siedmy rámcový program, schválený rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady č. 1982/2006/ES z 18. decembra 2006, zoskupuje všetky iniciatívy EÚ v oblasti výskumu a zohráva zásadnú úlohu pri dosahovaní cieľov rastu, konkurencieschopnosti a zamestnanosti. Taktiež je hlavným pilierom Európskeho výskumného priestoru.

(4)  Dvor audítorov prijal ročnú účtovnú závierku 1. júla 2011 a jej korigendum 7. októbra 2011. Súčasťou tejto účtovnej závierky je správa o rozpočtovom a finančnom hospodárení za daný rok, ktorá okrem iného obsahuje informácie o miere čerpania rozpočtových prostriedkov.

(5)  Finančné výkazy obsahujú súvahu a výkaz hospodárskeho výsledku, tabuľku toku hotovosti, výkaz kapitálových zmien a prílohu k finančným výkazom, ktorá zahŕňa prehľad hlavných účtovných postupov a ďalšie vysvetľujúce poznámky.

(6)  Správy o plnení rozpočtu pozostávajú z výkazu o výsledku rozpočtového hospodárenia a prílohy k nemu.

(7)  Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1.

(8)  Článok 33 nariadenia Komisie (ES, Euratom) č. 2343/2002 (Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 72).

(9)  Článok 38 nariadenia (ES, Euratom) č. 2343/2002.

(10)  Pravidlá týkajúce sa vykazovania účtov a účtovníctva orgánov EÚ sú stanovené v prvej kapitole siedmej hlavy nariadenia (ES, Euratom) č. 2343/2002, naposledy zmeneného a doplneného nariadením (ES, Euratom) č. 652/2008 (Ú. v. EÚ L 181, 10.7.2008, s. 23) a sú súčasťou nariadenia o rozpočtových pravidlách spoločného podniku.

(11)  Medzinárodná federácia účtovníkov (IFAC) a Medzinárodné štandardy najvyšších kontrolných inštitúcii (ISSAI).

(12)  Platby na projekty z výziev na predloženie návrhov z rokov 2008 a 2009 sa uskutočnili od 22. septembra 2010.

(13)  V článku 13 ods. 6 stanov spoločného podniku ENIAC, ktoré tvoria prílohu k nariadeniu Rady, ktorým sa zakladá spoločný podnik, sa stanovuje, že „členské štáty ENIAC pripravia dohody o grante s účastníkmi projektov v súlade s vnútroštátnymi predpismi, najmä pokiaľ ide o kritériá oprávnenosti a iné nevyhnutné finančné a právne požiadavky“.

(14)  V administratívnych dohodách podpísaných s vnútroštátnymi finančnými orgánmi sa explicitne neuvádzajú podrobnosti o praktických opatreniach pre následné audity (t. j. metodika auditu, postupy, ktoré sa majú uplatniť), ktoré majú vnútroštátne finančné orgány vykonať. Vnútroštátne finančne orgány sú len právne viazané oznámiť výsledky týchto auditov spoločnému podniku.

(15)  V článku 12 nariadenia Rady, ktorým sa zakladá spoločný podnik, sa stanovuje, že spoločný podnik „zabezpečí, aby sa finančné záujmy jeho členov primerane chránili vykonávaním alebo objednaním vhodných interných a externých kontrol“ a že „vykonáva kontroly na mieste a finančné audity u príjemcov verejných finančných prostriedkov spoločného podniku ENIAC. Tieto kontroly a audity môže vykonávať buď priamo spoločný podnik ENIAC, alebo členské štáty ENIAC v jeho mene“.

(16)  a) Neúplný cyklus strategického plánovania v oblasti IT; b) neexistujúca klasifikácia údajov podľa požiadaviek na dôvernosť a integritu a c) neexistujúci formálny plán obnovy systému po havárii.

(17)  Nariadenie Komisie (ES, Euratom) č. 2343/2002 z 23. decembra 2002 o rámcovom rozpočtovom nariadení pre subjekty uvedené v článku 185 nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev.


PRÍLOHA

Spoločný podnik ENIAC (Brusel)

Právomoci a činnosti

Oblasti právomoci Únie vyplývajúce zo ZFEÚ

(článok 187 Zmluvy o fungovaní Európskej únie)

Spoločný podnik je orgán Spoločenstva a absolutórium na plnenie jeho rozpočtu preto udeľuje Európsky parlament, prihliada však na osobitosti vyplývajúce z povahy STI ako verejno-súkromných partnerstiev, a najmä z príspevku súkromného sektora do rozpočtu.

