18.1.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 15/46


Stanovisko Výboru regiónov tému „Uplatňovanie európskej susedskej politiky a hlavne iniciatívy východné partnerstvo: modernizácia, reformy a administratívna kapacita miestnych a regionálnych orgánov v Moldavskej republike“

2011/C 15/09

VÝBOR REGIÓNOV

víta program ambicióznych reforiem zameraných na konsolidáciu demokracie, trhového hospodárstva a zásad právneho štátu, začiatok nových rokovaní o dohode o pridružení a otvorenie dialógu o liberalizácii vízového režimu,

konštatuje, že by bolo vhodné rozšíriť účasť VR o dve ďalšie platformy, keďže sa týkajú aktivít zapájajúcich priamo miestne a regionálne orgány (najmä platforma 2 – ekonomická integrácia a konvergencia s politikami EÚ),

odporúča vykonávať konzultácie s miestnymi a regionálnymi orgánmi a zapojiť ich do rokovaní o novej dohode o pridružení, rozvoja pilotných programov v oblasti regionálneho rozvoja a do monitorovania a hodnotenia uplatňovania politiky regionálnej rozvoja. VR chce preto zohrávať konštruktívnu úlohu pri rokovaniach a podpísaní memoranda o porozumení medzi GR REGIO a Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja,

konštatuje, že finančná nezávislosť bude kľúčová pre budúce spravovanie európskych fondov a rozvoj regionálnej a cezhraničnej spolupráce,

zdôrazňuje význam neustálej výmeny skúseností prostredníctvom družieb medzi inštitúciami alebo spoločenstvami, odborných školení, exkurzií a zastúpenia moldavských miestnych a regionálnych orgánov v regionálnych orgánoch EÚ (či už ako členov alebo pozorovateľov).

Spravodajca

:

Pán Alin-Adrian Nica (RO/ALDE), starosta Dudeștii Noi

I.   POLITICKÉ ODPORÚČANIA

VÝBOR REGIÓNOV

1.

Pozoruje, že po predčasných parlamentných voľbách v júli 2009 a nástupe novej vlády spustila Moldavská republika program ambicióznych reforiem zameraných na konsolidáciu demokracie, trhového hospodárstva a zásad právneho štátu a implicitne na začatie postupného približovania sa EÚ. Nová politická situácia a vízia vlády Moldavskej republiky v súvislosti s reformným procesom pri približovaní sa európskym normám otvárajú nové príležitosti na spoluprácu medzi miestnymi a regionálnymi orgánmi EÚ a Moldavska.

2.

Víta otvorenie rokovaní o novej dohode o pridružení v januári 2010, ktorá poukáže na význam spolupráce medzi EÚ a Moldavskom a zblíži obidve strany. Nová dohoda bude ambicióznejšia a prekročí hranice tradičnej spolupráce medzi EÚ a Moldavskom. Prispeje k napredovaniu politického dialógu, hospodárskemu rozvoju a k väčšej prosperite a zlepšeniu životných podmienok občanov Moldavska. Dohoda o pridružení bude zahŕňať vytvorenie zóny úplnej a skutočnej voľnej výmeny, ktorá povedie k ekonomickej integrácii Moldavska na trhu EÚ prostredníctvom intenzívnejších obchodných vzťahov a vyšších investícií, čo posilní spoluprácu medzi ekonomickými aktérmi na miestnej a regionálnej úrovni.

3.

Schvaľuje začatie dialógu o liberalizácii vízového režimu, ktorý z dlhodobého hľadiska umožní moldavským občanom cestovať bez víz do Schengenského priestoru. Rovnako považuje za mimoriadne užitočný podpis dohody o malom pohraničnom styku medzi Rumunskom a Moldavskou republikou, ktorá nadobudla platnosť v marci 2010 a umožňuje moldavským občanom žijúcim v okolí 50 km od moldavsko-rumunskej hranice cestovať do rovnakej vzdialenosti na území Rumunska. Domnieva sa, že to prispeje k zintenzívneniu medziľudských kontaktov, ako aj vzťahov medzi miestnymi administratívami na vonkajšej hranici EÚ s Moldavskom. Ide o dôležitý posun z hľadiska prekonávania administratívnych prekážok pri rozvoji cezhraničných partnerstiev.

4.

Víta spustenie programu „Rethink Moldova“24. marca 2010 v Bruseli, ktorý predstavuje strategickú víziu ako reformovať kľúčové oblasti Moldavskej republiky a stanovuje strednodobé rozvojové priority (2011 – 2013), pričom sa opiera o tri piliere: zodpovedné riadenie, oživenie hospodárstva a jeho rozvoj a investovanie do ľudského kapitálu.

