7.6.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 166/30


Stanovisko Výboru regiónov na tému „Politické usmernenia pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2011 – 2020“

2011/C 166/06

VÝBOR REGIÓNOV

víta nové politické usmernenia pre bezpečnosť cestnej premávky, ktoré predložila Európska komisia a podporuje navrhnutých sedem cieľov a s nimi súvisiace opatrenia; žiada Komisiu, aby ujasnila, aký prínos k plánovanému celkovému zníženiu počtu usmrtených do roku 2020 o 50 % sa očakáva od každého z týchto siedmych cieľov;

podporuje myšlienku harmonizovať rôzne definície ťažkého zranenia, aby sa účinnosť politiky bezpečnosti cestnej premávky dala lepšie monitorovať a posúdiť a domnieva sa, že na základe rovnakej definície ťažkého a ľahkého zranenia vo všetkých členských štátoch sa analogicky s cieľmi zníženia počtu usmrtených musia stanoviť spoločné cieľové hodnoty zníženia počtu vážnych zranení;

vyzýva tiež všetky členské štáty, aby smernicu týkajúcu sa riadenia bezpečnosti cestnej premávky plne implementovali a podporuje názor Komisie, že je potrebné prijať opatrenia, aby sa zásady uvedené v tejto smernici uplatňovali na celú cestnú infraštruktúru financovanú z prostriedkov EÚ, pričom sa vždy musí zohľadniť zásada proporcionality, aby malé projekty neboli zaťažené zbytočnou byrokraciou alebo prehnanými technickými požiadavkami;

odporúča Komisii, aby v rámci svojich právomocí rozvíjala iniciatívy zamerané na harmonizáciu dopravných predpisov, dopravných značiek a cestného značenia medzi členskými štátmi, a navrhuje jej , aby prostredníctvom zelenej knihy iniciovala verejnú diskusiu o téme tohto stanoviska.

Spravodajca

Johan SAUWENS (BE/EĽS), starosta mesta Bilzen

Referenčný dokument

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Smerom k európskemu priestoru bezpečnosti cestnej premávky: politické usmernenia pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2011 – 2020

KOM(2010) 389 v konečnom znení

I.   POLITICKÉ ODPORÚČANIA

Úvod

1.

V pripravovanej bielej knihe Európskej komisie o politike v oblasti dopravy na roky 2010 – 2020 dostane významné miesto bezpečnosť cestnej premávky. Cieľom európskych politických usmernení pre bezpečnosť cestnej premávky do roku 2020 je vytvoriť všeobecný politický rámec a stanoviť ambiciózne ciele, ktorými by sa mali riadiť národné a miestne stratégie.

2.

V spojitosti s prípravou predkladaného stanoviska sa uskutočnila konzultácia partnerov v rámci siete na monitorovanie subsidiarity. Konzultácia sa začala 25. októbra 2010 a bola ukončená 10. decembra 2010.

Navrhovaný akčný plán a niekoľko úvodných pripomienok

—   Bezpečnosť cestnej premávky a miestne/regionálne samosprávy

3.

Bezpečnosť cestnej premávky má pre spoločnosť veľký význam. V Európskej únii si cestná premávka každoročne vyžiada viac ako 30 000 obetí na životoch a 1 500 000 zranených. Popri obrovskom ľudskom utrpení, ktoré tieto nehody spôsobujú, sa odhadované náklady pre spoločnosť pohybujú vo výške 130 miliárd EUR.

4.

K väčšine dopravných nehôd dochádza na komunikáciách v obci a mimo obce a iba 5 % sa udeje na diaľniciach. Vo väčšine členských štátov spočíva zodpovednosť za správu značnej časti cestnej siete na pleciach regionálnych a miestnych samospráv, ktoré sú okrem toho v mnohých prípadoch zodpovedné aj za presadzovanie dopravných predpisov miestnou alebo regionálnou políciou. V mnohých prípadoch miestne a regionálne samosprávy navyše zabezpečujú organizáciu verejnej dopravy, stanovovanie miestnych dopravných predpisov, prípravu kampaní zameraných na prevenciu a poskytovanie prvej pomoci pri dopravných nehodách.