Spoločný podnik ENIAC bol zriadený na základe nariadenia Rady (ES) č. 72/2008 z 20. decembra 2007 (Ú. v. EÚ L 30, 4.2.2008, s. 21).

Právomoci spoločného podniku

[nariadenie Rady (ES) č. 72/2008]

Ciele

Spoločný podnik ENIAC prispieva k vykonávaniu siedmeho rámcového programu Európskeho spoločenstva pre výskum, technologický rozvoj a demonštračné činnosti (2007 – 2013) a k téme Informačné a komunikačné technológie osobitného programu Spolupráca, ktorým sa plní siedmy rámcový program (2007 – 2013) Európskeho spoločenstva pre výskum, technologický rozvoj a demonštračné činnosti. Spoločný podnik ENIAC najmä:

vymedzuje a realizuje výskumný plán pre vývoj kľúčových kompetencií pre nanoelektroniku v rôznych oblastiach použitia s cieľom posilniť európsku konkurencieschopnosť a udržateľnosť a umožňuje vznik nových trhov a spoločenských aplikácií,

podporuje činnosti potrebné na vykonávanie výskumného plánu (ďalej len „výskumné a vývojové činnosti“), najmä prideľovaním finančných prostriedkov účastníkom vybraných projektov na základe súťažných výziev na predloženie návrhov,

presadzuje verejno-súkromné partnerstvo zamerané na mobilizovanie a spájanie činnosti Spoločenstva a činnosti na vnútroštátnej a súkromnej úrovni prostredníctvom zvýšenia celkových investícií do výskumu a vývoja v oblasti nanoelektroniky a podpory spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom,

zabezpečuje efektívnosť a trvácnosť STI pre nanoelektroniku,

dosahuje synergiu a koordináciu európskych výskumných a vývojových činností so zameraním sa na oblasť nanoelektroniky, vrátane postupného začlenenia súvisiacich činností v tejto oblasti, ktoré sa v súčasnosti vykonávajú prostredníctvom medzivládnych programov výskumu a vývoja (Eureka), do spoločného podniku ENIAC.

Správa

1.   Členovia

Zakladajúci členovia spoločného podniku ENIAC sú:

Európske spoločenstvo zastúpené Komisiou,

Belgicko, Nemecko, Estónsko, Írsko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo,

združenie AENEAS (ďalej len „AENEAS“).

Ak sa prihlásia k cieľom opísaným v článku 2 ustanovujúceho nariadenia, môžu sa členmi spoločného podniku ENIAC stať tieto subjekty:

ostatné členské štáty a pridružené krajiny siedmeho rámcového programu,

ktorákoľvek iná krajina, ktorá nie je členským štátom EÚ, kandidátskym štátom alebo pridruženou krajinou (ďalej len „tretia krajina“), ktorá vykonáva politiku alebo programy výskumu a vývoja v oblasti nanoelektroniky,

každá právnická osoba schopná podstatne finančne prispieť k dosiahnutiu cieľov spoločného podniku ENIAC.

Zakladajúci členovia a noví členovia sa ďalej označujú ako „členovia“.

Členské štáty a pridružené krajiny, ktoré sú členmi spoločného podniku ENIAC, sa ďalej označujú ako „členské štáty ENIAC“.

2.   Správna rada

Správna rada sa skladá zo zástupcov členov spoločného podniku ENIAC a predsedu výboru pre priemysel a výskum.

Správna rada nesie celkovú zodpovednosť za činnosť spoločného podniku ENIAC a dohliada na vykonávanie jeho činností. Správna rada predovšetkým:

posudzuje žiadosti a rozhoduje o zmenách členstva alebo ich odporúča,

rozhoduje o ukončení členstva každého člena, ktorý si neplní svoje povinnosti a nenapravil tento stav v primeranej lehote stanovenej výkonným riaditeľom, bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia zmluvy zabezpečujúce dodržiavanie práva Spoločenstva,

prijíma rozpočtové pravidlá spoločného podniku ENIAC,

schvaľuje iniciatívy na zmenu a doplnenie štatútu,

schvaľuje viacročný strategický plán vrátane výskumného plánu,

dohliada na celkové činnosti spoločného podniku ENIAC,

dohliada na pokrok pri plnení viacročného strategického plánu,

schvaľuje ročný plán plnenia a návrh ročného rozpočtu vrátane organizačného poriadku,

