52011DC0548

/* KOM/2011/0548 v konečnom znení */ SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Záverečné hodnotenieimplementácie viacročného programu Spoločenstva na zlepšenie dostupnosti, použiteľnosti a využiteľnosti digitálneho obsahu v Európe


SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Záverečné hodnotenie implementácie viacročného programu Spoločenstva na zlepšenie dostupnosti, použiteľnosti a využiteľnosti digitálneho obsahu v Európe

1. ÚVOD

Táto správa sa vzťahuje na záverečné hodnotenie viacročného programu eContentplus (2005 – 2008), ďalej len „program“[1].

Program prebiehal v rámci obdobia 4 rokov od 1. januára 2005 do 31. decembra 2008 s rozpočtom 149 miliónov EUR, z čoho 100 % bolo viazaných v plnom rozsahu na projekty, štúdie a administratívu (náklady týkajúce sa organizovania hodnotení návrhov a posúdení projektov).

Celkovým cieľom programu bolo, aby sa digitálny obsah v Európe stal dostupnejším, použiteľnejším a využiteľnejším a aby sa uľahčila tvorba a šírenie informácií — v oblastiach verejného záujmu — na úrovni Spoločenstva.

Program bol súčasťou politiky Komisie oznámenej v „i2010 – Európska informačná spoločnosť pre rast a zamestnanosť“. S cieľom uľahčiť prístup k obsahu, jeho používanie a využívanie, ako aj stimulovať jeho obohatenie sa program eContentplus zameral na dve zo štyroch hlavných výziev, ktoré predstavuje digitálna konvergencia, pokiaľ ide o vytvorenie jednotného európskeho informačného priestoru, ako sa určuje v i2010, a síce na „interoperabilitu“ a „bohatý obsah“. Konkrétnejšie sa v ňom ustanovuje pomoc pri dosahovaní cieľa číslo 1 v rámci i2010: Tým je jednotný európsky informačný priestor, ktorý ponúka cenovo dostupné a bezpečné širokopásmové komunikácie, bohatý a rôznorodý obsah a digitálne služby.

Na účely dosiahnutia celkového cieľa programu sa pozornosť venovala nasledovným akčným smerom:

1. Uľahčenie prístupu k digitálnemu obsahu, jeho používania a využívania na úrovni Spoločenstva.

2. Zlepšenie kvality a zdokonalenie najlepšej praxe súvisiacej s digitálnym obsahom medzi jeho poskytovateľmi a užívateľmi a medzi odvetviami.

3. Upevňovanie spolupráce medzi stranami zainteresovanými na digitálnom obsahu a zvyšovanie povedomia.

Prostredníctvom týchto smerov činnosti sa program zameral na oblasti, ktoré sú predmetom verejného záujmu a ktoré by sa neboli rozvinuli, alebo by sa boli rozvíjali pomalším tempom, ak by sa ponechali len na pôsobenie trhu:

- Geografické informácie: Cieľom eContentplus je prispieť k širšiemu využívaniu geografických informácií (t. j. akýchkoľvek údajov, ktoré priamo odkazujú na špecifické miesta alebo geografické oblasti) orgánmi z verejného sektora, súkromnými spoločnosťami vrátane malých a stredných podnikov a občanmi v súlade so smernicou PSI[2] o opakovanom použití informácií z verejného sektora, ako aj smernicou INSPIRE[3], ktorej cieľom je sprístupniť relevantné, harmonizované, a kvalitné geografické informácie na účely formulovania, vykonávania, monitorovania a hodnotenia vytvárania politík Spoločenstva. V tomto kontexte sa z programu financovali projekty, v ktorých sa uplatňovali ďalej uvedené zásady INSPIRE, ktoré sú zvlášť významné pre zvyšovanie opakovaného používania, čím by sa malo uľahčiť zisťovanie, ktoré priestorové údaje sú k dispozícii, zhodnotenie vhodnosti ich použitia na daný účel a uvedomenie, ktoré podmienky platia pri ich využívaní, a malo by sa umožniť dokonalé skĺbenie priestorových údajov z rôznych zdrojov a ich spoločné využívanie mnohými používateľmi a aplikáciami.