5.

Je preto samozrejmé, že miestne a regionálne samosprávy musia dostať priestor zapojiť sa do iniciatív vytváraných na národnej a európskej úrovni a, ak to budú považovať za žiaduce, rozvinúť vlastnú stratégiu v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, ktorá by bola zameraná na riešenie miestnych problémov a prispôsobená miestnym podmienkam.

6.

Komisia uznáva úlohu miestnych a regionálnych samospráv pri tvorbe a uplatňovaní politiky bezpečnosti cestnej premávky a uvádza, že v súlade so zásadou subsidiarity sa uvedené kroky musia realizovať na najvhodnejšej úrovni správy a pomocou najvhodnejších prostriedkov. Vo svojom oznámení oprávnene zdôrazňuje potrebu integrovaného prístupu: „Bezpečnosť cestnej premávky má okrem iného úzke väzby s politikami v oblasti energetiky, životného prostredia, zamestnanosti, vzdelávania, mládeže, verejného zdravia, výskumu, inovácií a technológií, justície, poisťovníctva, obchodu a zahraničných vecí“.

—   Cieľ Európskej komisie

7.

Podľa údajov Európskej komisie bolo v roku 2011 v Európskej únii usmrtených 54 302 účastníkov cestnej premávky. Cieľom posledného akčného plánu pre bezpečnosť cestnej premávky bolo znížiť do roku 2010 tento počet o 50 % na maximálne 27 000 usmrtených. V roku 2009 bolo v Európskej únii zaznamenaných 34 500 usmrtených, čo je pokles o 36 %. Komisia očakáva, že v roku 2010 sa napokon podarí dosiahnuť 41 % zníženie v porovnaní s rokom 2001. Hoci sa tak nepodarí dosiahnuť stanovený cieľ, môžeme hovoriť o povzbudivom výsledku.

8.

Na obdobie rokov 2010 až 2020 si Komisia znovu dáva za cieľ zníženie celkového počtu usmrtených účastníkov cestnej premávky na polovicu. Vzhľadom na uvedený pokles v ostatnom desaťročí a snahu ďalej zvyšovať bezpečnosť cestnej premávky v Európske únii, možno tento cieľ považovať za uvážlivý, avšak ambiciózny.

—   Strategické ciele

9.

Komisia sformulovala sedem strategických cieľov:

a)

zlepšiť vzdelávanie a odbornú prípravu účastníkov cestnej premávky,

b)

sprísniť presadzovanie pravidiel cestnej premávky,

c)

zvýšiť bezpečnosť cestnej infraštruktúry,

d)

rozširovať bezpečnejšie vozidlá,

e)

podporovať využívanie moderných technológií na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky,

f)

zlepšiť záchranné služby a rehabilitačné služby,

g)

chrániť zraniteľných účastníkov cestnej premávky.

10.

Tieto ciele ako také môžeme teda podporiť. Navrhované politické usmernenia nevyvolávajú vo svojej súčasnej podobe pochybnosti o dodržiavaní zásady subsidiarity alebo proporcionality. Ciele navrhovaných opatrení však členské štáty nemôžu naplniť samy. Vzhľadom na ich rozsah je vhodné uskutočňovať ich na úrovni EÚ, pretože špecifická európska legislatíva, cezhraničné opatrenia a spolupráca na úrovni EÚ môžu zabezpečiť jednotnosť a účinnosť politiky na národnej, regionálnej a miestnej úrovni. Navrhované opatrenia sú okrem toho jednoznačne prínosom v porovnaní s opatreniami uskutočňovanými výhradne na národnej, regionálnej alebo miestnej úrovni. Tieto opatrenia sú navyše v navrhovanej podobe najjednoduchším spôsobom dosiahnutia želaných cieľov a nechávajú najširší možný priestor pre rozhodovanie na národnej úrovni.