schvaľuje výročnú správu o činnosti a ročné účtovné výkazy a súvahu,

vymenúva, odvoláva alebo nahrádza výkonného riaditeľa, poskytuje poradenstvo výkonnému riaditeľovi a sleduje jeho výkon,

preberá zodpovednosť za vhodné vykonávanie funkcie, ktorou bol poverený vnútorný audítor Komisie podľa článku 185 ods. 3 nariadenia (ES, Euratom) č. 1605/2002,

prijíma potrebné vykonávacie predpisy k služobnému poriadku spoločného podniku ENIAC,

podľa potreby vytvára výbory alebo pracovné skupiny na vykonávanie osobitných úloh,

prijíma svoj rokovací poriadok,

a zadáva všetky úlohy, ktoré nie sú osobitne pridelené niektorému z ostatných orgánov spoločného podniku ENIAC.

3.   Rada verejných orgánov

Rada verejných orgánov sa skladá z verejných orgánov spoločného podniku ENIAC. Rada verejných orgánov:

zabezpečuje, aby sa pri prideľovaní verejných finančných prostriedkov účastníkom projektov riadne uplatňovali zásady nestrannosti a transparentnosti,

prerokováva a schvaľuje ročný pracovný program podľa návrhov výboru pre priemysel a výskum vrátane rozpočtov, ktoré sú k dispozícii pre výzvy na predloženie návrhov,

schvaľuje pravidlá pre výzvy na predloženie návrhov, hodnotenie a výber návrhov a pre monitorovanie projektov,

na návrh zástupcu Spoločenstva rozhoduje o finančnom príspevku spoločného podniku ENIAC do rozpočtu výziev na predloženie návrhov,

schvaľuje vyhlasovanie výziev na predloženie návrhov,

schvaľuje výber návrhov projektov na získanie verejných finančných prostriedkov na základe výziev na predloženie návrhov,

na návrh zástupcu Spoločenstva rozhoduje o percentuálnom podiele finančného príspevku spoločného podniku ENIAC pre účastníkov projektov, ktoré vzišli z výziev na predloženie návrhov v príslušnom roku,

a prijíma svoj rokovací poriadok.

4.   Výbor pre priemysel a výskum

Členov výboru pre priemysel a výskum vymenúva AENEAS. Výbor pre priemysel a výskum sa skladá najviac z 25 členov.

Výbor pre priemysel a výskum:

vypracúva návrh viacročného strategického plánu vrátane obsahu a aktualizácie výskumného plánu a predkladá ho správnej rade na schválenie,

pripravuje návrh ročného pracovného programu vrátane návrhov na obsah výziev na predloženie návrhov, ktoré má vyhlásiť spoločný podnik ENIAC,

vypracúva návrhy týkajúce sa technologickej, výskumnej a inovačnej stratégie spoločného podniku ENIAC,

vypracúva návrhy na činnosti týkajúce sa vytvorenia otvorených inovačných prostredí, podpory účasti MSP, vypracovávania noriem transparentným spôsobom a s otvorenosťou pre účasť, medzinárodnú spoluprácu, šírenie informácií a vzťahy s verejnosťou,

radí ostatným orgánom v akejkoľvek otázke týkajúcej sa plánovania a realizácie programov výskumu a vývoja, napomáhania rozvoju partnerstiev a pritiahnutiu zdrojov v Európe na dosiahnutie cieľov spoločného podniku ENIAC,

v prípade potreby vytvára pracovné skupiny koordinované jedným alebo viacerými členmi výboru pre priemysel a výskum s cieľom dosiahnuť uvedené úlohy,

prijíma svoj rokovací poriadok.

5.   Výkonný riaditeľ

Výkonný riaditeľ je vedúci výkonný pracovník zodpovedný za každodenné riadenie spoločného podniku ENIAC a je jeho právnym zástupcom. Svoje úlohy vykonáva úplne nezávisle a zodpovedá sa správnej rade. Riaditeľ vykonáva vo vzťahu k svojim zamestnancom právomoci stanovené v článku 7 ods. 2 nariadenia o založení spoločného podniku ENIAC.