- Vzdelávací obsah: Vzdelávací digitálny obsah je obsah, ktorý sa dá využiť na učenie sa v rozličných kontextoch: vo formálnych vzdelávacích a školiacich programoch, v neformálnom všeobecnom vzdelávaní, v školeniach zameraných na jednotlivé profesie ako aj pri samovzdelávaní. Cieľom eContentplus jej podporiť efektívne využívanie pedagogicky vhodného digitálneho vzdelávacieho obsahu bez ohľadu na hranice a dopĺňať iné iniciatívy Spoločenstva, ako je rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1720/2006/ES z 15. novembra 2006, ktorým sa ustanovuje akčný program v oblasti celoživotného vzdelávania, medzi ktorého ciele patria podpora rozvoja inovačného obsahu, služieb, pedagogických postupov a praxe celoživotného vzdelávania založených na IKT.

- Digitálne knižnice s kultúrnym a vedeckým/akademickým obsahom: Digitálne knižnice sú organizované zbierky digitálneho obsahu, ktoré verejnosti sprístupňujú kultúrne a vedecké inštitúcie (knižnice, archívy a múzeá) a držitelia/majitelia súkromného obsahu (napr. vydavateľstvá) v členských štátoch EÚ alebo iných krajinách zúčastňujúcich sa na programe. Cieľom eContentplus je dosiahnuť viacjazyčnú dostupnosť významných prvkov digitálneho kultúrneho, vedeckého a akademického obsahu podporou rozvoja interoperabilných zbierok a objektov – pričom sa okolo nich môžu vytvárať viacjazyčné a cezhraničné služby – a podporou riešení uľahčujúcich znázorňovanie, objavovanie a využívanie týchto zdrojov[4]. Dňa 30. septembra 2005 Komisia prijala oznámenie, v ktorom načrtla víziu iniciatívy „i2010: digitálne knižnice“, ktorej cieľom bolo ľahšie sprístupniť európske kultúrne dedičstvo a jeho využívanie v prostredí online. V rámci tejto iniciatívy Komisia podporila vytvorenie európskej digitálnej knižnice (europeana.eu), od ktorej sa očakáva, že do roku 2010 sprístupní online najmenej desať miliónov kníh, dokumentov a iných kultúrnych diel.

Program eContentplus sa implementoval prostredníctvom ročných výziev na predkladanie návrhov. Ich špecifické ciele a priority sa stanovovali v ročných pracovných programoch, v ktorých sa uvádzali aj dostupné rozpočtové prostriedky, ako aj predbežný harmonogram hodnotenia a výberu návrhov projektov predložených v rámci týchto výziev. Pridelili sa prostriedky na 67 projektov v celkovej výške 146,9 mil. EUR pre viac ako 800 európskych organizácií, ktoré sa priamo podieľali na týchto projektoch.

Komisia zadala aj zákazky na vypracovanie štúdií s cieľom zlepšiť chápanie hospodárskeho významu činností obsiahnutých v programe a poskytla vstupy na vymedzenie priorít budúcich výskumných a nevýskumných činností vyvíjaných na úrovni EÚ. Medzi ne patrili: štúdia o sociálno-ekonomických stimuloch a vplyve dlhodobého uchovávania digitálnych zdrojov, prvý systematický pokus o zmapovanie alebo zmeranie sociálneho a hospodárskeho vplyvu verejného vlastníctva (public domain) na informačnú spoločnosť, a po preskúmaní smernice o opakovanom použití informácií verejného sektora (PSI) z roku 2008 štúdia, s cieľom vytvoriť európsku ústrednú platformu PSI na ďalšiu podporu činnosti a sledovanie pokroku pri vytváraní silnejšieho a transparentnejšieho prostredia pre rast národných a európskych trhov opakovaného používania PSI.

2. CIELE HODNOTENIA

Podľa článku 5 ods. 3 rozhodnutia o programe Komisia mala predložiť v čase ukončenia programu záverečnú hodnotiacu správu. Toto hodnotenie sa vykonalo za pomoci skupiny externých odborníkov, ktorí hodnotili účinnosť programu, dosahovanie jeho cieľov, jeho vplyv, udržateľnosť a komplementárnosť s inými iniciatívami v rámci Európskej únie i mimo nej, ako aj s vnútroštátnymi iniciatívami.

Zistenia tohto záverečného hodnotenia sa zakladajú na dostupnej dokumentácii, údajoch Komisie, dotazníku prieskumu a následných rozhovoroch s vybranými účastníkmi projektu.