11.

Vzhľadom na to, že miestne a regionálne samosprávy zohrávajú dôležitú úlohu pri tvorbe a realizácii politiky bezpečnosti cestnej premávky, bolo by vhodné, aby Komisia vyjadrila v číslach, aký konkrétny prínos očakáva od každého zo siedmych uvedených cieľov k celkovému zníženiu počtu usmrtených o 50 %. Pre miestne a regionálne samosprávy tak bude do určitej miery jasnejšie, aké kroky sa od nich prípadne očakávajú.

—   Implementácia európskych politických usmernení pre bezpečnosť cestnej premávky na roky 2011 – 2020

12.

Komisia sformulovala v súvislosti s implementáciou svojich politických usmernení dve zásady:

zlepšiť zapojenie všetkých zúčastnených strán prostredníctvom účinnejšieho riadenia,

(ďalej) rozvíjať spoločné nástroje na monitorovanie a hodnotenie účinnosti politiky bezpečnosti cestnej premávky.

13.

Výbor regiónov konštatuje, že Komisia chce zlepšiť monitorovanie zberom a analýzou údajov, a tento prístup podporuje. V spojitosti s tým poznamenávame, že pri súčasnom spôsobe zberu údajov (databáza CARE) sa využívajú výhradne údaje zhromažďované na úrovni členských štátov. Chýba pritom regionálny rozmer, hoci tieto informácie sú v zásade v členských štátoch ľahko dostupné. Pre európske regióny by bolo mimoriadne zaujímavé porovnať svoje údaje s výsledkami susedných alebo porovnateľných regiónov v zahraničí podobne, ako sa v súčasnosti môžu navzájom porovnávať členské štáty. Začlenenie takýchto informácií do databázy CARE a ich sprístupnenie by preto pre regionálne a miestne samosprávy bolo významným prínosom a pozitívnym stimulom.

—   Harmonizácia dopravných predpisov, dopravných značiek, cestného značenia a usmernení pre projektovanie infraštruktúry

14.

Výbor regiónov konštatuje, že členské štáty uplatňujú v praxi značne odlišné normy v oblasti dopravných predpisov, dopravných značiek, cestného značenia a usmernení pre projektovanie infraštruktúry. Zároveň sa však objem cezhraničnej dopravy medzi členskými štátmi každoročne zvyšuje, a to tak v oblasti prepravy tovarov, ako v osobnej doprave na pracovné a rekreačné účely. Výbor regiónov sa domnieva, že pre bezpečnosť cestnej premávky a voľnosť pohybu v rámci Únie by bolo prínosom, keby sa cestné komunikácie v jednotlivých členských štátoch čo najviac budovali a vybavovali podľa rovnakých zásad a pravidiel, aby bola celková podoba ciest pre všetkých účastníkov cestnej premávky jednoznačná a rozoznateľná, a to aj pri prekročení hraníc medzi členskými štátmi. Všetky opatrenia by mali byť založené na osvedčených postupoch, a zároveň by mali umožniť prispôsobenie riešení miestnej situácii.

Politické odporúčania

VÝBOR REGIÓNOV

15.

zdôrazňuje, že téma bezpečnosti cestnej premávky je veľmi dôležitá a je zajedno so zásadami, o ktoré sa Komisia opiera pri formulácii strategických politických usmernení na roky 2011 – 2020:

snaha o prísnejšie normy bezpečnosti cestnej premávky v celej Európe,

presadzovanie integrovaného prístupu k bezpečnosti cestnej premávky,

spoločná zodpovednosť v súlade so zásadou subsidiarity a proporcionality.

16.