Úlohy výkonného riaditeľa:

pripraviť ročný plán plnenia a návrh ročného rozpočtu v spolupráci s výborom pre priemysel a výskum a predložiť ich správnej rade na schválenie,

dohliadať na organizáciu a vykonávanie všetkých činností potrebných na uskutočnenie ročného plánu plnenia v rámci a podľa pravidiel stanovených v štatúte a následných rozhodnutiach prijatých správnou radou a radou verejných orgánov,

pripraviť výročnú správu o činnosti a ročné účtovné výkazy a súvahu a predložiť ich správnej rade na schválenie,

predkladať návrhy o vnútornom fungovaní spoločného podniku ENIAC správnej rade na schválenie,

predkladať rade verejných orgánov návrhy na schválenie pravidiel postupu pre výzvy na podávanie návrhov vyhlásené spoločným podnikom ENIAC vrátane súvisiaceho hodnotenia návrhov projektov a procesu výberu,

riadiť vyhlasovanie výziev na predloženie návrhov, proces hodnotenia a výberu návrhov projektov, ako aj rokovania o dohodách o grantoch pre vybrané návrhy a následné pravidelné monitorovanie projektov a nadviazanie na ne v rámci mandátu udeleného radou verejných orgánov,

uzatvárať dohody o grantoch na vykonávanie výskumných a vývojových činností a zmluvy o službách a dodávkach potrebných na činnosť spoločného podniku ENIAC,

schvaľovať všetky platby, ktoré má spoločný podnik ENIAC zaplatiť,

stanoviť a vykonávať potrebné opatrenia a činnosti na hodnotenie pokroku spoločného podniku ENIAC pri dosahovaní jeho cieľov vrátane nezávislého monitorovania a auditu na posúdenie účinnosti a výkonu spoločného podniku ENIAC,

organizovať kontroly projektov a technické audity na hodnotenie výsledkov výskumu a vývoja a predkladať správnej rade informácie o celkových výsledkoch,

vykonávať podľa potreby finančné audity účastníkov projektov, a to priamo, alebo prostredníctvom vnútroštátnych verejných orgánov, v súlade s rozpočtovými pravidlami spoločného podniku ENIAC,

prerokovávať podmienky pristúpenia nových členov spoločného podniku ENIAC v mene správnej rady a v rámci jej mandátu,

vykonávať všetky ostatné činnosti potrebné na úspešné dosiahnutie cieľov spoločného podniku ENIAC, ktoré sa neuvádzajú v ročnom pláne plnenia, v rámci obmedzení a podmienok stanovených správnou radou,

zvolávať a/alebo organizovať zasadnutia správnej rady a rady verejných orgánov a, ak je to vhodné, zúčastňovať sa na týchto zasadnutiach ako pozorovateľ,

poskytovať správnej rade všetky informácie, ktoré požaduje,

predkladať správnej rade svoj(-e) návrh(-y) týkajúci(-e) sa organizačnej štruktúry sekretariátu,

niesť plnú zodpovednosť za personálne rozhodnutia týkajúce sa pracovníkov spoločného podniku ENIAC,

vykonávať hodnotenie rizika a analýzu manažmentu rizika a navrhovať správnej rade každé poistenie, ktoré môže byť potrebné uzatvoriť pre spoločný podnik ENIAC, aby splnil svoje záväzky.

6.   Vonkajšia kontrola

Dvor audítorov.

7.   Orgán udeľujúci absolutórium

Európsky parlament na odporúčanie Rady.

Zdroje, ktoré mal spoločný podnik k dispozícii v roku 2010

Rozpočet

Schválený rozpočet na rok 2010 v EUR:

 

Záväzky

Platby

HLAVA I – Zamestnanci

1 136 000

1 136 000

HLAVA II – Administratívne výdavky

1 136 000

1 136 000

SPOLU HLAVA I a II

2 272 000

2 272 000

HLAVA III – Prevádzkové výdavky

36 168 000

36 168 000

SPOLU HLAVA I, II a III

38 440 000

38 440 000

Stav zamestnancov k 31. decembru 2010

 

Plán pracovných miest na rok 2010

Obsadené pracovné miesta k 31. 12. 2010

Dočasní zamestnanci

6

5

Zmluvní zamestnanci

6

5

Zamestnanci spolu:

12

10

Pridelení na:

 

 

prevádzkové činnosti:

4

 

administratívne úlohy:

4

 

zmiešané úlohy:

2

 

Činnosti a služby v roku 2010

Spoločný podnik ENIAC zaznamenal v roku 2010 veľký pokrok. Počet jeho členov sa nezmenil (1), avšak zapojenie sa v orgánoch spoločného podniku ENIAC sa zintenzívnilo vykonávaním úloh tak, ako sú stanovené v štatúte:

Výbor pre priemysel a výskum menovaný združením AENEAS, ktorý navrhuje výskumný plán bol rozšírený o jeho podpornú skupinu navyše k členom riadiaceho výboru, ktorí sa zriedkavo (ak vôbec) zúčastňovali zasadnutí. Výbor pre priemysel a výskum zatiaľ neschválil svoj rokovací poriadok, zasadnutia naďalej zvoláva a riadi AENEAS.

