52010PC0363

Návrh rozhodnutie Rady, ktorým sa určuje pozícia Európskej únie v rámci ministerskej rady Energetického spoločenstva (v Skopje 24. septembra 2010) /* KOM/2010/0363 v konečnom znení - NLE 2010/0202 */


[pic] | EURÓPSKA KOMISIA |

Brusel, 6.7.2010

KOM(2010)363 v konečnom znení

2010/0202 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa určuje pozícia Európskej únie v rámci ministerskej rady Energetického spoločenstva (v Skopje 24. septembra 2010)

DÔVODOVÁ SPRÁVA

Ministerská rada Energetického spoločenstva sa zíde 24. septembra 2010 v Skopje (bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko). Aby sa Európska únia mohla zúčastniť na prijímaní príslušných rozhodnutí, treba určiť pozíciu Európskej únie podľa článku 218 ods. 9 Zmluvy o fungovaní Európskej únie a v súlade s ustanoveniami rozhodnutia Rady 2006/500/ES z 29. mája 2006 o uzavretí Zmluvy o Energetickom spoločenstve Európskym spoločenstvom.

Návrh na rozhodnutie Rady pokrýva všetky položky programu, v prípade ktorých sa očakáva rozhodnutie ministerskej rady, ako sa uvádza ďalej. Pre informáciu sa ďalej uvádzajú aj ostatné položky programu.

PRVKY, O KTORÝCH TREBA ROZHODNÚ Ť

Komisia vyjadrí pozície Európskej únie, ako sú definované v prílohe k navrhovanému rozhodnutiu pre tieto prvky rozhodnutia.

Rozpočtové otázky

Komisia schváli udelenie finančného absolutória riaditeľovi za rok 2009 na základe správy o audite z 31. decembra 2009, správy rozpočtového výboru o audite za rok 2009 a na základe správy riaditeľa o plnení rozpočtu.

Komisia okrem toho schváli zmenu a doplnenie prílohy 4 k Zmluve o Energetickom spoločenstve („Príspevok do rozpočtu“) v dôsledku pristúpenia Moldavskej republiky k Energetickému spoločenstvu od 1. mája 2010.

Navrhovaná zmena a doplnenie sa týka príspevku Moldavska za rok 2011, ktorý je stanovený vo výške 0,10 % celkového rozpočtu Energetického spoločenstva (3 380 000 EUR). Príspevok Moldavska dosahuje 3 380 EUR a je podobný ako príspevky, ktoré platia Albánsko, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Čierna Hora a Dočasná misia Organizácie Spojených národov v Kosove (UNMIK).

Aby sa predišlo rozpočtovému prebytku, ekvivalent 0,10 % sa odrátava od príspevku Európskej únie na rok 2011, ktorý je stanovený na 98 % (v porovnaní s 98,10 % na rok 2010). Príspevky ostatných zmluvných strán zostávajú na rovnakej úrovni ako na rok 2010.

Obnoviteľné zdroje energie

V júni 2009 ministerská rada vytvorila pracovnú skupinu s úlohou zhodnotiť vplyv smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/28/ES z 23. apríla 2009 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie a o zmene a doplnení a následnom zrušení smerníc 2001/77/ES a 2003/30/ES (ďalej len „smernica 2009/28/ES“) na podporu využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie v zmluvných stranách a kandidátskych zmluvných stranách Energetického spoločenstva a preskúmať a navrhnúť modality, ktoré by Energetické spoločenstvo neskôr mohlo prijať.

Sekretariát nechal v roku 2009 vypracovať štúdiu o vykonávaní novej smernice EÚ o obnoviteľných zdrojoch energie v Energetickom spoločenstve, okrem iného so zámerom vypočítať pre každú krajinu povinný cieľ v oblasti obnoviteľných zdrojov energie pomocou metodiky v smernici EÚ. Metodika používaná na výpočet cieľov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie na rok 2020 vychádza zo zásady rovnakých ambícií zmluvných strán a členských štátov EÚ, čiže z paušálneho nárastu o 5,5 % a variabilného podielu založeného na HDP na obyvateľa.

V priebehu svojej činnosti pracovná skupina pre obnoviteľné zdroje energie dospela k záveru, že údaje o spotrebe a dostupnosti biomasy patrili k najneistejším údajom v rámci štúdie, čo malo vplyv nielen na výpočet podielu obnoviteľných zdrojov energie v základnom roku 2005, ale aj na odhad možností splnenia cieľov na rok 2020.

Sekretariát Energetického spoločenstva preto nechal vypracovať ďalšiu štúdiu, ktorá preskúma údaje o biomase všetkých zmluvných strán (vrátane Moldavska).