Je spokojný s pozitívnymi výsledkami posledného akčného programu pre bezpečnosť cestnej premávky vyplývajúce z hodnotenia ex-post, avšak upozorňuje na to, že viac ako 30 000 smrteľných obetí ročne v Európskej únii je neúnosne vysokou daňou, ktorú si cestná premávka vyberá na ľudských životoch.

17.

Konštatuje, že cieľom Komisie na roky 2011 – 2020 je 50 % zníženiu počtu usmrtených pri dopravných nehodách. Domnieva sa, že takýto cieľ je uvážlivý, ale aj ambiciózny vzhľadom na to, že v rokoch 2001 – 2009 sa v členských štátoch podarilo dosiahnuť priemerný pokles o 36 %.

18.

Víta nové politické usmernenia pre bezpečnosť cestnej premávky, ktoré predložila Európska komisia a podporuje navrhnutých sedem cieľov a s nimi súvisiace opatrenia.

19.

Žiada Komisiu, aby ujasnila, aký prínos k plánovanému celkovému zníženiu počtu usmrtených do roku 2020 o 50 % sa očakáva od každého z týchto siedmych cieľov.

20.

Podporuje myšlienku harmonizovať rôzne definície ťažkého zranenia, aby sa účinnosť politiky bezpečnosti cestnej premávky dala lepšie monitorovať a posúdiť.

21.

Domnieva sa, že na základe rovnakej definície ťažkého a ľahkého zranenia vo všetkých členských štátoch sa analogicky s cieľmi zníženia počtu usmrtených musia stanoviť spoločné cieľové hodnoty zníženia počtu vážnych zranení.

22.

Zdôrazňuje význam dohody v súvislosti so smernicou uľahčujúcou cezhraničné presadzovanie bezpečnosti cestnej premávky. Pokuty a iné postihy za dopravné priestupky strácajú na presvedčivosti, ak ich nie je možné vymáhať aj za hranicami členského štátu, čo vedie k diskriminácii, keďže to, či bude porušenie dopravných predpisov stíhané, závisí od štátnej príslušnosti porušiteľa.

23.

Vyzýva tiež všetky členské štáty, aby smernicu týkajúcu sa riadenia bezpečnosti cestnej premávky plne implementovali a podporuje názor Komisie, že je potrebné prijať opatrenia, aby sa zásady uvedené v tejto smernici uplatňovali na celú cestnú infraštruktúru financovanú z prostriedkov EÚ, pričom sa vždy musí zohľadniť zásada proporcionality, aby malé projekty neboli zaťažené zbytočnou byrokraciou alebo prehnanými technickými požiadavkami.

24.

Nazdáva sa, že miestne a regionálne samosprávy by vo všeobecnosti a v súlade so zásadami subsidiarity a viacúrovňového riadenia mali v rámci svojich právomocí vytvárať vlastnú politiku bezpečnosti cestnej premávky, a zároveň by sa mali zapájať do mechanizmov, ktoré sa vytvárajú na európskej alebo národnej úrovni s cieľom riadiť iniciatívy v oblasti bezpečnosti cestnej premávky.

25.

Domnieva sa, že zámerom musí byť integrovať ciele stanovené v politických usmerneniach na roky 2011 – 2020 do všetkých politických stratégií týkajúcich sa dopravy a príslušných dopravných projektov na úrovni EÚ, členských štátov, regiónov a obcí.

26.

Vyzýva Komisiu a členské štáty, aby sa usilovali zlepšiť zber a analýzu údajov o dopravných nehodách. Lepší prehľad o dopravných nehodách je nevyhnutný na to, aby sa podarilo dosiahnuť zlepšenie v oblasti rozvoja politiky a hodnotenia dosiahnutého pokroku, a to v neposlednom rade na miestnej a regionálnej úrovni. Spôsob zberu údajov a výkazníctvo členských štátov by sa mali ďalej harmonizovať, ako sa navrhuje vo výskumnom projekte EÚ SafetyNet.

27.