Rada verejných orgánov schválila ročný pracovný program, vybrala projekty, ktoré sa budú financovať v roku 2010, a pracovala na pravidlách výberu projektov a presnom vymedzení programu CATRENE. Nemecko a Francúzsko neboli spokojné s týmto presným vymedzením a hlasovali proti ročnému pracovnému programu na rok 2010 v januári a Nemecko sa zdržalo hlasovania o ročnom pracovnom programe na rok 2011 v decembri 2010.

Výkonný riaditeľ a sekretariát umožnili spoločnému podniku ENIAC nadobudnúť schopnosť plniť vlastný rozpočet a uskutočniť ročný plán plnenia (RPP na rok 2010).

Správna rada dokončila vypracovanie právneho rámca a bola požiadaná, aby znížila čas, ktorý venuje administratívnym činnostiam, a zamerala sa na politiky. Po tom, čo spoločný podnik ENIAC nadobudol schopnosť plniť vlastný rozpočet a začal vykonávať svoje úlohy autonómne, je skutočne najvyšší čas, aby sa zameralo na politiky. S cieľom dosiahnuť to správna rada dokončila výber a školenie zamestnancov, zaviedla finančné postupy, začala čerpať rozpočtové prostriedky na funkčné činnosti (5. mája 2010), zaviedla rámec vnútornej kontroly, prijala prevádzkové rozpočtové prostriedky (22. septembra 2010), stanovila audítorské postupy, vybrala svoje nové sídlo v budove White Atrium atď.

Koncom roka spoločný podnik ENIAC viazal rozpočtové prostriedky na projekty z výzvy na predloženie návrhov 3 (2010), vykonal 21,1 % platieb na prevádzkové výdavky a uzavrel prevádzkový rozpočet s viazanými rozpočtovými prostriedkami vo výške 1,92 mil. EUR v porovnaní s rozpočtom vo výške 2,27 mil. EUR; úspory vo výške 352 tis. EUR budú pripísané Komisii a združeniu AENEAS pomerne k ich príspevkom.

Okrem toho spoločný podnik ENIAC zintenzívnil svoje komunikačné činnosti: vydal a rozšíril brožúru a profily projektov pre výzvy na predloženie návrhov 1 a 2, zaktualizoval si internetovú stránku, spoluorganizoval Európske fórum o nanoelektronike (Madrid), aktívne sa zúčastnil podujatí v Rakúsku, Nemecku, Taliansku a Rumunsku a medzinárodných konferencií, napr. ICT2010 (Brusel), DATE2010 (Drážďany) a Sematech Litho Workshop (New York). Hoci priemyselné spoločnosti pokračujú v snahe dosahovať racionálne obchodné ciele a naďalej plnia dobré vnútroštátne politiky v oblasti polovodičov, ak sa pozrieme na celkové výsledky, je zrejmé, že európska pozícia sa v celosvetovej konkurencii zhoršuje.

Ak má Európa zostať konkurenčná, musí zvýšiť úroveň svojich programov v oblasti výskumu a vývoja a priemyselných programov, čo snáď navrhne skupina na vysokej úrovni pre kľúčové podporné technológie. Hlavné riziko, ktorému spoločný podnik ENIAC čelí je, že sa dostane na koniec obdobia, na ktorý bol zriadený, bez toho, aby mal vplyv na vývoj európskeho priemyslu v oblasti polovodičov.

Pri reálnom pohľade Európa potrebuje jednotný prístup, aby sa jej priemysel v oblasti polovodičov dostal späť na dráhu rastu, vrátane – ale nielen – rámca pre spoločný podnik ENIAC. Európsky plán, ktorého súčasťou je podpora členských štátov, je náročný návrh, ako sa ukázalo pri nedostatočných finančných záväzkoch hlavných členských štátov ENIAC. Spoločný podnik ENIAC však musí prispievať k dosiahnutiu tohto cieľa ďalším zlepšovaní svojej schopnosti mobilizovať prostriedky, ktoré mu poskytol rozpočtový orgán, a dosiahnuť zmenu.