5.

Podotýka že, Európska komisia vyzvala Výbor regiónov, aby sa zúčastnil na aktivitách organizovaných v rámci platformy 1 (demokracia, dobré riadenie a stabilita) a platformy 4 (medziľudské kontakty). Bolo by však vhodné rozšíriť konzultácie o ďalšie dve platformy, keďže zahŕňajú aktivity, ktoré si vyžadujú priamu účasť miestnych a regionálnych orgánov. Ako dobrý príklad môžeme uviesť spoluprácu s Moldavskom v oblasti regionálnej politiky založenú na osvedčených postupoch politiky súdržnosti EÚ (platforma 2: ekonomická integrácia a konvergencia so sektorovými politikami EÚ).

6.

Vyjadruje želanie, aby toto stanovisko z vlastnej iniciatívy prispelo k podpore demokracie na miestnej a regionálnej úrovni v Moldavskej republike a oživilo konkrétne úsilie vynaložené v rámci iniciatív európskej susedskej politiky, najmä v rámci východného partnerstva. Toto stanovisko sa venuje najmä možnostiam nájsť riešenia spoločných problémov prostredníctvom intenzívnejšej regionálnej a cezhraničnej spolupráce medzi územnými samosprávami EÚ a Moldavska.

7.

Podotýka, že oproti partnerom z iných členských krajín východného partnerstva majú územné samosprávy konkurenčnú výhodu vo vzťahoch s EÚ vďaka bezprostrednému susedstvu ich krajiny s EÚ, veľkosti územia štátu a vďaka otvorenému postoju centrálnej vlády k európskej územnej spolupráci. V súlade so zvyklosťami pri vykonávaní rozličných nástrojov európskej susedskej politiky (napr. programu cezhraničnej spolupráce Moldavsko–Rumunsko–Ukrajina 2007 – 2013) a vzhľadom na malé územie je Moldavská republika ako celok, ako aj jej miestne a regionálne orgány, oprávnená využívať projekty financované v rámci cezhraničných partnerstiev. Tieto zvyklosti sa prirodzene zachovávajú, vrátane iniciatív zameraných na územnú súdržnosť, pozdĺž celej vonkajšej hranice EÚ v rámci východného partnerstva.

8.

S uspokojením konštatuje, že v programovom vyhlásením vlády Moldavskej republiky na obdobie 2009 – 2013, ktoré má názov „Európska integrácia: sloboda, demokracia, blahobyt“, predstavuje decentralizácia správy a miestna samospráva jednu z piatich strategických priorít. Vyslovuje nádej, že decentralizácia predstavuje nezvratnú politickú cesu v programe vnútorných reforiem Moldavskej republiky.

9.

Pokladá za kľúčové, že všeobecné komunálne voľby naplánované na leto 2011 sa musia uskutočniť podľa európskych zásad miestnej demokracie, tak aby sa postupne a merateľne zlepšila činnosť vlády a volebných orgánov v porovnaní s komunálnymi voľbami v roku 2007, ktoré medzinárodne spoločenstvo hodnotilo ako slobodné, ale s určitými narušeniami.

Rozhodovací proces a základné priority na miestnej a regionálnej úrovni

10.

Berie na vedomie, že vláda Moldavskej republiky sa mimoriadne pozorne venuje určovaniu potrieb v oblasti modernizácie a reformy miestnej a regionálnej samosprávy. Cieľom je dosiahnuť skutočnú administratívnu a daňovú decentralizáciu, zlepšiť politiku v oblasti finančnej rovnováhy a rozdeľovania finančných prostriedkov na miestnej a regionálnej úrovni, rozšíriť daňovú základňu miestnych samospráv, podporovať verejno-súkromné partnerstvá na rozvoj verejných služieb a konsolidovať administratívne kapacity štátnej správy na nižšej vnútroštátnej úrovni.

11.