Odporúča Komisii a členským štátom rozšíriť existujúci systém zaznamenávania nehôd policajnými útvarmi o informácie o závažnosti zranení účastníkov nehody, ktoré majú k dispozícii záchranné zdravotné služby a nemocnice.

28.

Nalieha na Komisiu, aby sprístupnila viac informácií na regionálnej a miestnej úrovni, okrem iného prostredníctvom databázy CARE, aby sa miestne a regionálne samosprávy mohli porovnávať s podobnými regiónmi v zahraničí.

29.

Vzhľadom na to, že dopravné nehody sú v mnohých krajinách najčastejšou príčinou pracovných úrazov, navrhuje Komisii vyzvať vo svojom akčnom pláne zamestnávateľov vo verejnom i súkromnom sektore, aby uplatňovali takú politiku, ktorá by podporovala bezpečnú prepravu ako súčasť celkovej kultúry bezpečnosti. Zamestnávatelia vo verejnom i súkromnom sektore by otázkam bezpečnosti cestnej premávky mali venovať väčšiu pozornosť aj v jestvujúcich alebo nových podnikových plánoch dopravy.

30.

Zdôrazňuje, že vo všetkých členských štátoch je dôležité začleniť dopravnú výchovu do učebných osnov po dobu celej povinnej školskej dochádzky.

31.

Odporúča Komisii, aby prostredníctvom rámcových výskumných programov aj naďalej venovala pozornosť vedeckému výskumu bezpečnosti cestnej premávky na európskej úrovni, a to najmä pokiaľ ide o tieto témy:

možné prínosy internalizácie nákladov vyplývajúcich z nehôd pre bezpečnosť cestnej premávky,

monitorovanie účinkov opatrení v oblasti vzdelávania, infraštruktúry, technológie vozidiel a riadenia dopravy,

rozsah nedostatočného zaznamenávania dopravných nehôd a stratégie na zlepšenie zaznamenávania,

skúmanie objasňujúcich faktorov vzniku a závažnosti pri určitých nehodách.

32.

Odporúča Komisii, aby v rámci svojich právomocí rozvíjala iniciatívy zamerané na harmonizáciu dopravných predpisov, dopravných značiek a cestného značenia medzi členskými štátmi. Navrhuje Komisii, aby prostredníctvom zelenej knihy iniciovala verejnú diskusiu o téme tohto stanoviska.

33.

Odporúča Komisii, aby prostredníctvom jestvujúcich i budúcich výskumných programov podnecovala vypracovanie odporúčaní a kódexov osvedčených postupov pre budovanie a vybavenie inherentne bezpečnej dopravnej infraštruktúry, ktoré by mohli prispieť k lepším a harmonizovanejším postupom pri projektovaní dopravnej infraštruktúry v jednotlivých členských štátoch. Tieto odporúčania by sa mohli týkať napríklad výstavby kruhových objazdov, výpadoviek z miest, spojovacích ciest mimo zastavanej obce, cestičiek pre cyklistov a prechodov pre chodcov.

34.

Odporúča Komisii, aby prostredníctvom zodpovedajúcej internej organizácie monitorovala realizáciu akčného plánu pre bezpečnosť cestnej premávky. Okrem toho by mohlo byť vhodné zriadiť agentúru pre bezpečnosť cestnej premávky, alebo rozšíriť pôsobnosť jestvujúcich orgánov, ako je Európske observatórium bezpečnosti cestnej premávky.

Záväzky

VÝBOR REGIÓNOV

35.

upozorňuje na Európsku chartu bezpečnosti na cestách (www.erscharter.eu), ktorú Komisia vypracovala, a vyzýva európske miestne a regionálne samosprávy, aby chartu jednotlivo podpísali a prijali praktické opatrenia na zlepšenie bezpečnosti cestnej premávky na svojom území.

V Bruseli 31. marca 2011

Predsedníčka Výboru regiónov

Mercedes BRESSO