Kým sa nestanovia podmienky ďalšieho preskúmania perspektív vykonávania smernice 2009/28, považuje sa za vhodné adresovať zmluvným stranám odporúčanie, v ktorom sa vyzvú na zintenzívnenie podpory obnoviteľných zdrojov energie na základe ustanovení smernice, ktoré priamo nesúvisia s určením záväzných národných cieľov.

Komisia schváli prijatie odporúčania ministerskej rady o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov energie v znení potvrdenom na zasadnutí stálej skupiny na vysokej úrovni 29. júna 2010.

Komisia schváli predĺženie mandátu pracovnej skupiny o ďalší rok.

Vnútorný trh s elektrinou a plynom – „Tretí balík“

Na účely Zmluvy o Energetickom spoločenstve sa pod pojmom „ acquis communautaire týkajúce sa energetiky“ rozumie: i) smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/54/ES z 26. júna 2003 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrickou energiou, ii) smernica Európskeho parlamentu a Rady 2003/55/ES z 26. júna 2003 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh so zemným plynom a iii) nariadenie Európskeho parlamentu a Rady 1228/2003/ES z 26. júna 2003 o podmienkach prístupu do siete pre cezhraničné výmeny elektrickej energie. Rozhodnutím č. 2007/06/MR-EnR z 18. decembra 2007 sa toto acquis doplnilo nariadením (ES) č. 1775/2005 podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn.

Uvedené právne predpisy Európskej únie sa menili, dopĺňali a prepracúvali, a preto sa od 3. marca 2011 zrušia a nahradia týmito aktmi: smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/72/ES z 13. júla 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou; smernica 2009/73/ES Európskeho parlamentu a Rady z 13. júla 2009 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh so zemným plynom; nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 714/2009 z 13. júla 2009 o podmienkach prístupu do sústavy pre cezhraničné výmeny elektriny a nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 715/2009 z 13. júla 2009 o podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn.

Tento tzv. „tretí balík“ vychádza z implementačných skúseností členských štátov EÚ a predstavuje aktualizáciu prepracovaných pravidiel.

Komisia začala proaktívne pracovať na včasnom vykonaní týchto smerníc a nariadení v členských štátoch, ktoré už predstavujú referenčné miesto pre vnútorný trh s elektrinou a plynom na európskej úrovni.

Bolo by preto vhodné, aby Energetické spoločenstvo začalo vykonávať „energetické acquis “ spôsobom zohľadňujúcim najnovší vývoj práva Európskej únie, po vydaní formálneho odporúčania ministerskou radou.

Budúce rozhodnutie o vykonávaní tretieho balíka bude obsahovať potrebné úpravy vlastného inštitucionálneho rámca Energetického spoločenstva a špecifickú situáciu každej zmluvnej strany v zmysle článku 24 Zmluvy o založení Energetického spoločenstva. Komisia schváli odporúčanie ministerskej rady o vykonávaní zmien a doplnení k „ acquis communautaire týkajúcemu sa energetiky“ v znení potvrdenom na zasadnutí stálej skupiny na vysokej úrovni 29. júna 2010.

OSTATNÉ PRVKY

Body bez diskusie

Komisia schváli závery predchádzajúcich dvoch zasadnutí stálej skupiny na vysokej úrovni a vezme na vedomie tieto správy:

– správu o vykonávaní Pracovného programu Energetického spoločenstva;

– správu o audite z 31. decembra 2009;

– správu rozpočtového výboru o audite za rok 2009;

– správu riaditeľa o plnení rozpočtu;

– správu o prípadoch urovnávania prebiehajúcich sporov;

– predbežnú správu o vykonávaní rozpočtu na rok 2009.

Vykonávanie zmluvy

Komisia vezme na vedomie správu pripravenú sekretariátom.

Komisia vezme na vedomie, že od poslednej správy sa vo vykonávaní dosiahol len malý pokrok, a najmä že existujú veľké rozdiely medzi politickými vyhláseniami a každodenným vykonávaním, čo predstavuje vážnu prekážku investícií.

Komisia vyzve sekretariát, aby v súlade so závermi zasadnutia poslednej ministerskej rady, ktoré sa konalo v Záhrebe 18. decembra 2009, aktívne poukazoval na všetky prípady nesúladu, a najmä aby sa takýmito prípadmi zaoberal v rámci postupov začatých z vlastnej iniciatívy. Mal by sa zaručiť rovnaký prístup, napríklad súčasným riešením podobných porušení, ktorých sa dopustili rôzne zmluvné strany.

Komisia bude naďalej podporovať úsilie sekretariátu hľadať riešenia v rámci rokovaní.