Vzhľadom na nedávny vývoj v súvislosti s EÚ odporúča, aby sa miestne a územné orgány zapojili do rokovaní o novej dohode o pridružení medzi Moldavskom a EÚ a mali prinajmenšom poradnú úlohu, prípadne aby ich účasť nadobudla inštitucionálnu povahu. Táto konzultácia by mohla mať formu stáleho štruktúrovaného dialógu bez hierarchie, zameraných na jednotlivé kapitoly dohody o pridružení, ktoré predpokladajú priame vykonávanie opatrení na so zduženiami miestnych a regionálnych orgánov počas rokovaní miestnej úrovni verejnej správy (kapitoly: reforma vnútorných záležitostí, cestovný ruch, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, vzdelávanie a mládež, cezhraničná a regionálna spolupráca, konsolidácia inštitucionálnych kapacít atď.). V súčasnosti miestne a regionálne orgány ani ich zastupiteľské združenia nefigurujú v organizačnej štruktúre, ktorú spoločne vypracovali zúčastnené strany, na zozname inštitúcií zúčastňujúcich sa na rokovaniach.

12.

S potešením si všíma, že 20. mája 2010 bola vytvorená špeciálna parlamentná komisia poverená zmenou a doplnením právnych predpisov týkajúcich sa procesu decentralizácie a konsolidácie miestnej samosprávy. Má osobitný mandát zabezpečiť kontinuitu opatrení, ktoré majú zaručiť efektívne uplatňovanie ústavných zásad miestnej samosprávy a decentralizácie verejných služieb pri prísnom dodržovaní Európskej charty miestnej samosprávy. Výbor víta zámer uvedenej komisie kompletne zhodnotiť právny rámec a zamerať sa na všetky aspekty činnosti územných samospráv. Umožní to skutočné uplatňovanie decentralizovaného riadenia, a to aj na sektorovej úrovni v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, sociálnej ochrany, životného prostredia, verejného poriadku atď. Vyjadruje nádej, že reformné opatrenia na posilnenie miestnej samosprávy budú čoskoro uplatňované tak, aby všetky mechanizmy fungovali pred všeobecnými komunálnymi voľbami v lete 2011.

13.

Považuje za nevyhnutné, aby sa v blízkej budúcnosti viedol otvorený a systematický dialóg s národnými združeniami miestnych a regionálnych orgánov s cieľom dospieť ku konsenzu všetkých zúčastnených strán pri určovaní správnej cesty. Oceňuje nedávno vynaložené úsilie na spojenie miestnych a regionálnych orgánov do jedného národného združenia bez politickej nálepky, ktoré bude zastupovať miestne spoločenstvá vo vzťahoch s ústrednými orgánmi. Výbor vyzýva moldavské orgány, aby preskúmali možnosť udeliť územným samosprávami právo legislatívnej iniciatívy. Je žiaduce, aby ústredná štátna správa a miestne a regionálne samosprávy zosúladili svoje reformné úsilie, čo je vhodnou príležitosťou rozhodnúť o tom, ktoré kompetencie si ponechá centrálna vláda, a ktoré môžu byť spoločne s potrebnými finančnými prostriedkami delegované alebo v prípade, že existujú administratívne kapacity, prenesené na územné samosprávy.

14.

Konštatuje, že chýbajúce systematické a dobre vykonávané spravovanie vlastných financií zo strany územných samospráv má nevyhnutne za následok nižšiu schopnosť plne zodpovedať za spravovanie financií z európskych fondov, ktoré si vyžaduje primerané administratívne kapacity, strategické plánovanie, ako aj dostatočné prostriedky na pokrytie príspevku miestnej úrovne. Výbor konštatuje, že vzhľadom na stále významnejšiu úlohu programov určených pre miestne a regionálne samosprávy na hraniciach s EÚ, predstavuje posilnenie finančnej nezávislosti verejných miestnych orgánov kľúčový prvok hľadania možných riešení spoločných problémov prostredníctvom regionálnej a cezhraničnej spolupráce medzi územnými samosprávami Európskej únie a Moldavskej republiky.

15.

So záujmom očakáva vytvorenie transparentného, rovnocenného a dôveryhodného systému riadenia verejných miestnych financií, pre ktorý je charakteristické: odstránenie rigidných postupov a klientelizmu, ktoré vytvárajú nevyrovnaný systém svojvoľného prerozdeľovania rozpočtových zdrojov medzi miestne komunity; odstránenie možnosti ovplyvňovať štruktúru príjmov naakumulovaných na ostatných administratívnych úrovniach; posilnenie nezávislosti rozpočtového postupu na miestnej úrovni, pričom táto úroveň správy by mala mať zabezpečené zodpovedajúce príjmy a mala by mať možnosť vyberať vlastné – tieto opatrenia umožnia miestnym orgánom nezávisle riadiť vlastné zdroje a tým aj vykonávať politiku miestneho ekonomického rozvoja; zabezpečenie vykonávania právomocí, ktoré štát preniesol na miestne samosprávy, spolu so zodpovedajúcimi finančnými prostriedkami; transformácia postupov finančnej rovnováhy na skutočné nástroje na podporu znevýhodnených komunít; transparentné prideľovanie zdrojov, ktoré umožní predvídateľné finančné riadenie všetkým miestnym samosprávam; ochrana finančnej nezávislosti miestnych orgánov pred zásahmi verejnej moci z iných úrovní riadenia.