3. ZISTENIA HODNOTENIA

Hodnotitelia skonštatovali, že program úspešne dosiahol ciele vytýčené v rozhodnutí o programe a v ročných pracovných programoch prijatých na jeho vykonávanie. Prispel k tomu, že digitálny obsah v Európe stal dostupnejším, použiteľnejším a využiteľnejším a že sa uľahčila tvorba a šírenie informácií v oblastiach verejného záujmu. Konkrétnejšie z hodnotenia vyplynuli tieto závery:

Podporná úloha programu a jeho výsledky

Výsledky programu sú v súlade s jeho cieľmi V rámci programu sa podarilo vytvoriť lepšie podmienky pre prístup k digitálnemu materiálu, jeho používanie, opakované používanie a využívanie, a tak umožniť vytvorenie výrobkov a služieb s pridanou hodnotou vo vybraných cieľových oblastiach v rámci celej Európy. Program pomohol zúčastneným stranám zainteresovaným na obsahu (poskytovateľom a používateľom) realizovať plný potenciál digitálneho obsahu. Poskytovatelia obsahu, t. j. verejné a súkromné organizácie a inštitúcie, ktoré vytvárajú, zbierajú alebo vlastnia digitálny obsah, zvýšili viditeľnosť svojho digitálneho materiálu nielen vo vlastnej krajine, ale aj v iných členských štátoch EÚ a v krajinách zúčastňujúcich sa na programe. Používatelia obsahu, vrátane európskych občanov, študentov a výskumníkov, ako aj organizácií a podnikov zase naopak môžu teraz takýto kontext vyhľadávať a využívať bez ohľadu na jeho umiestnenie alebo jazyk.

Tým, že program eContentplus umožnil vznik celoeurópskych konzorcií a prispel k vytváraniu cezhraničných súborov údajov a služieb, prispel k lepšiemu sprístupneniu, používaniu a využívaniu obsahu v spomínaných cieľových oblastiach. Ako sa potvrdilo na základe prieskumu a rozhovorov, bez finančnej podpory programu eContentplus by sa väčšina projektov nebola realizovala, čo len zdôrazňuje užitočnosť takýchto finančných mechanizmov na európskej úrovni.

Na úrovni projektov by sa neboli dosiahli výsledky, ako je zriadenie európskej digitálnej knižnice Europeana, spoločného viacjazyčného prístupového bodu k digitálnemu kultúrnemu dedičstvu Európy. Vytvorenie tohto vlajkového projektu, okolo ktorého sa zoskupilo asi 20 podporných projektov, čo poskytlo prístup k asi 17 milióna kultúrnych prvkov z viac než 1500 európskych kultúrnych inštitúcií (priamo alebo nepriamo prostredníctvom zberných miest), je významným úspechom. Účasťou na tejto iniciatíve sa zvýšila viditeľnosť partnerov projektu, ktorí získali oveľa väčšiu motiváciu na trvalé poskytovanie služieb po ukončení cyklu financovania. Pokiaľ ide o vzdelávací obsah, významné úspechy sa dosiahli vďaka intenzívnejšiemu prepojeniu do sietí a spolupráci. Napríklad projekt MELT poskytuje portál na výmenu vzdelávacích zdrojov pre školy (lreforschools.eun.org), na ktorom sa nachádza viac ako 130 000 otvorených vzdelávacích zdrojov a aktív z mnohých krajín a od mnohých rôznych poskytovateľov vrátane 17 ministerstiev školstva. V oblasti geografických informácií program spojil poskytovateľov údajov, poskytovateľov technológií, používateľov a iné zúčastnené strany, pričom sa vytvorili siete, ktoré budú naďalej poskytovať platformu na výmenu informácií, najmodernejších technológií a znižovať bariéry interoperability v EÚ. Tak napríklad v projekte EURADIN sa zavedie, vyskúša a validuje pilotné riešenie pre európske infraštruktúry, ktoré budú môcť využívať všetky členské štáty ako referenciu pri plnení odporúčaní INSPIRE, pokiaľ ide o adresy.

Efektívnosť programu

Program bol riadený efektívne. Uchádzači aj účastníci projektu boli spokojní s kvalitou informácií poskytovaných Komisiou, aj keď niektorí nováčikovia a organizácie neoboznámené s projektmi financovanými EÚ spočiatku mali drobné pripomienky ohľadom jasného stanovenia cieľov programu a zdrojov financovania.