Na tento účel spoločný podnik ENIAC musí spolupracovať so všetkými zainteresovanými stranami a sledovať tri línie činností:

práca so združením AENEAS a priemyslom vo veľkom s cieľom vytvoriť „povinné“ návrhy projektov so strategickým vplyvom v súlade s výskumným plánom;

práca s vnútroštátnymi verejnými orgánmi s cieľom zlepšiť synergiu s politikami členských štátov ENIAC a optimalizovať ich finančnú účasť;

zaangažovať ďalšie verejné subjekty, ktoré môžu prispieť do programu na vnútroštátnej úrovni.

Ak sú polovodiče skutočne kľúčovou podpornou technológiou v Európe, tieto ciele by sa mali dať dosiahnuť.

Zdroj: Údaje poskytnuté spoločným podnikom.


(1)  Členovia spoločného podniku ENIAC sú: AENEAS, Európska komisia a členské štáty ENIAC (Rakúsko, Belgicko, Česká republika, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Lotyšsko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovenská republika, Španielsko, Švédsko a Spojené kráľovstvo).


ODPOVEDE SPOLOČNÉHO PODNIKU ENIAC

Predloženie ročnej účtovnej závierky za rok 2010

Spoločný podnik ENIAC súhlasí, že v účtovnej závierke chýba množstvo prvkov, a bude venovať osobitnú pozornosť tomu, aby boli do budúcoročnej účtovnej závierky zakomponované potrebné opravy.

Bod 18

Stanovili sa a zdokumentovali sa účtovné postupy a kontroly týkajúce sa uzavretia účtovnej závierky a vykazovania a merania prevádzkových výdavkov. V plnej miere budú zavedené do účtovnej závierky za rok 2011.

Bod 19

Vzhľadom na odlišné metódy používané niektorými vnútroštátnymi orgánmi na výpočet ich príspevkov v určitom momente viedlo zadávanie údajov k rozdielom vo vyplácaní prostriedkov predbežného financovania. Spoločný podnik identifikoval tieto rozdiely a prijal opravné opatrenia.

Podľa článku 66 rozpočtových pravidiel spoločného podniku ENIAC potvrdenie akýchkoľvek výdavkov sa zakladá na certifikácii skutočného stavu a na výške pohľadávky predloženej príslušnými vnútroštátnymi finančnými orgánmi. Okrem toho spoločný podnik vykoná náhodné kontroly na vlastnú zodpovednosť. Spoločný podnik zrealizuje tieto kontroly v nasledujúcich rokoch, aby zaistil zákonnosť a správnosť deklarovaných výdavkov.

Bod 20

Spoločný podnik v súčasnosti zhromažďuje rôzne stratégie a postupy jednotlivých štátov v oblasti auditu, ako aj výsledky následných auditov z členských štátov spoločného podniku ENIAC. Spoločne s vnútorným audítorom (IAS) bude analyzovať, ako možno zlepšiť a revidovať stratégiu následných auditov spoločného podniku.

Bod 21

Zatiaľ čo finančné a účtovné systémy (ABAC a SAP) boli potvrdené v roku 2010, manažment uznáva, že treba naďalej vyvíjať úsilie v záujme potvrdenia určitých príslušných obchodných procesov, ktoré poskytujú finančné informácie. Potvrdenie uvedených procesov sa ukončí v roku 2011 v súlade so súvisiacimi usmerneniami Komisie.

Bod 22

Z dôvodu bezprostredného presťahovania sa do nových priestorov začiatkom roku 2011 spoločný podnik ENIAC v roku 2010 odložil všetky plány na vývoj vlastného softvéru, na zavedenie svojho archívu údajov a spoliehal sa na Komisiu v súvislosti s plánom obnovy systému po havárii, s využitím jej infraštruktúry informačných technológií.

Bod 24

Potreba ďalšieho objasnenia úlohy IAS v rozpočtových pravidlách spoločného podniku sa posúdi po tom, ako sa ukončí prebiehajúca revízia rozpočtového nariadenia platného pre všeobecný rozpočet Európskej únie.

Bod 25

Spoločný podnik ENIAC podnikol potrebné kroky na podpísanie hostiteľskej dohody, keďže 17. decembra 2010 poslal belgickým úradom dve kópie dohody, ktorá bola riadne podpísaná výkonným riaditeľom, a vyzval belgické úrady, aby spoločnému podniku poslali späť jednu kópiu s ich podpisom.