16.

Konštatuje, že chýbajúce jasné určenie kompetencií miestnych a ústredných verejných orgánov bráni pokrokom v procese decentralizácie, a že prekrývanie kompetencií rozličných úrovní verejnej správy je spojené s negatívnym vplyvom na kvalitu verejných služieb. Výbor dúfa, že reformami sa dosiahne, že spoločne s pridelenými kompetenciami budú pridelené aj zodpovedajúce finančné prostriedky. Zdôrazňuje, že prenesenie kompetencií na miestne verejné orgány sa môže udiať len ak budú všetky strany v rovnocennom postavení, ak budú plne pokryté príslušné náklady a zabezpečená právna ochrana miestnej samosprávy. VR sa domnieva, že administratívna kontrola vykonávania kompetencií prenesených zo štátu na miestne orgány nemôže mať formu monitorovania miestnych samospráv centrálnou vládou.

Cezhraničná a regionálna spolupráca

17.

Zhoduje sa s názorom, že Moldavská republika by mala pozorne sledovať prebiehajúce diskusie o európskej politike územného rozvoja vyplývajúce z nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy, ktorá sa explicitne zmieňuje o novom koncepte územnej súdržnosti. Je pravdepodobné, že táto politika, ktorá predstavuje symbiózu medzi územnou politikou a politikou súdržnosti EÚ, bude mať po roku 2013 priamy vplyv na partnerské krajiny v rámci európskej susedskej politiky a prispeje k intenzívnejšej spolupráci medzi miestnymi a regionálnymi samosprávami v krajinách EÚ a mimo nej v rámci európskej susedskej politiky.

18.

S uspokojením konštatuje, že Moldavská republika nedávno zavŕšila proces vytvárania právneho a inštitucionálneho rámca pre regionálny rozvoj, ktorý je podobný existujúcemu rámcu v členských štátoch EÚ. Výbor vyjadruje potešenie nad vytvorením regiónov rozvoja, ktoré predstavujú rámec pre plánovanie, hodnotenie a vykonávanie politiky regionálneho rozvoja podľa nomenklatúry územných jednotiek pre štatistické účely EÚ (NUTS). Víta vytvorenie národnej rady pre koordináciu regionálneho rozvoja a národného fondu pre regionálny rozvoj, ktoré každoročne dostávajú 1 % zo štátneho rozpočtu (v roku 2010 táto suma predstavuje približne 8 miliónov eur). Zdôrazňuje tiež, že je dôležité, aby sa finančné prostriedky z fondu sa rozdeľovali podľa transparentného a udržateľného mechanizmu financovania regionálneho rozvoja.

19.

Očakáva so záujmom, akú úlohu budú zohrávať agentúry regionálneho rozvoja, ktoré boli nedávno vytvorené v rozvojových regiónoch, a ktoré majú dôležitú úlohu koordinovať rozvojové aktivity v regiónoch a vykonávať projekty regionálneho rozvoja na dosiahnutie udržateľného hospodárskeho rastu na regionálnej úrovni. VR odporúča posilniť operačné kapacity regionálnych rád pre rozvoj, ktoré boli vytvorené podľa zásady rovnosti medzi zástupcami miestnych a regionálnych orgánov na jednej strane a zástupcami súkromného sektora a občianskej spoločnosti na strane druhej. Zdôrazňuje, že je dôležité plne zapojiť územné samosprávy do monitorovania a hodnotenia vykonávania politiky regionálneho rozvoja.

20.

Vzhľadom na to, že Moldavsko už má potrebný mechanizmus a inštitucionálny rámec pre regionálny rozvoj, ktorý je v súlade s európskymi normami, odporúča rozvíjať pilotné programy regionálneho rozvoja zamerané prednostne na prepojenie energetických a dopravných sietí vrátane železničnej siete so sieťami EÚ, na miestne potreby v oblasti infraštruktúry, ľudského kapitálu a MSP, definovaných podľa politiky súdržnosti EÚ. VR zdôrazňuje, že by bolo užitočné, ak by sa tieto projekty venovali prioritne znevýhodneným oblastiam a regiónom, ktoré najviac trpia nedostatočným rozvojom a nedostatočným hospodárskym rastom.