Uverejnenie jasných programových cieľov a kritérií na vyhodnotenie ponúk na jednej strane a dvojfázový proces hodnotenia na druhej strane mali veľmi pozitívne účinky na predkladanie a výber vysoko kvalitných návrhov.

Zjednodušenia zavedené v zmluve o udelení grantu projektu eContentplus urýchlili postupy uhrádzania nákladov v rámci projektov a prijímania platieb.

Zaviedli sa siete na výmenu osvedčených postupov ako nový typ projektu na podporu prijímania noriem a špecifikácií na zlepšovanie prístupnosti a využiteľnosti digitálneho obsahu v Európe. To sa v prípade jedného alebo viacerých konkrétnych riešení, s ktorými prišli jej členovia, dosiahlo skombinovaním funkcií siete na vytváranie konsenzu a na zvyšovanie povedomia s rozsiahlou implementáciou v kontexte reálneho života.

Vplyv programu

Vplyv na organizácie zúčastňujúce sa na programe možno len odhadnúť, pretože mnohé projekty ešte prebiehajú alebo boli len nedávno dokončené. Zatiaľ čo väčšina organizácií očakáva lepšie zviditeľnenie a využívanie svojho digitálneho obsahu v blízkej budúcnosti, už teraz uznávajú, že účasť na projekte eContentplus rozšírila medzinárodnú a cezhraničnú spoluprácu a pomohla im uvedomiť si hospodársku a kultúrnu hodnotu digitálneho obsahu, ktorý vlastnia. Projekty eContentplus napríklad podporili prevedenie viac ako 20 miliónov strán zoskenovaných kníh a novín z fondov národných knižníc na digitálny text. Ako výsledok tohto úsilia budú môcť občania v blízkej budúcnosti fulltextovo prehľadávať takýto obsah cez portály európskej knižnice, ako aj rôznych národných knižníc. Európskym archívom televízneho vysielania sa podarilo vytvoriť portál, cez ktorý možno pristupovať k časti ich obsahu, čo občanom umožňuje skúmať vývoj televízie v Európe, ale aj televízneho prenášania domácich i zahraničných kultúrnych a historických udalostí.

V oblasti digitálnych knižníc je program eContentplus prvým programom, ktorého hlavným vplyvom bolo, že priamo sprístupnil materiál jednotlivým občanom vo veľmi veľkom rozsahu. Skutočne, namiesto aby ovplyvňovala zúčastnené strany alebo prinášala technické úpravy a normy, podporujúce alebo umožňujúce takúto dostupnosť, europeana.eu sa stala prístupovým bodom európskeho kultúrneho obsahu. Program zvýraznil aj celý rad problémov, ktoré treba riešiť. Na financovanie rozsiahlej digitalizácie je potrebné zvýšenie verejného financovania popri iniciatívach so súkromnými partnermi za predpokladu, že umožnia všeobecnú prístupnosť európskeho spoločného kultúrneho dedičstva online. Aj roztrieštenosť a komplexnosť súčasného systému licencií zabraňuje digitalizácii veľkej časti európskeho novšieho kultúrneho dedičstva. Musí sa zlepšiť vysporadúvanie práv a mali by sa vyjasniť úlohy a zodpovednosti súkromných a verejných organizácií v súvislosti s digitalizáciou osirených diel, ako aj materiálu chráneného autorským právom, ktorý už nie je obchodne dostupný.

V oblasti vzdelávacieho obsahu sa ako výsledok podpory programu očakáva významný nárast súvisiaceho obsahu. Napríklad portál lreforschools.eun.org umožňuje učiteľom a žiakom ľahko nachádzať a využívať vzdelávací obsah z mnohých rozličných krajín prostredníctvom jediného prístupového bodu. Okrem toho účasť národných ministerstiev školstva na mnohých z týchto projektov tiež pravdepodobne ovplyvní začlenenie eLearningu do obsahu vzdelávania.

Pokiaľ ide o geografické informácie, očakáva sa, že podpora programu zvýši interoperabilitu v celom rade tematických oblastí uvedených v smernici INSPIRE s priamym a merateľným vplyvom na implementáciu pravidiel INSPIRE.

Trvalá udržateľnosť

V tejto fáze je ťažké zhodnotiť dlhodobú udržateľnosť činností. V správach o projektoch sa však uvádzajú silné prepojenia s tvorcami vnútroštátnych politík a väčšina obsahuje optimistický predpoklad, že projekty budú pokračovať na základe financovania verejnými a/alebo súkromnými inštitúciami zapojenými do projektu.