Bezpečnosť zásobovania

Komisia vezme na vedomie stav vykonávania zmluvy, pokiaľ ide o bezpečnosť zásobovania, a predloží v rámci prebiehajúcej diskusie svoj návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o opatreniach na zaistenie bezpečnosti zásobovania plynom a o zrušení smernice 2004/67/ES.

Vzťah k rope

Komisia privíta zadanie vypracovania štúdie o núdzových zásobách ropy v Energetickom spoločenstve, ktorá má byť dokončená do marca 2011. V tomto dokumente sa posúdi súčasná situácia a potreby zmluvných strán a pozorovateľov a pripraví sa plán pre Energetické spoločenstvo, ktorý bude obsahovať najmä koordinovaný harmonogram vykonávania smernice 2009/119/ES zo 14. septembra 2009, ktorou sa členským štátom ukladá povinnosť udržiavať minimálne zásoby ropy a/alebo ropných výrobkov.

Investície do infraštruktúry

Komisia vezme na vedomie kroky podniknuté na podporu tých projektov infraštruktúry považovaných za prioritné pre regióny, ktoré sa dostali na užší zoznam a ktoré ďalej rozpracoval sekretariát, v znení potvrdenom na zasadnutí stálej skupiny na vysokej úrovni 17. marca a 29. júna 2010.

Ďalej vezme na vedomie správu o spolupráci regulačných orgánov z hľadiska cezhraničných investičných projektov prijatú regulačnou radou Energetického spoločenstva na zasadnutí 10. marca 2010, zaoberajúcu sa regulačnými nástrojmi na podporu nových investícií, posúdením existujúcich mechanizmov a odporúčaniami.

Memorandum o porozumení o sociálnych otázkach

Komisia vezme na vedomie pokrok dosiahnutý vo vykonávaní Memoranda o porozumení v sociálnych otázkach a najmä závery 3. sociálneho fóra, ktoré sa konalo 10. – 11. júna v Skopje.

Ministerská rada Energetického spoločenstva sa zíde 24. septembra 2010 v Skopje (bývala Juhoslovanská republika Macedónsko). Aby sa Európska únia mohla zúčastniť na prijímaní príslušných rozhodnutí, treba určiť pozíciu Európskej únie podľa článku 218 zmluvy a v súlade s ustanoveniami rozhodnutia Rady 2006/500/ES z 29. mája 2006 o uzavretí Zmluvy o Energetickom spoločenstve Európskym spoločenstvom.

Návrh na rozhodnutie Rady pokrýva všetky položky programu, v prípade ktorých sa očakáva rozhodnutie ministerskej rady, ako sa uvádza ďalej. Pre informáciu sa ďalej uvádzajú aj ostatné položky programu.

2010/0202 (NLE)

Návrh

ROZHODNUTIE RADY,

ktorým sa určuje pozícia Európskej únie v rámci ministerskej rady Energetického spoločenstva (v Skopje 24. septembra 2010)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 218 ods. 9,

so zreteľom na rozhodnutie Rady 2006/500/ES z 29. mája 2006 o uzavretí Zmluvy o Energetickom spoločenstve Európskym spoločenstvom[1], a najmä na jeho články 4 a 5,

so zreteľom na návrh Komisie,

ROZHODLA TAKTO:

Jediný článok

Vzhľadom na stretnutie ministerskej rady Energetického spoločenstva, ktoré sa má uskutočniť 24. septembra 2010 v Skopje, sa v prílohe k tomuto rozhodnutiu určuje pozícia Európskej únie, pokiaľ ide o otázky spadajúce do pôsobnosti článku 218 ods. 9 zmluvy.

V Bruseli

Za Radu

Guenther OETTINGER člen Komisie

PRÍLOHA Pozícia Európskej únie

- Európska únia schvaľuje udelenie finančného absolutória riaditeľovi sekretariátu Energetického spoločenstva za rok 2009.

- Európska únia schvaľuje rozhodnutie ministerskej rady, ktorým sa mení a dopĺňa príloha 4 k Zmluve o založení Energetického spoločenstva („Príspevok do rozpočtu“), aby sa zohľadnilo pristúpenie Moldavskej republiky.

- Komisia schvaľuje predĺženie mandátu pracovnej skupiny pre obnoviteľné zdroje energie o ďalší rok.

- Európska únia schvaľuje odporúčanie ministerskej rady o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.

- Európska únia schvaľuje odporúčanie ministerskej rady o vykonávaní zmien a doplnení k „ acquis communautaire týkajúcemu sa energetiky“

[1] Ú. v. EÚ L 198, s. 15.