21.

Keďže sú inštitúcie regionálneho rozvoja plne funkčné, odporúča, aby sa rozpočtová pomoc, ktorú EÚ poskytne Moldavsku v roku 2010 na rozvoj vidieka, podmienila pridelením časti tejto sumy národnému fondu pre regionálny rozvoj.

22.

Domnieva sa, že iniciatívy cezhraničnej spolupráce predstavujú dôležitý zdroj financovania projektov regionálneho rozvoja či už v rámci nástrojov európskej susedskej politiky (program cezhraničnej spolupráce Moldavsko–Rumunsko–Ukrajina 2007 – 2013, spoločný operatívny program čiernomorskej oblasti 2007 – 2013) alebo v rámci spolupráce euroregiónov, na ktorej sa zúčastňuje Moldavsko: dolný Dunaj (Rumunsko–Moldavsko–Ukrajina), Siret–Prut–Dnester (Rumunsko–Moldavsko), horný Prut (Rumunsko–Moldavsko–Ukrajina). S cieľom posilniť dôveru sa nedávno začala iniciatíva na vytvorenie euroregiónu Dnester (Moldavsko–Ukrajina), ktorý by mohol zahŕňať aj oblasti na ľavom brehu rieky Dnester, čiže územie, ktoré nekontroluje Kišiňov. Až na malé výnimky zodpovedajú hranice stredomoldavského, severného a južného rozvojového regiónu hraniciam územných administratívnych jednotiek Moldavskej republiky, ktoré sú súčasťou troch euroregiónov. Osobitnú pozornosť z pohľadu cezhraničných partnerov je potrebné venovať problémom súvisiacim s administratívnymi prekážkami (dane, vízový režim) a obmedzenými kapacitami na miestnej a regionálnej úrovni vybrať a rozvíjať kvalitné projekty.

23.

Zastáva názor, že krátkodobý harmonogram reformy miestnej a regionálnej administratívnej úrovne musí byť neustále dopĺňaný o nové skúsenosti, aby sa mohli uplatňovať osvedčené postupy územných samospráv členských štátov EÚ. Bolo by vhodné podporovať intenzívnejšie kontakty, a tak podnietiť odovzdávanie poznatkov prostredníctvom konkrétnych foriem spolupráce medzi miestnymi a regionálnymi orgánmi: družba medzi inštitúciami alebo spoločenstvami, odborné školenia, exkurzie, členský alebo pozorovateľský štatút národných združení miestnych a regionálnych samospráv Moldavska v združeniach zástupcov územných samospráv EÚ. Hoci tieto aktivity už nejaký čas prebiehajú ad hoc, je potrebné ich systematizovať prostredníctvom rozsiahleho konsolidačného programu inštitucionálnych kapacít a uplatňovania osvedčených postupov zo strany miestnych a regionálnych orgánov. Zároveň je potrebné oceniť snahu o vytvorenie rámcovej dohody o spolupráci medzi miestnymi a regionálnymi samosprávami Moldavska a EÚ, ktorá vychádza z ustanovení novej dohody o pridružení.

24.

Podporuje rokovania a podpísanie memoranda o porozumení medzi Generálnym riaditeľstvom pre regionálnu politiku (Európska komisia) a orgánom zodpovedným za regionálny rozvoj v Moldavskej republike (Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja) s cieľom podporiť dialóg o regionálnej politike a regionálnej spolupráci (v rámci východného partnerstva) a posilniť administratívne kapacity v oblasti regionálneho rozvoja na národnej a regionálnej úrovni.

25.

Podporuje konsolidáciu inštitucionálnych kapacít, ako aj rozvoj inštitucionálnych družobných programov medzi agentúrami regionálneho rozvoja nedávno vytvorenými v Moldavskej republike a podobnými agentúrami v EÚ, ale tiež mimovládnymi štruktúrami (Európske združenie agentúr regionálneho rozvoja – EURADA) a združeniami miestnych a regionálnych orgánov ako CALM (Kongres miestnych samospráv Moldavska), ktorý vznikol nedávno. VR navrhuje preskúmať možnosť udeliť územným samosprávam z Moldavskej republiky štatút pozorovateľa v európskych inštitúciách, ktoré sa zaoberajú regionálnou politikou (Výbor regiónov, Európsky hospodársky a sociálny výbor).

V Bruseli 6. októbra 2010

Predsedníčka Výboru regiónov

Mercedes BRESSO