4. HLAVNÉ ODPORÚČANIA

V Európe existuje rastúci dopyt po kvalitnom digitálnom obsahu zo strany občanov, študentov, výskumných pracovníkov, MSP a iných profesionálnych používateľov alebo opakovaných používateľov, ktorí chcú využívať zdroje digitálneho obsahu na vytváranie služieb. To si vyžaduje pokračujúcu podporu na európskej úrovni s cieľom zvýšiť dostupnosť európskeho digitálneho obsahu, najmä v oblastiach verejného záujmu, kde pokrok bude pravdepodobne pomalý a prístup k obsahu obmedzujú najmä jazykové a kultúrne bariéry.

Počas tohto hodnotenia sa vynorilo niekoľko všeobecných bodov, ktoré by mohli naznačovať budúce činnosti:

4. Financovanie by sa malo spájať s jasnými a vymedzenými cieľmi politík. Aj keď financovanie činností v iných oblastiach má pozitívne výsledky a účinky, sústredenie sa na oblasti, v ktorých má EÚ jasné a vymedzené ciele politík, pravdepodobne prinesie udržateľnejšie výstupy s väčším účinkom. Spojenie medzi cieľovou oblasťou kultúrneho obsahu/digitálnych knižníc a iniciatívou na vytvorenie digitálnej knižnice v rámci i2010 je toho obzvlášť dobrým príkladom.

5. Európska komisia by naďalej mala ekonomicky podporovať iniciatívu týkajúcu sa digitálnych knižníc, aby sa zabezpečil pokračujúci rozvoj Europeany a podobných služieb na európskej úrovni.

6. Hoci informácie verejného sektora (PSI) majú nesmiernu ekonomickú hodnotu, zatiaľ sa široko nevyužívajú. Implementáciu smernice PSI by naďalej mali podporovať aktivity maximalizujúce opakované používanie PSI v Európe a umožňujúce jeho plný ekonomický potenciál. To je obzvlášť zrejmé v oblasti geografických informácií, kde roztrieštenosť súborov údajov obmedzuje cezhraničné používanie a bráni ich využívaniu na vedecké a obchodné účely.

7. Aby sa pokračovalo v podpore spoločného využívania priestorových informácií organizáciami z verejného sektora a občanmi, následnými aktivitami eContentplus by sa mali podporiť projekty, ktoré pomáhajú vytvárať štandardizovanejšie elektronické prostredie pre ukladanie a harmonizáciu priestorových dátových súborov týkajúcich sa jednej alebo viacerých oblastí uvedených v prílohe I-III k smernici INSPIRE. Z tohto hľadiska sú príkladom projekty ako EURADIN, Európska infraštruktúra adries a EGN (EuroGeoNames).

8. Viacjazyčné a multikultúrne rozmery programu boli vysoko ocenené a Európska komisia by mala naďalej zdôrazňovať takéto aspekty.

9. Za veľmi efektívne sa považujú zjednodušenia zmlúv o grantoch v rámci eContentplus, najmä zavedenie paušálnych platieb za režijné náklady a vyplácanie príspevkov Spoločenstva formou zálohových splátok. Uverejnenie jasne zmapovaných cieľov programu a kritérií na vyhodnotenie ponúk ako aj dvojfázový proces hodnotenia mali veľmi pozitívne účinky na predkladanie a výber vysoko kvalitných návrhov. Malo by sa o nich uvažovať pri dohodách o grante, ktorými sa vykonávajú programy budúceho financovania.

10. Siete na výmenu osvedčených postupov sa osvedčili ako významné činitele ovplyvňujúce sieťové riešenia a praktické skúšky tým, že poskytli vhodné riešenia a zainteresovali do riešenia problémov všetky príslušné zúčastnené strany. Pri financovaní činností, pri ktorých ide o dosiahnutie konkurencieschopných a inovačných riešení, by sa malo zvážiť použitie tohto finančného nástroja.

11. V oblasti vzdelávacieho obsahu je potrebná sústavná podpora implementácie efektívnych systémov sprostredkovania vzdelávacieho kontextu a štandardizácie vzdelávacích technológií. Vykonávané činnosti by sa mali sústreďovať na využívanie vzdelávacieho obsahu špecifickými skupinami (napr. MSP) v špecifických vzdelávacích kontextoch, a zároveň prispievať k celkovej štandardizácii technológií učenia sa.

5. ZÁVERY

V dôsledku uznania potreby ďalšej podpory na európskej úrovni zvyšovania dostupnosti európskeho digitálneho obsahu, najmä v oblastiach verejného záujmu, sa v rámci programu na podporu politík (PSP) IKT od roku 2009 pokračovalo v opatreniach s cieľom dosiahnuť lepšiu prístupnosť a využiteľnosť digitálneho obsahu v Európe.

Témy zaradené do pracovných programov PSP IKT na roky 2009 a 2010 ako následné činnosti eContentplus sú v súlade s odporúčaním hodnotiteľov spojiť činnosti financovania s jasne vymedzenými politickými cieľmi. Ciele pre tieto témy by mali podoprieť projekty na podporu politík Komisie v týchto oblastiach: digitálne knižnice, digitalizácia kultúrneho materiálu, jeho dostupnosť online a uchovávanie digitálnych záznamov, access, dissemination and preservation of scientific information in the digital age and re-use of Public Sector Information.

Tieto oblasti boli tiež zaradené medzi prioritné v rámci opatrení digitálnej agendy pre Európu[5]. Na podporu politických cieľov posilňujúcich Europeanu a podporných iniciatív umožňujúcich zlepšenie online dostupnosti európskeho kultúrneho dedičstva sa bude aj naďalej využívať program na podporu politík IKT.

V súlade s odporúčaniami Skupiny pre reflexiu o ukladaní kultúrneho dedičstva Európy online[6] sa PPP IKT využije na podporu digitalizácie a online dostupnosti kultúrneho materiálu - okrem iného kníh, máp, novín, zvukových a archívnych materiálov, fotografií, muzeálnych exponátov, filmov[7] a audiovizuálnych materiálov - s cieľom zlepšiť jeho prístupnosť pre občanov Európy a uľahčiť jeho využívanie na zábavu, prácu a štúdium.

Financovanie sa použije na motivovanie verejných orgánov na realizáciu cieľa podpory trhov s obsahom prostredníctvom sprístupnenia ich informácií za transparentných, účinných a nediskriminančných podmienok.

V digitálnej agende pre Európu sa tiež ustanovuje politický cieľ zaradenia eLearningu do hlavného prúdu vnútroštátnych politík so zámerom modernizovať vzdelávanie a odbornú prípravu. Výsledky programu eContentplus v oblasti vzdelávacieho obsahu by sa mohli stať významným stavebným prvkom na ceste k dosiahnutiu tohto cieľa. V rámci piliera „zvýšenie digitálnej gramotnosti, zručností a inklúzie“ digitálnej agendy pre Európu bude eLearning podporovať nadobúdanie digitálnych zručností potrebných na inováciu a rast v znalostnej spoločnosti.

Komisia vyzýva Európsky parlament, Radu, Európsky hospodársky a sociálny výbor a Výbor regiónov, aby:

12. vzali na vedomie, že program sa úspešne implementoval;

13. naďalej pomáhali Komisii v jej snahách o zvyšovanie viditeľnosti iniciatív s cieľom dosiahnuť, aby digitálny obsah v Európe bol prístupnejší, použiteľnejší a využiteľnejší a podporiť pokračujúci dialóg o otázkach digitálneho obsahu.

[1] Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 456/2005/ES (Ú. v. EÚ L 79, 24.3.2005, s. 1).

[2] Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/98/ES, Ú. v. EÚ L 345 z 31.12.2003, s. 90.

[3] Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2007/2/ES, Ú. v. ES L 108, 25.4.2007, s. 1.

[4] Niektoré z týchto činností dopĺňal program MEDIA 2007, ktorý zahŕňa plán podpory platforiem videa na požiadanie a digitalizáciu kín. Rozhodnutie č. 1718/2006/ES Európskeho parlamentu a Rady z 15. novembra 2006.

[5] KOM(2010) 245, Digitálna agenda pre Európu, oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov.

[6] Oznámenie Komisie o príležitostiach a výzvach pre európske kiná v digitálnej ére, KOM(2010) 487 v konečnom znení.

[7] „Comité des Sages“ (Skupina pre reflexiu ) o sprístupnení kultúrneho dedičstva Európy online http://ec.europa.eu/information_society/activities/digital_libraries/comite_des_sages/index_en.htm